ÏONDAG 2S OCTOBER 1863. ACHTTIENDEN JAERGANG - Nr 895. AELST, den 24 October 1865. Vertrekuren uyt de Statie Aelst IVAER: 6 FRANKS 'SJAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. Aen de heeren Kiezers der stad Aelst. IBeSeekenis der Gemeente-Rie- zingen. Ryken, Burgers en Armen. Seuderm 5-20 8-25 9-45 12-35 3-15 6-20 9-05 Lokeren 5-20 8-25 00-00 12-35 6-20. Brussel 64)5 0-0 12-10 3-10 5-45 8-45 0-00 &ech. Brus. Antw. 5-20 8-25 9-45 3-15 6-20 Leu* ThienLuyk 5-20 8-259-45 3-15 6-20 Verv LandStTru\ent5-20 8-25 9-45 3-15 6-20 Gead 6-45—8-25—12-35—3-15—6-20—9-08 i? Gend, Brugge, Osteode 6-45 8-25 12-35 3-15 -6-201° klas langs Dendermonde. Kortrvb, Mouscroen, RtssbI (langs Lede) 6-45 8-25— 12-35 3-156-20. Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-455-35 0-00 Nin. Geerardsh. Ath, 7-55 2-50 5-35 8-45 Bergen, QuievrainT-05(LOO2-505-35 VAN ANTWERPEN NAER 5t-Nikolae6, Lokrren, Gend. 6-30 8-30 10-30 3-00 6-20 0-00. VAN GEND NAER Lokereu, M-Nikolaes, Antwerpen. 6-20 9-00 10-20 2-31' 6-15 0-00. Te lede staen aide konvoys. Te idkcem staen dese vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10 40 4-30 7-25 en deae vertrekkende van Denderleeuw aide convoys. Staen te cïsebem stil ai de kouvoys uytgenomeu de*en vertrekkende van Aelst 0-00 deg morgens en U-00's avonds en van Dendermonde ten 0-00's morgens en 0-00's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 10-40 '9 morg. 4-30 en 7-25 's avouds. Van Denderleeuw 0-00 8-20's morg. 3-20 en 6-059-00 des avonds. CÜIQWE SUUS. VAN LOKBREN NA KR Brndermonde, Aelst 7-00 9-30 3-10 7-45»-». Ninove, Geerardsbprgcu- Ath 7-00 3-10 - 7-450-0. VAN ATU NAEIt Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-404-30 7-25. Lessen. Geeraerdsbergen Ninove. Aelst, 6-300-tlO10-404-307-25. Brussel (langs Denderleeuw; 6-3010-4( 4-30 7-25. Gend, Brugge, Ostende 6-30 'langs I.ede.) 10-40 4-30 7-25 VAN EEND NAER Audenaerde, 6-45 9 30 1-35 6-0 8-naer Aelst—7-20 11-25 2-15 5-00 5-55 8-00. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 6-15 7-35 11-45 2-25 0-00 5-30 8-15. Ninove, Geeraerdsb. Ath, (langs Denderleeuw) 7-35 2-25 5-30 8-15. VAN END EU MONDE NAER Brussel (t. Aelst) 7-25 2-30 5-15 8-10 (I. Slech,) 5-45 9-U0 10-05 3-40 6-30 7-20. Aelst, 7-25 7-55 2-05 2-30 5-15 8-10 10-0 DEN DENDERBODE Op 27 dezer zyt gy geroepen om uwe geraeentevertegen- woördigers te kiezen. Het scliynt ons nutteloos u de gewig- ligheyd dezer kiezing te doen beseffen, gy verstaet te wel dat van den keus der gemeenteraedsleden de oplossing zal afhangen van verscheyde vraegstukken, waeraen de vrienden onzer gemeentevryheden het grootste belang hechten. In grondbeginzouden de gemeentekiezingen nooyt politiek mogen wezen de gemeenteraden hebben, volgens de wet, geene andere zending dan het bestuer der gemeen tezaken. Vóór de noodlottige aenkomst der zoogezegde nieuwe politiek en het stelsel van coterie, die zich vooral beroemt dat zy u naer haer goeddunken leyd, wierd de politiek nooyt in de kiezingen vermengd. Men vraegde zich: zyu de persoonen die men voorstelt eervolle en bekwame mannen Verdienen zy ons vertrouwen En eens deze vragen opgelost, men koos dezelve of men nam er die weerdiger waren. Maer beden, MM. wilt het valsch liberalismus onze Constitutie gansch vernietigen. Niet te vrcden van zyne slaventroep in de nationale vergadering te beheerschen, zoekt liet, door alle middels van geweld en listen, zich voortdurend vast te klauteren aen eene magt die hem gaet ontsnappen. Ten dien eynde heeft dit valsch liberalismus aen al zyne aenhangers bevel gezonden met de aenstaende gemeentVkiezingen in 't worstelperk te treden en dan ook geene andere kandidaten voor te dragen noch te kiezen dan de gene die aen dit noodlottig stelsel, 't welk vroeg of laet al onze instellingen moet vernietigen, ingelyfd zyn. Men vraegt niet meer Heeft dezen of genen wel en deftig de gemeentezaken behertigd Heeft hy bewyzen gegeven van verklee/dheyd aen de belangen der gemeente? Heeft by, met een woord, weerdigiyk zyn mandaet vervuld? Keen, van dit alles vraegt men niets meer, er is maer alleenlyk kwestie te weten of hy deel raaekt van de coterie, of hy aen de principen van het doctrinarismus is verslaefd, of hy eyndelyk bereyd is alles te stemmen wat. de ministers zullen vragen De aen onze stad vremde aenvoerders geven het maer le klaer te verslaen Volgens hunnen tolk, mogen er slechts mannen gekozen worden die bereyd zyn zich met het tydelyke des godsdienst te bemoeyën mannen die bereyd zyn met de geestelyke overheyd van elke gemeente te krakeelen mannen die gewillig genoeg zyn le verklaren dat de kerkhoven beschikt zyn om er geloovigen en onge- loovigen allen ondereen te begraven en dit met afschaffing van alle godsdienstbeschikking die, alhoewel door de be- staende wetten beschermd, volgens hun belachelyk is. Er is kwestie van mannen le kiezen bereydwillig genoeg om de afschaffing der onderwyswet van 1842 te helpen be werken, waefdoor den priester buyten de scholen gejaegd word, gelyk men zegt, omdat hy er ten titel van gezag in komtVraegt aen die mannen wat dit beteekent, zy zullen u antwoorden, gelyk een kopstuk der doctrinairen in de Kamer zegde, ik weet het niet, maer de ministers vragen het Gy hebt ze in uwe stad aen :t werk gezien, onderzoekt de gevolgen van dit rampzalig leerstelsel. Twee of dry kop stukken beslissen in sluypvergadering over de belangen der stad, en de andere groote mannen zyn daer om den wil van de kopstukken uyt te voerenZy maken er zoo weynig cas van, dat zy er twee knikkers moeten by hebben om twee achtbare uyttredende leden te vervangen welke op de weerdigste en deftigste wyze hun mandaet vervuld hebben maer tocli, op een gegeven teeken, het hoofd niet hebben willen buygen. En weet gy, Kiezers, waerom die twee voortreffelyke leden moeten verstoolen worden. Omdat het ministerie zulks wilt, omdat bet stervende doctrinarisch ministerie zyn droevig beslaen zoekt te verlengen en yan de gemeente- kiezingen een wapen gaet maken om zyn behoud te ver zekerenDe belangen van stad of gemeente, oh! daer bekreunt het doctrinarismus zich niet mee, het geld hier alleenlyk van aen 't gezag te konnen blyven en voor dit belang alleen word alles geslagtofterd, zonder dat men vrage, Kiezers, wat gy 't regt hebt vaji uwe gemeen lever* Jegeuwoordigers te eysehen. De doctrinarissen vreezen zoodanig de denkwyze van hunne tegenstrevers, dat zy eenen gelyksoortigen gemeen- teraed moeten hebben geene oppositie meer, zeggen zy, wy moeten mannen hebben die blindelings al onze prin cipen aennemen, de gemeenteraden, de bureelen van hos- picen en weldadigheyd moeten allen uytsluytelvk samen gesteld zyn uyt doclrinurische liberalen, dan zullen wy dit woord niet meer hooren 't geen aen alles wederstael en boven de partyën zon moeten wezen, te weten de regt- veerdigheyd Kiezers, in alle bestuei zyn controle en oppositie noodig omdat de oppositie de misbniyken aen den dag brengt en ze doet verdwynen. Maer onze doctrinarissen hebben er anders over beslist, zy willen noch oppositie, noch coutrole zy moeten alles alleen beridderen Wilt gy, Kiezers, voortdurend het speeltuyg blyven van die stoutmoedige party en, alle persoonlyke weerdigheyd afleggende, voor haer het hoofd blyven bukken, wilt gy, met een woord mannen slagtofferen, welke bekwaem, geleerd en in staet zyn de middelen te beoordeelen die tot voor spoed en eere der stad strekken, en dit wel om ze te ver vangen door mannen, van welke er eenigezvn die geene hoegenaemde bestueilyke kennissen bezitten, oh stemt dan voor deze en, gebruyk makende van g'heel uwe vry- heyd, bestr-yd de Kandidaten die wy voor 't geluk en d'eer onzer stad, voordragen. Wilt gy integendeel den belreurlyken toestand doen eyndigen waerin de party worstelingen en persoonlyken haet ons gedompeld hebben, wilt gy die onverdraegzame overheersching doen ophouden en bewyzen dat de vryhevd in Belgiën geen ydel woord is. wilt gy, kortom, die vremde en onverdraegzame kolerie vernietigen, stemt voor de acht bare uytlredende leden, MM. Van der Ileyden en De Wolf en voor de andere gekozenen u door een groot getal onafhanglyke Kiezers voorgedragen. Indien wy hier geene volledige lyst voorstellen, 't is om dat wy, getrouw aen onze principen, de worsteling op het politiek terreyn niet willen aengaen. Als den oogenblik der politieke worsteling zal aenbreken, zullen wy altyd gereed zyn. De namen onzer Kandidaten zyn de volgende MM. Désiré VAN DER HEYDEN, Advokaet, uvtlre- Romain DE WOLF, Koopman, j Leden. Charles VERBllüGGHEN, Advokaet, Louis BURNY, Brouwer. Den Echo du Parlement, hetbyzonder orgaen van het ministerie bevatte dezer dagen eenen artikel waerin" het deed zien hoe hel noodig is dal de liberalen (ministcrielen) ten stryde trekken in de Gemeente-kiezingen, die den 27 dezer zullen placls hebben, ten eynde, zegde het blad, do victorie te behouden welke zy op 9'Tuny gewonnen hebben, of de meerderbeyd le veroveren waer hun die ontnomen is geweest. Het ministerie verduykt het overigens niet, maer het roept luvdop dat de Gemeente-kiezingen van 27 dezer voor hetzelve eo'fie politieke beteekenis hebben bet laet zelfs rondom zich herhalen dat het den uytslag dezer kiezingen afwacht, urn te welen of liet aen het bewind moet blyvenof niet. Gy verstaet dus, burgers van Aelst, dal er niet alleenlyk kwestie is de regentiemannen in hunne zetels le houden die eene zoo scbroomlyke verhooging van opcentiemen gestemd hebben, dat elkeen, by het ontvangen zyner laelste conlribulicbillellen, als verstomd en verslagen stond maer dat er nog bovendien kwes tie is een godsdienst- en vryheydshalend ministerie van zynen zekeren val te redden. Voor de liberalen slemmen, is dus stemmen voorde politiek van het ministerie, voor de schandelyksle geldverkvvisliugen, voor de moedwillige kerkhofschendmgen, voor de rooving der studiebeurzen die byzondere eygendommen zyn der familiën. Voor de liberalen kiezen, is stemmen voor de verbanning van den priester .uyt de scholen, voor de verdrukking van bel vry onderwys, voor de kncvelaryën die in alle kerkbesturen de pastors zullen aengedaen worden, voor de voortdurende be scherming met 't geld der Calholyken van Slaetuuiversiteyten, waerin er professors zyn die de godheyd van den Zaligmaker loochenen en andere grouwzame ke'.teryën verkondigen. Voor de liberalen stemmen, is stemmen voor de politiek die openllykt zegt cu schryft dat den Calholyken Godsdienst moet in 't sl'yk versmacht worden, voor de politiek der doctrinairen die al onze vryheden vernietigt, die alleen over alles will mees tér zyn, die zich met alles bemoeyt, voor alles nuttelooze plaets- kens maekt om er zyne creaturen ie konnen innesstelen. Voorde liberaters stemmen, is stemmen voor die landruine- rande verliooging van budgetten, die jaerlyks van millioenen zwellen gelyk den luchtbal van Nadar, zwelt 'van den gaz. Voor de zoogezegde liberalen stemmen, is stemmen voorde politiek van partygeest, van hebzucht, van verdrukking tegen al wie voor den afgod van den Staet de knie niet buygt. Met een woord, voor de doctrinairen stemmen, is slemmen voor die maconnieke inslokkingspolitiek, die alles voor zich zelve alleen houd en niets over heeft voor 'anderen welke nog- tans ook de drukkende slaetslaslen te dragen hebben. Ziet dan toe wal ge doel, Kiezers van uwe stemming hangt veel ja, zeer veel af, zy zal over vele hatelyke vraegslukken, die hel doctrinarismus nu nog niet heeft durven te berde brengen, beslissen. Zyt gy zwak, Kiezers, laet gy u overhalen door vrees- aenjaging, ydele beloften, schoone woorden of listige knepen, gy zult u zelve iu den strik steken en maer te laet beklagen van u te hebben laten foppen. Luystert dus naer de waerheyd, onder zoekt wel wat gy gaet doen, want eens uwe uvtspraek gedaen, zal hel doclrinarismns met u lagchen als gv u over hatelyke, noodlottige en rampzalige zaken zult beklagen! Het zal u zeggen: Gy hebt myne politiek, door uwe stemming, goedgekeurd, gy wist wat myne aenhangers al zoudeu verrigt hebben, de catho- lyke gazetten hebben 't u genoeg voorzegd, nu hebt gy geene redens van klagen, zoo wil ik bet bobben, zoo moet 'het zyn, en al het regt dat u overblyfl, is te zwygen, te lyden en te be talen Die Ine!, Kiezers, van alle steden zal u hard vallen, maer ge zuil ze moeien hooren, verduren en verkroppen. Wilt gy daeracu niet blootgesteld wezen, verstaet elkander, spreekt en komt met maikaer overeen, werkt, preekt, loopt en gebruykt al uwen in vloed om 11 zelve, Godsdienst en Vaderland van het ma^onniek verdrukkingsstelsel te verlossen. Den Journal ile Bruxelles bevatte gisteren eene briefwisseltii" uyt Aetsl waerin den sctaryver de gegronde verontweerdigin» errinnert, die alhier, onder de burgery onstond als onze stads"- bestueiders do daerstelling van een nieuw kerkhof beslisten en bel bestaen van het oude kerkhof behieldenDit oud kerk hof bestemd om er de ryken te begraven die naer geen geld moeten zien om er een deel grond van te koopen en 't zelve rati grafzerken, monumenten of andere praehverken le vertieren, ten eynde de gedachtenis van hun en van hunne familie te ver eeuwigen, wierd door de burgery seffens betiteld met den naem van kerkhof der ryken, tcnvyl het nieuw kerkhof de benamin» kreeg van kerkhof der armen. Met de snelheyd van den bliksem iiep die mare rond de stad, en de prolestatie der burgers tegen die onbelilelbare ongelykbeyd den geringen burger aengedaen, dwong het stiulsbestuer die zuek te laten siapen. Maer nu is Je kwestie boe dit vraegstuk zal opgelost wordeu. indien de aenstaende kiezing gansch ton voordeelt van hef doc trinarisch liberalismus kwam uylvalien Wy weten hel niet, maer wy denken dat de regentie in haer volle regt zou wezen decs vraegstuk naer haer welbehagen op te lossen en maereffenaf de twee kerkhoven te behouden het eene voor do RYKEN en 'l ander voor de ARMEN. Wy zeggen dat de regentie in haer volle regt zou wezen, omdat de slemmen der Kiezers een hewys zouden zyn dal zv van hunne bovengemelde gegronde veronlweerdiging afzien en de daerstelling 'van een kerkhof voor de RYKEN en een kerkhof voorde ARMEN goed keuren, want als meu iemand mei het mandaet vaii verleger.- woordi; in bekleed, is 't wel een teeken dat men er volle trouw in heeft ui men hem volle magt geeft le handelen gelyk 't hy best oordeelt. Zyt g>' dus genegen, burgers van Aetsl, om twee kerkhoven te bezitten, een itmmensclienkerkhof en een rykonmenscheukerkhof. stemt maer voor de liberalen en gy zult krygen wat gy verlang:, Gy, burgers, die de middelen niet bezit om grond op 'f ryken kerk hof te koopen en aldus bv uwe voorouders, familie en vrienden begraven te worden, zult naer het armenkerkhof gevoerd wor den. Dit zal misschien aen menige treDelyke burgersfamiliën niet wel bevallen, maer 'l zal een nalucrlyk gevolg wezen van do volmagl die gy aen uwe vertegenwoordigers, op 27 dezer, duor uwe stemmen, zult gegeven hebben. Indien gy integendeel, wilt dat de gelykheyd na de dood voor elkeen besta, dat de burgers, die zoowel de sladslasten betaler, als de ryken, en zoowel eene eervolle begraving verdienen ais de groote forluynmaunen, indien gy wilt dal men u en uwe familie den smeed niet aendoc u, na de dood, van de begoedde kias al' te sclieyden ense'yk omdat gy geen praclgeld hebt, omdat gy anders te veel losten dragen moet enz. stemt dan voor man nén die in alles en voor allen de gelykheyd zullen handhaven en de droefbeyd van den geringeu burger over 'f verlies van ouders, broeders, zusters ot' nacstbestaendcn zooveel mogelyk zullen verzachten in plaels van ze le verbitteren. Overweegt deze regelen wel, Kiezers, het hangt van II. alleen af aen dees vraegstuk eene oplossing le geven, die met uwé ge voelens overeenstemt.

De Denderbode | 1863 | | pagina 1