Zondag 017. laer. lTo VERTREKUREN UYT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN G FRANKS 'S JA'"RS. Hoe langer hoe erger Want Rekent en telt, landgenoten. Catholyken, let op. Dendenn. 5-20 8-30 9 45 1 ?-3o 3-15 6-25 9-05 :g Gi-nd. Brugge, Oslende 6-45 8-30 12-35 3-13 Lok eren 5-20 8-30 0-00 12 33 6-25 'li 6-23 le en 2e klas langs Dendomionde. Brussel 8-05 0-00 12-10 3- 0 5-43 (i-20 8-45 jg Doornyk, Kortryk, Moesereen, Ilyssol (langs Meel). Brus. Aniw. 5-20 8-30 9-45 3-15 6-23 <;en«l) 6-45 8-30 12-33 3-15 6 «5. Leuv. Thienen Luvk 5-2 8 30 9-45 3 15 6-25 Doornyk, Ryssel (langs Alh) 7-55 3-35 0-' 0 Verv. Land. S-Truyen 5 20 8-30 9-43 3-13 6 25 Ninovo, Geerardsl)., All), -7-35 2-30 5-33 8- <5 Gend 6 45 8-30 12-33 3-15 6-25 9-05 Boi'gei:, Qnicvrain, Namen, 7 55 2-50 3 35 VAN ANTWERPEN NA ER Sl-Nieolaes, Lokeren, (lend, 6-10 7-30 10-30 3-00 6-10 0-00. VAN GEND NAER Lokeren, Sl Nicolaes, Antwerpen. 6-10 9-03 10 20 2-35 6 15 7-00. Tc Lede slaen al de konvoys. Te Idkc.em slaen deze vertrekkende van Alh 6-30 0-00 10-40 4-3(t 7-25 en al de konvoys vertrekkende van Denderleeuw. Te Gyskghe.u slaen slil al de könvoys uytgenomen deze 'vertrekkende van Aelsl 0 00 des morgens en 0-00 en van Dondennonde len 0-00 s morgens en-10 00. Te Santbergen slaen slil de konvoys van Alh G-30 10-40's morgens. 4-30 en 7-23 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20 's morgens, 3-20 6-05 en 9-00 des avonds. Dendermonde, Aelsl, Ninove, Gecraerdsbergen, Alh, Ëuit|He Kiicin. VAN ROKEREN NAER 7-00 9-35 3-10 7-45 0 7-10 0 00 3-10 7-45 0 VAN ATH NAER Gcernerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-40 4-30 7 Lessen, Ceer'aerdsbergen, Ninove, Aelst 6-30 10 -10 4-30 7 Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10 40 4-30 Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). 6-lü 10-4Ü -r-30 VAN GEND NAER Audenacrde, 6 43 9-30 1-30 6 00 8. nakr aei.st 7-20 11-25 2-13 3-00 5-55 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6-'5 7-35 11-45 2-23 0 00 5-30 8- Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-35 .2-23 5-b0 8 VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-23 2-30 5 15 8-10 (langs Meeh.) 5-45 9-00 i'»-05 3-40 0 7-25 7-55 12-05 2-50 5-15 8 00 7-20. -10 10-00. AELST, DEN 26 MAERT 1864. Het is eene stellige daedzaed dat liet politiek ligchaem van België» ziek is en dat het kwaed, 't geen dit ligchaem ondermynt, hoe langer hoe erger word. Het ontzag dat onze wetgevers zou den moeten inboezemen, verandert in minachting die van dag tot dag aengroeyt het vertrouwen dat eene wetgevende magt moet genieten, is in wantrouwen verkeerd den eerbied dien 't volk haer gewoonlyk toedraegt is verdwenen en ver vangen door eene soort van afkeer die*alle gezag verkrenktmet een woord, het volk ziet in de wetgevende magt eerder eene vergadering van partymannen die zich zoo min als den Koning der Hottentotten met de belangen van België» bekreun,!, dan een korps van staels- wets- en huyshoudkundigen, die door de kiezers zyn be noemd om 's lands zaken met vlyt en vaderlands liefde te besturen. En wat is daervan de oorzaek Deze oorzaek is gemakkelyk om raden de liberale meerderheyd heeft zich ten dienste ge steld van de kopstukken der franemayonslogiën, die niets anders zoeken dan twist, tweedragt, óverhecrsching en regeringsloosheyd, al elemen ten die nacleelig zyn aen den godsdienst zoo wel als aen 's lands nationaliteyt. Aen die kopstukken heeft de meerderheyd op eene verslaefde wyze gehoorzaemd, zy heeft geknikt of geschud zooals de aen voerders'begeerden, zy heelt gedanst gelyk er gesehuyffeld wierd en eyndelyk hare zelf- weerde zoodanig vergeten, dat zy geheel en al het werktuyg der vrymetselary geworden is. Een brusselsch blad zegt De vrymetselary erkent in den Staet geen ander gezag dan het geen zy zelve naer haer welbehagen mag in- geven en besturen zy eerbiedigt het gezag maer voor zooveel het een uytvloeysel zy der francmagönslogiën dit gezag wilt zy onafhari- kelyk, op voorwaerde alleen dat het toestemme in hare handen een instrument tegen de Caiho- lyke religie te wezen. In den grond is de vry- metselary zoowel vyandig aen den Staet als aen de Kerk. Dit legt ons duydelyk uyt niet alleen de han- delwyze van 't ministerie en zyner liberale knik kebollen, maer nog bovendien al de akien van 't gouvernement. Als de liberalen spreken van de vryheyd te eerbiedigen, wat is 't voor eene vryheyd 'T is de vryheyd van 't kwaed te doen, de vryheyd van goed te verdrukken. Als zy spreken van onpartydigheyd en van ge- lykheyd van alle burgers voor de wet, wat ver- staen zy daerdoor De vermomming der regt- veerdigheyd en de bevoordeeling -van al wie in de francmngonsseete ingelyfd is geene andere dan francmagons hebben immers van't libera- lismus het minste vooTdeel te verwachten. Als zy spreken van politieke eerlykhcyd, wat beteekent dit woord? Niets anders dan huyehe- lary en juyst het tegenovergestelde van 't geen dit woord uytdrukl. De revolutie doet zich overal in gevoelen eri dit wel zonder wederhouding De magonnieke party ziet en gevoelt dat, om haer doel te konnen bereyken, zy alles wat regt en nuttig is moet ver nietigen en 't land in den doolhof der regerings loosheyd werpen. Het is door dien revolution - nairen geest dat. zy zoo in 't gouvernement als in de Kamer de sterkste middelen zoekt om alles wat van verre of van naby met den godsdienst in betrek staet te vernietigen haren liaet legen den godsdienst is zonder palen omdat zy in den godsdienst den eenigslen of voornaemsten liin- derpael erkent tegen de verwezenlyking barer trouwlooze inzigten. Dien haet wint dagelyks veld en 't is 't geen de Catholyken wel moeten begrvpen en middelen gebruyken om er de uyt- werkselsvan tegen te kanten, door eene nauwe vereeniging van alle weldenkende mensdien, door eene krachtdadige en zelfs stoutmoedige houding, door gedurige wervingen om de goede genootschappen te doen aengroeyën, door de verspreyding van licht en waerheyd, door de onbeschroomde handhaving der goede princiepen en eyndelyk door een pleglig en overbrekélyk besluyt van op de bres te springen, als den dag- des gevaers zou aenbreken, en de zelve nimmer te verlaten ten zy nadat den algemeenen vyand voor goed neergeveld is. Doe» wy, Cafliolyken, 'dit niet, het maconniek kwaed zal hoe langer hoe erger en ten laetsten zonder hulpmiddel worden"! Sedert de maend november tot den halven dezer maend, zyn de Kamers byeengeweest en hebben zy aen de Staetskas de ronde somme van TWEE EN TWINTIG DUYZEND VETTE GUL DENS par m iend gekost, dit in franks 46 DUY ZEND 560 FRANKS, en voor de vyf maenden de verbazende somme van TWEE HONDERD TWEE EN DERTIG DUYZEND, ACHT HONDERD FRANKS En als men yraegt wat de Kamer daervoor gedaen heeft Antwoord men overal Mets, volstrekt niets Is het dan te verwonderen dat men overal murmureert togen het parlement en dat men van hel parlementaire stelsel begint eenert afkeer te DENJ TOO VEK-SPI EGEL. Hot was.op het eynde van eeneii schoouen herfl-dag. Roods begonnen de schaduwen des avonds zieh over de slad Florcr.eiën uyt te hreyden wanneer Cornelius Agrippa aen zyne deur ligtelyk hoordé kloppen, en eer lang zag by in ilie kamer, alvvaer hy zieh met hooge studiën onledig hield, oenen vremdeling binnen treden. Schoon dien vremdeling eene fraeye gestalte had, hecrschlc in geheel zynen persoon iels onvalhaer en verholen. Moeyelyk zou hel geweest hebben zynen ouderdom te zeggen, daer de frisehheyd der jeugd op de buyler.gewoone wyze in hem met de kenschetsen der hoogbejaerdheyd verward waren. Hy droeg de llo- rentinsehc kleeding, maer had een en bedevaerders stok in de hand, en op zynen broeden zyden gordel kon men eenige woorden in liet hélireeuwsch lezen. 'De uytdrukking zyner oogen verried eene diepe wysheyd oii liet terzelfder tyd kennen dal eene hevige sniert zyne ziel teysterde. w Verschoon het my, mynheer, zegde hy tot Agrippa, van my alzoo by u aen te melden. De facm uwer welen- schap in alle de gewesten der wereld verspreyd en het gerucht daervan tot my gekomen zyndc, heb ik de schoone stad Floïenliën niet willen verlaten, zouder u gezien te hebben. Gy zyt welgekomen, zegde Agrippa maer ik vrees sterk dal uwe nieuwsgierigheyd te leur gesteld zal worden, want gy zult in my niets oncfer vinden dan oenen man, die, in sledo van, gelyk alle krygen Dit zyn wy verschuldigd aen de liberas- tersparty, die voor de Constitutie niet meer eer bied heeft dan voor eene ellendige seholelvodde, byzonderlyk als zy het minste de vryheydsha- tende inzigten van het liberalendom tegenkant. Dit guet zooverre dat 5e manier, op welke liet liberalismus besluert en de liberale represen tanten doel marcheren, er geene" regelmatige stemmingen der budgets meer noodig zyn. Elk aer komt het ministerie af met afzondeilyke voorstellen van byzondere, huytengewoone, sup plementaire eiï eomplemenlaire kredieten, 't zy om uytgaven te betalen die het zich in zyne alles over 't hoofdziende magt veroorlooft zonder zelf de Kamer te raedplegen, 't zy om uytgaven te volledige» waervari het krediet onvoldoende gevonden is. Uyt dit misbruyk volgt dat de ekeiikamei' in d'onmogelykl.eyd is goed en wel het gebruyk der staetsgelden te onderzoeken en naer te zien. Maer onderlusschen moeten de lastenbetalers toch leggen, het liberalismus be kreunt zich noch met hunne klagten, noch met hunne reklamen, noch met hunnen kommer, noch met hun zweet, noch met hunnen arbeyd het liberalismus zit aen 't schotelken, het lekt en zuygt zoo lang er iels in is en maekt het spreek woord wacr dat de vette zwynen niet weten dat de magere honger hebben. Verseheyde catholyke dagbladen' hebben, over eenige dagen, aengekondigd dat het ministerie bezig was met naer den middel te zoeken, om een groot getal valsche kiezers te konnen maken. Alzoo zouden de mannen, die door de kassey- steenen aen 't roer gekomen zyn, het beslier dat hun ontsnapt nog blyven behouden. Die aenkondiging heeft de liberale gazelten ten hoogste» verbitterd en den Echo van, ik weet niet welk parlement, zegt dat den minister die zulke maetregels zou voorschryven om valsche kiezers te maken, zou moeten in een zothnys gesteken worden. Dit is veel gezeyd maer klap pen zyn geen oorden en al dat liherael geklap is woorden in den wind, daerom willen wy er niet op steunen. Wy zeggen alleenlyk dat de inlich tingen van onze kon fraters uyt goeder hand ko men, en dat men in verscheydene gemeentens de lamen opgenomen heeft van al d'inwooners die men voor liberalen aenzag en die daer omtrent den kies-cyns betaelden. Deze moesten daerna opgewekt worden om eene valsche verklaring te doen, eenen dienstbode, eene haerdstede, of een ingebeeld bedryf, meer dan zy inderdaed hebben op te geven, en die vermeerdering van belasting zou hun vergoed worden door den libe ralen klub van die gemeente. Ter zclfder lyd, moest men het bedrog te werk stellen dat over eenige jaren in zekere plaetsen wyze lieden, van zyn leven gebruyk te maken om ryk- dommen en eer le verwerven, lange jaren in lastige en baeilooze studiën doorgebragt heeft, om de natuur eenige barer wonderen te oulrooveii en in liet geheym der verholen wetenschappen te dringen. Wal spreekt gy van lange jaren, ric-p den vremdeling met eenen droefgecstigen grimlach uyt, gy die nauwelyks lach en- lig lonten hebt zien verloopen sedert dal gy den moo- dei'lyken boezem verlaten hebt, gy, wien liet graf reeds dészelfs beschermende ermen toereykl .en eerlang eene vreedzame en eeuwige rust staet le doen genieten. Ik heb een genoegzaam ncntai grafsteden bezO' hl ik heb grafsteden gezien, alwaer de slilzwygeiuiheyd lieerscbt ik heb die by de Incisie stralen der ondergnênde zon zien verschooncn. Hoe menigwerf drukte ik, in de dagen myner jeugd, den wensch uyt om de zon le mogen evenaren, welkers loop zoo langdurig, zoo glinsterend, zoo roemryk is. Maer nu ben ik van gedacht dat. het veel beier is in het graf tc slapen 'Jan haer le gelyken. Dezen avond is zy achter hel gebergte verdwenen, maer hel is niet om zich uyt le rusten het is om haren loop te hernemen, en de zelfde wezens te gaen verlichten, de menschen altoos de menschen Er is geen graf voor haer De dauw-druppelen, waermede de aerde eiken avond en iederen morgend begoten is, zyn de tranen welke zy over haer smerlclyk noodlol slorl. Agrippa, drifligèn hewonderaer van dó schoonheden der naluer. diepgrondigen waernenler barer wond«r- verschynsólcn, li ad gewis zerr dikwyls zyne blikken en van West-VI aen cl eren gepleegd is, en 't welk bc- slaet in de belasting te verminderen van de Caiho'yke kiezers, die 2 of 5 frs. boven den kies- cyns belast zyn. Alzoo door deze kleyne vermin dering hunner contributie verliezen zy hun regt van kiezers Indien dat tweevoudig, bedrog komt te geluk ken, den zegeprael van 't francmagons-miijgtèrie zal gemakkelyk zyn, en de kasseysteeuen znllen het bestuer hernemen. Nu dat de listen gekend zyn, noodigen wy onze vrienden ernstig uyt de oog in 'tzeyl te houden, en de verandering der kiezerslysten die van den 1 tot -15 april moet geschieden niet uyt het oog te verliezen. Het is vari hunne vvaekzaem- heyd dat den uytslag der toekomende kiezingen afhangten 't is niet zonder reden dat men zieh onlruste, zyt indachtig hoe zy eertyds te Leuven valsche liberale kiezers hebben weten in te drin gen het hof van cassatie heeft moeten ver seheyde zittingen besteden om de kiezers-lysten van liet liberael bedrog te konnen zuyveren. Bovendien komt onze vermaning wel te pas, want de ministers gaen tegenwoordig zoo te werk, dat er van dees jaer eene algemeene ont binding der Kamers noodzakelyk zal moeten ge schieden. (Patrie). Het belangrykste feyt dezer week is de ver- scliyning van een werkje getiteld La Constitu tion Beige, et VEncydique de Gregoire XVI, en ge schreven door onzep doorluchtige» Aerlsbis- sehop. liet is onmogelyk er een kort begryp van te geven, dewyl dit schrift te belangryk is om er iets uyt weg te laten, ook verhopen, wy dat er kortelings eene vlaemsche vertaling zal van uyt- komen, opdat zy cfie de fransche lael niet magtig zyn, hetzelve insgelyks in zyn geheel zouden kunnen lezen. De Catholyken van Belgiën zyn dikwyls beschuldigd geweest dat de vryheden hunner Grondwet tegenslrydig waren acn den omzendbrief van Z. H. Gregorius XVImen heeft hel. Nalionaei Kongres verweten van gedoemde grondslelsels aengenomen te hebben en de ge- loovigen willen doen twyfelen of den eed van gcirouwheyd aen de Grondwet geoorloofd was op al die tegenwerpingen antwoord onzen ge leerden Kerkvoogd, met die weerdigheyd en ge- maiigheyd die hem eygen zyn. Z. Em. behandelt in zynen brief dry punten 1» het eerste komt zy terug op het gewigtig vraegsluk \an den eed aen de Grondwet, welke in 1815 zoowel in Vrank- nk als in Belgiën wierd opgeworpen en toont hoe hetzelve in beyde landen wierd opgelost. In het iweede regtveerdigt Z. Em. ons onsterfclyk Nalionaei Kongres van 1850, de Grondwet welke hel aen Belgiën schonk en (h n eed welke het voorschreef. Tc gelyker tyd weerlegt Z. Em. de onr« gtveerdige inzigten welke men thans de zyn gedacht gebi agt op soorlgelvke schoir.vspelen aen die welke den vremdeling zoo v£lc ontroering haorden maer de denkbeelden en dc iiidrukselcn des vremde liiigs waren zoo vers .liiilig acn hel geen hel welk hy tot dan toe zelf gevoéld had, dat liy eenigeu lyd sprake loos bleef. Inlusschen hernam den vremdeling het woord en zegde Men heeft my wond.-rlyke zaken vcrhaeld onitrenl eenen spiegel, door het vermogen uwer korist verveerdigd men heeft my gezegd dal dien spiegel hef afbeeldsel der overledene of afwezige persoonen, wier wezen men geern zoude beschouwen, te voorschyn bragl. Evlaes hier Ier aerde bestaet er niels meer welks zigl myne pogen zou konnen verheugen. Hel graf heeft alle de voorwerpen myner toegenegenheden ver slonden, den tyd heeft alles wat my eerlyds lol hey! verstrekte in zynen vluggen loop mec.egesleepl. In deze wereld, alwaer men zoo vele tranen stort, is niet eene voor my vergoten geweest en ik zelf kan niet meer wéenen, de tram-u-bron is in myn eygen hert nvlge- droogd. En nogtans wensch ik vuriglyk een gelaet het welk ik beminde nog eens te konnen wederzien geern staerde ik nogmaels eenen liefdevollen blik op die zachte en glinsterende oogen, op die levendigerè en lichtere slappen dan die der gazel, op dit zoo zuyver voorhoold, vvaerop God zyn edelste afbeeldsel printte. Oh mogt ik nog eens myne blikken doen rusten op dit schepsel, hetwelk ik zoo teederlyk beminde; hel welk my zoo vreedel ylc ontrukt wierd. Zulk een afbeeldsel zou voor myn hert veel zachter zyn dan alles wal de wereld my kan opleveren, lor uytzpndermg nogtans van hel graf. Hel was altoos mei de grootste moeyle dal men van Agrippa Oorlof bekwam om den toover spiegel, door zyne Kunst daergesteld, le mogen raedplegen. Nogtans hadden des vremdelings woorden eenen dusdanige» indruk op zyn gemoed gemaekl. dat hy terstond toe stemde om zyne begeerte te voldoen. Wie wilt gv zien vroeg hy hem. Myne dochter, myne lieve en teedere Miriam, antwoordde den vrem deling. Cornelius stopte alle dc nytgangen, langs wacr het huytenlicht in dc kamer kon dringen, placisle don vremdeling aen zyne regie zyde en hégon eenige vcr/.en in eene vremde lael teziuggn. Verscheydene mael dacht den vremdeling, eene andere stem op degene van den tooveraer Ie hooren antwoorden maer hare looucii waren zoo flauw, zoo weynig bescheyden, dat liet hem zeer moeyelyk zoude gew eest hebben le zegg-n of zy vvezenlyk zyn gehoor trolTcn of wel of hel en kelyk een zinbedrog zyner inbeelding was. Terwyl den tooveraer zong, wierd de kamer trapsgewyze verlicht, zonder dat den vremdeling kon ontwaren van waer het licht kw; in. Eyndelyk zag hv, in hel verdiep, eenen groolen spiegel, w'elken den ganschen muer bedekte, en op wiens oppervlakte eene dikke wolk mol rnsheyd heen en weer scheen le dryven. ts uwe dochter in de handen des hnwelyk> gestor-

De Denderbode | 1864 | | pagina 1