Onzen konfrater, het 'Verbond, lamenterende over de vreede afkoking van Brugge, zegt dat de ontzaggelyke inrigting der bisschoppelyke party voor niets achteruijlmjkt, en dat daerom de pligt van alle liberalen is, zich onder het vaeudel des vooruytyangs te scharen# Indien het bladje hier de waerheyd zegt, dan moeten alle libe ralen zich onder het vaendel der zoogenoemde bisschoppelyke party scharen, want de party welkers onlzaggelyke iurigliug voor niets aehteruytwykl is wel voorzeker de vooruylgaende party Wat ons aengaet, vvy kennen in ons land geene bisschoppelyke party, wy kennen er maer twee parlyën te weten de ehristelyke party, die boven de vier miliioenen Catholyken telt, en de onchristelyke party, beslaende nauwelyks uyt eenige duyzende koppen van Joden, ongeloovige protestanten, franemagons, plaetszoekers-of innemers, gazelknoeyërs enz. en eyndelyk uyt Solidair en, die van geene hoegenaemde religie zyn en leven en sterven gelyk de beesten Wel is waer dat i'n zaken van kiezingen en gazetten de Catho lyken zich, door dit gespuys, maer al te veel hebben laten ver blinden en foppen, maer zy beginnen de oogen te openen en gevvaer te worden dat de slechte gazetten hun verleyd hebben tot slechte keuzen en dal zy, ten gevolge dier slechte keuzeu, byna overal in dorpen en sleden onder den dwang der vyanden van hunnen godsdienst gebukt gaen. En noglans de Catholyken zyn boven de vier miliioenen sterk lerwyl hunne tegenstrevers zoo kley'n in getal zyn, dat men er in onze stad AelsL, op twintig duyzend zielen, misschien geen twintig zou vinden, de vremde- Itngen nog medegerekeud, die wy niet, in lyds, naer verdiensten,, hebben weten te behandelen. Iniclligénti pauca, dit is te zeggen dat die verkens kweekt, er den stank en de vuyligheyd moet van verdragen M. den Opsteller van den Dender bode. Ik korne UI. bedanken voor de goedheyd die gy gehad hebt van mync conversatie met den fameusen advokael over de kerk hoven in UEd. gazet gesteld te hebben. UI. hebt my daenneö voel profyl gedaèn, want sedert dat liet geweten is da ik dien schoenlapper ben, kryg ik zooveel pratiek, dat ik myn uylbang- berd ga veranderen en my voor meester schoen- en bollenmaker ttylgeven. T is'wcl waer dat ik niet geleerd ben, maer mynen jongen die by de broeders geweest is, heeft my UI. artikel voor gelezen en ik heb hertelyk moeten Ingchen als ik dien lellen advokael daer zoo schoon zag slaen met zynen mond vol tanden, tcrwyl ik hem in 'l vagevuer of nog dieper liet zakken in kom- pauie van llaenlje Pok en consoorten. Mynen jongen heeft my dezen morgend een art. uyt.'t Verbond voorgelezen, waerin, zoo het my voorkomt, den advokael myn raisonnement over de kerkhoven zoekt te wederleggen. Ik heb hem acustonds de pen in d'hand doen nemen en verzoek UI. myne observatiën nopens dit art. in uwe gazette te plaelsen. 'UI. geeft met regt aen den opsteller van zulke artikels den naem van belediger maer gv zoud hem ook leugenacr mogen noemen, want by liegt in daghuer, als hy beweert Jat de wet van 't jaer 12 aen den burgemeester de souvereyne magt over de begravenis der dooden geeft. In onze conversatie heeft hy zelf bekend dat dié wet verscheydene verdeelingen wilt in het kerkhol voor de verschillende eeredienstën, en vervolgens moet er eene byzondere verdeeling bestaen voor de gene die in den Catholiekèn godsdienst stbrven; Overigens, mannen die gelsof- baerder zyn dan hy, hebben my verzekerd dat deze wel aen den burgemeester anders niet 'töestael als de politie der kerkhoven, dat is ie zeggen de zorg van le beletten hetgeen het respekt voorden grond zou benemen of verminderen zooals er.lawyt- maken, met geweld indringen, delven en £telen, vee laten wêy- den, merkten houden, grafzerken beschadigen enz. Aldus spreekt, volgens die heeren, eenen grooten hooggeleerden ma- gistraet van Brussel, met name Tielemans. Den opsteller van den art. zegt ten tweeden dat een concilie in 't jaer 1215 geboden had de géne die hunne paesehpligten niet volbrengen buylen het kerkhof te begraven, en dat een Irnnsch parlement van 't jaer 1755 dit bevel ingetrokken heeft. Dit is, volgons myn kleyn verstand, een fameus argument tegen zyne zaek en in'faveur van de myne, vvnnt het bewyst dat de fransch- inans gedurende 540 jaren het bevel van 'l concilie onderhouden hebben, en dal zy maer dan begonnen hebben er tegen te rekla- rneren als het goddeloos gébroedscl van Voltaire en der franc- masons voor den beelel gekomen is. Hierop beledigt hy den Paus, met tc pretenderen dat den H. Vader de kerken en de kerkhoven niet op gelyken voel aenziet en dat hv, in't konkördact met Napoleon, de kerkhoven aen dc wereldlyke magt overlael, hetgeen valsch is, want den Paus aenziet de zaken niet anders dan de eonciliëu, waervan hy 't hoofd is en myne moeder heeft my dikwils verteld van 'publieke zondaers. die, ten tvde van Napoleon, buylen' de gewyde aerde liegraven zyn. Voor slot beledigt hy in 't algemeen al de ongeleerde mensehen, met ze voor te stellen als dupen van de klerikalen. Ik ben een ongeleerd mensch, maer ik.heb hem wel dóen zien.dat ik geene dupe ben hy beeft my willen zyne dupe maken, maer hy is er slecht van afgekomen. 'T zyn de liberalen alleen die ons, C.alho- lieken, sedert al te lang hunne dupen gemaekt hebben maer met een beetje couragie en een gezond oordeef kan zelfs den onwetendsten Catholiek al die mannen gemakkelyk op hunne nlaets zetten. En hier mede heb ik d'eer my te noemen, BELLARMINUS EZECH1EL VAN DEN ABEEL,t Meester Schoen- en Bottenmaker te Aelst, beveelt zich in dc gunst van een ieder. EEN POLITIEK BEZET VAN M. CHAZAL. In eene der laetste zittingen van'de kamer heeft den minister van oorlog ofscheyd genomen van de volksvertegenwoordigers, en het grootste deel heeft hem de goë voyagie met den wind van achter gewenseht. M. Chazal heeft hun niets met alle gewenseht,'maer hy heeft aen de kontributie-belalers een bezet gedacn van achl. millioen franksdie zy zullen mogen leggen als een steertjen der anlwerpsche versterkingen. Deze versterkingen moesten eerst maer 45 millioen en half kosten nu is het opgeslagen, en de to tellen som beloopt tot 54 millioen en half Daer in bestaet hel politiek testament van M. Chazal en van het liberael ministerie. Burgers, zet maer uwe beurzen open Een protestantse!) blad van Engeland, den Worthing News, heeft verslag gegeven over de vvyding van het deel van een kerk hof van Worthing dat tol begraefplaets der catholyken is voorbehou den. 'T is den 3D december 1863 dat deze plegligheyd heeft nlaets gehad door het ambt var. den zeer eerweerden doktor Grant, 'bisschop van Söuthwark. Den prclaet legde, in eene korte aenspraek, den geest der'wy ding uyt. Hy deed zien door aenhalingón uyt het oud Testament, dal de palriarken altyd zorg hebben gehad van'byzondere plaetsen voor hunne begravingen te kiezen, en dat de gebeden der ealholyke Kerk op dit gebruyk zinspeling maken. Mgr. Grant bedankte de inwooners van Worthing voor den grond dien zy aen de catholyken voorbehouden hadden op het kerkhof van Broadvvaier, waer een groot getal persoenen waren toegestroomd om de plegtigheyd by te woonen, in dewelke, zegt het blad, elkeen het levendigste belang scheen te stellen. Dat' onze liberalen die zulke goede catholyken beweeren le zyn, alleenlyk zich schikkende naer de wet, die weerdige pro testanten van Worthing maer willen navolgen 34 MILLIOEN 152 DUYZEND FRANKS. Niettegenstaende de twee dagen lange redevoering van den heer Haycz niettegensliaende de overtuygende argumenten die hy tegen hel krygsbudget deed gelden, is die vraekroependo volksverdrukkgnde begrooting van 34 millioen 452 duyzend franks, zaterdag door de Kamer gestemd geworden met 60 stem men tegen 21 en 4 onthoudingen. Proficwl l wy slikken weer de pil Wy zyn weêr voor een jaer genepen, Wy zweeten weêr voor pluvm en gouden strcpeB. Brengt op, weêr staet de schotel klaer Ziet ze er maer rond slaen om te slokken, Brengt op de kontributie-brokken. Het Vaderland is in gevaer 1 Is dan ons land niet neuter overa! Zyn wy dan van de Mogendheden, De speelpop niet, met vastgebonden leden Wy hebben invloed, magt noch regt Wy zvr. in d'hondenkar gespannen Waer'om die honderderd duyzend mannen,. Dit kostbaer leger, dat niet vecht Betalen maer voor dingen zonder nut. Voor strepen en parade-plnymen, Die al het vet van onzen ketel sehuymen, Eyseht mettons viermael tien millioen l Beef, burger, voor uw lasle-brieven En dan nog, als '1 u zal believen, Er yard' dvieken dienst by doen (Grondwet). ZEGEPRAEL DER CATHOLYKEN TE DIXMUDE. By gevolg der onlslaggeving van M. De Breyne en zyner kollegas hunner bedieningen van gemeenteraedsh'eeren, hebben er nieuwe kiezingen te Dtxmude plaets gehad. Geheel 'de be warende lyst is doorgegaen. Het getal stemmers was 266. Volstrekte meerderheyd 434. Zyn gekozen geweestMM. K. Van Woumen, senateur, 449 stemmen R. De Groote, 447 P. Van den Bussche, doctor, 446 Ch. Vermeersch, 445, en A. Van der Heyden, 445. DE VLAEMSCHE MEETING TE LEUVEN'. Zondag is te Lemen de eerste meeting gehouden geweest voor de vtaemsche taelregten. Hoewel er geene vremde sprekers van naem zyn opgetreden, vooral uyt Antwerpen, hebben niettemin al de redenaers zich uvtmunlend van hun nen lust gekweten. Het zyn byzonderlyk de heeren Bausart en Vun Oye, Iwee studenten der Leuvensche Universileyt, die den palm behaeld hebben. Het schynt dat de ministeriele knikkebtoêrs al weer eenen slok in het wiel bndden willen steken zy hadden hel geweldigst gemunt op zekeren nntwerpschcn meeling spreker men zou hem belet hebben het woord te voeren en aldus de verwarring in de zitting gewotpen hebben doch ge lukkig »yn abc hunne onlwerpen mislukt, daer di-n bedoelden redenaer naer Leuven niet gekomen is. Het geznnlschap van Antwerpen bestond uyt 30 of 35 mannen, waeron- der den voorzitter van den Nederduvtsciien Bond, den secretaris, ver scheydene leden van het bestuer. Kén donderend gejuveh begroette de Antwerpenaers, toen zy in de groole en opgepropte zael van het Paus- kollegie traden. Aen het hnreel bevonden rich, onder anderen, M. J. Delaet, lid der Kamer, die het voorriltersehap waernam Mil. professor David, Carpen- tier, voorzitter van den Bond, Kessels, sekrelaris, de Beucker, Van Ove en Bausart. De zitting wierd door eene krachtige en wel gesprokéne redé- voering van M. Delaet geopend, llv herinnerde ter welker oorznek den meeting belegd wasnaroelyk om op nieuw te protesteren tegen de hnndclwyze des gouvernemenls, dat dertig jaren laug onze geheyligdste reglen miskend en vertrapt heeft. Het griefde den voorzitter, dat hy, in Leuven komende, plnkkaerten had gezien, welke eenen oproep daden om het vrye woord te beletten erger dan «int, welke ccnen oproep deden aen het slofFelyk geweld Ik geloof niet, voegde ivy er bv, dat dit Letivenaers gedaen hebben Neen, dat komt nogmaels uyt r-en waelsch middenpunt, in de hoop van de waelsche over- heersching hier in ons midden te doen voortduren woorden, die zoo Inydruehtig wierdcu lopgejuyeht, dat de zael daverde. M. Delaet heeft lezing gegeven van eenen brief van SI. Royer-de Behr, lid der Kamer, eenen Wael, die zyne aenkleving inzond, onze regten her kende, roet ens protesteerde tegen de miskenning en beloofde uyt al de krochten zyner ziel onze heytige volkszaek te verdedigen. Den brief van SI. Royer-de Behr wierd met lange toejuvehingen ontvan gen, waarop SI. Dplaet de verzekering gaf, dat op de banken der Kamer verscheydene zyner waelsche kollega's met dezelfde goede gevoelens be zield waren als 31. Royer-de Behr. Walen komen ons a'zoo nenmoedigen en ondersteunen, zegde den spreker, en Vlamingen komen integendeel nvt blinde partyschap poogen om het vrye woord te beletten, de vryhevd van verceniging onder den voet te trappen, zoouls te Brugge. 31. Delaet gaf vervolgens lezing yan de namen van eenige aenklevers, die echter de zitting niet hadden kunnen bvwooncn, liet waren MM. Schol- laert. Coomans, Soenens, De Bnels, nllen leden tier Kamer Conscience, en andere letterkundigen. S. Bausart, student by de hooge^chool, was den eersten spreker, na den geachten voorzitter. Na M. Bausart sprak M. Kessels, sekretaris van den Bond, eene def tige redevoering uyt tegen de waelsche overheersching. De pylen van den redenaer raekten en kwetsen diep Be dun gezaeyde ministeriele wieroo-" kers, die hier of daer achter eeueu pilaer gebarrikadeerd zaten, en de kans of den moed nog niet gehad hadden, om hunne schuyfel-arguraenten te doen gtdden. 31. Mehauden sprak in naem der Morgenstar voii Brussel zyne rede voering was krachtig en bevatte goede argumenten ten voordeele van het vlaemseh. 31. den professor David moet zeker wel te Leuven eenen der meest po pulaire mensch-n zyn, want eene eyndelooze toejuyehing begroette den eerbiedweordigen gryzaerd, die in den taelstryd is grvs gewordeu, en hoewel pas terugkeerendo van den boord des grofs, toch den moed niet zinken loet, maer trouw op zynen post is, zelfs in de stormachtige verga ringen van het jongelingschap, wnervan hy er zoovelen tot het strvdend leven heeft opgeleyd. Den achtbaren redeneer behandelde in 't kort de kwestie der regtbanken, onder een vlaemseh oogpunt en vroeg dat daeruvt het schreeuwend nnregt verdwyne dat den Vlaming in eene tael geregt worde welke hy niet verstaet. Kyndigcnde, na dikwvls door bravo's onder broken le zyn geworden. zegde den geachtten schryver en professor Cat. als het gouvernement geene maetregelen nBin, de spreuk als woerhevd zou aenrion worden Oijs gouvernement kent maer vlaemseh als wy konlii- buticn moeten betalen. No den cerw. professor David traden beurtelings op M31. de Beucker Van Oye, student tn Leuven, Loomans,- Van Spilbeeck en Ilarry Poters, welke allen de zaek der vlaomschc tael moedig verdedigd hebben en dave rende bravos verwierven. Na verscheydene staetsmannen gehoord te hebben, tot samen stelling van een nieuw ministerie, heeft den koning eyndelylv MM. De Theux en Decbamps ten paleyze ontboden. CORRESPONDENTIE. ONTVANGEN van M. L. te Turnhout 6 fr. Item van M. V.vV. te Baerle 42 fr. Item aan MM A. en B. te Boggenhont elk 6 fr. Item van M. S. te Meehelen 6 fr. Item van MM. L. en V N. te Deynze elk 6 fr. Item van M. M. te Bievene 6 fr. Item van M. Y. te Maeter 6 fr. Item van M. V. H. te Ronsse 6 fr. Item van M. S. te Sl-Peeters-Capelle, 48 fr. Item van M. V. le Everbeke 6 fr. M. S. Vergalt, onderpastor te Berlaere, is pastor le Otter- gem benoemd. M. P. Van den Driesscbe, geboren te Wevelgem (West- Vlaenderen), en sedert 4843 pastor te Nederbasselt, by Ninove, is donderdag alclacr om zoo te .zeggen subiet overleden inden' ouderdom van 78 jaren. Den beer van Acker, onderpastor te Pilthem, is overleden den 47 January, in den ouderdom van 39 jaren. De verschillige lotingen voor de milicie-ligting van 4864, zullen in bet arrondissement Aelst, plaels hebben, als volgt Dendervvindeke, donderdag, 44 february, ten 8 uren des morgends, ten gemeenlen-huyze. Ninove, donderdag, 14 february, ten 41 uren des morgends, ten sladhuyze. GeeFaerdsbergen, vrydag, 42 february, ten 40 uren des mor gends, ten stadhuyze Lede, zaterdag, 43 february, ten» 8 uren des morgends, ten gemeente-huyze. Oordegem, zaterdag, 43 february, ten 11 uren des morgends, ter herberg de Zwuen. Sollegem, maendag, 45 february, ten 8 uren des morgends, ten gemeenlen-huvze. Sleeühuyze-Wynhuyze, maendag, 45 february, ten 41 uren, ten gemeenlon-huyze. Denderhautem,'dynsdag, 46 february, ten 40 uren des mor- gends, ter herberg de Kroon. Moorsel, woensdag, 17 february, ten 8 uren des morgends, ten gemeenten-huyze. Herzele, donderdag, 4? february, ten 10 uren des morgends. ter herberg het Schuttershof. Aelst, woensdag, 17 february, ten 1 ure'des namiddags, ten stadhuyze. Het bal van zaterdag avond, 46 janry, by M. De Kerckhove- Delimon, burgemeester van Gend, is zeer luyslerryk geweest. De stad Aelst was er vertegenwoordigd door baren burgemeester, M. De Gheest, en zyne Dame, vergezeld van M. Dc Ryck, schepen' I en M. Eyerman,Tid van den geineenleraed. Men schryfl uyt Dendermonde Woensdag laeist, rond 40 uren, waFen twee meysjes op het Vestje door bet ys geschoten, en gingen onvermydelyk ver- smooren toen eenen 83jarigen loods, P. Cadron genaèmd,* kwam toegeioopen en op eenen oogenblik lyds de twee kindereu aen de dood ontrukte. Dien moedigen grysaerd is reeds met de groote vergulde me- dalie vereerd geweest om een schip te hebben gered dat op liet punt was te midden der Schelde le zinken. Hy is den deken van de Maelschappy der gédekoreerden voor daden van moed en zeltsopoffering, welke eeist te Dgndermonde wierd ingerigl. Te rekenen van eergisteren middag zullen de barreelen, geplaetst op de groote wegen der provtnlie gesloten worden, eu za! 1"el ryden met vrachtwagens verboden zyn, behalve de uyt- zonderingen door de konmglyke besluylen be'paeld. Dezen maelregel treft ook de buerlwegen aen dewelke de regleraenls-sckikkiugen wegens het ryden loepasselyk zyn ge maekt. -Okiugt. Te rekenen van 18 january, zullen de reyzigors- treyns dre uyt Brussel naer Gend vertrekken ten 11 uren 45 m; des morgens en uyt Aelst naer Brussel ten 12 uren 10 tn. nanoen, slilbouden tn DiJheek, tusschen Jette en Ternath. Den 45 dezer, des avonds om 5 uren, is te Bambrugge de sehuer.en stallen afgebrand van A. De Mulder; de schade be'draegt 5 tot 600U IV. Er was verzekering voor 5200 franks by la Belgique. Daegs le voren heeft eenen brand le Smeerbebbe vier huyzen verslonden met alles wat er in was. De. schade word berekend op 3450 fr. Dry der bezonderen waren verzekerd voor eene totale weerde van 4750 fr. Den 45 dezer was te Pollaere den genaemden J. De Coster, oud 40 jaren, daglooner, bezig met zand te sleken, toen hy eensklaps onder eene instorting begraven wierd. Nieltegensiaendè de spoedigste hulp, beeft men nog slechts een lyk boven gëbaeld. Den 17 dezer zyn te Seveneecken twee huyzen afgebrand met de eraen palende schuren, toebehoorende aen de weduwe Rogiers en den landbouwer Ongena. Lie oorzaek dier ramp word toegeschreven aen de onvoorzig- tigheyd. De schade is berekend op 4000 fr. Het nuys der wed. Rogiers alleen was verzekerd. Daegs nadien is ook te Melsele de scliuer van den land bouwer A. Venmoeselem door eenen brand vernield met al de oogsten die er in waren. Den brand heeft zich voortgezet lol de stallen, in de «elke een peerd, vyfkoeven en dry verkens ook door de vlammen verslonden wierden. De schadg word begroot op 6000 fr. Alles was verzekerd. Men schryft uyt Nederbrakel Eene kiezing die uytnetpend betwist wierd komt in onze gemeente plaels le hebben en is uytgekomen op den zegeprael van den Catholyken kandidael. Ziehier de cyfers Getal kiezers* 187 volstrekte meerderheyd 94. M. De Wilde, Catholyken kandidaet, bekwam 97 stemmen: M. Bernaeyge. liberalen kandidaet, kreeg er 39. Een en vyftig liberale briefkens wierden door het bureel alge- wezen omdat zy getookend waren. Al hadde men nog al lie stemmen laten gelden, den zegeprael hadde toch voor den Catho lyken kandidaet geweest. Wy hebben redens te gelooven, zegt het Weekblad la Paix, dat er een ontwerp van gemeente hervorming, gevestigd op hel algeracen en reglstreeksche stemregt, vvelhaest in de-kamer za? aengeboaen worden. Tusschen de aenhangers dier hepvörraing noo'dzakelyk en dringend gemaekt door bet misbruik der mT nisteriele keuzen, is er geen ander .verschil meer dan nopens het punt van te weten of de burgemeesters en sebepenen zullen gekozen worden door het volk of door de gemeenteraden. Hel hof van beroep van Brussel heeft een gewysde be krachtigd der korrectionnele rcglbank van die slad, vèroordeo- lende tot eene boet van 16 franks, eenen jongen hoefsmid, <h> betigt was van belediging tegen gendarmen, die hy pakkemans had genaemd.

De Denderbode | 1864 | | pagina 2