M. linpens, die in 1849 zoo snikte en jammenlc over't slecht bestuer der voormalige regentie? Het waren enkeiyk krokodillentranen, die nu dienen om het liberael gepoeh en geblaf ie be schuldigen van onkunde of vei kwisting. Verstaet gv dit Vleyennan en Belediger 2° De twee schryvers van 't, Verbond, de burgerverpletterende geldontleening, door den liberalen gemeenteraed, in 4855, gedaen, willen de verregtveerdigen, snauwen den Denderbode toe i 80 DUYZEND FRANKS voor het slaglhnys daerover blyfl den Denderbode stilzwygend. Hy ver geel ons te zeggen of hy de stad grot in met zulk gesticht zou begiftigd hebben ten anderen het slagt- huys brengt den intrest op van het kapitael dat het gekost heeft. Zachtjes 1 zachtjes Vleyerman en Belediger, want gy zoud uwen neus voorbyklappen. Den Denderbode zal niet stilzwygend blyven over de 80 DUYZEND FRANKS hy zal zeggen dat, hy die overgroote som aenziet als letterlyk verkwist en verknoeyd aen eenen nutteloozen hoop steenen, die hier noodig was gelyk 't vyfde wiel aen den wagenmaer er moesten vriendekens in geplaetst worden en dit zegde veel. Gy spreekt alsof wy aen de stad iets gratis verschuldigd waren wel als gy presenten gratis voor de stad le vragen hebt, gaet by deze die liier, sedert een groot getal jaren, de vetste posten bekleed, al de voordeelen opgestreken en T schotelken ten gronde toe «ytgelekt hebben gaet by deze om presenten, maer niet by den Denderbodedie nooyt eenen oentiem van de stad getrokken maer attyd zware en veel te zware gemeentelasten gedragen heeft. En voor wat betreft uw gezegde dat het nutteloos slagthuys den intrest opbrengt van het kapitael dat het gekost heeft, dit is de grootste dwaesheyd die slechts ïri een ziek breyn kan uytgebroeyd worden. 3a, het slagthuys brengt den intrest van -zyn kapitael op cn zelfs den DOBBELEN INTREST. Maer wie brengt hem op Is 't dien hoop steenen? Neen, dien hoop steenen is een verloren, een verkwist kapitaeL Maer 't zyn de burgers die den intrest moeten opbrengen door den buytenmatig hoogen prys van 't vleesch dien de slagters ver- pligt zyn te eysschen, omdat hunne onkosten van slagten, van vervoeren, van -werkvolk, verlies van mest, vette enz. enz. met de eerste profyten weggaen. Het vee is tegenwoordig goedkoop en 't vleesch is uytermate duer! Hoe verstaet gy dit? Het is den burger die betaelt en die de zottighe den van zyne meesters moet uytzweeten. 3° en 4° 38 DUYrZEND FRANKS voor aen- leggen der toegangstraten aen de statie, en 34 DUYZEND FRANKS voor onderaerdsche goten, daerover zwygt den Denderbode ook al, zeggen de twee fynaerds van 't VerbondWel, wy moeten daerover niet zwygen, den Denderbode kan daer zeer goed over klappen en u, by voor beeld vragen, wat er gedaen is met de overgroote sommen geld die voortgekomen zyn van de ver- kooping der bouwgronden aen de statie. Den grond is daer stukken van menschen verkocht, er zyn met hoopen vyffrankstukken voor betaeld, moesten er dan nog ontleeningen gedaen worden om die werken uyt te voeren Wy verstaen die soort van redeneren nietten zy de liberalen zeggen van den eenen kant trekken, en van den anderen geld ontleenen is dobbel, dit is te zeggen nog zoo dik. Maer wat bewyst dit Onbeschoft- heyd, loutere onbeschoftheyd, en anders niet. 5° op de 20 DUYZEND 560 FRANKS, louter verkwist aen feesten en vermaken in 4856, weten de twee Yerbondsschryvers slechts te antwoor den al te spotten met St-Pieters-penning en al wat over de koninglvke familie te zeeveren net alsof de burgers daerom eenen centiem minder moesten betalen. Wy herhalen het nog eens Vóór dat de liberalen aen *t roer waren, wierd het woord gespaerzaemheyd met honderde keeren geradbraekt, maer van als zy aen 't schotelken gekomen zyn, is 't altyd zoo droog als een ge draineerd stuk land, en als zy iets buytengewoons ontmoeten, bun postpeerd is altyd ontleenen, nieuwe schulden op. de oude hoopen, nieuwe gaten maken om oude testoppen. Maer Vleyerman en Belediger, gy die u voor zulke fyne financiers Itvendigen indruk. Gy voorwaer zuil eenen man ge lukkig maken, zegde haer den koning. Dit hoop ik, mynheer, en 'l zal mynen Cyprien wezen. Wie is dien Cyprien Den behendigste» olyfplanter van de oevers der Louines niet zoo schoon als gy, doch het versehilt noglaus niet veel in een woord hy is sedert dry jaren mynen bruydegom en binnen acht dagen word hy mynen echtgenoot. Hoe hernam Lodewyk XIV, gy zoud eenen een voudige» landman trouwen neen, neen, dit zal ik niet dulden ik wil, ik verlang dat gy een beter lot zult hebben. Gy wilt, ey. ey, den koning zegtwy willen. Welnu hernam Lodewyk met eenen grimlach, wv willen, wy verlangen dal gy, zoo lief en zoo bevallig', niet m het dorp zult blyven.... en zoo gy wilt zal ik u eene goede plaets in de linnen-kamers van den koning bezorgen en een gelukkig lol verzekeren.... En Cy prien Cyprien Cyprien dien zullen wy in het park, in de tuynen van Versailles bezigheyd verschaffen. - En myne goede moeder Zy zal u vergezellen. Gy vergeet dan dat zy ziekelyk is llaer ran hare oly- ven te verwyderen zou hel zelve zyn dan haer de dood aen te doen. Ik zelf zou de plaets niet verlaten, waer ik bet eerste daglicht aenschouwde, en ik stel myne oiangniën-bootnen, eenen vriendelyken lach myuer moeder, eenen enkelen blik van Cyprien, verre bóven alles wat gy my in het hof van den koning van Vrankryk kunt geven. Lodewyk Xïv, ingenomen van het bcminnelyke en deugdzaem landmeysken bleef aendringen, om zyn aen- bod to doen aenveerden. Maer zy antwoordde steeds met de woorden en myne oude moeder en Cyprien en myne sehoone oragme boomen en myne dagelyk- uytgeeft, noemt ons eens eenen enkelen artikel diengy met de vruchten der liberale gespaerzaem heden hebt betaeld... Wy wachten er naer, doch vreezen dat wy nog al lang zullen wachten. 6° Om de 35 DUYZEND FRANKS tot het bouwen eener nuttelooze mcyskensschoól te ver regtveerdigen, moet het koppel van twee toevlugt nemen tot eene leugen met nen steert. Het liberael koppel zegt De Damen van Maria hadden een zestigtal arme meysjes, en men had met haer eene voorloopige 9 overeenkomst gesloten om haer uyt dezen hoofde eene som van DRY DUYZEND FRANKS le betalen. Ziet daer, geëerde medeburgers, die gesteertte leugen. Geheel deze beweering is eene schandige valschheyd De Damen van Maria vraegden voor alle schadeloosstelling TIEN of ELF FRANKS par jaer voor elk arm ineysje, 't geen maekt DRY DUYZEND FRANKS niet voor een ZESTIGTAL maer wel voor DRY HONDERD meysjes onder die tien of elf franks waren begrepen de ge bouwen, de schoolbehoeften, 't vuer, 't licht enz. alles ten laste der Damen van Maria. Waerom nu die vrywillige leugens Antwoord, gy die u de treffelykheyd in persoon achtGy zegt er by c Heden zyn er in de stadsmeyskensschool en in de a bewaerschool 395 leerlingen. Maer gy wacht u wel er by te voegen hoeveel dit alles zal kosten doch wy zullen 't voor u doen, en onze mede burgers laten oordeelen 1° Voor de arme meysjesschool vraegt den budget fr. 5,600 2° 35 duyzend franks voor een nieuw gebouw. Den intrest gerekend aen 4 4/2 ten honderdfr. 4,525 3° Nemen wy voor intrest van ameuble ment der school, voor onderhoud des ge- bouws, vuer, licht, schoolbehoeften etc. etc. maerfr. 4,000 En wy zullen vinden dat die school jaerlyks fr. 8,425 Zegge ACIIT DUYZEND EEN HONDERD VYF EN TWINTIG FRANKS zal kosten, terwyl de Damen van Maria het voor min dan de helft zouden ge daen hebben. Voor de bewaerschool vraegt den budget nog bovendien VYFTIEN HONDERD FR. en 150 FRANKS voor de woonst der bestuerster. Dit zyn nog al een paer sommekens die by de 8,125 franks moeten gevoegd worden, en alzoo zal dit affaireken op rond de 40 duyzend franks 's jaers komen, 't welk men voor dry of ten hoogste vier duyzend franks zou hebben konnen gedaen krygen, had men van 't klerikael spook niet benauwd geweest en eene opregt Christelyke opvoeding voor de arme meysjes verlangd. Maer het moet liberael zyn, en dit is alles Wy dagen de twee schryvers van 't Verbond uyt deze cyfers te wederleggen, als ze kunnen. Doch zy zullen het vergeten. Voor van daeg steken wy eene speelde aen dees artikelmaer wy zullen in ons toekomend Nr dezen thema hervatten om onze medeburgers nog al veel klaerder te bewyzen wat er met hunne penningen gedaen word. Het liberael koppel kan nu wederom in 't Verbond afkomen met zyn oud versleten liedeken den Denderbode beledigt, den Denderbode is eene goot, den Denderbode is hier, den Denderbode is daer, wy verachten hem, hy word kindsch, hy ver slapt van geest en meer andere fyne liberale argumenten daeraen zullen wy ons al niet stoo- ren zoo lang wy de goedkeuring der ware treffe- iyke burgers 'genieten, goedkeuring die, God dank, ons ten overvloede ten deele valt. La Paix zegt, dat de aftredende ministers het hand- teeken des Konings wachtende zyn voor een groot getal benoemingen in liet Leopoldsorde. .Dit nieuws van La Pai$ is niets vremds het minis terie begint voor goed aen zyne dood te gelooven, en gebruykt zyne laelsle oogenblikken om zyne vrienden en getrouwe dienaers legaten na te laten. Berigl voor die «enspraek hebben op de eene of andere gunst in de nalatenschap van bet zieltogend ministerie. Het voortdurend ontslaggevend ministerie voelt zeer goed dat zyn laetste uer naby is, want alle openstaende plaelsen, hoe onbeduydend zy kunnen zyn, worden met de grootste haesl toegewezen. sche bezigheden, de gewoonten myner kindsche jaren Neen, neen, ik zal sterven waer ik liet levenslicht heb ontvangen. Ook weel ik dat de bloem verslinst als men haer verplant neen, ik wil voor Cyprien en myne moe der, myne deugd, myne vreugd, myne oragnie-boom- kens, myne liefde en het weynige wat ik overigens be zit, bewaren en behouden Op dien oogenblik bragt den graef de Villeroi, door den hof-jonker gevolgd, den koning eenige ververschin- gen aen, doch den vorst, op Blanche wyzende, welker ect-mandeken by geledigd had, zeyde dat hy de geno- tene weldaed niet weerdig zoude zyn, indien hy nog iets van een ander aennam. Den kapiteyn der lyfwacht, bespeurende dat Lodewyk begeerde onbekeud te bly ven, behandelde hem als zyns gelyken, en hel meyske'n uyt Provence daer door nog meer overtuygd dal zy hel met lieden van 's konings gevolg te doen had, gaf zich ook aen de vrolykheyd harcr gelukkige inborst over. Doch het was middag geworden, de dry jagers moes ten naer de stad terugkeeren, om, zoo zy voorgaven, den dienst by den koning le doen. Gy zyt toch wel gelukkig, zcyde Blanche, van hem alle dagen en geheel op uw gemak te konnen zien. Men zegt dal hy zoo dapper, zoo minzaem is Ik zou, denkt het my, myne schoonste oragnie-appelen geven aen die my het geluk verschafte van Lodewyk XFV van naby te zien. Wel daer toe verbind ik my, zcyde den koning, en zyn zak boeksken uythalende, seheurde hy er een bladjen uyt, waerop hy met potlood een paer woorden schreef'en hel welk hy aen Blanche gaf, er byvoegende, 'dal zy ten zes ureu aen het paleys van den gouverneur moest komen en dat zy, dit bewys vertoonende, zoodanig zoude geplaetst worden dat zy den koning geheel op la, het geld zoo veel aenhangers en dienaers als maer mogelyk is, le verzorgen eer onze sluerliën op trekken. Maer laet het ministerie vyf minuten op liet schab geschoven zyn, en ge zult al die aenbidders van het gulden kalf zien de kazak keeren 0111 de opkomende zon te aenbiddcn. Dit zal eens te meer bewyzen dat de overtuygingeii dier zoo gezegde liberale burgers niet in het bai l maer in den buyk haren zetel hebben. Tevens zal men dnerdoor de weerde der liberale overluyging van de doctrinairen juyst kunnen afmeten. Den Moniteur kondigt heden het volgende berigt af Te rekenen van den 4 july aenslaende zal de Natio nale Bank geeno briefkens meer uylwisselen van boven de 500 fr. die de melding zonder kosten zullen dragen. De Nationale Bank legt er zich op toe om koophandel en nyverliëyd nadeelig te zyn, en 0111 haren titel le doen liegen. Ook is er reeds tegen haer eene groote vyande- lykheyd opgerezen, welke door bovengemelden mael- regel niet verminderen zal. Jamhonus of 'I joodjo Ei-man-nekcn heeft a! wederom eene foef uylgezet. Om de Bollandisten' besehnemd te maken, heeft hy een werk voor de pinne gehaeld waer hy den naem eener ilaliaensehe stad voor den titel des boe'ks genomen heeft. En hiermede gewapend heeft het slimmeriksken de Bollandisten meenen den kop in te slaen. Sonnez, trompettes Toiinez, tambours De liberale ezelary moet er loeh doorsehynen al was de kazak nog zoo dik Den gemeenteraed van Gend lieert mei eenparige stemmen bel weezenhuys der Blauwe Meysjes afgeschaft, 't welk te Gend in 4623 gesticht was geweest en altyd de genegenheyd der vorsten, der magistraten en van alle goede burgers genoten had. Hare koninglyke en keyzerlyke Hoogheyd, de hertogin van Braband. had het onder hare bescherming genomen maer alle die titels hebben geene weerde gehad by de 24 woelman- den en uyien die de vernietiging van dit voortreffelyk gesticht gestemd hebben. De francmagons-logie had het vonnis gestreken, en Baes Kimpo met zyne makkers moest het uytvoeren. De Roode Lyvekens zullen voorlaen een wereldsch onderwys krygen, in 't welk voorzeker men de genuch- ten van het bal populaire zal aengryper., en dan zal men van die lot hiertoe deugdelyke meysjes iets goeds kweeken. Dien brutalen aenslag vergenoegde nog de Jacobynen en de Wandalen van het sladhuys niet, en in de zitting van zaterdag hebben zy nog andere bestuerlyke euvel daden gepleegd. De kerk van den H. Martinus (Akker- gem) heeft groote herstelling noodig, en de kerkfabriek heeft gevraegd dat den gemeenteraed, ingevolge de wet, de daertoe noodige som stemmen zou. Maer wal is de wet als den godsdiensthaat te voren komt Wat is het invallen eener kerk voor onze stadhuysbollen, ten zy k eenen tempel van dwaling te min Men herinnert zich nog wat een goddeloos vrouwmonsch, Clemence Royer genaemd, die hy den burgemeester ge logeerd was, schreef op hel album der gendsehe boek-- zael, in de tegenwoordigheyd van dien amblenaer zy drukte den wensch uyt dat alle de kerken a'gesehaft en in tempels der rede veranderd wierden. He weldien wensch zal eerlang verwezentlykl worden indien men weygert de noodige herstellingen te doen, zooals zulks het geval is voor de kerk van Akkergem. (Vlaemsche Land). Wy lezen in een gendsch dagblad Men meld ons een tamelyk erg feyt, dat te Gend zondag zou plaets gehad hebben. In een (ruytwinkeltje verkoopt men gedroogde saucissen, die by schelletjes aen de kinderen verkocht worden eenige kinderen gingen zondag met hunne zondagcenten van die sau cissen koopen, en aten er eenige schellen van. Tegen avond wierden die kinderen zoo zeer onpasselyk, dat men geneesheeren moest halen, die, naer men ons verzekert, sporen var, vergiftiging vaststelden, en door spoedige verzorging er in gelukten de kinderen buyten gevaer te stellen. De saucissen in den winkel zyn aen- geslagen en de politie heeft zich met de zaek bemoeyd. De wacrheyd alleen zou moeten spreken van de hoogte der nationale tribuen. Ongelukkiglyk gaet men, ten dien opzigte, met eene buylenmatige gedoogzaem- heyd le werk. By voorbeeld M. Frère beeft in de Kamer verzekerd dat er sedert den 4 maerl geen een vaertuyg genationaliseerd ge worden is, en nogtans is het heden bewezen dat een koninglyk besluyt van 41 maert een schip van M. David- Verbist genationaliseerd heeft, boven de belofte door M. Rogier aen M. Michiels-Loos gedaen. M. Van der Slichclen heeft verzekerd dat de overeen komst voor den yzeren weg van Ostende naer Armen- tières reeds geleekend was voor de belofte die hy aen de Kamers deed van aen de kompagniën den aenkoop van een belgisch materieel niet meer op te leggen, en thans is het bewezen dat hooger gemelde overeenkomst geleekend geweest is vier weken na die gedane belofte, immers, de onderteekeuing draegt de date van 10 juuy, en de belofte wierd gedaen iu de zitting der Kamer van 43 mey. En 't is op die dadelyke dwaling dat M. Van der Stiehelen het verwylsel staefde't welk hyaenM. Coomans toesluerde van de officiële "dokumenten niet te lezen De tegenstrydigheden van M. Allard wegens de alle gorische standbeelden zyn niet minder treffend. Moet men daerna verwonderd zyn van het bestuerlyk gezag te zien verzwakken De solidairen van Brussel doen eenen doodwagen maken die 46,000 fr. zal kosten. De Engelschmans heb ben de grootste som gegeven om in de onkosten te voorzien. Den Senaet is byeengeroepen op dynsdag, 5 april, ten 2 uren. haer gemak zoude konnen zien. En ik mag Cyprien ook immers medebrengen Ja, ja, antwoordde den ko ning. Maer bedriegt gy my niet, zal ik onzen sehooncn koning, onzen magligen koniug zien Is dit zeker Gy moogt 11 geheel op my betrouwen, hernam hy, op eenen weerdigen en ernstigen toon, nog nooyt heb ik myn woord verbroken. O ja, gaf het meysken al lachend tot antwoord, gy ziet er ook veel te opregt uyt voor eenen bedrieger.. dus tot dezen avond lot dezen avond. Blanche ging daer op naer het dorp alles wat er ge beurd was, aen Cyprien vertellen- Zy gaf hem vervol volgens het briefken, hetwelk zy van den flinksehen lakey zeydo te hebben gekregen en het «elk slechts deze woorden vervatte zy is het. Cyprien beweerde en h'eld staen dat het vremdelingen waren geweest die met zyne bruyd den spot gedreven hadden. Nu, zeyde Blanche, dan ga ik alleen. Dengenen die my dit briefken gegeven heeft had iets edels in zyn voorkomen, iels opregts in zyne woorden, en daer hy my toegeslaen heeft mynen bruydegom mede te brengen, kan ik zyne voornemeus niet verdenken. Gy bebl gelyk, zeyde eyndelyk Cyprien, ik zal 11 vergezellen. Onze jongelingen, met hunne beste klecderen uytge- doschl, kwamen lang voor den vastgestelden tyd aen de poort van Aix. Eene groote menigte volks vulde de stralen op, welke naer het hotel van den gouverneur geleydden. Wy zul len tol den ingang niet kunnen doordringen, zeyde Cy prien, terwyl hy wat hem in zynon weg hinderde ter zvdo stootte of trachtte te ontwyken. Fpey, ant woordde Blanche, moeder zegt, met geduld en moed komt men alles te boven. Eyndelyk, na vele moeyte, By koninklyk besluyt-word nen M. Firinin Rogier, gewezen gezant le Pnrys, een jaerlyksch pensioen van 5000 fr. loegestaen. M. den baron Duponl d'Aliéï'ée, 3enateur van Namen, ridder der Leopoldsorde, is zondag te Brussel overleden. 'T is een onherslelbaer verlies voor zyne familie en voor de menigvuldige vrienden die hein be treuren liet zal eenen rouw zyn voor de provintie Na men, aen welk. rs belangen hy zich had toegewyd, als provinlialen raedsheer, gedurende 25 jaren lang Hy zal ook eene groote leemte laten in den .Senaet, waer M. d'Ahérée de achting van alle zyne kollegas had weten te verworven. 'T is dit jaer de derde en de laetslc mael geweest, inden loop der tegenwoordige eeuw, dat hetPaesch- feest zal gevallen zyn op den 27 maerl. Hel viel ook op dien dag in 18-42 en 1852, en hel zal eerst in 1910 zyn dat.zulks nog eens zal plaets hebben. Den 25 maert vervoerde het dicvenkarreken eenen gevangen naer St-Bernard. Den behendigen dief wist, zonder veel gerucht te maken, de traliën van het karre ken te verbryzelen en schampavie te spelen, zonder door gendarmen of koetsier gezien te worden. Toen men te Sl-Bernard aénksvam, en den veroordeelden toeriep uyt het rytuyg te komen, bekwam men geen antwoord. Eenen gendarm stapte in hel karreken om den mau er met zyncn kodée uyt te balen, maer hoe groot was zyne verbazing, toen hy den dief niet vindende, eene groote opening in het karreken zag waerdoor den deug niet gesprongen en verdwenen was. Daer stonden zy allen, le gapen, maer den schelm was toch de plaet gepoetst, en lol hiertoe heeft men hem nog niet kunnen ontdekken. Woensdag laetstleden, omstreeks 2 uren namid dag, is te Rousselaere een yzingwekkend ongeluk ge beurd. Het convoy van Brugge op Rortryk rydende, stond in onze statie stil. Aen den barreel naby het gaz-gesticht had de barreelwachtster de meeste moeyte om den genaemden Petrus Mortelez tegen le houden die gedurig wilde binnen den barreel staen. Hel convoy stelt zich in beweging,en naby deze plaets komendo werpt Mortelez zich, niellegenstaende den krachtdadi- gen tegenstand der barreelwachtster, op de rayls. De yzeren slepers vooraen de lokomotief stootten hem by het hoofd van de rayls, en door deze beweging draeydo hy metzynen linker arm op de rayls en word denzelven geheel vermorzeld, ganscli hel convoy over denzelven loopende. Den machinist deze beweging gezien heb bende, hield onmiddelyk het kouvoy stil- Niemand twyfelde aen zyne dood. Alhoewel in den hals en aen het hoofd menigvuldige doodelyke wonden bekomen hebbende, leefde hy nog, en tegen den avond hebben de heeren doktors Capelle en Braband zynen arm tol aen den schouder afgezet. Dezen persoon was met opgezetlen wil om zich te doen dood ryden, daer naertoe gegaen, want, zoo men zegt, had hy reeds versc-heydene persoonen nacr.zvne begraving gevraegd, zeggende dat hy, na de doorpas- sagie van het konvoy van 2 uren zou opgehouden heb ben le leven. Hy was zeer dronken, en zoo 't schynt was hy het reeds sedert eenige dagen. Huyselyken tegenspoed, zeggen de eene zinsverhystering, volgens de andere, zouden de oorzaek er van wezen. Den toestand vvaerin hy zich tot hiertoe bevind, is nog al voldoende, doch loet niet veel vrees te geven voor het behoud zyns levens. Eenen opperklerk zag onlangs eene weduwe die met eenen pot water en een zakje het kerkhof opstapte. Hy had de nieuwsgierigheyd haer na te gaen en ont dekte, dat het eene vrouw was, welkers man eerst onlangs was overleden. Het volgende gesprek had lus- schen hen plaets Wel vrouw, wat will gy met dien pot water uytvoeren Wel mynheer, ik heb wal hooyzaed van eenen stalknecht gekregen en ga dit nn op het graf van mynen man zaeyën, en heb ook wal water medegenomen om het te bevochtigen. Nu, die moeyte had gy kunnen sparen want er zal gauw genoeg gras op gegroeyd zyn, hernam-den klerk. Ja mynheer, dat moge zoo wezen, maer luysterl mynen man heeft my op zyn doodsbed doen zwoeren, dat ik niet hertrouwen zou* voor dat zyn gral met gras begroeyd zal zyn, en daer zich nu voor my eene goede party heeft opgedaen, zou ik niet gecro myn woord breken. In een Rysselsch blad leest men het volgende, dal van geen belang ontbloot is Het stadje Halluin, om zoo te zeggen het voorgeborgt van Meenen, lief kleyn belgisch stadje, dat thans bvna teenemael ontmanteld is, doch voortdurend door eene kompagme voetvolk word bezet. Nu veertien dagen geleden, zyn er eenige belgischo soldaten, buyten de dienst-uren in de mekaniek-vveve- ryën van Halluin gaen werken. Op het eynde der week toonden zy aen hunne kameraden het geld dat zy go- wonnen hadden dit bragt in de kazerne veel opschud ding te weeg, en maendag laetstleden ging de helft van hel garnizoen naer Halluin, alwaer zy seffens werk vonden. Dien dag misten er velen op hel appel, en zelfs bleven er 's avonds veel bedden ledig. Des anderdaegs begaven de officieren, de kapiteyns aen het hoofd, zich naer Halluin, om hunne manschappen lol de pligt terug te roepen maer hunne overtuygingsmiddelen bleven zonder uylslag. De officieren keerden onverrigter zaken naer Meenen terug, en besloten van dan af krachtigere maelregeleo te nemen om de wegloopers legen te houden. Zy gaven bevel aen .de Rysselsche poort van de bajonnet le kruys- sen voor allen militair, die den weg naer Halluin zoude willen inslaen. De konsigne wierd verscheydene dagen nauwkeurig gevolgdmaer vrydag vond de optrekkende wacht den post ledig. Den sergeant en zyne mannen hadden hunne geweeren laten slaen en waren naer Halluin geloopcn. De wacht van Meenen was aldus zaterdag tot op vyf-en-twintig mannen gebragt. Men verzekert dat, sedert zaterdag, den kapiteyn kwamen zy lot by den poortier, aen wien Blanche het briefken vertoonde. Maek plaets, riep den bedienden, die byzondere bevelen ontvangen had, geleyd deze jongelingen dadelyk by den dienstdoenden kapiteyn Onmiddelyk bragt men Blanche cn Cyprien by den graef de Villeroi, in wien het meysken terstond eenen der gewaende lakeyën herkende. Den graef nam haer by de hand en gcleyde haer door een aenlal zalen, welke'met de voornaemste ingezetenen des lands vervuld waren, en bragt haer lot by Lodewyk XIV, wien zy, met eenen bevalligen en onschuldige»' blik, doch me't eerbiedige bevreesdheyd toeriep Ik had wel gelyk toen ik u zeyde dat den koning niet knapper konde zyn dan gy zyt. Den koning stelde haer vervolgens voor aen alle 'de grooten en aen alle de dames die hem omringden, wenschte Cyprien geluk dat hy eene tevens zoo teedere als getrouwe bruyd nad, en gelastte den gouverneur om, in zyncn naem, by de voltrekking van hun huw.elyk tegenwoordig ie zyn en hun eene huwelyks-gift van 40,0 franks nyt te betalen. Blanche en Cyprien genoten het gelukkigste lot en vierden telkens den dag waerop den koning van Vrank ryk hun op nieuws aen elkander verloofd had. Lodewyk XIV ontving zyn leven lang van deze brave lieden, den 28 mey van elk jaer, eene mand niet de schoonste orangne-appelen welke dan zyne tafel versierden en wier bewonderlyken geur hem tevens de heerlyke dreven en de balsemlucht van Provence in het geheugen terug braglen. Ily verhaelde dan, met eene aengename herinnering, al wat tusschen Blanche en hem was ge beurd en hare stellige weygering om hem naer het hof te volgen, cn, zyn hoofd ontblootende, dronk hy ter eer van Blanche die zyne achting zoo zeer verdiend had.

De Denderbode | 1864 | | pagina 2