OVERVLOED VAN GELD. M Rogier, den minister van bnytenlandsche zaken, is tegen woordig in Holland, welk land liy, zoo men beweert, sedert de revolutie van d830 niet meer gezien nad. Wy wcuschen er hem «eluk mee by zal groole lessen van daer medebrengen - want daer regeert men niet, zooals dikvvils bier gebeurt, met bengaelsch vuer en lanfaren-muziek. Het onderstaende dat M. Coomans in zyn wekelyksch blad la Paix schrylt, kan dienen tot een staellje boe onze noordergeburen het regeren verstaen Even als de Vereeriigde-Slateu, vóór hunnen dwazen en zinneloozen oorlog, niet wisten wat zy met hunnen overschot zouden doen even zoo,zal Holland in die verlegenneyd komen, ten gevolge van het overschot dat den fiscus oplevert. Het boni der twee laelste jaren is 25 millioen gu dens zoo wat 53 millioen franks. Ook heeft het gouvernement besloten 15 Ii2 milhoen guldens te geven aen kompagméu van yzeren wegen, 5 millioen aen de koloniën, 1 millioen aen Rotterdam voor werken aen de Maes en 5 millioen om openbare schuld at Ig lossen. Sedert tien jaren zyn de intresten der Nederlandsehe schuld gedaeld van 35,192,187, op 29.9U7.723 guldens ziedaereene vermindering van C millioen rente. In Belgiën bereykt de vermeer- ilering dezelfde som. Onze noordergeburen verleeren minder dan zy ontvangen en iederjaer leggen zy zoo wal Ier zy voor het nationael huys- houden. Wy doen juyst het tegenovergestelde onze uylgaven worden grooter, onze belastingen ook, en wy zyn er niets te fierder, niets te gelukkiger om. Het hollandsch gouvernement kondigt aen, dal verschillige kontributiën zullen afgeschaft en het leger 400 mannen per regi ment verminderd worden. Den diensltyd der militianen zal maer een jaer zyn, in plaets van twee, en verlokkende voordeden zul len de vrywilligers worden aengeboden. Al die hervormingen kunnen hier door zekere staetsmannen ais slecht aenzien worden maer wy gelooven toch dat de be lastingbetalers meer genegen zullen zyn voor het hollandsch stelsel. Onzen vernuftige» stadsgenoot M. .1. L. Paerewyck, die zich Deze arme lieden bezaten niets meer dan een peerd, en den in onze akademie van tceken- en bouwkunde zoo deftig onder- vader moest er toe besluytcn hetzelve te verkoopcn, ten eynde sclievden heeft al byna 111 al de klassen den eerslen prys te j den doktor te kunnen betalen. Het peerd wierd vervolgens in behalen, komt 'zyn talent, in de akademie van Brussel, op eene hpt "«wnnnon door den heer ft. Wanneer het zoo blyft voortgaen, dan zullen de liberale buy- tensporigheden weêr zoo groot worden, dat wy wèlhaest eene nieuwe uytgave van de vervvoestingstooneelen van 1857 zullen zien verschynen. Den oorlog tegen de geestelykheyd en do kloos- terordens neemt met eene nieuwe hardnekkigheyd toe. De kleyne Zusters der armen waren tol hiertoe gespaerd geworden. Onze tegenstrevers zelve konden niet nalaten die engelen der aerde te bewonderen, welkers zèlfsopoffering niets kan evenaren. Eenieder kent het doel harer verhevene instelling, namelyk de arme verblenene, lydende en met ongemakken overdekte en in ellende gedompelde ouderlingen in haer klooster op te beuren, hun te herbergen, te onderhouden, ze met duyzende zorgen te omringen om ze alzoo de verachting te doen vergeten, waervan zy in de wereld het voorwerp waren. Deze bewonderenweerdige dochters gaen van buys tot huys de lafeloverblyfsels vragen om er meê de maeltyd harer oude-beschermden te maken. Zy zelve stellen zich te vreden met de overblyfsels van de tafel der ouder- ^De^eeren vrygeesten, wier matigheyd alom bekend is, vinden het schoon en edel smaed en modder op die nederige maegden des lleeren ie werpen. Op de slechte vrouwspersoonen alleen werpen zy er geen. Ziehier wat men ten dien opzigtc in een blad van Brugge, lc-esl: De kleyne Zusters der armen waren tot hiertoe de wangunst der ministeriele drukpers byna ganscli ontkomen men kon nauwelyks eenen losbol teilen die haer den oorlog verklaerd «had; een babbelaersblad* dezer stad, dat zelfs inde rangen zyner party niet veel geleld is, heeft goed gevonden den las- steen op die arme Zusters te werpen, met voor te geven en te verzekeren dat hare kongregatie reeds eene fortuyn van vyf- en-twintig nrillioenen bezat!!! Die onbescboftbeyd aenslippen is haer hel brandmerk geven. Men moet nogtans over die schanddaed niet verwonderd staon: het vergeten stuk papier dat deze tyding meld, liegt om te liegen, verzekerd zynde dat die schandige laktiek hem van den kant onzer hestuerders bescherming en winst zal verschaffen Welk een ambacht Het Verbond is boos en valt in bilterheyd uyt tegen den Dender- bode telkens dat wy de schandige geldverkwistingen zyner libe rale patrooneu aenslippen, tegenkanten en afkeuren. Wy verstaen niet waerom onzen konfrater legen ty en wind de milhoenver- .spillingen dor liberale opperbazen zoo vurig wilt verdedigen neen dit verstaen wy niet, ten zy wy zouden onderstellen dal hy ook al aen de reeks schotellekkers gerqessemd zou wezen of er«ens een bedekt zuygerken in de s aetskas hebben. Zulke onderstelling willen wy niet doen len opzigle van een bladje, dat gedurig zoo luyde stoft en boft op zyne kiessche (onbaetzuchtig- heyd, dat men moet zeggen dat deszelfs opsteller do liberale politiek dient uyt pure en zuyv.ere liefde tot zyn vaderland. Is het zoo, dan wenschcn wy Onzen konfrater grondherliglyk proficiat over zyne kieschhevd, over zyne onbaelzueutrgheyd over zyne vaderlandsverkleefdheyd, over zyne politieke treffelykheyd en meer andere schoone zaken die eyndigen in heyd, en verze keren hem dal, gaet bv zoo voort tot het eynde toe, het nage slacht zal verpligt wezen hem een standbeeld op te reglen waer uytnemende veel volk zal komen naer kyken. 'ls het anders dan, moet hem 'l spreekwoord worden toe gepast van Voor het vel en voor het smeir Lekt de kat den kandeleir dan zal hy, gelyk de 100/l"ü der liberale gazetknoeyërs in de verbeter.hevd begraven worden en zich met eenen enkelen DIXIT, waervan men niets gelooven zal, moeten te vreden houden. Wat hel zy, wy hebben noch goeste noch lyd om dit punt verder tc onderzoeken, onzen konfrater heeft gezegd (DIXIT) wat het is en aen zulke nieuwe evangelisten twyfelen, ware nog een klerikael schelmstuk dat ons al wederom eeno kamming op den hals halen zon die door zyne diy dozynen en half insehryvers zou •'èlezen worden. Als wy zeggen dry dozynen en half insehryvers, dan bekennen1,wy dat hel Verbond verprostpereerd is, want T heelt er ecu half dozyn gewonnen, bewys dat hel bladje ook van 'l progres is. Het'is nog wel een armoedje gelyk de inschryving voor het standbeeld van den doorluchtigen burger Verhaegen, zooals 't Verbond zegt, maer 't is toch winsle, alle baten helpen zey de miere en zyin de zee. De Eerste Nrs van den Denderbodc voor den ïiigeganen trimester zyn uylgeput. Wy konncn dezelve dan aen de nieuwe insehryvers niet meer behaudigen. schitterende wyze te zien bekroond worden. Hy heeft er namelyk, by 't laetste konkoers in de klas van boetsering den eersten prys behaeld. Zulke onderscheyding strekt lot groote eer aen den jongen bekroonden en ook aen de akademie onzer stad. Den 20 dezer zal de genoemde Maria-Catherina Van Welle, woonende op hel voorgeborgt van Sehaerbeke, alhier, haer honderdste jaer bereykt hebben. Zy heeft dus de zeventien eerste jaren haers levens overgebragt onder de regering van Maria-The- resia, die overleden is den 20 october 1780. Maria Van Welle bewoont een kleyn hofstedekerr op een half uer afstands van onze groote merkt, heel by den doorweg die naer Lede loopt. Zy heeft altyd doorgegaen voor eene vrouw van uytnemende zindelykheyd en eener voorbeeldelyke godsvrucht. Nooyt was zy gevaerlyk ziek, en nog altyd is hare gezondheyd zeer kloek. Zy brengt haren dag over met aerdappelen te schel len. voor het huyshouden te zorgen en andere kleyne inwendige bezigheden. Haer gestalte is middelmatig en niet te zeer onder het gewigt der jaren gebogen. Zy loopt gansch de hofsteê af, koer, boomgaerd en luyn, zonder eenigen steun noodig te hebben. Wy vormen vvenschen op dat haer jubelfeest met luyster moge geschieden. Dit is immers de moeyte vveerd, dewyl er geenen Aelstenaer te vinden is die mag zeggen eenen enkelen zyner stadgenoten gezien te hebben d;e den ouderdom van honderd jaren had bereykt. 'T is ten underen voor ons eene pligt deze gemeene meter, Maria-Catheriria Van Welle, de eeuweliuge, te eeren. Openstaende plaets. De gcmcento St-Laureyns vraegt eenen gediplomeerden hulp-onderwyzer, zyne jaerwedde beloopt tot 600 fr. De vragen moeten voor 1 november aenstaende, aen het kol- legie van burgemeester en schepenen ingedielid worden. Een schrikkelyk ongeluk is te Gend gebeurd Zaterdag morgeod is Jan De Muynck, oud 31 jaren, woonende Luxemburgstraet, machienisl in eene fabriek buyten de St-Lie- vei spoort, ten gevolge van het omvallen eener ladder, in de 'inachiueriên genekt en gansch vermorzeld. Men heeft zyn lyk naer de Byloke gebragt. Dezen ongelukkigen laet eene weduwe en 5 kinderen achter. Den toestand van den H. Vader vind by voortduring edel moedige opofferingen in Vlaenderen. Wy vernemen dat er sedert den 1 augusty laeVdeden !7 jongelingen onzer provincie dienst zyn gaen nemen in het bataillon der pauzelyke zouaven te Hoo rnen. Op vrydag 2 ociober zyn zeven Vlamingen naer de zelfde beslemming vertrokken ónder ben waren vier Gentenaers. onder anderen M. Joseph Berlrand, zoon van eenen bankier van Gend. Eene deputatie van leerlingen uyt bet St Barbarakollegie was naer de spoorwegslatie gegaeu om hunnen oud-medeloerling den laetsten vaervvel toe le roepen. Zondag middag, is er te Antwerpen eene moordpooging begaen. Den genaemden Bartel» was op het Scheldeken met den genaomden De Svvert aen het twisten geraekt. Aen den hoek van de Sleenhouwersvesl en Oever gekomen zynde, bragt Bartels aer, zynen tegenstrever eene messteek toe in den regterschouder, vvaerna hy het op een loopen zette. In de Korte Pandstraet wierd hy aengehouden en naer de gevangenis gebragt. De Swert is naer het gaslhuys gedragen zynen toestand boezemt geen ge- vaerin. Bartels, den dader der moordpooging is nog maer 47 jaren oud, en reeds heeft hy 22 jaren in de gevangenis door- gebragt. Hy is namelyk voor moord op eenen pompier lot levens lange gevangzitting veroordeeld geweest, doch haa afslag be komen, en bevond zich nu sederteenige dagen opvrye voeten. Woensdag morgend zyn ooi' stoomboot Moselle te Antwer pen, aengekomen, 35 mannen, eene vrouw en twee kinderen, van het groot getal scheepstimmerlieden die over een groot jaer voor rekening 'der kompagnie Russell naer China zyn gaen werken eu welken men gouden bergen had beloofd. Welnu al deze per soonen zyn terug in Antwerpen gearriveerd den zak leeg en den buykvofvan China. Het schynt dat zy van de klaver naer de biezen waren geloopen, en dat zy nu blyde zyn weer aen de Antwerpsche klaver te kunnen vallen. Dal zy zich van hunne reys naer en hun verblyf in China niet veel te beloven hebben gehad, is intusschen echt. Eene ware geschiedenisGeleden eenigc dagen reysden op den Staels-yzerenweg tusschen Brugge en Bloeinendaele. verscheyde persoonen in dezelfde voitueronder deze bevonden er zich eenen pater en eenen eommis-voyageur, dezen laetsten iii gezelschap van verscheyde' zyner kennissen. Na over het een en het ander geklapt le hebben, zegde den eommis-voyageur tot zyne gezellen Vrienden,- ik heb heden nacht eenen wonderbaren droom gehad ik droomde dat ik myne broek moest afsteken, ik stond op, ging beneden, en op den koer komende zag ik daer aen eenen haek eenen geheelen reessem patersfchangen Ilewel myn vriend, onderbrak hem den pater daerop, zynen brevier waerin hy zat le lezen, toevouwende, 't is wonderbaer ik heb heden nacht ook eenen droom gehad byna in dezelfde om standigheden ik droomde ook dat ik myne broek moest afsteken ik ook stond op, ging naer beneden, en op den koer komende zag ik daer Lucifer staen met verscheyde zyner makkers. Lucifer had juyst ook aen eene buboefle voldaen, en zag rondom zich naer een stuk papier. Hy vond geen. By toeval kwamen daei eenen geheelen reessem commis-voyageurs, en voor het eerste hel gereedste nam hy eenen der commis-voyageurs en vaegde er zyn g.mede. Den pater opende wederom zynen brevier en las voort even als er niets gebeurd ware. 'Den eommis-voyageur had, gelyk men wel denken kan, geenen lust om de spotterny verder te dryven, eu begon, naer van schaemle verscheydene koleuren gekregen te hebben en belagchen zynde door zyno gezellen, weêr op verschillige zaken voort te klappen. In het toekomende zal waerschyulyk M. L.... M"geenen lust meer hebben om met paters te willen spotten, want hy heeft ondervonden dal, alhoewel onder een eenvoudig klee.d, er daer mannen gevonden worden die hair op de tanden hebben en niet verlegen, zyn oih eenen eommis-voyageur op zyne plaets te stellen. Men schryft uyt Namen, 14 october: Zie hier eenen ?kt van weldadigheyd, welken verdient gekend te worden: Dry persoonen, eenen vader met zyne twee kinderen, eenen jongen en oen meysje, kwamen over eenige weken, op hunne naer huysreys, door Gfcdinne. Hunne middelen waren uytgepul, eu zy 'moesten door het uytoefeuen van hunnen stiel eénig geld trachten te verdienen, ten eynde hunne reys te kun nen voortzetten. Eensklaps vielen vader en zoon ziek, den eenen had den buykloop cn den anderen den typhus. Het üieysje. 17 jaren oud, verzorgde hen met allen mogejyken ieverden heer Malhieu, den dorpsgencesheer, bleef met ten achter doch eerst eene raaend nadien waren zy in staet hunne reys voort te zeiten. verloting ge3teld en het wierd gewonnen door den heer U. Courtois, brigadier der gendarmerie. Dezf.n braven man, vanj medelyden doordrongen, gaf bet dier onmiddelyk aen zynen vorige» eygenaer terug, waerover dezen hem niel genoeg dan ken kon. Nu bezaten ze nog al een rond sommeken, en het jonge meysje begaf zich naer den heer Mathieu, om de schuld te betalen; maer wie schildert hare verbazing af, toen dezen edelmoedige» doktor haer verklaerde, dal hy haren vader en broeder kosteloos had verpleegd en hoegenaemd geene belooning verlangde. Derge-; lyke feyten kunnen met genoeg geprezen worden. Het franseh keyzerryk en Keyzer Napoleon komen een groot verlies te doen. In deu schoot van het Wetgevende-Korps dat gaet geopend worden, was er maer eenen man die met eenige kansen van gelukking de binnen- en buytenlandsche politiek des gouvernemenls kon verdedigen tegen de geduchte aenvallen, welke de weynig talryke, maer welsprekende, behendige en ervarene tegenstrevers bereyden. 'T was M. Billault. Hy komt te overlyden aen de gevolgen der ziekte walker zwarigheyd door den Moniteur was geloochend geweest. M. Billault was geboren te Vannes, den 12 november 1805. Ingeschreven ter balie van Nantes, in den ouderdom van 20 1 jaren, wierd hy gedeputeerden benoemd in 1837^ door dry kies- kollegiën van het departement der Neder-Loire. Hy trad voor de eerste mael in 't ministerie in 1854, als minis- ter van binnenlandsohe zaken, na voorzitter geweest te zyn van 1 het Wetgevende Korps by de opening van den zillyd van 1852. M. Billault is overleden op zyn kasteel van Grésillièrcs, by Nantes. Het lot van 100,000 fr. vau bet grondkrediet te Parys, is i aen eene keukenmeyd te beurt gevallen, met N° 114,058. Dit meysje zonder plaets en zeer bekommerd voor het wintergetyde, was op het punt geweest haer gelukkig nummer le verkoopen. Zy heeft den goeden inval gehad nog wat geduld te hebben eu de trekking af te wachten. In plaets van r.u naer eene plaets te zoeken zoekt zy naer eene keukenmeyd. Haren naem is Fé- licité-Fortuné Paradis. Men moet wel gelukkig zyn met zoo eenen naem. eenen listigen miijoennair. Het was in het revolutie- jaer 1848. Tc Frankfort lag ook alles in de war, al de gemoederen waren in gisting. Op zekeren dag dachten vier ruwe kerels, die no£ al sterk naer bier en tabak rooken, dat nu of .nooyt het oogenblik gekomen was om met de ryken te deelen, ten 'eynde op hunne beurt ook eens volop van de goederen der aerde, te genieten en in de weelde te zwemmen. Zoo gezegd zoo gedaen. Dc vier kommunisten kozen eenen ryken jood, Rothschild uyt. Zy boden zich op zyn kantoor aen en legden zoo veel vaslberadenheyd aen den dag* dat de klerken verschrikten en zoo gauw mogelyk de sleutels van de geldkassen trokken. Den ouden Samuël vroeg wat al dit gerucht beduydde. Men zegde het hem. Laet die menschen binnenkomen riep hy. Welnu brave lieden, wat is er van uwen dienst Het is.... dat gy miljoenen bezit en dat wy niets hebben. Dit is niet regtveerdig Waer wilf gy heên Gy moet doelen. By dit gezegde draeyden hunne oogen op eene schrikbarende wyze in bel hoofd. Deelen welnu goede lieden, dat wil ik doen Maer hoeveel denkt gy dat het huys Rothschild wel bezit Wy berekenen dit op 40 miljoen gulden. Veertig miljoenWekten het zy zoo! De verdeeling .zal welhaest gedaen zyn. Er zyn in de Bonds-Staten 40 miljoen menschen; dit is dus een gulden voor elk. Gy zyt met vieren, niet waer Welnu, daer hebt gy vier gulden, en maekt nu .dat gy spoedig uyt myn huys weg komt. En met een krachtig gebaer wees den slimmen grysaeid hun de deur. De vier kommunisten stamelden eenige woorden ter versehoöliing en trokken er van door. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Parys. 13 october. Eenen tweeden artikel van den half-officiëlen Constitutionnel, over het poolsche vraegsluk, word nu veel besproken. Men ontdekt daerin de bekommeringen der fransebe regering ten gevolge der volstrekte vveygering van Rusland en der nieuwe houding van Oostenryk cn Engeland. Vrankryk blyft alleen, schier afgezonderd in de bemoeying met de poolsche kwestie doch bet geeft nog de hoop niet op, Oostenryk ie zien bytreden tot het nieuwe voorstel, welk thans tusschen de kabinetten van Parys en Londen bepleyt word, en welk niets min is dan de verklaring dat de Weener verdragen vervallen zyn.... In de diplomatische wereld betwyfelt men eventwel de toe stemming van Oostenryk, welk medebezitter van Polen, en overigens geenszins geneygd is om de Weener verdragen met eenen pennentrek te vernietigen. In den gevalle iets wat schier onmogelyk schynt Oos tenryk daerin ook zou toestemmen, zou dit gouvernement voor eerst verzekerde waerborgeti eyschen tegen de vraeknemingen van Rusland, en deze zou de Engelsche regering ongetvvyfeld weygeren te geven. Den Mémorial diplomatique bevestigt heden bovenstaende be merkingen. Oostenrykzegt dat blad kan tot Engeland zeggen: Gy wilt dat ik met u ga, en niet verder dan gy, uyt vreeze dat Vrankryk de zaken te verre zou leyden. Maer Vrankryk bezit niel een punt van aenraking met Rnsland, en, behalve in den uytersten Oosten, komt dit met uw grondgebied ook in geene aenraking. Maer ik bezit twee honderd mylen- grens-geweslen langs liet russischc grondgebied, ik bezit muytzuchlige bevolkingen, waervan sommigen geneygd zyn voor liet Panslavismusan deren voor de revolutie. Zult gy, in de ure des gevaers, ook gemeene zaek met my maken. Wanneer, hoe, en op welkevooT- waerden In die gesteldheyd van zaken, loopt alles dus nu uyt op de wcrkeloosheyd. Men weel dal den Keyzer, in den grooten Mmister-rned van verleden woensdag, zich stellig uytgedrukt heeft legen alle afge zonderde werking van Vrankryk, en onbewimpeld verklaerde dat hy zich aen de gcmeenseliappelykc werking houd. Men voorziet dat. by gebrek aen die medewerking door Engeland en Oostenryk, L. Napoleon by de opening des zittyris van hel Wetgevend* Lichaem, een Manifest zal uylvaerdigen, waerin hy

De Denderbode | 1863 | | pagina 2