1 tV° tlaei*. ^Zondag, 16 Hey 1864. M° 924, VERTREKUREN UYT A EEST NA ER gaadiia VERTREKUREN I YT VOLGENDE STATIËN FRANKS 'S JAERS. Altijd t zelfde recept. Maer 'l hou niet pakken. Programma der Catholyken Onze gevolgtrekkingen. KIEZING VOOR DEN PROVINCIALEN RAED Kandidaten der Bewarende Party. Dochheer en Kiezers, Maer zoo zal11 niet zyn. DEN DENDERBODE. npnderm 3-20 8-30 9-45 12-35 3-iS 6-23 9-05 Sfj Geild, Rrugge, Oslende 6-43 8-30 12-35 3-15 inkeren 5-20 8-30 0-0(1 12-35 6-23 je 6-23 1" en 2» klas langs Dondorraondo. nrnssel 8-05 0-00 12-10 3-90 5-43 0-20 8-43 S Doornvk, Korlryk, Moescroen, Rvssel (langs (lech Bras. Ailtw. 5-20 8-30 9-45 3-15 6-25 (lend) 6-45 8-30 12-33 3-15 6 93. lenv Thienen I.nvk 5-2. 8 30 9-45 3 13 6-23 sB Doornyk, llyssel (langs Alll) 7-33 3-33 0-1 0 Vert Land S-Trnvón 3 20 8-30 9-43 3-15 6-23 S Ninove, Cnnrardsb., Alll, 7-53 2-50 3-33 8-15 Gend 6-43 8-30 12-35 3-15 6-25 9-05 Berger., Quiévrain, Namen, 7-53 2-50 3-33 VAN ANTNVGHPEN NAER St-Nicolaes, Lokeren, Gend, 6-10 7-30 10-30 3-00 6-10 0-00. van GEND NAER Lokeren, SI Nicolaes, Antwerpen, 6-10 9-03 10 20 2-33 6-15 7-00. Te Lf.de slaen al do konvovs. To Idixem slacn deze vertrekkende van Atli 0-30 0-00 10-40 4-30 7-25 en al de konvovs vertrekkende van Denderleeuw. Te Gyseghem slaen slil al de konvovs uytgenomen deze vertrekkende van Aelsl 0 Oil des morgens cn 0-00 en van Dcndêrmonde Ion 0-00 's morgens en 10 00. 'TeStUiTBHiOEK Slaen slil de konvoys i-an Ath 6-30 10-40 's morgens. 4-30 en 7-25 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20's morgeus, 3-20 6-05 en 9-00 des avonds. Pendernionde, Aelsl, Ninove5, Geeraerdsbergen, Atb, 7-45 7-45 4-30 4-30 4-30 4-30 0-00. 0-00. 7-25. 7-25. 7-25. 7-25. Eitiquc Siissin. VAN I OKF.REN NAF.R 7-00 9-35 3-10 7-00 0-00 3-10 VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelsl, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-40 I.essen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelsl 6-30 10-40 Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10 40 Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). 6-10 10-40 VAN GEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8. naer aei.st 7-20 11-25 2-15 5-00 i VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6-*5 7-35 11-45 2-25 0-00 5-30 Ninove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), 7-35 2-25 5-30 VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-25 2-30 5-15 8-10 (langs Mech.) 5-45 9-00 10-05 3-40 0-00 7-20. Aelst 7-25 7-55 12-05 2-50 5-15 8-10 10-00. i-55 6-35 8-0. 8-15. 8-15. AELST, DEA1 14 MEY 1864. Den regeringsloozen statu quo duert altyd voortNimmer zag men onder een parlementaire stelsel dat eenen zoo onregelmatigen toestand, zonder gouvernement, onder een bestuer zonder verantwoordelykheyd, zoolang duerde. Daervoor moest bet doctrinariscb liberalismus met al zyne listen en bedrog in 't spel zyn, alle andere denk- wyze zou van schaemte wegsmelten, en ten zy 't land daer voor goed een eynde aen stelle, zal dit liatelyk komediespel nog al lang duren. l)e mannen van het doctrinarismus durven alles, zy gaen altyd voort in willekeurige en onwettige akten daer te stellen, zy zoeken maer eene zaek te weten, zich by d'eerste gelegenlieyd te konnen meester maken van de kiezingen. Daertoe ver schansen zy zich achter den koning, zy doen benoemingen, afstellingen, veranderingen van fonctionnarissen net alsof zy met een gansch regelmatig gezag bekleed waren, en van dit alles leggen zy aide verantwoordelykheyd op de kroon. Van alle kanten vraegt men of 't land nog langen tyd in dien staet van dwingelaudy en anti- constitutionnaliteyt gaet verkeeren. Men heelt schoon te zoeken en te vragen, nergens ziet men oenen schyn van het zakeinninisterie, waer- van men den koning had doen spreken. Men zegt nog dat er daertoe poogingen zyn aengewend, maer dat zy vruchteloos geweest zyn. Al die gezegdens zyn zoo versleten, dat men er niets anders meer in ziet als eene komedie, die slechts gespeeld word om het inzigt te verbergen van de dootrinarissen-ontslaggevers aen T bewind te houdenGod weet of hunne demissie ooyt serieus geweest is, en of zy niet slechts is voor- uytgezet geworden om de Catholyken in 't net te vangen en deze op 't onvoorziens, met eenen geheelen hoop spooken vandoode hand, k4oosters tienden, inkwisitie, brandstapels, bisschoppelyke meesterschap enz. enz. op 't lyf te vallen en ze, na 't volk, gelyk in 1857, schandelyk verblind, verleyd en bedrogen te hebben, met geweld aen de deur te smyten en dan wederom het maconniek- doclrinarisch-liberael spel met meer woede, met meer dwingelaudy, met meer geweld dan ooyt te herbeginnen. De Catholyken huilden hunne voorzorgen ge nomen, zy hadden de bedric'glyke inzigten en vuyge plannen van liet maeonniek liberalismus doorpeyld en zyn met een volkslievend program ma afgekomen, dat als eene verwoestende bombe in 't kamp van 't liberalismus gevallen is. De kopstukken der maconnieke party hebben seffens gevoeld dat de uytvoering van dit pro gramma hun den doodslag zou toebrengen en den volslagen ondergang van 't liberalismus zou we zen. Zy ontvvaerden op 'teerste zigt dat liet ten beene versleten rusiemakersspel van liberael en kierikael op flesscben getrokken was, omdat er in dil Catliolyk programma van niets anders kwestie was dan van de wezenlyke, dringende en door g'beel 't land gewensehte belangen des volks te behertigen en deze boven alle party- driften te stellen. Zy verstonden dat, als de Ca tholyken groote gespaerzaemheden, nuttige her vormingen, vryzinnige en onbekrompene wetten, eerbied voor elks regten, onpartydigheyd en vryheyd voor iedereen zouden invoeren, bet valscli liberalismus, hy d'eerste groote kiezing, met eene subite dood zou geslagen worden Daerom en voor niels anders hebben de liberale kopstukken hel en aerde bewogen om dit pro gramma te beschimpen, te lasteren, slecht uyt te léggen en te doen verwerpen... Docli, dit doet niets ter zake, den dag moet en zal komen op welken 'tvolk, tot walgens toe beu van dit schandelyk liberael gefoefl'el, waerdoor het geëx ploiteerd, verarmd en 't merg en bloed uytgezogen word, z'al zeggen Weclt met dien winkel van bedrog 1 Wech met dit bloedzuygersgespuys Wecli met die dwingelanden Wech met die vryheydsverdrukkers Huil spel heeft maer al le lang geduerd, vvy zullen bel in alle gemeenlekke, provinciale en algemeene kiezingen onder onze stembriefjes versmachten. Dien dag, zeggen wy, moet en zal komen, als 't volk het Catholyk pro gramma wel zal verstaen en begrypen dat er, buy- ten liet zelve noch rust, noch voorspoed, noch waer geluk voor Belgiën zullen te vinden zyn. En waerin bestaet liet Leest en oordeelt zelve, Landgenoten. Hel politiek doelwit, dat liet Catholyk ministerie voor- namelyk in 'l oog zou hebben', zou zyn hel behoud en de wyze uytbreyding der grondwettige vrybeden le verzekeren, in den niymen en vruchtbaren geesl, die hel Nalionael Kongres van 1830 heeft bezield mei zorg de oorzaken le verwydoren die de verbitterende vvorsle- lingcn hebben onderhouden, waervan hel land moede is, cn die plaets hadden op hel terreyn der godsdienstige kwesliën hel terreyn dezer onvruchtbare worstelingen te verplaetsen,. door hel parlement bezig te houden, niet meer met die kwesliën welke niet anders kunnen dan de politieke driften ontsteken, maer met de echte belangen des lands en eyndelyk, door eene politiek van gematigiieyd en voorzigtigheyd, de rust te begunsti gen welke bet land zoo noodig heeft. De voornaemste maelregelen welke het kabinet achter volgens aen de hooge en welwillende beoordeeling des Konings heeft onderworpen zyn de volgende 1° Benoeming van 't schepenen-kollegie door den gemennteraed benoeming van dén burgemeester dooi den Koning, onder de leden van het schepenen-kollegie. Vermogen, aen den Koning gelalen, om den burgemees ter le benoemen buylen het schepenen kollegie, en 111 den raed 1° in geval van weygering van het benoemde lid 2° na het gemotiveerde advies genomen le hebben van de bestendige Deputatie des provincialen Haeds. Vermogen om den burgemeester te benoemen buylen den Gemeenle-raed, volgens gelykvormig advies dier deputatie. 23 Gematigde verleeging van den cyns, voor de ge- meenlclyke en provinciale kiezingen. 3" Uytbreyding van de bcvocgdheyd der provinciale en gem'eent' lyke raden, in een oogwit van besluerlyke deeenlrnlisalie, en voor de spoediger afdoening dei- zaken. 4° Verandering der milieic-wet, tot grondslag heb bende een stelsel van vrykoopmg, bestemd om de uylwcrksels der loling te beperken, de milicie-lasLen voor de familiën en hel land te verliglen, en ten zelfden Ivde de samenstellende elementen- des legers te ver beteren; door in hetzelve de tucht cn den krygsgeest te versterken. 5° Aenneming van het stelsel, met zoo veel byval gevolgd in een groot naburig land Engeland en hierin besiaeude did, ten meerderen deele, de over schotten der ontvangsten besleed worden tol verbeteren van ons financieel stelsel, en tot liet verminderen dei- belastingen, die zwacrsl op de werk klussen wegen, en zulks by middrl van krachtdadige mactregelen, die zoo haest in 't werk zullen gelegd worden als de verbindle- nissen, die op de toekomst wegen, liet zullen toelaten. l)en voortgang der openbare uytgaven tegenhouden, dooi' bel bestuei-lyk raderwerk te vereenvoudigen en de tusschenkomst van den Staet in bet domevn der bezon- dcre werkzaembeyd le beperken. 6° Uytbreyding der douaen-hervormingen, met het doelwit om de ruylingen le vergemakkelykeu, en toe passing van dit princiep op den goedkoopen vervoer in het binnenland, namelyk door hol wyzigen van de tarie ven der yzeren wegen en van hel stelsel der tolreglen op de bevaerbare wegen. 7° Welwillend en ernstig onderzoek der moeyelyk- beden welke de uytvoering der forten van Antwerpen heeft opgeleverd, met hel doelwit om eene oplossing te vinden die, zonder liet aengenomene vcrdedigings-slel- sel te veranderen, cn de sterkte der plaets van Antwer pen te verminderen, zoude toelaten t° voor de onder- nomene werken de palen de voorziene en aangekondigde uytgaven niet le buylen le gaen, en 2° de onrust te doen ophouden, die zicli onder de antwerpsche bevolking veropenbnerd beeft. 8° Vermogen om de ambtenaren te verplaetsen in T belang van den regelmaligen gang dés beslueis, cn om degenen aftestellen die zich opentlyk zouden vyandig tooncn. Hel kabinet zou van dit vermogen maer gebruyk maken niet al de omzigligheyd, vercyscht door den eerbied voor de regten der ambtenaren en door de politiek van gemaligheyd, welke zy zouden trachten te doen heerschen. 9° Vermogen om de Kamers te ontbinden. Ziet daer, wat de Catholyken willenZiet daer de princiepen waërop de uytgekochtte libe rale schryvelaers woedende stroomen droes en galle. uytstorten. Studeert die principen, lange- noten, en als gy ze zult begrepen hebben, zult gy liever uwe twee vingers laten afkappen dan met dezelve nog een stembriefken le geven ten voor- deele van liberale knikkers, van liberale domme rikken, van liberale slooters, wier eenige ver diensten zyn de zonen van bun vader te wezen, veel geld en weynig verstand te bezitten, met hert en ziel aen het vryheyd- en godsdieustver- drukkend liberalismus verslaefd te zyn, en in alles met den walgelyksten partygeest te werk te gaen. Overlegt die principen rypelyk, kiezers van al de kantons van 't land, en wy zyn verze kerd dat uwe stemmingen op de solemneelste wyze tegen het volksverdrukkend en landruine- rend maponniek liberalismus zullen protesteren. Men wacht naer den uytslag der provinciale kie zingen om, indien zy een beetje liberael uylval- len aen bet doctrinarisch maconniek liberalismus een ander kazaksken te doen aenspelen en u dan ook meer dan ooyt te zweepen, door gedurige verboogingen van contributiën, door afsnippe- ringen uwer godsdienstige en politieke vrybeden, door liberale verdrukkingen, door vervolging tegen Kerk en religie, immers door alle slach van kwellingen die aen 't liberalismus eygen zyn. Gy zyt nu verwittigd, Kiezers van geheel 't land. wilt gy voortdurend bet speeltuyg blyven van eene stoute, onbeschofte, vraekgierige en godde- looze secte, wilt gy, in 't vervolg, ten bloede overgeësseld worden en onder de slagen van den maconuieken knout eyndelyk bezwyken, dan moet gy voor de liberale knikkers kiezen. Maer wilt gy een tydstip van ware gespaerzaemheyd, van ware rust, van ware vryheyd, van opregt geluk in 'l land zien opdagen, stemt dan in alle kantons voor de Catholyken. Wy zeggen u maer eene zaek bet hangt van u af of wel verlost te worden van de liberale dwingelaudy, of wel voortdurend blyven gegeesseld te worden met eene roede die gy met eygene banden moet ma ken. Kiest nu. MM. F. DE BACKER, te Lede, uyttredend lid. P. BETHUNE-ELIAERT, Grondeygenaerte Aelst, uyttredend lid. Pu. DE WOLF-VAN DER NOOT, Koopman en Grondeygenaer te Aelst, uyttredendlid. D. VAN DER IIEYDEN, Advokaet te Aelst, uyttredend lid. G. DE VOS, Geneesheer te Erpe. De bovenstaende lyst der Catholyke denkwyze, die wy reeds in ons vorig Nr met het meeste genoegen meedeelden, word in onze stad en in de gemeenten onzes kantons met den levendig- sten geestdrift onthaeld. Al die aen de goede principen verkleefd zyn, bet algemeen welzyn van godsdienst en vaderland ter herte nemen en dus een einde willen zien stellen aen bet dwin- gelandig jok dat de liberhaterssecte op 't land doet wegen, hebben deze lyst met vreugde toege- juyeht. Zy hebben gezegd Deze zyn onze Kan didaten, met bun, voor hun en voor ons komen wy af, want hunne bekwaemheyd, hunne regt- 'schapenheyd en andere treffelykè hoedanigheden zyn ons bekend, wy wetën by ondervinding dat hunne principen de onze zyn en dat zy dezelve als leyddraed zullen nemen om, nauwkeuriglyk de pligten van hun belangryk mandaet te kwyten. Het. booren dezer geruststellende tael zal, dit weten wy, de Catholyke Kiezers van stad en kanton met blydschap vervullen, maer wy zullen bun zeggen dat zy niettemin moeten op d'hoede zyn en al hunnen invloed, al hunne werkzaem beyd, al hunnen vlyt in beweging stellen om aen de kandidaten „onzer gezindheyd niet eene be- trekkelyke meerderheyd, "maer wel eene schitte rende meerderheyd te bezorgen, eene meerder heyd die aen de liberaterskliek voor altyd de goèste beneme van nog in bet strydperk te treden. De principen van godsdienst-vryheyd- en va derlandsliefde mogen immers niet afhangen van de verplaetsing va-n eenige stemmen, den triomf dier principen moet volkomen wezen, hy moet verpletterend zyn voor eene party die de ver- waehdheyd heeft te durven hopen dat zy deze verplaetsing zal bewerken om bel liberael ver molmd ryk van heerschzucht, partygeest en dwingelaudy tegen eenen gewisse.ii ondergang te redden. Word de liberale party thans bier schitterender wyze overwonnen, zy zal over wonnen blyven en er nimmer konnen noch' dur ven aen denken de kans te wagen. Zy heelt nu aen alle deuren geweest kloppen, eenen enkelen der voort.yds afgekookte liberale kandidaten beeft bet stuk nog'durven wagen zyneu naem.te laten brertgen op eene lyst, die wy thans, om zyne verregaende onbeduydendbeyd, niet willen ontleden. Al de vorige afgekookte mannen, zyn, uyt vrees voor eene herafkoking, teruggedeynsd. Gv moogt, gy moet en zult het weten, 't is op het kanton Aelst dat bet liberalendom de Verme ten heyd beeft te hopen-in den Provincialen Raed eenige stemmen by te winnen, ten eynde den liberalen invloed, de liberale overheer'sching in de permanente deputatie le blyven behouden En wat is die permanente deputatie-? De permanente deputatie is een korps dat IN en DOOR den provincialen Raed zeiven gekozen word, en met zoo veelvuldige en uytgestrekte magten en voorregten bekleed is, dat het uwe voornaemste belangen, uwe belangen van alle dagen, uwe belangen van alle uren, uwe provin ciale, gemeenlelyke en persoon lyke belangen in banden heelt en 'daerover, dikwils zonder appel, als souvereyn beslist. Nu, indien den partygeest zich in den schoot der permanente deputatie weet in te foefelen, gy hebt te vreezen dat .hy over uwe teergeliefdste belangen zonder controle, zonder openbaerma- king en, naer zyn gelangen, zonder appel, zal beslissen. Het is om te schrikken voor zulke almagt. En nogtans, zegt een schrift dat wy onder de oogeu hebben, in 't meesteudeel oiizer provin ciën heelt de politiek liet geregtshot der panna- ncnie deputatie overweldigd zy is er ingedron gen met die officiële personnagie, eene soort van nieuwmodischen satraep, die den eersten magis tral is der provincie en den naem draegt van Gouverneur. De politiek zet zich met hem op den vooiziitersstoel en, met eene doctrinaire kal- koenzweep in d'hand, bestuert zy als öpperbazin de beraedslagingen van dit alleenbeerschend kol legie, al de eene te vléyën, de andere, te bedwin- u maer al ze allen slavelyk de knie tedoeti ivgen voor den algod van den dag, voor den afgod der thans heerscbende liberale politiek. Gelyk men ziet is, bet tot de centralisatie, tot de inslikking, lot de verdrukking dal mch ons wilt leyden, dit is te zeggen lol de volslagene vernietiging onzer persoonlyke regten en vry- heden die zouden moeten bukken onder den knout van het liberael despotismus. Neen, 't zal zoo niet zyn de Kiezers zullen te wel de belangryklieyd lTunner stemming begry pen, zy zullen verstaen dat zy bet zyn die ge roepen worden om, door hunne stemmen, de permanente deputation op te vormen die niet anders dan door de Kiezers en voor de Kiezers konnen en mogen bcstaen, en daerom zeggen vvy hun Kiezers, errinnert u steeds dat de permanente deputatie zal zyn zoo en gelyk gy ze in de pro vinciale kiezingeii zult maken. Dil hangt van UEd. alleen af, omdat de permanente deputatie een uytvloeysel is van den provincialen Raed. Kiest dan voor mandatarissen, verlichtte, be kwame, oual'hanglyke mannen, mannen die bert genoeg hebben om de knie niet le buygen voor de gunsten des gouvernements en 't botifd niet te bukken voor deszelfs vreesaënjagingen mannen van moed, vertrouwen en vryheyd ge lyk wy u in onze lyst voorstellen. Uwe provin ciale Raedsleden mogen niet meer benauwd wezen van de permanente deputatie dan van den gouverneur. Gy moogt niet dulden dat bet order van zaken omgekeerd*vvorde, dit is te zeggen dal uwe provinciale Raedsheeren de oodmoedige dienaers worden van deze welkte zy zelve he- kleeden met eene openbare en eervolle fonctie, die rykelyk betaeld word met uwe eygene pen ningen. Weet ook, Kiezers, dat dc gelegenheden nooyt ontbreken aen eene partvdige permanente depu tatie om u te nypen Want wie van u, beeft niet

De Denderbode | 1864 | | pagina 1