J Als 't vvaer is OVERLEDENEN. Schieting met de Bolle. Verkooping van Boomen Boomverkoopingen te Meerbeke. Den toestand van het ministerie word ieder dag al moeyelyker: het publiek, vooral de vlaemsche provinciën, verklaren zich meer en meer tegen een kabinet, dat, als er geenen dam legen zyne overheersching geworpen vvierd, nog grooter willekeurig heden zou begaen, dan het tot nu loe gedaen heeft. Het sohynt dat de oogen des Konings op dien toestand geopend zyn. Ziehier wat la Paiw zegt Eenige persoonen boweeren, dat den Koning een gedacht hoeft, waervan de uytvoering groolelyks zou te wenschen zyn maer waervan wy de echtheyd niet kunnen waerborgen. Zyne Majesteyt, ziende "dal de moeyelykhoden der uytwen- dige politiek meer en meer dreygend worden dat de magt der twee parlyën, die zich hardnekkig het gezag in Belgiën betwisten byna gelyk is dat r.ieuwe worstelingen den toestand zouden verzwaren zonder denzelven op te lossen eyndelyk, dat den ver zoeningsgeest waerin de troonrede is opgesteld, miskend en ont- aerd is geworden, door ministers die aen het land en aeu Europa het onnatuerlyk schouwspel geven van een twislzeekend gouver nement, Z. M. den Koning, zeggen wy, zou de tegenwoordigo ministers afdanken deze vervangen door mannen van zaken des hommes d'affaires) en eenen plegligen oproep aen de natie en aen de Kamers doen, om van haerzoo niet den vrede, ten minsten eenen wapenstilstand te bekomen, gedurende welken men verscheydene wetten van openbaer belang zou stemmeu. Het is zeker, dat het gezag hetwelk den Koning geniet by de worstelende parlyën, dezen slap zou doen gelukken, en dat eene overgroote meerderheyd in de tegenwoordige Kamers, eeu be- stuer zou ondersteunen, dat zich aen het bevorderen der alge- ineene belangen ioewyden zou. Doch wy hei halen het, niets magtigt ons om te gelooven, éat die kloekmoedige daed zoo aenstaende is als men het zeggen wilt. Wy moeten alzoo die verdrietige twisten van klerikael en liberaefblyven dulden, en voor allyd de veranderingen zien uyt- stellen, welke aen de militie, aen de drukpers, aen de personele belasting, aen het beteugelen der bedelary en der laudloopery moeten worden gebragt. Ziehier volgens eene briefwisseling aen het liberael blad la Heusevan Luyk, eene ernstige moeyelykheyd die onder de voe ten van liet ministerie ontstaet, in zake der studiebeurzen De kommissie van den Senaet gelast met bet onderzoek van liet wetsontwerp op de studiebeurzen bestaet uyt zes liberalen en vier catholyken MM. d'Anethan, Dellafaille, de Robiano, de Rasse, Lonhienne, Pirmez, Forgeur, Dubois, Gheldorf en De Cock. Een lid heeft het inzigt te kennen gegeven om eene wyzigiug voor te stellen strekkende om de magt aeD de gemeenten te er kennen tot het aenveerden van legaten ten voordeele van hel hooger onderwys. Gy zult by den eersten oogslag het bercyk van een zulkdanig voorstel erkeunen. Met geestdrift door de reg- lerzyde des Senaets bejegend, zal het tot gevolg bobben de wet te doen wvzigen en liaer naer de Kamer te doen terugzenden. Wat zal er daer geschieden In een onlangs gehoudeu banket van de oude studenten van Brussel is de vraeg opgeworpen ge worden. Er zyn daer beleekenisvolle woorden uytgesproken door officiële persoonaedjen in den zin dezer wyzigiug. M. Bara, die deze strekkingen in de Kamer bestreden heeft, heeft willen antwoorden, maer zyne eygene vrienden hebben hem niet laten spreken. Ik moet my geweldig vergissen, of die onaenighcyd be vat in haren schoot ernstige moeyelykheden voor de toekomst, indien men er niet in gelukt de verdwaelde liberalen de doling te bevvyzen waerin zy by dezo geJegenheyd vallen. Den Mojiiteur de Louvain deelt, in zyn nummer van zondag laelst, eene verbazende tyding mede. Dat dagblad kondigt de bankroet af van den Berg vau Bermherlighevd van Leuven. Men weet dat den direkteur van dat gesticht het in 1862 Daer Londen is opgesteken met DRY HONDERD DGYZEND FRANKEN, die hv uyt zyne kas gestolen had. Het zegt daerenboven dat de schuld eyschers van den Berg van Bermherligheyd voor het meeslen- deel hospiciën zyn of bureelen van weldaüigbeyd der om streken. He wel, wat gebeurt er heden Oen gemeenteraed van Leuven, uylsluytelyk samengesteld uyt ministeriële doctrinaire liberalen, stelt, door zynen vertegenwoordiger M. Peemans, de afschaffing en de vereffening voorden Berg van Bermherligheyd. M. Peemans stelt daerby nog voor van de talryke schuldeyschers, byna allen bctioeftigen, in evenredigheyd van ieders aeudeel te bolalen, hetgeen zooveel is als bankroet maken. 'T is hier meer dan ooyl hel geval van te zeggen dat nel minisieriëef liberalismus in Belgiën voor niets meer den minsten eerbied heeft tot voor den penning van den beboeftigen toe. Wy roepen op dit punt al de nendaeht der onafbaukelyke en nationale drukpers, en verhopen, voor de eer^der stad van Leuven, dat de algemeene afkeuring zulkdanig'eu voorstel zul doen misluk ken, en dat de schuldeyschers vau den Berg van Bermertigheyd gansch en geheel, waeryoor zy volle regt hebben zullen belacld worden. Eergisteien heeft te Dendermondo de herkiezing plaels gehad van een raedslid ten gevolge der vernietigde ballotering van Clober lest. De twee kandidaten MM. Blommc en Wytsmnn heb ben andermael elk gelyke stemmen gehad. Bv de nieuwe ballote ring heeft den CatholykLn Knndidnet >1. Blomme, dertien stem men meerderheyd gehad, zoo dat den liberale» kantlidael, II. Wytsman, zoon van Henricus, in deu azyniobbeu is gesleken. Wat zal den Dcndergalm nu zeggen, hv die zoo onbeschoflelyk den achtbaren persoon van >1. Van Innis, eersten president van het hof van appel in de ellendige kièstwislen heeft doen lusschen- komer. Wat was hc-t noodig zulke hoogst achtbare mannen daer tusschen te brengen Men zegt dal eenen persoon, in de wundo- iing bekend onder den nnem van Hans, in de kiesworsteling cone van de grootste rollen gespeeld heeft. Men zegt dat de merden en de st.ten gevolge der kiezing, te Dendermonde, zoo overvloedig geworden zyn. dal men er de straten kan mee beleggen, en men zou benauwd zyn er in te gaen uvt vrees van door den reuk bedwelmd te. worden. dat zy ook rekenden op de verbindlenissen door wylen des* Koning van Denemorken opzigtens de hertogdommen aenge-i nomen. Dit voorstel, aen het initiatief van priDs Gorlchakoff verschul digd, zou de goedkeuring verworven hebben van het kabinet der Tuyleriën, 't welk hem reeds te Weenen zou aenbevolen hebbenj als eenen middel om de gevaren eener internationale botsing af! te keeren. Het algemeen gedacht onzer groole dagbladen is, dal men het plan van een Europiseh Kongres mag beschouwen als dood eD begraven. De voofbehoudingen door al de groote Mogendheden ge-: maekt in hnro antwoorden op Napoleon's uylnoodiging, doek j vooral de stellige weygering van Engeland, hebben den geDade- slag toegc-bragt aen dat zoo geliefkoosde ontwerp des franschew Keyzers. Do waerdeeringen onzer dagblad-pers verschillen, naer polilische partyen tot dewelken zy behooren. De Opinion nationaleeen waer Gasconjer, zou volgeerne deu oorlog verklaren aen de vier groole Mogendheden te gelyk Sommigen droomen van een geheym verbond tusschen Vrank- ryk en Rusland. Anderen voegen er Pruysen en Italic by dus de verdeeling der Europische Mogendheden in twee groote coalitiëndoch al de gazetten kloppen op Engeland, als den duyvel op Geeraerd. Den Mémorial diplomêtique kondigt jien dat, van de twintig Europische Vorsten, vooi het Kongres uylgenoodigd, negen reeds beloofd hebben in persoon naer Parys te zullen komen, to weten den Paus, de Koningin van Spanje, den Koning dei- Belgen, de Koningen van Zweden, Portugael, Italië, Denemarken. Griekenland, en den Keyzer van Turkye. In de groole vlakte, die zich uytbreyd tusschen Monlrouge en Vaugirard te Parys, vind men hier en daer pachthoeven., lu j eene daervan legt den eygenaer zich loe op dën peerdenteelt en onder zyne peerden is er oen van dry jaren, dat buylenge-j woon wild, ja byna niet le dressereu is. Hel dier laet zich door! niemand naderen dan door een zoontje van den eygenaer, een I jongenljeu van 5 jaren, dat hem klontjes suyker en andere lekkernyen toedient.. Dezer dager, waren de meyd en bet kind alleen te buys geble- ven. Do meyd deed eenig huyselyk werk op de bovenste* verdie- ping en hét kind speelde op de plaels. Op die plaets is eene ton j in den grond gegraven, bestemd lol het opvangen van regenwy- ter en het kind viel achloruytloopende daeriu. Op het hulpye- j schreeuw keek de meyd uyt het venster en zag het ongeval. Ylings kwam zy naer beneden, doch zy kwam le laet, want het peerd had zich van zynen slalband losgerukt, was den stal uyt- geloopen en had het kind met zyne muyl uyt het water gehaeid. BURGERLYKEN STAND. GEBOORTEN. Mannklyk 5 Vkouwel. 9 HllWELYKEN. E. Vna de Velde, landbouwer, met N. Cleemput, landbouwster. F. Spaens, schaliedekker, met J. Van den Broucke. naeyster. E. Van Cauter, zonder beroep, met T. Van Cnuwenbergh, zonder beroep. E. Jansseiis, 3 j., St-Job. M. Rousseau, Urede Van Wichelen, evgn- aares, 86 j., Pontstraet. P. Van kierde, zonder beroep, 17 j., Schaerb. M. Reslian, 2 j., Mylbeke. C. Coene, wede Podevyn, tandb. 83 j.. Mylbeke. II. IloUteyo, man Vetbruggen, katoendrukker, 56 j., Peperstr. A. Callebnut, vrouw De Meersman, winkelierster, 68 j.,'Brabnntslrun L. Wostee.ls, 9 maend Zonnestraet F. De Woel, brouwersgast, 27 j., Tragel. P. Van Weydeveldt, 7 j-, Vryheydstraet. F. Walgraef, 3 j., Scbaerbeke. 14. Yoorlnotsien maendag heeft alhier in de Sl-Marlens-kerk de plcgtige Prysdecling' plaels gehad aen de talryke kinderen onzer Zondagschool. Deze feest ving aen door ccne solemnele mis onder welke den eerw. heer Stoequarl, pastor le Sonnegem, een zieitig sermoen heeft uytgegalmd, waerin den achtbaren rede- naer de noodzakelykheyd van liet chrislelyk onderwys en do redens om welke wy daeraen moeten medewerken mei* de voor- treffelykste vvelsprekeDdheyd heeft uyleengezot. Daeina is Z. H. den Bisschop van Gend de prysdeeling komen voorzitten. Meer dan twee dnyzend kieleu, broeken, eeharpen, vrouwkloederen, mantels, mutsen, doeken, boeken etc.-zyn uylgedeeld geworden, dermate, dat wy nog nooyt jykere, noeti schoonere prysdeeling hebben bygewoond. Z. H. den Bisschop heeft, na de plegtigheyd, de eorw. hecren bestuerders, do achtbare weldoeners, meesters en meesterssen der Zondagschool in diepgevoelde en opregt vaderlyke woorden- bedankt en hun de godzalige beloften erinnerd die het H. Schrift doet aeu deze die hunnen evenmensch en byzondcrlyk de arme kinderen in het goed en de regtveerdigheyd onderwyzen, want deze, zegde den doorluohtigen spreker, zullen blinken als sterren in do allyddurcnde eeuwigheyd. De volgende hecren van ons arrondissement zyn, door het lot als jureën aengewezen M. P. Bethune, grondeygenaer teAelst. M. C. De Clercq, schepen en brouwer te Gróotenberghe. M. E. Meert, fabrickaut te Aelst. Mgr. den bisschop van Gend komt de volgende benoemin gen te doen M. J Libert, onderpastor te Dendermonde, gael indezelfde hoedanigheyd naer St-MiChiels te Gend, en word le Dendermonde vervangen door M. P De Roeck, onderpastor te Weiteren. M. J. Goetbals, onderpastor te Svvynaerde, word onderpastor te Weileren, en word te Swynaerde vervangen dóór $.J. Bo- gaerl, coadjutor te Voorde. M. 0. De Pessemier, priester in het seminarie, word coadjutor te Voorde. Eenen omzendbrief van M. den gouverneur van Braband aen de gemeente-besturen zyns gebieds, vestigt de aandacht der plaetselyke overheden op de nuUigheyd van, met het naderen des winters, nacht-patrouillen in le rigten, ten eynde de mis- dryven te voorkomen of te bestraffen welke voornamelyk gedu rende het strenge saizoen op den buyten gepleegd worden. Het bellen in de statiën zal weör in voege komen, en wel namelyk omdat M. Van der Slichelen, minister van 's lands wer ken, by die afschaffing slecht gevaren is. Ziehier wat men ver telt r Over eenige dage» wilde hy, voor oene belangryko zaek, met den sneltreVn van 3 uren 40 minuten naer Gend vertrekken hy had nog eenige minuten tyd over digi by de statie ontmoette liy eenen zyncr vrienden, die j'uyst met bcm eene politieke kwes-' tie moest bespreken. Wolhaest was M. den minister zoo zeer in do samenspraek verdiept, dat hy alles vergat Eensklaps echter rees hem hel gedacht door den geest, dat hy naer Gend moest vertrekken. Hy zag op zyne horlpgie diabicriep hy tot zynen vriend, il est plus que tempsysalut. Zoo gauw hy maer kon liep hy nu in de static, en kwam jnyst nog tydig genoeg om den trcyn voor zynen neus te zien wegryden Hy wist zyne ontevredenheid to bedwingen, maer van dan af besloot by by zichzelven het bellen in (ie statiën weër toe te laten, doch er zieb eerst nog wat te laten om kwellen, omdat, volgens zyne meening, eenen minis ter niet al le gauw aen iels mag toegeven wanneer men hem lastig valt. De duvven die in een ander hok vliegen, bebooi^n aen den eygenaer van dit hok het feyt van dezen om zich dezelve toe te eygenen, stelt geene bedriegelyke ontvremding daer. (Gewysde der korrectionnele vegtbank van Brussel, 43 juny 4862.J Men schryft uyt Arlon, 27 november ï)e samenstelling der jureën 4voor de geregtsboven geeft dik- vvyls nenleyding tot zeer betreurensweerdige feyten, welke het gevolg zyn van den maelschappelyken toesland van sommige jurees. In den laetsten ziltyd van het assisenhof van Luxemburg, zetelden de twee doktors van Neufebateau als jureën. De tegen- Yvoordigheyd van ten minsten eenen dezer hoeren was te Neuf ebateau noodzakelyk, want tydens den zitlyd is eene vrouw van Namonslart, hy gebrek aen voldoende verzorging, in het kinder bed gestorven, en eenen mvvooner van Neufchnteau, welken zyne schouder had uytefep gevallen, heeft zich eerst by de terug- I komst der geneesheeren, namelyk dry dagen na het toeval, kun- I nen doen behandelen, ook is de operatie smerlelyk en moeyelyk geweest. Üe eerste zorgen waren hem door eene vroedvrouw onder liet toezigt van den veearts der plaets toegediend. Eene reuzen familie. Den reus van Norfolk, Robrecht Hales, is verleden zondag te Great-Yarmouth overleden, in den ^ouderdom van 43 jaren. Al zyne familieleden waren opmerkens waardig door hunnen lichaemsbouwzynen vader en zyne moeder waren elk meer dan zes voel lang en eenen zyner voor ouders had de lengte van acht voet bereykt. Robrecht was zeven voet zes duym lang en hy woog 452 pond een zyner zusters was zeven voet twee duym langzy is op 20jarigen leeflyd gestorven. Robrecht, na in Vrankryk en Amerika gereysd le j hebben, was naer Engeland gegaen en aer. koningin Victoria voorgesteld geworden, welke hem eene horlogie met gouden ketting ten geschenke gal', waerover hy zeer fier was, en welk© hy tot aen zyne dood heeft gedragen. Hy is aen eene teeriug gestorven. I BUYTENLANDSCH NIEUWS. Dynsdag en Woensdag, 4 en 2 december. Het Kongres heeft geleefd. De London-Gazette kondigde giste- j ron de stuks af die wegens de onlvvorpene vorsten-yergadering zyn uytgewisseld geweest tusschen de gouvernementen van Vrankryk en Engeland, en deze afkondiging heeft de dood vau het Kongres voltrokken. Zelfs de dagbladen die nog de namen opgeven der vorsten die beloofd hebben in persoon naer Parys I te komen, kunnen het zich niet meer onlveynzen. Wat gaet er nu uyt den toestand volgen gen vrede of den oorlog Langs alle i kanten word deze vraeg gekold, maer niemand vind er een vol- doende antwoord op, om dat die antwoord tevens alhangt van den loop der gebeurtenissen en van den wifvan den magtigen monark die, het initiatief van den verworpen voorstel nemende, deed voorgevoelen dat, volgens het onthaert welk aen denzel- ven zou gedaen worden, hy noodlottiglyk moest uytkomen op den dubbelkeus die zich heden voordoet. Volgens den (hi Deutsche Pustzou hel antwoord van Oos- j t.enryk op de uylnoodiging van Keyzer Napoleon dubbel zyn eenen eygenhandigen brief van Keyzer Frans-Joseph, vol beleefd- - r-~ heden en vriendschap, en eenen brief van graef von Rechberg v'e^oop011 ff^n Maendag _lISfÏAurv63,^om negea 'j aen prins von Melternieh, in welken den oostenrykschen minis- uren s morgens, AEN DLN VOET DLR BOOMEN <1 koopen i ter in den grond der kwestie treed en de traktaten van 4815 Katiados, Abeplcn, Esschen, Wilgen en Eiken, ton meeste» onderzoekt, van welke vele schikkingen nog gansch harever- 1 .c va" 2 tot - 4/2 meters dikte, staende te Meerbeke, op de hoeiweide, de blesweide en andere Goederen van M. Jan-Theo- pbile Herremans. Men zal vergaderen te Meerbeke, in de Kooiweide tegen.het- Pachthof vau d'hcer Jan Baptist Van Overstraelen. By Casimir VAN DEN BERGHE, la Aelst-Mylbeke ter herberg St-ELOV. op Zondag 6 December IÉ 63 om twee «ren namiddag naer Landbouwer-.- gereedschap nis zynde Hoppebooren. Braken, Scbuppen, Hauweelen, Bn- len enz. Inleg 55 centiinou wacronder het Bollerapersbeld begrepëa Het overige van 't Geld tal op de Vogels verdeeld worden. EN SCHAEIIUOUT TE LEDE. Op Dingsdag 22 December 4863, te beginnen om 40 ure des morgens, zal de Notaris MÖENS, residerende te Lede, openbuer- lyk, op tyd van betaling, verkoopen A. 25 koopen zware en gave Cauada Boomen. 45 koopen Wilge Boomen, 40 koopen Abeele 3oomen, en ..ee# 1 Essche Boom, staende in eene party bosch, gelegen te Lede aen :i de Rammelslraet, legen het Dorp, behoorende aen den heer Benedictus Van Assche te Lede. B. En ten zelve dage te beginnen om 2 ure namiddag 20 koopen Essen, Werven en Eisen Schaerhont in een party bosch, gelegen le Lede, achter de herberg den Meerlaen tegeu aen de Boschstraet, behoorende aen den heer Joseph Vau Herzele. I Voorschrevene Boomen door hunnen zuvvereu opwas, zwaerte en dikte dienstig voor Kloppermakers, Timmer- en Schrynwerk en zeer voordeelig gestaen voor het vervoeren. En voormeld Schaerhont zeer dienstig voor kuipers, strooidekkers en hoveniers en ook voordeelig gelegen voor den transport, i legen de kalsydeweg van Lede naer Hofstade. Elke kooper zonder onderscheid zal moeten voorzien wezen yan eenen bekenden medekoopcr. Te vergaderen en te verborgen voor de verkooping der voor- schrevene Boomen, ten huise en herberg Stk. ANNA, bewoond by voornoemden heer Van Assche in het Dorp. En voor het schaerhout in de voorschreveno herberg de MEERLAEN. Den Notaris LEENAERT, te Meerbeke residerende, zal open- pligtende weerde hebben behouden. Tol hiertoe had het l'nnsch gouvernement op deze opmerkingen nog niet geantwoord. Donderdag, 3 december. Men meld uyt Weenen eene tyding die van aerd is om eene gunstige wending te doen nemen aen de deensche kwestie. Prins Gorlchakoff zou aen de vier andere groote mogendheden die den protokol van Londen hebben geleekend, voorgesteld hebben den Koning Chrisliaen IX over zyne toekomst tot den troon te doen geluk wenschen door buytengewoone gezanten, en deze gele- gonheyd waer te nemen om te verklaren dat de vyf mogendheden de onschendbaerheyd der deensche monarchie herkenden, maer i Den zei ven Notaris LEENAERT, zal openbacrlyk ver- 1 koopen den Dynsdag 22 December 4865, om een tier na- i middag aen het hof' van wylen d'heer Charles Carlier te j Meerbeke, op het Steent, 15 extra zware Kanadas, en 10 1 koopen Olmen, EsscheD, Populieren en'Wilgen, rond het- I zelfde Hof staende.

De Denderbode | 1863 | | pagina 2