18(,e Jaei\ IV 92 o. VERTREKUREN UYT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAERS. Kandidaten der Bewarende Party. KIEZING VOOR DEN PROVINCIALEN RAED VVat is liberael stemmen het is nog niet alles. Yleyermancn Belediger int 'l Verbond, Bellannien en Wannes. ilendcnn. Ö-20 8-30 9-i3 12-35 3-18 6-23 9 0S f Gelid, Brugge, Oslende 6-45 8-30 12-35 3-15 Lokeren 5-2'J 8-30 0-00 12-33 6-25 g? 6-25 ie en 2e kl«.- langs Dendennonde. Brussel 8-05 0-00 12-10 3-uO 5-45 6-20 8-45 Doornyk, Korlryk, Moeseroen, Bvssel (langs Meeh. Brus. Amvv. 5-20:8-30 9-45 3-15 6-25 Jfj (lend) 6-45 8-30 12-35 3-15 6 ®8. Leu v. Thienen L-uyk 5-20 8-30 9-45 3 15 6-25 Doornyk, Ryssel (langs Alh) 7-55 5-35 0-f'O Verv. Land. S-Truyën 5-20 8-30 9-45 3-15 6-25 £fi Ninove, Georardsb., Alh, 7-55 2-50 5-35 8-'«5 Gcnd 6 45 8-30 12-35 3-15 6-25 9-05 Bergeii, Quiévrain, Namen, 7 55 2-50 5 33 VAN ANTWERPEN NA ER Sl-Nicolaes, Lokeren, Gend.v 6-10 7-30 10-30 3-00 6-10 0-00. VAN GEND NA ER Lokeren, St Nicolaes, Antwerpen, 6-10 9-05 10 20 2-35 6 15 7-00. Te Lede slaen al de konvoys. Te Idegem slaen deze vertrekkende van Alh 6-30 0-00 (u-40 4-30 7-25 en al de konvoys vertrekkende van Denderleeuw. Te Gyseghem slaen stil al de konvoys uytgenomen deze vertrekkende van Aelst 0 00 des morgens en 0-00 en van Dendennonde ten 0-00 's morgens en 10 00. Te'Santbergen slaen stil de konvoys van Alh 6-30 10-40 's morgens. 4-30 en 7-25 's avonds. Van Denderleeuw ü-00 8-20 's morgens, 3-20 6-05 en 9-00 des avonds. Ëihwüc SlMnsn. VAN I.OKERKN NAER Dendennonde, Aelst, 7-00 9-35 3-10 7-45 0 00. .Ninove, Geeraerdsbergen, Alh. 7-00 0-00 3-10 7-45 0OU. VAN ATIl NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendeimónde, Lokóren 6-30 10-40 4-30 7 25. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-30 10 40 4-30 7-25. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10 40 4-30 *7-25. Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). 6-10 10-40 4-30 7-25. VAN GEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8. naer afj.st 7-20 11-25 2-15 5-00 5-55 6-35 8-0. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6-*5 7-35 11-45 2-25 0-00 5-30 8-15. Ninove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), 7-35 2-25 5-30 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aolsl) 7-25 2-30 5-15 8-10 (langs Meeh.) 5-45 9-00 10-05 3-40 0-00 7 20. Aelst 7-25 7-55 12-05 2-50 5-15 8-10 10-00. MM. F. t»E BACKER, te Lede, uyttredend lid. P. BETHUNE-ELIAERT, Grondeygenaer te Aelst, uytü'edend lid. Pil. DE WOLF-VAN DER NOOT, Koopman en Grondeygenaer te Aelst, uyttredend lid. D. VAN DER HEYDEN, Advokaet te Aelst, uyltredend lid. O. DE VOS, Geneesheer te Erpe. AELST, DEN 21 MEY 1864. Heeren Kiezers en geachte Landgenoten, hét is de laetste mael dat \vy u, vóór deze kiezing, het woord kontien toesturen. Nog eenen dag, en gy staet daer als souvereyne regters voor de kiesbus om te ooi'deelen tusscheu de Catholyke party en tusschen de liberale party. Van uw oordeel zal veel, ja, zeer veel afhangen, want dit mael staen de grootste belangen van godsdienst en vi*yheyd op het spel, en uwe uytspraek zal heslissen over menige zaek die u of wel 'i gemoed en 't herte zal gerust stellen en ver- blyden, ofwel dezelve zal beangsten en van leed wezen tocprangen. Opdat gy echter uwe beslissing met kennis van zaken en volle bevoegdheyd zoud kunnen nemen, zullen wy u de beteekenis en de gevolgen uwer stemming klaerlyk onder d'oogen leggen. Wy stellen u dus de volgende vraeg voor die wy ter zelfdei tyd beantwoorden 4° Liberael stemmen, is goedkeuren dat men uyt dé scholen den priester, het christelyk onder- wys en de zedelyke opvoeding verbanne, om dit alles te vervangen door een onderwys, dat aen den Catholyken godsdienst zoo niet openlyk vyan- dig, ten minste gansch onverschillig is. 2° Liberael stemmen, is goedkeuren dat men overal de geestelyke kollegiën sluyte, die meestal met eenen geringen onderstand en op zichzelve bestaeii, om deze te vervangen door wereldlyke kollegiën, die de stoftelyke ruine van de stads kassen veroorzaken en de opkomeifde jeugd ont trekken aen den heylzamen invloed van het gods dienstig onderwys, dat alleen de familiën en de samenleving kan gelukkig maken. 5° Liberael stemmen, is vragen dat men overal komediën of theaters inrigte, die aen de ge meentekassen veel geld kosten en veelal tot niets anders verstrekken dan om de godsdienstige gevoelens en zeden der toeschouwers te kwetsen cn soms op de jammerlykste wyze schipbreuk te doen lyden. 4° Liberael stemmen, is toejuyehen aen die rampzalige kerkhofsch end in gendie men op onze dagen maer al te dik wils ziet plegen, met bege- leyding van walgelyke maconnieke maskarade- spelen, waerin de francmacons gepareerd gaen met schootsvellen, truweelen, passers, dryhaken cn meer andere prutseryën die, tot schande van 'Hand, tot oiUëeringder Kerk, en tot verkrachting onzer godsdienstige vryheden verstrekken, waer- voor wy echter in 1850 tegen het hollandsch dwangbeheer in opstand gekomen zyn. 5° Liberael stemmen, is eene woédende secte aenhangen die, uyt haet voor den godsdienst, de vryheyd van den predikstoel den nek ontwringt, den priester den mond stopt en beletten wilt de pligten zyns gewetens te volbrengen van namelyk de aen hem toevertrouwde zielen tegen de geva ren der wulpscbheyd en der goddeloosheyd te wapenen. Dit is eene vuyge secte aenhangen, die in de kerken een hatélyk spioenstelsel zoekt in te rigten om de herders aen te klagen, en dezelve tot verpletterende geldboeten en onregt- veerdige kotzittingen te doen veroordeelen, als deze zich genoopt vinden de stem tegen de erger nissen of schandalen van den minsten ambtenaer, te verzetten. 6° Liberael stemmen, is meehelpen aen het inrigten van zoogezegde letterkringen, die ramp zalige bibliotheken stichten, die goddelooze predi kanten, afgevallene priesters, openbare vyanden van 't Catholyk geloof roepen om Conferenriën te geven, waerin deze de leering van 't evangelie acnranden, de eeuwenoude principen van 't Ca- tholicismus loochenen, vervalschen en aldus hunne aenlioorders blootstellen hun geloof en bygevolg hunne zeden en pligten te verliezen en te vergeten. 7° Liberael stemmen, 't is de inrigting begun stigen van de gevloekte secte der solidairen, die op haer vaendel schryft Geene priesters meer noch voor de geboorte, noch voor het huwelyk, noch voor het overlyden. Dit is te zeggen Wech met het doopsel Wech met de biecht Wecli met de H. Communie Wech met het vormsel Wech met 't priesterdom en 't huwelyk Liberael stemmen, is goedkeuren dat de sectarisseu aen 't doodbed hunner medemakkers, net als ge- vleeschde duyvels, waken dat er geenen priester by den stervenden gerake, opdat dezen laetslen, dik wils verzonken in eenen afgrond van boos- heyd, geene gelegenheyd zou hebben zich met God te verzoenen en gedwongen wezen als ellen- digen verworpeling naer het ander leven te ver trekken 8° Liberael stemmen, is zooniet goedkeuren ten minste niet afkeuren de herdrukking van eenen heylloozen schandboek, eertyds geschreven door den openbaren kerkdief Marnix van Aklegondis, aen welken herdrukten boek de liberalen van Brussel eene nieuwe voorrede hebbeirdoen voe gen, waerin voluyt geschreven staet dat men de Catholyke religie in 't slyk moet versmachten 9" Liberael stemmen, is meewerken om zooge zegde gemeente-of volksbibliotheken in te rig ten, waerin alle soorten van slechte boeken aen 't publiek te lezen gegeven worden boeken te gen't gelool gelyk la vie de Jésus door Renan, die de aenbiddelyke Godheyd van onzen aller- heyligsten Verlosser vlakaf loochent en Hem smadëlyk afschildert als eenen droomer boeken tegen de zeden, gelyk den snooden Maudit, die op zyn Luthers uytvalt tegen de onthouding des priesters boeken tegen den godsdienst en tegen alles wat goed is en waerin het fynst gedistil leerd vergift, onder de aengenaemste vormen word toegediend om 't volk te verderven en let- terlyk te verbeesten. 10° Liberael stemmen, is de band leenen om welhaest eene schandelyke francmaconswet te zien maken, dewelke goddelooze kerels, kwanten zonder zeden, luyffers zonder eer zal aenstellen als besftierders der kerkgoederen, die gedurig den pastor den duyvel zullen aendoen, kerkbe dienden van hunnen kaliber zullen aenstellen, de kerkgoederen zullen gebruyken om den ma- connieken invloed uyt te breyden en met een woord een aenhoudend scliandael in den gods dienst zullen wezen. 44° Liberael stemmenis de francmacons goed keuren in hunne uytvallen tegen onzen H. Vader Pius IX, tegen zyn gouvernement, tegen zyne tydelyke magt en tegen alles wat hem van regts- wege toekomt. 42" Liberael stemmenis de italiaensche revo lutie toejuyehen, de inpalmingen, de rooveryën, de kerkdieften, de kloosterplunderingen, de ver banning en moorderyën van bisschoppen en priesters goedkeuren, ja, liberael stemmen, is in de handen klakken over den rouw en de verdruk king waerin de italiaensche kerke verkeert en waerover den grooten Pius IX zoo bitter zucht en blyft zuchten. Ziel al de liberliatersbladen naer, en geen enkel heeft een woordje van mede- lvden met 's Pauzes droefheyd, allen integen deel zyn tegen Hem vervuld met afkeer en ga lie, by zooverre, dat zy hem tot de opbrengst toe benyden van den St-Piefers-penning die Hy zoo zeer noodig heeft o'm zyne schulden te betalen. Dit alles zyn liberale akten, liberale principen, liberale wenschen, liberale neygingen, en die voor de liberalen stemt, keurt natuerlyk al die akten, principen, wenschen en neygingen goed. Ziet daer, Kiezers, de rampzalige maer al te ware beteekenis eener liberale stemming Kan uw gemoed daer over Kan uw geweten daer weg medé Kont gy, daerover met kalmte na denkende, gelooven 't geen de liberalen u gedu rig zoeken wys te maken dat den godsdienst, de zeden, de catholyke principen, het geluk van familie en vaderland niet bedreygd zyn Het ware uw gezond oordeel beschimpen en uwe. treffelyke inborst versmaden zulks alleenlyk maer te onderstellen. Nogtans, was er'iemand onder ulieden die door deze zedelyke belangen niet ge raekt is dat hy voortlezef want 45° Liberael stemmenis zich verklaren tegen de afschaffing of merkelyke verzachting der hatè- lyke bloedwet, die de kinderen aen hunne ouders ontrukt om ze even als dwangarbeyders tot een ongelukkig soldatenleven te pramen, de ouders derzelver onderstand te doen verliezen en ze gedurende acht jaren van hunne persoonlyke vryheyd te berooven. Al de liberators macon nieke bladen hebben het catholyk programma beschimpt en uytgejouwd 't welk die verfoeyelyke bloedbelasiing wilde afschaffen of merkelyk ver zachten. 44° Liberael stemmen, is dien vuygen liberalen kozyntjes winkel ondersteunen, die al de rykbe- betaelde plaetsen, al de voordeelen, al de gun sten, al de weldaden van den Staet aen zyne creaturen en slaven alleen laet inslikken en hun- 't schotelken alleen laet ledigen en ten gronde uytlekken, terwyl het 't overige der Belgen maer goed kent om zé te doen leggen en langsommeer betalen. 45° Liberael stemmen, is den schandelyken roof der studiebeursen, goedkeuren en toelaten dat de familiën, door eene terugwerkende wet, be stolen worden van eenen regtveerdigen eygen- dom die zy treffelyk van hare voorouders geërfd hebben. 16° Liberael stemmenis de politiek onder schragen die testamenten breekt, liefdadige her ten belet van 't goed te doen» gelyk zy nuttig en goed oordeeler». 47° Liberael stemmen, is willen en blyven willen dat de steden 54 kiezers op 1000 invvooners tellen, terwyl dé buytengemeentens er slechts 4 4 hebben, en nog bovendien dat de buylen- kiczers twee, vier, zes en soms acht mylen verre op eygene kosten moeten gaen en k'eeren om hun kiesregt uyt te oeffenen, terwyl de kiezers der steden neven hunne deur dit zelfde regt konnen waernemen. 48° Liberael stemmen, is de verdobbelde be lastingen toejuyehen waermeêhet liberael bestuer bet bier, den drank en '1 voedsel des volks, bezwaerd heeft. 49° Liberael stemmen, is gedoogen en blyven gedoogen dat de stadskassen uytgeput worden om kostelyke theaters te bouwen, dezelve met oostersche pracht te versieren en er vremde fluytspelers, vioolkrabbers, trompetblazers, zan gers en zangeressen met duyzende franken naer 't hoofd te werpen, alles voor 't plezier, en 't ge noegen van den ryken, en op de kosten van den armen burger, die onder den last der contributiën bezwykt. 20° Liberael stemmen, is verhinderen dal de hatelyke belasting vermindere op het zout, het welk'mel tienmael meer regten geslagen is dan het weerd is. Den voorstel tot ontlasting van dit noodzakelyk voedsel voor den armen is reeds sedert lang door de Catholyken gedaen en altyd door de liberalen met verachting verstoolen. 21° Liberael stemmen, is zich verzetten tegen de verwezenlyking van den nooyt volprezen eri hoogst noodzakelyken maetregef dien de Catho lyken in hun programma gedaen hebben, namelyk van de overschotten der staetsontvangsten te besteden om de contributiën, die meest op den kleynen burger wegen, te verminderen, in plaets van die overschotten te verkwisten en als men veel eykens heeft veel dopkens te maken, gelyk de liberale scholellckkers tol nu toe altyd gedaen hebben. 22° Liberael stemmen, is dien kwaedaerdigen geest van maconnieke verdrukking, vervolging en kncvelary doen voortduren tegen al wie niet met lyf cn ziel aen den liberalen haspel verslaefd is, en den afgod der hcerschende secte niet wilt hewierookén. 25' Liberael stemmen, is die rusiemakende bals- hrekerspoliliek in leven houden, die, onder de schaduwe van ongerymde maer bedrieglyke twiststökeryën van liberael en klerikoel,'i land zynen laetsten druppel merg en bloed uytgezogen en deszelfs schulden byna verdobbeld lieert. 24Liberael stemmen, is dit ruinerend stelsel van nultelooze verkwistingen in voege houden, verkwistingen die de liberale politiek wel noodig heelt om hare hongerige creaturen, hare kale verdedigers, hare schreeuwers en herbergpredi- knnten, hare gazetknoeyers enz. maeg en zak te vullen, verkwistingen die wel alle dagen aen- groeyen en de budgetten gelyk dc krinolienen doen zwellen, maer verkwistingen die eyndèlyk 't land tot de bankroet zullen leyden als er cle Kiezers geen pael en perk komen aen stellen. Ziet daer, Kiezers, wat den Denderbode u zoo in 't grof voor te houden had hy vraegt. u nu, zoo in uw eygen belang, als in 't belang van vryheyd, godsdienst en vaderland, deze bemer kingen wel te overleggen, verzekerd dat, als gy ze zult begrepen hebben, gy geenen oogenblik 'zult aerzeleïi voor de Kandidaten te stemmen die hy u aen 't hoofd van dees artikel voordraegt. Luys- tert gy naer den Denderbodegy dient, gy bemint niet alleen uw eygen belang, maer nog boven dien 't algemeen welzyn, dat allen deftige» en waren Belg moet beöógen. Daervau verwachten maendag toekomende een;jsehitierend bevvys: i. YLEYERMAN EN BELEDIGER, Bki.kdiger. Ah ca, hamcracd Vli vcrinan, wy moe ien eens voor goed aen dien llariiicr'en dien Schoen maker den smoel sloppen; zy' doen ons schroomelvk kwacd by cle kiezers. Yleyerman. - Ik weel bel. Maer wat gedaen Die twee kerels hebben den Dnulerbodc ingezwoltren eu gael daer hand aen sieken. Bel. - 'T is gelyk, niaken wy er ook met veel 'kbm- plinjc-nlen aen. Wilt gy by den eenen gaen, 'k zal cirn anderen op my pakken. Vl. Bellarmien is nen vent van nog al gezond oor deel en niet ongevoelig aen leekens van vriendschap en belcerdheyd, 'k zal daer nen keer mvn best meó doen Bel. K zal ik ray met Wannes belasten. Allons, partons op staenden voel. (Zy vertrekken.) II. BELF.DIGEB EN WANNES. BF.LEDicra. Goéu dag, Wannes. Ik kom mv laten schecren. - Wannes. A voire serviceMynheer. Bel. Maer, Wannes, wat is dit alzoo niet u Ik hoor dat go zoo slecht met ons handelt. Waerom re commandeert gy onze Kandidaten'niet WaTV7, ^afro"ï0,1 is «'"«e' simpel. Omdat ik voor de Catholiekcn ben Bel. Zyn d'onze dan geene goede Galbolieken w ann. - Zy mogen zyn al wat ze willen, daer kom ik met tusschen maer waer 'ik lusscben kom is dat zv grondslelse-ls aen veerden die aen den Calbolieken Gods dienst hoogst legonslrydig en hadeelrg zyn Bel. Zy willen de oiraflianglvkhevd van 'l bur-'er- lyk gezag, mc-cr niet. Is dit tegenslrydig aen den Gods dienst Wann. De f.ntholieken willen ook deze ónafhan«z- lykbeyd Kik het zyne, zeggen zy met den DendcrhtuPe, Maer zy willen ook de onafhanglyklieyd cn volkoiner.o vryheyd der II. Kerk, die uwe alliancie wilt ten "ronde helpen. r Bel Maer Wannes, jongen, wy eerbiedigen den Godsdienst. Wann. Ja, g'ecrbiedigl hem op nen langen slok gy cn uwe kliek eerbiedigt zelfs Gód met. Bel. Oh, oh Wannes, dit gael te verre. Wann. Dit gael te verre In zommige omstnudig- hedon durven dc mannen van uwen amihang God open- baerlyk bonen en lasle.ren. In eene zitting van 8 decem ber 1862. heeft zekeren Voglet, eenen gast van uwen haspel, Iransohe versèö durven uvtbraken en nadeiliand doen drukken, waerin God gclooëhend word, waerin, onder algemceue toejuyebing, iiylgespuwen wierd dat het bestaen van God een belagëhelyk verdichtsel is, door lantere kwakzalvers uytgevomlenom de menscben gelyk eenen troep kalveren voort te dryveu. Zoud gv dit durven loochenen Bel. - Hel zyn de Solidairen die zulke lacl voeren maer wy niet. Wann. - Solidairen Nogtbans, M. Delediger, zlili gy u misschien wel erriuneren dat, op ^keren avond, nog niet lang geleden, in eene vergadering van aelstm-sche allinneomannen, zekeren lieer Inydop uyt geroepen heeft dal het dan mei hunne zaek zoo wel gaeudo, liet tvd was de societeyt''der Solidairen in te riglen. Zoud gv my niet konnen zeggen wie den heer is die dezen voorstel deed Bel. (Terzyde) wel len duvel, wie lmeft hem dit verteld(Luyd op) allemael praet, Wannes Wann. Praet, Mynheer Ik geloof integendeel dat het wel gemeend was, wanC dien heer had wal diep in de pint gekeken, cn eenen dronken mond ontdekt hel geheym des lierlepgrond, in fmo Veritas, heb ik eens eenen slimmoii poëet hooren zeggen. Ja, zoowel was dien voorstel gemeend, dat, was eenen anderen beer niet opgtprongen die met geen goddeloos werkvolk wilt te doen hebben, en bad hy tegen dien vorstel niM geprotesteerd, denzelven welligl met meerdorheyd van stemmen zou doorgegnen zyn. Rf.l - Wannes, gy klapt van T geen gy niet weet. Wann. Nu, nu, ik vvii niemand praiiien ziebzelycn te liescliukligen. maer zeker is T dal uwe alliancie meë- doel met ministers, francmacons en met al de vyanden der Kerk, en daerom willen wy van uwe Kandidaten niet. Bel Onze Kandidaten zyn zoo goed als de uwe. Onzen burgemeester, b. v. is dit geenen braven vent Wal hoedanigheden wilt gy meer voor Kandidaten Wann. M. Belediger, de eerste hoedanigheyd voor eenen Knndidaet is, volgens my, dat hy zyn eygen huys- houdr n wel konne gadeslaen en weien'al wat er om- gaet. Wat onzen burgemeester betreft, den man is reeds te veel overlast met de zaken van het stcdelyk bestuer te Aelst ondersteunen zyne schepenen hem, maer te Gcnd kan dit niet zyn bovendien is by eenen man van jaren soms aen gebrekkelykherlen van gezondlieyd onderwor pen. Maer al ware hy nog zoo braef, 'k en 'zou hem toeh niet willen omdat hy met uwe alliance meedoet.

De Denderbode | 1864 | | pagina 1