kendo, klas andere broodwinningen vind, word tiet regl van mcsl on vuylnis to rapen ;u*.n de meestbiedenden verpacht, ion pro!'yte der stad. Macr hier zyn onze mannen wyzer. Verre van te verpachten, doen zy hel. niest, op do kosten van -de stad, weghalen, zy betalen en onderhonden er voor man, peerd en karre en zy verkwisten aldus, volgens de evgene bekentenis van Vlever- 111 an en Belediger,' DRV DüYZEND KRANKS 's jaérs, en nooyf. zyn de stralen zoo vuyl ge weestEn als er geklaegd word, omdat den armen werkman van dit voordeel beroofd word, is liet liberacl. koppel van twee schaemteloos genoeg te antwoorden dat er niemand de mest- rapers belet de vuylnis weg te halen, alsof er nog iets van weerde op te rapen ware, nadat de karre met het meeste deel weg is. Nooyt gingen domheyd en sleclite trouw beter hand aerrhand. D", 10", 14°, 12°. Tegen onze aeiimerkin- gen over de slimme uytgaven voor onderhoud van stadspeerd, voor het opregt marioncttenkot aen den theater, voor den zwemkom, den yskel- der, en voor de administratie der burgerwacht, weten de twee fyne schryvelaers van 't Verbond niets in te brengen dan lompe boerteryën en kale uytvlugtsels, die het publiek naer weerde zal schatten en die al onze aenmerkingen staende laten. Doch daer wy hier aen het kapittel van den theater zyn, zullen wy nog een "woordje over die misplaelste geld verkwisting reppen. De twee vermomde Yerhoads-opstellers, zegden in een vorig artikel ln 1861 heep Gilles Naza 84 franks ont vangen en M. Van de. Zande 40 franksin 1862 IS IK TS en in 18 (W ontving M. G. Naza 535 fr., en Af Van de Zande 200 fr. Als M. Naza in 1861 maer 84 fr. en M. Van de Zande slechts 40 franks getrokken hebben, waer- orn stond er in den budget dan veel meer voor den theater, en waeraen is het overige besteed Als die twee artisten in 1862 niets ontvingen, weerom moest de som van DüYZEND KRANKS, zoo wy ons niet bedriegen, dan in den budget figureren En als zy in 1863 slechts 535 fr. te samen hebben opgestreken, waerom vraegt den budget nu VYKT1EN HONDERD FRANKS Wy verstaen dit gebrabbel niet en de burgers zullen liet evenmin verstaen, maer toch zullen zy moe ten leggen, alhoewel zy met gegrondde redens zouden konnen zeggen dat volgens den klap van Vleyerman en Belediger uyt 't Verbond, de sub sidie voor den theater eerder zou moeten ver minderen dan vermeerderen. Ziet gy het slimme rik ken, hoe gy u de vingers verbrand Wy zyn nog niet ten eynde. Het koppel van twee verwyt ons dat. wy de middelbare school in vergplyking stellen met het kollegie der Je- suiten. Ja, dit doen wy, omdat wy weten dat die nuttelooze middelbare school aen stad en staet jaerlyks over de ACHTTIEN DÜYZEND FRANKS kost, dat de schoolgelden ten profyte der stad, nauwelyks DRY DüYZEND FRANKS opbrengen en er gevolgelyk eenen onkost van VYFTIEN DüYZEND FRANKS gedaen word voor min dan 450 leerlingen, dit is HONDERD FRANKS voor eiken seholier. Terwyl van den anderen kant, het kollegie der Jesuiten aen stadskas geenen cen tiem kost. Gy beweert nogtans, Vleyerman en Belediger, dat de Jesuiten eene groote subsidie van de stad bekomen. Och arme Zegt liever dat de stad eene groote subsidie van de Jesuiten be komt. Gael en vraegt aen de koopmans, winke liers, leveranciers en ambachtslieden van alle slach, aen wie de Paters hunne pratyk geven, wat hun den blóeyënden toestand van 't kollegie opbrengt. Vraegt aen de gemeentebesturen van zoo veel andere steden, hoeveel duyzende aen hunne kas de inrigting van een onde'rwys kost, *t geen Aelst geniet zonder eenen enkelen cen tiem te leggen. Doch, waerin bestaet uwe gewaende subsidie? In het byna kosteloos gebruyk, zegt gy, (vroeger zegde gy mits 1000 franks 's jaers,) van de gebou wen die aen de stad toebehooren. Fm wat zoud gy dan doen met uwe gebouwen, indien ze de Jesui ten niet gebruykten W.ereldlyke onderwyzers roepen, die jaerlyks 20 A 30 DÜYZEND FRANKS uyt stadskasse zouden lekken zonder iets op te brengen Zoo ging het ten tyde van den Hollan der, toen de stad meer dan ACHT DüYZEND IIOÜÜANDSCHE GULDENS's jaers legde en liet kollegie een totael van dry kostgangers telde, terwyl het nu over de HONDERD KOSTGANGERS telt en jaerlyks meer dan VYFTIG DüY'ZEND FRANKS in de stad verteert. Of zyt gy misschien van gedacht onze stad zonder kollegie te laten Indien 't zoo is, dan kont gy u maer' haesten haren naem te veranderen, en ze in het toeko mende, in plaets van Aelst, Schaerbeke te doen noemen. Wateene stad van 20,000 zielen, die gy op alle manieren voor groot wilt doen aenzien, waer men nieuwe straten van ik weet niet hoe veel meters breedde, met prachtige gebouwen doet versieren, eene stad waer gy theater, conser vatoire, slagthuys, riolen en 'k weet niet wat al wilt hebben, zulk eene stad zoud gy, met haer kollegie te sluyten, tot beneden de Walenstede- kens gélyk Ath, Cliimay, Enghien, Nivelles, Arlon, Bouillon, Virion, Dinant enz doen dalen. En neemt nu dat gy het kollegie sluyten kont, wat zoud gy met de gebouwen doen Verhuren Waer zoud gy zalken huerder vinden en wat voordeel zou er de stad uyt trekken Zal er dien huerder jaerlyks eerie zoo overgroote gelsom in den handel brengen gelyk het de Jesuiten sedert 33 jaren doen Zoud g'aen die gebouwen eene andere beschikking willen geven Wat voor eene? Een centrael zothuys, zegde eens een ernstig lid -van den gemeenteraed, die niet bemerkte dat men dan met regt A lost Alsol zou mogen heeten. Zoud gy misschien die gebouwen verkoopen Alsof zy tot iets anders dienen konden dan voor een kollegie met kosthuys Of verkoopen voor tie weerde van den grond en der af te breken materialen, om er den kooper huyzekens te laten zetten, gelyk eene andere personnagie eens uyt vond Maer wat willen wy hier dieper ingaen Het zy ons genoeg te bemerken dat het geenzins stads belang is welk Vleyerman en Belediger beöogen met aen de Jesuiten bet genot der gebouwen van "t kollegie te benyden, maer alleenlyk hunnen afkeer van het geestelyk onderwys, afkeer dien zy genoegzaem laten blyken als zy hetzelve eenen winstgevenden winkel durven noemen, terwyl zy g'beel wel weten dat het eene gedurige zelfsopof- fering is van wege menschen welke, door hunne afkomst en geleerdheyd, ten minste zoowel als 't koppel van twee zouden konnen heerke spelen, indien zy niet liever, tot nut van den evenmeiisch en voor de glorie van God, in den nedrigen staet van religieusen leefden. Wy zuilen op den budget terugkeeren. AL WEDEROM MISLUKT. De stad Aelst heeft eergisteren getuyge geweest van eene gebeurtenis die nimmer uyt haer geheugen zal gowischt worden. Hel was dien dag namelyk dal voor do reglbank van Dendermonde wierd opgeroepen de zaek van eenen hoogst achtbaren burger, van eenèn verdienslryken Missionnaris-Religieus, den zeer lier weerden Pater Huygens, den waren Apostel van Aelst en dpr omstreken, vvien de hel, woedend om de zielen welke hy haer ontrukt, laslerlyk een door dejusticie strafbaer sehandfeyt had aengetcgen. Hel was dien dag, zeggen wy, dal deze zaek wierd opgeroepen die geheel onze bevolking in den diepsten angst deed verkeeren, niet omdat men van de gansche onpligtighevd des Paters niet ten volle overtuygd was, maer omdat men vreesde dat een hoos eedgespan dejusticie, door allerlev valseli- heden, zou verdwaeld hebben. Doch gelukkiglyk, de justieie heeft in de zaek zeer klaer gezien en, op de schitterende pleytrpdens der welsprekende heeren ende Meesters Advokalen V. Van Wambeke en Goethals, op de voorlreffelyke getuygenissen van alles wat de stad Aelst aehlbaer, hooggcplaetst en deftig bezit, heeft zy de eervolste vryspraek van den zeer Eerweerden Pater Huygens uytgebragt. Als des avonds do tyding dezer vryspraek toekwam, verspreydde zy zich met de snelheyd van den bliksem rond de stad, want duyzende mensehen waren naer de statie gestroomd welke die blyde tyding onder een donderend gejuyeh en aenhoudende vreugdekreten ont vingen en pylsnel naer hunne in angst zynde familiën overbraglen. Maer welhaest moest den volksgeliefden Pater zelve aenkomen dien met ongeduld afgewiehtlen oogeublik brak eyndelyk aen en ziet.de voiluer die den Pater aenbragl wierd door eene ontelbare jubelende menigte opgevolgd tot aen de poort van 't kollegie, waer den geestdrift en de vreugde onbeschryllyk wierden. Den volksvriend Huygens wierd uyt de voiluer genomen en op de armen, omringd van alles wat Aelst treffelyk bezit, in triomf de poort van T kollegie binnen gedragen De geestdriftige menigte stroomde met kracht de poort binnen en welhaest waren al de gnenderven opgepropt van volk, 't welk de uylgestrekte gebouwen en aanpa lende piaelsen deed dreunen en weërgalmen van de onophoudelyke geroepen Hourra voor Pater Huygens Hourra voor de Jesuiten Leve Pater Huygens l enz. enz. Met een woord, de ovatie was overheerlyk, zy wis wel gemeend, wel verdiend en dus heeft zy 't bedrukt hei'te van allen weidenkenden Aelstenner* ten overvloede getroost. En gy, deugdryk slagtoffer, die. naer 't voorbeeld van uwen met doornen gekroonden Meester, met eene opregt evangelische gelalouheyd verdragen hebt dit men s'lroo- men smaed, oneer en laster op uvvgevvydde hoofd in-êr- goot en uwe prieslerlyke eer bezvyalkte. Gy, geliefden Paler Huygens, die, gelyk uwen goddelyken Meester schuldeloos op de schaudbank der pligtigen gc.eten hebt, ontvang nu de verheerlyking van 't volk, ontvang de zoo plechtige als ongedwongene eerherstelling die 't publiek u zoo goedjonslig opdraegt en weet dat de smertelyke vei volging, die gy om de reglveerdigheyd kloekmoedig geleden hebt, de schoonste perel zal wezen die uwe priesterkruyn voor g'hcel uw leven zal ver sieren. De luyslervollo verlichtingen, de door g'beel de stad wapperende vreugdevaendcls, de groote belang stelling die onze brave bevolking in uw lot genomen heeft, geven getuygenis der waerheyil van 't spreek woord dal zegtCunscientia tula nihil timet een zuyver geweten heeft niets te vreezen Maer, zal iemand ons vragen, waerom neemt gy voor titel van dit artikel Al wederom misluld En wy ant woorden omdat het nu, sinds korten tyd, de derde mael is dat den woedenden priesterhaet zyr.e eerlooze poogingen ziet mislukken. Over ecnige weken hadden brandende lastertongen de vlckkelooze priestereer van den eerweerden Deslucrder des Pensionnacls van Co- lomma te Mechelen willen bezoedelen de justieie heeft de lnsteraers getroffen en d'eer van Colomma hersteld. Wat later kreeg den eerweerden Beslucrdei van het berucht Pensionnaet van Jette zync beurt dien acht baren geestelyken wierd ook door de toomelooze lasler- woedc aengevallen, zöodal er de justieie zich ook moest mee bemoeyen om de lasleraers te straffen en do eer van den aengerandden ie vreken. Thans is'tons bloeyend en beroemd kollegie, dal mén in den persoon van eenen zyner icvcrigsle Paters, met laslermodder heeft zoeken te beladen, maer waerover de reglbank van Dendermon de zoo treffelyk regt komt te doen. Zoodat de gevloekte ccrroovery nu voor de derde mael in hare berekende nenslagen mislukt zynde, met'sehande overdekt, kner3- landendo haer helschc spyt moet verslinden. Men schryft ons uyt Dendermonde dat wy niet mogen nalaten, lot eer dier stad en barer voorlreffelyke Gnlho- lyken, le beslatigen dal de beslissing der reglbank in de zaek van den. zeer eerw. Pater Huygens, door dc groote menigte, mei luydruchtige bravo's en geroepen van Leve de priesters is begroet geweest. Onzen geachlen korrespondenl voegt er by dal de voortrelïclyke per- soonen van Aelst die er aenwezig waren overtuygd zyn geweest dal er nog vele brave Calholykcn in Dender monde zyn die hunne gulhartige vreugdekreten hv die der Aelstenaers gevoegd hebben. Verder brengt* den briefschryver eene welverdiende hulde toe aen de heeren Advokalen Van Wambeke eu Goethals, die op eene zoo merkweerdige en beslissende wyze hunne plcytredens hebben uytgegalmd, dal men ze*te regt op den eersten rang der redenaers mag stellen. Wy voldoen geern aen 't verzoek van onzen geëerden kot respondent omdat wy overtuygd zyn dal deze verdiende lofredens welgemeend zyn en ons uyt èene bevoegde bron toekomen. Wy hebben donderdag avond met een gevoel van hertzeer en verwondering bemerkt dal den poliliekom- missaris dezer stad aen de brave burgers der Pontstraet, ter gelegenhoyd der vryspraek van den volksvriend Pater Huygens heeft willen beletten hunne huyzen te verlichten. Heeft hy zulks uyt zyn cygen gedaen," 't was onvoorzigligheeft hy hel op bevel zyner overheyd gedaen, dan heeft deze bewezen dat zy verre is fyn van lakt te wezen. Men zegt ons dat den poliliekommissaris procesverbael opgesteld heeft tegen achtbare burgers, die hem d'ougerymdheyd dier handelwyze deden op merken. Wy zyn nieuwsgierig om daervan 't gevolg le kennen, wy gclooven dat er veel volk zal komen naer kvken P. S. Gisteren avond zyn dc politieagenten in alte huyzen geweest om de verlichting te verbieden. Niet tegenstaande dit onbegrypelyk verbod, hebben het meestemleel der huyzen verlicht geweest. Zonder dil verbod, ware de verlichting in de stad algemeen ge weestQuos perdcre vult Jupiter prius demenlal. Dit is te zeggen dat alles maer zvne/i tyd heeft gelyk de braembeziën en den stokvisch. Den korrespondenl van den Times te Roomcn, in weerwil zyner bekende bitterheyd, moet bevestigen dat dc proteslanlsehe Engelschen, die zich te Roomen be vinden, zich by de bevolking en de vremdelingcn aen- sluyten, by de eerbetuygingen die den Heyligen Vader ten deele vallen, telken reyze wanneer by zich in de stad of naer de omstreken begeeft Den korrespomleiit zegt Het is zonderl ine, en men is er van aengcdaen, engelselie (Timen, en nog wel proteslanlsehe, hare zak doeken le zien uylspreyden en nederkniëlcn, wanneer den Paus voorby gnel. Laet ons eer bowyzen aen wien men eer verschuldigd is persoonlyk, verdienen wey- nige Vorsten meenb r eer dan Pins i\ doch de eerbe- luyging, die ik zoo even heb uëngchaeld, is te sterk voor protestanten, en word meer aen den geestelyken dan wel aen den lydclyken Vorst bewezen. Een calholyk blad mnekl hierop de aanmerking dat deze proteslanlen wel nimmer den zegen van den Ko ning van Italiën zullen gaen vragen, en verheugt zich dal zy niet schroomen haren eerbied voor den Stede houder van Christus in het openbner le betuvgen. Verleden Dyii3dag hebben wy met de levendigste voldoening, le Gend, in hel lokael des genootseliaps van den H. Joseph, de jaerlyksche algemeene Vergade ring der genootschappen van den II. Franeiscus-Xaverius onzes bisdoms bygewoond. De Vergadering was voor gezeten door Z. H. den Bisschop omringd van een groot getal hooggeplaelsle geestelyken en van dc voornnemsle Restuerdcrs van dit verheven werk en bygewoond door eene onlelbeare menigte leden, die van alle kanten des bisdoms waren toegevloeyd. Den cerw. Pater Van der Stappen las een allermerk- weerdigste verslag af, waerin den bloeyenden toestand des vverks beslaligd wierd, lellende reeds 48 parochiale afdeelingen in ons bisdom, te samen een getal van boven de DERTIEN DÜYZEND deelgenoten bevattende. Na deze troostelyke beslatiging, heeft Z. 11. der. Bisschop ecnige gevoelvolle woorden lot de menigte gestuerd en de uylbreyding van Xaverins werk geheel zyr. bisdom door ten warmste aenbevolen. Vervolgens heeft den van apostolyken lever blakendon eerw. Pater Van Caloen, stichter van het werk te Brussel, het woord genomen en, door eene schitterende improvisatie al de gemoe deren dermate geroerd, dal de aenwezigen dachten in dezen Pater eenen tweeden Xaverius te zien. Den plecli- ligen toon dien Pater Van Caloen bid aengeuomen, des- zelfs krachtige woorden, die als vurige schichten in de herten drongen en de heldere waerheden die van zyne lippen rolden eleetrisee^den de dïgt ineengepakte me nigte en deden by elk het vast voornemen ontstaen de raadgevingen en vnderlyke vermaningen van den gewydden spreker zorgvuldiglyk te volgen en werk stellig te maken, zoodat deze algemeene vergadering niet missen kan de heylzaemste vruchten van zaligheyd voort te brengen. Op deze hoogst aendoenlykc pleg'ligheyd is een solem neel lof met Te Deunt gevolgd dat door al de aenwezigen der vergadering met de grootste ingelogenheyd is bygewoond geweest. Met een buytengewoon genoegen dragen wy hier de hoogslverdiende hulde op acn (ie Genootschappen van Herdersem en ilofstade, wier Muziekanten en Zangers Lof c-n Te Deum benevens eeuige Choorzmgen met veel ensemble, kunde en voorlreffelykheyd hebben uylge- voerd. Zulken uytslag strekt vooral tot eer aen den heer Muziekmeester-Directeur van Herdersem, dieniet geaer zeld heeft in de hoofdstad onzer provincie en voor het geestelyk Opperhoofd des bisdoms, zyne mannen ter tribune te leydcn. Hy mag zulks in 't vervolg nog doen, want zyne Zangers en Muziekauteu hebben dellig hunne laek volbragt. Hier hooger sprekende over de treffende opwekkingen van Pater Van Caloen, deden wy ons zeiven een verwyt, van namelyk geen enkel woord van dankbetuyging le hebben loegestuerd aen den eerw. Paier Recollet, wolken hier in de kerk van '1 Beggvnhof, alle zondagen de statiën van den afgeloopen vasten zoo voorlreffelyk gepredikt heeft. De overgroote menigte die zich van een pner uren voor elk sermoen in de kerk verdrong, he ft, wel is waer, genoegzaem bewezen hoe hoog zy de heylznme meditatiën van dien welsprekenden en ziel- trcffenden religieus schatte, weiken aldus alle loftuv- tingen van dagblndscliryvers kan onlbecren. Echter houden wy er aen elk te geven wat hem toekomt en derhalve sturen wy hem hier onze welgemeende hulde- bewyzen loc, in naem van 't publiek voor welk wy scliryven en 't geen hy, door zyne leerzame als schitte rende sermoenen, zoo vadorïyk tot de paeschpligten bereyd heeft. Onzen konfrater, het Regt van St-Truyden. zal in het vervolg zeer wel doen, de bron aen te wyzen van de hoofdartikels die hy byna wekelyks aen den Denderbode ontleent. Met eens anders pluymen pronken is wel ge- makkelyk maer niet prysbaer. Wy zouden daervan niet spreken, bemerkten wy niet dat zommige bladen dan onze artikels ook uyt het Regt overnemende, dit blad als bron aenwyzen. Wy zullen in ons toekomend Nr een woord zeggen over de zitting van den gemeenleraed van gisteren, waerin een vertoog van den raed aen de kamer gestemd is legen het Catholyk petitionnemeul over de kerkhof kwestie. Koninglyke besluyten van 31 maert benoemen in de volgende gemeenten De Denderhautem, burgemeester, M. C. Maes. Te Impe, schepenen, MM. J. Impens en C. Schockaèrt. Te Nieuwerkerken, schepen, M. C. Callebaut. Reglers by dc koophandels-reglbank van Aelst, M. E. Van der Smissen, fabriekant. Byregler by de zelfde bank, M. J. Noël, fabriekant, te Aelst. De belgische lvfwacht, zegt Reinaert, word in Mexiko door de belgische nationale kleuren verwacht, namelyk door den rooden loop, de yeele koorts en de zwarte gal. Dus rood, geel en zwart natioualer kan meu toch in den vremden niet sterven Men schryft uyt Hamme, Sle-Anna, 3 april Het dorp ?l-Anna, onder Hamme, is aen een groot gevaer ontsnapt. Gisteren nacht, ten 2 uren, ontvvaerde den genaemden Dries Meul een ongewoon licht, en ontdekte Vyelhaest, dat er brand ontstaen was. Een vervaerlyk noodgeroep, het bestormen der deuren, het kleppen der alarmklok, braglen de inwooners te been. Allen snelden naer de plaets der ramp, de wooning van het rnedslid Rubbcns, welks dak op korten tyd door de vlammen wierd overmeesterd. Men begreep !erstond dat er niets le doen viel dan de nabyzynde stallingen al' te zonderen. Iniusschen hadden de vlammen het aenpalend hnys van J. B. Cornells aengegrepen. De brandspuyt van Waesmunster, middelerwyi toegekomen, cn goed he- stuerd door den policie-kommissaris Dekens, Michiel Daet en P. Van Haver, werkte voorlreffelyk. Den heer pastor van Sl-Anna moedigde de menschen aen, den beer onderpastor zat op het dak, henevens den heer onderpastor De Clercq, van Waesmunster geheel het huysgezi» van Francies Van Damme, den slngler Abbeele, Lodewyk Goossens, Donvien Steels, Francies Van Raemdonck, Petrus Van Averbeeck, allen werkten moedig tegen hel verslindend element. Echter hadden de vlammen zich verder uylgestrekt en lekten reeds aen hel dak van het derde woonhuys kon men dit niet bevryden, dan zou twee uren later een groot deel van St-Anna in assche liggen. Het gevaer was onmetclyk, maer er was ook veel moed en ziels kracht in de herten dier mannen. Wal er dan gebeurde zal ik nooyt vergeten. Ik heb ze zien zitten, daer on een schroevend dak zy scharden het vuer van hui) aengezigl en van hunne ve»*zengdo baerden, dan weêr, door den gloed vermeestord, vlugtten zy achter de schouwen der wooning maer hielden toch stand. De pompiers van Waesmunster werkten met veel overleg, slroomcn waters vielen op het hedreygde dak, en na dry kwarluers werken, was het gevaer voorby. Den brand is in eene hooymyl begonnen en word aen kvvnedwilligheyd toegeschreven. Luydens eenen omzendbrief uyt het departement van oorlog, zyr. dq, mililiens der ligting van 1850 aan schouwd als vrygestek! van dienst sedert den 1 dezer loopciide maend april. Echter, zal hunne afrekening met de Meedcren-massa maer worden cedaen twee jaren nadien, ingevolge art. 7 der wel van 8 juny 1853, cn zy zullen op de na omrol leji behouden blyvcn.' Te rekenen van I april, kunnen de mililiens dier ligting paspoorten bekomen voor den vremden, zonder bezondere toelating van 't oorlogs-deparlemenl. De mililiens der klas van 1859 moeten overgacn tot de reserve, te rekenen van den 1 april 1864, krachtens de wel van 8 mey 1847 zy hebben vair dan afliet vermogen van te trouwen, na hunne schuld in dc massa gezuyvcrd te hebben. Zy mogen ook, volgens de wi t van 28 maert 1837, voor d& mililiens der twee jongere ligtingen substitueren. Sedert den 1 april 1864. is de militieklas van 4857 de oudste, en de mililiens dier klas, behalve het ver mogen dat zy reeds hadden van de militens der jongere ligtingen le substitueren, mogen, krachtens de zelfde wet, zich aenbieden als remplayanteu voor alle de andere militieklassen. Een gendsch blad, vestigt de aendacht des pu blieks op de uylgifle van valsche vvffranks stukken in goud Al de stukken van het jaertal 1862 zonder lauwer kroon worden aengeduyd als valseh zynde het is maer door die stukken te wegen, dat men*de onechtheyd er van waernecml. Den i dezer, tusschen acht en negen uren des morgens, kwam zekeren Verbist, bvgenaemd de Ratte met zyn vuylkar op den boulevard Frèrc-Orban te Gend, naby het huys n. 86, om nier gewoonte de vuylnis le halen de meyd deed hem in de keuken gaen, gaf hem een glas bier en eenen boterham, welk hy smakelyk binnenspeelde, terwyl de meyd zelve den bak met vuyligheyd op zyn kar droeg. Gekomen zynde aen de herberg hei Roldcrshtiys, ging hy er een half glas bier drinken maer toen hy er uytkwam, was hy verwon derd zynen hond boven op de kar te vinden, waer hy met geweld cn al jankende de vuyligheyd openschaerdo den mestraper, nieuwsgierig, doorzocht de kar en vond in een servet, gQteekend A. V., een schepselkén het welk nog macr ecnige uren scheen te leven hy droeg liet naer gezegde herberg, waer het verzorgd w:ierd en zien thans nog bevind. De polieie seliynt op het spoor der misdacd le zyn. Den heer Lodewyk Dc Vos, sedert acht jaren pas tor te Sint-Maiïa-Leernc, is aldaer overleden den 1 april, ten gevolge ecner langdurige ziekte. Hy wis 58 jaren oud. Als men vraegt om te mogen bouwen in eene straat waervan liet alignement is besloten, is de stad verpligl binnen de vyflicn dagen op de vraeg to antwoorden. By gebrek aen antwoord, mag men met hel bouwen beginnen, mils voorafgaemlelvk de stad van reglswcge gemaend te hebben, en deze is niet gemngiigil de afbrnck le gebieden, indien de bouw werken verrigt zyn overeenkomstig de reglementen die bestonden op den dag dal de acn vraeg gedaen wierd. De Goede Week van 1864. Goeden Vrydag dit jaer op den 25 maert gevallen zynde, hebben 'vvv den verjaerdag van het Lyden en de Dood van 0. II. Jesus- Christus gevierd heel wncrsehynlyk den dig zeiven dat die offerande op den Kalvariebcrg volbragt wierd. Inderdaed, liet roomseh heyligen hoek schryft op den 23 raaerl, den naem van den Goeden Moordenaer, dicslioif den zelfden dag als den Zaligmaker, op het Kruys. Daer zyn schryvers die beweeren dal Adam op den- zelfden dag stierf, en dat dezen dog ook dengenen is der offerande van Isaac. Wegens de dood van Adam, op 25 maert, kan men raedplegen den H. Irenens, in zyn boek over de ketteryën. Men bewaert in het Vatikaen eenen heyligenboek der negentiende eeuw; 't werk meld, aen den 25 maert Hierosolymee Dominus cnicifisus est. Men leest er ook in, aen dezelfde date Immolatio Isaac patriarchen. Dynsdag raorgend heeft men den smids-knecht van den heer Hendrik David, smid en ryltiygmaker te Bevere, naby Audenaerde, die by zynen baes inwoonde, dood gevonden. Dezen pecsoon, welken zich veel aen den drank overleverde, had in zyne zatte bermhei'tig- heyd eene ladder willen opklimmen en is van dezelve gevallen, waerdöor hy zyn nekbeer had gebroken. Er is ernstig spraek van de steenkolen aen boord der stoomschepen te vervangen door petroleum. Reeds zyn er proeven genomen, die, naer men beweert, met groot succes bekroond zyn. In 28 minuten tyd verkreeg men door middel van petroleum eene hoeveelheyd stoom, waervan men met steenkolen een vol uer be hoefde. Men berekent, dat alleen aen plaetsruymto, in eene enkele reys, voor een groot overzeesch stoom schip, op die wyze eene besparing van 77,000 fr. zou' ontstaen. Maendag morgend heeft den veldwachter der ge meente Oygcm, bygcslaen van zynen gezel van Wiels- beke, in Kortryk gevangelyk opgebragt, onder betigting van moord, zekeren Jan Adens, landbouvversknechl le Oygem. Ziehier wat vvv dienaengaende hebben vernomen Adens, gekend als een gevaerlyk man, heeft reeds verschillige veroordeelingen onderstaen. Over omtrent een tiental jaren woonde hy by den pachter Leonard Dhaveloose, en wierd, ten gevolge van mishandelingen op dezen lactsten gepleegd, verwezen tot 5 maendcu gevang. Sedert zyn vertrek uyt het gevang heeft hy, herhaelde malen, het inzigt hetuygd zich op Dhave loose te zullen vreken. Zondag avond waren beyde deze persoonen m 9taet van dronkenschap, in eene herberg te Oygem Adens wilde met alle geweld dat Dhaveloose hem op nieuw als knecht aennam op dezes weygering ontstond er twist, en by hot uvtgaen der herberg begaf Adens zich niet naer zyn huys, maer naer eenen anderen weg, om Dhaveloose te ontmoeten, randde, hem daer aen, en bragt hem slagen toe. Den veldwachter, die hen wilde scheyden, bekwam eene messteek, en terwyl hy zich eenen oogenblik verwyderde, bekwam Dhaveloose op zyne beurt eene steek in de linker bil op den zelfden stond stortte hy neder, en Adens stampte hem dan ge weldig op het hoofd Toen den veldwachter, die om bystand was geloopen, op het looneel des geveehts terug kwam, had Dhave loose opgehouden te leven. N'pg vol woede, dreygde Adei)3 al degenen le zullen dooden die hem zouden durven naderen hebben. Het is maer nadat den veldwachter hem eenen sabelslag op het hoofd had toegehragt, dal hy meester van hem kon worden, en hem in hechtenis nemen. Het parket heeft zich reeds nier Oygem begeven om de zaek voort te onderzoeken. Eergisteren had er op de Vogelenmerkt te Ant werpen eene aerdige maer tevens eene tegenstrydigc wedding plaets. Eenen man, half dronken, wedde voor 10 franks met eenen konynverkooper, dat hv een dier levende beesten zou opgeëten hebben. Zoo gezegd zoo gedaen hy nam een konyn, en in het bywezen van een hondertal nieuwsgierigen, at hy het 'dier levend op. Hy won de wedding, maer de polieie, aen wier ooren deze walgclykp daed gekomen was, nam den zatten konvnencter meê naer den amigo. Volgens VEcho de Liêgezou het ministerie, dat zonder iets uyl le rigten, met de armen over elkaer op zynen stoel geplakt blyft zitten, niet genegen zyn om weg te gaen, al kan het dan hoegenaomd mets'meer uylrigten voor hel land. Wy zullen alzoo ministers, ka-

De Denderbode | 1864 | | pagina 2