SAMENSPRAEK Callïolykeu aentygt. In het det'de punt bewysl Z. Em. dat den Paus Gregorius XVI geenzins van inzigt is geweest onze Grondwet te willen verooi deelen. Al die punten worden zoo mees- terlyk uytgelegd, hel achtbaer karakter van den sehryver geeft zoo veel klem aen zyne verklarin gen, er heerscht zoo veel vaderlandsliefde en eerbied aen onze instellingen in het gansche werk dat slechts kwaedwilligen voortaen de ge voelens der Catholyken zullen durven in twyfel stellen. VVy kunnen aen de bekoring niet wederstaen van het slot van dit merkweerdig stuk mede te deelen, het zal een denkbeeld geven van het be lang welk die verklaring in den huydigen toe stand moet verwekken Het is een onschalbaor geluk dat Belgiën steeds nauw aen den Catholyken Godsdienst gehecht is ge bleven, dien alleen waer is en alleen bekwaem de men- schen, zoo wel in hét tegenwoordig als in hel locko mend leven, gelukkig te maken, lnderdaed, omdat het bolgisch volk innig calholyk is, heeft men het onder koning Willem nooyl kunnen protestant maken en daer om ook, zich van een land scheurende dat het in de ket- terv wilde slepen, heeft hel zyn zelfsbestaen en ouaf- hankelykheyd terug gekregen. Het Nationael Kongres, vveerdigen tolk der godsdienstigo gevoelens van hen die het aengesteld hadden, heeft gezorgd van hun voor góed hel regt te verzekeren om met volle vryheyd den godsdienst hunner vaderen uyt te oefenen. Welnu 1 wy moeten zonder ophouden ons best doen, opdat onze landgenoten zich meer en meer aen onze Grondwet kleven, want, naesl God, bied zy ons de zekerste waerhorg aen van hel behoud van dit ge- heyligd regtwy moeten werken om ze vaster en vaster aen den Koning te hechten, die zich aftyd den trouwen bewaerder van dit regt heeft getoond wy moeten werken om ze aen liet koninglyk slamhuys te verbinden, dat er bestendig den krachtigslen steun zal van zyn maer wy moeten voornamelyk gebruyk maken van'het gemak dat wy genieten, om onder onze bevolkingen te versterken en uyt te breyden dit godsdienstig gevoelen, wclke'sleeds hel sterkste bolwerk voor Grondwet en troon zal blyven. Ongelukkiglyk zyn er in ons midden, menschen welke die belangryke pligt niet verstaen. Ofschoon zy eene christelyke opvoeding hebben genoten, gebruyken zy onze grondwettclyke vryheden voor niets anders als om de grondvesten des geloofs, indien het mogelyk ware, le ondermvnen en om het rationolismus voort te planten. Helaes men moet ze beKlagcn dat zy niet boter hunne eygene belangen, noch die van hun vader land begrypen maer levens den arbeyd verdubbelen om de Belgen in het geloof hunner vaderen te be houden Nieltcgenstaende onze staelkundige verdeeldheden geniet ons schoon vaderland oenen grooten voorspoed. Den godsdienst, den akkerbouw, den handel, de nyver- heyd, de kunsten ;cn wetenschappen hebben sedert onze ontvoogding wonderbaren vooruytgang gedaen maer op den dag dat.de Belgen vercciiigd zullen werken werken om meer en meer de grondsielsels van den catholyken godsdienst uyt te breyden en de volbrenging der pbgten welke hy opbrengt te verzekeren, dien dag zal de algemeene welvaerl ten toppunt stygen en zal men op het belgisch volk deze schoone woorden, door de goddelvke wysheyd ingeboezemd, mogen toepassen Zalig het volk dat alle deze mordeelen geviel Zalig het volk dat den Heer genomen heeft voor God en Hem ge- trouwelyk dient J Gave den Hemel dat dien schoonen dag spoedig aen- breke Onze Yolks-vertegenwoordigers zyn, in onbe- paeld verlof gezonden. Dit verlof zou voor ver- seheydene onder hen wel eenen -congé definitief kunnen zyn. Menig lid der Kamei fiet zich dit in de laetste zitting voorstaen, want wy bemerkten er verscheydene die, na de zitting, zeer zorgvul dig hunne papieren, boeken, pennen en papier uyt hunnen lessenaer haelden, om dit alles naer eene meer verzekerde lade over te brengen. Men verliaelde daerby dat-den Koning niet uyt Engeland zal terugkeeren vóór 15 april aen- staende. Alsdan zal waerschynlyk de samenstel ling van een eatholyk ministerie plaets hebben, samenstelling waernp byna onmiddelyk de ont binding der Kamers volgen zou, vermits er, in alle geval, geenen den minsten onderstand voor een nieuw ministerie, doctrinair of onafhankelyk, van de tegenwoordige Kamer mag verhoopt worden. Een nieuw ongeval is aen het vuyg kortryksch liberalismus voorgevallen, en dit ongeval raekt tevens in volle borst M. Vrambout, gouverneur van West-Vlaenderen. Men weet dal, ten gevolge der vernietiging van de kortryksche gemeente-kiezingen, een regter- lyk onderzoek bevolen wierd tegen gewaende eatholyke kies-omkoopers. Men weet ook dat de raedkamer der regtbank van Kortryk verklaerde dat er geene redens bestonden om te vervolgen. Doch hierby hield zich het straet-liberalismus niet. Den prokurcur des Kouings De Grave, eenen der schepsels van het kasseysleenig ministerie, voorzag zich in beroep. De Kamer van inbeschuldigingstelling by het hol van Gend, na de zaek nauwkeurig onderzocht te hebben, heeft ook verklaerd dat er geene hoe- genaemde redens tot vervolg bestonden. 'T is dan eene dubbele logenstraffing gegeven aen de liberalen van Kortryk, maer vooral aen M. Vrambout en aen de bestendige deputatie, die beweerd hadden dat er kies-omkoopery be stond. De regterlyke overheyd, zoo in eersten aenleg als in beroep, beslist dat het werk van M. den gouverneur een werk is van onregtveerdig- heyd, leugentael en partydigheyd. Na zulk een welverdiend affront, wat gezag kan eenen gouverneur nog hebben. Wie zal liet kunnen gelooven Men zegt, zoo schryft la Paix, dat den belgischen afgezant, te Hoornen, geholpen door eenen anderen magtigen afgezantal doet wat mogelyk is om op de eene of andere maniereene veroordeeling te bekomen van de princiepen, die den grondslag uytmaken onzer regterzy in de Kamer. Zie daer dan de zoogezegde liberalen, die te Roomen gaen konspireren en intrigeren legen de vryheyd Die handelwyze is wonderlyk en onderrigtend. Zy doet zien hoe de politieke mannen, die nu aen 't bewind zyn de vryheyd verstaen. Zy roepen gedurig dat zyde vryheyd willen, en als men de vryheyd wilt toe passen loopen zy naer den Paus, dien ze anders altyd bevechten, en hopen van hem de veroor deeling der vryheyd te bekomen Onweerdig marionnetten-spel Tusschen Bellarmien, deft Schoenmakeren zynen Zoon, Marcus. (11 Bellarmien. Marcus, lees me nen keer 't Verbond, 'k zou geern welen water tegen den Denderbode in stael. Marcus. Ja 'k, vader. (Hy leest bet art. dat begint met Broer Denderbode.) Bellarmien. Al 't geen gy daer gelezen hebt is eene domme reeks van scheldwoorden, leugens en laster. Herbegin, jongen. Marcus. (Leest) Broer Denderbode. Bell. (Onderbrekend) Ha, BroerDie heeren zyn om drommels ryk in bynamen Over aehl dagen was 't Petje, vroeger Dixit, Pierlala, het koppel van twee, en wat weel ik al. Marcus. Broer Denderbode ziet thans in alles bloed... Bell. Wat onnoozelheyd Den Denderbode beeft nergens bloed gezien dan in de herten van Vleyerman en Belediger uyt 't Verbond. Dit koppel van twee hebben 't hem zelf geloond, als zy zegden dal hun lierle bloedde van spyt omdat de Catholyken den H. Vader met Si- Pieterspenning ter hulp kwamen. Dus leugen en laster. Ga voort. Marc. Gedurig gelooft hy achtervolgd te worden door francmacons. Bell. Al wederom eene domme leugen 'T is integendeel hy die gedurig de francmacons acblervolgl, om hunne listen te ontdekken, by T volk hunne ver- derflyke plannen aen te klagen en het tegen hunne valsche en goddelooze leeringen te wapenen. Marc. Door francmacons die hem n.et openherlige beleefdheyd Bell. Beleefdheyd van francmacons! Slaet dit in 't Verbond, dal eenen belediger voor opsteller heeft Marc. Ja, vader en daerby nog tael die den Dender bode niet verstoet,.:.. Bell. Dit eerste is 'ui||s maer dit laetste is waer Ik ook versla die lael van beleefdheyd niet, bvzondcrlyk van OPENUERTIGE beleefdheyd, als zy uyt den mond van Vleyerman komt. Marc. Francmacons die hemhet VBYE woord zouden toesturen Bell. Die mannen zouden ons 't vrye woord toe sturen Zy die geen enkel gedacht uyt hunnen eygen koker mogen laten vliegen dat niet overeenstemt*met de leeringen der kopstukken van Brussel Marc. En dan by oogcnblikken van hevigeren bloed- oploop Bell. Nog al bloed Terwyl zy bekend hebben dat in hun eygen bert alleen het bloed van razerny oploopt, omdat wy den Paus ondersteunen Marc. Bij oogcnblikken.., zou hy het willen aengaen om van lekkere koekedccg zeer goede cit byzonderlyk lemme klerikalen te bakken Bell Waer is den Denderbode van zondag? Wat heeft by gezegd van lekkerkoeken Marc. Den Denderbode van zondag is hier en hy zegt dat van verzuerden deeg zoete of lekkere koeken bakken, zoo onmogelyk is, dan van de liberalen iets goeds te verwachten en hy geeft voor bewys dat den liberalen lelterkring al wederom eenen goddeloozeu predikant op 't stadhuys gebragt heeft. Maer geen woord van klerikalen. Bell. Dus wederom leugen en laster. Ga voort met den lasleraer. Marc. En dat allemael om eenen uytval te konnen doen tegen den GROOTEN ECONOMIST PASCAL DUPRAT... Bell. Ha Pascal Duprat is eenen grooten econo mist 'T is spylig dat zy hem niet vroeger hebben doen kennen hy zou onze liberale sladhuyskoppeu economie in hunnen budget hebben konnen leeren. (1) Nota bene dat al de woorden die in deze sonienspraek in kurs>Betters slacn, lciterljk uyt 't Verbond genomen zyn. ven vroeg Cornelius. Neen, hel was eene zuyvere maegd. Hóe vele jaren zyn er verloopen sedert dal het graf,liaer lyk ontvangen heeft Op deze vraeg zag men het gelaet des vremdelings sluer worden, en ant woordde hy, met eenen lach van ongeduld Ah vele jaren vele jaren meer dan ik in dezen oogenhlik lyd zou hebben om er te tellen. Het is noglans noodig, hernam Agrippa, dat ik er hel getal van wele, want deze roede moet zoo veie kringen teekenen dan er se dert uwer dochters overlyden tientallen jaren verloopen zyn, en liet is alleenlyk naer dal den laetstcn kring ge- teekend zal zyn dat gy uwe dochter in dezen spiegel zult konnen zien versehynen. Begin dat uwe kringen te vormen zegde den vremdeling, met bitterheyd zuch tende, en vrees niet n te vermoeyën. Den looverner, door dezen gebiedenden toon ver gramd, ging in toorn uytbersten, maer net denkbeeld der onheylen welke den vremdeling schenen weder varen te zyn deed hem zynen drift beteugelen. Zyr.e hand begon eene groote menigte kringen lè teekenen maer de toover-roede scheen al hare kracht verloren te hebben, want de oppervlakte des spiegels bleef aen- houdend door de wolk beneveld. Cornelius ziGh alsdan naer den onbekenden wendende, zegde hem Zonder lingen man wie zyl gy dan, dat uwe tegenwoordigheyd myne werkingen zoo zeer belemmert Deze roede, ingevolge de grondbeginselen myner kunst verveerdigd, heeft reeds een lydvcrloop van vier honderd jaren om schreven, en de oppervlakte van den spiegel verandert niet! Antwoord? zoud garnet my den gek willen houden? Heeft den persoon dien gy genoemd hebt ooyt bestaen Gae maer voorts, gae maer altoos voorts, was de ecnigste antwoord, welke Cornelius van den vremdeling bekwam. Hy zette vervolgens zyne kringen voort en door het draeven der roede wierd zynen arm vermoeyd hy ging ophouden, maer de statige en plechtige stem 'des vremde lings liet nog deze woorden hooren Gae maer voorts, gae inaer altoos voorts. Hy ging dus nog voorts. Na de berekeningen zyner kunst was het alleenlyk wan neer de roede reeds een tydverloop van meer als twaelf honderd jaren aengeteekend had dat de wolk, welke de oppervlakte van den spiegel verduysterde, verdween. Op dit zicht liet den vremdeling eeiio uytdrukking van levredenheyd hooren. Hy stond op en beschouwde met geestverrukking hel tafereel hel welk zich voor zyne oogen ontrolde Een prachtig landouw was voor hem uytgebreyd. In het verschiet verheften zich hooge bergen, met ceder-boomen bekroond, eeno snel-stroomende regen- beek vloeydde in het midden. Op den voorgrond zag men kemels grazen, dicht by een beeksken, in het welk schapen hunnen dorst laefden, en onder eenen lioogen dadelboom rustte eene allerschoonste dochter, in ryke oostersche kleeding. Het is zy het is zy riep don vremdeling uyt, en liy ging naer den spiègcl snellen, toen Cornelius hem zegde Blyf slacn, onvoorzichtigen menscb, Marc. -- Maer, vader, my dunkt dat M. Impens hun in 1849 de spaerzaemheyd duydelyk genoeg hoeft ge leerd en dat den Denderbode hun dezelve nog heler leert dan al de vremde groote economisten zouden konnen doen. Maer wal helpt loeren aen koppige liberalen. Bell. G'hebt gelyk, jongen 't en is toch niet om zulke gespaerzaemheyd te leeren dat al die vremde tmuDui 9}oojI) hun conferenliën komen geven. Wat volgt er Marc. En by gevolg tegen den kunst-en lelterkring. Bell. Dat hy tegen den liberalen kring te peerd springe en zyne goddelooze predikanten onlmaskere, dit mag hem niemand verwyten die nog een beetje religie bezit daerover moet hem veeleer eiken regt- zinnigen Catholyken dank wylen, zoolang dien lelter kring als vyand van onzen godsdienst handelt En dan Marc. Den lelterkring die onzen geleerden en wei sprekenden redenaer geroepen heeft om hier eene publieke conferentie te geven. Bell. Gekend Maer waerom geeft het Verbond, volgens gewoonte, het kort begryp van deze conferentie niet Vreest het misschien dal" den Denderbode den geleerden en weisprekenden op zyne plaets zou zetten, gelyk hy met Chavce gedaen heeft Marc. En uyt dit alles spruylen by den Denderbode van die schimparlikels, op welke alle ordenlelyke lieden met verachting neerzien Bell. Alle ordenlelyke lieden Weet gy wat voor lieden dit zyn Marc. Waerschynlvk Vleyerman, Belediger en eenige kwanten van zelfden kaliher. Bell. Ja, meer niet. En nog, in plaets van met verachting op den Denderbode neór te zien, verachting die, ten anderen, den Denderbode eer aen doet en die hy aen 'l ondersle zyner schoenzolen vaegt, gevoelen die ordenlelyke lieden er zich zoodanig door genepen, dat zy hun spyt niet konnen verkroppen hem wel duy- zend keeren in de maen zouden wenschen. Lees voort, Marcus. Marc. Zynen klerikalen drift niet komende bot vieren, wentelt DE OPSTELLEB zich dolzinnig in het slyk, poogende achtbare persoonen te bekladden. Arme nydigaerd Bell. Schimparlikels, verachting, klerikalen drift, dolzinnigen opsteller, nydigaerd enz., daer hebben wy eenige stalen van die openherlige beleefdheyd, waerop die mannen zoo even stoften, en waermeé zy hunnen tegenstrever hel vrye woord toesturen. Vruchten gelyk den boom, maer zoo leert men die gasten kennen. Marc. Gy ziet toch wel dat uwe spylige aenrandingen op u zeiven en op uwen. aenhang terugvallen1 Bell. Daer zie ik volstrekt niets van en ik zal u aenslonds zeggen waerom. Marc. Onbekwaem om iels goed te verrigten, zyl gy gedwongen te lasteren. Vader, zou men niet zeggen dal zy deze zinsnede lellerlyk uyt den Denderbode over genomen hebben Hy had hun maer'even gezegd dat het onmogelyk is iets goeds van hun te verwachten en dat zy lasteren, dit verwyt hy hun te regt alle oogenblikken. Bell. 'T is waer. Het leugenblad vvederlegt byna nooyl zyne tegenslrevcrs ten zy met hunne zinsneden te verdraeyën ener leugens en lasteringen bytevoe gen. Maer welke zyn die gewaende lasteringen waervan het spreekt Marc. Den Denderbode noemt Duprat eenen aer- digen predikant, eenen fransclien droomer, die in het goddeloos liberael Kongres van Gend den lof heeft ge zongen van den aposlaet Passaglia, van den godsloo- chenaer en Christusbeschimpenden Renan, van den bandiet Garibaldi, en daermée al. Bell. Nu, Marcus, dit zyn 1° al lautere waarheden; 2° dit zyn komplimenten in vergelyking met de schoone woorden die de schryvcrs van 't Verbond daer straks tegen den Opsteller van den Denderbode uylkraemden. Marc. Te lasteren, en aldus de publieke verontueer- diging tegen u op te wekken. Bell. O, wal de publieke verontweerdiging aengael deze word integendeel by onze Catholyke burgers en werklieden opgewekt door het gedurig schandael van ons stadhuys te doen dienen tot publieke conferenliën, gegeven door godslasteraers en godsdiensthaters. Zeg my in korte woorden wat er volgt. Marc. De Vcrbondsschryvers zien eene verslapping van geest in den Denderbode en peyzen dal hy kindsoh geworden is. Maer, vader, zyne verpletterende artikels op stadsbudget doen hun zeker wel gevoelen dal hy nooyl kloeker en gezonder van geest geweest is. Bell. 'T is zoo, Marcus, en omdat zy hem hierop niet konnen antwoorden, zoeken zy zich, met domme spotternyën, uyt den slag te trekken. Maer den Dender bode is rap genoeg om zich daerdoor niet te laten foppen en ik denk dal hy zal voortgaen hun nu en dan eene budgetzweep ie geven die hun zal doen janken. Marc. Zyspreken dan ook over de kloosters, alwaer men tusschen hooge muren opgesloten, hel brood der luylteyd eet. Bell. Dal die gasten de ware kloosters verfoeyen en daerby lasteren, dit verwondert my niet, Marcus omdat hel zigt van ware kloosterlingen alleen hun 't hert afknaegt. Marc. Waerom zegt gy WARE kloosters en WARE kloosterlingen, vader Bell. -- Wel omdat eene zekere soort van aerdige kloosterzusters zoo zeer hunne achting bezitten, dat zy er nog nooyl een woordje tegen gelost hebben. Dezo zitten ook opgesloten, maer zyn de muren zoo hoog niet, de gordynen zyn zooveel te digter. Dit zy in T voorbygaen gezegd, Marcus, wy zullen nu ons werk hervatten en op nen anderen keer nog wal klappen. EEN SCHOON VOORUYTZICHT. Hel Dagblad van Kopenhagen zegt, dat op 12 maert, den vyand 600 jutlaridsehe zoowel oude als jonge boeren heeft gevangen genomen, om ze in de belegering van Frederieia te gebruyken. Dit is juyst hetgene er zou gebeuren, indien den vyand ooyt Belgiën inviel. Meester van geheel het land, behalve van Antwerpen, want Antwerpen alleen is verdedigd want eiken slap welken gy zoud doen om den spiegel te naderen, zou de voorwerpen welke er zich op dezen oogenhlik in verloonen verduysteren, en weldra zouden de zelve geheel en al verdvvynen. Deze woorden wederhielden den vremdeling, maer hy was aen zulk eene hevige ontroering ten prooy dal by verpligt was op den arm van den looveraer te leunen. Van lyd tol tyd glibden afgebroken uytdrukkingen van ver wondering, van vreugd of van weedom 'van zyne lip pen Hel is zy herhaelde hy, het is zyZy herleeft Wat is zy schoon Miriam, myne dochter spreek my Ach hemel zy doet een gebaerZy grimlachtAch welbeminde dochter, een woord, een enkel woord uyt uwen mond, of alleenlyk eenen blaes, eenen zucht Eylaes, alles is slilzvygend, droef en vol weedom, gelyk dit hert. Zy grimlacht nogmaels Het is dien zeiven grimlach, waervan duyzend winters het geheu gen in myn hert niet hebben 'konnen yzen. Ouderling, voerde hy voort, tot Agrippa sprekende, te vergeefs zoud gy my willen weerhouden ik wil haer in myne armen drukken Deze laetste woorden uylsprckende, snelde hy met eenen slach van razerny naer den spiegel. Hel tafereel hetwelk er op verheeld was verdween; de wolk bedekte andermael zyne oppervlakte en den vremdelibg viel bezwymend op den vloer. Wanneer hy tol zyn zelve wederkwam bevond hy zich in de armen van Agrippa, die hem beschouwde met oogen, waer in de verwondering met de vrees gespaerd ging. Schielyk zyne krachten hernemende, en de grenzen liggen open zou den vyand de jonge lieden in zyne armee inlyven, om ze in de belegering van Antwerpen te gebruyken. Hei zouden niet slechts 600 persoonen zyn, die aldus zouden gedwongen worden, de wapens op te vatten tegen hunne eygene landgenoten en vaderland maer alles wal maer in stael zou zyn, om de wapens te voeren, zou moeten mee vechten; Nochtans is het Antwerpen alleen die tegen dit verra- derlyk stelsel van verdediging protesteert. Hel overige van het land, op eenige eervolle uylzonderingen na, onderwerpt zich aen de grillen van eenen uylheemsehen minister, en schynen verheugd in 't vooruytzicht eener mogolyke inlyving met den vremden Zal de vaderlandsliefde dan nooyt de overhand be halen over den partygeest Arm landje Zoo moed willig aen het grootste gevaer blootgesteld, en niets ontmoeten, dan verblindheyd hy de eenen, eygenbelang en verraed hy de anderen Dit komt van vremdelingen te stellen aen het hoofd van den stael DEN GODSDIENST EN ONZE LIBERALEN. Hot goddeloos boekwerk getiteld Vie de Jésus, door E Renan, word in Vrankryk door eene algemeene ver- oordeeling gebrandmerkt Niet alleen hebben de bis schoppen liet gevaer der lezing van dat helscli hoek aen hunne kudde kenbaer gemaeklniet alleen hebben ge leerden deszelfs uytzimiigheyd aengewezen maer alle reglzinnige persoonen hebben liet boek in liet vuer ge worpen ja, voortreffelyke generaels van liet lransch leger hebben by het gouvernement aangedrongen opdat het drukken en verkoopen van het vergiftig schrift zou verboden worden. Wat meer is, de gereformeerde raden zelve der pro- teslaiilsche kerken in Vrankryk stellen de dommes af die dat boek durven voorstaen. Om deze reden is on langs te Parys den dominé A. Coquerel afgesteld. In Belgiën trachten nu de liberale denkers dal godde loos schrift door alle middelen te verspreyden. Men ziet het in alle liberale boekwinkels ten toon gesteld. Wat meer is, men neemi hel over als feuilleton. En onze liberalen trachten dan aen de onnoozelen wys te maken dat zy den godsdienst niet bevechten De schaemtelooze leugenaers Overlyden van Mgr. Malou, Bisschop van Brugge. Wy ontvangen de droevige tyding der dood van Zvne Hoogwecrdigheyd Mgr. MALOU, overleden woensdag, om 7 uren en half 's morgens, ten gevolge der pynlyke ziekte die sedert lang dit duerbaer bestaen ondermyn'de. 'T is een overgroot en onherslelbaer verlies dat het bisdom van Brugge in 't byzonder en de Kerk van Bel giën in 't algemeen ondergaet. De diepgrondige geleerdlieyd van Zyne Hoogweerdig- heyd, zyne kunde als sehryver en als redenaer, zyne groote godvruchligheyd hadden zynen roem geheel Europa door verspreyd. Mgr. Malou was geboren te Yper den 30 junv 1809 hy had dus den ouderdom van 54 jaren 3 maenden en 23 dagen bereykt. Den eerbiedweerdigen Prelaet vva3 doktor in de gods- geleerdheyd, huysprelael van Z. H. den Paus, Assistent hy den Pauselyken Troon, lid der Roomsohe Akadenne. Mgr. Malou was gezalfd te Brugge den 1 mey 1849 en wierd aldaer den 3 derzelfde maend ingehuldigd. Zaterdag rond 8 uren des morgends, is den ge noemden Karei Frodure, oud 43 jaren, machinist in do fabriek van M. G. Van Hoecke, op de Plaisante Veste, te Gend, by loavat in de opening gevallen waer het jagt- wiel in draeyt. Het lichaem heeft de beweging van dit wiel tegen» gehouden, en toen men den ongelukkigen bovenhaelde» was hy de borst verpletterd Naer de Byloke gedragen, is Frodure aldaer eenige oogenblikken nadien overleden. De Bank van Vlaenderen is besloten Dat de ak- tionn-arissen onzer bloeyënde bank zich echter gerust stellen hel is geen geld dat gestolen is, maer wel iels waervan in den bilau der Bank nooyt melding word gemaekl Deze week' stond den poorller der bank ver- baesd op te zien, wanneer hy bemerkte dat den beerput geheel ledig was. Eenen stouten dief had den nacht lo bael genomen, om den steen van den put op te ligten, die in de straet nytkomt, en den vollen put van zyne welriekende stof geheel te zuvveren. Hel gerucht was overal verspreyd, dat M. Van lseghem, afgeveerdigden van Oostende, zyn mandaet van volksvertegenwoordiger ging afstaen ten voordeel© van M. Devaux, dien de kiezers van Brugge in de laelsto kiezing gansch en geheel afgekookt hebben maer een liberael dagblad van Oostende verzekert dat M. Van lseghem geenszins van gedacht is zyn ontslag te geven. In een vlugschrift getiteld Neulralité de la Belgique par Ferdinand Eenensbesluyt den sehryver, dat het leger zou moeten verminderd worden to't 12 of 15,000 man, en betoond dat men sedert 1839, 877 millioen heeft gestemd voor 's lands verdediging Voor den regter. Waervoor brengt gy dien dikken knuppel mede, Schlmger -ln de dagvaerding stond, antwoordde dezen, dal ik myne verdedigings middelen zou medebrengen. Ik wilde eerst den dorseh- vlegel nemen, doch ik bedacht my, mynheer, dal ik liet hier wel met eenen knuppel zou kunnen afdoen. Den policie-kommissaris van een der hrusselsche voorsteden is naer Engeland gevlugt, na hier ongeluk kige spekulatiën le hebben gedaen,"en met achterlating van eene vrouw en vyf kinderen. Den man had geen reysgeld, doch wist zich dit spoedig en gemakkelyk te verschaffen. Hy begaf zich hy eenen koopman alhier, \vien over eenige dagen 16,000 Tr. waren ontstolen, en zegde hem, dal hy om andere reden te Londen moetende wezen, zich belasten wilde met het doen aenhouden van den dief, die zich daer ophield, doch dat hy 1000 fr. verlangde, om zich vooreerst in de kosten te voorzien. Den bestolenen gaf dadelyk en zeer geerne de 1000 fr., maer is nu 11,000 fr. kwyt. rechtte hy zich op en Agrippa de hand drukkende, zegde hy hem lk hei; dankbaer over de goedheyd, over den dienst welken gy my. bewezen hebt, met de zachte maer vreede beeldenis myner teerbeminde dochter voor myne oogen te hebben doen versehynen. Ter zeiver lyd slorpte hy eene hors in dc hand van Gornelius Agrippa, die zich haesle hem de zelve weder te geven. Neen, sprak hy, neen, herneem uw goud. lk zal nu met onder zoeken of het eenen christenen betamen zou het te acn- veerden de eenigste vergelding, welke ik vraeg, is van my te zeggen wie gy zyt. Hoe dit meesterstuk van eenen onzer oudste meesters, deze schildery, de Kruysdragtng verbeeldende Ja„ kyk, herhaelde den vremdeling, eenen somberen blik op Agrippa starende, en hem met den vinger eenen persoon aentoonende, langs de linke zyde van het tafereel geplaatst. Cornelius keek en zag met de grootste verwondering eene zaek welke hy nog niet bemerkt had, namclyk de beslaende treffende gelykenis tusschen dien persoon en den vremdeling. Moet ik zegde hy, den ellendigen onge- loovigen bezien, die onzen goddelyken Zaligmaker heeft durven slaen, terwyl hy zyn Kruys droeg, om hem gauwer le doen gaen, en die daerom verwezen is tot de Christus tweede komst onophoudelyk den aerdbodem rond te zwerven. Eylaes riep den vremdeling uyt, ik zelf hen dien ellendigen ongeloovigen ik hen den wandelenden jood. Deze woorden uvtgesproken hebbende, verdween hy.

De Denderbode | 1864 | | pagina 2