Mm 21 FEBRUARY 1861. ACHTTIENDEN JAERGANU - Nr 912. AELST, den 20 February 1864. Yerlrekuren uvt de Statie Aelst NAER: 6 FRANKS'SJAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. Er moet gewaekt worden. Maer let op, Landgenoten Wat zit daer achter LatereBerigten. Seuderni 5-20 8-23 9-45 12-35 3-15 6-20 9-05 Lokemi 5-29 8-25 00-00 12-35 6-20. Srassei 8-<ft 0-0 12-11» 3-10 5-45 8-45 0 00 Ètech. Urus. Antw.5-20 8-25 9-45 3-15 6-20 Leuv ThienLuyk 5-20 8-25 9-45 3-15 6-20 Vecv LandSiTrutën,5-20 8-25 9-45 3-15 6-20 G«'nd, Brugge, Ostende 6-45-8-25 12-35 3-15 -6-201® klas langs Dendermonde. Rortrvk, Mouscraen, Kvssel(langs Lede) 6-43 8-25— 12-35— 3-156-20. Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-455-350-00 Nin. Geerard'sb. Ath^ 7-55 2-50 5-35 8-45. Gesd 6-45—8 25—12-35—3-15—6-209-05 sg Bergen, Quievrain7-05—0 00—2-30—5-35 ?AN ANTWERPEN NA ER M-Nikolaes, Lokeren, Gend. 6-30 8-30 10-30 3-0( l 6-30 0-00. VAN GEND NAER Lokereu, M-Nikolaes, Antweipen. 6-20 9-00 10-20 2-3' 6-15 0-00. 1'e lbue siaen aide konvovs. Te jokckm staen dete vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10 49 4-30 7-25 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te CïSBCEM stil al de kunvoys uytgenoineu dezen vertrekkende van Aelst 0-00 dei morgeus en 0-UO 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgeus en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uvt Ath 6-30 10-40 's morg. 4-30 en 7-25 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20 morg. 3-2U en 6-05 9-00 des avonds. CU1QIJE SUUM. VAN LOKERtN NAER Dendermonde, Aelstt7-00 9-30 3-10 7-45»-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 7-00 3-10 -7-450-0. VAN ATH NAEIi Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-404-30 7-25. Lessen. Geeraerdsbergen Ninove, Aelst, 6-300-0010-404-30—7-25. Brussel (langs Denderleeuw) 6-3010i( - 4-30 7-25. Geud, Brugge, Ostende 6-30 (langs Lede.) 10-40 4-30 7-25 VAN CEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 1-35 6-0 8-naer Aelst—7-20 11-25 2-15 5-00 5-55 8-00. van nnussfï. naer Aelst, Gend 6-15 7-35 11-45 2-25 0-00 5-30 8-15. Ninove, Gecraerdsb. Ath, (langs Denderleeuw)7-35 2-25 5-30 8-15. VAN UENUERMONDE NAER Brussel (1. Aelst) 7-25 2-30 5-15 8-10 (I. Mech.) 5-45 9-<>0 10-05 3-40 6-30 7-20. Aelst, 7-25 7-55 12-05 2-30 5-15 - 8-10 10-0 DEN DENDERBODE Wy zyn sedert omtrent twee maenden zonder wettig gouvernementhet besturend raderwerk, schynt beroest en stil te liggen; er moeten nog dry budgetten gestemd worden verscheydene belangryke takken van 't bestuer zyn in lyden de onzekerheyd in den toestand belemmert den regel matigen gang der zaken er heerscht eenen alge- jaeenen harrewar in 's lands administratie; immers den twyfel en de besluyteloosheyd verlammen alles en maken van Belgiën als 't ware een lacd dat zichzelf niet besturen kan En welke is de oorzaek van dezen nadeeligen toestand jNiets anders dan de dwingelandy der mugonnieke secte die2 door kuyperyën, geweld en vreesuenjaging, de opvor- iding van alle welkdanig kabinet dwarsboomt, tegenkant, «n schier onmogelyk maekt. Niettegenstaende dezen ontëerenden toestand, gaet het ministerie gedurig voort met benoemingen in alle streken des lands te doen. Alle posten en ambten worden vervuld hier worden demissiën afgeperstdaer worden verande ringen gedaenginter nieuwe ambtenaers ingesteken elders afstellingen gedaen dit alles om zich beter te konnen verzekeren van de toegenegenheyd of verslaefheyd der amb tenaers aen de liberhatersparty en om op dezelve te konnen rekenen als den oogenblik zal gekomen zyn. Gelyk men gevoelt, zoekt men de nieuwe ambtenaers meer te hechten aen bet vermolmd en in duygenvallende liberalendom dan aen bet nieuw gouvernement, en 't is aldus dat men meer- inaels ondervonden heeft dat de gewezene ministers alles wisten en kenden wat er in de bureelen der nieuwe ministers omging! Maer, zal men vragen, hoe slaet het met den ministe- rielen krisis? En daerop kan niemaiid antwoorden. Men weet niets stellig van weêrskanten. Men maekt alle soorten van onderstellingen, doch op het laetste der rekening komt uien op den twyfel uvt. Al wat men weet is dat den koning dan eenen liberael, dan eenen Catholyken, dan eenen onzv- .digen ten paleyze vraegt, maer altyd komt liet op O uyt. De cene en de andere zwygen en men herhaelt het oud liedeken dat ontslaggevende ministers ontslaggevers blyven. Wy zouden, die besluytneming der liberale kopstukken als ernstig en welgemeend aenzien, indien wy bunnen brandenden dorst en hunne onverzadelyke begeerte van aen 't scuotelken te blyven niet kenden. Voor ons is die in schyn onVeranderlyke besluytneming een vuyg kome diespel, waerop wy zouden durven steunen gelyk op een gebroken solferstek. De liberale drukpers huylt en tiert gedurig tegen de Catholyken, zy maekt ze uyt voor oproermakers, lalfaerds, cretins etc. onder voorwendsel dat zy bet bestuer der zaken niet dui ven aenveerden. Maer die gewetenlooze drukpers wacht zich wel te zeggen dat het bestuer hun wezenlyk is yengeboden, of indien 't hun aengeboden is geweest, of er geene onaennemelyke voorwaerden by waren. Daer moet iets achter zitten en wy gelooveu, regtuyt gesproken, dat de magonnieke liberhatery wederom een «pgemaekl plan in gereedheyd heeft van naraelyk de schandtooneelen van 1857 te herbeginnen en 't Catljolyk ministerie, indien er een tot stand kwame, andermael, door kasseygeweld, tot den aftogt ie pramen en aldus voor te wenden dat een Catbolyk bewind de genegenheyd der natie niet bezit en dus onbekwaem is te besturen. Het is zeer wel mogelyk dat wy hier den iduym op de wonde drukken en daerom herhalen wy 't geen wy voor titel aen dees artikel geven Er moet gewaekt worden, want van wege de magonnieke liberhatersparty mag men zich aen alles verwachten, doch aerdig zou zy staen te kyken moest, zy met ons te doen hebben, want wy zouden 't haer voorop zeggen dat zy geen tweede mael straffeloos met Jkasseyën zou voor de pinne komen. Volgens berigten uyt, Brussel heeft er al wederom eenen Jjb#raieu magonnieken jodenraed plaets gehad, waeraen de voornaemste kopstukken der francmagons van geheel Bel giën hebben deel genomen. Maer alles word gebeym ge houden. AI wat men weet, is dat, onmiddelyk na die soort van sluypvergadering, generael Chazal by den koning is geroepen en dat men vermoedde dat den Souvereyn onder- rigt was van 't geen er besloten was. Men zegde óok dat den luykschen geldsmid besloten bleef zyne demissie niet in te trekken en dat, zonder toelating van den alleengebieder, niet een liberael lid er zou hebben durven in toestemmen van een welkdanig xabinA deel te maken. Men voegde er by dat, zonder dit beletsel, den oud-schoolmeester van Arras met zyn neefje pommade zich een hevlig geweld zouden hebben laten aendoen om aen 't zoo geliefkoosd scliotelken te blyven. Men verstaet de koppigheyd niet van den luykschen geldsmid in het handhaven zvns gegeven ontslags, ten zy men denke dat den vos gevoelt dat den koning hem liever verloren dan gevonden heeft of liever.zyne hielen dan zyne teenen zietwant den vorst moet zoowel weteu dan iemand dat er alle dagen langsommeer luyde klagten tegen deze onverdragelvke alleenheerschzucht, die Belgiën niet alleen in zyne stoffelyke belangen nadeelig is, maer hetzelve in zyne nationale weerdigheyd dermate kwetst, dat men wel- haest zou gaen geloöven dat ons land zonder dien preten- tieusen individu niet voort kan. In afwachting naer de oplossing van het ministerieel vraegstuk, porren wy de Catholyken ernstiglyk aen zich nauw vereenigd te houden en met eene krachtdadige vast- beradenheyd op hunnen post te zyn. Dan zullen de libe- raelkens wel braef wezen. DEN KONING EN DE MINISTERS. Men leest in la PaixMeu zegt dat in een gesprek met den Koning, M. Frère Z. M. aengeraden beeft de regterzy het minis terie aen te bieden maer zonder het minste toe te geven aen Antwerpen zonder den budget ran oorlog te laten verminderen 'zonder de gemeentelijke hervorming toe te. staen, zonder vermindering te verleencn in de uytgaven van den Stoet. Zoo 'n raedgeving kan alleen van een zoo trotsch persoonagie komen als M. Frère Wy zullen zien wat er de Kroon zal over denken. Wy hopen maer dat de regterzy zich niet in den strik zal laten vangen, en dat zy alleen maer onder beneficie van inventaris de zware erfenis zal aenveerden, welke men haer wilt opdringen. Het is aen de konservateurs niet genoeg het regt van ombinding te hebben zy willen ook liet regt hebben van nuttige wetten ten voordeele van het volk te maken. Een offieieii9 blad, den Journal de Liêge, kondigt aen dat de Kamers rond den 1 maerl aenstaeude zullen byeenkomen. Het ontslaggevende ministerie zou dus besloten zyn zich weer voor de Kamers aen te bieden om de dry aehterstellige bud* geilen van het loopende dieustjaer te verdedigen, namelyk die van binnenlandsche zaken, van justitie en van 's lands werken. DE EERROOVERY GESTRAFT. Men herinnert zich dat de korreclionnele regtbank van Meubelen voorbeeldelyk strafte twee kerels die den priester De Moicter, besluerder van het joufvrouwen-pensionnaet van Coloma schan- delyk gelasterd hadden. liet waren de genoemden P. J. De Ketelaer, oud 47 jaren, vzergieter, en J. B. Adriaensens, '23 jaren, beyda wooneude té Mechelen, die veroordeeld wierden elk tot dry 'maenden gevang en 150 fr. boete. Zy waren in beroep gegnen voor het hol van Brussel, dat, niet tegenstaende de pleytingèn vaö MM. Defré en Jaraar, het vonnis van Mechelen bekrachtigd heeft. Wy verwachten dal nog andere liberale eerdieven op de duymen zullen geklopt worden cn dat de lasterWoede der schaeralelooze libérale se'cte aldus wel zal koelen. Antwerpen had, onder zyn voormalig gemeente-bestuer, zyne geheyme policie. En den opper-kommissaris beweert over hel gebrnylc der 3000 franks, daeraen gewyd, geene rekenschap schuldig 'te zyn, Zelfs aen den burgemeester i Den gemeenteraed heeft dat krediet reeds op 2000 franks ge- bragt, en men is voornemens het geheel af te schaften. Nog eenen tr^k van achteruytkruyping. Den gemeenteraed heeft insgelvks het hulpgeld van den grooten franschen .schouwburg afgeschaft.. Dat de ryken die plaisier willen hebben in theaterstukken te zien spelen, dit ge- Doegen met hunne eygene duyten betalen en niet met 't geld der burgers die nooyt naer- den theater gaeR. Het Staets-bestuer weygert de benoeming van eenen toezigkr der antwerpsche gemeente-scholen goed te keuren. HET VERBOND EN WANNES DEN BARBIER. Wannes. Dag, Verbond. Verbond.Ha, dag Wannes, 'k ben biy dat ge daer zyt,. Wat nieuws Wan. Zoo nog al 'l een en 't ander. Men spreekt nog al over 't kammingsken dat uwe twee opstellers lest op 'l kouvoy ge kregen hebben van den Dcnderbode. Verb, Gelooft gy dit vertellingsken Wan. (Ziel) gereed makende om to scheeren 'K moet liet wel gelooven, 'k heb ze van de statie Zien komen. Ik dec mynen hoed voor hun afin 't gedacht dat Vlcyerman my ook zou salueren en ik alsdan zynen kop zou gezien hebben. En myn gedacht viel just uyt, inaer zeemenis kinjerendien kop was vies gesteld Belediger, die waerschvnlyk onder 'l kammen zynen bril verloren had, zag er uyt gelyk nen vastonavondgast op assche-wocnsdas. Verb. Maer van MYN blad van zondag nen keer gesproken, wat hoort ge daervan Wan. Wevnig goeds, jongen Verb. Was den llodj daerin niet fel gekloptLastert maer, Basilm, lastert zander ophouden (1) en zoo voort g'heel myn eerste bladzyde vol, hein Dezen keer heb ik hem voor goed vast. Wan. (Al zeepende.) Och 1 jongen, ge slaet zoowel mei ti zeiven Gy den Denderbode vastkrygen wel dit is n zooveel mogelyk als aen nen os van eyörs te pellen'T is hy integen deel die u by de kraog hoeft. Van den Abeel den schoenmaker, die niet dom is, zegt dal gy allocu den waren Basilius zytdat de Catholieke weekbladen u gedurig uwe leugens onderden neus vryven en dat gy nooyt eene enkele licht konnen goed maken. Vers.—Onder ons gezeyd, Wannes, dit is nog ai waer C11 't is daerom dat ik nooyt antwoorde als de klerikale» my myne eygene leugens yemyten. Wan. Gy zyt zoo gewoon te liegen, zegt Van den Abeel, dat g'uwe eygene leugens gelooft, by voorbeeld als gy beweert dat de Catholyko ortdenvysgeslichten maer DOMKOPPEN vormen Verb. 'li en doe, 'k en doe, 'k en geloof ik myne leugens uiel.Wanl|hoe zou ik. Verbond, konnen gelooven dal, par exempel, onder onze regeulie 51. De Ryck, gewezen student te Sl-Nieolaes) M. Eyermau te Dendermonde, verscheydene andere heeren in 'tkollogie alhier laulere DOMKOPPEN zyn? Dat SIM. I.ouis De Craecker, Ch. Hoone en veel andere die bj- de Jesuilon of le Jlelle gewoond hebben, ik, ik zou gelooven dat al die heeren DOM KOPPEN zyn? Wan. Ja, volgens uw eygen gezegde, èen geslacht ran dom koppen, menan hel land noch de maetschappy niets goeds te rer- woelden hebben Verb. Neen, neen, zoo dom beu ik niet, Ik geef dit maer af Otn de Catholyko gestichten le nypen. Wan. Eu daerom zeggen de Catholieken dat gy, en gy alleen den bisteraor Verboxd-Basilius zyt Verb. Maer M. De Decker ook heeft gezegd dat de Catholieke gestichten cretin voortbrengen. Wan. Gy lastert M. De Decker, zegde my hierop een geleerd man. M, Do Decker sprak van eenen kleynen cataloog van uytge- lezene goede boeken ten gebruyke van christelyke fapiiliën, en van stechte werken die zy dienen te vermyden, en hy beweerde dat men geonzins verpligtwas zich aen dien cataloog le houden by bet opvormen der geleerde jongheyd. Dus voor de tweede mael, Verbond-Basieies (Hy begint te scheeren.) Vers. Wat zegt men nog War. Gy lastert M. Lebroeguy, terwyl gy zegt dal hy ran de redactie der Catholieke gazel I'Dnivtrsel is overgegaen naer de redactie van 'I liberael blad ran Mechelen. Gy wist of moest weten dat M. Lebrocquy daeryopr een proces had ingespannen legen den Echo du Luren,tmrg een liberaci blad dat deze lastering eerst verspreyd had en dat gy zeer wel kenl. vermits gy er nog zondag eene g'heele koion leugens uyt geschept hebt.".!... Dus voor dn derde mael, Yerbond-Basiues Vers. Jan dommerde baerdkrabbers worden ook al slim en daerby nog Merikaeiay Wauncs, wees voorziglig, ge zult my snyden Wan. Boud u stil. Is 't myn gezegde dat u benauwd maekt, 'k zat zwygen. Verb. Neen, neen, ga maer voort cn maeli n niet kwaed. Was. 'K es zou my in u niet goorn kwaed maken, maer word ik wat slimmer, 't is dank aen Van den Abeel. Nu, gy lastert bovendien den Dien Public als gy zegt dat dit blad de protestalie ran M. Angenol afgekondigd heeft, alhoewel met al de Jesuihschr achlerhouiingen waercnn de klerikalcn alken hel gehcym bezitten. Verb. is 't niet zoo Was. Neen 't integendeel, dit is eenen uwer trouwlooze trekken, waermcè g'uwe katers zoo dikwils fopl. JU. S. heeft hei art. van den Bien Public overgezet en my laten «ytschrvven. HoorMen moet de antwoord van M. Lcbrocrpiv afwachten. zegt bet blad. Naglans aerzelen wy niet van nu af te verklaren dal, indien den brief aen M. Anger.ot toegeschreven een trefa- o briekeerd sluk is, wy 'den uylvinder een'er zoo eerlooze daed a nadrukkelyk schandvlekken. 11e wet, Vlrlumd, zyn dit Jezuï tische achterhoudingen? Reen't, niet waer? Dus voor de vierde moei, Verboko-Basiliijs (1) De linsncden in knraiUtUits siaeo in 't Verbond van toiidag.

De Denderbode | 1864 | | pagina 1