GRAEN-WINDMOLEN. OVERLEDENEN. Uyt er hand te koop BOOMVERKOOPINGEN. VERKOOPING Verkooping van Boomen denkt te betwisten noch aen de ketters, noch uen de joden, en 't wrik evenmin betwist word, acn onze geloofsgenoten, noch iu het protestant-' sche Engelund, noch in het schismatieke Ituslaud, noch in het tnutul- mnnsche Turkyën, noch in liet keyterlyko Vrankryk. Wy komen u regt ygen tegcu de hatelyke vervolging, waervan een fnnatismns eener andere eenw, zonder zich te bekommeren met den nalionalen wil, nagenoeg vyf niillioen Belgen slagtoffers maekt. Het zyo geene voorregten die wy vragen. Wy willen dat de ongeloo- vigen alsook al de godsdienstige gemeenschappen andere dim de onze, gelvk wy het vermogen genieten van afzonderlyke begraefplaetsen te heb ben, in bptrek met de eer der familiën en de vveerdigheyd des grufs wy willen, voor allen, de regten die wy vragen voor ons. Dit stelsel is het «enigste dal het grondbeginsel van de vry heyd der godsdiensten kan doen overeenkomen met betgene van de gelyklieyd voor de wel het maekt hel gemeene regt der bpschaefde natiën uyt. Wy biddeu tl diensvolgens, dat het u gelieve onverwyld de noodige maetregelen te nemen opdat in het vervolg onze gedsdienstige vryheyd niet meer miskend worde, en dot het gouvernement, in wal de kerkhoven betreft, teruggeroepen worde tot het nakomen der pligten welke de con- slitutionnele regten, de wenschen der familiën en hel belaag der mact- scliBppy aen hetzelve opleggen. Aenveerd, enz. Hier volgen de handteekeningcu. WAT IS DA ERVAN 1 Het gouvernement heeft, zegt la Paixden gouverneur van Antwerpen verzocht, een rapport op te maken over de deelne ming van de openbare ambtenaers aen de meetings Ziedaer, hoe verre hel met de vryheyd van denkwyze in Belgiën, dan ge komen is Den openbaren ambtenaer moet alle weerdigheyd van burger, van denker, van politiek persoon afleggen en niets zyn dan een 'machien ten dienste van het ministerie. Doch, waar om mogen de ambtenaers deel maken van de ministerielo kies- vergaderingen, zoo als onder ander van de Association libérale Wy komen te vernemen dat de bestendige deputatie van Brugge, voorgezeten door M. Vrambout, een onderzoek heeft doen openen om te zien of het niet mogelyk is een voorwendsel te vinden om de gemeente kiezing van Kortryk, waerin de ca tholyken eenen zoo schitterenden zegeprael hebben bekomen, te vernietigen. Hel onderzoek is reeds begonnen door MM. Mergbelynek en Goethals, leden der bestendige depulatie, bygestaen als sekro- taris door den overdrevenen kommies-grefller Dujardin, eenen (Ier hardnekkigste kicshonden der liberale party. Onze vrienden van Kortryk zien dat onderzoek zonder vrees te gemoel, verzekerd van, in geval van vernietiging, nogmaels eenen volledigen zegeprael te behalen. Men leest in den Sun van Londen Geheel de christenheyd zal wet verbaesdheyd vernemen dat Koning Victor-Emmanuel bet ridderkruys van SS. Mauritius en Lazarus aen M. Renan verleend heeft. Den Sundie een protestantsch blad is, verwondert zich over dit schandaol, dit begrypen wy. Wal de Catholyken betreft, deze zouden niet kunnen verbaesd zyn van den vyand van Jesus-Chris- lus vereerd en gevleyd te zien door den vorst die de Kerk van Jesus-Christüs vervolgt en den stadhouder van Jesus-Cbrislus ontrooft. Victor-Emmanuel heeft, ten overige, byzondere redens om zyne erkentenis aen den beer Renan te betuygen Heeft dien schryver den verrader Judas niet in zyne eer willen herstellen na» fr-sxs i-anrr» CORRESPONDENTIE» Ontvangen van M. T. te Vursle 6 fr. Geëerden vriend, ik heb zelf 2 franks naer Mcchelen in postzegels gezondeu, gy zult uw bladje krvgen. Blyft het achler, scbryf my een letlertjo. Idem van M. D* D. te Itierbeeck, 20 franks. Besten vriend, uw verzoek za! nauwkeuriglyk voldaen worden. Cura ut valeas. Wy hebben eenen belatigrykeu zouavenbrief ontvangen dien wy, by gebrek aen plaels tot een aenstaende Nr moeten ver- schuyven. Verleden dynsdag beeft de maelschap'py dér liefhebbers van het Kaetsspel van Haellerl de pryzen alhier komon afhalen door de Haeltertsche overwinnaars bebaeld. Tot deze afhaling was eenen zoo kurieusen als talryken stoel van alle soorten van ambachten ingeiigt cn heeft niet weynig bygedragen om onze stad eens wel te verlustigen, M. Alb. Mommens, onderpastor ie Beveren (Waes), gaet in dezelfde hoedanigbeyd naer Ste-Walburgis, te Audeuserde, in vervanging van M. Tb. Dufour, die proost word te Wötteren- ten-Eede. M. J.-B. Bertrand, onderpastor te Nieukerken (Waes), gaet in dezelfde hoedanigbeyd naer Beve.reif. M. Hoornaert, pastor-deken te Veurne, is den C december overleden in den ouderdom van 67 jaren. De jongelingen, die op den 4 january 1864 hun i9de jaer bereykt hebben, dus geboren in 4844, zyu gehouden zich voor den 20 january aenstaende voor de militie te doen- inschrvven in de gemeente waer zv hunne wettige woonplaels hebben, By gevolg der kiezing die op 3 dozer te Dendermonde plaels greep, zyn er nldaer in den gemeenteraed vyf catholyken tegen vyf liberalen, niet medegerekend. M. Roos die den Êlzas bewoont. Den gemeenteraed van St-N'ikqlaes beeft vrydag, in ge- beyme Vergadering, met 9 stemmen legen 6. besloten aen den beer Stocké, gewezen pojilie-kommissaris, eene plaats als scbryver op bet bureel van den burgerstand te geven, in vervan ging van den boer Persoon, die lol het bureel van politie is teruggekeerd. Men schyft uyt Doel, 3 decembei Gisteren heeft er bier eeupn hevigen storm gewoed: Hel kwaei'l voor 42 uren wacyde het zoo geweldig, dal onze kerk er zwoer door beschadigd wierd. Ecu der gebindten van de Kruys- hork wierd dwars door de torennaeld geslagen, waer bet in bleef steken de stukken van bet dak der kerk wierden gansch bet dorp door verspreyd. Ook de pastory is zwaer beschadigd de kap ervan is geheel ingestortverscheydeno buyzen zyn ins^elvks gedeellojyk verbryzcld. Dc schade dóór dit on weder iu ons*dorp veroorzaekt, is zeer aenzienlyk. Den wind was zoo fid, dat de afgerukte 6lukkcn hout tot in de Schelde wiercl«n ge slingerd. Men schryft nog uyt Doel wegens de verwoestingen in die gemeente aengèrigt door den storm van den 3 dezer Een kwaertier voor 42 ure rukte den storm met eenen dave renden schok gansch tiet zinken dak van bel koor en van de eene zvde des kruvs-hoors der kerk af Planken, zinken platen, gordingen, balken met gebeele gebindten, wierdeii met bliksem- snclhevd omboog gegooyd, en onder een yselyk gekrak, links cn regis, honderden meters wyd gesmeten, welke in bet neór- valleu een veertigtal huyzen beschadigd, uu zeven, waerouder de pastory de eerste is, gedeeltolyk verwoost hebben. Gelukkig dal zulks juysl rond den middag, wanneer ieder aen tafel geze ten was, is voorgevallenHad dit een kwaertier eers vroeger moeten plaets grypen, dan zouden er otigetwyfeld, velo men- scheDlevens le betreuren zyn, want de Noordstraet,. die by het eyndigen der school (14-12 ure), telkens met kinderen opgepropt is, lag geheel overdekt met planken, pannen en steenen der buyzeii, gordingen, balken en zink, die et met een yselyk gc- druysch waren neergestort. Denkt boe' geweldig den rukwind moet zyn geweestEen groot stuk dak, met planken en balken, is te midden der Schelde, meer dan 400 meters van de kerk afgelegen, ncérgeslagen, en heeft bel water torenhoog doen slygen; wat meer is, stukken zyn zelfs tot over de Schelde in de provintie Antwerpen gevlogen. Eenen zvvaren balk is eene zekere hoogte stylregl de lucht inge- schooteu, dan de ooslerlyke rigting nemende, heeft hy met eer.o pylsnelbeyd de naeld van den schoonen en boogen toren door boord, welken hy, alhoewel wonderslerk gebouwd, hevig ge schokt en uyt zyn lood gestuwd heeft. De kerk van Doel is slechts in 1854 gebouwd. De oprigting van het kruys op den toren heeft het leven gekost van eenen moedigen werkman. In 4860 op 2e Sinxendag is hel vergald kruys met bol en haen door eenen feilen wind weêr ten gronde gebonsd. Het ministerie zich verzekerd hebbende dat de meerder- heyd van den Senacl ongunstig gestemd is voor het princiep der terugwerking in de wet op de studiebeurzen, heeft er in toege stemd de redelvvisting onfoepaeldelyk uyt te stellen. Hel heeft ten overige beloofd te zullen rogi doen aen de reklamatiën van Holland en Engeland. Deze week beeft te Deynzo eene nieuwe gemeente-kiezing plaets gehad, by gevolg van de vernietiging der kiezing van October. Ditmael wederom hebben de catholyken gezegepiaeld. Ziehier hoe de stemmen zich verdeeld hebben Ingeschrevene kiezers, 275. Stemmen, 244 Volstrekte meerderbeyd, 123 Bewarende kandidaten MM. J. Van Eechaute, 434 stemmen Ch. Dbuyvetter, 432 Ch. Noterman, 123. Kandidaten van den klub MM. Verpoost, 146 stemmen; C. Lagrange, 442 Liebaeft, 410. Den Bien Publicvan Gent, zegt dat er gedurende den Advent, in de Sint Baefs- en Sint Michiels-kerken, godsdienstige plegtigheden zullen gedaefl worden tot herstelling der heylig- sebcnuissen en godslasteringen welko in deze stad den catho lyken godsdienst worden aengedaen. Niet een schyn liberael dagblad deelt'bet verslag van M. Nolbomb over de kiezmgeii van Brugge in zyuo kolommen mede. Den eerw. pater Dechamps gaet in 'l fransch een werkje uytgeven, getiteld De Calholyke Zaeken M. Laforct, professor by de Umyersiteyt van Leuven, een' ander, getiteldWucrom meu niet mee' gelooft beu Koning van Denemarken, Frederik VII, die komt te overlyden, is den stichter der vryheden voor de catholyken in dit land. Men meent dal hy in bel gelieym ealholyk was, bekeerd door Loo XII na de bekeering zyner moeder, welkers bcbaem begraven is opJiet kerkhof van bel Vatikaen. Men meld nog dat in de sakristy vau Einseidlen, eeneu register bewaerd word, waerin geschreven staet dat gezegden Koning daer tot de H. Tafel was geuaderd lydens zyn verblyf in Zwitserland, en eenen priester geluvgt dat den Koning hem verscheydene medalien van de H. .Maegd, die hy op zyne borst droeg, heeft laten zien. Dezer dagen is in een stadje in Vrankryk iets zonderlings gebeurd. Een 19jarig meysje dal by haren oom woonde, en verzot op de bloemen was, had m 'teerst van dezen zomer in den tuyn eene schoone roos geplukt om op hare borst of in hare lokken te steken. Doch eerst rook zv eens duchtig aen de bloem. Onder bet opsnuyven van den aengenamen geur voelde zy eene kreveling in den neus, en snoef nog barder in plaets van ia niezeö. Eenige dagen later kloeg het meysje van hoofdpvn. Niettegenstaande de aengewende middelen, leed zy dagelyks meer eu meer. De smart wierd zoo hevig dat het kind 's nachts niet moer slapen kon. De pyn nam dagelyks toe. Het arm meysje leed als eene martelarcsse. De smart, waartegen geene genees middelen iets vermogten, maekle hacr razend, zy wilde zich 'l hoofd tegen den muer verbryzelen. Men moest haer bewaken cu binden, 't Was hartverscheurend om zien wat zy uylslond, en geeDe hulp baetle. Evndelyk wierd zy geheel zinneloos, en af gemarteld gaf zy den geest. De genoesheeren en ook de familie, beslolen na de dood het hoofd open le logger., om de oorzaek der yselyke ziekte van hel meysje te vernemen. Toen men de hersen open brak deynsden allen terug met eenen kreet van schrik. Eene groote zwarte spinnekop nog rood van het bloed kwam uyt den schedel gekropen Het dier zat in de roos nog zeer kleyn zynde en wierd door het meysje opge snoven. In het hoofd was de spin groot geworden en had maen- den lang geleefd op de hersens van het meysje dat zy uytzoog. Men schryft uyt Cortone acn de Commercioitaliaensch blad van Florence, het volgende fevt, voorgevallen den 7 novem ber te Paviën Eenen man was geroepen op den tribunael als geluygen, en volgens bet gebruyk aldaer in stand, gaf men hem in de hand het crucifix, opdat hy zou zweeren de vvaerheyd te zullen zeggen: Dezen ongelukkigen, niettegenstaande zyne mcening van te lie gen, vreesde niet uytteroepen Indien ik liegdat God my ver- bryzelc. Nauwelyks had hy de v laetsle lettergreep uvlgesproken, of hy viel plotseling dood," getroffen door eene schiel'yke goraekl- hevd. Op hel gerucht vau dit 'droevig geval, kwam het volk in hoopon toegestroomd om het dood lichnem te aensehouwen. Gansch do stad van Paviën was er grootelyks door aengedaen. Berigl aen de meyneedigen. >1 BURGERLYKEN sta\d. 'GEBOORTEN. Makkelik 5 Vrouwel. 9 HUWKLYKEN. P, Minot, kleermaker, met II. Van de Vondel, diens'mejd. A. Van Yaereubergh, blauwverver, met Uerremant, mulsemaekaler. C. Vau fcsscbe, solferstekmnker, met li. Lihrecht, kantwerkster. A. Van den Bossche, 4 maend. Hoorvesten. A. Wellekcns, man Maesschalck, zonder beroep, Si j Sl-Job. I., G ts. man tlubaii, fabri kant, Tb jLeopoldstruet. Ml)e Boeck, 4 j., St-Apolonia. N. Van Heck<-, wed. ('obbaut, zonder beroep, 7ft j., Sluyers ramje. M. Franck, 4 j., Schaerbeke. A.Charelé, ruan Waulers, la <dbou>ver. 48 j., Myt- beke. F. Vau Horenbeke, 1 j., Zouneslrael. F„ \rents, man Verhuist, herficigier, 6ó j-, Molendricsch. C. D- Srncdt, 15 dagen, Mylbeke. DUOR VERANl)EÜl!SG VAN WOONING. KENEN ONLANGS NIEUWEN STERNEN met Woonhuisen circa twee hectaren schoone Zaeilanden, te Weilerenwyk Vantegemgelegen digi by gezegden Molen. Den koo0er zal kannen overnemen aen zeer voordeelige koo- ditiën af het Meubelair, bestaande in twee Koeyen, vier Verkens, ceil Peerd, tien Kiekens, en verder al het Akkerbouwhalm zoo als Ploeg, Slede, Spaden, Ecgden, Beerkarre, Stukken, Treem - karre, Kortewagen, Wanmolen, Lool'molen, alderhande Kuypen. Akers en Ecmers, veel Koperen Ketels, Kommodens, /Vcajoir Coulisse-Tafel, Bedsloelen, Stoelen, Stoof, Jagtconfoir, immers een volledig Meubelair oulangs nieuw gekocht om een g'heel Kof te voorzien. Den kooper kan seffens in 't |gebruyk van alles komen* er< daerby nog omtrent eene hectare beste Zaeyland in pacht over nemen. Deze Goedereu en Meubels zullen publiek verkocht worden, de vaste Goederen voor Instel Donderdag 47 December en voor Verblyf 34 der zelfde maend. De Moubelvendilie zal gehoudeD worden op Zaterdag 2 Janry 4864, indiende liefhebbers de openbare verkoopiug willen ui- wachten. Voor wie zulks verlangt zal de helft der koopsom van alles er mogeu blyven op staen ais rente. De Notaris DESAVOYE te Sl-Lievens-Essche, zal o|i uenzoek van M. den graef d'Oultreinont-de Duras le Brussel, den Maendag 21 December ten 9 uren 's morgens, opentiaerlyk verknopen •120 koopen Boomen, staende te St-Lievens-Essclie, wyk Pardasscnhoek en bestaende in schoone Kanadas, Abeelen, Olms, Beuken, Esschen, Wilgen en 4 Eiken, waeivaii 2 schoone en groote. De zelve Notaris DESAVOYE, zal nog verkoopen den Maendag 44 December 1805, ten 9 uren 's morgens Op aenzoeke van M. De Biseau, Grondeigenaer te Bu- vrunus, den heer J. B. Van Steenberghe le Grootenberge. en de wed. Broekaert te Godveerdegem. 115 koopen Boomen, staende te Grootenbeige en God veerdegem en bestaende in Kanadas, Populieren, Abeelen, Wilgen en Beuken. Het vervoer dezer Boomen is door de nabyheid van den Gendscheu steenweg zeer gemakkelyk. Van eene beste en welgelegene Hoveniers-Hofstede, le Aelsl, agler de Hoven der Huizen ter Keyzerlyke Plant*, verdeeld in 8 koopen, zeer geschikt voor Moes- eu Lust hoven, volgens Plan by afficlien. Den Notaris J, P. F. EVIT te Aelst, zal ten verzoeke van die het behoort, publiekelyk verkoopen met gewin van Palmslagen en Inslelpenningen. Eene Hoveniers-Hofstede met de Gebouwen en Catbvlen, gelegen te Aelst-Scliaerbeke, groot by meting 1 heclaei 88 aren 8ö centiaren, bekend by cadaster 1° klas nummers 2188a, 2189c. 2190, 2191, 2192 der sectie A, uitkomende met eene rybaen aen het begin van den steenweg van Aejsl naei- Nieuwerkerken. Om er van stonden aen in gebruik van le komen mits de Hofstede verpagt is zonder voorwaerde acn de kinderen Cornelius Van de Meerssclie tot 24 December 1865. De koopers die er melding in het verbael van Toewyzing zrllen van vragen zullen de helft hunner koopsom teil inlreste van 4 1/2 per gedurende een zeker getal jaren mogen behouden. ZITDAGEN. Instel Maendag 28 December 1863. Verblyf Zaterdag 9 January 1864. Telkens ten 5 uren namiddag ter Eslaminet het Hof van Beveren by d'lieer Lenssens-Beecknnn aen de Groote Markt te Aelst. EN SCHAERH0UT TE LEDE. Op Dingsdag 22 December 4863, te beginnen om 40 ure des morgens, zal de'Notaris MOENS, residerende te Lede, openbucr- lyk,'op tyd van betaling, verkoopen A. 25 koopen zware en gave Canada Boomen. 45 koopen Wilge Boomen, 40 koopen Abeele 3oomen, en een Essche Boom, staende in eene party bosch, gelegen te Lede aen dc Rammclstraet, legen het Dorp, behoorendo aen den heer Benedictus Van Assche te Lede. B. En ten zelve dage te beginnen om 2 ure namiddag 20 koopen Essen, Werven en Eisen Scbaerhont in een party bosch, gelegen te Lede, achter de herberg den Meerlaen tegen aen de Boschslraet, behoorende aen den heer Joseph Van Herzele. Vooi'schreveno Boomen door hunnen zuyvereu opwas, zwaerle eu dikte dienstig voor Kloppermakcrs, Timmer- en Sclirynwerk en zeer voord eel ig gestaen voor het vervoeren. En voormeld Sehacrhout zeer dienstig voor kuipers, slrooidekkers en hoveniers en ook voordeelig gelegen voor den transport, tegen de kalsydeweg van Lede naer llofstade. Elke kooper zonder onderscheid zal moeten voorzien vvezea van eenen bekenden medekoopcr. Te vergaderen en te verborgen voor de verkooping der voor- schrevene Boomen, teil huise en herberg Stk. ANNA, bewoond by voornoemden heer Van Assche in het Dorp. En voor hel schaerhout in do voorschrevene herberg de MEERLAEN. ter en het kind viel achteruytloopende daerin. Op het hulpge schreeuw keek de mcyd uyt het venster en zag hel ongeval. Ylings kwam zy naer beneden, doch zy kwam le laet, want het peerd had zich van zynen slalband losgerukt, was den stal uyt- geloopen en had het kind met zyne muyl uyt het water gehaeid.

De Denderbode | 1863 | | pagina 2