dat er zware subsidiën aen de gemeente-besluren van ons arron' disseraent gaen verleend worden, en 't is daerom dat ten laet- Men binnen de achl dagen zy hunne vragen moeten indienen, welke zullen worden toegeslaen indien MM Devaux, Devrière en De Ridder gekozen zyn en indien het ministerie (iets wal heel Iwyfelachlig is) er in gelukt zich aen het bewind te blyven houden. Indien den omzendbrief dien men komt te lezen geen misbruyk van magt, geene grove ophitsing lot geldgewin, geene stellige kies-omkoopery is, watis het dan Ren ministerieel dagblad had gemeld dat de kiezingen van Brugge op den 29 december zouden gesteld worden, maer het ministerie heeft goed gevonden daervoor den 42 January te ver kiezen. Zou men aen dien dag den voorkeur niet gegeven hebben omda,l er op dien datum regen en schrikkelvk ongevveerlc voor speld zyn niet alleen door Mathieu de la Dromc, maer ook nog door vele ander sterrekykers Indien de wegen door slyk en sneeuw konden onbruvkbaer gemaekt worden, dan zouden zeker een groot getal dorpelingen in de onmogelykheyd gesteld worden van in de hoofdstad van hun arrondissement hunne kiespligt te gaen uyloefencn. 'T is hetgene, zegt men, vvaerop bet ministerie rekent. Ziehier een feylje dat weerdig is den toer rond Belgiën, ja zelfs rond Europa, rond de gansehe wereld te doen, en waervan men ons de eehlheyd waerborgt. Het was te Bastogne, in de vergadering voor het inriglen der liberale associatie. Men schryfl ons het volgende Onzen burgemeester, M. Htfnsez, wilde M. d'lloffschmidt, liy aenwezigby loejuyching tol kandidael doen uytroepen voor de aenstaende kiezingen die op het fameus onderzoek moeten volgen. Maer eenigc leden der vergadering, van den eeuwigen d'Hoffschmidt beu, hebben zich beroepen op ik weet niet welk een artikel der statuten. Allerhevigst aendringen van wege M. Hansezniet min hevigo tegenkanting van den anderen kant d'Hoffschmidt. aenwezig. Hoe, Mynheeren 1 riep alsdan onzen eersten magistraet uyl, maer als M. d'Hoffschmidt onzen kandidael niét is, zal de kiezing niet vernietigd worden Dit zou ons misschien het ongemak komen uvlleggen waeraen den Echo du Luxembourg ten prooy was, toen hy zegde, dal om de worsteling van Bastogne wel te kenmerken, het noodzakelvk was dal dezelfde kandidaten voorgedragen wierden. Maer waer- om vroeg hy alsdan eene afwyking van dit of dat artikel der statuten (Voice du Luxembourg.) Koninglyke besluylen van 23 december benoemen in de vol gende gemeenten van 'l arrondissement Aelsl tot burgemeesters Geeraerdsbergen, M. M. De Cock.—Appelter-Eycfiem, M. P. Van der Schueren. St-Maria Audenbove, M. A. Vermeulen. Ay- «bem, M. P. Van Cauter. Denderhautem, M. P. De Winter. Erwetegem, M. J. B. D'Herde. Gyseghem, M. C. Van Grasdorf. Godveerdegem, M. J. D'Ilollander.— Herdersem, M. F. Muylaert. lmpe, M. A. Van Styvendael. Letterhautem, M. P. De Lands- lieer. Liefferingen, M P. De Ro. Meerbeke, M. J. Van Ees- beke. Nederboulaere, M. J. B. Posschelle. Nieuvverkerken, M. G. Baeten. Onkerzeele, M. G. Spitaels. Oordegem, M. F. Van Damme. Oullre, M. J. Van Sinav. Scbendelbeke, M. P. Arens. Strypen, M. F. DeGroote. Vianc, M. A. De Blondel. Waerbeke, m! P. Van Heddeghcm. TOT SCHEPENEN Appellerre-Eychem, J. Haellerman. - Aspelaer, F. Heylbróeck en P. Priels. St-Gorix-Audenhove, .1. Desmet. St-Maria-Auden- hove, J. Crombé. Avgem, G. Van Bever Baerdegem, G. Van den Bossche en J. Verhasselt. Borsbeke, B. Wynendael. Burst, A. Kiekeman. üenderhautenr, C. Schouppe. Den- derwindeke, P. Keslens. Elene, P. Van de Putte. Erembo- degem, F. Janssens. Erondegem, C. Sehockaerl. Erpe, J. De Boeck, Erwetegem, A. Francois en C. De Bisschop. Sl-Lievens-Essche, 11. De Clercq. Gyseghem, D. Blondcel. Godveerdegem, P. De Schryver. Goeflerdingeh, F, Va» Wynen- daele. Grimmingen, P. Slecnhault en P. Dauw. GrooJen- lierge, P. Schollaert en C. De Clercq. - Haclterl, J. B. De Saede- jeer. st-Lievens-Haulem, L, Van Ghysegem. Heldergem, 1). Baeten en C. Schouppe. Herdersem, J. Moens. Horzelc, .1. B. Van der Slrichl. Hillegem, C.Vermeulen. Hofstacle, A. Daelman en J. Pisa. Iddergem, J R. Van Santen. Ide- gem, C. Van Snick en .1. Bewandel Kerkxken, J. Coppens en B. Van den Broeck. Lede, A. Coppens. Leeuwcrgcm, P. De Porre. Lelterhaulcm, C Mabilde en H. Verhruggiien. Liefferingen, C. Barbé en P. Bogemans. Meerbeke, J. De Baer- demaeker. Meire, J. Van Dorpe en F. Maesschalck. Meldert, .1. Beeckman. Moerheke, L. De Bruvue. Moorse!, L. Muy laert. Nederboulaere, L. Regibaut. Nederhassell, J. B. Standaerl. Neygem, J. Vleminck en L. Masfrancx. Nieuwen- hove, G. Dauwe. Nieuwerkerken, B. Van Lundnyl en Mallhys. Okegem, D. De Boitselicr. Onkerzele, J, De Turck. Oom- bergen, J. Gyselinck en R. De Moor. Oordegem, J. Do Cocne en A. Fauconnier. Ophassejt, J. Van Pcleghem en De Spiege lver. Ottergem, J. Rydanl. Oultre, T. Temmerman. Overboulaere, J, Broodcoor-eus. Pojlaoru, J. Van Wynendaele, en F. De Vos. Ressegem, J. De Vos en C. Van Mglckeheke. St-Antelinekx, J Nuttinolv Santbergen, P Van der Hoeghe. Sarlardingen, J. De Clipped en A. Van Ongeval. Schondelhcke, .1. Moreels. Smeorhcbhe-Vloersegeiu, F. De Waegeneoi*. Smeliede, F. Mortens. Slecnhiiyze-Wynhuyze, B. De Mulder.— Strypen, C. Vah Ellepulic. Velsiqtie-Rnddershove. J. Van Ypèr. Viano, A. Vail Belle. Vleckern, A'. Pielers. viier- zele, P- Do Md. Voorde, P. De Rruyne. Waerbeke, A. Van tie Made en V. Niels- Wanzelo, V. Blondeel en C. Govaert. Welle, P. Mcesens. Woubrecbtegem, D. Neckebrocck en C. De Loof. Zonnegem. Rotiiers. CORRESPONDENT! E ONTVANGEN van W. V'. R. te Meisele 6 fr. Item van "M. V. te Lokeren 6 fr. Item van M. V. 1). ie Waerschool 12 fr. Item van de W. D. G. Ie Lokeren 6 fr. Item van A! W. te Tbdlcmbecck 6 IV —Item van M. D. R.-N. te Aleirelbeke 6 fr. 1- item van D. G. te Antwerpen 6 fr. al en Vriend V. R. ie II. die soort van petitionnen'ng zou zeer gebrekkig wezen en in 'l geheel niet aen te raden zyn. M. P- Reyndj: onderpastor te Adegem, en S. Torrekens, onderpastor te. Wettenen, zyn.benoeind lot pastors, den eersten ic Raerdegem-eö den tweeden te' Meiden. Mgr. den bisschop van Brugge komt tot pastor-deken van Thourout le benoemen, M. Ghesquière, thans pastor deken te Dixmude. 11 M. B. Gevacrt, sedert 4840 pastor te Aellre, is aidaer don derdag overleden, in den ouderdom van 68 jaren, na eene lang durige ziekte. M. Bervoets, gewezen pastor le Röusselaere, is woensdag in die stad overleden. Wy vernemen dal, ter gelegenheyd der laetste verjaring van fs komngs geboorte, dón' luylenant-generael opperbevel hebber dor burgerwacht alle ^ervolgingen heeft doen ophouden voor overtreding der wel, voor dit tydstip begaen. 'Opdonderdag, 14 january aenstaende, te middag, zal in de spoorweg-statie van GencL de aenbesteding plaets hebben voor de onderneming van werken en leveringen te doen in de statie van Landegem, te welen de toeëygening van ontvaiigst- kanlooren de levering van 't mobilair, de garnituer van deuren en vensters, en hel plaetsen van yzeren slaven aen de vensters. Het bestek is 707 fr. 29 e, Eenen persoon dien men meende overleden te zyn van eene schielyke geraeklheyd, le Dendermonde, ging maendag laetst in de kist gelegd worden, toen het lichaem, als men het opnam, eenen arm bewoog. De jjaenwezigen wierden zoodanig met schrik bevangen, dat zy niets anders meenden of zy hadden eenen weerkomenden geest voor hunne oogen immers, den dooden stond welhaest regt op zyne beenen, in eene houding als ging hy zich verwceren tegen degenen die, zonder het te welen eenen man gingen kisten die slechts in litargie lag... Na van weerskanten van hunnen schrik bekomen te zyn, is men eens braef gaen drinken op de gezoiulheyd van den verrezenen. Den koning heeft den 23 dezer oen wetsontwerp geteekend dat de militaire substitutie per arrondissement toelael. Indien dit omwerp zonder uyislel gestemd wierd, zou den prys der sub- sliluanlen voor de ligling van 1864 onmiddclyk van twee derden verminderen in de gemeenten van min dan 20,000 a 25,000 zielen. Men weet dat hedendaegs de substitutie doorgaens onino- gelyk is in de kloyne gemeenten. Te Brussel kost zy omtrent 300* fr te ïfchaerbeek, 800, elders 4000 fr. Dat is eene der menigvuldige onreglveerdigheden der tegenwoordige militiewei, welke het ministerie ongelukkiglyk nog niet voornemens is zoohaest le laten veranderen. Verscheydene leden der Kamer houden zich bezig mei den opstel van een wetsontwerp dal de vrybeyd der drukpers moet waerborgen. Men kondigt ook eenen wetsvoorstel aen tot afschaf fing der doodstraf. Den Moniteur heeft vrydag nengekondigd dat, by koninglyk besluyt van 23 december, M. Bernage tot burgemeester van Nederbrakel was benoemd Den 28 december was den titu laris reeds veertien dagen overleden'. Men schryfl uyt Antwerpen, 27 december Twaelf a veertien jaren geleden sprong eenen persoon, die slechte zaken gemaekt had, vol wanhoop in de Schelde, om een eynde aen zyn leven le stollen. Hy wierd gered door eenen schipper, die niet Ie vreden zyndc van hem aen de dood onttrok ken te hebben, hem daer.onboven nog het noodige reysgeld gaf om naer den vremden le kunnen oversteken: Den man had sinds dien tyd niets van zich later, hooren, en den schipper was liet gansehe geval reeds lang vergelen, toen hy dezer dagen eene aenzienlyke geldzending ontving, namelyk eene som me van 40,000 Ir. Don schipper dacht, dat die fortuyn hem van den eenen of anderen ongekenden ryken oom uyl Amerika wierd ge zonden. Hel kwam wel uyt Amerika, maer van den man aen wien hy over een twaelflal jaren het leven gered en reysgeld gegeven had. Dezen persoon was naer Amerika vertrokken, had er handel gedreven, en was ryk geworden. De'weldaed willende erkennen, welke den schipper hem had bewezen, heeft hy hem die 40,000 fr. le buys gezonden. Den gemeénlevaed van Ai.twerpen is dringendheydshnlve byeengeroepen geweest op maendag laetst, ten eynde* aen de volksvertegenwoordigers dier stad eene openbare dankbetuvging le stemmen voor hunne houding in de Vertegenwoordigers-kamer. M Haghe "heeft in deze zitting voorgesteld om alle de stuks, dokumenlen en redevoeringen der kamer betrekkelyk de Ant- werpsehe zaek, by elkanderen te verzamelen, ten evnde die later in bet licht, le geven. Dezen voorstel is by toejuyehing aenge- nomen. Den.voorstel van het' schepenen-kollegie, om aen de vyf volks vertegenwoordigers MM. Delae't, d'Hane de Steenhuyse, Jacobs, Hayez en Dubois, alsook aen den achl baren heer scnateur baron Osy, bedahkingen te stemmen, wierd met algemeene stemmen aeugenomen. De woordenwisseling die in deze zitting plaets had was hoogst belnngryk. De dankbetuygingen aen de anlwérpsche gedeputeer den gestuerd is zeker wel een klinkend antwoord, op hetgeen de ministeriele gazetten tegenwoordig over de anlwerpscbe kwestie' rondslrooyën. Den. raed van Antwerpen verklaert, dal de ver tegenwoordigers hunne pligt hebben gedaen, en het publiek heeft nogmaels, door lange toejuyehingen bewezen, dal het daermeé instemde. Kalm en vvys vooruyt daerin ligt de groote kracht der Antwerpenaren. Een blad uyt Brugge meld, dat liet schynt dat er in den nacht van woensdag op donderdag in de nabyheyd van ülanken- berglie, een groot rampgeval moet plaets gehad hebben. Een vaertuyg met 300 passagiers zou verga en zyn. Het lyk cener dame, zegt men, is donderdag morgeml op du kust gevonden. VA mi de l'Ordrc van Namen, meld dat den boschwachter de Wierdl, van den heer de Moreau, eenen wildslrooper heeft gedood in de volgende omstandigheden Zaterdag ton 4 uren 45 min., 't is Ie zeggen by bet invallen van den avond, zag eenen boocbwaehler van Andoy sporen van wildslroopèry in het digsle en wildrykste gedeelte van den boseh van Jeumonthy ging naei' tic rigliirg diér aendtiydingen, toen hy zich tegenover twee mannen bevond den wachter droeg zyn geweer in den riem op den schouder. By hel oersle woord dat hy tol de onbekenden riglte, greep eenen hunner hem by.de keelden wachter greep hem ook vast, en deed zyncn aenvallcr wvken eene schrikkelyke worsteling ving dan tusschen heyde mannen aen. Den wachter willende ten gronde krygen, greep den vrem- deling hem hy het regterbeen. Door die beweging vielen de Ley (te worstelenden, en geraekte liet geweêr van den schouder dés wachters en viel nevens hem ten gronde. Den wildslrooper groep het wapen by don loop, en stond ylings op den wachter, die nog knielde, hield zyn wapen by den kolf vastden wild slrooper wilde liet geweer loskrygen, en tcrwyl hv den loop mei do reglerliand vasthield, deed hy de linkerhand tot aen het Uandvastsel glydeu om aldus, door eenen snellen draey, hel uyt de handen van den wachter te krygen. Die beweging deed liet geweêr afgaen, drier de hand van den wildslrooper wacrsebynlyk den liaoïi zal opgcligl hebben, die van zelfs zal gevallen zyn. Na do ontbranding nam den mande vlugt, gevolgd door 'den wachtertien slappen verder viel hy. Den wachter, vreczende. dat dit mnei een gebacr was bukt zich, keert zynon tegenkamper om, dooft het vuer dal door het buskruyd1 aen zyne klecderen was ontslaen, luystert, ziet roe hy had nog een enkel lyk voor handen. Onmiddelyk legde zyne verklaring af hy den prokureur des Koning#, en gaf z gevangen. Den pastor van Andoy ging naer Jeumont, doch voj enkel een koud lyk. De gendarmerie van Avesnes kwam uren na de gebeurtenis ter plaets. Den prokureur- des komngs en den welsdoclor Pepin kwami zondag de lykschouwiiig heeft bewezen dat den wildslroop een schot in hel hert heelt gekregen, het onderzoek ter plaetsi; heeft de worsteling la ten vaststellen, en men heeft zeer duydeh de sporen gezien van de stappen van den makker, die gevlul was men heeft eenig wild gevonden. Niemand heeft lot hiertoe het slagtoffer herkend. Na een verhoor is den wachter vrygelalen. Zynen zachten ac en zyne koelbloedigbeyd zyn gekend reeds gedekorcerd o eeneu drinkeling geipd te hebben, geniet hy te.Andoye en in omstreken de algemeene achting niemand betreurt meer dan I hel noodlottig ongeluk, waervan hy ouvrywillig den pleger wa Lr zyn eenige' nieuwe feyten hekend nopens den stoutmo digen diefstal der yzeren geldkist, in de Bank te Fleurus. had to', hiertoe maer als overluygingsstukken den groolen hame twee yzeren haken en de halve kousen gevonden men weet i dal er nog andere werktuygen door de dieven zyn gebruyl Den dag voor de misdaed hadden steenkappers, die voor den hö Delchambro werken, hunne gereedsehap in een soort van vvotë) loop, naby de brug van den yzeren weg, die men bezig is mi maken, weggesleken 'S anderdaegs ontbrak er eene nyplang eenen punlhamer. Deze werktuygen wierden*regtover het kaste van M Tualarl teruggevonden. Het geregl heeft dezelve in beslj genomen. Verscheydene persoonen zyn van gevoelen, dat dj diefstal door vremde kwaeddoeners is gepleegd, die zich v eenen of meer medepligtigen uyl de omstreken hebben verzeke Er zyn geluygen die beweeren dat zy gedurende den avond den diefstal vier of vyf mannen en eene vrouw, allen oubek en die er zeer verdacht uyt zagen, in de omstreken van Flei hebben zien rond zwerven. Dezer dagen is er eene diefte gebeurd in de veroorzr der regtbank van enkele politie te Charleroi. Eene vrouw v Montigny sur-Samhre, de weduwe Beher, lujrsterde zoo a< daclilig naer de geluygenissen, dal zy niet gewaer wierd dal eene hand in haren zak ging, en haer geld er uyt nam. Als den geluygen geëvndigd had, voelde zy of zv haer geld n had. Het was weg Zy riep terstond dal zy bestolen was, en begon le weene Den regler deed de deuren sluylen, maer dry of vier persoon waren reeds weggegaeu, en men bad wel in al de zakken zoeken men vond nieis. l)e onlslolene som beliep tol 45 !'i die in een stuk papier was gewikkeld. Deze diefte is gebeurd in tegénwóordigheyd van den opp( kommissaris, die het ambt van openbaer ministerie vervulde, v twee veldwachters et: twee kommissarissen van policie, uyl on omstreken, die zich in de zacl bevonden. Vier Kruyszuslérs hebben dezer dagen Luyk verlaten c zich naer engolsch Indien te begeven, alwaer zy hare medezusle gaen vervoegen, welke sedert de maend maert 1862, gehuysvr. zyn in de stad Karachée, apostolisch vicariaet van Bombay. H is een hertroerend looneel deze jonge dochters uyt liefde l God en tol den naesten, vaderland, bloedverwanten en alles v\ haer dierbaar is, le zien verlaten om de zeeën over le trekken bare kennissen en haer leven te wyden aen bet verspreyden vt lieL geloof en van de kennis van God en zyne lieylige wet ond de heydenen en de protestanten. Dezer dagen is de parochiale kerk der- 11. Maria-tcr-Berge getuyge geweesl van eene zielroerende plegtigheyd Tvv nieuwbekeorde Joden hebben er het H. Doopsel ontvangen. D eenen dezer nieuwe Christenen is Perziaen en 20 jaren oud, d den anderen llaliaen, is in de veertig. Een dagblad van Luyk verhaelt dat een weekblad v Brussel, genaemd Uyleusjiiegel, zich ook den tolk had gemae van de eerlooze lastering wegens een jufvrouwen pensionns van Braband, lastering die wy onlangs vermelden. Den uvtg ver van Uylenspiegel, Delimal genoemd, wier gedagvaerd *vo den inslruktie-regler, die hem uylnoodigde om den schryv van dien artikel te doen kennen. Delimal weygerde zulks doen; maer den 23 decern., 's morgens vroeg, deed de regit lyke overheyd van Brussel 't zynent eene huyszoeking; Defiu wilde er zich tegen verzetten, en er ontstond eene worstel in men deed Delimal de koorden aen, en hy wierrl op den ko gebragt. In tusschenlyd wierd de huyszoeking voleyndig Maendag moet Delimal voor de korreklionnele regtbank vd sehynen onder beliglir.g van wederstand aen de regterlyl overheyd. Men schryft uyt Tongeren, 28 december Er is hier dez dagen eene afschuwelyke misdaed in de omstreken onzer st: gepleegd. Laetsleden donderdag heeft men, tusschen 7 en ure s' morgends, in eene wcyde op de plaets genaemd Tong renbemden, langsheen den weg van Scbalkoven naer Bermer hoven, de genaemde Maria-Elisabeth Wagenaëns, van Heni vinden liggen. Haer hoofd was op verschillige plaetsen verbr zeld en haer aengezicht was door breede en diepe wonden zo danig misvormd dal bel mcysje byna gansch onkennelyk wa Zy wierd zieltogend naer een huys van het naburige dorp g bïagt, alwaer zy 's anderdaegs 's morgends den geest gaf, zond tol liet bowuslzyn le zyn wedergekeerd. Het schynt dal zv in den nacht haer huys had verlaten, in g zeischap van haren beminden, Lambrechl Kuypers, van V!k nael, welken haer was komen roepen. Dezen' kerel is acn;: houden. In de wcyde heeft men een groot stuk hout gcvu-idei.v, gansch bebloed was en vvaermcè de misdaed waerschyvfivk i plecgd is. Volgens men zegt zou de jaloerschbeyd aenk-ydin" dit misdryf gegeven hebben. Den groolsten peperkoek welken oovt is ge/maeki, is tlia te Oxlorc, by den pasteybokker den heer J. Ai'uuJd, t« n ïoon 'e steld. Dezen monster-peperkoek is 7 voel hoe heeft er 18 omtrek. Om hem te maken, heeft men noodVg'gehad 350 po tarwemeel, 3000 eyeren, 5 kaskens ros-, cn. 200 pond oran schillen, 300 pond boter, 40,0 pond suyker en andere wari Den 4 jannary aenstaende zal den koc.'s- door een meysje a stukken gesneden en verdeeld wend Er steken 200 billen in, welke aen degenen wicn ze urt vallen, rcgl géven i nette fruylkorfjes, gouden lingen, gouden timballen,"zilver fruytmessen enz. Een blad van SI villa meld (lal eenen jongeling van twin tol twee-en-tvviuiig jaren, hovenier aldaer, wieu men aenkc digde dat zyne moeder op sterven lag, zich verhnesle naer ouderlyke woon lieên le snellen. Wanneer hy er toekwam h zyne moeder opgehouden televen.Myne' moeder riep uyt by hel intrekken der lykkamer, en maer een lyk vindend viel hy plotseling dood op het doode lichaem zyner overledc moeder. Alle zorgen waren ontoereykeiide om hem tol hel lev weer le roepen. Een dagblad geeft de volgende opgave van de leening welke er op het tegenwoordige ucr in Europa geopend zyn n

De Denderbode | 1864 | | pagina 2