I UiU' Jaer. Zondag', I VERTREKUREN UVT AELST NA ER VERTREKUREN UVT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAERS. :i WAT ZAL HET ZYN MEN ZEGT NOG. Huyslioudeljk Bestuer van Aelst -BOD Denderm. 5-20 8-30 9-45 12-35 3-15 6-25 9-05 *g Gênd, Brugge, Oslende 6-45 8-30 12-35 3-15 Lokcren 5-20 8-30 0-00 12-35 6-25 yp 6-25 lc en 2e klas langs Dendermondc. Brussel 8-05 0-00 12-10 3-o0 5-45 6-20 8-45 m Doornyk, Korlryk, Moescroen, Hysscl (langs V\N ANTWERPEN NAER St-Nicolaes, Lokeren, Gend, 6-10 7-30 10-30 3-00 6-10 0-00. VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 6-10 9-05 10-20 2-35 6-15 7-00. Tc Lede slaen al de konvoys. Te Idegem staen deze vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10-40 4-30 7-25 en al de konvoys vertrekkende van Denderleeuw. "Te Gyskghkm staen stil al de konvoys uytgenomen deze vertrekkende van Aelst 0 00 des morgens en 0-00 en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 10-00. Te Santbergen slaen stil. de konvoys van Ath G-30 10-40's morgens. 4-30 en 7-25 's avonds. Van Denderleeuw 0-00*8-20 's morgens, 3-20 6-05 en 9-00 des avonds. Dendermonde, Aelst, Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, 3-10 7-45 0 00. 3-10 7-45 0 00. 6-30 10-40 4-30 7 25. 6-30 10-40 4-30 7-25. 6-30 10 40 4-30 7 -25. 6-30 10-40 4-30 7-25. Uuique Suuin. VAN I.OKERF.N NAER 7-00 9-35 7-00 0-00 VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst Brussel Hangs Denderleeuw) Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). VAN GEND NAER Auclcnaerde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8.—naer aei.st 7-20 11-25 2-15 5-00 5-55 6-3» 8-0. VAN BRUSSEL NAER ■lolsl Gend, 6-<5 7-35 11-45 2-28 0-00 6-30 8-15. >iijuve. Ge eraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-35 2-25 5-30 8-15. VAN nENDETOlONDE NAER Brussel (lan-'S Aelst) 7-25 2-30 5-15 8-10 (langs Mech.) 5-45 9-00 10-05 3,40 0 00 7-20. Aelst 7-25 7-55 12-05 2-30 5-15 8-10 10-00. AELST, DEN 1G APRIL 1804, Als wy deze vraeg doen, dan doelen wy op 't geen er zal gedaen worden by de terugkomst van den koning uyt Engeland. Den vorst is derwaerts geroepen, omdat men zyne wyslieyd zoo hoog roemende, hem de vereffening wilde toevertrouwen van zekere europasche geschillen die den algemeenen vrede zouden hebben konnen stooren. Onzen vorst heeft er vroeger nog, daertoe als scheydsman door vremde souvereynen ge- vraegd, in gelukt andere verwarde moeyelykhe- den, buyten Europa, te vereffenenen als Belgiën uyt dien hoofde 't regt heeft fier te zyn over de wysheyd zyns monarks, dan heeft het niet min regt van die zelfde wysheyd te verwachten en te verhopen dat zy, in haer eygen land, de verwik kelde geschillen tusschen de twee staetspartyën zal weten te vereffenen of de moeyelyklieden uyt den weg te ruymen die den regelmatigen gang van 's lands bestuer stremmen en zelfs oumogelyk maken, door de alleenlieersching welke de liber- hatersparty op de Catholyke party.wilt plegen. Zonder ons te veroorloven aen de scherpziende wysheyd des konings middelen voor te schryven om het zoo dringend noodzakelyke als algemeen verlangde doel te bereyken, durven wy echter den wensch uyten dat hy zich-onbeschroomd toone tegen de onbeschofte en om zoo te zeggen gebiedende eysschenderfrancmagonsparty, tegen hare stoutmoedigheyd, dreygementen en geweld, want 't zyn gewoonlyk die middelen die door deze party gebruykt worden, byzonderlyk als zy ge voelt dat hare versletene listen, bedrog en schalkheyd haer weynig of niet konnen baten. Er loopen geruchten volgens welke zommige hoofdmannen der Catholyke party de Conserva- teurs aepraden de ministersportefeuillen niet te haestig te aenveerden, omdat zy weten dat de liberale kasseyliefhebbers gereed zyn de schand- tooneelen van 1857 te herbeginnen. Wy weten niet tot hoe verre deze vrees gegrond is, maer in alle gevallen moet de Conservateursparty op d'hoede wezen en eerst en vooral zorgen dat zy volkomentlvk bereyd is om aen alle geweld hoofd te bieden, indien zy aen 't roer van 's lands zaken komt en indien de liberale maconnieke party, door de middelen van 1857, kwame poogen hun gezag ten gronde te slaen. Dit zou ons maer zeer weynig verwonderen, want de liberhatersparty gevoelt" genoeg dat zy onder den volksvloek gepletterd ligt en dat zy zich niet anders kan opregten dan.door een ver dobbeld geweld. Gelukte zy ditmael in die schan- dige onderneming, zy zou andermael op de vier hoeken des lands uyttrompetten dat het belgisch volk tegen een Catholyk gouvernement is, dat het van geene Catholyke bestuerders wilt hooren, dat de Catholyken onbekwaem zyn liet land te besturen, en eyndelyk dat een liberael bewind alleen bekwaem is het vaderland, in deze netelige omstandigheden, tegen alle nadeelige gebeur tenissen te vrywaren. Deze en meer andere logenaclHige en bedrieglyke verzinsels zou de maconnieke party uytkramen, zy heeft liet nóg gedaen, als zy, in 1857, de hoogst voprtreffelyke meerderheyd der kamer letterlyk verkracht en op straet gesmeten heeft. Dezen slag moeten de Conservateurs voorkomen, niets is gemakkelyker als zy 't spreekwoord willen waermaken dat zegt: Vim vi repellere licet, onregtveerdig geweld mag, door tegengeweld, verstooten worden. Ja, men zegt nog, en 't zyn de liberhaters die het rondstroeyën, dat men in hoogere kringen den tegenwoordigen toestand van vreedzame regeringsloosheyd by treed, dat hy zelfs behaegt. en geene hoegenaemde onrust baert, dat men grootelyks bevreesd is dat den eenen of anderen te nemen maetregel, als by voorbeeld, de wettige opvorming van een ministerie, tot eene Kamer ontbinding zou aenleyding geven, waeruyt er oproer en wanorders zouden konnen voort- .vloeyën etc. Daerop antwoorden wy dat, indien men be nauwd is van de kasseymannen, dit juyst in hunne kaert spelen is, dat zulks juyst hunne wenscheri voldoen en hunne inzigten dienen is. Die mannen zyn maer stout, onhandelbaer en onbeschoft, als zy weten dat men hun vreest maer zy zyn lafhertig, terugdeynzend en al wat ge wilt, als zy gevoelen en zien dat men hun vuysten en tanden toont. Met dit volksken mag men geene halve maetregels nemen, men moet er met de vuyle voeten doorgaen en dan alleen zullen die gasten zich zoo koes houden als muyzen. Dit is 't geen de Catholyken moeten besluyten te doen, want als ze eeuwig en altyd te goed, te toegevend, te vreesachtig zyn en blyven, zullen wy in 't land nooyt ruste genieten en eyndelyk zullen onze inwendige twisten, onze onoplioude- lyke worstelingen en van tyd tot tyd eenen kas- sevoproer den vremden doen zeggen Belgiën kan zichzelve niet besturen, dit volk doet niets anders dan kyven, krakeelen èn elkander in het hair vliegen dit moet ophouden, wy willen dit oproerig volk aen onze grenzen niet gedurig in dien geest van revolutie twist en tweedragt laten, wy zullen er met eenen keer eynde aen stellen en er zelve de orde gaen herstellenEn dan ware het met Belgiën gedaen, want men zou welhaest het stelsel van liet fait accqmplider voltrokkene zaek inroepen en 't spel zou acht hebben. Die ooren heelt, dat hy hoore, en her sens, dat hy begrype. NICHOLS. IERSCH VERHAEL. Vervolg en eynde Nu ging Nichols le Waterford en vervolgens te Cork, hoofdplaets van het graefschap alwaer hy geboren was, maer hy wilde zyne ouders'nog niet bezoeken. Het was te Cork dat hy aenkoop deed van zyne voorwerpen tot wederkeeringen, en hy vernam er dat den baron van Baltimore zich te Chester, in Engeland bevond. Hy be sloot er hem te gaen vinden, en na te Galloway, al waer hy zyne koopwaren uyt het land van Munster met groote winst verkocht had, zyne aenkoopen in wol ge daen te hebben, trok hy langs de graefsehappen van Tipperary en Kilkenny en kwam hy in de have van Wex ford aen hy ging er met zyne wol te scheep en was nog den zelfden dag tc Chester. Hy verkocht er eerst zyne wol, welke'hv kon 'aten voor pryzen beneden de gene der wol van hel land, hoewel zy van eene veel hetere hoedanigheid was, uyt roden.dal het geld in Evinland (Ierland) zoo gemeen niet zynde dan in Enge land, de voortbrengselen ergoedkoop'er waren. Nichols zag zich alsdan inliet bezit* van eene aezienlyke geld som, maer hy ging den baron van Baltimore iii het kas teel der stad, alwaer hy verbleef, bezoeken alvorens zyne wederkeeringen te gaen koppen, wyl het hem scheen dal in een land, alwaer den nyverhevds-loon duerder was, de zelve hem niet voordeelig 'moesten wezen. Hy bragl dus by den baron zyne fortuyn in geldspeciën en liet er hem alzoo de wezenthkheyd van zien. Vriend, zeyde hem den baron van Baltimore, na hem aenhoord te hebben, gy zult eenen grooten koopman worden, en het is eenen man dien ik Evinland zal gegeven hebben. Ik deel uwe denkbeelden opzigle- lyk de wederkeeringen uyt dit land. Nogtans zyn er voorworpen, welke in Evinland schaers en in Cheshire gemeen zyn neemt goede lakens en fyne batnvischo -linnen Nichols volgde den raed. Hy kocht wal er hel schoonste en fynsle was voor de helft van zyn geld, besteedde de overige helft aen grove lakens en lynwa- den, en vertrok, den baron van Baltimore andermael zegenende. In Evinland terug, verkocht hy er de grove lakens en lvnwaden aen het gemeen volk en bragl de fyne te Balaclay, te Waterford, te Dunaghal, te Dublin, te Tuam. Hoe nauwer wy de Verbondsschryvers in hunne felle verdediging van den stadsbudget op d'hielen volgen, hoe meer wy ons moeten over- tuygen of wel dal die mannen den kwelm in hunne hersens getrokken hebben, of wel dat zy gedwongen zyn eene kale zaek te verdedigen en, hy gevolg, alle soorten van drogredens te gebruy-, ken om 't publiek te foppen. In ons laetste Nr waren wy gekomen aen de ACHT EN TWINTIG DUYZEND FRANKS, welke de stad jaerlyks te betalen heeft voor intresten en aflossing der schulden die de libe rale regentie ten meerderen deele gemaekt heeft. Vleyerman en Belediger uyt 't Verbond gelooven dat zy den oppervoget afgeschoten hebben en dat zy een wonder van redekunde uytbrengen met te zeggen dat de opvolgende geslachten GRATIS zullen genieten 't geen het tegenwoordig geslacht nu doetOnnoozel koppel van tweewie giet er toch zulke domme gedachten in uw breyn Is 't wel redelyk of verstandig het tegenwoordig te Dunstafag en le Limerick, om die aen de edellieden te verkoopen. Zyne winst was zoo aenzienlyk dat hy. zich in stact vond om zyne ouders te Fermery le gaen bezoeken. Hy had nog de vest aen, waermede hy uyt het ouderlyk huys gelreden was en droeg nog holle blokken, en het was in dit gewaed van eene armmoe- moedige schynbaerhevd dat hy des avonds, gedurende de maellyd, aen de deur der pachthove aenkwam, eeneu knecht, die hy sedert eenigen tyd in zynen dienst ge nomen had, met de lastdiereu in eene herberg gelaten hebbende. Hy klopte eenen zyner oudste broeders, kwam open doen, eerst uyt voorzichligheyd vragende Wie is daer Ik, anlwoorde Nichols. Ach het is mynen armen broeder, zeyde den oudsten. Dadelyk kwamen de moeder, de zusters en de overige broeders toege sneld. De moeder riep uyt Och Och het is mynen armen zoon, de zusters Och den armen Nichols. Nichols omhelsde zyne moeder, die zich niet kon inhou den van te zeggen den armen jongen heeft nog altyd de zelve vest aen. Ja, lieve moeder, antwoordde Nichols ik heb die behouden zy bragt my u in het geheugen. De goede moeder, haren zoon by de hand nemende, trad er mede in huys. Nu, man. zeyde zy lot den vader, hel is te lang geleden dat wy hem niet gezien hebben om hem le bekyven Ah gy zyi daer, braven jongen, sprak den goeden en deugdzamen landbouwer. Zie eens hoe hy er uyt ziet. Achtbaren vader, zeyde alsdan zeeg- bacrlyk Nichols, geweerdig u my te aenhooren, na dal ik eerst myne broeders en zusters eemge kleyne geschenken zal gedaen hebben. Op dit woord van ge schenken wierd den landbouwer scliaemrood hy bezag Nichols die hem eene hors met hondeid, zyne moeder eene bors met vyftig en ieder van zyne dry broeders en vier zusters eene bors met vyf-en-twiulig goude oribans aenbood. Oh ongelukkigen die ik ben riep den land bouwer uyt, wat heb ik deu hemel gedaen! Mynen zoon is zekerlyk eenen gouwdicf. Neen vader, zevde Nichols, dat God dit denkbeeld van uwen geest afkcere, hoor myne geschiedenis, en hy begon te vertellen hoe hy eens te Galloway was geweesthoe hy er den baron van Baltimore gevonden bad hoe dien lieer hem eene geldsom had geleend en hoe hy hem die wedergegeven had hoe hy lot voorspoed was gekomen door gespaer- zaemheyd, slecht gekleed blyvende, om de dieven te veruivden hoe den baron van Baltimore hem het. hoyl- ryk denkheeld der wederkeeringen had gegeven en hoe hy hem nu te Chester, in Engeland kwam te vin den. Na deze uyllegging riep den goeden landbouwer uyt Hoe gy zoud dien kleynen wol-kuiser zyn, van wien ik zoo dikwyls heb hooren spreken, die zyne wol in het graefschap van Galloway, in het land van Con- naught, aenkoopl. Ja, vader, en de bewyzen daer van zyn mynen knecht, myne last-dicren en myne goederen, welke ik hier in de naestgelegene herberg heb gelalen. en de inwooners der omliggende, dorpen, die my alle kennen. Dadelyk liet het Uuysgezin een vreugde-geroep hooren. Men ging naer de herberg balen alles wal Ni chols toebehoorde, die geschenken in lakens en linnen voor zynen vader, zyne moeder, zyne broeders en zyne zusters behouden bad, en geheel het huys was in volle vreugd en blydschap. Nichols verbleef eene gehocle week te Fermery, en vertrok vervolgens om zynen koophandel voort te zetten. Hy was tien jaren lang zonder zynen weldoener weder le zien. T'eyndcn dit tydverloop to Dublin ge komen zynde, vernam hy dal den jongen koning Oriban den Wyzen heer baron van Baltimore ouder liet getal zyner ministers geplaelsl had. Nichols nog altyd in vest en broek en met holleblokken, snelde by zynen be schermer, van wien hy zeer wel ontvangen wierd. Heer baron, zeyde hy hem. de luk-godm heeft door hare gunsten myne'wenschen overtroffen. Ik bezit zestig duyzcnd goudc oribans (omtrent zoo vele ponden sterling oi'dry millioencn franks). -- Ik wenseh er u geluk over, Nichols, maer nu dat gy ryk zyl, moet gy er voordcel uyt trekken en u beter kleeden onder de regering van onzen jongen en wyzen monark is men met meer voor dieven beducht, en gy moogl nu zonder gevaer heler leven. Zoo zal ik ook doen, heer baron maer te voren verzoek ik u mv eene gunst le willen doen, het is van my toe te laten u een geschenk te doen. Aen my, Nichols? Ja, heer baron. Gy denkt er niet op, kende ik u niet beter, ik zou zeg-' gen dat gy u vergist, Dat ik my vergist had, zulks zou my grootelyks spyten maer verre van daer, het geschenk zal u behagen, ten minsten durf ik zulks hopen, na het good onthacl het welk ik altyd bv u gevonden heb. Wy zullen zien hoedanig het zal wezen. Den baron van Baltimore, openbaerlyk de achting willende laten blyken welke hy voor eenen zoo onderseheyderi geslacht zynen lactsten druppel zweet en bloed uyt te persen om er do. toekomende geslachten do. weldaden gratis van te laleii genieten Indien het tegenwoordig geslacht jaerlyks ACHT EN TWIN TIG DUYZEND FRANKS moet betalen en dit gedurende vier en veertig jaren, moet gy wel weten dat dit eenen overzwaren last is, dien de tegen woordige uytgeputte burgery voor 't meestendeel, gedurende g'heel haer leven, zal uyt te zsveeten hebben, en dat het eenen akt van verregaende uytzinnigheyd zyn zou het tegenwoordig geslacht zwart droog brood, palaten te voet en anderen mageren kost te doen eten, om aldus de toeko mende geslachten in weelde, in lekkerny en alle soorten van genuchten te konnen laten zwemmen! ACHT EN TWINTIG DUYZEND FRANKS GEDU RENDE VIER EN VEERTIG JAREN betalen, ziet daer, geëerde medeburgers de groote weldaed die gy aen het liberael bestuer te danken hebt Is liberael bestuerd worden, eene plezierige zaek voor zommige gunstelingen, die alleen het laetste oogsken vet van de soep scheppen, zy zullen toch bekennen dat die voor eenige plezierige zaek schroomelyk veel geld aen al de andere kost. Om eenigzins de hatelykheyd die de door het liberael bestuer gemaekte schuld van DRY HON DERD VYF EN ZESTIG DUYZEND FRANKS met zich brengt te verschoonen, zoeken Vleyerman en Belediger uyt 't Verbond eenen list uyt en poogen namelyk een deel dier ruinerende schuld op den rug te leggen der twee achtbare conser vateurs die verscheydene sommen gestemd heb ben. Uyt die pooging alleen om die hatelykheyd wat te verzachten, gevoelt 't publiek genoegzaem dat de liberale mannen op de pynbank zitten, als hunne akten openbaer gemaekt worden. En dan, hebben de twee Catholyke leden de sómmen gestemd voor het nieuw kerkhof, 't is omdat zy niet wisten dat het oud kerkhof zou hebben blyven bestaen en dat men er' een rykenmenschen- kerkhof zou van gemaekt hebben. Zoohaest zy dit geweten hebben, hebben zy zich uyt al hunne krachten tegen dien hatelyken en burgerbedroe- venden maetregel verzet. Hebben zy de gelden gestemd voorde onderaerdsche goten, 't is omdat dit werk reeds begonnen was en het plan daervan, vóór hunnen tyd, was vastgesteld. Hebben zy ook gestemd voor de meysjesschool, zy hebben het koopman droeg, deed Nichols op een zyner rypeerden naer zyne afspanning voeren. Men is hier l-eler dan te voet, zeyde Nichols, en den ha-ron van Baltimore heeft gelyk. Men moet een weynig de gemakken des levens genieten, wanneer men die door eenen langdurige» nr- beyd verdiend heeft. Des anderdaegs morgends deed Nichols eer non zynen beschermer. Hv herverseheen by hem te peerd, door eenen knecht gevolgd zyne kleedernn, zonder verguld sel, waren van een fyn laken en van een aengenaem kleur de netbevd diende zyn nieuw oploeysel tot grondslag, en geèrn zag hem den baron van Baltimore onder dit zedig gewaed. Nichols droeg een kisljen onder den arm. - Heer baron, zeyde hy, zie hier het gesehenk het welk ik u kom aenbieden. Neem acht, Nichols, gy hebt my verzekerd dal het my niet koude stooren. Ik geloof het, heer baron, en dil zeggende, brak Nichols het kisljen, hetwelk maer weynig loege- nageld was, open. Hy trok er eenen opgcrolden doek uvt. met vier lyslen, welke moesten vergaderd worden. Heer baron, z'< yde hy tol den minister, zie daer zeer schoone schildcryën in uwe zael, zult gy gedoogen dat dit portret onder de zelve vermengd worde. Laet zien. Nichols ontrolde den doek, en nun zog zyn af beeldsel, zoo als hy gekleed was toen hy zich de eerste mael by den baron aenbood. Heer baron, zoyde voer ders Nichols, het portret van eenen arirn n boeren jongen tusschien die meesterstukken ziende, zal men u vragen, wacrom hel daer hangt. Wilt alsdan heer baron, verhalen waerom het er is zeg, l id ik u, dat hot Nichols is, u zyn eerste geld in leenmg komende vragen, hel welk in zyne handen zoodanig aengegroovd is, dat hv nu maglig fyk is. Nichols en zyne fortuyn waren uw werk, en alle de goederen welke hy zal be zitten zullen uwe weldaden zyn. Den minister, die eene schoone en gevoelvolle ziel had, ontving met eene levendige voldoening hel ge sehenk van Nichols, het welk, in eene houten onver gulde lyst geplaelsl, de schoonste vercioring van zyn kabinet uytnnekte, alwaer het zigt van den boer Nichols den eerbied welken men den baron van Baltimore toe droeg vermeerderde. Men had die schildcry zeer wel deze woorden de deugd van lord Ballhnore voor op schrift mogen gegeven hebben.

De Denderbode | 1864 | | pagina 1