Bïog den Budget. gedaen omdat zy, als tlelligc burgers, de meysjes niet zonder onderwys wilden nocli mogten laten ten gevolge der brutale onderbreking van het verdragsontwerp met de Damen van Maria. Had men hot ontworpen verdrag met deze religieusen niet onderbroken, al de arme meysjes van de stad zouden, voor wat het onderwys zelf aengaet, ten minste zoo wel onderrigt geworden zyn dan nu en 't zou aen de stad nauwelyks VYF DUY ZEND FRANKS 's jaers gekost hebben, lerwyl er nu rond de TIEN DCYZEND FRANKS 's jaers zullen moeten voor betaeld worden. In het leste Nr van het Verbond bekent het koppel van twee daeromtrent eene misgreep begaen te hebben, maer het kronkelt zich gelyk non paling om die bekende misgreep te verbloemen en d'oogen des publieks te blinddoeken. Daer zyn gezeever noch kop noch steert heeft, houden wy ons aen het geen wy in ons voorlaetste V gezegd hebben aengezien er geene enkele letter van wederlegd is. Nu valt er eyndelyk een woord te spreken over de VYFTIEN DUYZEND FRANKS buyten gewoone opeentimen. YVy zullen zien o( deze tydelyké belasting zal verdwynen, en deze moet verdwynen, als de stadsbelangen, door een beier bestuer, wel bezorgd worden, want naer mate de verpletterende leeningen gedeeltelyk afgelost worden, moeten ook gedeeltelyk die opcentimen verdwynen. Dit jaer hebben wy er echter nog niets van gewaer geworden alhoewel er reeds ACHT EN TWINTIG DUYZEND FRANKS in kapitael en intresten zyn moeten afgelegd worden, gelyk Yfeyerman en Belediger uyt het Verbondin dit .prulblad, afgeven. Het ware nu maer dry en veertig jaren meer ACHT. EN TWIN TIG DUYZEND FRANKS, maer ons dunkt dat de eerste aflossing van ACHT EN TWINTIG DUY ZEND FRANKS niet meer gebaet heeft dan tien eemers water in eene ton zonder bom, en zoo vreejen wy dat het in 't vervolg zal wezen. Doch wvy zullen waken en in tyds bassen gelyk Vleyer- :man en Belediger zeggen. Over eenige weken zagen Vleyerman en Belediger uyt 't \erbond met innig spyt in den Denderbode eeneji ver slapten geest, ja zelfs eenen kindsch geworden, die g'lieel hel geheugen verloren heeft. He. is waersehynlyk daerorn dat, als zvne artikels hun wat hard nypen, zy zich inbeelden hem van alle kanten omringd te zien vau een geheel bataillon schryvers, godvruchtige opstellers en palroonen, mannen van den zwarten winkelbekwame administrateurs, viome personnagiëti vol haet, enz. juyst gelyk Don Quichotte een gansch leger in beweging meende te gaen bevegten als hy de zylen van den wind molen zag draeyënWees gerust, koppel van twee, den Denderbode heeft tot nu toe niemand noodig, zoo lang hy maer Vleyermans en Beledigers, al waren er vyf en twintig van dien kalibei, te bestryden heeft, dit kan hy gemakkolyk al dejeuneren doen, want hy gevoelt dat die twee mannen vurig verlangen onze budgetskwcslie te zien eyndigen, omdat zy noch voor- nodh ach'terwaerts konnen en gepraemd zyn zich van de kaelste uylvlugtsels ite bedienen. Aldus, omdat zy niet wéten hoe te nrttwoordeu op •onze vraeg wat er met de hoopen vyffranksstukken gedaen is voortgekomen uyt de verkooping van stads- bouwgronden, geeft het koppel van twee de volgende label In 1858 beioopt het bedrag der bouwgronden lot fr. 7,284,99, maer daerentegen zyn er voor 16,347 fr., buytengewoone uytgaven gedaen geweest. in 1859, opbrengst van bouwgronden fr. 8,363,50 Buytengewoone uytgaven fr. 16,827. In 'I860, niets verkocht. In 1861, opbrengst van bouwgronden fr. 2,380. Buytengewoone uytgaven fr. 15,320. 1862, opbrengst van bouwgronden fr. 12,387,50 Buytengewoone uytgaven fr. 1-6,996. In 1863, opbrengst van bouwgronden fr. 10,572,23 Buytengewoone uytgaven fr. 21,270. Wat dunkt u daervan, stadsgenoten, met de twee woorden BUYTENGEWOONE UYTGAVEN antwoorden, die mannen op alles Waren er voor een millioen bouwgronden verkocht, 't ware even zoo geinakkelyk dil millioen te verantwoorden met de twee woordekens: BUYTENGEWOONE UYTGAVEN, als waren er maer voor duvzend franks verkocht. Waren er voor tien millioen verkocht, T zelfde spel zou konnen gespeeld worden, en dan denken die bekwame liberale administrateurs dal zy phanixen zyn. Maer waeraen zyn die buytengewoone uytgaven gedaen Ziet daer, wat de burgers geern zouden weten, om te zien of die uytgaven wel, doelmatig en volgens de vereysehle belangen der stad geschied zyn Zal het koppel van twee die omstandige rekeningen voor den dag brengen Wy verwachten het niet, bet koppel vind gemakkelyker zich achter eene zoo belag-- ehelvke als verregaende otinoozele maer berekende zelfsweerde te verschansen, om zoo kwansuys op-den Denderbode de verachting van 't publiek te konnen roepen. Het koppel vraegt hoe veel ware treflelyke burgers hunne goedkeuring aen den Denderbode schen ken Wy zeggen ALLEN en vragen op onze beurt, of 'l droevig koppel ons wel eenen enkelen warén treffelyken borger kan noemen die den Denderbode zoo veracht en 't Verbond hoogacht, gelyk de twee schryve- kaers gedurig uytkramen. Konnen zy ons zulken man noemen, wy zullen hem naer de stadswaeg voeren en tfaer zyne trefïelykheyd publiek doen wegen met do plechtige verbindtenis er geene enkele once van te ver- zwygen noch achter te houden. Dan zal 't publiek zelf konnen oordcelen. Maer daermeê is toch de vraeg niet opgelost waeraen de hoopen vyffranksstukken, voort gekomen van de verkooping der bouwgronden, besteed zyn Den tyd ontbreekt ons om verder die kwestie te ver handelen, wy znllen er dus op terugkomen. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAED. Wy hebben vrydag der verledene week eene zitting van den gemeenteraed bygewoond, waerin het vraegsluk is beslist geweest van eene volks bibliotheek by eene gemeente-bibliotheek te voe gen. Het verslag over dit vraegsluk wierd natner- hjk door M. Eyerman gedaen, en de besluytsels van dit verslag, vvaerdoor al wederom eenen g'heelen hoop nuttelooze uytgaven voor lesse- naers, tafels, rayons, stoelen en andere meubels voorgesteld zyn, wierden met algemeene ja's aengenomen. Vervolgens las den natuerlyken verslaggever, M. Eyerman, eene petitie voor aen de Kamer be- trekkelyk de kerkhoven, waerin het algemeen Catholyk petitionnement gekritikeerd wierd en waerin er gevraegd word dat de gemeente in hare magt behouden worde van uytsluytelyk de politie des kerkshof te doen (iets wat haer nie mand betwist) en, krachtens de vryheyd der eerediensten, alles wat sterft ondereen te mogen begraven. Gelyk in het voorgaende geval, wierd die petitie met algemeene ja's gestemd. Niemand buyten den schepen M. De Ryck en M. Eyerman, heeft de minste opmerking gedaen, de liberale kaknikking of jazegging gaet in onzen gemeente raed met eene zoo wonderlyke eensluydèndheyd, dat er niet eene harmonie in de wereld is, hoe kundig en geoefend zy ook moge wezen, die iu staet zou zyn een muziekstuk met meerensemble te spelen. Wy noodigen de burgers uyt om die opregt bekoorlyke vergadering van geleerde en welsprekende mannen te gaen bywoonen. 'T is waerlyk der moeyte weerd. EENE VRAEG. Wy hebben aen de statie aen den voorgevel eener herberg een kasTceii zien hangen, waerin fotografiéke portretten ten toon gesteld zyn. Een dier portretten heeft het opschrift der solidairen van Brussel in d'hand, waerop geschreven staet geene priesters meernoch voor huwelyk, noch voor begravingenof zoo iets dergelyks. Indien iemand eens aen zynen voorgevel een plukkaert hing, waerop zou te lezen staen geene burgemeesters, geene schepenen meer, geene officieren van den burgerstand, geene militieraden meer noch voor geboorten, noch voor lotingen, noch voor trou wen, noch voor begravingenwat zou de politie zeggen en doen Wy zullen deze vraeg beantwoorden, indien wy het verergerend en godsdiensthatend scliand- schrift aen de statie nog eens zien uythangen. Een liberael blad van Brussel, den Bulletin du Dimanche, in zyn laetste nummer eene ontbinding der kamer voor ziende, geeft onder vorm van raed eenen nog al lievigen kaekslag aen zyne vrienden De Iibeiale denkwyze heeft dringende pliglen te vervuilen', zegt hy. Wilt zy aen hare pligt niet te kort blyven, dan mag zy geene zéros naer bet Parlement v< zenden die geen weerde hebben dan door do eenheden de oversten die hen begeesteren en bestieren wan- neer men zich er op roemt de party van liet verstand en van den vooruylgang te zyn, heeft men het regl niet zich te doen vertegenwoordigen door nulliteyten, wier eenige parlementaire weerde besfael in T ont- vangen van'twee honderd gulden per zilting-maend en 't slaelsclie uytspreken van Ja of Neen, volgens zy er toe aangedreven worden. Hoe zullen zekere heeren die op de linkerzv zetelen daerover denken En verder nog Het kiezerskorps moet mannen kiezen die begaefd zyn en princiepen bezitten, en liet verdedigen zyner belangen niet toevertrouwen aen mannen, die, wan- neer zy een mandaet afsmeeken, slechts het doel heoben otium cum dignitale, van zich te verzekeren in het tooneel der debatten een middel te vinden tegen werkeloosheyd en verveling. Voor de eer van hel belgiseh parlement, ware het te wenschen dal den raed gevolgd wierde, want het is, eylaes, maer al te vvaer, dat vele zulker mantien aen de party toebehoorende' op dewelke het blad aenspraek mackt, iu de kamers zetelen. Wy lezen in eene brusselsche briefwisseling van een antwerpsch blad Dezer dagen heeft alhier eene vergadering placts ge had van leden der regterzyde, zoowel van den Senaet als der Kamer, ten eynde te beraedslagen over hetgeen er aen hunne party te doen staet, wanneer den Koning terugkomt, en hel Z. M. eyndelyk hehagn zal, de reg terzyde te belasten met het samenstellen van een nieuw kabinel. De diskussie heeft over vele punten geloopen. Eenen- uwer vertegenwoordigers, deel makende van den Senaet, M. den baron Osy-de Wiehem, heeft er, zoo men mv verzekert, eene byzondere krachtige ver klaring gedaen, opziglens de kwestie van Antwerpen. M. Osv heeft er nadrukkelyk verklaerd, dal deze kwestie door het volgende ministerie in zyn programma moet opgenomen worden. Ware bet anders, dan zou heel de deputatio van Antwerpen zynen onderstand aen het nieuw kabinet weygeren. Wy lezen in eene korrespondenlie uyt Brussel Den Echo du Parlement zegde over acht dagen en la Paix zegt in haer nummer van zondag dal Koning Leopold, den 10 april te Brussel is verwacht. De brus selsche korrespondenlie van den Journal de Liégc. heeft die terugkomst van den 20 maert aengekondigd. Volgens inlichtingen, die, geloof ik, zeer nauwkeurig zyn, zou Z. M. sleehls op 't laetste der maend uyt Londen ver trekken. Den Court Jourral, (dagblad van het hof) zegt heden dat Koning Leopold het Windsor-paleys gaet verlaten, om dat van Buckingham te bewoonen lot op hel oogenblik zyus vertreks. Men schryft uyt Brussel aen de Meusc, 9 april Volgens de inlichtingen, die ik als zeker mag ge- looven, zou men enkel op den terugkeer van den Koning wachten om een catholyk ministerie definitief vast le stellen. Hel ministerie zoude Kamers tegen den20juny byeenroepen, en de stemming der budjeltcn vragen ook zou het de Wetgeving verzoeken alle politieke beraedslaging lot in de maend november te verscbuyven. Men zou trachten voorloopig te besturen zonder de Kamers tc ontbinden. Zie hier wat men hierover uyt Brussel, tl april, schryft Gy hebt zonder twyfel de tyding door de Meuse, belrekkelyk de ministerieele krisis, afgekondigd. Dit blad meld de waerschynlyke samenstelling van een catholyk ministerie, by de terugkomst van den Koning. De oplossing ware dus nakend. Dit ministerie zou de Kamers tegen den 20juny bveen roepen, enz., het ove rige weet men. Ik bevestig of logenstraf die tyding niet; het is zeker dat zy weynig tegensprekers ontmoet, en dal al de persoonen, van eenigen rang, die men ondervraegt, het eens zyn te denken dat er eenige mogelykheyd be- slaet in de mededeeling van de Meuse. Als men opmer kingen maekt, dan antwoord men u, dat alles geregeld, de goedkeuring van den Koning zeker is, en dal Z. M- den 20 hier terug zal zyn. Dit tydstip van terugkeer van den Koning, is des te vvacrschynlyker, daer er omstandigheden zyn, die, zonder met de ministeriële krisis in betrek te staen, de koninklyke familie sterk aengaen. In een woord, de verlossing van de hertogin van Braband is aenslaende, en men begrypt dat den Koning, iu dit vooruylzicht, zynen terugkeer in de hoofdstad zal verliaeslen Ongelukkig is bet niet zeker, dat den hertog van Braband bier tegen dien tyd zal zyn. Alhoewel de dag bladen aengekondigd hebben, dat den prins onlangs de regatten-koersen le Cannes heeft bygewoond, is den staet van zyne gezondbeyd verre van zoo voldoende le zyn als men zou wenschen latere tydingen melden dat hy ernstig ongesteld is. Een ministerieel dagblad kondigt aen dal den Koning gaet verpligt worden naer huys le komen, het tydstip var. de verlossing der hertogin van Braband naderende. Als 't maer waer is Men berekent dal er in Belgiën 250 naem.ooze socie- leyten bestaen die te samen duyzend millioen kapiiaei bezitten, of het tiende van liet onroerende kapitael des lands. Dat men ons nog kome spreken van de gewaende donderhond der kloosters, in het bywezen van deze overgroole dooderhand die het liberalismus voortzet en beschermt. CORRESPONDENTIE. ONTVANGEN van M. J.-B. D. V. te Strypen 6 fr. M. V. D. E. te Sell, gy hebt zeer wel gedaen, gy hebt nu betaeld tot 1 july 1864. M V. G. te W. gy hebt gelyk, gy zult het naeste jaer dobbel betalen. Wal myne be lofte betreft, zy za! eerlang verwezentlykt worden. M. N. Comeyne, onderpastor te Oost-Eecloo, is be noemd tot pastor le Sl-Martens-Leerne. Koninglyke besluylen van 3 april benoemen in het bestuer van regtstreeksche belastingen, douanen en accynsen M. F. Heyvaert, onder-kontroleur te Audenaerde, te Audenaerde. tot ontvanger te Onkerzele M. L. Wens- tenraad, ontvanger, te Laplanck, tot id. te Desselghem. Men schryft uyt Dendermonde Wy vernemen dal velen onzer neeringdryveude medeburgers, die lot dö eatliolyke geziudheyd behooren, eene merkelyke ver meerdering in de schatting hunner patent hebben onder- gaen. Wy zyn nieuwsgierig om te we'.en wat des aengaende met de verslaefde vriendjes der liberaters- parly is gebeurd lil den nacht van -10 tot 11 dezer heeft eenen brand te Zele, eenen molen verslonden, gebruykl door den genoemden Smet, mulder. De schade word begroot op 9500 franks De jaermerkt van april, die verleden macudag te Geeraerdsbergen plaets had, is zeer belangryk geweest voor den handel van hoornvee, hetwelk hier van dry tot vier uren in de ronde ter merkt gebragt word. Zulks zat niemand verwonderen, wanneer men weet dat er onge veer 1000 koevbeesten waren le koop gesteld, waervan meer dan de helft verkocht wierden. De pryzen zyn sterk gedaeid, en wel zoodanig dat een stuk vee, dat verleden jaer op hetzelfde tydstip 240 fr. verkocht wierd nu voor 190 franks geene koopers vond men schryft dil toe aen het ongunstig weder dat wy gehad hebben, hetgeen den groey van het gras vertraegt, en de vet- leggers maer langzaem hunne aenkoopen laet doen, by gebrek aen voedsel. Voor hel overige zyn er weynige zaken op de andere merkten, in de winkels en herbergen gedaen zulks was te voorzien, want slechts degenen welke verpligt waren hier naerloe le komen, bevonden zich in onze stad, en verlieten dezelve zoohaesl zy konden, zoodnt op het mid- daguer onze straten ledig waren. Hel overvloedig werk op het veld, gunt den landbouwer geene rust, daer hetzelve veel veraclilerd is en hel meer dan lyd word de zomervruchten te zaeyën en de aerdnppelen "te planten. M. graef Victor de Robiano, die ma ndag laetst op den boulevard van den Regent, te Brussel, eenen vreeslyken val deed, is dynsdag ten 10 uren aen de gevolgen zyner wonden overleden. Hy heeft tot het eynde toe zyne tegenwoordighevd van geest blyven be houden en aen God de opoffering zyns levens' kunnen doen te midden zyner bedrukte familie. Deze zoo onverboedsehe dood heeft ons een nieuw bewys gege ven var. den-zaligen troost welke den godsdienst alleen in hel ongeluk kan geven. Te Leuven is dezer dagen in den ouderdom van 62 jaren, overleden den zeer eerw. pater C. Van Caillie van de societeyt Jesu, die door zyne geleerdheyd en heylig leven onze Aelslersche bevolking gedurende menige jaren onderwezen en geslicht heeft. Het afster ven van dien hoogst verdienstelyken pater zal betreurd worden door al wie hem gekend heeft. In de stad Audenaerde word er veel gesproken over de aenslaende kiezing voor de leden van den provincialen raed. Zoo men zegt, zouden "de calholyken de volgende leden voorstellen De heeren Florent De Bleeckere, doctor De Graeve, baron de Gheliinck van Flseghem en De Ridder, te Worteghem tegenover de liberale kandidaten de heeren advokaet Giet, te Aude naerde, Vanderslraeten-Amelot, te Eyne, Van Butsele, advokaet, le Nukerke, en Louis Verspieren, doctor te Audenaerde. Men schryft uyt Gend, 13 april De pleglige uytvaert voor de zielerust van wylen Mgr. J. B. Malou, XIXeD bisschop van Brugge is gisteren in de hoofdkerk dier stad gevierd geworden. Eene on telbare menigte vervulde dien heyligen tempel, geheel en al in rouw gehuld alle standen der samenleving waren daerin vertegenwoordigd. In de hooge koor be merkte men de bloedverwanten van den doorlucliligen overledenen, aen wier hoofd den heer Julius Malou, Staets-minisler, talryke geeslelyken, de burgerlyke en krygs-overheden. Or.der deze laetsten vertegenwoor digde den gencrael Dupont het huys des Konings, den generael Frison den hertog van Braband. Verder zag men er de heeren senateurs Boyaval en Bélhune, de heeren Soenens en De Clercq, vertegenwoordigers var. het arrondissement Brugge, M. den gouverneur Vram- bout, de heeren reglers der burgerlyke reglbank, enz. De pleglige mis is ten uren begonnen. Zyne Em. den kardinael aertsbisschop van Meehelen officieerde, met dezen prins der Kerk, traden de hoogkoor binnen de boogweerde bisschoppen van Gend, Luyk en Boston (in de Vereenigde-Slaten van Noord-Amerika). De offe rande heeft meer dan eene uer geduerd. Geheel het diocees Brugge, zelfs verscheydene vremde plaetsen waren er vertegenwoordigd in de lange rey van bloed verwanten, vrienden en vereerders, om zich le vereeni gen met het heylig misoffer voor den vromen verstor- vcnen prelaet. Na de mis hebben den kardinael aertsbisschop en de bisschoppen plaets genomen, regt over den predikstoel. Mgr. van Luyk beeft de lykrede uytgesproken over den zoo uytmuntenden en doorluchtigen geleerden, over den volyverigen Kerkvoogd wiens dood nu alom zoo diep betreurd word. Den weisprekenden bisschop van Luyk heeft mot verhevene en roerende woorden de levens schets afgeleekend van hem, dien hy zynen broeder en vriend noemde, zoo wel als zynen onvormoeyden arbcyd voor het heyl der zielen, zyne roeniryke worse liugen en verdienslclvke schriften. De i'ouwplegtigheyd was maer ten 3 uren namiddaj geëyudigd. Zondag avond kochten dry vremdelingen, we' gekleed, eenige cigaren by eenen winkelier der Door nykslraet, le Brugge. Terwyl eenen hunner duyzen komplimenten maekle over den zoeten geur der cigaren maekten zich de beyde anderen meester van two stukken laken, en vertrokken. Hoewel de diefle met i| uytersle behendigheyd gepoerd ging, had ze de winkel dochter toch gezien, en vond ze geenszins van haret smaek. Van zoo haest zy op slraet waren, stelden de gastei het op een loopen, maer den derden zette zyn praetji nog gedurig voort over de uylmuntende hoedanighe$ der cuba's. Hy wierd als gyzelaer gehouden, terwji men de politie ging verwittigen, maer den kerel be weerde de beyde anderen met le kennen. Deze laetste wierden door de politie aengeliouden tei yzeren weg-statie," op den oogenblik dat zy zich bereyi maekten naer Vrankryk le vertrekken, voorzien vat hunnen buyt. Alle dry zyn naderhand in het gevaiij opgesloten het zyn werklieden van Toerkonje. De bombardementen zyn afgeschaft. - Om de ver. sterkingen van Antwerpen te doen stemmen heeft dec heer Ghazal al zonderlinge redeneringen gehouden. Hy heeft hardnekkig staende gehouden, dat Antwer pen niets van een bombardement le vreezen heeft, óm dat dit een versleten krygsmiddel is, dat te duer kost om nog gebruykl le worden. Inlusschén hebben wy bj ondervinding geleerd dat M. Cliazal of wel eenen moed- willigen leugenaer of wel eenen dommen krygsoverste» is. Het bombardement van Mobile, Charleston, Frede- ricia en andere plaetsen töonen genoeg dat de tegen woordige beschaving geheel onmagtig blyft om de ysse- lyke verwoostingen van den Oorlog tegen te houden. Zaterdag had er aen boord van liet belgiseh schip Mercator te Antwerpen een voorval plaets dat de dood aen 5 mannen, hadde kunnen veroorzaken. Den kok van gemeld schip, had in eenen koperen ketel bifsleken gebraden en ze voorgediend aen eenige mannen der ekwipagie. Zy hadden nauwelyks het gebraed genuttigd of er deden zich teekens van vergiftiging voor. Den loods, welken zich aen boord bevond, begaf zich aen wal en liaelde spoedig eenen doktor die gelukkig nog in tyds kwam om de vergiftigden van een wisse dood te redden. Er is onlangs le Gosselies eenen inwooner byna schielyk overleden, het parket van Bergen door "de loopende geruchten verwittigd had eene lyksoliouwing bevolen. Na de ontleding van het lyk is de vrouw van den overledenen die in het oog wierd gehouden, aenge-' houden, alsook eenen persoon, met wien zy onwettige betrekkingen onderhield, aengehouden. Naer hel schynl is het rallenkruyd of arseniek, dat men in de ingewau- den van den overledenen heeft gevonden. Men schryft uyt Dixmude Waerin 't cki.d gaet. By den suykerbakker Vanaeker-Delheye. alhier, wor den er wekdyks 300 kilos broodsuyker versmolten tot hel maken van suykerbollon welke," aen 320 per kilo. het cyfer bereykt van negen honderd zestig duyzend bol len per week, en negen en negentig millioen negen hou derd twintig duyzend 's jaers. Dit getal bollen acii cen tiem gerekend, zooals ze in de winkeltjes verkocht worden, brengt de som op van 499,206 zegge vier hon derd negen-en negentig duyzend twee honderd fr. 's jaers. Den vermaerden weerkundigen, den heer Malhimi (de Ia Dróme) kondigt voor de dry eerste weken dezer maend april geene ernstige ont'steltenissen der lucht aen, maer slechts eenige zware winden op verscheydene punten langs de kusten der Middenlandsche zee, namelyk tydens het eerste kwartier der raaen en omstreeks do volle maen, op den 22en dezer. Het eerste kwartier zegt den weérvoorspeller van Condillac zal insgelyks water geven tol op grooten afstand der zeekust, doch, buyten de bergachtige streken in geene groote lioeveelheyd. Op verschillende plaetseu zal men vrv zyn met een paer dagen overwolkte lucht. In het laetste kwartier der maen, welk op den 29 april invalt, voorspelt hy zware regens in verscheydene gewesten, en daerdoor zal den dampkring tydens do eerste dagen der mevmaend sterk verkoeld zyn dus gevaerlyk voor de landstreken blootgesteld aen late nachtvorst. Eenen fabriekanl van parapl-uiëu te Boston heeft parapluiën uytgevonden, die alleen door den eygenacr kunnen gebruykl worden en die by gevolg onbruykbaer zyn als zy in verkeerde handen komen. Als zy toege slagen zyn, kan men er den knop afnemen, dien men in den zak steekt. Den parapluie kan dan niet geopend worden, want den knop is geheel als eenen sleutel mgerigl. Het mexikuensch legioen. Het schynt dat vele militairen uyt het belgiseh leger aenvragen om deel te kunnen maken van de lyfwachl der keyzerin Charlotte. Doch langs eenen anderen kant schynt hel dat dien geestdrift zoo algemeen niet is, als sommige lieftallige staetsmannen het wilien doen gelooven. Wy begrypen ook niet dat eenen keyzer en eene keyzerin, welke door het verlangen en den wil van heel eene bevolking tol den troon geroepen zyn, niet honderd mannen vinden, bereydwillig om ten koste van hun leven, hunne vorsten tegen allen aenval te verdedigen. Het volgende onlleenen wy aen eeïie. briefwisse ling uyt Roomen Elk jaer zend den Paus aen eenen persoon aen welken hy een bewys van hooge welwil- lendheyd en vaderlyk belang wènsehl te geven, den palmtak dien men hem op Palmenzondag behandigt. Deze uytslekende eer is dil jaer gevallen aen de jeugdige gravin Leon de Limminghe, zwagerin van graef Alfred de Limminghe, welken in 1861 le Roomen dooreenen soldenier der Revolutie vermoord wierd. Mev. de gravin do Limminghe is, bovendien, de dochter van den acht baren M. B. Dumortier, lid der Vertegenwoordigers- Kamer. Alle de Belgen die zich naer Roomen hadden be geven om de godsdienstige plegligheden der Goede- week by te woonen, zyn len uyterslen gevleyd geweest door de hooge onderscheyding waervaD Mev. de gravin de Limminghe het voorwerp is geweest van wege den Opperpriester. De godvruchtige gedenkenis welke do jonge gravin van hare beiievaert nao-r de Eeuwige Stad zal medebrengen, mag aenschouwd worden als eene historische relikwie, waerover eene familie zich met- regt mag verhoogmoedigen. Men heeft met verre van Turyn, tussehen Vinet en Mezzeville, eene groote laeg gevonden van nickel, van koper en van cobalt. Men verzekert dat er genoeg in steekt voor al de muntslageryen van geheel Europa. Eene korrespondenlie "door hel blad VEurope, van Vrankryk, afgekondigd, spreekt van zeer ongerust stellende geruchten wegens melden dier geruchten, zou den Koning van Piemont dezer laetste dagen eene zoo hevige geraeklheyd gehad hebben dat men eenen oogen blik voor zyn leven zou hebben gevreesd. Eene vreeslyke botsing heeft den 5 dezer plaets gehad op den yzeren weg van Nashville naer Chatta nooga, by Anderson (Tennessee). Twee koopwaren- treyns, hebbende ieder eenen waggon reyzigers mede, rigtteden zich noordwaerts op den eersten was op dé baen stilgehouden den mekanicien van den tweeden, hoewel verwittigd, hield zyne machien niet in, maer liet ze in hare volle snelheyd bols op den stilstaenden treyn loopen. Den schok was schroomlyk en de kachels en "lampen die omver vlogen staken welhaest het vuer aen de waggons Vier damen zyn in de vlammen omge- komen verscheydene andere persoonen zvri zwaer ge wond. Deze gebeurtenis heeft eene zulkdanige verönt- vveerdiging verweki dat den mekanicien ter plaets zelf zou opgehangen geweest zyn haddc hy de vlugt hiel genomeij.

De Denderbode | 1864 | | pagina 2