M. de Theux is ook door den Koning geroepen geweestdoch tegenstrydiglyk aen hetgene er gezegd wierd, is het ministerie hem niet aengeboden geworden hy heeft aen den Koning den raed gegeven van een zaken-ministerie samen te stellen maer zynen raed niet meer dan dezen van M. Dechamps is aenhoord geworden. Doch moest hei tegenwoordig ministerie aen het Staetsroer blyven, de calholyken zyn bereyd hunne pligt te doer.., Wy zullen hierop lerugkeeren. Men leest in den Uien Public Eene liberale komedie is hier zondag, in den ouden vlaem- schen schouwburg gespeeld geworden. Men had onlangs, in eene te Brussel gehoudene vrymelselaers-vergadering, besloten dat er dringendheyd voor de liberale party bestond, zich meester te maken van de Vlaemsche beweging. Het is den V\ B.*. Bara, waclsclien afgevaerdigden van üoornyk, die gelast is geworden gevolg aen deze beslissing te geven. Hy is dan naer Gend gekomen, alvvaer den heer De Kerchove, onderdanigen dïenaer van de Logie, zich gehaest heeft eene liberale vlaemsche meeting in te riglen. Deze meeling heeft zondag, om 10 uren des morgends, plaets gehad. Het vlaemsch is maer het voorwendsel geweest. In den grond heeft men maer geschreeuwd tegen het calholykdom op dit thema spraken opvolgentlyk de heeren Vujlsleke, Ürieghe, Destanberg, De Deyn, Gondry, en eyndelyk den heer Ecrevisse, vrederegter te Eeeloo, gekend wegens allerley regterlyke en andere zottigheden, en die komen verklaren heeft liberael te zyn, uyt hoofde van de onbeslaenbaerheyd van het vlaemsch patriotismus met het blinde geloof en het lezen van den Roozen- krans. (i) Wat de vryheyd des woords betreft, die op deze liberale vlaemsche meeting heeft geheerseht, zy herinnert aen diegene welke bestond op het fameus kongres van Gend. Een plakkaert in de stralen te lezen, kondigde aen dal al de denkwyzen vryelyk zich op de meeling zouden mogen uylen hebben. Twee sprekers, de heeren Bilen, voorzitter der spinners-inaelschappy, en Van Acker, advokaet, zyn zoo naïel' geweest aen de regtzin- nigheyd dezer belofte te geiooven, en hebben getracht liet woord te nemen om de leyders der meeting te weörleggen. Zy zyn er slecht van afgekomen: zy zyn het voorwerp geweest van onophoudelyke onderbrekingen, beledigingen en getier, waerdoor alle diskussie onmogelyk was. ÏVIaer wat nog hel zonderlingste is, de inriglers der Meeting hebben lot het laclsle toe do pretentie behouden, dal zy de vry heyd des woords geëerbiedigd hebben. Den lieer Van Acker, zeggen zy, is volkomen vry geweest, aengezieu hy 30 minuten op de tribuen is geweest. Dat wilt zeggen dat, wanneer gy gedu rende 30 minuien eenen redenaer overschreeuwd en uytgejouwd hebt, gv nog zoo onbeschaemd zyt te bewecren, hem de vryheyd gelaten te hebben om op zyn gemak te spreken Wat nu de Vlaemsche zaek betreft, wy geiooven niet dat zy iets by den meeting van zondag laetst gewonnen heeft. Wat wy zeer goed zien is, dat er eenige heerschzuehiigen zyn die zich van deze zaek bedienen willen als-van een voetschabel, behoudens dacr over later to spreken, en, goiyk den Journal de Gandde Vlaemsche beweging eene flamendicitc rageuse te noemen (1) Men meld ons uyt Eccloo dat M. Ecrevisse, die in de gendsche liberale vlaemsche meeting, zich zoo liberael waende, zich, op Assebe-Woeosdag, ie Eeeloo zooveel te Cnlliolyker toonde. Den nmn'ging by 31. den Deken om een kruysken en bevvaerde het zelve om -er op de seance van II ören mee te pryken. Dit zyn Jannen, he 1.... TOELAGEN AEN THEATERS. L'Economiste, een liberael blad, bestuurd door den heer Mo- linari, kondigt in zyn laetsle nummer de volgende regelen af over hel afschaffen der subsidie aen onze fratische theaters Toen wy, tien jaren geleden, den stryd begonnen legen den geldclyken onderstand acn de sciiouwburgen, door te doen zien dat hel noch eerlyk, noch nul lig was dc massa volk te dwingen om voor het vermapk. der liefhebbers van opera's en bollenen ie betalen, heeft men ons voor regeringloozen en utopisten doen doorgaen. Welnu, wy kunnen thans met eene diepe voldoening melden, dat onze droombeelden hunnen weg beginnen te maken! k.Vroeger bekwam eenen onzer vrienden, den heer Maü, té Verviers, de afschaffing van den geldelyken onderstand, ii~ af wachting der afschaffing van den onderstand in andere zaken tcrzelver tyde leverde den heer Bourlard, le Bergen eenen roem! vollen zoo niet beslissenden stryd legen do partygangers van bet vermaek, betaeld uyt eens anders zak dank aen lietTvoorslel van den heer Lacroix, gewyzigd door den heer Oris, is het regiem der subsicJiën te Brussel zeer ziek eyndelyk, te Ant werpen heeft liet nieuwe gemeenle-besluer eenen nieuwen titel op onze erkentenis hekomen, door de subsidie, voor het "root theater af te schaliën. a Voorlaen zal iedereen, le Antwerpen, verpligt zvn om op den schouwburg zyne konsummatic Le.betalen, even ais hy ze in het koffyhuys belaelteventwel zullen de belastingbela'lers de arme-ahonnenlcn en gewoone bezoekers van den'schouw burg nog blyven ondersteunen, door hun gratis de zael, licht en verwarming le bezorgen. Maer liet is reeds iets gewonnen van hen geene aclmoes in geld nicer le moeten doen Zal onze liberale regen tic dit princiep ook niet'beginnen le begrypen Wy vrcczen er voor want in plaets van de nuüeloozc geld verkwist in gen voor thealery af le schafTen, begint zy eerst deze te verin cederen. Dit heeten onze sladhuysbollen liberael besturen. EEN TWEEDE SNUYFJE VOOR M. CHAZAL. Men herinnert zich nog welke hevige woordenwissefing er in ile Kamers oulstond by den voorstel van de 15 millioen gevrae»d dooi' den minister van oorlog voor de zoo vermaerde kanons Wahrcndortl'. In weerwil der meerderheyd van de oversten onzer grofschut- tery, die aen het fransch kanon den voorkeur gaven, dron" den heer Cbazal liet kanon Wahrendorff door. Nu vernemen wy dat in den oorlog tegen Denemerken, het oostenryksch geschut, dal het fransch stelsel nabykomt, 'verro hel pruyssich, dat is hel Wahrendorffseh, overtreft. De ondervinding zelve geeft dit snuyfje aen den heer Chazal. Een antwerpsch blad kondigt de volgende tyding af, waervati wy hem naluerlyk de verantvvoordelykheyd ovei laten Eenen persoon in staet om goed onderrigl ie zyn wegens hot gccu er in het ministerie van oorlog orngaef, verzekert mv dat men al da er duchtig aen 't werk is op dat, by de eerste "c- beurtcnis, by het minste woord, men binnen de acht dagen'ly Is versoheydene klassen van'militie onder de wapens zou "kun re", roepen en alles in gereed'heyd brengen om het.leger op oorlocs! voet lë stellen. c Men houd zich voorrirmëlyk bezig met schikkingen te nemen op dat de ruylery en de artillerie behoorlyk gemonteerd worden. Er zou spraeh zyn het tydstip der' remontering een jaer te ver vroegen. De besluyten van bevorderingen en benoemingen liggen reeds gereed, zy moeten maer alleenlyk meeF geteekend worden. By het minste oorlogsgerucht,, by d'e geringste betooging van hel fransch leger op de grens van den Rhyn, zullen de helft onzer officieren bevorderd worden tot eenen graed hooger dan dengenen dien zy thans hebben, en eene menigte onder-officieren van alle wapens'zullen onder-luytenants worden benoemd. De oude ministers Fr ére', Tesch en konsoorten schynen by hun ontslag te blyven, en willen de moeyelykheyd van den toe stand geheel van hunnen rug schudden. Tot daer. Maer indien zy geiooven de openbare belangen door de verdaging der Kamers te mogen laten varen, dan zou hunne vyaerdigheyd en de logiek ook eyschen dat zy geen gebruyk meer maken van de magt ten voordeel© hunner eygene belangen. Overal waer het maer mo- gelyk is, vullen zy de openstaende" plaetsen van schepenen en burgemeesters mei hunne vrienden en slaven in, en zy vergeven al de overblyvende gunsten aen hunne aenbidders. Men zal niet zeggen dat zy den openbaren dienst alleen beoogen, want dan hadden zy sedert lang eenen burgemeester en schepenen be noemd voor Antwerpen, de tweede stad van liet ryk. (Land van W'aes). Bambmgge, Eeghem 3 Meert 1864. De Hoogballiii aen Mynheer den Denderbode. Wederom wal nieuws zelden wal goeds. Waerlyk men zal my nog boos maken en dan Gare la bombe. Zie hier waervan er kwestie is. Daer is een middel uitgevonden indien gy burge meester zyl, om in den raed uwe meerderheid te blyven be houden, alhoewel dezelve in de kiezing afgedankt is en voor de afgekookte meerderheid om aen te blyven ook. Gy, burge meester, moet enkelyk uitstellen den eed af te nemen van de meuwgekozenen en oiiderlusschen uwe afgedankte meerderheid byeenroepen en met dezelve beraedslagen en benoemingen doen. Die meerderheid gebaerl van niets komt zetelen, beraedslagen en stemmen en den toer is gespeeld.... Dat zou goed zyn indien er geene reglers meer waren in Belgie en indien liet artikel 197 van 't strafwelb'oek eene doode letter ware. Nu ter zaek. Go.lyk gy weel, uit hoofde van verbreking der kiezing van October, beeft er alhier eene tweede kiezing plaets gehad welke den 16 January door de bestendige deputatie is goedgekeurd ge weest. Berigt van deze goedkeuring is aen den burgemeester ge- daen den 21 derzelve maend dë benoeming der twee schepe nen is daer kort op gevolgd. De niet-herko'zene leden hielden dan op deel te maken van den gomeenteracd, dat gaepl gelyk eenen boeren-oven Ja, maer zoo oordeeleu die regisgeleei dcn niet. De burgemeester heeft den 20 van february zyne afgekookte meerderheid byeengeroepen om, volgens aengeduicT dagorde over te gaen lot de benoeming van eenen gcmeente-sekreiaris, en die dompelaers zyn met de buis aen 't uiteinde van hunnen 'tJipon, den 22 daeropvolgende komen, in 'l gemeentehuis, zetelen, beraedslagen en met geslotene bricfkens stemmen over de zaek in 't. dagorde vermeld. De burgemeester presideerde. Daer is, staende zitting, eene kraehiige en wel beredeneerde protestalie afgelezen, door een wettig gemeenle-raedslid, met verzoek dezelve by 't proces-verbael te voegen. De voorzitter eeweygerd hebbende daeraen le voldoen, zoo is dezelve aen hoogere overheid verzonden. Nu, is dc Hoogballiu curieus te weten of die zaek, uit party geest, door de overlieden, zal in de vuilmande gesmeten worden. De Balliu waekl van onder zyne kist. By 't eindigen van mynen brief verneem ik dat, de burgemees ter zich geweerdigd heeft de meuwgekozenen tot den eed te aenyeerden gisteren 2 meert iia. daerloe, door hoogere overheid verscheide maei gesommeerd geweest te zyn. Tol later, heer Denderbode Regt voor de vuist. Hoogballiu. Het O/jice de Publicilé, een liberael weekblad, schaemt zich niet de ruyten zyner eygene party in te slaen, met namelyk eene soort van samenspraek meé te deelen, waer in de regenlie van Aelst op eene bittere wyze beschimpt word wegens het radbraken der fransche tael in hare beraedslagmgen door zommige leden ge pleegd. Het liberael blad geeft Aelste'rsch regenlie fransch af met hair op nen halven voet lang en is er daerdoor in gelukt onze regentie te doen figureren in een spotprogramma eener kavalkade die zondag te Brussel zal uytgacn. Wy komen tegen deze liberale onbetamelykhoyd uyt al onze krachten protesteren, 1° omdat het liberael Office de Publicitó en het spolprogranima hunne eygene liberale vrienden als cretins afschilderen 2° omdat zy zouden willen doen geiooven dat, als de zou onder is, er nergens beesten in de schaduwe zyn dan te Aelst alleen. Deze handelwyze is zoo gemeyn als onverdragelyk. CORRESPONDENTIE. ONTVANGEN van M. B. te Idegem 6 fr. Idem van M. V. D. M. te Neder-Eeuame 24 fr. Item van W. le Calloo, 6 fr. M. De Jonghe, professor der byzondere dogmatische gods- geieerdheyd, is benoemd tot titulairen kanonik der hoofdkerk van Gend. M. Sonnevillc, liceneiaet in de godsgeleerdheyd, is benoemd tol professor der bezondere dogmatische godsgeleerdheyd in liet seminarie. M. Do Buyst, onderpastor te Zele, is pastor benoemd le Bevere, by Audenaerde, in vervanging van M. Van Waerebeke, in de zelfde hoedanigheyd benoemd te Lovendegem. Ziehier eene tyding welke door de belgische catholyken met voldoening zal vernomen worden. Zyne Heyligheyd den Paus komt Mgr. Faict, vikaris-generael van het bisdom van Brugge, te benoemen tot bisschop-coadjutor van Z. Uoogw. .Mgr. Mnlon. Den 27 february is eenen aenzienlyken diefstal gepleegd ie Aelst, ten nadeelo van M. J.-B. De Sadeleer, grondeygenaer. Eenen zyner bloedverwanten, die .by hem woonde,is naer Brussel vertrokken, medenemende eene som van 14,950 Ir. in obligation en andere vvcerdyën. De politie is op het spoor van den pligtigen. Een besluyt van den gouverneur dezer provintio, gedag- feekend van den 2 meert, beveelt do opening der barreelen op dc groolc banen en buertwegen van Oost-Vlaenderen, te rekenen van donderdag, te middernacht. Openstaende plaetsen. De plaets van onderwyzer in de celgevangenis van Gend is open. De jaerwedde bedraegt 1100 franks. Den voorkeur zal gegeven worden aen de kandidaten die door de normale scholen gediplomeerd zyn. De kennis uer twee tales is verpligtend. De gegadigden zyn aenzocht len spoedigste mogelyk hunn» vraeg met behoorlyke stuks te doen toekomen in het departe ment van justitie. Eene der plaetsen van onderwyzer in de hervormingsschool van Ruysselede is ook open. De jaerwedde is 800 fr. minimum en 1200 fr. maximum, be halve de tafel, wasschen, wooning, vuer en licht. De Gendsche peerdemerkt, gezegd van Half Vasten, is met heerlyk vveder begunstigd geweest. Reeds van zondag af begaf men zich in menigte naer buyten de Dampoort, alvvaer maendag nog talryke praehlpeerden verkocht wierden. Dynidag ook was den handel in prachtpeerden zeer levendig. Men noemt eénew koopman die lot maendag avond, een dertigtal dier pcerden had verkocht. Ter merkt van dynsdag op het Spanjaerdskastcel, waren er 982 volwassen inlandsche peerden, 19 veulens, 10 ezels, 199 wagens en 82 karren er waren ook veel vremde koopmans, vooral Diiylschmans den handel was bedryvig en de pryzei» tamelyk hoog. In zyne zitting van zaterdag heeft het Gendsoh hof van be roep uylspraek gedaen in eene zaek, die een belangiyk vraegstuk van beslnerregt deed ontstaen. Zyn de gemeenten verpligt aen de pastors eene wooning of schadeloosstelling voor hunnen huyspacbl te verschaffen, daer waer er geen pasloreel huys beslaet aen de kerkfabriek bchoo- rende Hel hof heeft de kwestie me tja beantwoord. De kerkfabrieken van Sl-Jacobs en der Auguslynen te Gend hebben geene pastorele woonhuyzeu. Tol in 1859 wierd er op stads-budget eene schadeloosstelling gebragt voor de heereu pastors dier beyde parochiën, voor het betalen hunner huvs- pachten. Sedert 1859 heeft de stad geweygerd te voldoen aen hetgeen tot dan toe als eene wettelyke verpligtïng wierd aenzien. Het hof van beroep, het vonnis der regtbank van eersten aen- leg bekrachtigende, heeft de konldusiën" der Regentie van Gend van de hand gewezen. Hebben geplelen M. Drubbel voor de heeren pastors van St-Jacobs en der Auguslynen, en M. Metdepenningen voor de stad Gend. Een vreeslyk ongeluk is dynsdag morgend le Gend, rond 9 uren gebeurd buyten de St-Lievenspoorl. Eene kar met eenciï ezel bespannen was van stad gekomen geladen met een stuk spoeling. Het 9jarig zoontje van zekeren Bouquet, woonende te Ledeberg in den Binnenweg, was achter de kar komen geloopen en wilde er zich langs achter aenhangen. Hel ongeluk wilde juyst dat den ezel geenen buykriem aen had, waerdoor ge beurde dat de kar eensklaps omvvipte en het stuk spoeling niet al zyn gevvigt op den kleynen ongelukkigen viel, die, vreeslyk den buyk en de borst verpletterd was. Opgenomen en in de esta- minet het Leeuwken gedragen, is den jongen er dry uren nadien in de vreedste smerten bezweken. Men zegt gewoonlyk een ongeluk komt nooyt alleen .- lerwyl dit ongelukkig voorval op strael plaets had, lag het 5jarig broer ken van liet slagtoffer in huys in Ivke. .Men schr-yft uyt Audenaerde Eene dicnslmeyd dezer stad, welke in den namiddag van donderdag voorlaelst haren dienst had verlaten, mogelyk met het gedacht om het vroedkundig ge slicht te Gend in te gaen, heeft in de nabyheyd der baen van den yzeren weg le Bevere, een kind ter wereld gebragt, dat, zoo het schynt, zy van liet leven zou gebragt hebben. Zie hier wat wy over deze zaek hebben vernomen Eenen man die op hel veld werkte, was op eenig gerucht dal hy hoorde naer de plaets van hetzelve gaen zien, en aldaer aenkomende, zag hy een vrouwspersoon spoedig eene andere rigling nemen. Den naderenden avondstond had den man belet de vrouw te her kennen, maer gaf aenstonds aen den veldwachter De Vuyst, te Bevere, kennis van hetgeen hy dacht voorgevallen lè zyn waerop den veldwachter spoedig ter opzoeking snelde en den donker hem belette iels te kunnen ontdekken. Des anderendaegs zyn de opzoekingen voortgezet geworden, en men is er in ge lukt het spoor der verdachte misdaed te ontdekken later heeft men vernomen, dal de meyd het kind, welk langs den weg in haren schoot van koude zou gestorven zyn, niet in eenen water put te Bevere, maer wel in eenen put naby hare wo'oning, te Nazareth, zou geworpen hebben. De meyd is aengehouden en naer Gend overgevoerd. Men schrvft uyt St-Nicolaes, 27 february Eene ontaerde moeder heeft haer kind zondag morgend,. in de Kapelslraet, alhier, te vinden gelegd. Zy word door de politie opgezocht. De doctrmairen hadden de hoop gekoesterd dat den uyt- slag des onderzocks, nopens de kiezing van Bastogne, zou na deel ig zyn voor de bewarende party. Nu zy overluygd zyn, dat dit slechls eene ydele hoop was, stellen zy alles in 't werk om den uylslng le verdagen. En inderdaed men is er in gelukt hel onderzoek zal voor het eynde van den tegenwoordigen zitlyd niet kunnen afgeloopen zyn. Meer dan taehentig getuy'geu móeten te Brussel, en liyna veertig, te Marche en te Bastogne, nog onder- boord worden. Verleden maendag, begaf den dienstbode van eenen land bouwer te Jupille, gekend onder den nnem'van Oude Pier, zich 's avonds in den peerdenslal, ten eynde water te putten in eene ktiyp, waer hel drinken van de beesten zich bevond. Den onge lukkigen was "zoodanig dronken, dat toen hy zich over de buyp boog, hy er met het hoofd voorover in viel. Wanneer men hem vond was hy maer een lyk meer hy had nog in zyncn zak de gcneverflesch, die zyne dood heeft veroorzaekt. Men sehryfi uyt Hoofdplael (Zeeland), den 25 february Een zeldzaem en meldingsweerdig geval heeft zich hier opge- dnen. De weduwe Frans Dc Wever, oud 42 jaren, was dezer dagen aen eene hoofdziekte overleden. Men nam ai de in dier- gelyke omstandigheden vereysehtc schikkingen. Vier en-twinti^ uren waren in dien stael verstreken, en de kinderen stonden uaest het doodbed der betreurde moeder ten eeuwigen vaerwel: want men ging het lyk kisten. Dan in eens rigtte de sohvndoode zich op zy ontwaekte als uyt eenen droom, cu tervvvl de dochters, door schrik bevangen, wegsprongen, vroeg zy aen haren zoon wat al die sombere toe! bereydsels rond haer wel bcteekenden. Kortom, de vrouw is. na 24 uren als dood te zyn beschouwd geweest, thans leenemael verrezen en genezen Het geval is zeidzaem, maer hierom merkweerdig, dal het ons leert wel in acht te nemen voor al de overyldo begravingen. - In een der gestichten van Roomen is dezer dagen zekere Madclena Annunziata Onofri overleden in den ouderdom van ruym 122 jaren. Alhoewel sinds 1855 in het gesticht verpleegd, was zy lot op den laelslen oogenblik in het bezit van al hare geestvermogens en daerby zeer opgcruymd.

De Denderbode | 1864 | | pagina 2