Yerscheydenheyd van Tarwe (Highliiig), Kostschool van Jongelingen, TE HEREX. VERKOOPIXG BERIGT. PEXSIOXXAET Openbare Verkooping Belgische Hypotheek-Bank. «r by dat de oostenryksche dagbladpers niet eens is om het gedrag te veroordeelen der russische overheden te Wilna en op «He de punten van het poolsche grondgebied waer zy in hare werking met belemmerd worden door de tegenvvoordigheyd der «jpslandelings-korpsen. De veroiltweerdiging dier bladen, onlangs nog zoo ingehouden, kent heden geene palen meerzy berst uyt smet een geweld van tael waervan men zich geen denkbeeld kan snaken dan door het lezen van den tekst zelve hunner artikels. Volgens Den Cats, zou het russisch gouvernement het ontwerp Slibben gevormd van gansch den kleynen adel van Lithauwen naer het diepste van Rusland te voeren, als zynde het hevigste on ondempbaerste element des wederstands. Een zwitsersch blad verzekert, dat de bevolking van Savoyen sedert de inlyving by Vrankryk met 48,000 zielen is verminderd. Den politieken toestand des lands en het verdubbe len der betastingen hebben namelyk velen hunnen geboortegrond doen vaerwel zeggen. De impopularileyt der keyzerlyke regering heeft dan ook haer toppunt beroykt, en zonder den steun, dien bet gouvernement vooral by de geestelykheyd vind, zou de i'ransehe heerschappy reeds zyn vernietigd. Persoonen, die zich te Biarritz in de nabyheyd "des Keyzers bevinden, melden dat Napoleon III dagelyks gedurende acht uren arbeyd. Hy volgt eenen zeer matigen leefregel en is dikwyls alleen. Bv zyne wandelingen blyfl het gevolg dan ook op eenigen afstand, "tot dat den Keyzer tot zyne omgeving nadert. Het is nog niet zeker of den Koning der Grieken ons hof te St-Cloud dan wel te Compiègne zal komen bezoeken. Den jongen vorst heeft zich nacr St-Petersburg begeven, om kennis met de jonge prinses von Leuchtenberg te maken. Van het plan van een huvve- Iyk met eene engelsche prinses is afgezien. Sedert eenigen tyd bemerkte men een rytuvg met kinder speelgoed geladen, dat binnen Parys kwam, nu langs deD eenen barreel, dan langs eenen anderen. Hel speelgoed bestond voornamelyk in bouten peerden, waer van twee voornamelyk zeer groot waren. Ten langen laetsten kreeg eenen brigadier van 't oktroy ver moedens en sloeg op eenen der peerden, dat bol klonk, zooais in den ouden tyd het peerd van Troye. Hy doorzocht nauwkeurig dit peerd en vond eene veer vvaerop hy drukte. Het peerd ging open en den buyk zat voi cigaren. De andere peerden wierden insgeiyks doorzocht, en men vond ze alle opgevuld met cigaren en labak, en eenige met brandewyn ofrhum. Den voerman, die gevlugt was, is aengehouden de koopwaren zyn aengeslagen, en er is een onderzoek ingespannen. De Semahe religieuze doet ons eenen herlroerenden trek kennen van onzen Heyligen Vader den Paus. Dit nieuw bewys van zachtmoedigheyd van Pius IX zal niemand verwonderen, en met bewondering zalmen die doorluchtige hand zich zien uyt- strekken over de smertelykste wonden des menschdoms, en dit heylig woord hooren weerklinken aen de hooren eener ster vende, om haer tegen de vrees voor de dood te versterken. 'T is door daedzaken dat den godsdienst aen zyne vyanden antwoord, zyne lieldadigheyd maekt geen onderscheyd, en indien hy den hemel toont aen degenen die de goddelyke geboden onderhouden zegt hy ook dat hy opengaet voor het regtzinnig berouw dat de vcrledene verergenlissen uylboet Den Heyligen Vader bezoekt St-Jaeobs-hospitael. Hy ontmoet er eene vrouw die een slecht leven had geleyd en thans op ster ven lag. Hy nadert haer bed en voegt haer eenige woorden van welwiilendheyd en vertroosting toe. Toen deze arme onge lukkige de legenwoordigheyd van den Paus aen haer bed gewaer wierd, reykt zy hare armen tot hem uyt en, de oogen vol tranen, vraegt zy" hem op zwakken toon of er voor hare ziel nog zalig- heyd te verhopen was na alle de verergernissen en tallooze zonden welke zy bedreven had. Den Heyligen Vader tracht haer aenstonds vol genegenheyd te vertroosten hy maent haer aen gansch haer betrouwen te stellen in de bermhertigheyd van God, die de zaligheyd wenscht en wilt van alle de zondaers welken hem met opregt leedwezen vergiffenis vragen. Hy haelt haer ook het voorbeeld aen van de heylige Maria-Magdalena en de heylige Maria van Egyple, welke thans door de bermhertigheyd Gods, zegepralend en roemryk in den hemel heerschen, na openbare zondaressen in deze wereld geweest te zyn. Daerna gaf Zyne Heyiigheyd haer zynen zegen in arliculo mortis, en bood haer zyn eygen kruys aen, op dat zy het met godsvrucht zou kussen, haer aenmanende haer betrou wen in Christus te stellen, die op een kruys is willen sterven om alle onze zonden uyt te wasschen. Alle de persoonen die dit tooneel bywoonden, waren tot tranen toe bewogen. Men leest in den Osservaiore Romano Luydens by ons ontvangen byzondere brieven, zou de revo- lutionnaire party eenen nieuwen'aenslag tegen Roomen willen beproeven. Om in haer plan le gelukken, verzekert men dat zy van de luryner regering den oorlof heeft bekomen eene hoeveel- heyd piemonlezer soldaten tot hare beschikking te stellen. Die soldaten zouden in burgers-kledren zich naer Roomen begeven, teu eynde aldaer eene opstandelyke beweging uyt te lokken. Een vyfligtal karabyniers zouden byzonderlyk daervoor aengeduyd zyn met eenige heethoofdige officieren. Dit plan van aenval is op den zelfden voet beraemd als dat van den beruchten Buoncompagnie tc Florenciën doch het schynt dat de revolutionnaire party het verschil van toestand tusschen Florentiën en Roomen niet goed afgemeten heeft Men herinnert zich dat, luydens de ontdekkingen van Car- lotti, geheymen agent van Cavour, te Brussel in 't licht gegeven, Buoncompagni tachtig karabyniers van Turyn deed komen om te Florenciën revolutie te maken. Weenen, 27 september. De Wiener Presse deelt een omstandig verslag mede der hey- ligschendende tooneelen welke plaets hebben gehad in de Heylig Kruyskerk, te Warschauw. Tot de grafkelders zyn geschonden geworden door de woedende russische soldaten al de juweelen en 't goudwerk zyn gestolen of verloren geraekt. Terwyl prins Gorchakoff, in zyne nota's spreokt van de wel wiilendheyd des Keyzers voor"zyne onderdanen, prediken de dagbladen van St-Pelershurg en Moskow, aen de strengste censuer onderworpen, de uylroeying der Polakken, de verbeurd verklaring der eygendonnnen, enz. De Presse verzet zicli hevig tegen het bevel van den politie- generael Lowchine, die al de be'wootlers van 't paleys Zamoyski schuldig verklaert. Krakau, 26 september. Chmielinski heeft den 22 de Russen verslagen te Czerty, pala- tioaet van Krakau. Do Russen hebben don 22 de stad Dzialoszyce verwoest en de winkels der israeliclsche negocianten geplunderd. Den israe- lielschen kleermaker Isaac Saura is door het vuer gepynigd ge worden om hem te dwingen don naem te zeggen dergenen die liem kielen hadden doen maken. In Lithauwen voert don generael Mourawieff de vreedste ver volgingen uyt, ten eynde van de invvooners adressen van ge- trouwheyd aen den Keyzer te bekomen. Alle de kloosters van Warschau zyn door de russische soldaten Het poolsche vraegstuk is nu een tydperk van rust inge treden. De dry kabinetten wisselen thans hunne gedachten over hetgeen er verder te doen blyft. Doch de nieuwe overeenkomst is nog niet getroffen. Van den eenen kant wilt men een ultima tum opstellen, waerin de dadelyke uytvoeung der zes punten ge vorderd word van den anderen kant wilt men de poolsche op standelingen als oorlogvoerende party erkennen en eyndelyk bestaet er eenen voorstel om Rusland afgezonderd en geheel en al verantwoordelyk te laten voor de opvolgende gebeurtenissen. Den Czas deelt het volgende voorbeeld mede van de ge- hechtheyd, tusschen de hoofden van den opstand en hunne onderhoorigen heerschende. Een dezer hoofden, M. Parczweski had in het distrikt Leiiczvca eene nederiaeg geleden, en by het terugtrekken wierd zyn peerd getroffen en viel. De Russen naderden reeds, toen eenen nog zeer jeugdigen lancier Konic genaemd, hem zyn peerd aenbood, om er zich mede te redden. Toen Parczweski dit aenbod weygerde, haelde Konic eenen revolver te voorschyn, zette dien tegen zyn voor hoofd, er, riep Kapiteyn, wanneer gy niet dadelyk myn peerd aenneemt, schiet ik my door den kop, want dan zal myn peerd besehiktbaer zyn. Parczweski zag zich thans genoodzaokt, het aenbod van den jongman aen te nemen, die zich zoo doende, opofferde, want weynige oogenhlikkên nadat zynen chef zich had verwyderd, wierd Konic door do Russen ontdekt en ombermhertig neêrge- sabeld. Diergelyke trekken van zelfopoffering zyn overigens, sedert het uylbersten vail den opstand, veelvuldig voorgekomen. Eenen poolschen agent heeft deze maend Vrankryk, Enge land en Beigiën doorkruyst, en is er in geslaegd voor vier mil- lioen franks gehevme ondersehryvingen in le. zamelen. Deze hulpmiddels zuilen'wel le pas komen aen den poolschen opstand, die op dezen oogenblik te Warschau belemmerd word ten ge volge der gestrenge huyszoekingen. en van de veranderingen der kloosters in kazernen. Den Wanderer schryft eenen byzonderen artikel over de .reedheden door de Russen in Polen gepleegd. Het ooslenryksch blad verklaert die akten onbestaenbaer met de beschaving der 19c eeuw. De Wiener Presse zegt (iesvvegens het volgende Iu overeenstemming met de Berg's, de Lowchine's en de MurawiefTs, hitst Rusland den maetschappelyken haet aen -, legt onschuldigen lyfslraffen op, en neemt zelfs ïoevlugt tot de pynbank en de koelbloedige moord. De vreedheden der Agalhokle's en der Borgia's verbleeken by de gruwelyke mishandelingen door de russische generaels gepleegd. En dat alles heeft plaets te midden van het christelyk Europa 1 Don Botschafler verwerpt alle gedacht van verdere diplomati sche onderhandelingen den tyd van redeneren is voorby. Men leest in den Times Engeland, Vrankryk en Oosteuryk hebben zich ingebeeld dat ze door redeneringen" Rusland konden aileyden van zyne bar- baersche politiek tegen de Polakken maer Rusland kent geene andere redeneringen dan die der kavalerie en infanterie zie daer waerom de Mogendheden haer doel gemist hebben. ThaDS twisten de Mogendheden onder elkander Engeland betreurt zyne overylde medewerking in de nola's aen Rusland. Vrankryk, gekwetst door de oostenryksche poogingen ter slich ting der Duytsche eenheyd, rand Oostenryk aen wegens de poolsche kwestie. In Polen en in Mexiko is er eene grens over dewelke Engeland .niet gaen yvilteens die grens bereykt moet Engeland stilstaen het wilt geenen oorlog. «Engeland wilt niets doen het heeft nooyt het inzigt gehad eenen oorlog ten gunste van Polen te voeren. Alle dry de Mogendheden hebben eenen kaeksmeet ontvan gen, en overleggon nu hoe zy hare gramschap daerover bol zul len vieren. Den luchtbol van Nadar is thans voitoyd, hy is verveerdigd uyt witten taf, die meer dan 100,000 fr. kost. Het gewoon sèhuytje bestaet by dezen ballon uyt een huys van steen. Aen- staenden zondag zal den ballon van het Champ de Mars opstygen. ,den heer Nadar zal van den heer Godart worden vergezeld. Den ballon kan 8000 vierkante meters gaz bevatten. Ook het ryk Annam bezit verschillende ridderorders, doch in tegenstelling" van heigeen in andere landen gebeurt, loopt den honing nooyt gevaer bestormd te worden met aenvragen om ge- dekoreerd te zyn. De reden is eenvoudig deze dat de versierselen van den olifantstand of van den Rhinoceroshoorn naer de verschil lende graden van 15 tot 50 kilos wegen, zoodat men letterlyk beangst is er mede te worden vereerd en alsdan veroordeeld le zyn, daeronder by buylengewoone ceremoniën te zwoegen. Het voorbeeld is voor andere sonvereynen navolgensweerd. Volgens de partikuliere berigten, uvt New-York en Was hington ontvangen, sehynt laetstgenoemd gouvernement zich yverig lot eenen oorlog met Vrankryk voor to béreyden. Meer dan honderd duyzend mannen zyn, naer men verzekert, dag en nacht in de dokken en werven bezig met het maken van ooriogs- loebereydselen om de Franschen uyt Mexiko te verdryven. Gene rael Franklin zou reeds uyt New-Orleans met een leger van 35,000 mannen naer Texas zyn uytgezeyid om aen de operation te kunnen deel nemen. VOOR ZAEYTARWE WAER EN ECHT VOORTBRENGSEL. De opbrengst dezer Tarwe is gewee9t in 1802 van 2,600 kilogrammen de hectaer, door de dorscbing op t land zelve bestatigd, in legenwoordigheyd van den heer ridder de Menten, lid der bestendige deputatie van Limburg, van M. J. Van Brienen, grondeygenaer, provinciael- en ge- meenteraedslid te St-Truydên, van M. Eug. Portmans, grondeygenaer-stokerte St-Truyden van M. Wyns- Schoulten, grondeygenaer, te Brussel, van M. Drvvers, landmeter, en opzigter der wegen, te St-Truyden. Deze proef is gedaen geweest op de landgoederen van M. Lambert-Delpier, lid van den bestuerraed der centrale socieleyl van landbouw in Beigiën, te Mielen onder St-Truyden, die deze Tarwe by voorkeur op alle andere verscheydenheden, waervan hy de proef genomen heeft, gebruykt. In 1860, (allervoordeeligste jaer) heeft de opbrengst tot 5,300 kilogrammen de hectaer beloopen. Deze soort van Tarwe wederstaet zoo wel aen de groot ste koude ais aen de geweldigste hitte. Zy word nooyt aen- gerand noch door den kool nocli door de verrotting waer van zoo ongelukkiglyk het meesledeel der Zaeytarwen en onder andere deze van Australiëu, aengednen worden. De sterkte van haer strooy, 't welk I meter 20 cent. hoogte bertykt, laet toe die Tarwe te zaeyën op de beste landen zonder dat men hoeve te vreezen dat ze zal in den grond vallen. Van daer komt de buytengewoone groole hoeveel- heyd van hare opbrengst. Haer rood en klaer Graen is van allerbeste hoedaniglieyd en word aen de hoogste pryzen verkocht. Men kan deze Zaeytarwe bekomen by M. FRANSMAN- DAM, Koopman in Wynen, Genever en Likeuren, le Ninove, aen den prys van 32 franks de 100 kilos net. TE DEYNZE, BESTUERD DOOP. PRIESTERS. Heropening der leergangen op 7 October. Het jaerlykseti kostgeld is bepaeld op 320 franks. Twee HUYZEN aen de Leopoldpoort by Tivoli. Zicli le, bevragen by ED. VLIEBERGH en Zusters te Aelst. Van zeer zwarezuivere en hoogstammige Kanada en Abeelen BOOMEN, te Ledeop het Gucht en in de Hulst. Op Woensdag 4 November 1863, ten ucgen ure voormiddag, ten aen- zoeke van den heer Felix Van den Abeele, Éigenaer te Lede, zal de Notaris MO KNS, residerende te Lede, overgaen tot de verkooping op tyd van be taling, onder goede borgstelling, van vyftig knopen allerschoonste zware, hooge en gave Kanada en Abeelen BOOMEN, ter dikte van ongeveerde. 1 meter 5J centimeters a 2 meters, staende te voorzegde Lede A op eene party meerscli op het Gucht tegen over de herbrrg de Lanteirn. gehouden door Francis De Cremer, en B in eene party bosch, aen de Hulst, omtrent voorschreven mcersch. Voormelde Boomen door hunne dikte, hoogte en zuiveren opwas, be- kwaem voor alle werken en xeer voordeelig gestaen voor den transport. De liefhebbers begeven zich ten voorschrevene dag en ure ter voorzegde herberg de Lanteirn op hel Gucht, alwaer men voor de verkooping zal vergaderen en na de verkooping sal verborgen. De persoonen welke- in de voorgaende verkoopingen van Boomen door voormelden Notaris MOEN8 gehouden gekogt hebben, worden verzegt hunne koopen zonder uitstel te komeu betalen. BURGERLYKEN STAND. GEBOORTEN. Masnelyk 8 Vrouwel. 8 OVERLEDENEN. 16. S. Van Sonten, winkelierster, 62 j., Groole Merkt. -- L. Van Mulders, 5 maend, St-Jorisstrae».M. Penneman, 4 j., Vischmerkt. - F. Boeleert, 10 j., Schnerbeke. M. De Smcdt, vrouw Callebaut. zonder beroep, 40 j. Schaerbeke. Gestichten van Onderwys bestueid door de Broeders der Christelyke Scholen te Aelst. De Opening der Leergangen zal aenvang nemen Donderdag I October 1863. De acnneming der Leerlingen zal plaets hebben 1° Voor tiet Pensionnaet van St-Lieven (Keyzerlyke Plaets) alle dagen by den Beslnerder van hel zelve. 2° Voor de Vrye Lagere School, Zondag 27 September of 4 October, om 4(fl/2 ure, in het Lokael St-Jorisstract. Voor Jongelingen te Ninove, bestuerd d"or P. J. GRIL- LAERT, Gediplomeerden Onderwyzer. Prys 300—200 fr. DOOR STERFGEVAL. Van MEURELSen andere Huishoudelyke VOORWERPEN TE AELST IN DE VRYHEIDSTRAET. De Notaris D'HUYGELAERE, te Aelstzal den Maendag 12 Octo ber 1863, te beginnen om een ure namiddag juist, ingevolge de toelating verleend door den heer Voorzitter der Reglbank, ten Sterfhuize van de weduwe van Charles Aelbreght aen de Vryheid- straet te Aelst, naby het Gazgesticht, openbaciiyk verkoopen Alle de er le bevinden Meubelen en verdere Huiskatheiieu, beslaende in Tin- Yzer- en Aerdewerken, Stoelen, Tafels, Kachels en Stoof, Kleerkassen, Komniodens, Secretaris, Naclil- tarelkcns en Kassen in Mahoniehout, Koulisse Tafel. Stoelen, Horlogie met Kas, Glazen en Karaffen, Vazen, Spiegels, Tellooren Schotels, verschelde schoone Bedkoelsen en Beddinggoederen, al het Winkel- en Herberggerief en eene menigte andere Huishou delyke Voorwerpen te veel om hierover le besehryven. (jp tyd van betalen mits borgstelling. De Belgische Hypotheek-Bankgevestigd te Brussel Koninglyke straet N° 28, plaetst Kapilalen op behooriyk bezet, ailegbaer, bv gedeelten, alle zes maenden. Deze Maetscbappy geeft ook Pandbrieven of Grondobli- gatiën uit van SOOÜ, 1000, 300, 100 en 50 franken, gevende volgens hunnen duer intrest aen 4 of 4 1)2 ten honderd 's jaers, betaelbaer I Mei en I November. Deze Grondobligatiën, gewaerborgd door goede hypo theken, liet kupitael der Maetscbappy en de persoonelyke verantwoordelyklieyd der Besluerders, zyn niet onderwor pen aen daling of verlies. Voor liet storten der Geldsom men, liet bekomen van Pandbrieven en alle inlichtingen, kan men zich wenden by de Agenten. MM. L. DIERICX. Schepen te Geeraerdsbergen. L, GOOLS-VAN DEN BOSSCHE, koopm. te Ninove. a JÓOSTENS, Secretaris te Baerdegem. DE CORtE, Secretaris te Lede. C. SCflOCKAERT, Secretaris te Erondegetn. F. DE SADELEER. Gemeente Raedslid te Haellerl. GUSTAVE COSYNS, te Herzele. C. VAN AELBROUCK, Advokaet te Sottegem. ei ROELANDT, Koopman te Sl-Lievens-Essche. Of by den Hoofd-Agent J. VAN BOGAERT-LEYBAERT Keizerlyke Plaets, N° 34 te Aelst.

De Denderbode | 1863 | | pagina 3