IH1 Jacr. Zondag, 44 4 April 11164 .V 921. VERTREKUREN UYT AELST A VER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAERS. De Lierenaer en t Verbond LEDE JUBILÉ Ons land is zoo gelukkig DEM DEMDERBODE. DendcVm. 5-20 8-30 9-45 11-35 3-15 6-25 9-05 3j (fond, Brugge, Os lende 6-4Ö 8-30 12-35 3-15 Lokeren 5-20 8-30 0-00 12-33 6-25 vfl 6-25 1'* en 2e klas langs Dendermonde. Brussel 8-05 0-00 12-10 3—0 5-45 0-20 8-45 it; Doornyk, Korlryk, Moesereen, Rvssol (langs Mccli. Bras. Aniw. 3-20 8-3.0 9-45 3-13 6-23 1! Geml) 6 43 8-30 12-33 3-15 f, «3. Leuv. Tliienon Luyk 5-2- 8 30 9-45 3 15 6-25 Doornvk, Byssel (langs Alii) 7-55 5-85 0-00 Verv. Land. S-Trii'yön 5 20 8-30 9-45 3-15 6-25 jij Ninove, Geerardsb., Alii, 7-55 2-50 5-35 8-55 (jend 6-45 8-30 12-35 3-15 6-25 9-03 Bergen, Quicvrain, Namen, 7-55 2-50 5-35 VAN ANTWERPKN NAER St-Nieólues, Lokeren, Lend, 6-10 7.-3.0 40-30 3-00 6-10 0-00. VAN GEM) NA EB Lokeren, Sl-.Nicolaes, Antwerpen. 6-10 9-03 10-20 2-35 6-15 7-00. Te Lede slaen al de konvoys. Te Idégem stnen deze vertrekkende van Allï 0-30 0-00 10-40 4-30 7-25 en al de konvoys vertrekkende van Denderleeuw. Te Gyseghem slaen slil al de* konvoys uylgenomen deze venrekkonde van Aelst 0 00 des morgens en 0-00 en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 10 00. Te Santbergen slaen slil de konvoys van Ath G-30 40-40 's morgens. 4-30 en 7-25 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20 's morgeus, 3-20 6-05 en 9-00 des avonds. VAN LOKEREN NAER 7-00 7-00 9-35 0-00 3-10 3-10 7-45 Cuique Siitiin. Dendermonde, Aelst, Ninove, Gecraerdsbergen, Alh, VAN ATH NAER Gecraerdsbergen, Ninove, Aelst. Dendermonde, Lokeren G-30 10-40 4-30 Lessen, Gecraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-30 10 40 4-30 Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10 40 4-30 Gend, Brugge, Oostende (fangs Lede). 6-30 10-40 4-30 VAN GEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8. naer aelst 7-20 11 25 2-45 5-00 5-1 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6-<5 7-35 11-45 2-25 0-00 5-30 Ninove. Gecraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), 7.-35 2-25 5-30 VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelsl) 7-25 2-30 5-15 8-10 (langs Meeli.) 5-45 9-00 10-05 3-40 Aelst 7-25 7-35 12-05 2-50 5-45 0 00. 0-00. 7 25. 7-25. 7-25. 7-25. 8-15. 8-15. 0 00 7-20. 8-10 10-00. AELST, DEN 23 APRIL 1864. Vleyerman en Belediger uyt 't Verbond niets meer in hun eygen breyn vindende, hebben, naer gewoonte, toevlugt tot den Lierenaer genomen en er met d'uyterste voldoening een opregt meesterstuk voor hun hoofdartikel uyt getrokken. liet is waerlyk curieus. Wy zyn op 't punt, zegt het liberael bladje, van eenen burger- en religieoorlog te zien beginnen; den Pati iottentyd en den Boerenkrijg gaen herleven het is onge- looflyk wat al voor ongelukken en ellende de kleri- kalen door hunne uytzinnige buytènsporigheden aen zichzelve en aen ons arm vaderland voorbereyden Eu waerom al die lamentatiën Omdat een Gendsch blad, den Bren Public, sedert eenige dagen, een kruys aen 't hoofd zyner eerste blad- zyde gesteld heeft met de woorden die certyds Gonstantinus bekeerden In dit leeken zult gy overwinnen Indien het eens aen Vleyerman en Belediger in den kop schoot, hun Verbond met hun maeonniek truweel, dryhoek en schortvel, en met hun opschriftaen den grooten bouwmees ter van het heelal te doen uytkomen, voorzeker zou de Lierenaer niet nalaten aenstonds eenen luydklinkenden lofzang aen te heffen maer een kruys op een Catholyk dagblad, foey dan, er steekt eeue verschrikkelyke revolutie onder zoo een kruys Wie weet of het niet eyndelyk de francmaoons zelve zou konnen tot hekeering brengen En dan ware 't land voorzeker verlo ren (Om zeepe.) liet bladeken vraegt en bid en smeekt, opdat men den godsdienst buy ten de politiek zou laten. Maer wie is 't die den godsdienst in de politiek, brengt Zyn liet niet de menigvuldige dag- en weekbladen, wier opstellers meestendeels joden of moortelbroers, gedurig de vryheyd van gods dienst op alle manieren aenranden Zyn bet niet En bet Mirakuleus Beeld van O. L. V. der Zeven Weeën, ter gelegenheid van den 450 jarigen die al daer van den 15 tot. den 29 Mei zal gevierd worden. 'T aloud geloof der ccrsle dagen Die vruéhtbre boom door God geplant Stael nog in bloei zyn vrucht te dragen In 't Leedsehe Dorp myn Vaderland Acht eeuwen reeds draegl 'l vrome Lede (1) Den standaard hoog vau Heil en Vrede Getrouw aen d'Heer zyn hoogst gezag Verkleefd mei ziel aen die Het leidden Verloor bet niets by graqwe'tyden Van de Erf wek 't nog bezitten mag. O ja, schoon Oord, dat elk in vreugde In geestdrift zelfs met ons begroet 'T is trouw aen God die U verheugde En thans uw lol benyden doet Doch schoon do deugd vier honderd jaren (2) Op uwen boom wist heil lp baren. Iets grootscher nog bleef u bestemd De Hemel beeft een oog geslagen Op 't veld dat ryke vrucht zal dragen Zoo de ondeugd nooit Gods hert vervremdt. 'T is vast vóortaen 't bevoorregt' Lede ln 's Hemels plan blyft voorbeschikt Als 't heilzaem land waer 's menschen bede Eens troost ontmoet en T hert verkwikt Op dezes grond plant dó Albehoeder Den standaerd eens van zyne Moeder Welhaest hoort g'hier dien zoeten naem Uit heilgevoel ten Hemel ryzen De kreet des volks zal dank bewyzen Voor 't weldaed dat ons Dorp bekwam. (1) Hel boekje van het mirakuleus beeld meld dat Ltde, sedert 8 eeuwen bestaet yan 't jaer 10Ö7. (2) Men leest in't ielfde boekje btada. 12, (ia I het miraku leus lot Lede toekwam in 't jaer 1414. de kopstukken der francmaoons met hunnen aenhang in liet besluer der gemeenten, der pro vinciën, in de Kamers en in 't ministerie, zyn zy het niet die gedurig .plannen maken en trytwer ken tegen den Catholyken godsdienst En mag dan hier en daer een enkel Catholyk hladje tegen tien a twintig goddelooze niet eenmael de stem verheffen om die plannen te bevechten en er tegen te protesteren Maer zeggen die tar- tulïen van 't liberalusmus, niemand wilt den godsdienst krenken, den pastor is meester in zyne kerk hy mag missen, loven en processiën doen zooveel hy wilt En de massa der domme rikken gelooft dat daermeê alles wel is Zy ver- staen niet dat den godsdienst nog iets anders vereyscht, dan kerkelyke diensten te mogen doen. Zy verstaen niet dat het Catholyk geloof in de herten der kinderen moet geplant worden door het doopsel, dat het moet onderhouden worden in de kinderjaren en de jeugd door de christelyke opvoeding in echt Catholyke scholen onder het toezigt van degene die Christus daertoe gesteld heeft, en voortaen nog door den invloed des priesters inde huysgezinnen, opdat de va ders en moeders hun geloof blyven bewaren, en opdat zy al wat hetzelve zou konnen doen ver liezen of verminderen van hun en van hunne kinderen en dienstboden verwyderen. Dit is iets meer dan hoogmis zingen en sermoenen inde kerk doen, waer degene die ze meest van doen hebben niet naërtoe gaen. Ja, ons land is zoo gelukkig, zegt de Lierenaer, het gaet er zoowel naer zyn gedacht Ja, het gaet er drommels wel voor het franemacons- gebroed en 't is geen wonder, de moortelgasten zitten overal aen 't scliotelken, te beginnen met onze ministers en de volksvertegenwoordigers van hu.nne zyde, die over den ganschen rykdom van 't land beschikken, en waertoe Om millioe- nen in de nuttelooze en zelfs gevaerlyke fortifi- 3- Wil hier elks oog ten Hemel staren Wil 't zien hoe d'Heer zyn werk geleidt 'T ontmoet noch vorst noch legerscharen In '1 wonder dal ons d'Heer bereidt. O neen een kind wiens naem op aerde Noch eer noch roem met rykdom paerde, Naer dat de deugd, (zvn eenig goed llem van zyn vader nagebleven) Als een sieraed-hadt omgegeven. Dien zoon heeft d'Hemel reeds begroot My dunkt, schoon sinds die dag aireede Vier honderd vvflig jaer verdween lk zie dien zoon zyn vaderstede Met herteleed by droef geween Onlgaen Hy denkt op 't moedorhertè Dat hem zal volgen in die verte Zyn oog dringt reeds in 't vremde land, Waer hy 'L onzeker lot gaet wagen Maer trouw Hy ziel haesl heldre dagen Ginds ryzen op den Duilschen strand Een zegenzon met blanke stralen Lacht néér op-'s armen reizers baen Zyn voel raekt reeds de vremde palen, Zyn oog treft 'Igastvry Keulen aen. Hy voelt by 't zigtzyu wangen beven, Beveelt aen d'Heer zyn lot zyn leven, En smeekt dat Hy hem helpen zou 0 ziet hoe d'Hemel kan beioonen De welvaert komt zyn deugd bekroonen. God schenkt hem rykdom om zyn' trouw 1 Ach zal hy thans zyn Land vergeten Die zoon die 't weenend' pas verliet Dooft hy de stem welke in 't geweien Hem roept vergeet uw' moeder niet Zou thans die rei van kostb're gaven Die als een kroon hem 't hert omgaven Dien vruehtbren grond ontworteld zyn Neen Lede blyft zyn zoetst'herdenken Hy zal het wederliefde schenken Die dankbre zoon van Over-Rhvn. (3) Dein en de 6 volgende stroffen tyit ontleend aen het ictfde boekje, in 't welk men btadz. 11) en volg. verhrte't Een arme maer oeugdtame jongeling om-zynen toestaud te verbe- leien verliet zyne ou- ers en vadeiland. Tol Keulen in Dmtsch- land aengekomen, treedt hv in eenen dienst waer de lorluin hein wonderlyk toelacht. Van arm woidt hy eensklaps ryk hy wordt dan zyo vaderland indachtig en neemt het fiesluit, aen Lede een eeuwig gedenkstuk o*er te zenden Zeke- ien dag wandelende op den oever van den Rhyn, ontmoet hy het beeld der bedrukte Moeder, koopt hel (zoo men meent door Goddelyke inge'viog) en zendt het naer Lede. waer hel nog heden het voorwerp eeuer vermoerde Ledevaerl is. catiën van Antwerpen te begraven om millioe- nen tegen den dank der gemeenten, aen onver- verschillige zoo niet goddelooze scholen-te ver kwisten om met honderde duyzende franken slechte gazetten en slechte bibliotheken te on dersteunen om de Catholyke door het volk ge kozene vertegenwoordigers by middel van onder zoek buyten de Wetgevende Kamer te sluyten en ze door liberhaters te doen vervangen 0111 overal de weynige nog bestaende Catholyke lonctionnarissen af te zetten, eene massa nieuwe nuttelooze bedieningen te slichten, en met al die postjes kleyn en groot, aen een geheel leger kreatureti van hunnen haspel maeg en zak te vullen, zonder zelfs te onderzoeken of zy tot de hun opgelegde bediening eenige bekwaemheyd bezitten Ons land is zoo gelukkig Ja, het gaet er zoo wel Niet alleenlyk te Brussel, maer g'heel liet land door, in steden en dorpen, overal heeft bet francma<?onsgebroed, door alle soort van kuype- ryën, bedrog, bedreygingen, geweld, zich zoeken meester te maken. En 't is niet noodig verre te gaen 0111 te zien hoe wel liet er gaet. Wat ziet men hier te Aelst Mannen die er nauwelyks eenige jaren het burgerregt genieten, maken zich meester in den gemeenteraed en in geheel het stadsbestuer, zy ligten geldleen ingen op gekL leeningen en doen den burger veertig jaren lang ACHT EN TWINTIG DUYZEND FRANKS 's jaers uytzweeten om theaters, marionnettenkoteri, riolen, slagthuyzen, bibliotheken, scholen en kerkhoven, zonder God, liberale kringen en god delooze conferentiën en wat weet ik al in te rigten te bezoldigen of t' ondersteunen zy zen den petitiën aen de Kamers om liet tegenover stelde te eyschen van 't geen g'heel de burgery gevraegd heeft, te weten van onze gewyde aerde te vervangen door eenen begravenisgrond, wel ken men geen kerkhof meer zal konnen noemen, maer eenen heydenkuyl, waerin alles ondereen gedolven word eyndelyk zy vinden geld voor Aireede rolt 't hem in 't gedachte Welk dankgeschenk hy overzend' Zyn geest by dagen als by nnchte Vorscht waer men schoonheid vent' Hy denkt nog niet dat Die hem leidde Thans ook in Y hert zyn keus bereidde Hy wandelt Keulen op en neêr, Waer pracht en kunsten glansryk pronken. Maer wonder niets scliynl toe te lonken... Hy keert nog denkend huiswaerts wéér. Doch 't uer beschikt in Godes plannen Seliynl thans aireed' genaekl te zyii. Hy kan uit 'l hert de kracht niet bannen Welk' hem onwillens langs den Rhyn Den blik en voetstap poogt te wenden Wie weet of d'Hemlen hem niet zenden Wie weet of daer met 'l voorwerp rust Dat Lede in dank zal legen groeten Hy gaet en 'k zie zyn oog ontmoeten Een Beeld dal hem hy voorkeur lust Geen tvvyfel meer, of 's Hoeren handen Geleidden hem ten Oever heên Daer eensklaps voelt hy 't hert zich branden Van wensch naer 't beeld, naer 'l beeld alleen Hy treft by 'l zigt die droeve Moeder. Welk aen liaer' borst, den Albehoeder Haer' eigen zoon geklonken hield llaer oog staert traenvol Jesus wonden, Zy sterft bykans op d'eigen stonde, Zy houdt haer' zoon, eihonbezield Neen blyder uer loeg nooit hem tegen Oh Lede in vreugd slaet hem voor 'l oog Hy hoort zyn' naem in heil en zegen Ginds sohaetren by hun dankbeloog Voorwaer, toen 't nieuws 11a korten tyde, Als bliksem snel ons dorp döorspreiihle, Zag men ons vaodren heên en wéér. Als door verrukking aengedreven, Bv 't dankgejuich de plaets doorzweven Jlozanna God onze Opper-Heer 'T was schoon die kudd' zióh zien te söharen ln open vreugd rond d'herderstaf Rond Hem in heil als in.gevaren Wacht rustig elk den uitslag al'. Hy spreekt, hy weent die brave Vader, Juicht 't pracibeeld toe met warmen ader By '1 woord onlbarst alwéér hun groet Elk snelt ten huiz',. men spreekt ter zvde Wie dacht, dal men een stoet bereidde, Die 'I praelbecld haesl onthalen moei alles, uytgehomen voor eene tweede parochie kerk, die in eene stad van 20,000 zielen, volgens het oordeel van den bisschop, onontbeerlyk is, en zy zeggen maer effenaf dat den prelaei zich met de nieuwe kerk en kerkhof niet te bemoeyën heeft. En te Lier, hoe gaet het daer O daer gaet bet maer al te wel sedert dat een ongehoord népotismus met eene yzeren vuysl op de ge meente drukt Maer wy laten, aen de Gazette van Lier de taek van hare medeburgers tegen de pa- troonen van den Lierenaer te verdedigen, en vergenoegen ons met aen Vleyerman en Beledi ger uyt 't Verbond hunne les voor te spellen als 't hun in den kop schiet hunne hoofdartikels aen dit liberael prulblad te ontleen en. MENSCHLIEYENDHEYD DER MlNISTERIËLEN. De organen van ons goedkooj) liberael gouverne- mentzegt onzen konfrater de Antwerpeuaer, heb ben eenen aenval van menschlievendheyd voor Antwerpen. Zy zeggen, op hooger bevel Zie, Antwer pen, wy leveren u de gronden, der kleyne ora- heyning voor 8,800,000 fr. in plaets van 10 mil- lioen.... omdat het ministerie geld noodig heeft Maer vraegt hun eens waer voor die 8 millioen en oueffene franks moeten dienen Om het Noordkasteel af te maken dat zy in juny beloofden af te breken. Wat zegt gy van die menschlievendheyd a la ministre Risum teneatis amiciHet verken is door den buyk gesteken. Veel geschreeuw en weynig wol. Den minister van '1 inwendige komt bekend te maken dat voor taen het vlaemsch, als niet verpligtenden leergang zal worden onderwezen in de waelsche normael- scholen. Maer het fransc/iis verpligtend in de vlaemsche normaelscholen. (4) Ziet gy die rei ten vreemden varen By vreugde zang die hoogwaerts ryst Zy treedt als blinkende Engelscharen Wier lofgezang den Heiland pryst. 0 Moeder die dees kinderen loven Wat zegen zendt gy hun van boven Maer vreugd ..De stoel keert pralend \\eêr, En ziet By doorlogt durft men wagen, Een schendend hand op '1 beeld te slagen, E11 's Hemels vraek daell pielt rend neêr. Oh welke kreet stygl dan ten hoogen Elk herte klopt van schrik van vreugd Doch ras is 't vreesgewoel vervlogen Geen ziel dat 't wonder met verheugt Maer schooner klinkt in '1 dankbaer Lede By 't nieuwe wonder 's volkcs bede Daer, hy wien pas Gods woede trof Houdt moeders beeld aen 't hert geklonken Hy voelt een strael zyn ziel ontvonken Zyn boei yalt néér en 't volk juicht, lot. Hoort gy 'l gejuich dier vrome vaedreu Dat na vier eeuvveu hier herklinkt Ziel gy die kroon van lauwerblad ren Die prys der deugd, op 't hoofd hun- blinkl Ja 'k zie zc nog 11a zoo veel jaren, Rond 't wonder beeld zich dankvol scharen. 'K herinner 't my by 't pleglig l'eesi, Op 't welk hun kroost mag 't weldaed vieren, En troon en beeld met vlaggen sieren Waerop men dank en liefde leest Ze is 't waerd, 0 ja die goede Moeder, Wier hand zoo meenig weldaed;schonk Die zegenbron van de Albehoeder Wier watren Lede al lustig dronk Gv all' herleeft, die in uwe dafeen Ook moeders hulp in nood kwaemi vragen Ontwaektuw slem uil 't duister graf Verkonde aen elk, dat op uw bede. De Moeder maegd, Nood Gods van Lede Dooi' woudreu, u vertroosting gal' X. (4) liet boekje meldt d«t de stoet builei) Brussel uengevaUeii wieid door eenige kryp.snitnneii een Iiunner willende de kas waer het beeld ingesloten was, inet i>n twceid in stukken kappen, wordt plotseling door bewoegloosbéid Reslagen *yn arn» is styf gebleven lot I ede loé. Iwacr bv door een nieuw mirakel, op 7.yne «ebedeu en ilie der l.edenmeu, dv ^ene/iug opt-nbaertyk bekwam.

De Denderbode | 1864 | | pagina 1