18de Jaer. Zondag', I Mev 1884. N" 922. VERTREKUREN UYT AELST AVER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S .JAERS. Garibaldi en Engeland. Alles komt uyt. MEMORIAEL Huyslifiüdelyk Bertuer van Aelsl. Dcnderm. 5-20 8-30 9-45 41-35 3-15 6-25 9-05 Ij Gend, Brugge, Oslende 6-45 8-30 12-35 3-15 Lokcren 5-20 8-30 0-00 12-35 6-25 ifj 6-25 I8 en 2e klas langs Dendermonde. Brussel 8-05 0-00 12-10 3-uO 5-45 6-20 8-45 *8 Doornvk, Korlryk, Moesereen, Rvssel (lanes Meeh. Brus. Anivv. 5-20 8-30 9-45 3-15 6-25 jg Gend)1 6-45 8-30 12-35 3-15 6 «5. l.euv. Tliienen Luyk 5-2 8 30 9-45 3 15 6-25 Doornvk, Rvssel (langs A Hi) 7-55 5-35 0-00 Verv. Land. S-TruvOn 5 20 8-30 9-45 3-15 6-25 Ninove, Gecrardsb., Alb, 7-55 2-50 5-35 8-15 Gcnd 6-45 8-30. 12-35 3-15 6-25 9-05 Berger., Q.uidvrain, Namen, 7 55 2-50 5-35 VAN ANTWERPEN NA ER Sl-Nicolaes, Lokeren, Gend, 6-10 7-30 10-30 3-00 6-10 0 00. VAN GENU NAER Lokeren-, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 6-10 9-05 10-20 2-35 6 15 7-00. Te Lkdk slaen al de konvoys. To Idkgem slacn deze verlrelvkende van Atli 6-30 0-00 10-40 4-30 7-25 en al de konvoys vertrekkende van Denderleeuw. Te Gyseghem stnen slil al de ko'nvovs uylgenomon deze vertrekkende van Aelst 0 00 des morgens en 0-00 en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 10 00. Te Santbergen slaen slil de konvoys van Ath 6-30 10-40's morgens. 4-30 en 7-25 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20's morgeus, 3-20 6-05 en 9-00 des avonds. Eulfic ËTiuni. VAN LOK EREN NAF.R Dendermonde, Aolst, 7-00 Ninove, Gecraerdsbergen, Alh, 7-00 VAN ATH NAER Gecraerdsbergen, Ninove, Aelsl. Dendermonde, Loketen Lessen, Gecraerdsbergen, Ninove, Aelsl Brussel (langs Denderleeuw) Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). VAN GEND NAER Audennerde, 6-45 9-30 1 -30 6-00 8. naer aei.st 7-20 VAN BRUSSEL NAER Aelsl, Gend, 6-»5 7-35 11-45 Ninove. Gecraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-35 2-25 5-30 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelsl) 7-25 2-30 5-15 8-10 (langs Mech.) 5-45 9-00 10-05 3-40 0 00 7-20. Aelst 7-25 7-55 12-05 2-30 5-15 8-10* 10-00. 9-35 3-10 7-45 0-00. Ü-0U 3-10 7-45 0-00. 6-30 10-40 4-30 7-25. 6-30 10 10 4-30 7 2fL 6-30 10 40 4-30 7 25. 6-10 10-40 4-30 7-25! 1125. 2-15 5- ■00 5- 55 6-35 8-0. 2-25 0-00 5-30 8-15. AELST, DE\ 50 APRIL 1864. Men weet dat den maeraltefameuzen Garibaldi, de verledene week, Engeland bezocht heeft en dat hy aldaer met alle soorten van eerbetuygingen onthaeld is geweest, by ministers, by hertogen en graven, die voorop gezorgd hadden dat er ook publieke ovatiën aen den grooten revolutiemaker gedaen wierden. Dit schandelyk spel verwekte de achterdocht van Napoleon, welken zonder komplimenten aen de Djecks liet weten dat zy hunnen rooden bezoeker maer al gauw buyten te salueren hadden, want dat de feestvieringen ter eere van Garibaldi, en waervan den apostel van den ponjaerd, Mazzini, ook ruym zyn paert kreeg, aen 't fransche volk zeer verdacht voorkwamen. Op deze tyding, vergaderde den maconnieken jo'denraed van Londen en vond een middel uyt om het affront van wegzending zoo min hard mogelyk aen Garibaldi te doen voorkomen. Men berigtte in petto den italiaensehen oproermaker dat keyzer Napoleon wilde dat hy Garibaldi zyne omreys in Engeland zou staken en seffens naer zynen schuylhoek te Caprera weêrkeeren Daeraen viel niets te doen, doch daer de oor- zaek van vertrek eene harde kaeksmeet voor Garibaldi was, wierd de fopmachien geraadpleegd om 't volk te blinddoeken en men besloot het publiek wys te maken dat de luydruchtige en indrukwekkende eerbewyzingen waermeê Gari baldi onthaeld wierd zyne gezondheyd geschokt hadden en dat de geneesheeren, hoogst bekom merd met die kostelyke gezondheyd, geordon neerd hadden daeraen een eynde te stellen 11! Men vergulde deze grove pil zoo wel men konde en daermeê mogt den kwamt met zyn rood hemde afkrabben. Men had een oogenblik gemeend dat Garibaldi Belgiën zou bezocht hebben, zoo had hy ten minste laten weten. Maer men heeft hem seffens de tegenweet gelaten dat hy hier meer rotte appels dan bloemtuylen naer 't hoofd zou gekregen hebben. Dus zag hy van zyne reys naer Belgiën af en trok naer Caprera terug, alwaer hy wederom zit te koekeloeren in afwachting dat hy wederom in 't een of ander land het vuer van opstand, twist en bioedvergieting konne aen ste ken. Maer ondertusschen In eene der kleyne redevoeringen van bedan king welke den rooden afgod der engelsche ma- connieke dweepers heeft uytgekraemd, heeft hy verklaerd dat hy grootendeels zynen revolution- nairen triomf in Italiën verschuldigd is aen 't geld en aen de medehulp van 't Engelsch Gouvernement!! Ziet daer hoe de onderaerdscbe kuyperyën ter begunstiging eener schandrevolutie uytkpmenü... Het is dus al wederom het trouwelooze Engeland dat medegewerkt heeft en met zyn geld, en met zynen onderstand en met zyne raedgevingen VAN SIR HUBSGN LOWE. Dien naem is aen de smertelyke dood yau Napoleon vastgehecht en hel is den graef de las Cases die, den ecrslen, daer aen die droevige vermaerdheyd gegeven heeft in zynen Memoriaal van Si Helena. Sir Hudson Lowe, door hel openbaer gevoelen beschuldigd, heeft zich willen verregiveerdTgen en op zyne beurt eenen raenioriael seliryven. Daer dit werk in de Nederlanden vveynig gekend is, laten wy hier daer van eenen uylirek volgen, betrekkelvk bel geen den engelschen generael de hardnekkigheyd van Napoleon noemt, om zynen titel van keyzer te behouden Napoleon had de zinnelvkheyd om zich keyzer te doeu noemen. Dien man van aen hel hoofd van eene compagnie kanoniers op den troon van Vrankryk ver heven, wilde niet versiaen dat hy van den zeiven ge vallen was. Zynen val was voor hem eene onverstaen- bare verborgenheyd. Te Briars, even als aen boord van den Northumberland^ en te Longwood, even als in het evland Aix, geloofde hy in de Tuilenes le zvn. Gy zoude hem niet hebben konnen doen hegrypen, dal om zooveel wettige souvereynen van hunnen troon af te werpen, ze uyt hun vaderland te doen verbannen, er stroomen bloed door moord en geweld te doen vergieten, er de openbare dievery, den heyligschendenden roof van kerken en kloosters te laten plegen, en eyndelyk met duy- zende onschuldigen, bisschoppen priesters en wereldlyken, in donkere kerkers en walgelyke koten te laten smachten en verrotten. Daerby, had het ontwerp konnen verwezenlykt worden, zou den engelschen onderstand ook gediend om den Paus uyt Roomen te verdryven, Garibaldi als Proconsul op den pauslyken troon te stellen en van de eeuwige stad al wederom een tooneel van moord, brandstichting en heyligschendery te maken Wy willen hier niet dieper ingaen, de Catho- lyke Belgen verstaen genoeg hoe schroomelyk de handelwyze van Engeland is in de ondersteuning van eenen kerel gelyk Garibaldi. Maer ais wy overwegen, hoe ongelukkig het is voor de italiaen- sche bevolkingen aldus de slagtoffers van die engelsche medewerking te wezen, dan kunnen wy ons niet wederhouden hier de bemerking te maken dat Belgiën ook het slagtoffer is van die trouwelooze natie, voor welke onze schatkist word uytgeput, voor welke het belgische volk met verpletterende contribution geslagen word, voor welke eyndelyk onzen koophandel met eenen gewissen ondergang bedreygd word, en dit na- melyk met de ruinerende millioenen die in lonk- torens, in bastioenen, in forten, kazematten en ^asteelen rond de eenige handelstad van belang verkwist worden. En wat is 't vooruytzigt daer- van De onlangsche gebeurtenissen voor Frede- ricia, de insluyting, het vreeslyk bombardement, de bestorming en eyndelyk de volkomene ver woesting dier stad en omstreken beantwoorden die angtsbarende vraeg met meer welsprekend- heyd dan dg schoonste zinsneden zouden konnen doen Men zal ons zeggen heeft Engeland Garibaldi ondersteund in zyne roekelooze ondernemingen in Italiën, 't was uyt haet tegen den Catholyken godsdienst, uyt haet tegen 't Pausdom, alleenlyk 0111 zyne franemaconsinzigten, zyne francmagons- driften te voldoen. Wy antwoorden daerop dat wy dit gelooven, maer voegen er by dat, kon het nu maer seffens zyne magonnieke principen alhier aen onze bevolkingen opdringen, het voorzeker niet zou missen, maer dat zulks natuerlyk en noodzakelyk komen zal, zyn wy eens zoo onge lukkig zyne stoffelyke bescherming noodig te hebberï. De versterkingen van Antwerpen be- reyden ons tot die rampzalige noodzakelykheyd voor, en het inlandsch magonniek gebroed rigt hier al schande, eerloosheyd en verwoesting genoeg uyt, dan dat wy het uytlandsch gemak- kelyk konnen ontbeeren. De Belgen moeten zich dan tegen allen francmagonsboel verzetten willen zy er stoffelyk niet plat door geruineerd en zedelyk gansch en g'heel door bedorven, vergoddeloosd en verbasterd worden hy, lervvyl hy aen de bayonnetten zyne verheffing tot keyzer te danken had, door derzelver magt wettelyk kon ontioond en van zyne weerdigheyd afgesteld worden. Ook ontstonden er dagelyks'tussehen ons twisten en discussion opzigtelyk dien titel. Ik had de bevelen van myn gouvernement om hem alleen don tilel van generael Bonaparte te geven, en hy bleef hardnekkig weygeren die benaming le willen aennemen. Het was, zegde hy onophoudelyk, eene belediging welke ik goeds moeds deed, met inzigt om hem le vernederen en htm smaéd aen te doen, als of ik, zelfs met de sliptolyksto grondregels van het openbaer regt aen to nemen, in myne hoedanigheyd van engelschen ondei'daen, hem als souvereyn mogL herkennen van een land. het welk nu de magt van eenen anderen vorst herkend had, en hel was voor my eene vennakelyke zaek Napoleon de groote beginselen der wettelykheyd te zien voordragen. Dal de spruylen der oude koningsgeslachten, gewoon van zich met deu tilel van wetlige vorsten en van vorsten met de gratie Gods le hooren begroeten, op die gedachten der wellelykheyd en goddelyli regt steunen, om hunne magt, hunne eysscheo of hunne beroepingen legen een geweldig gouvernement; dal zy, door de vooroordeelen doordrongen. waer mede men lien in hunne kimlschheyd opgehouden heeft, evndigen mei zelf In onze voorgaendé Nrs hebben wy eenen vlug- tigen blik op het huyshoudelyk bestuer onzer stad geworpen. Het koppel van twee uyt het Verbond heeft gepoogd onze op officiële eyfers gestaefde aenmerkingen te wederleggen. Maer gevoelende dat die taek te zwaer was en dat zyn geknoey by 't publiek met eenen spotlach van medelyden bejegend wierd, heeft het koppel goedgevonden den bek diep in de pluymen te steken en te zvvygen, juyst' gelyk dien dommen vogel, welken men hier te Aelst nen Ennen noemt, die peyst, als hy zyne oogen toedoet en dus niemeiidalle ziet, ook van anderen niet kan gezien worden Dees berekend systeem gaet noch aen de schalpligtigen noch aen ons, die allen 'l regt hebben te weten hoe en waeraen de penningen der stad besteed worden. Nu, daer Vleyerrnan en Belediger uyt 't Verbond zichzelve, in 't begin onzes onderzoeks, zoo officieuslyk hebben aen- gesteld om den stadsbudget te verdedigen door kale uytvlugtselS, door bekrompene uytleggingen en al een bly gezigt in slecht spel te spinnen, komen wy andermael terug op zekere sommen en vragen, in naem der bnrgery, eene stellige en klare uyllegging over derzelver gebruyk. Die twee opstellers van 't Verbond hebben hunne beste vrienden op 't sladhuys en dus kan bet bun niet. moeyelyk zyn alle wenschelyke inlichtingen te bekomen en daermeê de gegrondde nieuwsgierig- beyd der burgers te voldoen. Wy zeggen dan dat de vcrkochtte stadsgronden hebben opgebragt volgens de opgave van 't Ver bond zelf In 1858 de somme van fr. 7,284-99 In 1859 8,365-50 In 1861 2,580-00 In 1862 12,587-50 In 1865 10,572-25 Welke sommen eentotael geven van fr. 40,988-22 Zegge VEERTIG DUYZEND, NEGEN HONDERD ACHT EN TACHTIG FRANKS 22 C. Nu vragen wy andermael wat er met dien hoop vyffranksstukken gekocht, betaeld of afgelegd is? Dit is nog al een sommeken waermeê men iets doen kan en wy wetep niet waeraen bet besteed is. Het koppel van twee uyt 't Vei bond zegt wel dat al dit geld aen buytengewoone uytgaven besteed is, maer deze antwoord beteekent be- dektelyk riekt er naer, gelyk men hier nog al zegt als men op de teenen getrapt word om te ant woorden op vragen waermeê men niet wel weg weet. Wy hopen dat Vleyerrnan en Belediger uyt 't Verbond zich in dit geval niet zullen bevinden en dat zy aen de burgers-schatpligiigen, in bun bladje, eene omstandige rekening over die bv de EEN EN VEERTIG DUYZEND FRANKS zullen doen. Wy wachten naer hunne antwoord en denken dat zy ons niet zullen verpligten er op aen die voorbeschikking van gezag en van heer3ching aen hun g. slacht gegeven, geloof te echten, dit kan ik ligt begrypen maer dat eenen koning geworden zyn- den soldaet, wanneer hy door geheel Europa afgezet is geworden en door zynen plcgligen afstand dat vonnis herkend heeft, blyfl nendringen om zynen titel te be houden, zie ik alleen in die hardnekkigheyd eene zwak- heyd van geest, gelyk aen die der fransche edelen, die inuetjaer 1793 zich liever lieten guillotineren, dan zich niet de weder/ydsche titelen van mynheer den gracf, mevrouw de hertogin, mynheer den marquis enz. te geVen. Deze hardnekkigheyd. van Napoleon om, in weer wil van de bestemmingen en van den wil van Europa, den iuel van keyzer le behouden, gaf meer als eens aen- leyding tot levendige betwistingen en krakeelen. Het was eene der eerste en magtigsto oorzaken der oncc-uig- heyd, afkeer en hael .welke lusschon ons beyde ge- heerscht hebben. In liet begin van m'ey 1816, korts na rrfyirè aen- komsl le Sl-llelena, lady Moira aldaer aen land gekomen zynde, om er eenige dagen te verblyven, noodde ik Na poleon tol een middagmael te PlaiitPlion-Hoii&e, alwaer die dame zich zou bevonden hebben. Den iiytiioodigings- terug te keeren. Ilabemus JVM, ik heb regt van te weten, hoe veel hair gy op uwen kop hebt, zey Marten Vermeulen tot eenen kameraed die hem verweten had dat bet by hem altyd zonne- schyn was, en met eenen trok Marten de kalot van zyns kameraeds hoofd en bevond dat het by hem niet alleenlyk ligte zóhneschyn maer''in per petuum volle maen was. Pauca intelliijenli, dit is te zeggen dat de kalot ook af moet om juyst te weten boe de zaken staen. PATER GRATRY EN DEN CHRIST US LOO CHEN A ER REN AN. Den Jesusloochenaer Renan werpt zyn gevrocht de arme werklieden voor ten pryze van eenen frank, eenige cenliinen, en welhaesl voor niet, ten eynde hun hunnen Jaelslen en bester. troost, hunnen medelyder Jesus te onlroovcn Om die goddelooze spekulalie le keer te gaen heeft Pater Gralry zyn grooler werk tegen Renan verveerdigd, ook tol een lagen prys gebragt, om zoo de min bemid delde menschen althans een legenvérgif toe te dienen. Voigens het algemeen gevoelen, beeft hy de hertroe- rende en verslacnbare volkslael weten le bezigen, en eriu gelukt om allerdiepste» indruk op zyne lezers te maken. Zie bier ondertusschen in wclko bewoordingen hy zyne vrienden, de werkende en noodlydende mensehen, aer.spreekt in de voorrede van zyne goedkoope weder legging. Vrienden, als uw lot u bezvvaert en eenen traen uyt uwe oogen rolt, dan denkt gy aen Christus op hel kruys. Aen Jesus beveelt gy uwe vrouw, uw pas geboren kind, uwe maegdelyke dochter. Op de borst uvvs vaders, by zyn laetsle uer, legt gy het krucifiks gy plaetsl het op de grafstede der uwen het kruys groet gy op den ■toren uwer kerk, als gy uw vaderland wederziet. o Men zegt u dat dien Jesus, uwen God, uwon vriend uw voorbeeld, uwe hoop, maer eenen gewooiien menseh was, die nu yerdwenen, onbekwaem is u te aenhooren, doch in slaet om u te bedriegen. Men wilt het krucifiks van uwe muren rukken, het labernakel uyt uwe kerk werpen, den godsdienst uyt uwe ziel bannen, en aen uw kind zyne liefde tol God ontnemen, alsmede zyne liefde tot u zeiven. Myne broedersL gy die werken moet, en niet alles lezen kunt, men bedriegt u schandelyk, men streelt en men vleyl u. om u gemakkelvkcr te bedriegen En niet alleen spreekt Pater Gratry zyne werkende vrienden deze zoo treffende woorden toe, maer hy legt al die helsche vleyeryên, al die hedriegelyke logenlael aen den dag, en ja op eene wyze dat er menig regt- scl apen hert zal door geraekt en tot kennis der waer- heyd terug gebragt worden. GROOTE EN KLEYNE HAZAERDSPFLEN. In hel afgeloopen jaer 1863 heeft de speelbank van Spa de enorme winst opgeleverd van een miliioen vyf honderd zeven-cn-zeslig duyzend, honderd vier en zeventig franks en vyf-en-taehtig centimen. De winst zal veel grooler geweest zyn, want van deze som zyn reeds a'.le onkosten afgetrokken, zoo als daer zyn voor het bestuer der speelzael, het geven van feesten aen de vrcm.de bezoekers, de jaerwedde der croupiers, enz. De aktionnarissen der speelbank hebben van die winst voor bun aendeèl elk 30 p. c. intrest ontvangeu, hetgeen eene som uytmaekt van 424,243 fr. 30 cent. Den directeur der speelzael 1 p. o of 15,671 fr. 74 c. brief was geadresseerd aen den gracf Bedrand, voor den generael Bonaparte. By het ontvangen van den zeiven wierd Napoleon zeer gram, zeggende dat het van myncn 't wege de grootste belediging was, welke ik hem kon aendoen en dat het eene beschimping was hem alzoo te behandelen derhalve verbood hy den graof my te antwoorden. Twee dagen daerna ging ik te Longwood en daer ik met Napoleon eene zeer levendige uyllegging op ver- scheyde punlen had, zeyde hy mv, al slampendo met zyne voelen en eenen hevigen toorn belooncr.de li we natie, uw gouvernement, gy zelf, zult ten mynen op- zigte met schande overdek! zvn, en die schande zal- op uwe kinderen vallen; alzoo zal het de .nakome lingschap willen. En vermits ik hem met hevigheyd vroeg welke redenen .hem lot eene-zoo sehrikkidyke.: voorzegging bewogen -hadden, .zeyde-,hy Heeft men oovl eene meer doortrapte hart^iiirscUheyd gezieit da ti de uwé, mynheer Wanneer ^gy m.y;over-weyuige dage»- aen uwe tafel genood hebt, oiider.de be^aimng-van. dori- generael Bónnparle, was dal qm my aen uwo gaeten ien spot te stellen en my tot hun verm^ek te. doen <dieuen zoud gy uw aenzien geschat hebben ingevolge den titel, welken hel u Lehnegdc my le goven-y Ik bén. voo.r n den generael Bonaparte niet het komt u, niet meer

De Denderbode | 1864 | | pagina 1