Ut' stad Spa 20 par C. of 282,828 fr. 88 e. Hot weldadigheyds-bureel en het godshnvs Sl-Char- les, derzelfde slad, 78,358 fr. 71 e. Oslende, 39,000 fr. Blanlccnberghe, 15,000 fr. Chnirdfontnine, 600 O'. En den Slact hel overige, namelyk 707,072 fr. 19 c Ergo, den Staet omvangt voor zyn ncndcel alleen de helft don winst, maer dacrom hoeft hy ook zyne offi- eielo bescherming verleend, aen dit schandelyk vvaeg- spel, waerin het gansche vermogen van menigen wëlin- gczelon burger somlyds lot den laelsten penning word verzwolgen vvaer zelfs vele werklieden van de omlig gende plaelscn geregeld alle zondagen een gedeelte van hun zuer gewonnen geld komen verspelen, allyd in hoop van eens schalrvk naer huys te zullen keeren. Den Slaet zon zulke onzedelylte onderneming niet mogen beschermen or loolaten, en nog veel minder zou hv in de winst van dil schandelyk spel mogen doelen integendeel, hy zou hetzelve, om den wille der zedelyk- heyd, moeten bclelteu Weihoe 1 de hazaerdspelen zyn overal in ons land sl ren gelyk verboden, behalve te Spa, en dit omdat het gouvernement erby profileert en eenige honderde duy- zende francs van de winst iu den zak steektDil slryd togen allen gezonden zin dit is gehruyk maken van twee raaien en twee gewigten, al naer bet den intrest meebrengt. Wanneer een kramer op de eene of andere kermis zyn ankor-en zonblad of zyn steekleer voor den dag haell, om do onnoozelcn eenige centen af te winnen, word hem dit belet en er word tegen den armen drom mel proces verbael opgemaekl. Daer hebben wy volko men vrede mcéwy keuren het zelfs ten hoogste goed maer als men do kleyne waegspelen verbied, mogen de groote niet toegelaten worden. Dal is zoo klaor als den *lag. (Handelsblad). DEN LIBERALEN ECHO DU PARLEMENT EN DE ARMEN. Is er wel iemand die zou kunnen raden welk het beste middel is om de armoede af te schaffen De armen -dikwile bezoeken, antwoord gy my, hun van jongs af te leeren werken, de beboefligen helpen, byzonderlyk als •zy op liet pont zyn van in de armoede te vallen. Gy zyt -er niet, vriendje. Ik zal het u eens zeggen t dat is zeer gemakkolyk, ^t is van al de arme menscben de keel af te snyden of ze van honger in hun huys te laten sterven. Het is hard, T is vvaermaer 'l is Jiberaél. Eene brusselsche gazette, het groot tafellak-en dal de kiezers ontvangen hebben voor niet't is te zeggen, betaeld uyl den gemeenen potschreef dezer dagen dat het genootschap van den H. Vincentius de oorzaek is dat er in Brussel verscheyde duvzende armen meer loopen dan naer gewoonle dat dit genootschap zou moeten legen- gehonden worden in het belang der armen. Het is dan te zeggen dat, in het belang der armen, men de armen niet meer mag helpen dat men hun moet laten loopen en van honger laten sterven. Waerachtig 't is liet beste middel van do wereld om de armoede af te schaffen do armen zullen roepen Leve de liberalen Wy zyn gekomen in den tyd dat het dierenvoeder overal schaersch is, ja teenemael ontbreekt by'da land bouwers die niet vooruyl hebben gezien. Gelukkig zy, die sinds lang hun vee op ratioen stelden, gelyk wy het hun zoo dikwils hebben aengeraden, of die in den winter .eenig weynig kostend voeder hebben kunnen opdoen, by voorbeeld beetenmoes uyt de suykerfabricken her- komslig. Dit herinnert ons wal by den aenvang van den winter in eene nabygelegcne gemeente gebeurde, vvaer eene suykerfabriek beslael. Hel beelenmoes wier voor eenen uytnemend leegen prys aen de landbouwers aen- geboden schier allen vveygerden het. De eenen, na het stael van hel moes gekeerd en herkeerd te hebben, zegden dat er aen die houlzagelingen toch geeno voe dingskracht kon eygen zynde anderen getroost ten zich niet eens de moeyle van te antwoorden, en hoeveelheden van ruym honderd duyzend kilos van het koslbaer voeder wierd naer Henegouwen gevoerd en aldaer verkocht aen landbouwers die er zoo goed de weerde van kennen, dal ze nooyl boeten zullen verkoo- pen aen eene fabriek zonder te bespreken dal hel moes moet teruggeven worden. Noglans had eenen nederigen barreelhouder, woonen- de op twee uren afstands van de fabriek, hooren zeggen dat het beetenmoes in V'rankryk slerk gezocht is, en hy wilde het beproeven, iels vvaeraen de anderen met eens hadden gedacht. Het moes in gemengden staet aen zyn vco voorgezel, wierd gretig opgeslorpt, en van dit oogenblik af besloot den barreelhouder nog meer moes aen te koopen en het in kuylen te bewaren. Vooreerst dreef men den spot mei hem, toen men hem zag ver- schynen met eenen groolen wagen mei een koppel koeyen bespannen en inhoudende eeno aenzienlyke lading moes. Hy liet ze lachen. Maer de vorst ontstond. De rapen waren verloren, en den barreelhouder, tegen den winter gerust gesteld, oordeelde dal het nu zyne beurt geworden was om te lachen. Alsdan wilde elkeen zich moes aenschaffen het was te laethel werk in de suykerfabriek had een eynde genomen. Wy zouden wel willen welen wat de landbouwers dezer gemeente thans denken over het beetenmoes als voeder be- sehónvvcl (Akkerbouw.) Mynheer den opsteller van-den Dendcrbodc Over eenige dagen een uitstapje doende, hob ik het gemeente Kerkxken. bewonderd, vvaer sedert oenige jaren, vele en schoone huizen gebouwd zyn en dit voornamenllyk door fabrikanten in damaste linnen Maer het geen allermeest hel gezicht naer zich trekt, is het nieuw klooster, waerin ik zestig vensters en dieren telde, al volgens den nieuwen bouwtrant, vvaer aen eonen schoonen en grocAen groenselhof gevoegd is. dan eenigen anderen persoon, (oe, my benamingen af te nemcu, welke de myne zyn. Ik was nog op het punt van Napoleon tot den bal te nooden, welken ik op den verjaerdag van den prins-regent (nu den overleden koning Georges IV) moest geven maer daer wierd my in zynen naem de aenmerking gedaen, dat het verloren moeyte zoude geweest hebben en dat Napoleon zelfs die 'noodiging voor eene belediging zoude genomen hebben, vooral wanneer ik de zelve aen den generael Bonajxirte zou toegezonden hebben, en daer ik goenen andereu titel mogl gebruyken, toen ik hem officieelyk schreef, za« ik af van het voornemen van hem te nooden. Het was voornainelyk in de zaek der gevraegde verklaring aen alle de persoonen van het gevolg van Napoleon, dal die hardnekkigbeyd van den gevangen ontroonden, om zynen titel van kcyzer te behouden, het meest uylschecn. Ik had de invvooners van Longvvood mededeelmg gegeven der onderriglingen welke ik ter. dien opzigle van lord Bathurst ontvangen had, en welke inhielden, dat hel degene van hun, die zulks begeer den, vry stond van nu af aen het eyland te verlaten, om in Europa weder te keeren, maer dat hel aen nie mand zoude veroorlofd wezen in St-Helena te blyven Men zegt dal het zelve binnen twee ol dry maendei: gaet bewoond worden door de Zusters van hel order van den H. Franciscus, welke aldaer vronwspersoonen, die buiten bet gewoel van de wereld hare dagen in ruste believen over le brengen, als TaTellierslcrs zullen ac-nnemen. Men voegde er by dal liet klooster heden door de bovengenoemde zusters bewoond, en gelegen in hel midden van hel dorp lo Kerkxken, wel 200 me ters plancher en zoldering heelt, zeer voordeelig ge- plaelsl voor alle nyverheden, uit Ier hand le koop is. Men zegt -ook dat de aenvraeg gedaen is om er eene nieuwe kerk 1e bouwen, en dal niemand in dit gemeente bedelt, en zyne aengename ligging langs de calsey van Aelst op Geeraerdsbergen, welk al het verblyf in het zelve zeer aengenaem maekt. Dit in uw aehtbaer weekblad aennemende zuil gy uwen vriend verpliglen. B. KIEZING TE NAMEN. Ziehier den uytslag der kiezing voor het Senaet die deze week le Namen heeft placts gehad Gelal stemme rs 1378. M. graef G. d'Aspremont l.yndcn heeft 1537 stemmen bekomen. Na veel aerzelingen en nullolooze poogmgen, hebben de liberalen voorziglig geoordeeld de worsteling niet aen le gaen M l'iéton heeft 25 stemmen bekomeu M. Leïièvre, 4. EENE LES VOOR DE LASTERAERS. Hei proces tegen den laslcraer der Zusters van Li< fde te Mavence, zegt den Journal de Bmxelles, komt zich eyndelyk le ontknoopen. Den schryver der brochuer Sekwester Adolf, M. Warburg, is lol twee jaren kotzitting en 845 guldens boete verwezen, zoo voor beledigingen en besehuldigingen tegen de Zusters als legen de ver- schillige burgerlyke auloriteylen. Den uytgevcr ofdiuk- ker, M. Baist, te Frankfort, is veroordeeld geworden tot achttien maenden kotzilting en 795 guldens boete. Dit is, volgens ons, den besten middel om de long en do pen van al de vuyge lasleraers vair priesters en reli- gicusen te snoeren, want als men met dil snood ge broed te veel goed, te veel toegevend is, dan word het langs om stouter en. kent het ten laetsie gèene palen meer. Het maconniek berekend schelmachtig stelsel van, door laster en vuyligheyd, de gecstelyken en reli- gicusen in hunnen invloed te schaden, moet gekort- vlerkt worden en al wie soorlgelyke lasterende tongen kan ontdekken, moet ze by de openbare verontweerdi- ging aenklagen, om ze aen den schandpael der publieke verachting te nagelen en ze door de regtbanken te doen straffen. Wy verhopen dat eerlang het voorbeeld van Mayenc6 overal zyne toepassing zal vinden en dal aldus de snoode lasterzucht gemuylband zynae, voor een handvol jedassengeld zyne venynige schichten niet meer zal durven uyUchielen. Berigtaên de lasteraers. CORRESPONDENTIE. M. F. to M.-L. uwe opmerking is zeer gegrond, gy hebt volkomentlyk gelyk. Ik bedank u over uwe uylleg- ging en druk u vriendelyk de hand. De volgende heeren van ens arrondissement zyn door T lol als juré's aengevvezen F. Verbrugghen, notaFis le Erpe C. Van Lnngen- hove, bankier te Aelst- E. Van der Smissen, fabrikant le AelstI. Van Lnngenhaeken, landbouwer te Appellerro. Een koninglyk besluyt van 25 april roept de kies- kollegien der hierna gemelde kantons byeen op maen- dag, 23 mey aenstaende, ten 9 uren des morgends, ten eynde, voor de gedecllelykc vernieuwing der provinti- ale raden, ieder zyn gewoonelyk gelal raedsheeren te kiezen, als volgt Oost-Vlaendcrcn. Audenaerde 4, Geeraerdsbergen 2 Iferzele 2, Maria-Hoorebeke 2, Nederbrakel 2,-Ninove 2, Konsse 2, Sotlegem 2, Dendermonde 3, Aelst 5, Loke ren 2, Sl-Nikolaes 3, Ilamme 2, Welteren 2, Zele 2. Koninglyke besluylen van 22 april verleenen de volgende subsidiën 150Ü fr. aen de kerkfabriek van Munckzwalm, voor de vergrooiing der pastory 31 n fr. aen de kerkfa briek van Welden, voor idem 972 fr. 78 c aen de fabriek der kerk van Bossuyt, voor de herbouwing der kerk 1000 fr. aen de kerkfabriek van St-Michiels, voor het bouwen dier kerk 2Ö08 fr. aen de kerkfa briek van Ramscappelle, voor de gedeellelyke herbou- vving dier kerk. .Den heer C. Reyntjens, oud burgemeester van Deynze, is benoemd lot byvoegelyken regler van het vredegeregt des kantons Dëynze. Den Monileur kondigt de herziening afderrcgle- menlschikkingen die de jaerwedden vaststellen der distrikl-kommissarissen. Deze jaerwedden zyn bepaeld als volgt t Traktement voor den distrikt-kommissaris van 1,,p klas 6500 fr. met 1200 fr. voor bureel-behoeften 2de klas, 5800 fr. en 900 fr. voor bureelbehoeflen 3e klas, 5150 fr. en 75'' fr. voor bureelkoslen. Voor de bedienden is de jaerwedde vastgesteld als volgt 1*" klas 5300 fr.; 2C klas 38< 0, 3" klas 2600. Een schoon en voortreffelvk feest bereyd men te Lede, ter gelegenheyd van den'450jarigen Jubilé der acnkomst van het alom bekende mirakuleus beeld van O.-L.-V. van Zeven Weeën. Te oordeelcn naer de loohe- reydseien, zal dien Jubilé allerluyslcrrykst gevierd wor den. Reeds verheft zich op het ruvuie mcrklpleyn van gezegd dorp eenen hoogen en sierlyken autaer, óp den welken Z. H. den Bisschop van Gend plegtiglyk hel H. Misoffer zal opdragen. Prachtige triomfbogen, fraey geschilderde zuvlen zullen de gansche plaets in eenen grooten tempel herscheppen. Alles doet voorzien dat ook de procession, die zullen plaets hebben den 22 en den 29 mey, aen de algemcene verwachting zullen beantwoorden. Schoone schilden, vervaerdigd door eenen broeder der socieleyt Jesu, te Aelst, ryk geborduerde slandaerds, groepen maegden, Maria's droefheden of voorregten verbeeldende, zullen don sedert eeuwen bekenden ommegang van'Lede op- luysteren. indien hy niet eene verklaring ondcrleekende, vvaer in by zich onderwierp aen de uylzonderingen welke Na poleon persoonlyk opgeleyd waren. De formule van verklaring, welke ik opgesteld en aen Napoleon gezonden had, stond hem niet aen en hy deed de zelve door de volgende formule vervangen Wy ondergeleekende, willende by voortduring in dienst van l. M. den kcyzer Napoleon blyven, stemmen toe op St-Helena te blyven, hoe schrikkelyk het verblyf aldaer ook zy, ons onder werpende aen de uytsluytingcn, ofschoon onrechtveerdig en willekeurig, welke men Z. lil. en de persoonen die in hoogstdeszelfs dienst zyn, opgeleyd beeft. Dit schrift, door alle de fransche onderteekend, wierd my overhan- drgd met de verklaring, welke ik hun gezonden had en welke zy ook hadden onderteckend, doch met de woor- deD Napoleon Bonaparte door de woorden van kcyzer Na poleon te vervangen. Zeker moest men wel het keyzerlyk etiket hoogst toegedacn zyn, om alzoo te werk le gae'n. Alsdan begonnen de onderhandelingen. Den generael Bertrand schreef my; ik zond hem de verklaring terug, hem vragende om wederom Napoleon Bonaparte le stellen, in plaets van koyzer Napoleon njoeyte ver loren. Ik dreygde alle de franscho uyt St-Helcna te ver- dryven, ter uytzondering van dry of vier knechten. Daer. op zeyde Napoleon Ey wel.' dat zy vertrekken. Den 22 april heelt eenen brand le üylbcrgen een huys cn twee stallen vernield, toebehoorende aen den gciiacmden F. Leys en J. 1». Macs, landbouwers. De schade word berekend op 1900 franks. Den 23 dezer is lë Oultre een huys afgebrand, toebehoorende aen de kinderen Van Gyscgem. De schade word begroot op I5O0 fr. Den zelfden nacht hebben de vlammen ook le Weileren een huys verslonden, toebehoorende aen den genaemden J. Rust. De schade bedraegl 700 fr. Eenen hevigen brand heeft maendng namiddag- hel schoon, nieuw opgebouwd hof van den heer Rin- goot, burgemeester van Denderbelle in asch gelegd. Ten 5 uren kwamen verscheydeno persoonen van het veld loegëloopen, brand roepende, terwyl madam Rin- goot gerust in haren salon zal, onbewust van die vrees- lyke romp Alras waren eene menigte mensclien bezig met blus- seben, doch men kon de vlammen niet meester worden, cn het is slechts gelukt de meubels, het vee en den landbouwhalm te redden. Ten 11 uren 's avonds lagen hof en scbuerin assohe. Hel hnys was verzekerd voor 58,100 franks hut ver lies der sehuer word geschat op 40,000 franks. Men gelooft dal den brand in eene schouw begonnen is. Den heer schepen Van Rov, den SOjarigeu Ferd. Ihums en 1.. Lc-mparl hebben zich by de blussching vcrdienslelyk onderscheyden. In den nacht van den 23-24 is ook le Zele een buys in assche gelegd, toebehoorende aen den land bouwer I». Valkerick. Het verlies word berekend op 1650 fr. Men heeft in de kapel van hel gaslhuys van Assche waer eenen nieuwen vloer word gelegd, eene belang- ryke ontdekking gedaen By hel wegnemen van eenen steen, waervan liet op schrift sinds lang verdwenen was, heeft men eenen grafkelder ontdekt, waerin eene looden kist lag, als mede eene volledige yzeren wapenrusting, verscliillige wapens, en eene doos bevallende spaensch, fransch en brabandsoh geld. De kist is 1 meter -93 centim. lang, 62 centim. breed en 94 cenlim. hoog. Op het bovendeel stond het volgende opschrift gezet. IIie quiescit Corpus domini Ludovici-Alberti-lgnahi Spronck de Bilsem, cques magnalus llispaniee primte classis, qui cccidit propuynans contra Gallos. Obiit 24 dccembris 1481. R. I. P. Er is onmiddelyk procés-verbael dier ontdekking op gemaekl. De wapenrusting, dé wapens en het geld zyn thans in het gemeontehuys berustend, en dynsdag, 'na eene mis van requiem ter nagedachtenis van den over ledenen zal gecelebreerd zyn, zal den kelder op nieuw gesloten worden. De Etoile bevat het volgende byna ongeleoflyk feyt, namelyk dat eenen heer der koninglyke Harmonie te Brussel, uyt die maetsch3ppy is gesloten, omdat hy, na eene vertooning van den italiaenschen troep, aldaer gegeven, al te weynig geestdrift aen den dag had ge legd. Men verzekert, dal dit geval lot eene splitsing iu de Harmonie zal aenleyding geven. Het hol van Cassatie komt de voorziening te ver werpen van den genaemden Jacob Verbruggcn, oud 25 jaren, daglooner, geboren en woonende te Londerzcel, den 5 maert lestleden door het assisenhof van Braband veroordeeld tot de straffe der vadermoorders, om le Londerzcel, in den nacht van den 13-14 december 1863, vrywillig zyne naluerlyke moeder door verworging verinoord le hebben. Men weel dal, na de veroordc-eling van Verbruggen, den jury een rekwest tot genadevraeg aen de koning lyke goederlierendhcyd ondersteund heeft. Eenen brusselschen korrespondent van den Echo de Liége schryft aen dal blad dal M. A. Van den Peere boom, minister van binnenlandsche zaken, de regten van de briefwisselende en werkende leden der midden kommissie van Gedenkbouwen geschonden heeft door den heer Jansscns, bouwmeester te Brussel, zonder eenig aenbod benoemd te hebben tot lid dier zelfde kommissie, in vervanging van wylen M. Roelandt. Twee jong getrouwden, Brussel bewoonende, aen hunne grootmoeder eene verrassing willende doen, maekten van hare afvvezigheyd gebruvk om eenen zetel, dien de vrouw zeer zelden verliet, by den lapissier te zenden, ten eynde te worden herovertrokken. Bv de terugkomst harer wandeling vond de oude haren zetel niet, en vroeg vvaer hy was. Den kleynzoon na alle uyt- vluglsels te hebben gezocht, is verpligt dei: list bekend te maken en te zeggen By den lapissier d By den lapissier antwoord de grootmoeder op eenen toon en met eene beweging, die wy met zullen trachten te heschryven, maer ongelukkigen, er zyn daer 4i 0 ponden in banknoten in Den kleynzoon stond niet weynig te zien, en in wcy- nige oogenblikken was hy by den lapissier gelukkig was den schat nog onaengeroerd. Acht dagen nadien, nam de kleyndochter eenen ou den versleten rok om hem by de vodden te werpen, met het inzigt hem door eenen meer warmen le vervangen, maer de oude vrouw trok den rok, lot hare verwonde ring, uyt hare handen, en eenige ploeyen losmakende, deed zy er eenen regen van goudstukken uytvallen. Ter gelegenheyd van twee onlangsche gevallen van teruggave, door lusschenkomst van den biechtstoel gedaen, haell een blad van Aelh er ook een aen, van hetzelfde slach, dat te Lessen heeft plaets gehad. Den heer deken dezer laetsie stad kwam eene dame van zyne parochie vinden en behandigde haer veertig fianks. Degeerig om te welen van waer dal geld kwam, deed de dame aen den heer deken verscheydene vragen die zonder antwoord moesten blyven. Dei" vvaerden geesle- lyken bepaelde zich met te zeggen dat hy gekomen was van vvege eenen zyn er biechtelingen, om een haer toe- gebrngl nadeel te herstellen, maer dat het hem niet ge oorlofd was in de minste uytlegging te treden nopens eene zaek, waervan er hem in den biechtstoel was ge sproken geweest. M. Welvaert, uaslor-deken van St-Marlintis, te Yper, is aldaer den 22 april overleden in den ouderdom van 81 jaren. Den stoomboot W. W'ilford, dienstdoende van Temsche naer Antwerpen, heeft zynen gewooulyken dienst hervat. Eyndelyk, gclvk ik bun ging aenkondigen, dat bet schip gereed was om hun te ontvangen en dat ik hun beval onmiddelyk le vertrekken, was de smerl by hun sterker als het etiket, en zy begaven zich des mi'dder- nachts by den officier, met hel opzigt over hun gelast, om hot noodlottig schrift te teekenen. Alleen eenen huysknechl, Santini genaemd, woygerde hardnekkiglyk iels te teekenen het welk de benaming van keyzer uiet behield. Zie hier, hoe Bonaparte, zoo als ik vernam,, in zyne byzondere gesprekken zich trachtte te verschoonen over zyne karigheyd om don titel van keyzer te behouden Men is verwonderd, wierd hem gezcyd, dat gy na uwon afstand, dien titel zoo hardnekkiglyk blyft houden. Ik heb, gaf hy voor antwoord, den troon van Vrank- ryk, maer niet den titel van keyzer afgestaen. Ik ben niet meer Napoleon, keyzer der Franschen, maer den keyzer Napoleon. - Maer van wie zyt gy dan den keyzer Over wie voert gy hot bevel Over niemand, dit weet ik vvef, maer de vorsten behouden over het algemeen hunne titels zie keyzer Karei den V, hy behield den titel van koning en van majesteyt, naer ten voordeele van zynen zoon afstand gedaen te hebben. Goed, dit komt eenen vorsi toe, die door Gods genade souvereyn gelooft te zyn maer gy, eens hel kanon vernageld en De jaerlyksche plegtigheyd ter core van het II. Bloed van 11. J -G. zal in de kerk van den II. Basilius te Brugge iieginncn maendng, 2 mey. Gedurende de vyltien dagen dezer plegligheyd zal het H Bloed dago- lyks worden uylgesleld om 5 uren des morgends de eerste mis zal onmiddelyk daerna geschieden ten 7 uren gelezcne mis, en ten i l uren (uytgenomen den dag der processie) gezongene mis. Des namiddags, ten 5 uren, uytstelling van het II. Bloed, ten 6 uren lof gevolgd door een sermoen. Den maendag, 9 mey, zal de processie, in welke de kostbare relikwie zal gedragen worden, haren gewoon- lyken omgang doen. Wy gelooven dienst te bewyzen aen de jonge ge- necsheeren die nog geenegelegenheyd gevonden hebben zieli le vestigen, door hun ter kennis te brengeu dat verscheydene gemeenten gelegen in het Noorden dor provincie West-Vhenderen, ouder anderen Sialhillo, Jabbeke, Uotillave, Breedene, enz. tegenwoordig zonder doctors zyn. Vrydag avoiid, rond II uren des avonds, wierd eenen rondleurder op de baen.van Korlryk naer Zweve- gem, door dry kerels aengerand, die van bom de beurs of hel leven eyschlen. Na de zakken van den man te hebben uytgeschud, en niets gevonden te hebben, dienden de schurken hem een pak stokslagen toe, cn zetleder, het op een loopen. Den zelfden avond wierd eenen anderen persoon, niet verre van de kapel langs de baen van Zwovegem, op 20 minuten afstand van Kortryk, beroofd. De baen- stroopers ontnamen hem een goudstuk van 10 franks en een zilveren vyffranksluk. Er is een onderzoek ingespannen. Den gemeenleraed van Nieuport heeft eerparig besloleu die slad in eene badslad le herscheppen, Men zal eenen oproep tot hel land doen men zal aktiën uylgeven aen eenen zeer geringen prys aen tien frauks per aktie maer. Men zal Nieuport aen de zee verbinden by middel van eenen kleynen yzeren weg, op dé wyze van dien van Brugge naer Blankenberge. Men zal bad-ryluygen ma ken hotels en koffyhuyzen zullen zich op'de"hoogten verheffen die aen de zee liggen, en Nieuport zal, indien de onderneming gelukt, zyn voorgeborgte, zyne bad- villa hebben. Men is te-Nieuport met eenen geest van initiatief be zield, die er niet laet aen tvvyfelen, of men zal weldra ter plaets zelf de noodige fondsen hebben gevonden, om de hand aen het werk le slaen, en op de duynen te beginnen bouwen. Eenen reyziger had in hel Hotel de la Couronne, op de Groote Merkt, te Bergen, zynen intrek genomen. Er waren ook dieven in buys, want's morgends bevond hy dat zyne goude horlogie, met goude ketting en zyneu porte-monnaie, bevattende ongeveer 100 fr., verdwenen wareu. Den instruktie-regter van NeufehAleau zal, krach tens de magt hem daerloe door de kommissie van par lementair onderzoek verleend, den 29 april te Tillet en te Amberloup, en den 30 april te Noville overgaen tot de onderhooring van geluygen die, uyt oorzaek van ziekte, zich naer het kabinet van den gedelegueerden magistraet niet hebben kunnen begeven. Hoe lang zal die komedie daer nog duren Naer men verneemt heeft Pius IX zondag 17 april, het besluyt onderteekend, waerby den zaligen Canisius, anders gezegd de Hondt, geboren te Nymegen en deo eersten provinliael van het Jesuilen-orde, in Nederland en Duytschland, hevlig word verklaerd. Dc mactschappy van den noorder-spoorAveg hcefl op de linie van Namen naer Civet, het stelsel ingevoerd van elektrische bellen, welke op de yzeren wegen van Duytschland reeds lang in. gebrnyk zyn. In het tegenwoordige stelsel zyn de statiën in ge meenschap met elkander by middel van telegrafische depechen maer zy kunnen de bareel- of baenwaehters, die langs heen den weg staen, niet wacrschouwen over het vertrek van eenen ireyn, nog over de rigting die hy volgen zal. In dit gebrek word" thans voorzien door de elektrische bellen, die op bepaelden afstand langs heen de baen zyn grplaetst en in de station in bewe ging worden gebragt. Eiken treyn word in eenen minnet voor liet vertrek dacrdoor van de eene statie lol in do andere aengekondigd. Zes achtereenvolgende slagen duyden aen dal den treyn in de rigting van Namen napr Givet ryd, eri twee mael zes slagen met eene korto tusschcnpoos in 't midden, beteekenen dat den treyn eene tegenovergestelde rigting neemt, dal is van Givet naer Namen. Naest die elektrische bellen staen lelegraefslaken, welke volgens het slaen, eene soort van arm regl naer den grond steken, als den treyn niet mag voorlryden, cn regl vooruyl wyzen, als de eirkulalie vry is Men schryft uyt Luyk, dat den heer Wicarl, eer sten tenor van het groot opera in die stad, mits eene door hein te betalen schadevergoeding van 10,000 frs. de verbindlenis heeR verbroken, die hy voor het aen staende tooneeljaer de som van 45,000.fr. is toegezegd. Dien zanger zal dus meer dan nog eens zoo veel als onze ministers winnen, die maer eene jaerwedde van 21,00') fr. genieten. Men meld, dat er een zeer eenvoudig middel is gevonden om de wandluyzen uyt te roeyën. Dii middel, door toeval ontdekt, beslaetin de ae'ntrekkelykhcyd, welke de plant, peperkruyd (lepidium rurale der kruyd- kundigen) genaemd, op deze inseklen uytoefent. Een gedeelte van deze gedroogde plant wierd in eene kamer gebragt, waerin dil ongedierte zoodanig lalryk was, dal men liet, door welke middelen ook, niet had kun nen verdry ven dndeiyk wierd het met wandluyzen overdekt, die Kort daerop stierven, lerwyl de overigen zoodanig bedwelmd waren, dat men ze in het vtier Kon werpen, zonder dat er een ontsnapte. Indien de onder vinding de juystheyd dezer mededeeling bevestigt, zou de menschhcyd van eene groote plaeg verlost zyn. Men schryft uyt Bamberg (Beyeren) Men is bezig mei de hoppeplanl le kuysehen en men bevind in Holle- dnu en andere plaetsen, drilden strengen winter dien wy gehad hebben, veel kvvaed gedaen heeft aen de plant. Een groot deel is bevrozen, 't is een slecht voor teeken voor den aenst.iriiden oogst. De spekulatie zal alsdan gedwongen zyn hare aendacht te rigten op de oude hoppe, aengezien er le weynig nieuwe zal zyn eri dat de pryzen diensvolgens te hoog zullen wezen. het leger op de vlugt gedreven, hel is gedaen mei uw regl. Daer op zeg ik niets maer men wilt doen ge looven, dat het fransch volk het regt niet had, om van my eenen monark te maken, en het is tegen dit grond- stelsel dat ik my beroepe. Ten anderen, indien dit volk het regl niet had van my keyzer le maken, was het insgelvks zonder regt om my generael le maken. Dus gaet het engelsch gouvernement dwaes te werk. Wat meer is, is hel wel aen dit gouvernement, een waer gouvernement dc fado en van Yepublicaenschc kiezing en vertegenwoordiging, en is hel wel aen dcszelfs mo nark, koning door de gratie van het volk, van niv eenen titel te komen betwisten, welken ik, zoo ik dunk* met het punt van mynen sabel nog al dapperlyk vero verde, en naer hel gezegde der geheele wereld, door meer als eene weldaed en door meer als eene roemryke daed verregtveerdigd hebbe. Voor het overig, indien ik hier den titel van keyzer neem, het is dat uwe ministers my daer toe verpliglen, met my generael lo noemen, anders zou ik gekker zyn, dan die zotten van Bellam of van Chorenlon, die, in hun kot, op het strooy en in hunne ketenen, alleen aen de woorden sire en ma'jestevt antwoorden.

De Denderbode | 1864 | | pagina 2