ZONDAG 87"SEPTEMBER 1865, ZEVENTIENDEN JAEBGANG - W 891. Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER: 6 FRANKS 'SIAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 26 September 1865. Het Kongres van Maetschappelyke Wetenschappen te Gend. Wat was 't voor een Kongres om le slay ten. Eene laetste hypocrietery. Aenderm 5-20 8-25 9-45 12-35 3-15 6-20 9-05 Lokeren 5-20 8-25 00-00 12-35 6-20. Brass el 8-05 0-0 12-10 3-00 5-45 8-45 0 00 Meeh. Brus. Antw. 5-20 8-25 9-45 3-15 6-20 iLeavThien Luyk 5-20 8-259-45 3-15 6-20 ?erv Land StTruvën,5-20 8-25 9-45 3-156-20 Gend 6-45—8-25'—12-35—3-15-6-20—9-08 3Gend, Brugge, Ostende 6-45 8-25 12-35 3-15 -6-201« klas langs Denderraonde. Korlrvk, Mmiscroen, Rvssel (langs Lede) 6-45 8-25— 12-35— 3-156-20. Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-455-35—0-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-55 2-50 5-35 8-45. 3 Bergen, QuierrainT-öö0-00—2-50—5-35 ¥AN ANTWERPEN NAER St-Nikolaes, Lokeren, Gend. 6-30 8-30 10-30 3-00 6-30 0-00. ?AN GEND NAER Lokereu, M-Kikolaes, Antwerpen. 6-20 9-00 10-20 6-15 0-00. Te i,BDB staen aide konvoys. Te iobgbh slaen deic vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10 40 4-30 7-2Ö en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te CVSBCBM stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens en 0-00 's avonds en van Denderraonde ten 0-00 's morgens en 0-00 'b avonds. Slöen te Santbergbn de vertrekken uyt Ath 6-30 10-40 's morg-. 4-30 en 7-25 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20 *s morg. 3-20 en 6-059-00 des avonds. CU1QIJE SU0M. van kokbrf.n nakr Oendennonde, Aelst 7-00 9-30 3-10 7-45—»-». Ninove, Geerardsbprgen, Ath 7-00 3-10 7-450-0. VAN ATH NAKR Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Denderraonde, Lokeren 6-30 10-404-30 7-25. Lessen. Geeraerdsbergen Ninove, Aelst, 6-300-0010-404-30—7-25. Bt-ussei (langs Denderleeuw) 6-30— 10-4C 4-30 7-25. Gend, Brugge, Ostende 6-30 (langs Lede.) 10-40 4-30 7-25 VAN CEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 6-00 8-00—naer Aelst,—7-20 11-25 2-15 5-00 5-55 8-00. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 6-15 7-35 11-45 2-25 0-00 5-30 8-15. Ninove, Geeraerdsb. Ath, (langs Denderleeuw)7-35 2-25 5-30 8-15. VAN DBNDEItMONDE NAER Brussel (1. Aelst) 7-25 0-00, 2-3 5-15 8-10 (I. Mech.) 5-45 9-UO 10-05 3-40 7-20. Aelst, 7-25 7-55 12-05 2-30 5-15 8-10: 10-0 DEN DENDERBODE Al wie liet magonniek, liberael of solidaire Kongres le Gend heeft bygewoond en ook het Gatholyk Koogres van Mechelen opgevolgd, zal moeten bekennen dat er een onraetelyk verschil bestaet tusschen die twee vergaderingen. De liberasters of vrydenkers van allen kaliber wilden de tegeuparty spelen der mechelsche vergadering. Te Mechelen telde nieii VIER A VYF DUYZEND Catholykeu, vereenigd door de zelfde banden van geloof en christeyke liefde voor de waerheyd, en toegesneld uyt alle streken der wereld, 't welk een getrouw afbeeldsel is van 't Catholicismus te Gend zag men VIER A VYE HONDERD persoonen, een ensemble van ongelyksoortige elementen uylmakende. Te Mechelen was alles eenstemmig, de gedachten luydden t'accoord, den twyffel was er niet te vinden, allen streefden naer het zelfde doel. Te Gend zag men eene gedwongene bonding, de vryheyd om het kwaed te pryzen en 't goed te schandvlekken bestond er, de vryheyd om 't goed le verheer!ykente verdedigen deze wierd daer versmacht. T)e eenheyd was er niet te vinden, 't geen bewyst dat het liberalismus, o/ersausd met maconnismus, «ergens ware principen van goede maetschappelykheyd kan daer- slellen Uytgenomen dry a vier persoonen der Catholyke gezind- heyd die men daer, met verwondering, aenwezig zag, was voor het inwendige des lands geheel het genasch Kongres samengesteld uyt eenige liberale heelekoppen en veel jongheyd; den vremden was vertegenwoordigd door Garnier- Pages, wel bekend voor zyne revolutionnaire heldendaden vuu 1848, Jules Simon, den predikantder natueriyke religie, Eug. Pelletan, opsteller van 't goddeloos blad, den Siècle, twee protestantsche Domino's, en om dit lystje van be roemde mannen te volledige#, moeten wy het fameus krinolinengedoen, Clemence Royer, die wy hier gezien hebben, er byvoegen. Dit was allesmager, wel is waer, snaer toch alles M. Vervoert heeft de zitting geopend met eene rede voering, over Van Artevelde, die hy geéyndigd heeft met eerie iykrede over dry francmagons MM. Verhaegen, Fontainas en Gallier, welke hy als de grootste, de edel moedigste, de zuyverste, de heyligste mannen heeft afge schetst. Te beter voor "hun, heeft M, Vervoort waerheyd gesproken, maer gaet gy waerheyd by de liberalen zoeken j>ï braedworsten in een hondeukot, gy zuil evenveel vinden. Als men den ensemble van 't Kongres met twee woorden wilt afgeschetst hebben, dan hoeven wy slechts te zeggen dut het maer eene enkele strekkiug had deze van de leering, die Jesus-Christus aen de wereld gegeven heeft, te honen, te versmaden en door allerley snoode uytvallen te schand vlekken. Dit was den thema van meest al de sprekers. Men heeft er, zoo als het le verwachten was, den artsgod- deloozen Voltaire opgewarmd en op alle zyden gekeerd. Het woord E.ERLOOZEN, dat altyd in den mond vac dit volksken is en waermeê die gasten den ZOON GODS willen bedieden, was aen 't order van den dag. Ziet hier, onder andere, hoe eenen spieker der liberale magonnieke vergadering zich uytgedrnkt heeft «c En VOLT Al BE, Mynheer en, welke is de oorsaek geweest van synen invloed? Het is de ZEDELYKHEYD VAN ZYN LEV EN Ja, indien Voltaire den eerloozen verpletterd heeft, en hy heeft zulks gedaen, Fis omdat hy zedelyk was De zedelykheyd van Voltaire is genoeg gekend, de von- nissen die legen hem, tvdens zyn verblyf in Engeland, uyt- gesproken zyn, bewyzen zulks ten overvloedeMaer wat wilt ge, in.de liberale tael beteekenen de woorden zede- ioosheyd, bedprvenheyd en ongebondenheid, zedelykheyd Deze zinsnede is met egn oorverdoovend handgeklap"toege- juycht geworden, en geen wonder want Asinus asinum fricat, dit is te zeggen Vogelen van eender voeren Vliegen C samen geeren. Ais men overlegt dat, in liberale magonnieke tael, het woord EERLOOZEN Jesus-Christus, de Catholyke Kerk, den Catholyken Godsdienst beteekent, dan weet inen dat Voltaire er zoo min in gelukt heeft die te verpletteren dan Juliaen den Apostaet. De Catholyke Kerk bestaet sedert 18 eeuwen, en in plaets van verpletterd te zyn, heeft zy Voltaire met geheel zynen aenhang verpletterd en zal evengelyk al de hedendagsche Yoltairianen verpletteren die baer zoeken in 't slyk te versmachten De krinolien Royer is 't volgende komen uytzeeveren Wy leven in eene maetschappy die nog het geloof niet gevonden heeftWy zyn in een tydstip waer alles a betwist word, omdat alles betwistbaer is. Elkeen maekt zich eene zedelykheyd op zyne'mode Hoe kan men ze aen r anderen opleggen als men zelf niet beter is En om te bewyzen dat de zedelykheyd een ydel woord is, heeft zy 't Evangelie aengehritëkl en uytgeroepen Wie t zou den eersten steen durven wirpen Gelyk men ziet, zwaeyt juffertje Royer weynig eer aen de tegenwoordige wereld toe zy kan echter volkomen gelyk hebben, als zy spreekt van zich zelve en van de jannen waermeê zy zich bevind, dit kan zy best weten. Nogtans is dien gerokten redenaer met den meesten geestdrift toe- gejuycht geworden Wy willen niet langer in dien vuylnisnest roeren, nogtans eene zaek Alhoewel men «ver al die liberale uyUinnighedeii slechts de schouders zou dienen op te halen, is er echter een pnnt dat de ernstige eendacht verdient, oradat het maer al te klaer bewyst hoe zeer den rampzaligen vrvdenkersgeest onder de jongheyd veld wint eu er in gelukt dé gevaerlykste leeringen te versprevden. Eenen jongen advokaet, al klappende over het werk dei- arme kinderenbribben, heeft den lof verkondigd van den fameusen ROBESPIERREUyt al de krachten zyner longen heeft hy uytgeroepen dat dien bloedhond eenen groaten burgereen eerlyk hert was En wat hiervan ongelukkiglyk het merkweerdigste voor komt, is dat de woorden over dien nfschuwelyken schelm, door de liberale vergadering, met eene soort "van dolheyd, zyn toegejnycht geWordenDit doet onderstellen dat er nog eenen steert van Robespierre bestaet en bewyst dat de samenleving, die geerne-gerust op de twee ooren slaept, moet oppassen en maetregels nemen om dien steert in tyds af te kappen, wilt zy er niet andermaei het slagtoffer van worden. Want om te doen zien tot waer dien geest en die gevoelens van god- en zedeloosheyd kan naer toe leyden, hoeft men slechts te overwegen welke de voorboden geweest zyn der sehroomelvke gruwelen van 1792. Het verderf van alle slach had, tvdens de 18^ eeuw, een byzonder kleedsel aen, het trad op als princiep en durfde den oorlog aen God zelf verklaren, liet ontrolde zyn vaendel in 't zigt van geheel de wereld en de menigten schaerden er zich onder, uyt genegenheyd voor Voltaire, of nvt lafhei'tigheyd, of medegeslrept door den stroom. Men mag schier over de gemoederen van dit hatelvk tydstip zeggen 't geen de 11. Schriftuetj zegt van alle menschelyk vleesch vóór den zondvloed, namelyk dat het al zyne wegen bedorven had. De schitterendste talenten die God aen den mensch verleend heeft, liet gedacht en het woord, de kunst en de wetenschap, wierden tegen God gekeerd. Deze welke meest dier talenten ontvangen hadden, gebrnykten z.e om de Kerk te bestryden, 0111 hare leeringen le lasteren, oin hare zedeleer te verbasteren, om 't volk le bederven en de snoodste driften te vergoden Men kent de schroomelyke rampen die dees vermaledyd tydstip heeft te weeg gebragt. Men kan de vergelykenis doen van dit tydstip met hetgeen wy thans beleven en, wetende dat de zelfde oorzaken ook de zelfde nvtwerksels hebben, eens wel overwegen of onze vrees ongegrond is als wy zeggen dat, ingezien de zelfde voorboden van 1792 in volle daglicht staen, het jacobinistisch liberalismus van 1792 op weg is om andermaei z,yne gruwelstukken te komen uytwerkenWy zeggen dit met innige ovcr- tuyging byzonderlyk als wy aen de beweenlyke opvoeding denken die men thans aen de jongheyd geeft, die in twee woorden niets anders is dan zedebederf gepaerd mei eenen onverzoenlyken haet legen Kerk, godsdienst en priester. Ouders; overweegt de lessen der geschiedenis, ziet toe waer gy uwe kinderen op te voeden zend, en gy allen, landgenoten, waekt, vereenigt u, bereyd u ten stryde, en zorgt dat gy niet onverhoeds-besprongen word, want den geest des kwaeds zal d'ovorhand hebben indien gy niet in tyds zyne helsche werkingen verydeltdit kunt gy, maer gy moot willen en krachtdadiglyk willen, zonder dat! wy zeggen 't u trondnyt, zult gy uwe" werkloosheyd bejam meren als 't zal te late zyn Het ministerie wilt, eer liet vertrekt, toch de wet van 1842 op liét leeger onderwys den kop inslaen. Daer het niet- reglslreeks den ma?onnièken hamer durft gebruykeu, neemt het een ander instrument dat wat zachter maer" niet temin eflicace zal wezen, namelyk de hypocrietery. Het heeft dus aen de onderwyzers eenen brief toegestuerd waerin deze afhanglyke umblenaers'aenzoclit worden de voor- en nadeelen dezer wet aen te stippen. Zoo dat de onderwyzers nu in politieke weisonderzoekers en keurders herschapen, hun advies zullen le geven hebben over be slissingen welke door de opperste magt van '1 land genomen zynDit gaet verre De geestelvke en wereldlyke provinciale en kantonnale inspecteurs van 't leeger onderwys konnen geene hardere kaeksmeet ontvangen hun gezag, hunne magt en bevoegd- heyd worden over 't hoofd gezien en de verslagen die zy over den toestand van 't onderwvs meermaels "hebben ingediend worden aenzien als voddénpapierkens die noch geloof noch vertrouwen verdienen, Wy raden de onderwyzers aen zeer omzigtig te zvn, wantzy ook moeten gevoelen dat dezen hvpocrietenakt maer alleen dient om dpn priester uyt de school te jagen en dat, als hy er teenemae! zal biivtengebannen zyn, zv znllen ondervinden dat zy voor stoelen én banken hunne lessen zullen mogen geven Den Nieuwen Rollerd. Courant zegt, betrekkelyk het Gendsche kongres, de volgende groole waerheyd, welke eventwel dooi zekere woordenkramers niet zal good gekeurd worden, maer die zeker instemt met de denkwyze van het iuvsterend en 'lezend publiek ken byzonder leer punt wierd in diskussie gebragt, nnmelvk de zedelykheyd in betrekking tot dc kunst. De vraeg was nnmelvk of eenen schryver, wanneer zyne zeden in nlrijd zyn'met zyne leer, ook indruk op zyne lezen kan maken. Verschillende redenaer trokken op dit wel wat onzeker terreyn ten stryde, en beurte lings voorden MM. Alex. Weill, uyt Straetsburg; Potvin uyt Uelgie; Pascal Duprat uyt Frankryk en mej. Rover' uyt Lausanne het woord. De tegenstrydigste en overdrevensle begrvppen wiel den te berde gebragt. Opregt echter moet ik bekennen, dat <1 debaiteu vry onbeduydend waren, en wel veel woorden doek weynig argumenleD inhielden. KIEZING !N T WALENLAND. De kiezrngen in het Walenland kosten, even als in Enge land, aen den kandidael eene zware som geld. Men heelt ons verzekerd, toen wy onlangs zekere waelsehe dislrikten door- reysden, dat de laetste kiezing van een zekeren mini$lei'iéleu representant, niet minder dan 40 duvzend frank gekost had Geen wonder, ais men de vrouwen en de mannen op chocolaat en champagne regaleert, als men acht dagen lang in de esiam! nets vry lael drinken, als men de kiezers met rytuygèn lael ai- halen en terug brengen, op zynen kosl alleen, lioo'a 1S00 mnei- lyden durft bestellen liet liberael blad l'Escaut bevatte zaterdag omtrent de kiezingen in die streken liet volgende, dat echter nog mets beteekent by het bovenslaende Als te Doornyk de twee opiniëri in slryd zyn, kost eer, nian- daet van gedeputeerde ten minste 10,0<i0 fr. Wie zal nu de nauw- keurigbeyd betwisten der volgende inlichtingen, welke ik heb in gewonnen en die ik my ten pljgt reken aen uwe lezers le doen kennen. Toen er spraek was van M>. Rogier te Doornyk te kiezen heeft dezen aen M. Cromb.oz verklacrd, dat hy geen geld voor aê kiezing le verteeren had dat men dan zyne K.mdida'tuer dus kon nemen of laten. Dan hebben de kopstukken der liberale nartv on- middeiyk de handen ineen geslagen, M. Rara een jong- advo kaet, die zich meer met politiek dar. met zyne zaken ophoud, en ook daerom niet ryk is, gaf 1000 fr.; M. de Rasse, burgemees ter van Doornyk, 2000 fr.anderen gaven 3, 4 en S00 fr. M Crombez, den president der associatie en millionnnir zyndo, licéfi de rest betaeld. Ziedacr feyten die iedereen kern, en luer niémand legen het hoofd siootcn. Integendeel men citeert met eer de 'in- schryvers en men heeft nn aengeboden de lystmeé te tl celen als een schitterend bewys hoe magtig het liberalktmis in. /findaer lioe ver wy gekomen zyn. Het refrein van het kieslied is dus volgens den korresnondent Grid, geld, en altyd geld.

De Denderbode | 1863 | | pagina 1