m. Cftique suum. Elk 'I zyne. K1EZERS-LYSTEN. Provinciale Eiezingen. 'Hel. - (Kwned). Zoodal er aen u geen hand le ste ken is, Wannes 'K had het gevreesd. Wann. Gy zyt geschoren, Mynheer, en dam by ge kamd. Uwe oorden als 't u belieft. Bel. Neem, daer zyn vyf cents, en looplt naer den weerlicht. Wann. Ik ga seffens by Bellarmien, hy moei .g'heel dees historieken hoorcn. VI.KYF.UMAN EN BELLARMIEN. Vi fykkman. Goededag.\ricml lief...» Blllarmikn. (Schuddebollende^. Excuseert M. Vlevcrman, 'k zou niet geern uwen vriend zyn. Ik ben fin kind van do H. Kerk, en gezworene vyanden myner moeder wil ik oor vrienden niet. Vl Gy rekent my dan onder de vyanden uwer Kerk Ik draeg legen niemand vyandschap. ■Bell. -- UW geschiyfsel in 't \erlwiul geeft genoeg le kennen met wat principen gy bezield zyt. Maer wal hebt gy my le zeggen Vl. ik zou met i> gcern een beetje over (ie kiezing klappen 'k weel dal gy voor de. Calholieke Kandidaten genegen zyt, maer'k zou u vriendelyk verzoeken, als ncu braven man, die verstand hebt, en welgemanierd ïyt, van toch tegen onze Kandidaten niet te spreken en zè by de Kiezers niet zwart le maken. Bell. liet is myne gewoonte liiet iemand zwart te maken dk'meluwe 'Kandidaten voor 'l geenzy woerd v.yn, -maer ik werk er tegen zoo veel ik kan. Vl.. T£n waerom dal Bell.- Hoort waerom Ik zeg aen myne medebur gers v Indien gy voor de liberalen kiest, gy kiest voor de franomacons die het christendom in 'l slyk wil len versmachten; gy kiest voor onze^versleteue minis ir-rs, die de oppcrwerktuvgen zyn der francmacons, die tegen onze calheficke scholen overal op de kosten der gemeenten goddelooze scholen inriglen. die ons rtoiel ondragelyke éonlrihuliën heiasten, die nutteloos mot hoopon millioeneu in de fortificatiën van Antwerpen delven, die op alfe manieren onzen godsdienst te kort doen enz gy kiest voor de liberale representanten, die van zin zyn onze pastors en priesters op den preek stoel 't6 doen afspioenen om ze de konnen in Vköt sicken, de kerk van hare tydelyke goederen "èberoo- ven, van onze gew.yde-'koikhoven zoovoèl beydeiikuyleu te maken, de cafholvKe fondaliën -vac onze' Caiholyke ■1'niivorsitoyl aen een goddeloos'O'.'.derwvs le besteden, •en eyndelyk -zich lot in de''kerk meester te maken, tol dat zy, volgons, den wvétiSeh van krinolien Royer, oyn- delyk den PaslorzéiT buylen sluyten gy kiest voor uw liberael gèjjjehnlebestuer, dat gy zoud, indien ge wry waert, naer den duvvel zenden mol zyne subsidièn aen theaters en liberale kringen, met zyne nuirionnel- tenkoten en riolen, met zyne allyd zwellende opcenten en belastingen op honden, met zyne goddelooze babbe laren en bablielai essen op 't stadlmys, met zyne op uwe kosten in le rigten gevaerlyke bibliotheken, met zyne arme kinderscholen besluerd door messieukes en mamezellekes in krinolien, enz Dit en nog meer zeg ik aan myne medeburgers indien 11 dit niet aenslaet, gy kunt er uwen neus by leggen. Hiermeê ga ik naèr myn werk. (Ily gaet binnen en laet Vleyerman staen). Vl. (Alleen). Vervloekt klerikaèl gebroed (Ily vertrekt.) IV. BELLARMIEN EN WANNES. Wannf.b. Wilt gy wat weten, Bellarmien? 'K lieb daer de visiet van Belediger g'had dien kerel meende my den neus op te ligten, maer 'k heb er hem zeil zoo wel tussehen gezet, dat ik zeker ben dat hy het nog gevoelt. Bellarmien Wel Vïeyermnn is ook hy my geko men Zou dit een gemaékl spel geweest zyn Ik ook heb hem wel den hol gewasschen en hem dan buylen gesalueerd. Wann.Foey Ons durven komen vragen orn.voor hunne Kandidaleu le werken. Bell. Onze uyltrcdende leden hebben hun man drel zoo treffelyk verVuld, dal er geenzins hoeft aen ge dacht te worden hun te vervangen door splinternieuwe. En nog door welke nieuwe Wann. Gy vergeet dat onzen burgemeester oen ouden afgekooklen is. Bf.ll. G'hebl gelvkt maer de andere Een blank- beksken, dat voor ecnigeu titel heeft dat hy den zoon van zyn vader is. Dan cenen doctoor van de homola- patic, die van vriendelykhcyd overloopt, hier alleen alzoo de zieken trakteert en daervoor niet kan gemist worden Ten vierden nen goedzak van nen fabrikant, die niet kan gebeteren dat het oorlog is. Ten vyfden nen ouden Wiehelschen liberael, die al zyne titels en verdiensten inwendig heeft gelyk Huymans hond. En met zulke lyst wilt het koppel van twee uyt 't Verbond onze achtbare Kandidaten van kant zetten. Ik geloot, Wannes, dat er veel volk tol Pie Vis toe met zynen haen, zal komen naer kyken, want de blekke huyzen zullen nooyt beter pryken dan aen 't slielbeent- jen van die vvf liberale Kandidaten, welke zich inbeel den dat provinciale raydslcden worden maer een gapon en een gieten is. Wann. 'K en scheer toch dien dag niet. Bellarmien, wy zullen te gaer op wandel gaen en de vieze gezichten eens wel naspeuren. Tol maendag. De WARE liberale Kandidaten zyn de ONZE, die hel zoo deftig, vooruylgatnde en vryheydslievend pro gramma der heeren Dechamps. De Naeyer enz., vry- hiocdig aenkleven en voorstnen. De Kandidaten van Vleyerman en Belediger uyt 't Verbond, hoe welgezicn en geacht zy persoonlyk zouden konnen wezen, zyn de Kandidaten van hel Francmaconmsmvs. Door hunne ver bintenis aen de Aelslersche alliance, die onder hel 'rancmaconnismus siaet, moeten zy zich in alles aen de Jxwelen van 't bhisselsch mnconnick beheer onderwer ken cn al stemmen wat er door dit beheer bevolen ■word. Maer ovei'ibg hier eens wel den verfoeyelyken list van 't francmacon^'cbroGd Zonder twyfel zoude hel komilevt de doortrapt*!" leden van de moortellogic als Kandidaten voorgesteld nebben, maer het voelde dat het niet pakken zou, dal zufkb' kerels te wel te boek staende, maer oen onheduyJeud gei&J stemmen zouden krygen. Wat dan godaen Het Komiteyt smeekt, bid, plaegt en overvalt den eenen en andoren vrifblindden fiherael, die de fyne logicslrekcn niet kent, die wal hoogmoedig is en gcern met eene officiële kazak pronkt. Welnu, na zulken overhaeld te hebben, word hy aen de Kiezers voorgedragen als eenen gematigen, bekwamen, oiipnrtydigen, braven man en daer bel papier gewillig is. foefelt den liberalen schrvvelacr wat schitterende koleuren van hoogc verdiensten en schoone hoedanig heden tussehen de aenlieveling en den toer is gespeeld. Want al ware liet de meeste nullileyt var g'hee-l 't Kan ton, den Kandidael pronkt daer en is dikwils zelfs nog zoo onnqpzel, al die listige streken le gelooyen. Docli zulke mannen zyn de gevaerlykstc, wyl zy aen den hand der liberale- maconnieke principen gelegd erger als nen. hond aen de keten, alles hebben moeten be- lovon le doen wat de kopstukken hun hebben opgelegd. Weesl dus op uwe hoede, Caiholyke Kiezers, alhoe wel den wolf u in zyn eygen vel niet komt acnranden maer zich onder eene scliapenhuyd verschuylt, jaegt hem buylen, vreest hem niet, hv is gemnvlbaud omdat by gekend is, huylen kan hy maer bvien niet. Dus stemmen voor geheel de Caiholyke lyst, geenen eenen Kandidael aflaten uyt vriendschap, uyt kleyne al'gekecrdheyd, of 0111 andere rede voor den eenen Kandidael willen stemmen en voor den anderen niet, dit mag niet zyn, 't is voor de persoonen der Kandidaten niet dal gy stemt, 'l is voor '1 Catholyk princiep, 'l is voor 't goed, 't is voor de vryheyd en regtveerdiglievd, en legen 't kwaed, tegen de verdrukking, tegen de vry» heydsmoordery, legen het pluym- en geesselslelsel, tegen de liberale maconnieke bloedzuygerv die maendag den slag van gratie moet ontvangen. Moed en vooruyl dan, Kiezers, ten een ure zal 'l rna- eonuiek liberalismus op zyn slrooy liggen als gy elkan der wel de hand leent en u de leus erinnerl EENDRAGT MAEKT MAGT. Onze tegenstrevers, welke allyd op alle loonen zeg gen dat zy gcene valsche Kiezers op de lysteu brengen, dat d liberale denk wyze deze middelen verfoeyt, schy- nen allyd uyt door bunnen regtzinnigen handel. Ziet hier wal men nu uylvind Men zet op de lyslen mannen die hy voorlmeld den ouderdom van vyf-en-lwintig jaren niet trereykt hebben, en men doet BY MISSLAG den oudi rdotn vergroolcn by voorbeeld, eenen die geboren is in july 1839, zet men op de lyst als geboren in april 1839. denkende dat niemand dit zal konnen be merken. De reklamalie welke daer op godaen word is verworpen, en aengezien dezen tegen welken men reclameert op liet beroep mag antwoorden binnen de lieu dagen, kan de beslissing van de bestendige depu tatie niet geschieden voor het cynde der maend, en alzoo blyfi den man, welken maer 24 jaren oud is, op de kiezerslyst. Dit noemt men goede trouw. Vraegt het aen eenige mannen vau Aelst. Men zet eyndelyk den naem van eenen schoonzoon eener weduwe, wélke haren zoon, die verwezen is voor-diefte, niet kan dclegueren, en alhoewel de wet stellig zegt dat eene moeder slechts eene delegatie nen haren zoon mag doen, ziel men daer niet op, den schoon zoon üie geen reehl heeft blvfl op de lyst, kiest en naderhand word hy uytgeschrabt. Dit noemt men hier goede tiouw. Eene stiefmoeder acnzien als moeder, eene moeder die sedert lang overleden is. doen herleven, dit is al lyd goede trouw en gebeurt by misslag. De wel zegt dat men gedurende twee jaren le voren moet den eyns betaeld hebben, men weel wel dal den génen welken men op de kiezerslyst heeft gebragt, den eyns niet betaeld heeft in 1862 cn 1803, men ziet daer niet op, hy blyft op de lyst, en hy zal kiezen. Ziet daer lezers eenige der liberale middels, en deze mannen spreker, allyd van goede trouw. Zy spannen zelfs pro cessen in voor hunne goede trouw. Huychelary Zy spotten nut het publiek en't is ongehoord dat eene stad zoo als Aelst, ziel) alz.oo door twee a dry polichi nellen lael lcyden. Wy zullen op lyd en stond daer tegen protesteren, en raden alle onze vrienden aen dit ook te doen ten dage der kieziugen, akte nemen toen dez6 mannen welke geen recht hebben, hun slemhricfkeii afgeven en den voorzitter verzoeken de protestalie 111 hel proces-verbad te stellen, want anders zoude hel zeer gemakkelyk zyn alle kiezingen naer willekeur te schikken. verspreyd' n, ilat zy hol doen op hunne eygene kosten. Maer weten beter meester te spelen met het geld van ons allen, door middel van de slaelskas z y steken hunne handen in den zak der eontribuabelen, en dun, naer hel voorbeeld van eenen alleenlieerscher, roepen zy uyt liet staelsonderwys, wel dal zyn wy zeiven. Deze seliyulibocalen nemen alzoo hunnen toevlugt, niet lol de vryheyd, maer tol den budget en hot gezag van den Slnel,' zy durven in liet strvdperk niet komen met de eukele wapens der vryheyd zy schynen van de vryheyd voor allen bevreesd te zyn. Wilt gy er nog een bewys van hebben Hel programma opgemaekt door M. De champs en zyne vrienden, waerondcr wy met hoog moed onzen achtbaren volksvertegenwoordiger, M. De Naeyer, aengeduyd zagen voor hel ministerie van finan ciën, dit prógromma, in zyne gansche strekking, is aen •Je vryheyd voordeelig de doclrinarissen zeyden zelfs dat eenige punten hiervan aen de liberalen ontleend waren indien zy nu voor die vryheydsminnende arti kels van hcrle genegen waren, zonden zy zich niet ver heugen van ze alzoo. van beyde kanten, aengenomen te zien"? Zouden zy zich met ons niet vervoegen om ze, voor het algemeen vvelzyn le verwezenlijken Voor de vryheyd in schyn, en met den mond, maer niet mei de. daed. Aen den budget en liet gezag met bert cn ziel, met handen en roeten vastgeklamptziel daer liet heden- da-egsch libeialismus. Een in 't hollandsch aeneengeknoeyd prulschriflje is gisteren uyt de drukkery van het prulbladje, de (Inzet van Dcndennonde gekomen en le Wichelen verspreyd geworden, om de kandidaluer van den liberalen burge meester vau Wichelen byzonderly.k aen le hevelen als zynde den eenigen middel om Wichelen en geheel de provincie le bevryden legen hagel, donder en bliksen: en bvzonderlyk tegen de vlasmaeyën, want zegt liet schriftje, het hemd gaet. immers nader dan den rok!!!! Verder vertelt dit papierken dal zooveel kassey- en ver- iLindleniswegen in den kop van den burgemeester zitten te broeyën, dat dezen eerlang zal moeten openhersten en dat dan Wiebelen en g'heel de provincie zoodanig met kasseywegen zullen bedekt zyn, dat er byna geen plaels meer zal over zyn om palaten te planten. Hel manneken dal dees prulschriflje aencengeweven heeft, moet of wel dronke geweest zyn van Citer, ofwel een kickenlioofd van d'ecrste broek wezen, want met zulke sehryvers en zes cents beeft men overal een pint bier 'T is vreed, zey den nyl, en by bekeek zyn jong. CAIHOLYKE KANDIDATEN VOOR T KAN TON SOTTEGEM. MM. VAN AELBROUCK-SNEL, te Soüegem. DE COCK, Burgemeester te Hillegem, beyde tiyltredende leden. CAT HOLY KE KANDIDATEN VOOR 'T KAN TON HERZELE. MM. Aug. VAN DEN BOSSCHE, Geneesheer te Sl-Lievcns-Essclie. Skuastiaen DE VUYST, Burgemeester le Boisbeke, beyde uyltrederide leden. Mev. de hertogin van Braband woonde vrydag nog de vertooning in den schouwburg der Muni by. Men gaf de Freysclmtzvan Weber, en den Rendezvous de Bourgeois, van jNicolo Beyde meesterstukken wierden volmaektelyk uylgevoerd.' Na de komedie verzekerde men dat de' ministers-ontslaggevers hun ontslag introk ken en dat de Kamer maer in juny zoude byeengeroepen worden De ultradoctrinaire politiek zakt al dieper en die per in '1 slyk. Zoo lezen wy in eene gazet van Brussel dat de echte liberalen aldaer eene eelile vrye meeting hebben belegd, alwaer men verschillende kandidaten voor den provincieraed heeft aengenomen die oui den drommel niet Frère gezind zyn. Er wierd onder een oorverdoovend gelach gezegd dal M. Frère zich zoo oufeylbaer acht als den Paus van Hoornen Dit woord schelst den waelschen autokrael, met eenen enkelen penneiilrck. Zondag avond rond 9 uren, had de vrouw Claren- beau, in de Kozynljesslraei le Gend eenige oogenblikkcn hare vvooning verlaten, liner 2-jarig kind alleen l'linys latende, '1 welk zy onvoorzigliglyk aen eene tafel had gezet vvaerop er eene lamp stond te branden. Eenige ooge 11 blikken na hel vertrek der moeder, wierd de aendachl der geburen opgewekt door hel hertscheurend geschreeuw van liet kind dal de lamp op hein omver getrokken had en vrceslyk aen liet branden was toen men lerzyner hulp kwam. Aenslonds naer hel kindslmys gedragen, is het jongentje aldaer rond t ure dos mor gens aen zjne vreesiyké smerten bezweken. Te Leuze is woensdag nacht brand uyigeborsten in liet huys van L. Marbaix, spekslagler lii min dan eene halve uer lyds stonds het huys in vlanr. Niellegenslaende alle poogingen beeft men niets kunnen redden. De kinders heeft men uyt hun bed ge grepen en-door het venster laten afzakken, om hen van eene zekere dood le redden. 'T was een indrukwek kend tooneel de ouders de vlammen le zien inlscren, om die kleyne schepsels le redden. Marbaix heeft zware brandwonden bekomen. Men schryfl uyt Charïeroy m Een droevig ongeluk dat hel leven aen twee werk^ lieden heeft gekost, is dezer dagen voorgevallen in de kalkovens van M. Masson, te Tliiméon. Bellas 4 uren geworden en de werklieden, ten getalle van 10. waren, volgens limine gewoonte, op den oven gekropen om hunne boterhammen te eten. Ongelukkiglyk was er in den oven eene ledige ruymle geworden door het krimpen van den kalk cn de korst vau den oven die het gewelf vormde, geenen genoegzamen wederstand kunnende bicden nen hei gewigi dier man nen, brak door. Twee werklieden vielen in 't midden van den oven de anderen klampten zich vast zoo zy best konden en gelukten erin aen het gevner te ont snappen. Aenstonds stelde men alle mogelyke redmid delen in 'l werk om de twee ongelukkigen le verlossen. Men slak hun yzeren staven toe eenen hunner, Hubert Masson, zoon van den eygenaer des ovens, kon er eene vastnemen, doch, door het geweld der pynen overwon nen, liet hy ze losschieten op liet oogenhlik dat hy ging gered zyn, en viel weer in den oven. Toen men er de twee slngloffers uylhaelde. waren limine lyken zoodanig onkennelyh dal men ze onmoge- lyk den eenen van den anderen kon ondcrsr.heyden. Alleenlyk heeft men Hubert Masson kunnen herkennen aen de zolen zyner schoenen. Eenen knecht van M. Masson lag ziek te bedde By het vernemen van 'l vreeslyk nieuws, is hy zoodanig ontsteld geworden dat hy eenige oogenblikkcn nadien overleed. Men schryfl uyt Bonehnute Dat de kiekens veel van graen'en brood houden, en dat eene kal van onherispelyk gedrag inuyzen vang', dal is gekend doch wat op verre na zoo algemet n niet gekend is, dat is de snoeken zich niet ajlep.ulyk met visch, maer ook met allorhnude soorten van zwem mend wild voeden. Op den wal van hel kasteel der douariere De filoek, zwommen eene groote menigte eeudekiekens, wier go- tal men alle dagen zag verminderen, zonder echter do oorzaek hunner vcrdwvning le kunnen raden mis schien had men zich nog lang iu gissingen verloren, hadde den visscher niet eenen snoek gevangen van om trent de T kilos zwaer, in welks ingewanden by hot kilvscheii niet minder dan vier eendekiekens en twee waterhoenderen wierden gevonden. Ah quel plaisir d'etre soldat. Men toont ons eenen brief, gedagteekend uyt hel kamp van Beverioo, en die eenige wetensweerdige byzonderhederi behelst over de wyze, waerop men daer met de jonge milicia- nen omspringt. Den briefschryver zegt dat de soldaten slecht gehuys* vest zyn 5 nooyt, zegt hy, heli ik geweten, dal er zoo veel ongedierte was om hel menschdom te plagen. Wanneer men in zyne kamer komt, met eene witte broek aen, treed men daer uyt in 't zwart want het ongedierte, vvaormede men aenslonds overdekt is, moet by millioenen worden geleld Ik heb kameraden gezien die de hemden en kousen uylklöppen met slokken. en de soep zwemt vol vloeyën Het lichaem toont maer ééne enkele roode vlek aen. Andere byzoaderheden over de wapen-oefeningen, die uytertst vermoeyend zyn, laten wy achterwege; wy vragen enkel of in de school van beschaving zoo als minister Rogier hel leger wel heeft willen betitelen niets le doen zyn zoude om de onaengenaemheden te doen ophouden, waerover onze ongelukkige burgers- en landmans-jongens zich zoo bitter beklagen Woensdag morgend heeft er een ongeluk op den yzeren weg van Mouscron naer Tourcoing plaets gehad. Een kind dat uyt het portel van hel rytuyg zag, is er uvtgevnllen. Den treyn was naby Tourcoing. Men kan zich den angst der arme moeder inbeelden. Gelukkig wierd liet kind terug gevonden zonder dat het eenig leed had bekomen. Dezer dagen heeft men op liet kasteel te Zeclhem vier vossen gevangeneenen ouden en dry jongen. Zy die do dieveryën dezer dieren kennen, beweeren dal zy onder hun vieren, tydens hun beslaen niet minder da» 506 kiekens en 300J eyeren zonder de rest opgebrasl hebben. En toch hebben al die vossen samen minder opge- brast in heel hun leven dan eenen onzer ontslaggevonde ministers op eenen halven dag. Men schryfl uyt Namén, den 18 iney. Fen groot ongeluk is gebeurd, op de spoorbacn van Namen naer Dinant. Den treyn uyt Namen, vertrekkende om 5 ure des avonds, is eergisteren uyt de sporen geloopen tussehen Ivoir en Moulins; vier rydluygen zyn in de Macs gestort. De gravin Cornet, die zich naer haer kasteel van Yanê- ches begaf, is op den slag gedood, als ook eene andere dame uvl Dinant, die lellerlyk gemalen was. Zeven persoonen hebben meer of min zware wonden, bekomen. Men kent nog de oorzaken niet dezes, ongevals, welker gevolgen nog afgryselyker zouden geweest zyn, indien zich meer reyzigers op den treyn hadden bevonden, •18 persoonen zyn ongedeerd le Dinant auigekomen. Een paer maenden geleden, is te Priogo, in Andalousie, eenen landbouwer met naem Joseph Pale- mo, overleden in den ouderdom van 16 jaren, 2 maen den cn 3 dagen. Dezen ouderling, die vvaerscliynelyk de eerste eeuw van zynen Joeltyd vergelen had, was op het oogenhlik zyns overlvdons, voornemens een lluwe- lyk aen te gaen met eene zyner nichten Men verhaolt, dat prinses Anna Mural, die de proleslanlsclic leer bolvd, tot den eatbolyken gods dienst is overgegnen. De keyzerin van Vrankryk is* naer men zegt, aen dezen stap niet vremd In de kantons Ninove, Geeraerdsbergen, Nederbrakel, Maria-Hoorébeke, Audeuaerde enz., staen de Galliolyken overal niet -eene volledige lyst tegenover de liberalen. In al die kantons zal den kiesgrond voet voor voet be twist worden, doch van nu af hebben wy de verzeke ring dat menigen liberalen altredenden kandidael in 'i onderste van den kiesKëlél zal blvven. Hebt dus moed Caiholyke Kiezers, van Oost-Viae'nderen, dit jaer en voor lange jaren, zult gy eene goede permanente dc*]iu- talie hebben, als gy wel werkt, goed kiest en bygevolg eene voorlreffélVke 'Gathelvke meerderheyd naer den provincieraed zend. De voordeelen die eene goede permanente deputatie oplevert zyn onberekenbaer. Goeden moed dan, eensgezindlieyd en krachtdadigheyd, en daermeê is de goede zaek gewonnen. BERIGT AEN BURGEMEESTERS EN SCHEPENEN. De heeren burgemeesters en schepenen, die by zeker liberael manneken ontboden zyn geweest, ten* eynde de aenbeveling der liberale lyst by te wooncn. moeten naer die inblazingen niet luysteren en noch min be nauwd zyn van dit libera el ken. Dat zy maer vry weg hun gedacht doen, eu als dit schepselken hun daerom- trent zou gispen of legen hun het slouleriksken spelen, dat zy het maer effenaf naer de maen zenden en het ons laten weten. Wy zullen op tyd en stond de memorie verversehen van die liberale diensten en zorgen dat die dan ook hunne belooning krygen. c BEL ANGRYK BERIGT AEN DÈ KIEZERS. De Kiezers worden dringend verzocht, zich op den dag der kiezing van hunnen kies- of uylnoodigingsbrief tc voorzien, en den zeiven meé te brengen. Den provincialen raed geeft de kandidaten op voor de benoeming der racdsheeren van 'l hof van appel, der voorzitters en ondervoorzitters van de regthankc» van eersten aenleg Kiezers, gy weet van welke acnge- legenl eyd voor u allen het ambt des reglers is hy beslist over nw oer en goed, over uwe vryheyd en over alles wal u duerhaer is hy mag alleenlyk de stem van zyn geweten en van de wel aenhooren maer indien er voor zyne benoeming poogingen gedaen wierden om in hem eenigz1n3 den man der party weder te vinden, zoude gy hierin willen medewerken Ziel dan wel wien gy naer den Provincialen Raed zend. De wet legt ten laste van' den Provincialen Raed de hulpsomniei) toe te staen aen de gemeenten voor liet leegor en middelbaer onderwys er is eene party die het vry onderwys, zooveel niogefyk, wilt inkorten, hek staelsonderwys des te meer uvtbreyden, cn alzoo ten slottede lasten die op den burger drukken, nog vermeerderen. De stukken ontbreken ons om liet deel der gemeenten en der provincie te begrooten maer voor bel deel van den staei, weten wy, door onbetwist bare cylers aen de kamer voorgelegd, dat onzen budget van leeger onderwys lot de helft komt van dcnzelfden budget in Vrankryk, tot liet dobbel van den budget in Pruyssen, en dat hy drymael hooger is dan in Rolland. Voor liet middelbaer onderwys, hebben wy de helft van Vrankryk, vyfmael meer dan in Engeland, en zevinmuel meer dan 111 Holland Den budget van hel inwendige beloopt voor 1864 tot over de tien mülioenen waervan meer dan VIER MILLIOENEN EN HALF voor het openbaer onderwys. Vind gy niet, Kiezers, dat wy ver genoeg zyn, en als de ycyheyd tol 011s komt om de lasten van het onderwys helpen te dragon, zuil gy toelaten dal de verdedigers van uwe belangen iii den Provincialen Raed of elders deze hulp verwerpen In het vrye Belgicn, in een land waer de Grondwet verklaert dal het onderwys moet vry zyn, zouden zoo gezegde liberalen willen dat het slaelsondorwys alleen heer en meester zy Hun gedrag is overal hetzelfde wy zullen hel eens hier in volle klaerte doen uvtschvnen. Indien zy hunne gedachten door hel onderwys willen Den Giornalc di Jinma heeft den 9 dezer een pauselyk rescript afgekondigd, 'l welk de uylgave magtigl van 2,51)0,000 franks gevestigde rente aen 5 t. h. ten laste der pausclyke schatkist, met aflossing aen pari van 1 millioen 's ^aers, benevens een reglement van Mgr. Ferrari, minister van financiën, nopens de wyze der betaling en aflossing dier nieuwe schuld. Den Journal de Bruxelles, na beyde deze stuks afge kondigd te hebben, voegt er by Het rescript cn hel reglement dragen de date van 30 niaert 1864 en zyn maer den 9 mey afgekondigd geweest. Dezen lusschentyd is door den minister van finanlien gebruykl geweest aen onderhandelingen met verscheydeue vremde huyzen die hem hunne voorstellen toegezonden hadden. 'T is de belgische Maelscliappy van Grond- en Nyvc-rheyds-Krediet die den voorkeur beeft bekomen zy slaet edelmoediglyk alle kommissie- regl af. Onzen landgenoot M. Langraiid-Dumonceau heeft, zegt men, meer dan verzekeringen gegeven, hy heeft waerborgen aengeboden en houd reeds oen mcr- kelyk deel van hel Kapitael der leening ter beschikking van het pauzelyk gouvernement. Wal er ook van zy, dit feyt doet overvloediglyk zien dat liet krediet van den Heyligen Stoel herkend èri vereerd is door de beievering der kapitalisten, en, met hunne kapitalen te leveren, gaen de tinanlien-mannen het hoogbelrouwen geluygen dat zy hebben in den aen- slaenden terugkeer, der rust in Italien. Belgiën, die zich onder alle de. caiholyke mogendheden ondcrscheyd door zyne vcrkleefdheyd aen den Paus, door zyne vuri'g- heyd om lvem zyne kinderen te zenden voor hem te verdedigen en zyn goud voor in zyne behoeften le bemiddelen, Belgiën zal het regt hebben van fier te wezen over hel byzonder deel dat het aen dien nieu wen aki der caiholyke verknoebtheyd neemt. Men schryfl ons uyt 0. L. V. I.ede Eer en lol aen de edelmoedige Xaverianen v.an Aelst, die den lflen dag onzer Jubelfeest 0. L. V. der 7 Weeën den eersten groet zyn komen toesturen en op zoo def tige als slichtende wyze ons mirakuleus beeld bezoeken! Om 6 1/2 ure, zyn onzen achtbaren Herder melde geestelykheyd, in plegtig gewaed, de godvruchtige bcdevaerders te geinoet gegaen. Hoe treffend was het, die ontelbare menigte, met prachtigen standaerd aen hei hoofd, twee koslelykc waskeersen ten offer mede brengende, onder het zingen der litaniën van O. L. V.- Maria's Lede le zien binnentreden. De acndoening steeg echter ten toppe, toen den Eerw. P. Bestuerder, 11a, in elks naem, Maria gegroet te hebben, in eene hert- roerende am^rae^ hel doe! en het nut der bodevaert uytlegde. Vraegt dan aen O. L. V. der 7 Weeën, riep den be minden Pater Huygc-ns met overluyging uyt, vraegt voor u zelve en voor die u duerhaer zyn, voor onzen H. Vader den Paus, voor de H. Kerk, voor ons ge- liefde Vaderland en voor uwe geboortestad, dat ieders droefheden en kwellingen in blydschap mogen veranderen dal, door Hare voorspraek den geest van licht en slerkic over alle, zoo geestelyko en wcreldlykc overheden n -derdale op dat Zy óns, tol algemeen welzyu, volgens regt en reglveerdigheyd zouden besturen. Na hunne devotie volbragt en hunne vewondering over de schoone vereiering onzer Kerk uylgedrukt le hebben, zyn de bedevaerders zingende cn biddende, naer huune stad wedergekeerd. Wy vernemen met genoegen, dat onze stadsgenoten, door hunne deftige en zelfs eerbiedige houding, de bedevaerders schenen le bedanken over den zogen, dien zy voor allen van Onze Lieve Vrouw van Lede medebraglon. De bodevaerteu naer Lede zyn talryk en indrukwekkend. Deze weck zagen wy de bedevaerders van Erembodcgem en Welle, ruym düyzcnd in getal, met dé meeste ingekeerdheyd en in de deftigste hou ding onze stad doortrekkwn. Geheel onze bevolking was er door gesljchl. M Judocus Dc Putter, grondeygenaer le Lede, oud burgemeester dier gemeente en oud lid van den provincialen raed van Oosl-Vlacnderen, is den 17 dezer overleden in den ouderdom van 70 jaren.

De Denderbode | 1864 | | pagina 2