Zondag den 4 October 1863 zal (la Société la Jeune Garde d'Alost-Mylbeke) baren Drapeau inhalen. Om een uer namiddag zal hy ten huyze van M. Van der Smissen, brouwer en Stoker, ie Aelst, ontvangen worden en zal de Soeieieyl voornoemd ver gezeld van het muziek van Erembodegem (Hoogen weg) den- zelven naer liaer Lokael, de Iloos overbrengen." Den beer A. Van der Heyden, notaris alhier, is vrydag, na eene langdurige ziekte, in den ouderdom van 63 jaren overleden. M. Karei De Backer, van St-Blasius-Bouele, leerling van het Kleyn Seminarie van St-Nicolaes, heelt zich aengeboden voor den jury van Gend, zittende te Brugge, ten eynde zyn diploma te bekomen om in de hoogeschool de lessen van kandidaet-notaris te mogen bywoonen. Doer hy slechts de Poësis voltrokken had, moest hy daerenboven nog een byvoeglyk exaem afleggen. Beyde proeven heeft hy óp eene eervolle wyze onderslaen. Den 13 dezer is te Smeerhebb.e eene tarvvemyl, toebchoo- rende aen den landbouwer F. De Truck, groolendeels afgebrand. De schade word op 600 fr. begroot. Den 18 dezer zyn te Appelterre twee huyzen afgebrand bewoond door de genaemde J. B. Neerinckx, grafmaker, en R. Rampelberg, landbouwer. De schade word berekend op 7475 fr. Den 19 dezer is er eenen brand uytgeborslen te Bavegem, waerby de wooning en de schuer der hofstede van den genoem den Ch.-L. De Cuyper in assche zyn gelegd. De schade word op 2700 fr. berekend. Eer.e plechtige mis in de Sint-Iacobskerk te Gend gedurende dry da'gen gezongen geweest, om 7 uren 's morgens, ter herstel ling van de godslasteringen en goddeloosheden, liytgebraekt ivdens de zittingen van het Kongres der maetschappel>ke weten schappen, dat binnen de muren dier stad heeft plaets gehad. Men meld ons het volgende ln een dorpje, omtrent twee uren weslwaerts van Gend afgele gen, is er onlangs een aërdige grap gebeurd Den schoolmeester van dit dorpje had een verken, welk 1 y dacht doodelyk ziek te zvn, en daer het beest niel meer opstond, wierd er'door den schoolmeester en zyne vrouw besloten den zieken te dooden op f-en-twee-dry was den scboolmeesler met zyn broodmes in 't kot en begon in T verkens keel te snvden maer, verschrikt by *t zigt van al dat bloed, sprongen schoolmeester en verken gezamenllyk 'f kol uyt. Den eersten vlngte in zyn buys en 't arm becsl liep grollend en buylend heen en wéér den koer van zynen weldoener, |ot het eyn delyk beoaerd weder in zyn kot ging. Sedertdien is het verken gansch van zyne ziekte hersteld alleenlyk do groote wonde in de keel heeft conige dagen toepassing van eenige pondekens lyumeelpap vcrcyscht. Nu word Janljon vel gelyk eenen otter, .in den magister verheugt zich over zyne kunde, want hy verhaelt deze geschiedenis aen iedereen. (Gazelle van Gend 'ben heer Piron, letterkundigen te Vilvoorde, heeft eenen zeer vlev enden brief ontvangen van Z. K. H. den hertog van Brabhnd, over zyn jongst verschenen werk, getiteld Algemeene levcnsbeschryving der beroemde mannen en. vrouwen van Bclgmi. Dit is eene verdiende hulde brengen aen den onvermoeybaren iever des schrvvers, die door zyn werk eene leemte aengevuld heeft, welke zich lang deed gevoelen. De levensbeschiyvingen van den beer Piron hebben in de boekeryën van al onze letter kundigen eene plaets ingenomen, niet om als enkele aenyulling te dienen, zoo als het mei vele werken heigeval is, maer om gedurig geraedpleegd te worden. Al wie het werk van den beer Piron bezit, moet bekennen, dat weynige sehryvers den moed zouden hebben, zich zoo vele moeyte te geven, om deigelyke elementen te verzamelen. Men kondigt een algemeen verzoekschrift aen voor de ver mindering der drukkende rdgten, waermede bil belgiseh bier belast is. Men leest in den Echo du Parlement By akt opgemaekt voor den notaris Lagesse, den 3 september, tusschen M. Ferd. de Meeus en M.Paul Nève, is eene maetsehappy opgerigl ge worden tot exploitatie van den Journal de BruxeUes en deszeifs aüiankelykheden. M. Paul Nève brengt in de maetsehappy al zyne dagbladen, hy ontvangt uyt dien hoofde 400,00»' fr. in aendeelen der nieuwe maetsehappy, en maekt deel van den toczichtsraed. Men hóud zich le Brussel veel bezig met de aenstaende kiezing van eenen volksvertegenwoordiger te Nyvel. M. Dumonceau -de Rorgcndal, gewezen arrondissementskom- missaris, zou tegen den minisleiielen kandidael M. Ie Ilardy de Beaulieu opkomen Echter is den eenen den anderen weeid, want M. Dumonceau is eenen ultra liberael, a ïinstar der.liberale representanten van Brussel. De onafhankelyken schynen te zullen kiezen tusschen MM. Mer- cier, minister van slael, M. graef Ferdinand de Meeus of M. rid der de Wouters d'Oplinler, De Conservateurs van het arrondissement Nyvel hebben eene associatie gesticht, waervan den representant baron Ch. Snoy tot voorzitter is gekozen, de zinspreuk der vereeniging is Vryheyd in alles en voor allen. Er is een definitief komiteyt benoemd, hetwelk zich onmiddèlyk aen het werk gaet stellen. De liberale klubs van Wavre, Geldenaken, Genappe en Nyvel zyn byeen geweest zondag en maendag laetst, voorliet kiezen 'van eenen kandidaet voor de aenstaende kiezing van een lid der Kamer, in vervanging van wylen M. De Chenlinnes. Allen hebben de kandidatuer aengenomen van M. Adolf Le Hardly de Beaulieu. Verscheydone groote persoonaedgep van Mexiko zyn te Brussel hunne diensten komen acnbicden aen de aertshertogin Gbarlotle, welke zy reeds voor hunne i.eyzerin aenschouwcn. Men noemt onder hun .M. Guitieroz, die eene politieke rol lieelf gespeeld in zyn land, waervan hy eenen der rykste grond- Vygenaers is. Men schryfl nyl Leuven Onze stadhuysmnnnen de aenge- nomene broedersschool afgeschaft hebbende, zoo vernemen wv met genoegen dat de Broeders voort zuilen blyven het onder- wys gqv.en aen de menigvuldige kinderen die hunne school volgen. i< De school der broeders zal voortaen den naem dragen van Yrye schooi der Broeders van Liefde Eene schooi, welker ieerliugen de schitterendste uytslagcn hebben behaeld by de algemeene prvskauipen eeue school die onlangs nog den grooien >rys van eere bebaelde op de wereld- Ivke gemeente schooien der hoofdstad, zulke school mag stout weg alle kritiek uyidagen. Wy vernemen dat den donder eergisteren te Heusdon.ge vallen-is", en er groote ongelukken heeft veroorzaakt.. Om 3 uren namiddag, by liet opkoimyi van bel onweder. waren «ouder eene koornmyl gaen schuylen den landbouwer Ricliet, zvne twéé kinderen en eenen werkman. Plotseling valt den donder, sloot den werkman dood, kwetst Richel aen het hoofd die in bezwyning valt, verlamt een zyner kinderen en slaet bet andere doof Men schryfl uyt Antwerpen, 21 september Zes Zuslerkens dor Armen zyn den 13 september in onze stad aangekomen, en hebben een buerhuys betrokken in de Appaerlslraet, Nu 6. Ter nauwernooïf waren zy hier, of het liefdadige werk is onmiddèlyk begonnen den volgenden dag namen de Zuslerkens reeds twee oude vrouwkens, het eene van 84, het andere van 75 jaren in haer huys op\ om: ze te verzorgen. Liefdadige persoonen hadden aen de Zusters zes beddens gegeven, zoo dat elke der Zusters ten minste eene slaepplaels bad maer toen de twee onde vrouwsiiens kwamen om in het buys opgenomen te worden, stonden twee der Zusters ook haer bed af, en in afwachting dat zy middelen zullen bezitten om twee beddens te bekomen, slapen zy welgemoed op de harde planken. Dynsdag morgend is door de Anlwerpsche regtbank uyt- spraek gedaen in de.zaek Kafsman, die vervolgd wierd wegens overtreding der drukperswetten in het Uvtgeven en verspreyden van een gedicht. Den schryver M. Jacob Karsman is veroordeeld geworden tot eene boete van 5 fr. en de kosten van 't proees. Den drukker heeft dezelfde veroordeeling ondergaén. Gister nacht, rond 12 rire, kwamen er dry persoonen uyt de herbergden Gouden LeeuwHoogsiraet, te Antwerpeu en keerden huyswaerts. Op de Groote Merkt komende, wierden zy aengeval- len door dry onder-officiers, waervan eenen hunner den sabel boven hel hoofd zwaeyde en eyudelyk op de borst van eenen hun ner riglle, roependeLaches de bourgeoisvous èles trop laches pour vous baltrenous sommes soldats, saves vous. Eenen der burgers riep uyt al zyne magt om de politio en om de wacht doch op dit gerucht kwhmen er nog eenige andere dronken soldaten le voorsebyn, welke insgelyks met hunnen sabel in de lucht begonnen le schermen, denkelyk alleenlyk maer met het gedacht om de burgers schrik aen te jagen dewyl de burgers bleven slaen, mnekten de sabeldragers zich al lengs uyt de voelen, en werkten hunne woedt op de kasseyen uyt. Den baron Adolf de Rothschild (dengenen die Napels be woont), bet inzigt betuygd hebbende van zyne byzondere fortuyn terug te trekken uyt den gemeenen fonds der finantiën-familre, zoo zyn alle de Rolsehild's te Parys byeengekomen om over te gaen tot de likvvidalie van bet deel dat aen dit lid hunner familie toekomt. Men begroot op I0Ü of zelfs wel 150 millioen belgeen in deze omstandigheyd aen M. Adolf de Rothschild moet toe komen. Twee dronkaerds. Êen fransch blad verhaelt het vol gende geval Twee dronkaerds hadden in den hoek ecner herberg kennis met elkander gemaekt en tot slot van rekening waren zy zulke goede vrienden geworden, dal den eenen den anderen die liet meeste dronken was, wilde naer huys brengen. Den herbergier wysl bet buys, zy begeven zich al waggelend op weg, en na vele wisselvalligheden komen zy eyndelyk ten regten. Maer nu wierd de lack van den vriend eerst voor goed moeyelyk men moest vyf verdiepingen opklimmen en op eiken trap verklaerde den rironkaerd te willen blyven liggen. Eyndelvk gcraekt men na een gansch uer werkons op den laetsten trap. Wy zyn eyndelyk boven, zegde den vriend, zyn zweet afve- gonJ nu zal ik u nog te bed leggen, en als gy dan zult uytge- slopen zyn, zult gy bekennen dal ik my als oenen vriend, als eenen broeder gedragen heb. Dit zeggende opende hy in het donker een paer gordynen, nam met veel moeyte zynen vriend op, en pafdaer plofte hy hem, naer hy dacht, in de pluymen. Heengaende, zegde hy nog slaep wel Fi6r op zyne goede daed, sukkelde by naer beneden op de opene plaets haperde zynen voet tegen iels. Hy buygt zich, tast toe en bevind dat het zynen vriend, is, dien hy'daer pas heeft te slapen gelegd. Zoo, zegde hy, gy zyt terug beneden gekomen des le erger voor u, want ik heb nu de magt niet meer om u op nieuw naer bover. te helpen. Blyft bier dus maer liggen Goeder, nacht! En hiermede ging hy zyne eygene ruslplaets opzoeken. 'S morgends vond men op de binncnplaels van hel huys een lyk liggen. In de meening van den droukaerd le bed te leggen, had den rampzaligen zatlap hem door de venster geworpen Men leest in den Progrès Deu wyk Guillolière te Lyon, verkeert nog onder den indruk van eene verschnkkelyke moord, die er verleden zondag, ten 4 uren, door zekeren Francois Rey, schoenmaker en portier, en 45 jaren oud, op den persoon zyner vrouw, bleekster van. beroep wierd gepleegd. Deze ongelukkige vrouw, moeder van dry kinderen en'nau- vvelyks 41 jaren oud, wierd door haren man vermoord, die haer zeven steken met een schoenmakersmes heeft loegebragt. De verschrikkelyke wonden, met dit gevaerlvk wapen gemaekt en waervan er een enkel voldoende was om hare dood le veroor zaken, wierdeu op de Kiiiescliyf, op eenen arm en op hare borst toegebragt haer hert was dwars door gesteken en de dood was oogenblikkelyk. Den moordenaer is aengehouden. .Men leest in den Abeille CauchoiseM. X., eenen ge wezen kruydenier uyt de omstreken van Yvelot, door ongeluk kige spekulatiën ge/uineerd, was weduwenaer met een 2jarig kind gebleven. Ten eynde zich aen do vervolgingen zyner sehuldeyschers to onttrekken, welke hem dagelyks kwamen lastig vallen, had liv zyne wooning verlaten. Over eenigen lyd wierd hy door eenen zyner verwoedste sehuldeyschers 'ontmoet. Dezen sprak hem vergramd aen, ver weel hem zyne schulden, en bedreygde hem eyndelyk mei den lyl'sdvvang, dien hy tegen hem bekomen had. Indien gy my doel opoliiylen, antwoordde M. X., wat zal er alsdan van myn arm knul geworden En terzelfder lyd toonde by hem zynen zoon dien hy op den arm droeg. De overheyd vcrlhel de weezen niet, antwoordde den schuldeyscher. u Welnu, gelast u dan met haer deze wees over ie bren gen onderbrak M. X. c< ily gaf hel kind aen den schuldèyscher over en sprongjn eenen nabyzyudeu vyver. (c Den sebiildeyscher, hy dit treurig schouwspel, door mecie- lydeu bewogen, sprong onmiddèlyk in hel walcr, vatte M. X., en bragt hem by zynen zoon. Tot weonons toe bewogen, schelde hy den sciuildcnaer zyne schuld kv* yl en beloofde van de andere sehuldeyschers dezelfde voordeden te zullen bekomen. BUYTEKLA^DSCIII i\IEUWS. Parys, 21 september. Men wend alles aen om de aenveerding van de Mexikaen- sclie kroon vuor den aertslierlog Maximiliaen aenn'emc-lyk le maken. In Vraukryk zullen, voor rekening van Mexiko, 3 fregatten en 2 korvetlën worden gebouwd, die bel begin zullen vormen van de vloot, waeróp den aertsheriog zoo hoogen prys stelt. Hy heeft nu reeds zyn voornemen te kennen gegeven, om, wanneer hy den Mexikaensclien troon beslygl, op het eyiand Carmen eeno zeevaartkundige schooi up te rigton. rien wier hoofd eenen lranscben zee-oflicier zal worden gcplucisl. Het biykt overigens, dat de fransche officieren, nu zy eenmael aen het klimaet gewoon zyn, geen lust hebben om naer Yrankryk terug te keere;;. Twee eu-lvvinlig officieren van allen rang hebben zelfs reeds verlof gevraegd om mol Mexikaeuscbe vrouwen in het huwelyk te mogen treden. Den Memorial diplomatique kondigt aen dat den aertshertog Maximiliaen de kroon van Mexiko aenveerd en dat hy de mede hulp en den steun heefl bekomen van hetengelseh gouvernement, aen bet welk hy de verzekering beeft gegeven dat degenen die kerkelyke goederen in Mexiko hebben gekocht, geenszins in het bezit derzelve zullen verontrust worden. -- Tvdingen uyt Charleston van 6 september melden dat de bombardering der forten door de vloot en de batteryën, onafge broken voorlduerde sedert 52 uren. Het gerucht liep te New-York, dal Juarez incognito was aenge- komen te Washington, en verscbcydenc gesprekken had gehati met voorzitter Lincoln. Parys, 22 september. Wat zullen de Wester-mogendheden nu doen zie daer de vraeg wrelkc men overal boort opwerpen, en waerop niemand nog antwoord kan geven. Het antwoord van prins Gortehakoff, in welke fyne diploma tische vormen het ook opgesteld mogo zyn, is inderdaed niets anders dan eene stoute weygeringder voorstellen door Vrankrvk, Oostenryk en Engeland ten gunste der Polakken gedaen.'la hoofdzaek. wilt het zeggen Bemoevt u met uw eygen zaken, en stookt geen onrust in myn huy3 Rusland wilt van geene andere onderhandelingen over Polen hooren geene de minste veranderingen in de besluervvyze dier provinciën brengen, dan degenen verordend in de verdragen des jaers 1815. De terugroeping van den groothertog Konslantyn nvt Warschau heeft zelfs plaets gehad, omdat dezen vorst al le toe gevend was voor de nationale party in Polen. De Pressc zegeviert en juycht, en dryft schier den spot met het dryvoudig verbond vooral gispt zy den franschen hoofd- minister Drouyn de Lliuys, wiens slaetkunde en diplomatie nu voor de derde mael in 't buytenland mislukken. .Emile de Grrardin, die zeer goed de weerde der zilveren roe- bols kent, tracht nogmaels te betoogert- dat het voor Vrankrvk onmogelyk is eenen oorlog te ondernemen voor de bevryding der Polakkeu. Deu gewezen republikaen, vryheyds- en volksvriend, zegt dat hot Verbond tusschen de dry Wester-Mogendheden niet meer bestaet na het slot-anlwoord van prins Gorlchakoff; omdat Engeland.gcenen oorlog wilt, en Oostenryk geenen oorlog kan vooren. Hy bekent echter dat den toestand'nog al kieseh is, dooi de naderende opening van den zittyd dos Wetgevenden lichaems. Maer Rusland heeft Yrankryk geenszins beledigd door zyne volstrekte weygermg, aengezien het maer beleefdelyk eene simpele vraeg van de hand gesyezen heeft Men zietEmilejfe Girardin is op weg om millionnair te worden; hy speelt in de russische fondsen waerom zou Europa dau nog ooplog voeren voor de verlossing der rampzalige Polakken La France en la Patrie spreken op eenen geheel andere» toon over liet Poolsche vraegstuk Eerstgenoemd blad drukt onbewimpeld zyn gedacht ujfl dat Vraukryk, Oostenryk en Engeland den oorlog" moeten verklaren aen Rusland en Pruysen, ten eynde Polen in zyn regl le herstellen, en de wenschen van dat heldhaftig martelaersvolk eyndelyk té Yerwezenllyken. Dóch Vraukryk mag niet afgezonderd blyven niet alleen den oorlog ondernemen. De Patrie gaet verder zy wilt dat, des noods, Yrankryk alteen onmiddèlyk den oorlog aen Rusland zal verklaren. Louden, 22 september. Men leest beden in den Morning-Post Het is nu klaer dat Rusland slechts tyd wilde winnen, toen het, eenige maenden geleden, de opmerkingen der Mogeudheéeu beantwoordde met hun raed te vragen. Rusland heeft nooyt andere inziglen gehad dan degenen die voortvloeyen uyt de politiek van Murawieff. Het kabinet van St-Pelersburg vevnst, zich geenszins te verontrusten over de verantwoordelykheyd welke de Mogendheden op hetzelve ge worpen hebben. Den dag der afrekening zal echter aenbreken, eu wy twyfelen of dien wel zoo verwyderd zy als Rusland denk,!.-' Den Daily-News zegt hel volgende a Rusland weel dat de verstandhouding der dry Mogendheden niet verder gaet dan tot diplomatische zinsneden. Maer dat zal geheel en al verschillend worden zoo haest den oogenblik va» werking zal gekomen zyn. De zelfde beweegredens voor de welke de Mogendheden nu den vrede handhaven, zullen alsdan tot geheel tegenovergestelde gevolgen leyden. Rusland vergeel dal het fransch kcyzerryk eene gekroonde deinokralie is, en de dynastie van Napoleon met de Polakke» oeno schuld heeft aengegaen, welke zy zal betalen. Ziet hier nu het oordeel van den Times Hel is onmogelyk de antwoorden van prins Gortehakoff le lezen, zonder eene bittere teleurstelling te ontwaren. Gelukkig nog dat Yrankryk's voorstel ter opzending eener gelykluydende nota niet aenveerd zy geweestwant in dat geval hadden wy nu eene verantwoordelykheyd op ons gelrokken, tot welker dragt wy niet voorbereyd zyn, en de russische eyschen zouden zoo onbewimpeld niet uytgedrukl zyn geworden. a Rusland speelt nu een zeer gevaerlyk spel. Het wint tyd maer byaklien de Polakken stand kunnen houden, zal het voor deel van hunnen kant zyn. Europa zal in de aenstaende lente niet zoo vreedzaem gezind zyn als op dezen oogenblik. Den korrespoiulcnt van den Times meld uvl Krakau in eenen brief van den 10 dezer, dat liet nalionacl bewind aen buyténlands vertoevende Poolsche grondeygenaren hevel heeft gezonden om weder in liet land le komen, ten eynde de beweging met hunnen persoon of althans met hunne middelen te ondersteunen en met hunne aen.weziglieyd aen le moedigen, en dat het nalionae! be wind vermoede.'yk in den loop dezer maend eene algemeene ligting uytschryven en alle weerbare Polen te wapen roepen zal Dit berigt sehynt aen te duyrlen, dat de inziglen der natio nale party onder de poolsche opstandelingen thans, nu de hoop op buytenlandselie tusschenkomst verdwenen is, hoven dryven, en zou alzoo de verklaring der aftreding van prins Czartórvsk'i bevatten. Parys, 23 september. Verschillende min of meer onrustbarende geruchten zyn heden ter Rcurze en in deze hoofdstad verspreyd geworden.liet ant woord van prins Gortehakoff heeft stellig, zoowel hier als ia Engeland, de vrees voor nieuwe en ernstiger verwikkelingen heropgewekt. v Op de algemeene vraeg van het publiek Wat zal er nu sc heuren begint den Monileur heden reeds le antwoorden met de afkondiging van het manifest, door liet poolsche komi teyt aen graef Czarloryski gezonden. Dit feyl is veel beteekr-- nend ui T Stadsblad. Ook heefl hel ter Beurze het gedacht doen geboren worden dat L. Napoleon wel eens zou kunnen hesluvten de Polakken- als oorlogvoerende party te herkennen, ten evnde alzoo, tegen liet voorjner, de zaken derwyze geleya te liebhi-n om aen Rusland den oorlog te verklaren.

De Denderbode | 1863 | | pagina 2