fd«^nTmfrmtr00t^e'mr etn mil^" te laken en te beledigen en noglans heeft die overheyd begraven waerwanneer en gelijk zy hel wilde. Men ziel dal de zoogezegde liberalen twee maten en twee ge- wigten gebruyken, maer altoos ten nadeele der catholyken en uyt haet legen onzen hcyligen godsdienst. Het Verhond van Aelst, over eenige weken, volgens gewoonte, den stouterik of liever den dommerik spelende, had den Dender bode beschuldigd van weynige vaderlandsliefde en weynigen eerbied voor den koning. Het prulbladje was verder gegaen en had ons bedreygd, door artikels uyt den Denderbode of anderzins, zvne gezegdens te bevvyzen. Wy namen natuerlyk weynig acht op dit onnoozel gezeever en zegden gelyk wy nog heden zeggen dat by alle treflelyke mensehen onze vaderlandsliefde genoeg gekend was, dat deze maer verdacht voorkomt by het liberael gebros, 't geen geene andere vaderlandsliefde kent dan de heb- opstryk- trek- of zuygerleggersliefde. Wy voegden er by dat stoffen en boffen over zyne eygene vaderlandsliefde, 't werk is van een ziek of door pap versluysd breyn, waeraen wy niets te benyden hebben, integendeel waeimeö wy onzen kon frater uyt er herte proficiat wenschen. Maer 't schoonste van d'historie is, dat het Verbond den bek in de pluymen steekt als er kwestie is zyne bovengemelde be- dreyging ten uylvoer te brengen. Het bladeken doet gelyk dien dommen vogel, die de oogen toedoet als hy door den jager vervolgd word, meenende aldus zelf niet gezien te zullen worden. Wy hadden aen den konfrater gezegd dat hy alles mogt bybrengen wat hem goed dacht, dat wy nooyt voor 't antwoorden zouden terugdeynzen enz. en nu komt hy vertellen dat hy aen de treffe- lyke menschen niets nieuws zou vernemen door al de schoone dingen te herhalen daerover door den Denderbode uytgekraemd!... Wat beteckent dit armzalig gesnater nu Niets anders dan dat het Verhond zynen neus voorby geklapt heeft en, uyt onnoozel- heyd, zynen kop door een gat heeft gesteken waer hy niet meer uyt kan, of wel dat het eene kamming heeft gekregen van iemand, die wat slimmer is dan den gevvoonen sul, die wekelykshet prulblad met eene soort van peerdenmoeyte aeneenknoeyt. Wat er van zy, wy raden onzen konfrater aen den naesten keer wat voorzigliger te wezen en noch uyldagingen noch bedrey- gingen meer te doen die voor gevolg hebben te bevvyzen dat zyne hersens zeer gemakkelyk in een naeldekokerlje kunnen. Om een staelken te geven van 't geen den wysgeerigen hoog moed durft uytbraken, diene het volgende, uyt een werk van Eugeen Pelletan, dat binnen kort verschynen zal onder den titel van rhomme et la femme au XIXe siècle Den man en de vrouw zyu die twee gevloekten niet moer van den boek der Genesis, die. uyt het Paradys gejaegd, voor eene ligte fout, hun brood moeten verdienen'in 't zweet huns aenschyns, zy zyn do verstootenen niet meer, gedoemd tot leed en smert door eenen afgunstigen en barbaersclien God. Wie verwondert het, 11a zulke beestige regelen gelezen hebben, dat er zoovele zoogenaemde philosophen, die zich boven God plaetsen en hem veroordeelen, in 't zothuys sterven Het verslag door het gouvernement gevraegd aen alle de gemeente-onderwyzers over de uytslagen bekomen door de wet van 1842, word thans bevestigd door den volgenden zendbrief, aen alle de ondcrwyzers van het eerste schoolgebied van Braband toegesluerd door M. J. B. Lindemaos, opzigter van dit ressort Mynheer, Op aenvraeg van 31. den provincialen schoolopzigter, kom ik u verzoeken my een omstandig verslag toe te sturen, om hem opgezonden te worden, 'tis te zeggen een verslag dat feyten aenhaelt tot staving uwer beoordeeling, over de uytslagen te weeg gebragt door de wet van 23 september 4842 in wataen- gaet den voortgang van het leeger onderwys in uwe gemeente. Mynheer den minister van binnenlandsche zaken gelast my u te verzoeken 'dat gy u onmiddelyk met de kwestie zoud bezig houden, opdat gy my uw werk zoud kunnen behandigeu by de aenslaende konferentie, welke zal plaets hebben in de school van Elsene, den 20 October, ten 9 1/2 ure des morgens. Den opzigter van het 1* schoolgebied, J. B. Lindemans. Tervvyl de ministeriële vrydenkers, in ons Catholyk België, steenen werpen naer de kloosters sterven de leden van die zelfste kloosters in het land van Mexixo onder het oppassen der zieke en gekwetste menschen. Eergisteren deelde den fransche Monilenr eene briefwisseling mede uyt Mexico, waerin er te lezen stond Eene zuster van liefde is dood van den typhus in ons mili taire hospitael van Mexico, alwaer zy, met wonderbare zelfs- opoffering de zieke soldaten van ons leger oppaste. Nog eene andere zuster van liefde is insgelyks bezweken te Vera-Cruz, van de geele koortsen, ook slagtoffer van hare god- vruchtighevd en van hare liefdadigheyd, by de legerstede van onze soldaten. Üio twee dooden hebben onder de soldaten betuygingen van eerbied, van verwondering en van erkentenis te weeg gebragt die niet kunnen missen van reglzinnig te zyn, en die veroorzae'kt worden door de zoo menigvuldige, en somwylen zoo gevaerlvkè diensten, welke de weerdige en moedige dochters van St-Vin- centius-ii-Paulo bewyzen in al onze gaslhuyzen. Komt dan, verachters en bespotters van Godsdienst, toont ons onder uw volk zulkdanige voorbeelden toont ons de zelfsopoffe- ringen van de vrydenkers; zegt ons de namen van degenen onder u die in verafgelegene streken gaen sterven uyt liefde voor den evenmensch maer niet te doen g'en hebt de weërga van zulke dingen niet te toonen beschimpingen en lasteringen hebt ge voor de slagtoffers der chris».elyke mensehiicvendheyd anders niets Den uylslng der kiezing van Nyvel verdient opgemerkt te wor den hv betoont hoe grooten voortgang de catholyke party in dat distrikt gerlaen heeft. Er namen 2395 kiezers deel aen de stemming de ongeldige briefkeos afgerekend, bleef de volstrekte meerderheyd bepaeld op 4293. M. Lehardy heeft 4343 stemmen bekomen. >1. graef F. do Meeus, 1271. Hel verschil tusschen de twee kandidaten is dan van 42 stem men,'en den miuisterielen kaudidaet heeft maer 20 stemmen 'boven de vollsrekte meerderheyd bekomen. Op 9 juny Inetstleden namen er 2720 kiezers te Nyvel deel aen de stemming de nietige briefkens afgerekend, 'bleef de volstrekte meerderheyd bepaeld op 1339. Dan bekwam M. dc Meeus 1208 slemuien en nu mol 425 kiezers min, kreeg hy er im. Nog een weymg vooruytgang en de catholyken behalen te Nyvel de overhand. Zy laten zich dan niet ontmoedigenden zegeprael verwacht hunne herhaelde poogingen. BELGISCH KOMITEYT DER REYZ1GER3 NAER ROOMEN. Ziethier wat uyt Roomen schryft een der leden van de karavaen die den 2!» augusty lestleden uyt Brussel vertrokken is 't Van Brussel tot Marseille is onze reys zonder de minste hindernis afgeloopen; de overvaert van Marseille naer Civila- Vecchia was allerbest: nooyt misschien was de Middellandsehe zee zoo kalm geweestgeen schyn van ziekte aen boord en den praebtigen stoomboot die ons alle denkelyk gemak aenbood. Eenen Engelsman had geen grooter coufort kunnen wenschen. Dank aen de schikkingen genomen door Mgr. Saeré en M. Calles- trini, hebben wy aenslonds mogen ontschepen en aen de duy- zende kwellingen der douaenen ontsnappen. Eene sierlyke sloep, goleyd door zeelieden der korvet van den Heyligen Vader en ui dewelke den aelmoesenier der korvet en den kapiteyn zich bevonden, is ons komen afhalen aen boord van den Pausilippe, tol groote verwondering der andere reyzigers. By onze landing vonden wy den uytmubleiiden heer eaUeslrini, die opzellelyk van Roomen was gekomen om ons eenige uren vroeger te mogen ontvangen. Wy kwamen te Roomen toe den Woensdag, 2 sep tember, rond twee ure des namiddags. Den volgenden zaterdag, 5 september, verkregen wy reeds gehoor van den Heyligen Vader. Welk gehoorDenkt dat wy 25 minuten lang hebben mogen spreken met den ontsterflykcn Pius IX, den gemeencn Vader der geloovigen Ja, 23 minuten lang hebben wy dit door luchtig aenschyn aenschouwd in 't welk te samen de goedheyd, de heyligheyd en eene zeldzame kloekmoedigheyd uytsehynen! Hy heeft ons gesproken van de belgische karavaen, van het Kongres van Meehelen dat zyn hert roet troost cn vreugd had vervuld, van M. Duepótiaux die hem had geholpen in de iurig- ting van een weezenhuys van onzen Koning, dien Hy zoo geluk kig was genezen te zien, van het geluk dat hy gevoelde van de belgische Catholyken te zien zich 't in volle daglicht vertoonen en opentlyk hun geloof belyden, enz., enz. Toen wy op het punt waren heen tegaen, vroegen wy voor ons cd voor geheel het inrigting-komiteyt der karavaen, den apostelyken zegen. Onnoodig te zeggen dat Hy hem gaf met volle uytsiorling van zyn vaderlyk hert. Hy drukte ons ook de hoop uyt welke Hy koesterde van het werk der reyzen naer Roomen te zien toenemen en bevoorspoedigen in Belgie, en Hy voegde or eenige bemerkingen by welke Hy geschikt geloofde om dit doelwit te bereyken.... MM. Hector De Graeeker en Th. Hennequin van Aelst komen op eene schitterende wyze voor den jury hun examen af te leggen van toelating tot de school der mynen, ha slechts een jaer studie by de eerw. Paters Jesuiten te Brussel en te Luyk. M. I'. Daelman, professor in het kollegie van Dendermonde, word onderpastor te Oultre, by Ninove. >1. N. Van der Meerseh, onderpastor te Ooslacker, gaet in de zelfde hoedanigheyd naer Knesselaere, en word te Oostacker vervangen door M. L. Landrien, onderpastor te Knesselaere. Het hof van Cassatie heeft in zyn gehoor van 2 October een arrest vernietigd van het hof van appel van Gend, 't welk ver- klaerd had dat er een dwangbevel per deurwaerder noodig is om den tyd te doen inioopen binnen den welken den uytgever in zvn blad de anlwoord moet opnemen volgens de bepalingen van art ■13 der wet van 20 july 1831 op Je drukpers. Het enkel indienen der antwoord is genoeg, als het vergezeld is van eenen brief door welken den belanghebbenden den uytgever verzoekt het zelve ill zyn blad op te nemen. 'T is dus te beginnen van den dag dier indiening tot het voorschreven tydverloop moet gere kend worden. Men kan thans eenige inlichtingen geven nopens de aen- staende kiezingen voor de gemeenteraden in de verschillige steden des lands. ,7 ?iebier dc verdeeling der leerlingen in het St-Rombauts- kollegre, te Meehelen, onder de bescherming der burgery. door Mgr. den kardinaal ingerigt Voor de rhetorics, tweede derde vierde vyfde zesde zevende achtste Totael 13 leerlingen. 13 ii- IS 18 24 37 39 41 198 leerlingen. Te Brussel, zal men eene pooging doen tot omverre werping der stedelyke regering. Doch de oppositie, in een enkel gedeelte der stad opgewekt moet onmagtig zyn tegen het magtig leger dar liberale associatie en dat der openbare ambtenaren. Te Antwerpen zal de worsteling hevig zyn tusschen de vrien den van het nieuw beslner en de gouvernementele party. Echter word aen den zegepraol der eersten niet getwyfeld. Te Gcnd is de houding der oppositie nog niet duydelvk af»e- toekend. Te Brugge zal de kandidatuer van M. Paul Deveaux warm be streden worden. Te Meehelen zal de kieskwestie gebragt worden op hel terrevn van het kollegie Pitzemburg. Zy kan met missen van zeer hevig te zyn. Ook te Leuven schynt de worsteling warm Ie zullen zyn. Onder de opschriften ter cere van Jacob Van Artevelde uytgeliangen te Gend gedurende de feesten, bv gelegenheyd der onthulling van het standbeeld, bemerkte men liet volgende Dit opschrift is getrokken uyt het maendsehrift Hekel en'hum, hetwelk te Hasselt by den lieer Milis wierd uyt gegeven en zul'ken grooten byval vond. Ieder letterkundigen heeft de ophoudiii" van dit schoon maendwerk betreurd. Alle Delgen zyn gelyk voor de wet. GRONDWET DEK BELGEN, ART. t. Is den Vlaming die de tael Van de Walen niet verstaet. Tot 't bekleeden van een ambt By de Walen wol in staet NEEN Is den Wael die onze lael In liet minste niet verstaet, Tot T bekleeden van een ambt By de Vlamingen in staet JA Voegt dat neen en ja te saJin En zegt my in Godes naem Stemt dit stelsel overeen - Met dit schoon artikel 1 Het parket van Brussel lieert den 2 dezer te Vilvoorden en Penthy, een reglerlyk onderzoek begonnen hetrekkelvk eene pooging tot inoord. onlangs door twee oud-veroordeelden, twee broeders, die le Vilvoorde woonen, gepleegd. Deze kerels, eenen hunner ton minsten, zyn betigt aengclegd te hebben op het leven van eenen jagtwaehter die zich op zyne ronde bevond, in gezelschap zyns vaders, op rie eigendommen des heeren Powis deTenbosch, te Penthy. Een'geweer was afgeschoten op den wachter door gemelde persoonen, die mén vermoed wildstroopers te zyn, doch door eenen bnyteiigewooiien luk wierd noch den wachter noch diens vader getroffen t was deu hond die de lading in 't lyf kreeg. De betiglen zyn in hceli- i lems genomen en 't onderzoek word vlylig voortgezet! Alles belooft, dat het nieuwe kollegie op eeuen vasten grond slag gesticht, zal bloeyeu en zich meer en meer ontwikkelen. Wonderbare aerdappcl-struyken. - Men herinnert zich dat M. J. Sadones verleden jaer eenen pryskamp uytschreer voor de grootste'patatten. Twee der bekroonde gewassen wierden doo» e ,ve geplant, eenen aerdappel in zvn geheel en den andere m dertien versehiJhge stukken. Nu met den oogst besloeg den eersten struyk eenen meter vierkant en bv het'ontgraven vond men er aen 162 patatten, een gewigt uytmakende van 131,» ia0l\r F tweedcn aerdappel, in stukken gesneden bragt voor wegend n' 3611 w meu patatten vond te samen 32 kil. Maondag hield den gemeenteraed van Antwerpen eene zit ting in welke er over stad's finantien gehandeld wierd. Uvt het verslag van M Dumercy-lleirman blykt het dat de vroegere regende, beleyd door M. Loos, het bestuer der stad heeft over- - De politie van Antwerpen komt proces-verbael te maken tegen eene vrouw der Pompeslraet. voor mishandelingen uytgevoerd op een zesjarig dochtertje Zie hier wat wy dies aengaende in de antwerpsche dagbladen lezen- T is zes jaren geleden dat Marie B..., die alsdan schuldigé betrekkingen onderhield met eenen jongeling, moeder wierd van een dochtertje. Dit kind wierd toevertrouwd aen de ouders der moeder die het by hun hielden gedurende omtrent een jaer toen Marie-B met eenen tweeden minnaer trouwde welke vroeg dat het kind t huys genomen wierd. Maer sedert dien tyd was het besiaeiï van het arm schepsel niet dan eene reeks vervolgin gen en mishandelingen. Meestendeels opgesloten, was het den verstooleling van het huys. Het kon den mond niet openen zon"er zyne moeder in gramschap le stellen die het dikwyls met zvne bloole kmen op klompen hout deed zitten en het eenen zvva- ren steen in de handen deed houden, op dat het hout des te meer in het vleesch zou dringen. Indien de liefde eener moeder zonder grenzen is, mets kan ook de koude vreedheyd evenaren eener moeder zonder ingewanden. Men yzigt by het gedacht wat dit kind met al heeft moeien lyden in het huys van dit gedroch telyk wyf. Geheel zyn lichaem is slechts eene wonde, verooraaeki door de slagen en mishandelingen die er op uytgevverkt zvn Eenige dagen geleden, ging het kind op strael mét zyne moe! der toen deze laetste vanver haer oud lief zag komen. Aenslonds zonder eenige de minste rede begon zy de klevne geweldig te slagen en zegde haer op eenen woedenden toon Daer is uw vaên, ga by hero. Eenige voorbygangers kwamen er tusschen en ontrukten haer hel kind, dat beefde gelvk een blad en de vreede vrouw met droevige en smeekende oögen aenza». Men verhaelt dat die ontaerde moeder somtyds haer kind ontkleedde m vollen winter, en het ganseh naekt onder de pontn legde en zyn lichaem schuertlé met eenen berkenbessem onder voorwendsel van het te wasschen. Eyndelyk moest die marteling een eynde nemen. Het gejammer en de klagten van het ongelukkig dochtertje wierden zoo hert- scheurend en zoo dikwillig m het huys, dat de geburen het niet meer kunnende hooren, de politie gingen waersehuwen van het geen er ommeging. Gisteren namiddag, ten- 2 ure, wierd dc vrouw Marie Buyt haer huys gehaeld en naer hel notitie- bureel der Begynestrael geleyd, achtervolgd van eenen scbroom- lyken hoop volk. Onderwege verweerde zy zich geweldig sloeg de polilie-agenten die haer opleydden en deed vèrgeefsche poo gingen om zich op het slagtoffer harer barbaersheyd le werpen l welk eenige geburen droegen achter haer. Na onderhoord geweest te zyn is zy weer naer hare wooning gebragt, omdat de politie er eene buyszoeking wilde verngten. Na dat'alles besta- ligd en bewaerheyd was, is hei wanschepsel naer de cel»evan- gems geleyd, te midden van het getier en de uvtjouwingen des volks. Men verhaelt dat, toen men haer naer het' gevang Ieydde hare woede zoodanig was dat zy in de tegenwoordigheyd der politie uvtnep Dat men my het kind eene uer onder handen geve en ik wil voor vyf jaren naer 't gevang gaen. Het dochtertje is naer het hospitael gedragen. Men verzekert ons, zegt l' Escaut, dat nagenoeg dergelvk» feylen ook ommegaen in eene herberg derzelfde sektiè Wv roepen daerover de aendaehl der politie in. Men meld ons nog dat de vrouw Pasman, schuldig aen het zelfde misdryf en welkers acnhoudiiig wy over eenige dagen heb ben aangekondigd, dynsdag aenslaende voor de korrektionneele regtbanli moet verschynen. De verledene week is den genoemden Aug. Van de Waltyne oud 23 jaren, geboren te Zelzaete, vuermaker van een konvoov der kompagnie Pauwels, te Antwerpen, gevallen onder de wie- len van den treyn en verpletterd. De dood was oogenblikkelvk. Het Nieuwsblad van Gheel meld dat de genaemde Joanna Bosnians, weduwe Nevelsteen, oud 99 jaren, over eenige da gen le voet van Gheel naer Scherpenheuvel is gegaen en na aldaer vernacht le hebben, den volgenden dag weder'te voet naer Gheel is terug gekeerd. Laelslleden zaterdag namiddag heeft er in de nabyhevd van Diest een ongeval plaets gehad, dal de schrikkelvkste" gevolgen had kunnen hebben. Eenige slappen buyten de Antwerpsche poort, aen hel huvs legen den voet van den Lnngenberg gelegen, waren dry of vier werklieden bezig met eenen waterput te verdiepen, toen eens klaps de steenen ervan in beweging kwamen en plotselings instortten. Oiigelukkiglyk bevond er zich op dien oogenbhk eenen werkman in den put. Zyne gezellen dachten met an»st dat hunnen makker ondpr den aonzienlyken hoop steenen eifaerde welken in en op den put gevallen was, verpletterd moest zvn' Noglans verloren zy gcenen moed, en gingen aenslonds hub vragen aen de persoonen, die in de nabyhevd van den spoorweg werkten. Deze kwamen spoedig mei spaden en houweelen toe- geloopen, en begonnen moedig de steenen en aerde we» te ruymen. 3 Reeds hadden zy eene gchecle uer gearbeyd, zonder ie weten ol den ondergedolven levend of dood was. Alsdan begon hunnen iever le verflauwen, omdat liet werk zeer gevaerlyk wierd en devvyl ieder dacht dal men misschien niets dan een lyk Van onder de pinnen zou kunnen holen. Eensklaps hoorden zy eene slem die hun toeriep Courage, vrienden, ik ben niet irekwelét 7 zil boven aen den pul

De Denderbode | 1863 | | pagina 2