AELST, de.v 25 January 1864. ZONDAG M JANUARY 1861 Vertrekuren uvt de Statie Aelst NAER: ACHTTIENDEN JAERGANG - Nr 908. Vertrekuren uvt verschillige Statiën. Nederlaeg der Dwingelandij. Ja maer «enderm 5-20 8-25 9-45 J 2-35 3-15 6-20 9-05 Lukeron 5-20 8-25 00-00 12-35 6-20 Brussel 8-05 0-0 12-10 3-10 5-45 8-45 0-00 Mecta. Brus. A»tw.5-20 8-25 9-45 3-15 6-20 Leuv ThienLuyk 5-2" 8-259-45 3-15 6-20 Ver* Land StTruyën,5-20 8-25 9-45 3-15 6-20 Oend 6-45—K 25—12-35-3-15—6-20—9-08 Gend, Brugge, Ostende 6-45 - 8-25— 12-35 3-15 -6-201® klas langs Deuderraonde. Kortryk, Mouscruen, Ryssel(langs Lede) 6-45 8-25— 12-35— 3-156-20. Doornvk, Ryssel (langs Ath 7-455-35—0-00 Nin. Geerardsb. Alh, 7-55 2-50 5-35 b-45. Bergen, Quie*rain7-Ö50 00— 2-505-35 VAN ANTWERPEN NA EU Sl-Nikulaes, Lokeren, Gend. 6-30 8-30 10-30 3-0' 6-30 0-00. VAN GENU NAER Lokereu, .M-Nikolaes, Autweipen. 6-20 9-00 10-20 2-3 6-15 0-<JU. Tr {.BUK siaen al «Ie konvoys. (e iokcem siaen deze vi rirekkende van Ath 6-300-00 10 40 4-30 7-25 en dexe vertrekkende van Denderleeuw aide convoys. Staen te stil al de konvoys uytgeouinen deien vertrekkende van Aelst 0 00 des morgens en 0-00 'savonds eu van Óenderinoude ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Siaen te S«ni khiu.hv <l> v rn. hk«-n nvi ,\th 6-3" 1(1-40 's morg. 4-30 en 7-25 's avonds. Van uderleetiw 0-00 8-20 's morg. 3-20 en 6-059-00 des avonds. •i o VA IV I.ORER t IS IVAEB Dendermonde, Aelst 7-0° 9-30 3-10 7-45 »-». Ninove, Geerardsberfieu, Ath 7-00 3-10 7-450-0. VA IV AT» NA BK Geeraerdsbergen. Ninove, Aelst, Dendermonde, Lukeren 6-30 10-40 4-30 7-25. Lessen Gecruerdshergeu Ninove, Aelst, 6-30—0-"0—10-40—4 30—7-25. Brussel (langs Denderleeuw6-30 10-il 4-30 7-25. Gend, Brugge, Ostende 6-30 [langs Lede.) 10-40 4-30 7-25 VAN «END NAER Aud. naerde, 6-45 9 30 1-35 6-0 8-naer Aelst-7-20 11-25 2-15 540 5-55 8-00. VAN BRUSSEL NAER Aelst, («end 6-15 7-35 11-45 2-25 0-00 5-30 8-15. Ninove, Gecraerdsb. Ath, (langs Denderleeuw) 7-35 2-25 5-30 8-15. VAN DENDERMONDE NAER P unuirc 9C I1I DC Brussel (I. Aelst)-7-25 2-30 5-15 8-10(1 M-ch.) 5-459-' 0 10-05 3-40 6-30 7-20. 6 FRANKS 'S JAKRS. Aeut, 7-25 - 7-55 12-05 - 2-30 - 5-1* - 8.10 - 10-0 DEN DENDERBODE Onze geëerde Inschryvers die voor 1865 en vroeger nog niet betaeld hebben, wor den vriendelyk verzocht zulks zonder uytstel te doen. ïlet een mandaet op den post is het zeer gemakkelyk, zy sparen ons aldus veel tyd en nutteloozen onkost. Don dag van 12 janry zal als eenen allermerkweerdigsten dag in onze jaerboeken aeugeslipt worden, omdat hy eonen duodflyken slag heeft toegebragt aen hel Josepbismus en ter zelfden lyd aen deszelfs zuster, de trouwlooze francma- consseete, die oriophoudelyk werkt om Belgiën in 't verderf le storten. Den haet tegen den godsdienst en de dweepzucht tegen de Catholyken zyn zoo groot, zoo verkankerd, zoo ingeworteld by die scele, dat al wat zy verzinde, al wat zy ontwierp, al wat zy peysde al wat zy deed daer legen gerigt waren. Den godsdienst moest niet alleen uytgeroevd. maer in 't slyk versmacht worden de Catholyken moesten of wel wettiglyk of wel revolutionnairlyk neergeveld worden, zie daer wat die schandsecte openlvk heeft durven drukken eu dan daerby schreeuwden de sectarissen luydop voor g'heel.'t land Aen ons het onderwys Aen ons de liefdadigheyd Aen ons de testamenten Aen ons de studiebeurzen Aen ons de plaetsen en ambten Aen ons de budgetten Aen ons het bestuer A» 11 ons het schotelken Aen ons de kiezingen Aen ons alles en alles alleen l.n voor de Catholyken, NIETS ten zy verdrukking, kwelgeest, vervolging, uytsluyting en bovendien betalen en langsom meer betalenDat ze maer roepen op de vrylieyd, op de constitutie, op de gelykheyd voor de wét.... dit zyn al prullen, wy, francmagons, zyn de bazen en we zullen die Catholyken zoo plat slagen als een zesken 't is met dien kwezelaers-winkel opgeschept, die paternoster- mannen moeten uvt de voeten en met hun geld zullen wy onze leeriugen, onze principen, onze plannen, onze ont werpen betalen, uylvoeren en verwezenlyken De voor altyd roemweerdige kiezing van Brugge is die pyramidale.schande met eenen keer komen omverre smyten en derzelvér bewerkers onder haer ontzettend gewigt ver pletteren. Het volk zag met afschrik dien bruvsschenden stroom van ongeregtigheyd zwellen en met een gedurig aengroeyënd geweld tegen Grondwet, Regt en Vrvheyd neèrklolsen, en wat heeft hel gezegd Wy zullen de oorzaek weg nemen, en 't uytwerksel zal van zelfs ophoudenWy zullen den hatelyken doctrien- tiaspel mei eenen welgerigten bylslag afkappen en daermeê zal 't roekeloos spel van verdrukking, dwingelandy en geweld uyt zyn. De mannen zelve, die zich met de kalkoen- zweep hebben laten voortdry ven om ons te honen en ons vonnis met modder te bevlekken, zullen wy effer.af afkoken en aldus uyt eene schreeuwende onregtveerdighevd eene schitterende maer regtveerdige straf doen voortspniyten.... En zoo is 't geweestDoch de kopstukken der magon- nieke secte alhoewel neêrgeveld, zyn niet ontmoedigd. Rapt een vergiftig serpent in stukken, deszelfs venvn verspreyd zich op den grond en kronkelend geraken de stukken byeen om wederom te leven als den kop niet verpletterd is. De groote bazen hebben dan hunne demissie gegeven, maer de secte stelt alle manoeuvers in 't werk om de samen stelling van een nieuw bestuer onmogelyk te maken. Zv bereyd zich om zich, met hare verslaefde meerderhevd, ineen kamp te verschansen waeruvt zy kan aenrqnden als zy 't goedvind, en waerin zy kan wederslaen als zv aenge- vallen word. De kamer heeft thans hare werkingen tot verder order opgeschorst, en ondertussohen is de rnacon- nieke secte bezig met hare batteryën in te rigten tot welk j doel hoeven wy niet le zeggen, maer de Catholvken en den koning dienen zich te errinneren wat een liberael magon- niek dagblad heeft durven schryven onmiddelyk na de scliaudtooneelen van mey 1857, dat namelyk de middelen van kasseygeweld zullen hervat wordfen in alle groote omstandigheden Deze omstandigheyd is voorzeker groot, aengezien het mugonniek beslaen in 't spel is. Voor dit bestaen zullen bedrog, listen, kuyperyën, samenspanning, immers alle middelen gepoogd en aengewend worden, zelfs de ontbin ding der kamer, in de hoop van, door een verliendobbeld geweld, in de ei op volgende kiezingen te zegepralen. Maer wy hopen dat den souyereyn zal klaer zien en wy hopeu nog meer dat de Catholyken krachtvol, moedig en onverschrokken op hunnen posi zullen wezen en, gebruyk makende van hel spreekwoord vis unita forlior, de ver- eenigde magt is de sterkste, aen alle gebeurlvkheyd het hoofd zullen bieden. De groote verhuvswagens siaen reeds aen do minislershotellen, schept maer moed, Caiholyken^ de verdrukking en de dwingelandy zyn ten eyude als ge maer uwe tanden toonti... Den Journal de, Bruxelles de verschillende vermoedeiykheden opgevende, welke het aftreden van hel ministerie ten'gevolge der kiezing van Brugge, doet ontstaen. had ook gewezen op de opvorming van een ministerie dat eene politiek van stilstand in de partylwislen zou beginnen, dat zou regeren in eenen geest van poliliekc beviediging en bestuerlyke reijlveerdigheyd. Den Echo du Parlement antwoord daerop Ongelnkkiglyk zulk tjen ministerie is eene hersenschim ge- worden, sedert dat het land er zoo velen onder zvne oogen heeft zien voorbygaen. Daer is maer eenen man fin Belgiën meer, die aen de verryzenis van zulk eenen Phenix gelooft, en dal is don heer Dechamps, Wal schandelyke bekentenis voor de liberale party dat zy geene politieke bevrediging, geene bestuerlyke regtveerdigheyd wilt. Wy hebben dal ook altyd beweerd, maer bot mi nisterie is moeten vallen om die gewiglige bekentenis le ontruk ken aen het hoofdorgaen der ministeriele party. Wy nemen er akt var. om het de mensehen le doen gedenken by'de voorko mende gelegenheden. De'brusselsche briefwisseling van den Journal de Wge, doet met de grootste juystheyd de gevoelens kennen die M. Frère bezielen. Dezen brief zegt 1. Dat de beslissing der onlslaggcvendc ministers onweder- roepclyk is 2. Dat de ministeriele krisis dreygt lang te duren 3. Dal een gemengd kabinet onmogelyk is 4. Dat men niet mag rekenen op M. II. De Brouckere, weikon de laek van een kabinet samen le stellen, niet zal aennemen 5. Dat M. Dubois-Thorn, gouverneur van Braband, slechts de kleyne naturalisatie ontvangen hebbende, geenen minister zyn kan dat men er dus moet van afzien, om hem als element, in de toekomstige kombinntiën te doen treden, enz. Uyt het bovenslaende, zegt l'Echo de Bruxelles, blykt een bepaeld besluyt, om de moeyelykheden van den toestand te vermeerderen. Men leest in hetzelfde blad Hetgeen rondom hel ontslaggevend ministerie gebeurt, is gemakkelyk met eenen uaem te bestempelen 'l is eene samen zwering. Dat. de doctrinairs schreeuwen, als hun dit plezier doethun gedrag by hel aftreden van het bewind logenstraft bet gedrag niet dat zy sedert 18o7 gehouden hebben. Zy zweeren samen De constitutie van een ministerie is een der belangrykste prerogatieven van het koningdom. Het is legen de uvloefeningen van dit prerogaliei dat de doctrinairs willen samenspannen. Zy beweren, zoo als altyd, het koningdom in eenen kring te sluyten, waeruyt hel niet komen mag dan met hunne toestemming en om weder in hunne armen le vallen. Met een woord, '1 is de ver slaving der kouinglyke magt die ze beramen. Als den koning de oogen op M. H. De Brouckere slaet om een nieuw kabinet samen te stellen, dan begint men met M. H. De Brouckere le verschrikken. Na de wcygering van M. De Brouckere zal den koning aen M. Pirmoz, aen M. Forlamps denken bv zal ze reeds te voren ont moedigd vinden, doordrongen van de gedachte dat elke pooging van hunnent wege vruchteloos zyn zal. Wy willen dat hel land van al'deze kuyperyën kennis drage het land moet weten dat al degenen vve'lke op dezen oogenblik tegen den komnglyken wil samenzwoeren, terzelfder tyde tegen den wil van het kiezerskorps samenzweeren. Wal ons betreft ons vertrouwen in de wysheyd van den sou- verevn is niet geschoktwy gelooven dat" hy zulke treurige komplotten zal weten te doen mislukken. Den wil van de doc trinaire klik zal de gematigde mannen der twee opiniën niet beletten om hunne medehulp aen een ministerie van zaken te geven. EPISODE DER POLITIEK VAN FRÈRE-ORBAN. Den Journal de Bruxelles ontvangt uyt Leuveneenen briefde- schreven door eenen achtbaren man, 'in staet om volkomenUvk ingelicht te wezen. Wy hacsten ons dezen brief onder de oogen onzer lezers te stellen. Leuven, 18 january 1864. Mynheer den Opsteller, Gv hebt reeds uwe lezers gesproken van de pynelyke verwon dering welke de benoeming van M. Peemans, als burgemeester van Leuven, overal veroorzaekt. heeft. Die benoeming, buylen alle bestuerlyke regelen gedaen en wel daegs voor dat het mi nisterie zyn ontslag gaf, is voor de oogen van alle onpartydige mannen een oprcgl. politiek scnandael geweest Een ding vermeerderde nog de algemeene verbaesdhèyd gewis kan men dc verantwóordelykheyd van zulke partyslagen' geenszins bel, koningdom ten laste leggen men weet 'dat den Koning, boe onparlydig ook jegens de vorscbillige dcnkwyzen. dikwyls moet gedoogen hetgeen hy niet kan beletten. Maer aen niemand is bet onbekend, dal hel van politieke overlevering is dat, wanneer een ministerie zyn ontslag heeft gegeven of opliet punt is van het, te geven, den Koning gewoonlyk weygeri'de bes!uyten te teekenen welke een karakter van partyschap zouden hbbben Nu, ziehier wat er gebeurd is opziglens de benoeming van M. Peemans, mag ik de inlichtingen gelooven die my als zeker zyn opgegeven M Van den Peereboom, minister van hinnenlandsche zaken, welken dikwyls eerste bewegingen heeft die goed zyn, maer welke nog dikwvlder toegeeft aen tweede bewegingen die slecht zvn en die den wil vau M. Frère hem indrukt, M. Van den Peere boom aerzolde dan by was weynig beschikt om aen den Koning de benoeming van M. Peemans voor te stellen. Eenen hoogen dignitaris der franemagons-Logie, lid der Kamer is acn M. Frère de benoeming- van M. Peemans gaen vragen M. den minister van finanliën kan niets weygeren aen de broe ders en vrienden der Logiën liy werkte zynen dwang uyt op zyn en kollega van hinnenlandsche zaken, en' hel besluyt der be noeming van M. Pcemans wierd naer den Koning gezonden. Den Koning, wacrscliynlyk oordeelende dat, in den toestand waerin hel ministerie zich bevond, deze benoeming eenen vci- foeyelyken pailyslag zou zyn in extremis, weygerde het besluyt te teekenen. Gramschap van M. Frère, die in vuer geraekt bv den minsten wederstand welken zyn dictatorschap ontmoet. Het minste gevoel van hotamelykheyd hadde alle aerzelni" doen ophouden by eenen minister geplaetst lusscben zyne ver- kleefdheyd aen den Koning eu de onwettige voldoening door den hoogen dignitaris der Logiën gceyschl. Zoo dacht M. Frère niét, Hy dwong 's Konings hand door hem zyn omslag in te zenden en zynen kollega den minister van hinnenlandsche zaken had oc zwakheyd van ook het zyne in le zenden. Het was korts voor de kiezing van Brugge, M. Frère, het ar rest van het kiezers-korps vooruylloopehde en zich vervvyderende op de weygeriug des Konings van eene willekeurige benoeming te teekenen, deed op het kotjingdom alleen gansch de veran" woordelykheyd van den val des kabinels en van den ministe- rielen krisis wegen. Hy slagtofferde aldus den Koning aen den wil van eenen laetsten onderpand te geven aen de overdrevenen zyner party. 'T was zyne manier van zyne verknochtheyd aen den Koning te betuygen en hem vaerwefte zeggen. Den Koning kon de verantwoordelykheyd niet aenveerdea welke M. Frère op hem wilde doen wegen. Hy gaf toe aen dit geweld en teekende. Men zal misschien de tusschenkomst van dm hoogen dignita ris der Logie in die ministeriele episode trachten te loochenen. Wy zouden tegen die logenstrafiing nicL anders kunnen inbren gen dan onze bevestiging, welke wy weten zeker te wezen. Maer dit tusschongeval is van geen belang. De hoofdzaek is dé weygering des Konings, het ontslag door de beyde ministers aengeboden, en het koninglyk handteeken onder'die schuldige persing gegeveu dit feyt zal men ten minsten niet loochenen." Zietdaer de politiek van M. hrère op het feyt zelve betrapt, geweld jegens zyne politieke logenslrevers geweld jegens zyne onder zyn jok gebukte vrienden, geweld jegens het koningdom Daeruyt is gevolgd dat men moede geworden is van die pre tentie tol het dictatorschap, bela« helyker dan gevaerlyk, in e. j vrv land gelyk ons Belgiën. De gematigde liberalen* die md meer vry waren het ie wezen onder het trotsch en meesterachtig oppergezag van M. Frère, ademen meer op hun gemak s<d :t den val van Imnnen boogmóedigen veldoversten de bev\aerüc,s liopen dal zy alle dagen van die hardnekkige worstelingen mm meer zullen uvt te stnen hebben voor de verdediging der gods dienstige vry beden, en bet land ziel met vreugde de kalmte vveerkeeren welke een gematiger ministerie moet te wecg brengen. Den Koning, die verder ziet dan onze partymannen en tol over den horizont van M. Frère, heeft voor de buytenlandsche gebeur- lykheden weike de lente kan doen uytlierstèn, een kalm eu ver- eenigd Belgiën noodig. en mei een verdeeld en opgeruyde Bel giën. M. Fréro will lHet niet. Daer is der. toestand Aenveefd, enz.

De Denderbode | 1864 | | pagina 1