Zy %ulle,n wel afkomen Eeaadfliti lKknlig somlycls lol do «U'piiUtlio loev-lng'. lo ne mén mi) oon alignement lo liepnien om liner oene kwestie van militie of l.urgei'waelil te on- •«lorwerpeiiom d'eene of andere toelating te hekomen in inalecie van buenwegen, stoomma- chinen, bouwwerken enz. Wie van nliedcn is mót somlyds verpligl in belrek Ie zyn. voor wal de wegen en stralen aengaei, met de agenlo.i vier permanente- deputatie, de kommissarissen- Hiezigt er» d(3i wegen, die t maei al te bieed bobben om u alle soorten van kwellingen en umeyelykbeden aen te doen, enz. enz. Dan, nog eens, kiest voor onafhanglyke, def tige en bekwame mannen, die bun woord kon- nen doen, die durven spreken als uwe belangen zulks vereysseben, welke, op 't eerste woord van den liberalen paclia-gouverneur, niet zullen gelyk worden aen de afgoden der heydenen, die oogen hebben en niet zien, ooren en niet hoorei), eenen mond om te zwygen. Voor liberale knik kers, sullen of onkundige zwygers kiezen, ware u eygenzelve foppen, ware uwe eygene belangen vergeten en dan nog bovendien de groote prin cipen van godsdienst, vryheyd en algemeen wel zyn met de voelen trappelen. Dit alles zeggen \vy niet omdat wy zulks van de ware Catholyke Kiezers vreezen, neen dit is verre van ons inzigl, maer wy spreken hier ronduyt opdat deze laet- sten de twyfelaers, die min klaerziende de aer- eelende Kiezers zouden konnen onderrigten en bun de daedzakelyke waerheyd onder d'oogen leggen. Ja, de liberale jagthoiiden, de liberale kies- d ra vers. zullen by u komen, eenvoudige buyten- kiezers, en u met alle soorten van vleyeryëri, beloften, schooue woorden en honderde beleefde komplimenten overladen om uwe ste'm te win nen. Maer nauwelyks zullen zy vaivu weg zyn, of 't zal die heest van nen boer alhier zyn, 'dit stom verken aldaar, die nrey alginter, en meer andere schooue dingen die aen den liberalen haspel eygen zyn. Over eenige jaren, nadat de liberale kandidaten alhier afgekookt waren, kon oen lihèrael prulblad zyne woede niet bedwingen en 't ging op de buy ten-kiezers los net als had den zy een schelmstuk bedreven. Als de liberale -mannen zich nu aenbieden, zegt hun dat het 't. onnoozel is, by stomme boeren, preyën of verkens, stemmen te komen bedelen, zegt hun dat gy wel weet dat de stemme van nen boer, verken op prey, gelyk de liberalen u noemen, zoo veel doet als die van nen grooten heer, maer dat gy zult stemmen voor mannen die u eerbie digen, die altyd bereyd zyn u te aehhooren, die mogen vry handelen en aen "geen orders, noch inblazingen eener dwingelandige en alles- inslikkende secte blindelings moeten gehoor zamen. Zegt aen die kiesdravers nog dat gy het maconniek liberhalersspel moede zyt dat onder dit spel, uwe contribuliën aile. jaren verhoogd zyn, dat gy geheel 't land door niets anders ge zien hebt dan schandelyke schendingen van kerkhoven, parlydige afschaffingen van broeders- scholen, kwellende plageryën tegen arme kant werkscholen, rampzalige inrigtingen van godde- Tooze 'lebterkvirigen, van vuyle theatersspelen, van wulpsche volksballen en, in 't algemeen be dekte vervolgingen tegen den godsdienst en tegen alles wat van verre of van naby den gods dienst aenging. Zegt hun maer rondaf dat gy dit snood stelsel moede zyt en dat gy zult stemmen voor mannen wier principen zich openlyk tegen al die baldadige roekeloosheden en walgelyke geweldenaryën verzetten. Als de liberale uytzendelingen deze tael zullen hooren, zullen zy seffens hunne goeste hebben en gy zult ze met eenen gevulden krop als steer- telooze vossen zien afkrabben. In ons toeko mend N' zullen wy samen nog een beetje over de provinciale kiezingen klappen. MINISTERIELE KRISIS be bazen der doklrinaire parly hebben heviglyk aen den Koning ontraden de programma van M. Dechamps le aenveerden zy hebben regluyt verklaerd dat de uyt- voering van alle die hervormingen door de Catholyken een slnGh van verrndery zou wezen ten opzigte der liberalen, die bezweken zyn onder de onvolksliefde der militaire onkosten en der finantiele lasten die er uyl zyn gevolgd. Volgens hun moei den Koning zich onthouden de catholyken te begunstigen ten nadeele der liberalen. De aenKomst der catholyken lot het hesluer kon maer gedoogd worden mei een zuyver klerikaal programma, aengezien een dergelvk program ma, dat 'l land vcrfoeyl, gemakkelyk de liberalen bet tenigkeeren. Me berekening was vernuftig, e'fi wy moeten beken nen dal zy eenen schynbaren byval heeft gehad doch daer xy voortkomt uyt heerschzucht en pariy-haet, ten nadeele der vadeflandscho belangen, verhopen wy dat het publiek er over regt zal doen zoohaest het zynvor- stclyk airesi zal mogen uytspreken. In antwoord, zegt la Pair, op de kwaedwillige aeiv- Ivgingen tegen M. Dechamps en zyne vrienden gerigt, mogen wy vorklaren (lat zy alle de finantiele plaetsen die zy bekleeden, zouden veriaten hebben, vooraleer ministers te.worden De liberale ministers hebben zulks niet gedaen, dit begrypl men, want van liberalen zelfopofferingen vergen voor's lands welzyn, is wolle van eenen ezej eysschen. Men schryfl uyl Brussel aen de Heuse van Luyk De meeningen zyn op dit oogenblik zeer verdeeld nopens de vermoedelyke uylkomst van den ministeriee- len krisis. De eenen beweeren dat bel ministerie zal blvveii en zich voor de Kamers aenbieden met zyne volledige programma, behalve het gevaer eener neer laag te wagen om, op behoorlvk oogenblik, de ontbin ding der Veilegenwoordigers-Kamer le verrigtcn. Anderen, die denken beter ingelicht te wezen, verze keren dal hel ministerie meer dan ooyt 111 zyne onlslag- geving Verherd dat den Koning geenszins beschikt is een bcslnyt van ontbinding te leekenen, en dat er heel ernstig spraek is van eb'n Jtkenministerie te vormen. Hel söhvnt, in alle gevallen, zeker dat den Koning dezer laetsle da^on den lieer graef de Baillel, gouver neur der provintie Namen, ontvangen heeft. Zal M. de Baillel don last dér zaken aenveerden De derde mogolyklieyd waervan men spreekt, is de aftreding van MM Frèro cn Tesch, en hunne vervanging door twee leden der linkerzyde, in een kabinet waervan M. Rogier bel opperhoofd zoude blyven. Men lee.sl in eene minislerieele .correspondentie uyl Brussel aen de Amslerdavisclie courant6 mey Ik verneem dal hel onderhond van den Koning mei de ministers Rogier en Frèro, laelslleden zondag, geen beslissende uylkomst heeft opgeleverd. Naer bel schynl is loen veel gesproken over den toestand, zyn verschil lende wyzeu van oplossing, in overweging genomen, maer is geen bcsJtiyi gevallen. Den Koning moei aen liet gesprek een eynde hebben gemaekl mei deze woor den l.ae.l ons wachien, mynheereu wy zullen zien. Op hel laetsle dezer niaend zullen in al de provinciën leden der provinciale staten gekozen moeien worden misschien wilt den Koning lellen op den uyt- slag dezer verkiezingen, die by na overal eene politieke kleur zullen hebben, en daeruyt opmaken welke meening hel land is toegedaen, al vorens een besluyl le nemen over'de oplossing der kabinelskr.isis. Den Economisle beige, dien" men voorzeker niet van klerikalismtis beliglen zal, wyd aen de laetsle inciden ten der ministeriële krisis een artikel, dat wy al te gegrond oordeden om hier niet over le nemen. Hel doet goed, le midden van al de schyn liberale gazellen die op zulke gemeene vvyze de iegenpariy aen va llen, en alle goede trouw ter zyde stellen, nog eene enkele slem te hooren opgaen die de waerheyd durft zeggen. Ziet hier do beoordeding van den Economist e De ministeriele kiisis heeft i*wc_;episode gehad, van welke inen dc gevvigligheyd niet verduvken kan. Men weel dal het huydige kabincl len gevolge der kie- zingen van Brugge zyn ontslag heeft gegeven, waerdoor zyne meerderneyd op twee of dry slenimen was be perkt. De catholyken zyn hygevolg uytgenoodigd ge weest het bewind in handen le nemen, en daer zy zieli nicl haeslten 0111 die uylnoodigiiig te beaulwoorden, heeft de doctrinaire pers hen daertoe opgeëyscht, als den krisis hebbende doen ontslacn cn zedelyk verbon den ïTynde daer een eyn Je aen le stellen. De calholyken hebben geëyndigd met aen de pers der doctrinaire» de voldoening te geven, die zy met zooveel aendringen vroeg zy hebben een ministerie samengesteld, te mid den van hetwelk wy, fel verheugt ons zulks te mogen zeggen, den meest liberalen geest der Kamer, den heer üe Naeyer, hebben opgemerkt, cn zy hebben een pro gram opgesteld, wacrover wy reeds onze lezers" hebben laten oordeelen. Dit program, hetwelk de belofte behelsde vaneen goed gclal hervormingen, waervan al dc vrienden der vryheyd de dringende nóodzakelykheyd erkennen, en die vvv, voor ons deel, sedert lien jaren trachten ge meen te maken dit program is den Koning voorgelegd geweest, endoor hem verworpen. Onzes duukens, is de verwerping van hel staalkundig en ekonomiscli pro gram eener party, die dc naluerlyke werkingen der openbare denkwyze op den drempel des bewinds heb ben gebrogl, een der ergste feyien die zich ten onzent sedert i83ff hebben voorgedaen. Jnderdaed, den per soon des Konings, door de Grondwet onscheudbaer en oiiveranlwoordelyk verklaerd zynde, volgt daeruyt dat den Koning moet regeren, en het land zichzelveu laten besturen. Van den oogenblik dat hy op eene werkdadige wvze lussehenkomt, om deze of gene party, welke door hel spel onzer instellingen aen het gezag word geroepen, te belellen het land le beheeren onder de vernnlwoor- delvkheyd barer opperhoofden, loopt hv, op zyne beurt ccnc verantwoordelyklieyd in, en gact hy, by gevolg, de Grondwet te buyten, die hem oiiveranlwoordelyk heeft gemaekt. Dil is voor het koninglyk gezag eenen toestand, van denwëlken de voordeelen twylelachtig, de gevaren zeker zyn. Indien deu wil des Vorsten zich in de plaels dringt van die der regelmatig verlegenwoordigde Natie, volgen daeruyt noodzakelyk worstelingen, welker ge- vvoone uylkomst eenen Staets-aenslag of eene omwen teling is. Vrankryk Died ons, heines maer te veel voor- beekïeD aen van deze inmengingen en van deze ontuy- melingen des persoonlyks Gouvcrnemenls Trachten wy dan, in zake van grnndvvettelykheyd, liever de engel- schc dan de fransehe te volgen." VERGADERING DER CATHOLYKEN TE NINOVE. De catholyke kiezers van 't kanton Ninove hebben, den 8 dezer, in eene talryke vergadering, als kandidaten voor den provincialen Raed aengenomen, de heeren L. Eeman. doktoor le Iddergem, aftredend lid en Ch. Van Vreckem, advokaet te Ninove. Der. achtbaren voorzitter, M. Ch. Cools, deed deze namen kennen onder algemeene toejuichingen de stemming die er op volgde, toonde ook dal men den wensch van allen te gemoet gegaen was M. Eeman be dankte de kiezers over dit nieuw bewys van vertrou wen met nieuwen yver zou hy er zich op toeleggen om in de belangen van 't kanton en von do provinóie, ten beste mogelyk te voorzien zyne medewerking zal altyd len dienste van allen slaen. M. Van Vreckem be tuigde zynen dank aen de kiezers op cfe wHvoegelyksle wyzo in zyne kandidatuur zag hy eene hulde voor hel vry onderwys, voor hel onderwys dat den godsdienst eerbiedigt al de wetenschappen met de deugd te Ter- spreiden, dat het vaderland dient, zonder de lasten van den burger te bezwaren hy zal de zedelyke en de godsdienstige belangen, zoowel als do sloffclyke kracht dadig voorstaen nimmer zal hy zich vervoegen hy •dezen die eenen adminislralievcn raed somtyds willen veranderen in eene politieke vergadering, len einde de zaken eener party en geenszins die der provincie le doen doorgacn zyne toestemming is verzekerd aen allen maetregel die lol het spoedig afdoen der zaken zal bydragen de administratieve centralisatie leidt ons lol eene inwendige dvvrngelandy, welke wy van ons moeten Koeren, al de provinciale vry heden in" t te brei den. Deze geloofsbelydenis van M. Van Vreckem vond by iedereen veel byval iedereen was overtuigd dat de intresten van ons kanton in hem eenen deftige» verde diger zullen hebben. De kandidaluer van deze twee voortrcffelyKc heeren ontmoet overal een gunstig onthael. De lezers van den Denderbode herinneren zich nog hoe hel kanton Ninove, in dc laetsle kiezing voor hel Senaet, de liberalen in hunneverwachting bedrogen heeft, al de meerderheid aen de catholyke denkwyze te geven wy gelooven dat het nu ook alzoo zal zyn Üe provinciale Raed heeft dik wyls over godsdienstige belangen te beschikken er is nog te veel geloof in ons kanton om van zyne vertegen woordigers niet le vereiseben dat zy aen onze gods dienstige gevoelens niet zouden vreemd zyn. X. Wy vervoegen ons uyt ganscher herte by deze twee kandidaturen, welke onder alle opziglen de treffelykste waerborgen opleveren. Wy twyfclen geenzins of al de Catholyke kiezers van het kanton Ninove zullen zich be neerstigen zoo veel 't mogelyk is om deze kandidaten te doen doorgaen. De principen dezer heeren zyn al le wel gekend dan dat de kiezers hun niet met het volste vertrouwen zouden verëeren. Eensgezmdlieyd, krachl- dadigheyd, werkzaemheyd, ziet daer, kiezers, wal er vooral noodig is om uwe catholyke principen te doen zegevieren. Met dezelve in 'l werk te stellen verzekeren wy u voorop eenen schitterenden triomf. HET AMERIKAENSCH SEMINARIE VAN LEUVEN- Den zeer eerw. heer De Neve, rektor van hel ameri kaensch Seminarie van Leuven, komt ons met den vol genden brief le vereeren, waeraen wy volgeern eene plaets verleenen Leuven, 30 apriT, 1804. Mynheer deu Opsteller, De wclwillendhoyd waerméde gy le voren de om standigheden hebt overgenomen welke ik de eer gehad heb u mede te deelen nopens tic amerikaeusohe mis siën, beweegt my u eenige nieuwe uyltreksels te laten geworden van brieven onlangs alhier toegekomen. Zy zullen belangryk wezen vooral degenen die door hunne aelmoesen mede werken om Amerika van mission na rissen te voorzien, als ook voor degenen die zouden genegen zyn zich zeiven aen het werk der missiën toe te heyligen. In 'eene.n brief gedagteekend uyt Louisville, den 1-2 january laatstleden, kondigt Zyne lloogwecrdigheyd Mgr. M.-J. Spalding my aen dat M. Eggermont, van Gend, leerling van hel. Amerikaensch Seminarie, geluk- k'Klyli in zyn bisdom is acngekomen. De zending die dezen voorlrefielykeu priester, le samen met M. W. Dunn, geroepen is le vervullen, behelst vier kerken en dertig kapellen. Den toestand van die missie is dezelfde als degene van een groot getal missiën in Amerika, zy levert hel bewys op dal den aposlelyken iever die dc jonge priesters van Europa lol de missiën oenporl, geenszins loereykend is voor de catholyke bevolking, die van dag lol dag in de Vereenigde-Slaten aengroeyt. Ook, houden de doorluchtige prelaten der Kerk van Amerika niet op de dringende oproepen te vernieuwen welke ik do eer gehad heb u in eenen voorgaenden brief mede le deelen. Mgr. F.- N. Planchet, aertsbissehop van Oregon-City, schreef di n 25 january hel volgende: Door niviien laelsleti brief vroeg ik u twee leerlingen maer ik vroeg u duerby nog voor hel jaer!864 twee prics- Iers, want ik bevind my in eene dringende noodwen- digheyd. Het volk koml hier van alle kanltn loege stroomd, er worden nieuwe sleden opgeregt, de noodwendigheden groepen dagelijks aen en er is ge- brek aen priesters. Dit jaer, zullen myne dertien priesters in de missiën, zoo veel beziglieyd vinden, dat ik nog altyd alleen zal blyven te Portland. En. nieltegenslaende dat, zullen er nog dry mjlyezonderdc <- streken van wilden zonder priester blyven, als ook de valley van hel midden van Unpqua. Om 's hemels w il doet toch alle mogelyke poogingen om my Ier hulp le komen. M. Fierens is eenen geaeliten priesler M Ver- meersch doet veel goed M. Dieleman is bezig mei te Salem, hoofdslad van Oregon, eene schooue kerk le volbouwen de proleslanlen komen in de onkos- ten voor vyfuen honderd dollars: M. Croquet wint veel by de wilden en M. Goens is van groot nul le Portland en zal de plaels 'overnemen van M. Diele- man, loen dezen, in de loekomende maeiid .mey, de valley van John-Day zal gaen bozigligi-n Mgr. X. Deniers, bisscliop van hel eyland Van Couver, schreef den 12 november 1863 Met droefheyd, heb ik van M. C. Seghers vernomen dal gy my niet éénen priesler kuilt zeilden. Dat werkt my sterk legen, m want ik zou er, met den loekomcrfden zomer, llvee w moeten hebben om de catliolykheyd te bedienen die in de mynen zyn van eugelsch Colombie M. Seghers heeft zondag dc eersle ninel gepredikt zyne engel- sehe uylspraek is allerbestmen heeft in zyn ser- rnocn veel smack gevonden. Van eenen anderen kanl, c< men zou zeggen dat hy In- r sedert lang is, zoodanig weel hy zich te voegen volgens de persoon.-n met dewélke hy te doen heeft en in den toestand waerin hy zich bevind. Brief van Mgr A. M.-A. Planchet, bisschop van Nes- quaiy, van den 1G februar.y 1864 Dc heeren Junger u en Mans genieten eene goede gezondhevd en betoo- u nen steeds eene goede volkotnene dienslwilligheyd gelyk van liet begin af. Ik verhoop dat gy my, dit jaer nog,-twee priesters zuil afzenden. Mgr. F. P. Marfarland, bisschop van llartfort, den 22 February 1864 Ik hoop dal gy my weihacsl zult aenkondigen dat er eenen missionnaris M. De Bruyc- ker zal komen helpen. (M. De Bruycker is Genlenaer). Dién jongen priester doel veel, niacr toch niet al wat er te doen is by de Canadianen en de Duytsehers hy is overlast van werk Mgr. J Timenbisschop van Buffalo, den 26 maert 1864 Ik zou uyiermate gelukkig zyn van eenen of twee priesters le hebben die wel liet duylsch kennen, hetzy dat ze hel eugelsch en het fraiiscii ook magtig zyn, hetzy dal ze die twee talen spreken. Er zyn voor «henzeer belangrykc plaetsen open. 1 e hekeeringen zyn gedurende den vaslen zeer lalryk geweest, de duylsehe inwykelingen komen in groei getal Tn myn bisdom.-... Mgr 3. Duggan, bisschop van Chicago, den 7 maert 1864 Is liet in uwe magt niet my eenen of twee goede prieslors te zenden die v\el de fransehe tael kennen Ik wende alle poogingen aen om in de stad eene fransehe parochie le maken en verscheydcnc te lande Mgr Fr.-3 L. Gonin, aertsbissehop van Port d'Es- pngne den February 1864 Er zyn tegenwoordig dertien plaetsen open van pastors en van onderpas- tors in het aertsbissehop van Porl-d'Espagne. De priesters hebben er al de waerborgen welke zy kon- nen wenschen voor de gerustlieyd van hun geweten gemak van hunne medebroeders le rnedplegen en van lyd lot lyd geeestelyke afzonderingen (Retraites). Wal gedaen om aen al die vragen op eene krachtda dige vvyze le voldoen Al wal ik doen kan, is van de oproepingen van apostolische werklieden te laten ken nen 't is van gerust te stellen degenen die door de vrees der afgezonderdheyd of van de ingebeelde geva ren weérhouden worden 't is van in het Amerikaensch Seminarie, aen de jongelingen en aen de priesters die l-egeeren zich aen de missiën toe te wyden, eenen zekeren en gemakkelyken middel te versehalfeii om hunrien heyligen roep te volgen. Verhopen wy dat die zoo dringende oproepingen der amerikaensche bissschoppen zullen aenhoord worden, en dat welhaesl nog andere priesters zich zullen voe gen by degenen die -zich bereyden om te gaer, werken in dat deels des wyngaerds van den Vader des huys- gezins, alwaer den oogst zoo overvloedig en de werk lieden zoo kleyn in getal zyn. Dat men zich herinnere dat, sedert tien jaren, de be volking in de Vereenigde-Slaten meer dan een millioen is aengegroeyJ, en dal, sinds 1820, meer dan vyf mil- lioenen uytwykelingen zich in «Amerika gevestigd heb ben. Hoe groot ook bel gelal der fransehe, ierlandsehe, duvtsche. Iioliaudsclie en belgiscbe niissionnarissen moge wezen, welke die arme uytwykelingeu in hun nieuw vaderland gevolgd hebben, 't is altyd zeker dat derzelver gefal veel minder is dan hetgeen de door luchtige prelaten met zoo veel verlangen vragen. Aenveerd, enz. J DE NEVE, President van hel Amerikaensch Seminarie van Leuven. By koninglyk besluvt van 8 mev is het ontslag van den heer I). Bocklandt van zyn ambt van notaris ter verblyfplaets ie Malderen aenveerd. Den heer Verbiest, pastor deken le Rethy, is rid der van liet Leopoldsorde benoemd. Men meld de dood van den heer Emmanuel Ver bas, bcstuerder der Akademie van Dendermoiide. Mgr. Scheys, vikaris-generael van Z. Em. den kardiuael-aertsbisschop van jlechelen, huvsprelael van Zyne Ileyligheyd den Paus, is den 8 mey overleden. Den 8' dezer liecft eenen geweldigen brand te St-Gillis, by Dendermoiide, zes huyzen en verseheydene stallingen vernield, toebehoorende aen aclil landbou- wers-familien Het vee is gelukkig'yk kunnen gered worden. Hel verlies word geschat op 30,000 fr. Alles was verzekerd. Een moedig woord. -- By de laelste verpaelilini. van (enen bleek der Bnrgerlyke Godslmyzen le Deiuleó monde, vroeg eenen der besluerleden aen zekere, calholyken kic-zer die zich aenbood om den meersch t huren vrieud, indien wy u als pachter aenneniei, zuil gy dan ook voor ons stemmen? Mynheer, anb woordde den burger, men verandert wel geinakkeïjt, van wooning, maer niet van princiepenl... Schoone mat harde les, ter overweging van die volksverlichter» von. wie hel bcsluer der arm- en weesgoederen slecm moet dienen als een middel om hunneu invloed t \ermeeideren, ten eynde in de kiezingen deu zegeprae over de bewarende gezindheyd te mogen bekomen. Donderdag nacht is te Geeraerdsbergen, op plaels genoemd den Achterhoek, het huvs afgehrauj van den genoemden Di uez. Eene kalfdragende koe, ee: verken en eene geyl, benevens veel meubelen, zyn dor het vuer medeverslonden. blechls de muren zyn stnendi gebleven. De gebouwen, welke den eygendom ware van M den burgemeester De Cock, waren verzekerd. Hel hof van assisen van Braband heeft oergisterei de genaemd Mane-Louise llaunot, oud 24 jaren, dienst meyd, geboren en woonende le Iluppaye, lot de dood straf veroordeeld, voor kindermoord. Eene moord is den 9 mey, om uren, gepleegd op de föore van Elscne, door eenen selirynwcrkersgnsi die den 4 dezer maend uyt hel Bcdelaershuys van Tri meren gekomen is. Dezen kerel hoeft de genaamde Charlotte Becker,, doodeiyk getrolfcn mei een snydend werktuyg liet i in eene der barakken, Ier S'amensehe voorstad Ir, gelegenheyd der kernns opgercgl, dat de misdaed is gepleegd. Dor. moordenaer is aengehonden. liet parket heeft onmiddetyk een onderzoek ingesteld. Men zal niet zonder glimlachen de namen verne men der vier regemenlsgeneesheeren van de korpsen.' thans té Brussel in bezitting die zyn de heeren Lclongj Legros, Carré, Poinlns. In het vLiemseh verlackl, zon dit zyn den Langen, den Dikken, den Vierkanten dn Scherpen. De voorziening in grnlie van den genncimlcn Jacob Verbrugghen, daglconcr, oud 25 jaren geboren te Londerzeel, veroordeeld lol de straffe der ouder- mooi'ders, is aengenomen. Een Koninklyk besluyl var, 3 mey veranderd de doodstraf legen Verbrugghen uyl-1 gesproken, in levenslangen dwnngarbeyd. Te rekenen van heden, zyn de vraebllrevnen vnc 's lands yzeren weg des zondags afgesehafi. Indien dm dienst hel vereyschl,- zullen ireynen naer willoki-uj nigerigl worden. Dien maetregel is genomen in het l>r- lang van liet persooncel zoodal de boambti-n nu lm minsten des zondags eenen rustdag zullen hebben. M. E. Van den Peereboom hooft aen eenige zyncrj kollegas verklaerd dal hy de Kamer op 20 mey zqii byeenroopen. Eenen persoon, die mnendag 9 mey, buyten dc Dampoort, le Gend, toevallig eenen dooddyken .slag van een peerd in den onderbuyk heeft onlvangen, is gisien-u avond overleden. Het is den genaemden Jan Van der Straten, oud 47 jaren, geboren te Zele en woonachiig te Aelst. Ily was eenen ryken handclaer en grooten liefhebber van peerden. Eenen ryken grondeygenacr van Gend, die vcr- sclieydemael millioennir is en de algemeene achting geniet, wandelde mnendag op de Negenmey-Merkt, op zyn gemak de prachlpeerden naziende, toen eensklaps eenen vrcmdeling in hem den dader geloofde le herken nen van een misbruyk van vertrouwen len zynen nadeele begaen. Hy schoot hem loe en wilde hem aanhouden, maer den anderen verdedigde zieli dapper en trachle mei de vuist zvnen aanvaller van zich le weeren, toen eyndelyk eene menigte persoonen en nadien de politie er lussclien kwamen. De evenwezcnlykheyd en aelil- baerheyd van onzen sladgenooi wierdcn al spoedig herkend en den vremdelmg wierd van zyne dwaling teruggebragt. Men verzekert evenwel dal het slagtoffer der gcly- kenis, verontweeidigd van het publiek schandaal cn de acntygiiigcp. waervan hy hel voorwerp is geweest, klagl heeft ingediend voor beleedigingen en lasteringen. Zaterdag namiddag zyn er vier Duylsolici's, rond- leurende korfjesmakers, die met wagen en peerd rond zwerven, te Gend op de Visscliery aangehouden en twee en twee sterk geboeyd, cn door ecu pner veldwachters begeleyd, naer de gendarmerie gehmgt. Naer men zegt, hebben zy vrydag namiddag, len ge volge ven een geschil over den prys van hel passagio- regt voor hun peerd en wagen, den baireelwaehler van Looehrisly vreeslyk mishandeld en li m eyndelyk eene messteek loegebragt, die zyn leven in grool gevaer stelt, volgens de eenen, en reeds zyne dood zoude ver» oorzaekl hebben, volgens de anderen. Donderdag waren eenige oolvkc gauwdieven in de nabyheyd van bot Bureel des yzeren wegs. le Deynze bezig met hunne nyverheyd uyt le oefenen. Eenen cen- voudigen man nadert hel deurken om zyne kaert naer Korlryk te vragen, maer welke teleurstelling den reyziger was zyne geldbeurs kwyt Spoedige opzoekingen konden niets ontdekken echter le laet want het gelcyde was reeds op weg naer Korlryk men ontwaerdè omtrent de vertrokken, de ydele beurs men had gezien wie er z.oo al omtrent was geweest, en men seynde spoedig op Waeregem. j In laetst genoemde statie deed den oversten De Sorgher de verdachten uyt het beste mogelyk in zyn bureel niets wierd gevonden, en eenen hunner beklaegde zich bitter voor zulken dader te moeten doorgaan. Men ging ze beénzenden om de reys te vervolgen, en alles was welmaer den heer Willems, die eene sport hooger staet dan de anderen, zag dat eenen der belastten den anderen stillekens acn de broek trok, als wilde hy zeggen wy zyn er uyt. Den lieer Willems deze nen- merking makende, begon men de znek aenecn te scha kelen er was wel naer Deynze geseynd dal het gedane onderzoek niets te wege had gebragt, dat don nylslag nul was, maer niettemin wierd er naer Korlryk getele- graphiëerd, dal men daer zulk eenen vogel eens wel in de pluymen zou blazen. Zoo gezegd, zoo gedaen. Het geleyde komt binnen, en, om kort te maken, men door snuffelt de plunje van den eerlyken manniets da laerzen uytspelendeKlinggling, klin, klin, klin en daer rollen de speciën. Den man, wieii men het geld ontstolen had, was daer en bestatigde de jnysthcyd vai.de verborgene som.. - Raed eens wat men mei den dief nu deed Men plaetse he n op 'l gemnkkelyksl in een celleken. Si de t eenigen lyd deed den genaemden Vietor Bytebier, woonende te Avelgcm, somtyds den dienst van brieldrager voor zynen oom. Den 26 april is dien man verdwenen met oenen geehargeerden brief, inhou dende de somme van 70 francs, als ook een handels papier van 6000 fr. waerde, welken brief hem dien dag overhandigd was door den heer Buysens, schepen le Bossuit om tegen kwittancie aen den post overteleveren. Men denkt dat den pligligen over de grens zal ge lrokken zyn Den 2 mey, rond een ucr 's namiddags, op den steenweg van Brugge naer Korlryk, gemeente Svveve- zeele, geleydde den genaemden Karei Casteleyn, jong man, oud 32 jaren, eenen wagen met twee peerden be spannen, hy zat v.ooruyt op den wagen, niaer eensklaps verloor hy liet cvenwigt, viel len gronde en had het hoofd verbryzeld door een der wielen dat er overging. De dood was oogenblikkelyk. Den genaemden Karei Van de Pulte, oud 68 jaren, woonachtig te Watervliet, die toevallig zondag avond naby de nieuwe brug over den Verbindings-spoorweg, aen het Kasteelployn, verdronken is, was drager van eene aenzienlyke somme, beslemd om pcerden te koo- pen De somme is in bezit der oyerheyd van Gend, welke dezelve aen de erfgenamen overhandigen zal.

De Denderbode | 1864 | | pagina 2