111* Jacr. Zondag-, B Mey 11104. A" 9Ö5 VERTREKUREN I VI AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAERS. KI EZ IMG VOOR DEM PROVIMCIALEM RAEDsp" Kandidaten der Bewarende Party. Tweede uylcjaef van 1857. Wat is nu Wal gaet men doen Denderm. 5-20 8-30 9-45 12-35 3-13 6-25,:9-03 jg Gend, Brugge, Oslende 6-45 8-30 12-35 3-15 Lokeren 5-20 8-30 0-0U 12 33 6-23 tw 6-25 le en 2e klas langs Dertdermonde. Brussel 8-05 0-00 12-10, 3-uO 3-13 6-20 8-43 if? Dooruvk, Kortryk, Moesereen, liyssci (langs Meeh. Bros. Aimv. 5-20 8-30.9-15 3-15 6-25 Gend) 6-45 8-30 12-33 3-15 6. «5. Leu.v. Thiencn Lnvk 5-2' 8 30 9-45 3 15 6.-25 Doornyk, Ryssel (langs Alh) 7-55 5-35 0-00 Verv. Land. S-Trn'yen 5 20 8-50 9-45 3-15 6-23 Sj Ninove, GeerarUsb., Alb, 7-55 2-50 5-35 8-15 Cend 6 45 8-30 12-33 3-15 6-23 9-05 |j Bergen, Qtriévrain, Namen, 7-35 2-50 5-35 VAN ANTWERPEN NAER Sl-Nicolaes, Lokeren, Gend, G-10 7-30 10-30 3-00 6-10 0-00. VAN GEND NAER Lokeren, St Nicolaes, Antwerpen, 6-10 9-05 10 20 2-35 6-15 7-00. Te Lede staen al de konvoys. Te (begem staen deze vertrekkende van Alb 6-30 0-00 10-40 4-30 7-25 en al de konvoys vertrekkende van Denderleeuw. Te Gyseghem staen sli! al de, konvoys uytgenomen deze vertrekkende van Aelst 0 00 des morgens en 0-00 en van Dendernionde ten 0-00 's morgens en 10 00. Te Santbeugen staen stil de konvoys van Alh 6-30 10-40 \s morgens. 4-30 en 7-25 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20 's morgens, 3-20 6-05 cu 9-00 des avonds. Cuique Suum. Dendermonde, Aelsl, Ninove, G e e r a e r d s b e r ge tl VAN IGKEREN NAER 7-00 9-35 3-10 7-43 0 00. Alh, 7-00 0-00 3-10 7-45 0-00. VAN ATH NAER Gecraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendernioude, Lokeren Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelsl Brussel (langs Denderleeuw) Gend,Brugge, Oostende (langs Letle). VAN GEND NAER Audenaerde, 6 45 9-30 1-30 6-00 8. naer aelst 7-20 11-25 2-15 5-00 3-55 6-35 8-0. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 7-35 11-45 2-25 0-00 3-30 8 Ninove. Gecraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-35 2-23 5-30 8 VAN DENDERMONDE NAF.R 9-35 0-00 6-30 6-30 6-30 6-10 3-10 3-10 10-40 10 40 10 40 10-40 7-45 7-45 4-30 4-30 4-30 4-30 7-25. 7-25. 15. -15. Brussel (langs Aelst) 7-25 2.-30 5-15 8-10 (langs Möch.) 5-45 9-00 IO-05 3- Aelsl X D 7-25 7-55 12-05 2-50 5 3-4*0 0 5-13 8- 00 7-20. 10 10-00. AELST, DEX 7 MEY 4864. Verleden zondag heelt alhier eene talryke by- eenkomst van Conservateurs in het lokael, den Gouden Leeuw, plaets gehad, ten eynde de kandi daturen voor de aenstaende kiezing. voor den provincialen raed vast te stellen. De vergadering geopend met eene redevoering door onzen acht baren Senateur, den heer Baron Dellafaille, uyt- gesproken, waerin de gewijgtigheyd der Provin ciale Riezingen met kracht en welsprekendheyd vvierd aengetoond en de Kiezers wierden opge wekt om al het hunne tol den goeden uytslag dor aenstaende Kiezing by te dragen. Na deze redevoering, die met den meesten geestdrift wierd toegejuycht, wierden, op voor stel van het besturend Komiteyt, vier der aftre dende leden andermael als Kandidaten met een parige stemmen en onder een daverend handge klap behouden. Den vyfden aftredenden Kandi- daet, den heer De Broqueville, volgens de wet niet meer herkiesbaer zynde,. omdat hy zich in eene andere provintiegevestigd heeft, wierd nogmaeis, op voorstel van het besturend Komi teyt, vervangen door den heer De Vos, genees heer te Erpe, die de hem aengebodene Kandida- tuer met welwillendheyd had aenveerd. Dezen vyfden Kandidaet, wiens godsdienstige en poli tieke principeu door meest al de aenwezigen allergunstigst gekend, als zynde in volmaekte overeenkomst met degene zyner kollega's, is met den zelfden geestdrift aengenomen en zoo is de lyst der bewarende gezindheyd onzes kantons volledig geworden. Eene algemeene schriftelyke bedanking aen den heer De Broqueville, voor den onvermoeyden iever en lofweerdige zelfsop- offering dié hy heeft aen den dag gelegd, is ver volgens met luydruchtige goedkeuring gestemd geworden. Dan heeft den heer advokaet Van der Heyden, uyttredenden provincialen Raedsheer, het woord genomen en, na de vergadering zoo in zynen naem als in dengenen zyner medekandidaten, be dankt te hebben over liet hun geschonken ver trouwen, heeft den voortreffelyken spreker eenen oogslag op de belaiigryke werkingen van den provintieraed geworpen en tevens rekening ge geven van 't geen hy eti zyne medeambtgenoten, tydens den duer van hun mand iel, gedaen heb ben. Met eenige gevoelvolle woorden van bedan king tot de vergadering gestuerd, door den heer Bethune, uyttredenden provincialen raedsheer, is de zil ting onder de algemeene tevredenheyd en warmste toejuichingen gesloten. Ziet hier, geëerde Kiezers van 't kanton Aelst, de lyst der Bewarende Gezindheyd in liaer geheel: MM. F. DE BACKER, te Lede, uyttredend lid. P. BETHUNE ÈL1AERT, Grondeygenaer te Aelst, uyttredend lid. Ph. DE WOLF-VAN DER NOOT, Koopman en Grondeygenaer te Aelst, uyttredend lid. D. VAN DER HEYDEN, Advokaet te Aelst, uyttredend lid. M. DE VOS, Geneesheer te .Erpe: Gelyk wy het in voorgaende jaren zegden, zul len wy onze lezers niet vermoeyën met hier lita- niën van lofbetuygingen over deze lyst neêr te schryven. Dit achten wy volstrekt nutteloos, aengezien de deftige principen, de algeheele on- baetzuchtigheyd en hooge bekwaemhéden der achtbare Kandidaten ten overvloede door geheel 't kanton gekend z>vn. Deze verstrekken immers tot stellige waerborgen aen de Kiezers dat opge- melde heeren andermael niet anders zullen raed plegen dan het stoffelyk en zedelyk welzyn des kantons, en dat zy, om hetzelve te bewerken, voor tc staen en te behertigen, slechts hunne vaderlandsliefde, hunne zelfsopolfering en hunne regtschapene geneygdheyd tot alles wat goed, nuttig en voordeelig aen ons kanton kan wezen, zullen raedplegen. Maekt u dan gereed, geachtte Kiezers van het kanton Aelst, om alle vleyeryën, valsche beleefd heden, looze beloften en slinksche middelen af te weeren waermeê gy zult omringd en overvallen worden van wege de liberale party, die niets zal ver- waerloozen om u te verleyden, om u te blinddoe ken en u aldus hare Kandidaten aen te preken. Alhoewel gy de liberale kiesmanoeuvers genoeg- zaem kent en genoegzstem weet dat liberale be loften en rotte appels evenveel weerde hebben, zullen wy evenwel in aenstaende Nos daerover wat handelen, te meer, daer men ons verzekerd heeft dat er op de liberale lyst ongelooflyke, on vatbare, wonderlyke, geestige en byzondérlyk in verstand geweekte mannen zullen verschynen, die in hunne uytgestrekte geleerdheyd net als in eenen doolhof verloren loopen. Wy weten niet wat daervan gegrond is, wy deelen alleenlyk de openbare nieuwsmaren mede en zullen afwachten wat het zyri zal. Als in mey 1857, de politieke gruwelen, tot schande van Belgiën, plaets grepen, dat is te zeggen als, op het schandgeschreeuw van WECH MET DE KLOOSTERS, den maponnieken- liberalen oproer de wetgevende kamers aen de deur smeet en ze met den bloedigsten smaed overlaedde, het eerloosste feyt dat ooyt gepleegd is in een vry land, vvaer de Grondwet de opperste NYVEIU1EYDS GESCHIEDENIS. JACQUJRD! Schier elke bladzyde der Geschiedenis noemt op eene jubelende wyze namen op van mannen, die zich door schitterende wapenfeyten onderscheyden hebben het is regt Maer zy, die het nuttigste der samenleving, om zoo te zeggen, de Nyverheyd, versterkten en uyt- hrcydden,' en aldus hun land verrykten en wel ligt geheel het menschdom hclmlpzaem waren, blyven dikwils vergelen of in de onverschilligheyd begraven dil is onregt. Den naem, dien wy hierboven aenroepen, Jacquard heeft in de nyverige wereld te veel góed gedaen om niet mei guide letteren in de jaerboeken le prvken het Getouw d la Jacquard is door een ieder gekend. Hierom laten wy hier eene levenschets van dien man volgen die geheel uyl het nyverig oogpunt beschouwd is. Op zekeren herfstavond in het jaer 1802 zaten, in een teerhuys der straet Mercière te Lyon, dry handwerks lieden by elkander aen eene tafel le drinken. Aen hunne eenvoudige kleeding, aen hunne langzaem gerekte uytspraek moest men hun reeds by den eersten blik voor zydewerkers houden en ioderdaed maekten de drykante hoeden, het trypen fraksken, de korte broek en de bewerkte kousen hun genoeg als zoögenaemde canuts kenbaer nog meer echter dan dit alles kon men hun als wevers herkennen aen hun misgroevd ljchaems- geslel, hunne kromme beenen en hun geheel ongezond voorkomen. Onze dry drinkers waren reeds diep in hunne derde flesch wyn, en hunne hersens begonnen de werking er van le gevoelen want, niets minder dan ryk, waren zy in gcenen deele gewoon, met 't edel druyvènnal tot hun nen dagelvkschen drank. Midden in hunne toenemende vrolykhey'd wierden zy op straet een man gevvaer van ongeveer vyftig jaren, die, even als zy, in de dragt der lyonsche handwerkers gekleed was, en met gebogen hoofd, zoo 't scheen in diep gepeys verzonken, daer henen ging. Hedaer, vader Joseph Jacquard riep eenen uyt het drinkgezelschap, tervvyl hy daerby met den vinger aen de venster klopte, wilt gy niet een glas wyn met ons drinken? Jacquard, die in zyne nfgetrokkenheyd dezen toeroep niet gehoord had, was blyven vooitgaen toen men hem echter andermael riep, stond hy stil en groette met de band de dry canutsdie uylgekomen waren. Ik dank u, vrienden, zegde by. Ik ben niet dorstig ook word hel lael, en myne vrouw wacht my. Kom, kom riep hem den vorigen spreker weder toe, gy behoeft met hang te zyn, dat men denken zal, dat gy u bedronken hebt het zou ook misschien wel de eerste mael in uw leven zyn wanneer gy ons met een glasjc wyn bescheyd doet en nog vóór zeven uren fllUVS'ZYt. magt heeft, dan ook gaf het Catholyk ministerie zyne demissie. Deze dpmissie, gelyk zulks altyd gebeurt en gelyk het nu al wederom de kwestie is, wierd niet seffens aenveerd, de antwoordavierd uytgeö steld en er wierd aen de ontslaggevers beloofd dat zy den tyd zouden gehad hebben zich te beramen en dat er ondertusschen niet eene mi nisteriele opvorming definitivelyk zou aenveerd worden. Binst dien tyd van overweging, had het ministerie De Decker besloten zyne demissie in te trekken en, ingezien de meerderheyd welke zyne opinie in de kamer had, zou het zyne porte feuilles behouden. M. De Decker wierd belast deze. besluytneming aen den souvereyn te gaen kenbaer maken doch hy wierd maer droog weg ontvangen en kreeg voor alle uytlegging dat eene andere ministeriele combinatie definitivelyk vast gesteld was Als deze tyding in 't publiek gekend wierd, klapte men er veel over en dit wel op verschillige wyzen niemand verstond er zich aen, niemand kon deze aerdige zaek uytleggen noch er 't fyn van begrypen. Maer met dit alles was de zaek toch zoo, het Catholyk ministerie moest optrek ken en elkeen weet wat men in de plaets ge kregen heeft. Is 't van daeg juyst in den zelfden zin 't zelfde spel niet, 'tis, onzes dunkens, met 't zelfdeinzigt, dit namelyk van de staetsteugels in de handen van het maeonniek iiberalismus te laten. Sedert meer dan dry maenden is Belgiën zonder wettig gouvernement-; men is niet haestig maer men schynt de twee partyën te raedplegen, zelfs de Catholyke denkwyze te aenhooren, met haer te beraedslagen en haer programma te vragen Maer als eene combinatie, gediscuteerd met den innigsten vertrouweling van den meester, vast gesteld is, word zy aengeboden, doch men krygt, onder eenen vloed van beleefdheden, voor ant woord dat het niet zyn kan, dat dees of 't geen niet aenveerdelyk is, dat er aen eene andere combinatie moet gedacht worden ende zoo voorts, ende zoo voorts, ende zoo voorts Ziet daer de Gatholyke denkwyze wederom aen kant gezetZal dien trek haer voor goed de oogen openen Wy hopen het. Er zyn dag bladen die zeggen dat er nopens deze daedzaken in de kamer uylleggingen zullen gegeven woorden. Maer wat zal de Catholyke denkwyze daerover zeggen Zal zy geheel en al haer gedacht durven zeggen en alles openbaren Wy vreezen van neen, en daermeê zal 't land alwederom zooveel welen als zeven die niemendalle weten, en zeer waer- schynlyk zal het besluer by voortduring in de klauwen blyven van een element, dat zich door geweld, door dwingelandy, door vryheydsver- drukkitigei), door verkwistingen, door partygeest, Met deze woorden naderde hy zynen vriend, vatte hem bv don arm en drong hem met goedhartig gewold aen de tafel der herberg, waer de twee anderen reeds weder gezeten waren. Vervolgens drukte men Item een glas in de hand, schonk in, en dronk de gezondheid zyner vrouw eene beleefdheyd, by welke den goeden man zyne vrienden wel bescheyd moest doen. In 'l kort, door (ïe magt der overreding en het dringen zyner ka meraden liet nv hel zich welgevallen, dal men hem zyn glas eenige malen vulde. Den geeslrvken wyn van het zuyden bleef niet zonder werking het hoofd van den goeden man begon te gloeyën hy wierd minder be schroomd, minder voorziglig. vryer en min achterhou dend m zyn spreken. Ily gaf zich aen zyne droomen over, en verhaelde, hoe hy de fabriekwerkers gelukig, hoe hy hun ryk wilde maken en zyne medegezellen, insgelyks hunne verbeelding botvierende, wenschten zich, den eenen eene machine, die voor hem en in zyne plaets werken kon, den anderen een fraey landhuvs aen den oever eener rivier, eenen derden honderd franks per niaend aen goede renten, of ook een fraey l;uys in een volkryk gedeelte der. stad, in dit laelsle geval met zoo veel getds, dat men er gemakkelyk van leven kon, zyn glasje wyn drinken en voor tydverdryf een wan^le- lingsken doen alles'zaken, hemelsbreed verschillende van liet lot dezer arme lieden in de yverkelykewereld, daerzy moeyie hadden, om,, met de ingespannenslc arbevdzoemheyd, «je volstrekte behoeften des levens, te verwerven. 1 uytsluyiing etc. den volksvloek op den hals ge trokken heeft. Doch daer ziet dit element niet naer, als het maer aen 't schotelken kan blyven, om met de penningen van'tland, met postjes, met gunsten en voordeelen, aen vriendekens en kreaturen te schenkeii, zyne inzigten kan verwe- zenlyken van godsdienst en yryheden in de boeyën te klinken, dit is genoeg, dit -element vraegt niels meer en zegt pénssent les colonies, plutöt que mon principe............ land mag verga én als myne denkbeelden maer triomferenAl de gewezene ryken van Italiën komen zulks op de onweder- sprekelykste wyze bewaerhedenCatholyken, weest dus op uwe hoede, gy zyt sterk, gy kont aen alles hoofd bieden, gy kont alle intrignen verydelen en wat vroeger of wat later zal men met u te rekenen hebben of men wille of niet. Over eenige dagen, sprak men van een zaken- ministerie buyten de kamer en men scheen over dit ontwerp le vreden omdat men dacht dat zulk ministerie maer zou optreden om zich slechts met de loopende zaken en budgetten, ter uytsluy- ting van alle politieke worstelingen, bezig te houden. Maer liet gevorderd Iiberalismus wilt van dien halven maetregel niet hooren, het wilt alleen als despoot besturen. Het is daerom dat het kopstuk der magonnieke liberale drukpers zich verzet tegen de opvorming van een ministerie buyten de kamer dien overheerscher eyscht dat de liberalen alleen aen 't staetsroer komen en blyven. Wy beseffen, het inzigt der maponnieke doctrinarische Indépendance: g'heel haren wenSch is dat de vryheydsmoordendè en godsdienstha- tende ontwerpen op het dagorder gebragt en seffens gestemd worden. Maer wy hopen dat de Catholyken er zullen by zyn, en voor geene wettige middelen van tegenstand terugdeynzen... Men wilt tegen wil en dank aen de Catholyken het lot opdringen van tyranniekelyk bestuerd te worden, maer zy zullen hunnen toestand wel begrypen en welhaest aen die verfoeyelyke ma- eonnieke party eene geduchte lesgeven, waerdoor eyndelyk de rust in 't land zal teruggebragt worden. Dat de Catholyken maer hunne rangen aenshiy- ten, eensgezind zyn en zelfs de kleynste oneenig- heyd onder elkander vermyden. Hunne zaek is goed, 't is de zaek van den godsdienst, 't is de zaek der vryheyd zonder de godsdienstige en burgerlyke vryheden, waer gaet onze on a lira ng- lykheyd naertoe? Om zeepe! Naer den weerlicht Naer het despotismus der maoonnieke sècftfop de Catholyken Naer de vervolgingNaer den Knout Als de Catholyken vereenigd blyven en in de drukpers, en in de kiezingen, en in hunne genoot schappen, en in 't publiek, zy mogen verzekerd zyn dat zy zullen zegevieren en 't vaderland van Om al de kasteelen in de lucht, die wy daer bezig zyn te bouwen, zegde eyndelyk eenen der projecten- makers, le verwezenlyken, behoefden wy slechts eene machine uyl te denken, die garen spinnen kon, ver volgens naer Engeland ie reyzen, en daer de vyftig duy- zend fr. te gaen ontvangen, welke de londensche maet- schappy aen den uylvinder van zulk een werktuyg belooft. Daei gy toch een werkluygmaker zyt, Joseph, moest gy eens zien, of het u met gelukken kon, iels dergelvks te verzinnen. Hy, die dus aengesproken word, ontwaakte uyt zyne mymering, hief hel hoofd op, en zag den spreker vra gend aen. Waervan spreekt gy dan toch wal wilt de Londensche maelschappy Zy will... doch ziedaer, lees zelf: daer is het nieuws blad waerin eene overzetting van het artikel uyl de engelsche dagbladen gcplnelst is. Jacquard nam het nieuwspapier, dat den anderen hem toereykle, las de aengeduvde plaets oplettend, Jas ze ten tweedenmale, nam hierop de houlen kandelaers, die op de tafel, stonden, en bewerkte, met hulp daervan, eenige ëyndjes garen, welke hy van deii vloer had opgeraeptweynig oogenblikken .daerna wierp hy eeu kleyn nétje op' tafel en riep laplund,e Waerlyk de engel$c()en moeten overvloed van geld Jiehben, dat zy eene zoo gepote s.om voor eene aoopnheduydende ontdckking'uylïovcn..' Die vyftig duyzend friiiiks \yaren gemakkelyk tc verdienen.

De Denderbode | 1864 | | pagina 1