1 U,le «Iaei\ Zondag*, ft) April 1JI04. A° 919. VERTREKUREN UYT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN s IFaer gaen wy naer toe En dan ook. Huyslioudelyk Besluer van Aelsl. DEN Dcnderm. 5-20 8-30 9-45 12-35 3-15 6-25 9-05 Sj Gend, Brugge, Ostende 6-45 8-30 12-35 3-15 Lokeren 5-20 8-30 0-00 12-33 6-25 (|j 6-25 le en 2e klos langs Dendermondc. Brussel 8-05 0-00 12-10 3-eO 5-45 6-20 8-45 S Doornyk, Kortryk, Moesereen, Byssel (langs Meeh. Brus. Antw. 5-20 8-30 9-45 3-15 6-25 31 Gend) 6-45 8-30 12-35 3-15 6-95. Louv. Tliienen Luyk 5-2n 8-30 9-45 3 15 6-25 i» Doornyk, Ryssel (langs Alii) 7-35 5-35 O-f'O Verv. Land, S-Truyen 5-20 8-30 9-43 3-15 6-25 f| Ninove, Geerardsb., Ath, 7-55 2-30 5-35 8-13 Gend 6-45 8-30 12-33 3-13 6-25 9-05 Bergen, Quicvrain, Namen, 7-55 2-50 3-33 VAN ANTWERPEN NA ER St-Nicolaes, Lokeren, Gend, 6-10 7-30 10-30 3-00 6-10 0-00. VAN GEND NA ER Lokeren, St-Nicolaes, Antwerpen, 6-10 9-03 10 20 2-35 6-15 7-00. Te Lede staen al de konvoys. Te Idegem staen deze vertrekkende van Alli 6-30 0-00 10-40 4-30 7-25 en al de konvoys vertrekkende van Denderleeuw. Te Gyseghf.m staen stil al de konvoys uytgenomen deze vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens en 0-00 en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 10 00. Te Santbergen staen stil de Convoys van Alh 6-30 10-40 *s morgens. 4-30 en 7-25 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20 's morgens, 3-20 6-05 en 9-00 de3 avonds. ('iiique $mtm. C FRANKS 'S .IV RS VAN I.OKEREN NAElt Dendermonde, Aelsl, 7-00 Ninove, Geeraerdsbergcn, Ath, 7-00 VAN ATH NAEn Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeven Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst Brussel Gangs Denderleeuw) Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). VAN GEND NAER Audenaerdc, 6-45 9-30 1-30 6-00 8. naer aei.st 7-20 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6-J5 7-35 11-45 Ninove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), 7-35 2-25 5-30 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-25 2-30 5-15 8-10 (langs Mecli.) 5-45 9-00 l'M)5 3-40 O-OO 7-20. Adst 7-25 7-55 12-05 2-50 5-15 8-10 10-00. 9-35 0-00 3-10 3-10 7-45 7-45 0 00. 0 00. 6-30 6-30 6-30 6-30 40-40 10 40 D) 40 40-40 4-30 4-30 4-30 4-30 7-25. 7-25. 7-25. 7-25. 41-25 2-15 5- O O 55 6-3 2-25 0-00 5-30 8-15. AELST, DEX O APRIL 18G4. Men leest in den Ami de l'Ordre dat de kop stukken der liberale associatie van Brussel onlangs aen de voorzitters van al de liberale arrondissements-associatiën eenen brief gezon den hebben, waerin zy de beweegredens hunner mededeeling met de volgende woorden uytdruk- ken Het gemeen deelnemen aen het zelfde- grond- stelsel, dat al de liberale associatiën van g'heel 't. land vereenigt, en de krachtdadigheyd waermeê zy steeds een en 7 zelfde belang verdedigen, hebben onder ons eene zoo volstrekte wederzydsche verlnndtenis te weeg gebragt, dat wy ons moeten gelukkig achten, nog eens te meer onze goede betrekkingen te bestatigen. Den brief eyndigt als volgtWy allen, welkdatiig ook het verschil tusschen onze gezindheden zy, wy wil len de volstrektste vryheyd van onderzoekwy allen verwerpen de heerschappy dergenen, die zich voor de gezaghebbende tasschenkomst des priesters in den staet, in de school en in de familie verklaren Men ziet bet, de zaek is klaer geheel 't liberael gespan van ons land maekt voortaen maer eene cn zelfde secte uyt die onder 't vaendel der brusselsche francmacons is ingelyfd. Aldus-spre ken de opperhazen. Inderdaed, wat beteekenen de woorden Geene gezaghebbende tusschenkomst meer des priesters in den staet, in de school en in de familie 1° IN DEN STAET, 't is te zeggen dat het gouvernement den priester niet meer mag uyt- noodigen tot het zingen van den Te Deum, tot het storten van openbare gebeden in de dringende omstandigheden waerin 't land of de koninglyke familie zich zouden bevinden want zulks is 't eenigste geval waer 't gouvernement zich tot het geestelyk gezag wend. 2° IN DE SCHOOL, dit is te zeggen dat het godsdienstig onderwys in de school niet meer zal gegeven worden als leering des Catholyk geloofs, maer enkelyk als eene menschelyke opinie die, voor den oogenblik, nog door den priester mag uytgelegd worden gelyk de andere meesters hunne lessen van gymnastiek of van muziek geven, tot dat men in 't kort de eene of NICHOLS. IERSCH VERHAEL. Ecnen landhouwer van Fermery, in hel Iersch graef- sehap van Cork, had verscheyde* zonen Nichols den derden, overwegende dat zyne twee oudste broeders het bezit der hofstede zouden bekomen, en dat hy geenen anderen stand konde krygen dan dengenen welken hy zich zelve zoude geven, was verschrikt over het droevig noodlot het welk de toekomst hem bereydde. Eenige vremdelingen, die by zynen vader eene giilkertigc gast- vryheyd gevonden hadden, van do sehoonheyd der wol van Connaught en van de winst welke er in den handel te bekomen was hebbende hooren spreken, zoo deed zulks op de gemoederen van den veertirnjarigen jongen eenen levendigen indruk. My dacht de békwaémheyd te hebben om koophandel te dryven, zonder daer toe de benoodigde geldmiddelen te bezitten, waervan dc vrem delingen niet een enkel woord gesproken hadden. Nichols verliet heymlyk de vaderlvke wooning, na eerst zyne kleyne toebereydselcr. gemaekt te hebben, om koophan del te gaen dryven. Het waren eenige kleederen van coating, om niet door den regen doornat te zyn, een goed paer holleblokken, gelyk men die in Evinland (Ierland) draegt, een kleyn vaetjon om er water in le bewaren, eenen linnen zak om er wol in te bergen, en eenen stok met lood in den eynssel, om zich tegen de wolven te verdedigen, in het geval dat zv hem onder weg mogten aenranden, overigens noch geld noch eenige voorwerpen van verwisseling op zich hebbende. Hy kwam in liet graefschap van Galloway aen, in de pachthoeven de herbergzaemheyd vragende, en somwv- len alleenlvk met wilde vruchten levende. Hy zag inder daed zeer schoone wol, welke hem aenstond, maer hy begreep alsdan dat men, om koopman te zyn, moest konnen geven alvorens le ontvangen. Deze waerheyd bedroefde hem, zonder bent echter te verontmoedigen. Te Galloway vernomen hebbende dat er in die stad zich eenen grootmi van het land van Munster bevond, die als eenen milden weldoener van het mensehdom alom bekend was, aerzelde hy niet zich in de afspanning by dieu heer te begeven, en hem aeu te spreken als eeneïi munsteraer, die in het land van Connaught gekomen was om cr wol aen te koopen, en wien er geld ontbrak. Den andere gelegenlieyd waerneme om liet cliristelyk onderwys voor goed teenemael af te schaffen. 3° IN DE FAMILIE, daer is ey'genlyk den grond van hun voornemen daer is hel doel van de poogingen uic zy aenwenden om in 't heil der Belgen het Catholyk geloof g'heel en gansch uyt te dooven. Zy is reeds in vollen bloey, die samenzweering der zoogenoemde vrydenkers, die noch van doopsel, noch van eerste communie, noch van trouwen voor de kerk, noch van chris- telyke begravenis willen hooren. En om ons, Belgen, overal zoo verre te konnen brengen, wat doen de samenzweerders Geene tusschenkomst meer van den prieslei in de familie, zeggen zy. In hunne scholen zullen zy de verachting van het christendom en de leerstelsels der ongeloovigheyd aen de leerlingen inboezemen, en .ollengskens zal meri een rampzalig geslacht zien opkomen dat niet alleen het prieslerlyk gezag, maer zelfs tot het minste teeken van het christendom uyt de huysgeziunen zal verbannen hebben. Indien deze de ware beteekenis niet is van opgemelden omzendbrief der brusselsche kop stukken, dan moet men bekennen dat hy niets bedied. En dan, zou het mogelyk zyn datdc verblindde liberalen onzer steden en dorpen, die reeds zoo lang de dupen zyn van den francmaconshaspel, dit dolzinnig programma toejuyehenen aennemen? Zouden zy de oogen niet openen, als men hun zoo klaer het doel doet zien van dien haspel die hun'mislëyd en fopt Zouden zy niet met angst en schrik moeten be vangen worden als zy de eyndelooze rampen en onheylen beseffen, waerin die goddelooze secte ons Catholyk vaderland wilt storten Ware het niet op de verfoeyelykste wyze hun eygen land verraden met in gemeente- provinciale- of algemeene kiezingen voor de kamers nog hunne stemmen te geven aen mannen, die het goddeloos programma van de kopstukken der liberale francmacons goedkeuren en aenveerden? En dan ook leggen niet alleenlyk de strengste gewetenspligt maer nog ook de gezonde rede, de vaderlandsliefde en 't algemeen welzyn op voortaen in alle kiezingen te stemmen voor man baron van Baltimore wasjuyst van het graefschap van Cork, cn het zigt van een kind het welk zich als koopman in wol had doen aenkondigen verwonderde hem niet weynig hy ondervroeg Nichols, die hem zyn voornemen en zyn toekomstig gedrag verloogde, en zich voor over- tiiygd houdende dat hy geenzins voor eenen nietdcugt mogt aenzién worden, leende hy hem eene geldsom. Maer hy was verzekerd dat die leening een geschenk wfis, de onwetenhevd van den kleynen jongen terzake van koop handel hem onmisbner moetende blootstellen aen het gevaer van hel slagtoffer le worden van de baelzueht en de listighevd der verkoopers. Maer, zeyde hy tol degene dio hem zulks deden opmerken, ik zal de voldoening hebben van zyne leerjaren betaeld te hebben. Nichols, bezitter van eene aenzienlykere som dan hy het had durven verhopen, liep zyne aenkoopen doen, en het zy dat hy veel oordeel bezat, het zy dat de pachters van hel land van Connaught geene gewetenswroeging wilden verwerven met zyne jeugd le bedriegen, waren die aenkoopen hem voordeelig. Hy begaf zich in de graefschappen alwaer dc wol ontbrak, maer alwacr er nyyerheyd bestond, als in die van Kildareen van Balaclav en ontmaekte er zich van zyne wol met een nog al groot profyt. Den baron van Baltimore had zich van Galloway naer Balaclay begeven Nichols vernam het. cn aleer naer Galloway weder te keeren, ging hy zich by den baron aenbieden. Heer, zeyde hy hem, het geen gy my geleend hebt, heeft vruchten gedragen zie hier het principael, het welk ik u met eene ootmoedige dankbaerheyd wederkeerdeszelfs opbrengst zal voortaen voor tnyneu koophandel vergenoegen dal God u zegene van mede- lyden met my te hebben gehad Den baron was zoo zeer verheugd over den voorspoed dan over de ecrlykhevd van den kleynen wolkutsef, en wilde hem het geleend geld ii: geschenk geven. Neen, heer, zeyde hem Nichols, ik heb eenen slap vooruyt gedacn en uwe som houden ware achteruytgacn Maer laet my toe, in welke plaets ik u ook mogt vinden, u rekening te komen geven van myne kleyne bezitting, opbrengst van uwe wéldaed. Den baron was nog meer don de eerste mael over het verstand van zynen client te vreden en beloofde in hem altvd belang te zullen stellen. non die opregt treffelyke principen hebben, die, bezield mei de ware "principen van regtveerdig- heyd, aen Cod willen geven wat Cod toekomt, en aen den keyzer wat den keyzer toekomt Voor mannen die 't geluk van allen willen en tot. dit eyndc hunne talenten, hunne wetenschappen en hunne eygene belangen zullen opofferen Wy geven deze bedenkingen ter overweging aen onze landgenoten en verhopen dat zy ons begrepen hebbende, zoo wel als wy zullen zien waer wy naer toe gaen, indien al de ware Catho- lyke Belgen niet samenspannen om den macon- nieken duyvel, den vyand van alle goed, in zyne hevllooze plannen, met de meeste krachtdadig heyd tegen te werken. 7° Het koppel van twee uyt het Verhond, Vleyerman en Belediger, zoekende de nuttelooze uytgaef van DERTIG DLYZEND FRANKS, die pp stadsbudget figureert, voor een nieuw kerkhof, te verregtveerdigen, schryven in hun prulblad de volgende reken a Sedert'tien jaren zyn de ontoereykendheyd en de slechte gelegenlieyd van het tegenwoordige kerkhof bestatigd geworden, en het zyn maer de mannen van den Denderbode alleen die er kunnen <t aen denken de noodzakelykheyd van een nieuw kerkhof in twyfel te durven trekken. Maer, jongens, om uwer eers wille, laet toch den tip der ezelsoor zoo ver niét uytsleken en klapt een beetje beter. Wel als het tegenwoordig kerkhof onloereykend was, waerom het niet wat vergroot Er ligt grond genoeg achter dien gy al loopende voor 'l ACHTSTE van dertig duyzend franks zoud bekomen. En voor wat de gewaende ongésehiktheyd van het tegenwoordig kerkhof aengaet, dit is eene dobbele uytziiinigheyd want als het oud kerkhof waerïyk ongeschikt is. waerom wiltde liberale regentiehetdan behouden ter uytzonderlyke begraving van de familiën, die geld 'genoeg hebben om er een stukje grond op te koopen. er grafsteden, monumentjes of andere errinneringsteekens op te regten Wat zal 't ge volg zyn dezer handelwyze Wel dat er hier een armenmenschen kerkhof en een rykenmenschen kerkhof, of zeer waerschynlyk een geuzenkerkhof en een Catholyk kerkhof zullen wezen. Als het 'nieuw kerkhof volgens de liberale principen gemaekt word, dit is te zeggen dat joden, ketters, afgevallen christenen, zelfmoorders, openbare goddeloozen, die God', Kerk, Sacramenten en alles verloochend, versmaed en verstooten heb- Nichols vertrok en ging wederom in het land van Connaught wol aenkoopen. Zyne wederkomst vcroor- zaekle vertrouwen, en de ryke pachters gaven hem wol op zyne belofte van huh le komen betalen voor eene meerdere som gelds dan hy op zich had. Hy kreeg alzoo eene aenzienlyke hoeveelheyd wol, en daer zy van de beste hoedanigheyd was, kon bv die met vele winst gemakkelyk verkoopen in hel land van Leinster. en vooral le Balaclay, alwaer den baron van Baltimore nog was. Nichols mistte niet hem te gaen bezoeken, en hem zynen voorspoed le kenuen gevende, vernieuwde hy hem zyne dankzeggingen. Gy zyt dtinkbaer, zeyde hem den baron, gy zult ryk worden. Ga, jongeling, wees indachtig dat ik u onder mync bescherming neme. Nichols vertrok, zynen eersten geldschieter met zege ningen overladende. Hy ging op nieuws in het land van Connaught, bclaelde er alles wat hy schuldig was, kocht voor al zyn geld, want hy deed geene uytgaef hoven het noodzakclyke, en had een krediet voor het dobbel. Hy sloeg alsdan'den weg in naer het land van Munster en kwam te Waterford, welke alsdan eene schoone en ryke stad zynde, hem eenen spoedigen aftrok verschafte*. Als hy ging vertrek ken, vernam hy dat den baron van B'allimore in de hoofdstad van hel land van Munster aengokomen was. Hy ging hem hulde doen. Ik neem in voorspoed toe, heer baron, zeyde hy hem, ik heb geld en krediet. Behoud sliplelyk hetlaetste door hel eerste, antwoordde hem zynen beschermer. Zoo zal ik het ook doen, hernam Nichols. Van des anderdaegs keerde hy weder in hot graefschap van Galloway, alwaer hy alle zyne aenkoopen met ge- reede penningen belaelde, zonder eenig krediet meer'te vragen, en uyt dien hoofde een tamelyk rabat op de koop- pryzen kreeg. Hy doorliep de velden en dc pachthoeven en bekwam een deel van zynen voorraed uvl de eerste hand. Hy begaf zich alsdan in holland van Ulster, alwaer hy, vooral te Carrickfergus en le Belfast, eenen spoedi gen aftrok vond. Hel was in de laelslgenocmdo stad dat hy zynen weldoener wedervond. Nichols ging by hem om hem le groeten. Daer hy nog altoos de zelve coating- sche vesl en broek en zyne* holleblokken droeg, zevden hem de dienstboden van lord Baltimore Nichols, er valt ben, met de geloovige Cntholyken allen ondereen begraven moeten worden, dan zal den bisschop, dit durven wy stellig verzekeren, nooyt tot. do wyding van dit kerkhof mogen overgaen de kerkelyke wetten verzetten zich daeriegen en zoo zal het komen dat de geringe burgers en de armen, tegen dank der geestelykheyd, gelyk hon den, in eenen ongewydden grond zullen gesteken worden, en aen de overlevende hel bitter hertzeer nalaten dat eenen godvreezendrn vader, eene hoogst christelyke moeder, brave broeders cn zusters voor laetste rustplaets zullen gelegd worden nevens alles wat boos, slecht en godde loos zal geweest hebben. Maer, zal men zeggen, dit doef noch goed noch kwaed aen de zielen der overledenen. Slechten klap. klap van ongeloof en bedriegery. Op een ongewyd kerkhof begraven worden, is aen eenen overledenen schadelykerdan men wel denkthy word immers beroofd van do gebeden der H. Kerk, van de gebeden der geloó- vigen, van de verdiensten die aen de gewydde kerkhoven vastgehecht zyn. Deze gebeden, deze verdiensten zyn zoo onschatbaer voor de over ledenen, als de berooving er van ermbarmlyk en rampzalig is. En wie zal de schuld van dien rampzaligen gebeden- en verdienstenroof zyn Den bisschop Neen.... Den pastor? Ook al neen, deze konnen immers buyten de kerkelyke wetten niet, zy zyn d'eerste die ze moeten naleven en eerbiedigen. Wie is er dan de schuld Niemand anders dan deze die, opstaende tegen 't kerkelyk gebod, het kerkhof niet in de vereyschte hoeda nigheden hebben willen doen maken. Dat onze medeburgers die zaek wel overleggen, want zy is van 't grootste belang. 8° Om de uytgaef van DRY DUYZEND FRANKS aen het zuyver houden der straten te verschoonen, uytgaef die wy als eene loutere geldverkwisting aenzien, gelyk wy seffens zullen gaen bewyzen, hebben Vleyerman en Belediger uyt 't Verhoml niets anders by te brengen dan eêne lompe belediging tegen d*en Denderbode, en eene beschimping tegen de arme mestrapers. De belediging tegen ons, waeraen wy ons slechts de moeyte niet geven onze schoenen af te vagen, bestaet in te zeggen dat de Christelyke liefdadig- heyd van den Denderbode voor de arme mestra pers valsch is de beschimping tegen de armo mestrapers bestaet in hun te zeggen dat zy de volkomenste vryheyd gemeten om de straten te vagen, en dat dit hun door niemand belet word In haer verslag van 484.9, zegde de liberale regentie De stadsstraten worden in eenen be stendigen staet van zuyverheyd onderhouden. Wié deed zulks Niemand anders dan de arme mestrapers. Maer sedert eenige jaren hebben de de liberale mannen van vooruytgang iets beters uytgevonden. In andere steden, waer de wer- u niet veel voorspoed te beurt. Ik ben le vrede, ant woordde hun den jongen wolkooper. Hy kwam by den baron, wien hy zynen goeden uylslag ie kennen gaf. Ik wensch er u geluk over, Nichols, maer waerom kleed gy u niet beter aen. Ik ben bedekt, heer, wilt gy dan dal ik door schoone kleederen de dieven aenlokke, of dat ik my door de herbergiers late stroopen henen welge- kleeden persoon moet in evenredigheyd wel eten, drin ken en slapen. Ik, met myne grove kleeding, vergenoeg my met een stuk brood, een stuk spek of kaes rn eenen pol bier, slacp in den stal, nevens myne lastdieren, en neem zorg dat er hun des nachts niets outbroke.—Gocdt goed Nichols gv hebt meer versland dan dé gene die u willen gispen Gy zult tot grooten voorspoed komen, vooral byaldien gy uwe winst door wederkeeringen ver dobbelt; doch in geval van tegenspoed moogt gy allyd op my staet maken. Nichols bedankte den baron met aon- doening, en alle zyne wol verkocht zynde, zoo keerde hy terug naer Gallowav, alwaer hy met ongeduld ver wacht wierd door degene die hem hy zyne vorige rcys hunne wol niet hadden konnen verkoopen. Nu. Nichols had aendacht gegeven aen do woorden van zynen weldoener, voornnmelyk aen die indien gy uwe winsten door wederkeeringen verdobbelt. Hy had te Belfast aenkoop gedaen der Koopwaren welke*te Gallo wav ontbraken en er derhalve het meest gezocht wier den, cn hy zyne aenkomst aldaer kon hy er zich van ont doen met een aenzicnlyk profyt Ach, dacht hy, wat doet den baron my goeds. Ik kóm myn geld le verdob belen en my meer dan voorheen bekend te maken Een ieder komt mv wol brengen daer men to gelyk myne waren komt koopen, en ik zal maer de helft .van den gewonnen tyd noodig hebben om myncn voorraed te verzamelen Inderdaed, hy bleef maer zes dagen to Gallowav en vertrok vervolgens naer Balaclay. De goede hoedanigheyd zyner wol welke men beproefd had deed er den.prys van opstygen cn den aftrok geschiedde met meerderen speed. Maer Nichols had by deze revs dc voldoening niet van den baron van Baltimore té zien, die hy, tot nu toe, om zoo te zeggen, allyd op zvnen weg gevonden had. Hy kocht koopwaren* tc Balaclay, gelyk hy te Belfast gedaen liad, en ontmaekte er zich van te Gallowav met nog meer winst, dan le voren. (Eyndc. in het toekomend nummer.)

De Denderbode | 1864 | | pagina 1