18lle «Fact*. Zondag-, 5 April 1804. 918 I VERTREKUREN UYT AELSF N A ER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAERS. Iets Welensweerdig. RLANCHE, Wat was 'f gevolg En waerom al die woede Ilujshoudcljk Besluer van Aelst. DEN DENDER- Denderm. 5-20 8-30 9-45 12-35 3-15 6-25 9-05 S Gend, Brugge, Oslende 6-45 8-30 12-35 3-15 Lokeren 5-20 8-30 0-00 12-33 6-25 gj 6-25 le en 2e klas langs Dendermoode. Brussel 8-05 0-00 12-10 3-t.O 5-45 6-20 8-45 [p Doornyk, Korlryk, Moesereen, Ryssel (langs Meeh. Brus. Anivv. 5-20 8-30 9:45 3-15 6-25 f?j Gend) 6-45 8-30 12-35 3-15 6 25. Leuv. Thienen Luyk 5-20 8 30 9-45 3 15 6-25 ifl Doornyk, Ryssel (langs Atii) 7-55 5-35 0-<0 Verv. Land. S-Truyën 5-20 8-30 9-45 3-15 6-25 Ninove, Gee'rardsb., Atli, 7-55 2-50 5-35 8-15 Gend 6-45 8-30 12-35 3-15 6-25 9-05 gj Bergen, Quiévrain, Namen, 7-55 2-50 5-35 VAN ANTWERPEN NAER Sl-Nicolaes, Lokeren, Gend, 6-10 7-30 10-30 3-00 6-10 0-00. VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 6-10 9-05 10 20 2-35 6-15 7-00. Te Lede slaen al de konvoys. Te Idegem slaen deze vertrekkende van Alh 6-30 0-00 10-40 4-30 7-25 en al de konvoys vertrekkende van Denderleeuw. Te Gyseghem slaen stil al de konvoys uytgenomen deze vertrekkende van Aelst 0 00 des morgens en 0-00 en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 10 00. Te Santbergen staen slil de konvoys van Alh 6-30 10-40's mórgens. 4-30 en 7-25 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20 's morgens, 3-20 6-05 en 9-00 des avonds. Cuique Suum. Dendermonde, Aelst, Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, 7-45 7-45 0 00. 0 00. 7-25. 7-25. VAN 1.OREREN NAER 7-00 9-35 3-10 7-00 0-00 3-10 VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelsl, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-40 4-30 Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelsl 6-30 10 40 4-30 Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10 40 4-30 Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). 6-lü 10-40 4-30 VAN GEND NAER HP Audenaerde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8. naer aelst 7-20 11-25 2-15 5-00 5-55 6-35 8-0. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6-'5 7-35 11-45 2-25 0-00 5-30 8-15. Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Deftderleeuw), 7-35 2-25 5-30 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-25 2-30 5-15 8-10 (langs Meeh.) 5-45 9-00 10-05 3-40 0 00 7-20. Aelst 7-25 7-55 12-05 2-50 5-15 8-10 10-00. AELST, DEN 2 APRIL 1864. In Vrankryk heeft, dezer dagen, eenen persoon eene petitie aen den senaet toegestuerd, waerin hy eene wet vraegi die pael en perk stelle aen de verwoestingen die dagelyks in de samenleving te weeg gebragt worden, door de 'snoode en heyligschendende aenrandingen, waervan den Godsdienst het voorwerp is. Op het vernemen dezer tyding, word de liberale maponnieke druk pers van eenen woedenden bloedoploop aenge- daen en zy vraegtWie is dien petilionnans Wie is dien lichtdomper Wie is dien achteruyt- kruyper, die de hedendagsche gedachten niet verstart, die de verdraegzaemheyd niet kent, die benauwd is van de vryheyd etc. etc. Dezen achteruytkruyper, dezen lichtdomper, den stout moedige» die toupet genoeg heeft om zich tot den senaet te wenden ten eynde den voortgang der ontzettende zedeloosheyd en schroomelyke godslastering tegeu te houden, draegt eenen naem die geheel Europa door gekend is, wyl hy aen de jaerboeken. der fransclie revolutie doet errinneren. Het. is M. Merlin, zoon van den fa- meusen Merlin de ThionvilleDaerby nog is hy soldaet, die dapperlyk, als kapiteyn der artillerie, in de fransche legers gestreden heeft, en, door zyne blessuren, thans onhekwaem, tot den dienst, in d'afzondering leeft. Dezen dapperen officier is bovendien protestant, maer regtzinnigen protestant, die zucht over de allesverdervende schriften waerdoor de samenleving overstroomd word. Ziet hier hoe hy zyne petitie eyndigt Alle dagen leert de slechte drukpers in rondge- slroegde boeken, schriften en dagbladen dat er geenen God is die 't goed loont en 't kwaed straft, dat ie geestelgke, wapens slechts eene onlangsche uytvinding is der priesters, dat de wereld maer eene eynddooze begoocheling is, en dat er hier op aerde NOCH GOED NOCH KWAED BESTAET. Die principal van eene ongebondené twyfelleer verspreyden zich omler de menigte en dringen zelfs lot den buy tenEn onze jongheyil, die met ongeduld den zwakken geestelyken band ver- draegt die hoer nog tegenhoud, is gereed om den- zeiven los te rukkenWezen wy op onze hoede Zullen wy niets beproeven om aen den moddervloed te ontsnappen die ons bedreygt Onze wetten beschermen alle majesteytendeze van den Keyzer, deze der Grondwet, deze van den Senaet. Eene majesteyt alleen blyft aen den modder blootgesteld, 't is deze van den Opperheer des Heelals OF HET I.ANDMEÏSKES UYT PROVENCE. Den Pvreneeschcn vrede, welken het huwelyk van den alsdan twee-en-twintig jaren oud zynden Lodewyk XIV met de infante van Spagniën Maria-Theresia van Oostenryk, dochter van den koning Philips IV, ten ge volge had, was gesloten. Deze echivereeniging ver- blydde de beyde volken. Den koning van Spagniën wilde ook zelf zyne beminde dochier in de armen van haren echtgenoot leyden, en het Faisanten-eyland, in de nabyheyd der hoofdstad van Neder-Navarre S. Jean- de-Luz gelegen, wierd tol die byeenkomst bestemd. Lodewyk had zich met .de koningin zyne moeder en zynen geheelen hofstoet naer de hoofdstad van Provence (Aix) begeven. Weldra was hy verzadigd van de eerbe- wyzingen welke men hem opdrong en hy gevoelde spoediglyk de verveling van het hof etiquet en van het vertoonen zyner koninglyke weerdigheyd, welke hem aen zoo vele beuzelachtige pligtplegingen onderwierp daerenboven, gewoon aen lichaems-bewegingen, deed hy op zekeren avond aen den graef de Villeroi, kapiteyn zyner lyfwaeht en zynen vriend, den voorstel om des anderendaegs met het aenbreken van den dag het pa- leys in stilte te verlaten, ten eynde met Medor, zynen getrouwen houd, die hem nooyt verliet, te gaen jagen. Den van dienst zynden hof-jonker moest hun, verkleed, even als zy, alleen vergezellen. Dit ontwerp wierd stip- telyk ten uytvoer gebragt. Zie daer nu de twee vrienden en den hof-jonker in het eenvoudig gewaed van lakeyën nog voor zon- opgang al wandelende uyt de poort van Aix treden en Deze petitie is krachtdadiglyk ondersteund ge weest door den verslaggever en door verschey- dene der grootste en beroemdste redenaers van den senaet, en men mag er byvoegen dat geenen eenen senateur de redens verstooten heeft die men ten voordeele van den aen de religie ver- schuldigden eerbied heeft doen gelden. Onder andere heeft eenen senateur, die eene groote faem van geleerdheyd bezit, den baron Mont- lavilie, het volgende gezegd Indien elkeen vrylyk zyne leerstelsels, zyne filosofieke o( godsdienstige gewaerwordingen mag doen kennen indien het hem toegelaten is in schriften of dagbladen de denkwyzen en geloofsprincipen van anderen te onderzoeken, gaet hy de palen zyns regts niet te buyten als dees onderzoek een karakter van geweld en belediging aenneemt, en als het zich openlyk voor zending geeft de christelyke geloofsleer te vernietigen en 't land in eene ware gods- dienstrevolulie te storten En word den toestand niet nog ernstiger, levert hy niet een openbaer gevaer op ais die aenrandingen onder elkander zoodanig gecom- bineerd zyn, dat zy den uytslag schynen te zyn van een ordewoord en dat men ze eensklaps ziet verschynen niet ïïTdikke "Boekwerken, maer in brochuerkens, die men zoowel op den buyten als in de stad, zoowel in de werkhuyzen als in de salons, zoowel in kleyne als groote herbergen ziet verspreyden In de Vereenigde-Staten, in Engeland, waer de gods- dienstvryheyd volkomen is, worden zulke aen- randingen voor de wetten gestraft enz. Wy zouden hier lange bemerkingen konnen maken over de beraedslagingen van den franschen senaet en ze ons land toepassen, maer 't schyut ons genoeg te doen bemerken dat deze beraed- slagingen sterk de gal geroerd hebben der liberale ministeriele -maponnieke drukpers van Belgiën, die er, tot schande van ons Catholyk land, tegen uytgevallen is gelyk eene woedende tygerin aen welke men hare prooy wilt ontrukken. Omdat de ma<?onnieke secte de vryheyd voor haer alleen wilt, de vryheyd van 't kwaed te doen, de vryheyd van 't goed aen te randen, de vryheyd van de waerheyd, den godsdienst en al wat heylig is te verdrukken, te vervolgen, te lasteren en te verdelgen. Als 't goed, als de waerheyd, als den godsdienst de vryheyd ge- bruyken om zichzelve te verdedigen, dan wilt de maconnieke secte daer van niet hooren, dan schreeuwt en tiert zy, dan huylt en lastert zy, de schoone oevers der Louines volgen, welke de vrucht bare vlakten van Geudane doorslingert. Medor ver- zuymdc geenen aenslag, en onze geoefende jagers schoten eene menigte kwakkels, ortolanen en water sneppen, die door den hof-jonker in zyne weytaseh gc- bergd wierden. Het was in de laelste dagen der 'maend mey van hel jaer 1660 de stralen der zon brandden in dien tyd in Provence zeer sterk het vermaek der jagt deed, echter den mor.ark en zynen vriend niet opmerken, dal het zweel hunne aengezigten bedekte en dat zy te voet in hun eenvoudig gewaed moesten wederkeeren naer hel palevs van den gouverneur, het welk zeer ver in de stad gelegen was. Hadden zy maer de voorzorg gebruykt van zich op eenigen afstand door een rytuyg of door rypeerden te laten volgen, dan zouden zy 'niet bloot gesteld zyn geweest aeu de zware vermoeyenis welke hun afwachtte of aen den honger welken zich welhaesl deed gevoelen. Eenen feilen dorst kwelde hun ook, en om den zeiven te '3ven was er niets in de nabyheyd dan het brak water der Louines, welkers oevers zy door- kruvsten. De zon steeg elke uer hooger en vergrootte alzóo den nood der jagers Lodewyk was geheel buyten adem hy bleef onder den lommer der cilroen-boomen staen en bekende geheel afgemat te zyn. Eenen mag- ligen vorst, van honger en dorst bezwykende, zou ge wis, in onze dagen, een zeer belangryk schou vspel voorden zedekundigen waernemer zyn'geweest, doch by zyne twee jagtgenoten verwehle het geen ander verlangen dan het geen van zyn lyden te verzachten. Den graef de Villeroi en den hof-jonker, in de nabyheyd een gehucht bespeurende, begaven erzich in alleryl naerloe, ter bekoming van eenige vcrverschingen. Den dan spant zy samen om den godsdienst, het goed en de waerheyd te verpletteren gelyk Phariseën ten tyde van Christus gedaen hebben. Wy vragen u immers maponnieke seclarissen, aen u die zoo veel, zoo luyd, zoo dikwils het woord vryheyd gebruykt Welk is het deel van onzen godsdienst waeraen gygeene beperkingen hebt willen toebrengen? Het onderwys had, volgens u, zyne misbruyken Den predikstoel, zyne misbruyken De liefdadigheyd, hare misbruyken De kerkhoeven, hunne mis bruyken De kerkfabrieken, hare misbruyken Bleef nog over de geloofsleer voor de welke gy somwylen eenen geveynsden eerbied beweest, met dezelve de palen van den tempel niet te laten overschrijden, maer zy heeft welhaest hetzelfde lot ondergaen, zy had ook al bare misbruyken Gy hebt de afgevallene godsdiensten begunstigd, geenszins uyt overtuyging van geloof, maer om dengenen te benadeeligen die meest invloed heeft door wettelyke middelsgy hebt, en dat zegt alles, uyt alle krachten bet goddeloos werk van Renan ondersteund. Ziedaer betgeen alom gekend is ziedaer we- zentlyke daedzakenziedaer onbetwistbare akten, die, ten gevolge der kies-uytspraken, den val van 't ministerie der meerderheyd hebben teweeg gebragt, en de «underheyd het tegenwoordig cyfer hebben doen bekomen. 'T is op dit terreyn dat wy, Catholyken, ons by voortduring moeten houden, zonder ons ooyt van onze overleveringen te verwyderen, daermeê zullen wy overwinnaers worden en blyven. Onze artikels over den stadsbudget hebben de Verbondsmannen in eene zoo verregaende woede ontsteken, dat hunne gewoonlyke arglistigheyd gezamentlyk met hunne hvpokrietische beleefd- heyd op den hol geraekt zyn, zoodat hunne natuer- lyke geaerdheyd nu alleen 't woord voerende, die mannen zich, tegen wil en dank, moeten ontmaskeren. Zy beginnen met af te geven dat den Denderbode eene goot is, waerdoor beledigin gen, verwytingen, onbeschoftheden, gal. zwadder en 'k weet niet wat al loopt, en dan dat zynen rimram en onnoozelen zeever, met veel moeyte aeneengeknoeyd, NIETS, VOLSTREKT NIETS bevattenZiet daer, geëerde lezers, hoe eenen belediger van professie, die zich onbeschoft in alle soort van zwadder wentelt, zyne eygene vuyligbeyd een ander zoekt aen te vryven, maer die in weerwil dat den onnoozelen zeever, den rimram van den Denderbode niets, volstrekt niets bevat, nogtans noodig oordeelt de helft van 't Verbond met de meeste moeyte van de wereld vol te knoeyën, om onze artikels te bestryden Armen schryvelaerwy vergeven u uwe onbe- schoftheyd, wy verschoonen uwe woede, omdat, als den vos in den strik geraekt is, by tot zelfs zyne kodde zou verpanden om er uyt te geraken, met inzigt van daerna aen zyne makkers trachten wys te maken dat steerteloos loopen, de mode geworden is. Doch, onthoud liet wel, uwe straet- jongenstael zal by den Denderbode niet pakken Hoe meer gy tegen hem tiert en brult, hoe onbe- schoftere beledigingen gy tegen hem uytbraekt, hoe meer gy poogt hem met den modder, waerin gy spartelt, te bezwadderen, dit alles omdat by gebruyk maekt van een regt en eene pligt van aen zyne medeburgers onbewimpeld bekend te maken hoe en op wat wyze hun geld door de libe rale stadhuysheeren besteed word, hoe vastbera dener den Denderbode in zyne aengenomene taek zal wezen, en hoe meer hy zich zal gevleyd houden het mikpunt van uwen magteloozen toorn te wezen. Doe dan maer uw best, Belediger, raed- pleeg maer Vleyerman zooveel ge wilt, steekt de hoofden maer byeen, den Denderbode zal er toch altyd maer een koppel van twee in zien die ter nauwernood een beetje zyner moeyte zullen weerd zyn, om hunnen onnoozelen zeever en rimram te vergruyzelën. Dit gaet gy zien. 1° In 1853, zoo schryvelen Belediger en Vleyerman in 't Verbond, heeft den gemeenteraed eene buytengewoone subsidie gedekreteërd van TWAELF DUYZEND FRANKS, die aen 't bureel van weldadigheyd gegeven en door de armbe zoekers aen de noodlydende uytgedeeld wierd, ter oorzaek der groote diierte van de levens middelen. Den armen bystaen, dit is allerloffelykst, daer- aen geven wy onze volle goedkeuring. Maer de liberalen, die doör hun gedurig geroep van ge- spaerzaemheyd alhier, gespaerzaemheyd alginter, gespaerzaemheyd te voete, gespaerzaemheyd te peerde, de oogen der burgers verblind en deze deerlyk gefopt hadden, waren reeds, sedert vyf jaren, aen 't roer, en zy hadden nog geene enkele gespaerzaemheyd bewerkt, zy hadden nog geen enkel appelken tegen den dorst, en by d'eerste buytengewoone omstandigheyd, moesten zy eene geldonfleening doen. In die vyf jaren was 't nogtans allergemakke- lykst besparingen te doen met de ontzettende inkomsten der octroyën die reeds dan al verhoogd waren, te benuttigen enz. Had den liberalen ge meenteraed, na al die solemnele beloften, slechts twee duyzend 500 franks 's jaers, eene bagatel, gespaerd, hy zou voor de eerste mael de rouw- klagten van den verslaggever niet hebben moeten heeten liegen en zyne eygene magteloosheyd be- statigen. Wat waren dan de liberale tranen van vorst bleef dus alleen op bet gras gezeten met zynen hond, die hem de hand lekte, en terwyl hy zyne roode tong liet hangen hem scheen le zeggen Ik ook sterf van dorst. Arm dier, zevde den Koning, hem stree- lende, ik heb u niets aen le bieden, kon ik maer eenige rype vruchten op die hoornen ontdekken, maer daer voor is het jaergelyde nog niet genoeg gevorderd. Nu, men'moei zich onderwerpen en met geduld lyden... Nauwelyks had hy die woorden uylgesproken, of hy zag eenen zeer schoonen grooten orangniën-^ippel voor zyne voelen vallen. Hy beschouwde zulks als eenen enkelen toeval, reepte den appel op, deed er de schel af, en bragl het verkwikkend vocht aen zyne uylge- droogde lippen-. Eenen tweeden oragniën appel wierd over de haeg geworpen en rolde langs hem henen. Verbaesd, verwonderd, stond hyop om le zien van waer dien goeden geest kwam, en ontdekte tusschen eenige bloevënde citroenstruvkcn de gestalte van een jong land- mcysken, met een fnseh doch door do zon verbrand- kleur, met groote blauwe oogén, lartg gils zwart hair, het welk krollend van onder haren op eene oor rustenden stroeyën hoed over hare schouders golfde, op'haer gc- laet-was hel genoegen le lezen, hel welk deze aenge- name verrassing van den jager haer verschafte. 0! wie zvt.gy, lief schepsel zevde Lodewyk XIV, terwyl hy haer wenkte om nader by hem te k'o men. Ik woon te Mereuil, een dorp niet wyd van hier, antwqordde hel provencalsch meysken; ik was bezig mét-(die cilroen-boomkens op, te binden, toen ik u hoorde klagen. En zou ik u zicti lyden, terwyl ik ovcrvlood. heb om u le helpen dat zou wel de eerste mael zyn dal. Blanche ongevoelig voor de slem van een lydend wezen zoude zyn. Maer gy, wie zyt gy, jongen jager 0 wat is hy snel, wat ben ik blyde van hem ter hulp gekomen te zyn. Zoo sprekend, kwam Blanche, met een onschuldig vertrouwen, maer met eenen kuysschen bloos op het aengezigt, nevens den den vremdeling zitten. Eerst gaf zy hem te drinken uyt eene kalebas, hangende aen een lint het welk zy rond haren hals droeg, daer naer bood zy den armen jager met de meeste hertelykheyd een stuk roggen brood met wal gedroogde vygen uyt haren broodkorf aen. Den koning at en dronk,* zonder plechtplegingen te maken, met de oogen vol erkentenis en belangen op het meysken geveslig. Ik zou zeyde zv, met eenen openhertigen glimlach, n we) dit stuk koek van tanvebloem geven, hetwelk.ik van niyno moeder gekregen heb, maer ongelukkiglyk hel) ik er reeds van gehelen. liet zal des le beter zyn, zeyde den koning, hef stuk koek met verrukking aen zynen mond brengende, terwyl Blanche iièml steeds met meer hlydschap en genoegen aënzag, telkens in zie,li zelve herhalende wat is hy schoon. Welhaest wierd het gesprek levendiger. Hel meysken vertelde aen den jager dat zy de ecnigslu dochter wa3 van eenen arbeyder, die over twee jaren gestorven Sviis, en dal zy alzoo door haer werk hare zwakke moeder moest verzorgen en vertroosten. Den koning, van zyben kant, gaf zich uyt voor eenen lakcy, die Z. M. iif Pro vence vergezeld had, waerop dadclyk duyzende vragen van Blanche aengaende den vorst volgden. Eyhdelyk zeyde zy Men zegt dal hy den sehoonsteii man van zyn koniugryk- is, is hy nog schooner dan gy zyt in 'dit geval zou hv het hoofd van menige hof-dame dóen draoyëiij,» Deze vleyery uyt zulk ceticn ongevéynsden en veel iïelcekenendcn mond macktc op den vorst" eenen

De Denderbode | 1864 | | pagina 1