Eene korrespondentie uyt Warschau, aen de Nationale Xeitmg van den 22 gezonden, doet opmerken, dal de dwangmaelregelen der Russen zeer onbehendig zvii. De onreglveerdigheyd, waer- door 200 tol 300 familiën door de fout van eenen enkelen getrof fen worden, heeft eene diepe veronlweerdiging verwekt, zelfs by de persooncn, welke tot hiertoe onverschillig waren gebleven. Het godsdienstig gevoelen is vooral gekwetst door de ontheyli- ging der grafsteden in de Sl-Kruyskerk, en door de kruysbeelden en afbeeldsels van heyligen, welke uyt het hotel Zamoiski ge- haeld en met het overige verbrand zyn. En de groote Mogendheden blyven stille aenschouwers van zulk schreeuwend onregt op eene christene natie gepleegd En de schyn-liberale dagbladen hebben geen woord voor het catho- Ivk Polen Maer ook er is geene zaek Mortara voor handen noch er komt eene Bella Korhsh in kwestie het geld hier enkel de verdrukking eener by uytslek catholyke natie door een schisma tiek en barbaersch volk. dat uyt de lyst der beschaefde volkeren zou dienen geschrabt te worden Er worden ons herhaëlde klagten gedaen over de onre- gelmatigheyd en zelfs niet bestelling van ons blad in de gemeentens" afhangende van het postkantoor van Gltysegem. Vele inwooners dier gemeenten zyn ten uytertst misnoegd en beklagen groolelyks de onde orde van zaken. VVy laten zulks aen de bevoegde overheyd weten opdat er een eynde aen dit piisbruyk worde gesteld. Bv konmglyk besluyt van 28 september, is M. J. G. Horsmans, besluerder der middelbare school te biest, in de zelfde hoeda- uigheyd benoemd te Aelst, in vervanging van M. Van Nerum. Dees besluyt komt ons aerdtg voorhet geeft wel eenen plaetsvervapgèr aen M. Van Nerum, maer het zegt niet lot welke plaets dezen laetsteu benoemd is, het zegt niet waer hy gezonden word, noch hond noch heestZou dezen wel afgesteld zyn Wy wachten naer stellige inlichtingen. De kicskollegiën van geheel Belgiën worden tegen dynsdag 27 October aenstaende, ten 10 uren 's morgens, byeengeroepen, om over te gaen tol de gedeeltelyke vernieuwing der gemeente- raden'. Koniuglyke besluyten van 2a september verleenen de vol gende éubsidiën 1500 fr. aen de kerkfabriek van Orroir, voor den toren te her bouwen 400 fr. aen de kerkfabriek van Zogge, gemeente Hamme, voor de vergrooting der sakristy. By koninglyk besluyt van 30 september, is M. De Luese- mans, burgemeester te Leuven, benoemd tot gouverneur der provinlie Luvk. Wy lezen in een blad Men heeft gesproken van eenen zendbrief aen alle de gemeente-onderwvzers toegestuerd, om hun tc ondervragen wegens de uytslagen voorlgebragt door de organieke wet op het leeger ondertvys. Verscheydene bladen hebben dit feyt opgenomen en er het hunne bygevoegd. Nu, van dit alles is er niets waer, en het gouvernement schynt er geens zins op belust een dergelyk onderzoek te openen, welks weerde, ten overige, zeer raedselaehtig zoude wezen. Den 28 september, is in de hoofdkerk fe Gend eene boet- octave begonnen om de bermhertigheyd van God af te smeeken over die stad en om den smaed te herstellen aen God en zyne Kerk gedaen in het kongres dat onlangs te Gend is gehouden geweest, lederen dag zal ter dier intentie het H. Sacrificie der mis worden opgedragen, ten 7 uren, in de kapel van het II. Sacrament. Eene plegtige mis ter eere van het Allerheyligste Sacrament is met de zelfde intentie in St-Annaketk gezongen geworden verleden donderdag ten 7 uren des morgens. De verledene week is te Gend een ongeval gebeurd op het engelsch schip Horeb, met mekanieken geladen. By het lossen i-ener trommel met de katrollen van het schip, moest eenen enkelen man een gewigt van 5t»0 kilos in evenwigt houden, toen zyne krachten eensklaps te kort schoten en het gewigt benedon in het ruym van het schip viel. De trommel viel in honderde stukken. Het verlies bedraegt 500 fren hadde men den onkost gedaen van 50 centimen, men kon met de kraen lossen. Gelnkkiglyk is geen menschenleven te betreuren. Men weet dat het gemeenle-bestuer van Gend het getal werkdagen heeft verminderd voor de fabriekwerkers die als aardewerkers worden gebruykt aen het leggen der nieuwe boulevards. En ten zelfden zyde. (wie zou het kunnnn geloovcn dwingt men die'werklieden des zondags te arbeyden aen de riolen der stad Zoudag laetst waren die ongelukkigen aen 't volle werk achter dé kerk van St-Martens (Akkergem.) Wv vragen hel met ieder weldenkend man is dat niet een onverdragelyk misbruyk? Ook waren de wandëlaers die langs daer voorbygingen met reden verontweerdigd over de verachting welke de overheyd openbaerlyk lael blyken voor hel onderhouden der rust van den'zondag. Niet een liberael orgaen, niettegenstaende den opentlyken aenslag door de stad Gend legen de godsdienstige vryheden beoaen, heeft den moed of de rondborstieheyd gehad tiet gemeene re't le' verdedigen. De liberalen, die wakkere schildwachten der vryheyd roepen luvd past op 1 de konstitutie is -in gevaor, de Calholvken w illen ze vernietigenMaer als de constitutie aen- gerand word op de kerkhoven, dan zwygen zy. Het zyn maer de fatholvken die er aen verliezen en dit is nieis. Zoo'handelen en spreken de liberalen en dan beklagen zy zich dat men hun liberalismus, hunne voorliefde voor de vryheyd eu verdraegzaemheyd in 't serieus niet opneemt. Vol"cns een vooroordeel dat op het- platteland hestaet, heeft den eygenaei van eenen door hagen omringden hof, hel regt van op 'de persooncn te schieten, die er binnen dringen. Den "enaenidon Stelandre, te Estaimpuis, verkeerde iusgelyks in dit gedacht Toen hy nu tol zyn spvt had opgemerkt, dat men hem zvne beste pecron ontsjool, la.eddc hy zyn geweer met lood- korrels verstak zich iu eenen hoek, en zoohaest hy de kleyne dieven'gewaer wierd, loste hy zyn geweer, en de kinderen welke tegen de liaeg van den hof stonden, wicrden doch met erg, door de loodkorrels getroffen. Voor dit feyt wierd Stelandre vqor de rcglhank gedaegd, en deze heeft hém, roet in achtneming van verzachtende omstandig heden lot twee weken gevangzitting veroordeeld. Men schryfl uyt St-Nicolaes Wy hebben reeds het genoegen cehad vnn aen onze lezers te doen kennen dat de acht leerlingen vnn'ons Kleyn-Seminarie, die zich le Gend hebben aengeboden om de vereyschtc proef, voor het overgaen tot de Hoogescholen, te onderstaen, op de voldoepsle wyze hun exaem ondergaan hebben dat eenen negenstcn eenen even goeden nytslag te Rrutroe bekomen heefi. Deze week is eenen tienden leerling van rel zelfde geslicht, M. Richard Yerschueren, voor den jury van Brussel gekomen, en heeft zyn exaem op eene eervolle wyze in de moedertael gedaen. Er hebben zich dan tien leerlingen aen geboden zes voor de geneeskunde, twee voor de regten, twee voor het notariaeten alle tien hebben one Kleyn-Seminarie de grootste eer aengedaen. Men verzekert dal den sekretaris der te Brussel ingerigtte maetsehappy der Solidairendie de belofte aengaen buylen den catholyken godsdienst te leven en te sterven, tydens de Arte- velde-feesten, naer Gend is gegaen, om een diergelyk genoot schap in die stad lot stand te brengen. Men verzekert ook dat den Solidair, eenen geboren Gentenaer, ten eenmale in zyne pooging is mislukt. (B. Courant). Een belangryk incident heeft zich voorgedaen op den grooten zang-kampstryd, die verleden zaterdag te Brussel plaets had. Het bestuer der uytschryvende maetsehappy, daertoe aenge- stuwd door reklamcn van andere mededingende zang-kringen, heeft de beyde maetschappyen van Oostakkerde Vriendschap en het Davidshof genoodzaekt,* al hare leden, die in stad woonen, te verwyderen, ten eynde slechts met de te Oostakker verbly- vende zangers de uytvoering te doen. Niettegenstaende die verordening, die een tiental hunner beste zangers van kant schoof, hebben de boeren van den Achtendries de steden van den tweedén rang geklopt, en hebben ze, verleden zondag, in gezelschap der Kinderen van Belgiënmet den 2n prys van Brussel aen hunnen standaerd, Hunne luysterryke en zege pralende intrede in Gend gedaen. Daerby bevond zich ook de zangmaetschappy van Destelbergen, die den 4n prys der dorps-maetschappycn had verworven. Men sehryft uyt Mechelen Volgens een berigt zou het nieuwe stadskollegie niet erg flo reren. Over tien dagen is de inschryving begonnen eu op den 22 september beliep het getal ingeschrevenen tot 47. Integendeel beloopt de inschryving in het Sl-Rombouts-kollegie, dat onder de bestiering van Z. Em. den kardinael slaet, tot 437, en echter is deze inschryving eerst maendag aengevangen. Men beweert zelfs dat het cyfer nu reeds op 160 geklommen is. Wy moeten eventwel opmerken dat dit allemael geen humanisten, en er velen voor de 7° en 8e zyn maer den prys staet gelyk. Doch het verschil word nog grooter, als men weet dat den prys in hei stads-kollegie 42 fr. minder is dan in het St-Rombouts-kollegie, en dat er velen kosteloos worden aengenomen, zooals 4° de kinderen welke weynig bemiddeld en van goed gedrag zyn 2° de kinderen der professors en toezigters 3° de kinderen der beambten van de gemeente. De meeste der 47 ingeschrevenen zyn kinderen van Staels-ambtenaers deze zyn door den heer minister acnzocht het stadskollegie te begunstigen. Den 26 dezer is te Audenaerde overleden in den ouderdom van 89 jaren, M. J. J. Thienpont. vader van den volksvertegen woordiger van dien naem. M. Thienpont was eere-voorzitter der regtbank van eersten aenleg van Audenaerde hy was ook oud lid van het nationael kongres, van de vertegenwoordigers-kamer, van den gemeenteraed van Audenaerde en van den provincialen raed van Oost-Vlaenderen. M. Thienpont was officier der Leopolds orde en gedekoreerd met het Yzeren Kruys. Weynige politieke en bestuerlyke loopbanen zyn zoo edel en nuttig vervuld geweest als degene van den weerden burger welken het land komt te verliezen. De armen van Audenaerde verliezen ook in M. Thien pont eenen hunner grootste weldoeners. .Men sehryft uyt Leuven, den 29 september Zes missionnarissen uyt het amerikaensch seminarie zyn heden te Oostende ingescheept voorde Vereenigde-Staten. M. C. Moutard en M. Pr. Van Erp, die voor familie-zaken naer Holland waren geroepen geweest, keeren terug naer hunne rospectieve zendingen van Jackson en Hudson (Michigan), in de welke zy sedert twaelf jaren gewerkt hebben met eenen iever eu eenen moed welke den goeden God beeft geweefdigd met den groolsten uytslag te bekroonen. Zy zyn vergezeld van M. J. Van Watersehodt, van Hontenisse M. J. Fr. Bleyenberg, van St- Jansteen M. J. Th. Van der Bom, van Oudenbosch, bisdom van Breda, en M. A. Perkin, van Drune, bisdom van 's Herlogenbosch. De twee eerste der nieuwe missionarissen begeven zich naer het bisdom van Detroit (Neder-Michigan), den derden naer het bisdom van Sault-Ste-Marie (Opper-Michigan). Den vierden dien nog gcenen priester is, begeeft zich naer St-Loms, om er zyn noviciaet te beginnen by de Eerw. PP. Jesuiteu. Er is eene nieuwe ramp op de Schelde gebeurd. Vrydag morgend, rond half negen, kwam het binnenschip Alles in vrede schipper Van Oeyen, loebehoorende aen doktor Van Montfort, te Rumps, en geladen met 60,000 steenen, voor rekening van den heer Lenaerts te Turnhout, voor den ingang van den dok te 4ntwerpen, voortgedreven door een zacht windje. Eensklaps liep het tegen het anker der hamburger bark Fanny und Mariannvoor den dok liggende. Zoo lievig was den sehok dat weynige oogenblikken nadien bet schip zonk. Den schipper en zynên knecht konden zich redden in den boot. Men heeft niets kunnen redden dan eene kist met kleederen. Men verzekert dat hel schip leiterlyk van boven tot onder gekloven is. Nadat hel verdwenen was, zag men de luyken bovendryven. Sedert dry maenden is het de derde ramp op de Schelde. Den eersten prys, in het konkoers van Roomen, is maendag te Antwerpen toegewezen aen eenen leerling der Akademie van Antwerpen, M. Van den Bussche den tweeden, in verdceling aen MM. llennebecq en Van den Kerekhovc, beyde leerlingen van M. Porlaels, professor by de Akademie van Brussel- Men sehryft uyt Antwerpen, den 30 september Dezen morgend, rond 7 1/2 ure* zyn er naby den Ouden-God, twee konvoyën met koopwaren geladen, op elkander geloopen. Den sehok was zoo hevig, dat er eenige rytnygen, alsmede de koop waren gansch verbryzeld wierden. De machinisten zyn by tvds van het lokomotief kunnen springen. Twee hunner wierden eenige passen ver geworpen, doch zonder ongemakken. Het onhcvl is voorgevallen op den oogenblik dal het een konvoy aen den Ouden-God bezig' was met manoeuvreren. Hel ander lieel'l dit, ten gevolge van den mist, niet kunnen zien. Den Courrier de ÏÉscauC heeft eeneu brief uyt Peruwelz ontvangen, in welken de bedroevende tooneelen zyn aengehaeld die in deze stad hebben plaets gehad dacgs na de kiezing van M. Rogier. Eenige liberalen van Peruwelz hebben eén liedje doen drukken dat uvlgedeeld wierd by den zangpryskamp die ter gelegenheyd der kermis was ingesteld. In dit afschuwelyk lied, daj op den pryskamp gezongen wierd, verbied men aen "de priesters van in soutaon buyten de kern te verschvnen men ontheyligt den geheyligden naem van den goddefyken Zaligmaker, en men bedreygt de ryken met de w oede'der revolutie Eene party die zich tot zulke gruwelyke schandelvkheden, tot zulke go'ddelooze heyligschendoryën laet vervoeren, moet wel leeg gedaeld zyn. Den reyzigers-treyn van Bergen naer Manage, van 2 uren namiddag, heeft maendag, buylen de statie van La Louvlère, eenen grooten wagen ontmoet, geladen met kolen, en bespannen met 4 paerden. Den voerman eu de paerden waren «eer gel uk- kiglyk reeds de baen over, maer heel den achtertreyn stond er nog op. Het voertuyg in duyzend stukken slaen en voortvliegeu als ware er niets geweest, was hetgeen de lokomotief deed, achter haer eene dikke stofwolk latende, en een wiel van de® wagen meênemende. dat ergens aen gehaekt bleef. Den baeu- wacbter is de schuld van dat ongeval, dat yselyke gevolgen had kunnen hebben. Een onlangs in Duytschland reyzend echtpaar, bezocht ook Baden. Den echtgenoot wilde zich wel wachten voor het verd#rf- lyk bankspel, maer de vrouw ontving eyndelyk verlof e-m eenen louis op te zetten. Zet op het nummer van uwen ouderdom was des mans raed welken de vrouw verklaerde te zullen volgen. Zy dringt naer de groene tafel, spreekt met den croupier en zet den louis op. Eenige oogenblikken daerna hoorde den verheug den echtgenootTrente-six, rouge, pair et passé. Verheugd roept by uytJuyst den ouderdom myner vrouw, 35 loais gewonnen Hy nadert de tafel, doch den louis was reeds ver dwenen. Zyne echtgenote bad het geldstuk op 27 doen zettern Toorn aen zyne zyde, verlegenheyd by zyne echtgenote, gelach onder de omstaenders. Zekeren boer te Geesteren, gemeente Tubbergen, (Holland) i die als epnen gierigaerd by zyne buren bekend stond, moesl, j dezer dagen, eenige gelden betalen, waervoor hy tot zyn groot, spyt eenige muntbiljetten, ten getalle van negen, die by voor eenige jaren zorgvuldig in eene oude kleerkist geborgeu had, moest aenroeren. Maer men begrype de verbazing van den ouden vrek toen hy hoorde, dat deze briefjes, die hem zoo nauw aen 't herte lagen, reeds lang vervallen waren, als zynde van 'bet jaer 1845, en ze dus geene weerde meer hadden. Naer men ver neemt, heelt hy zich per rekwest aen den minister van fioancieu gewond, ten eynde uytbetaling daervoor te mogen bekomen. Uyt een statistiek, die den Morning Post opgeeft, blykt vooreerst, dat jaerlyks 43 kinderen, van elke honderd die in En geland en in het prinsdom Wallis geboren worden, om het leven komen. De gevolgtrekkingen schynen te zyn dat een groot aental zuy- 1 gelingen door zorgeloosheyd of verkeerde behandeling der ouders sterven en volgens eene offieieele opgave der lykschou wingen in Engeland en in het prinsdom Wallis, gedurende acht tien maenden (4861 en de helft van 4862) gehouden, bedroeg het getal daervan 5443, waervan 690 op kinderen meer dan een jaer oud, en andere op kinderen onder het jaer. Te Londen wierden 1549 lykschouwingen gedaen op kinderen beneden de twee jaren de sterfte van de bovengenoemde 5113 is om te huyveren, want de uytspnek luydde 222 van voorbedachte moord, 689 kinderen waren dood gevonden en 968 hetzy gestikt of gestorven, betzy door oorzaken die aenleyding tot verdenking gaven, zoodat i 4860 gevallen voorkwamen van onnatuerlyke dood. Onder de 4404 lykschouwingen in 4864 te Londen kwamen 66 voorbedach te moorden voor5 gevallen wierden onder manslag gerang schikt, 444 kinderen wierden dood gevonden, 434 stierven door onbekende oorzaken en 644 door zorgeloosheyd, blootstelling aen koude en aen ziektens daeruyt voortspruytende. Bovendien zyn er vele gevallen, die niet onder het bereyk kwamen, zoodat den Post niet oerzelt te berekenen dat het getal kinderen, hetzy vermoord, hetzy door opzetlelyke veronachtzaming te Londen gestorven, duyzend 's jaers beloopt. Doeh de donkerste zyde der 1 schildery ligt in het getal zoogenaemde doodgeborenen dat (op welke gronden de berekening rust, blykt niet) zestig duyzend 's jaers bedraegt in Engeland en Wallis Welke de verhouding j van dit getal is voegt den Post er by tot de natuerlyke oorzaken, hoe vele kinderlyke ademtogten gesmoord zyn die onder de bovengenoemde benamingen verborgen zyn gebleven, kan Hy alleen weten voor wien niets verborgen is. Dit is een irieuw bevvys van Engelands zedelyke grootheyd Het etablissement van de te Boston in Amerika verschyneu-1 de ülivc Branchis een waer paradys. Het blad word gezet door I meysje de kamers zyn alle met kleeden belegd den arbeyd begint tusschen 9 en 40 uren 's morgends, en het persooneel gaet op behoorlyken tyd huyswaerts, arbeydende nooyt meer dan 7 of 8 uren per dag goede zetsters kunnen in dien tyd 4 sh. 45 (fr. 42-32) 's weeks verdienen van de administratie! zyn het meerendeel vrouwen gedurende de werkzaemheden en ook in de etens-uren word er muziek gemaekt op orgel of piano-forto. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Maendag en Dynsdag 28 en 29 september. Men boud zich te Weenen bezig met het opstellen van den akt by welken aertsherlog Maximiliaen, indien hy de kroon va» j Mexiko aenveerd, moet afstand doen van zyne regteu en prrvi- i legien als naestbestaenden verwant van den oostenrykschen i trpon. De kwestie van te weten of dien afstand volkoman is, bly'ft nog onbeslistden afstand zou maer betrckkelyk zyn, indien er besproken wierd dat de regten van den prins eens zullen kunnen terugkeeren. De Unita italiana van Milanen, van den 23, kondigt eenen j revolutionnairen oproep af van het werkings-komiteyt van Vene- tién tot de Italianen dezer provinlie. Dit manifest draegl de dag- teekening van.den 42 september. Het noodigt de Italianen uyt dat zy zich tot de werking zouden bereyden, dat zy maer een I gedacht zouden hebben de verlossing, een orde woord ltaliën; j dat zy zich wapens, kardoezen zouden bezorgen en alles wat tot den stryd noodig is. De samenzweering moet bestendig, aen- l Ijoudend zyn zy is de pligt der Venetianen die van het wer- kings komiteyt is van het oogenblik te verhaesten en het te,eken j te geven. 1 Woensdag, 30 september en Donderdag 4 october. Den Czas geeft een somber tafereel over den inwendigen toe- staÉd van Warschau, ter gelegenheyd van de plundering en ver J beuririg der eygendommen van graef Zamoïski. Den Dziennik Posngnski kondigt de namen af van zeven-en-vyftig geestelyken van. het gouvernement van Wilna (tevens hunne woonplaetsen aenduvdende en de posten die zy bekleedden) die gehalsregt of gedeporteerd geworden zyn. Eyndelyk, als tegenpartf, doet den i Journal dc St-Pelersbourg eene lange reeks politieke moorden kennen door de Polen gepleegd op Russen of Russischgezimlen, I op bevel van het nationael komiteyt. 'T is aldus dat beyde volken tegen elkander eenen oorlog van uytroeying voeren en de vroed heden der Moskovieten de Polen dwingen om, gelyk hunne onderdrukkers, alle de regten en grondbeginselen van meusch- j lievendheyd onder de voelen te trappen. Vrydag 2 october. Volgens de Köln-Zeitungzouden de duytsche vorsten die hebben I deel gemaekt van het oniangsch kongres van Frankfort, zich door eene stellige verklaring verbonden hebben van met den koning van Pruysen niet le onderhandelen dan op voet van den .akt I tusschen hun gesloten. Den Bodschafter gelooft te weten dat eene engelsche nota, dezer inelste dagen ie Weenen aengebrngt, zoude voorstellen aen Rusland zynen titel van bezit op Polen te onttrekken. Voegen .wy i

De Denderbode | 1863 | | pagina 2