liVe Jaer. Zondag iJ Jmiv 11164. Wo 1)27. w» 1 VERTREKUREN LIT A EEST NA ER VERTREKUREN UIT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAERS. HET IFAS WEL ALZOO! En wat is er al gebeurd Maer wat zullen wy doen Postscriptum. Neen, Pater Huygens was niet pliglig. DEN DENDEABODE Den derm. 5-20 8-30 9-45 -12-25 3-25 6-27 9-10 Lokeren 5-20 8-30 0-00 12 25 6-27 Brussel 8-05 12-10 2-50 5-35 5-45 8-45 8- Mech. Brus. Antvv. 5-20 8-30 9-45 3-20 6 Leuv. Tliienen Luvk 5-2f» 8-30 9-45 3 20 6-' Gfend, Brugge, Oslende 6-37 8-28 12-28 3-15 langs Üeudennonde. 'oeseroen, Rysscl (langs I rg "cuu; v-oi O-Zö T2-28 3-15' 6-18. T Ooornyk, Ryssel (langs Ath) 7-55 5-35* (MO r-iu ueiiu, urug^c,-usienae b i-27 f tam\) 6-37 8-2? *2-28 Verv. Land. S-Trnyën 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 Sj Ninove, Geerardsb., Ath, 7-55 2-40 5-35 8-50 Gend 6-37 8-28 12-28 3—17 6-18 9-0/ j|j Bergen, Quióvrain, Namen, 7-55 2-4u 5 35 VAN ANTWERPEN NAER St-Nicolaes, Lokeren, Gend, 6-10 7-30 10-30 3-00 6-10 0-00. VAN GEND NAÈR Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 6-10 9-05 10-20 2-35 6-15 7-00. Tc Lede staen al de konvoys. Te Idegem slaen deze vertrekkende van Ath 0-30 0-00 10-40 4-30 7-25 en al de konvoys vertrekkende van Denderleeuw Te Gysegiiem staen stil *nl de konvoys uytgenomen deze vertrekkende van Ael.st 0 00 des morgens en 0-00 en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 00 00. Te Santbergen staen stil de konvoys van Ath 6-30 10-40's morgens. 4-30 en 7-25 V avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20 's morgens, 3-09 6-00 en 9-05 des avonds. c Dendermonde, Aelst, Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, VAN LOKEREN NAER 7-00 9-30 3-10 7-00 9-30 3-10 CiiMiue Smiin. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-40 Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-30 10 -10 Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10 40 Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). 6-10 10-40 VAN GEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8.naer af.lst 7-20 11-25 2-05 3 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6-05 7-30 7-50 11-20 11-50 2-35 0-00 5-40 8-15. Ninove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-1.5' 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-25 2-20 5-15 8-10 (langs Meeh.) 5-45 8-57 10-05 3-40 0-00 7 30. Aelst 7-25 7-55 12-02 2-20 5-15 8-10 9-5Ó. 7-45 7-45 4-30 4-30 4-30 4-30 -00 5-i 0-00. 0-00. 7-25. 7-25. 7-25. 7-25. 7 6-15 8-0. AELST, DE.\ 4 JUNY 1864. Het gerucht, waervan wy ifi ons laetste Nr gewaegden, en 't geen wy zegden door alle ware Belgen met d'uyterste droefheyd te zullen ver- nomen worden, namelyk dat den koning aen de -tegenwoordige ministers zyne regtzinnige en welwillende medewerking zou beloofd en hun zelfs de ontbinding der kamers toegestaen hebben om hun programma ongeschonden te behouden, dit gerucht was maer al te echt, wy! magister Rogier het in de zitting van dynsdag lest open- baerlyk heeft verklaard er byvoegende dat zy hunne demissie hadden ingetrokken en aen'tbe- ■stuer bleven. Wy hadden ons onthouden van alle bemerkingen, omdat wy hoopten en, om zoo te spreken, verzekerd waren dat dit gerucht eerlang eene volkomene logenstraffing zou bekomen heb ben, in 't gedacht dat de Kroon zou klaer zien en zich niet zou hebben laten foppen door eenige stoutmoedige uytvoerders der logiebevelen, die zoowel de gezworene vyanden zyn onzer oonsti- tutionnele instellingen als van liet koninglyk Stamhuys. Wy zyn dus in onze hoop, in onze wenschen, in onze verwachting bedrogen en zien met bet levendigste hertzeer dat de wereldberoemde wys- heyd des konings het, volgens het algemeen ge voelen des lands, mis op heeft al aen bat -oo algemeen gekend spreekwoord, errare humanum est, dwalen is menschelyk, eene zoo droevige toepassing te geven, en dit we! in eene zaek van zoo groot belang, die zoo klaer afgeteekend is, dat men zou mogen zeggen dat eene misgreep onmogelyk was. Doch, laten wy daerover niet langer zagen, dit is al wederom eene voltrokkene daedzaek, de ministers,-welke langs de liberale kasseyhoopen op den zetel geklommen waren en, door verschil- lige achtereenvolgende volksvonnissen, tot den aftogt veroordeeld waren, die ministers blyven en de komedie, de droevige, ellendige komedie is gespeeld, wel is waer, tot schande der liberasters- party," maer ook tot nadeel aller principen van zelfsweerde en tot openbare schandvlekking onzer instellingen en nationale overleveringen. Wat wy van de maconnieke liberatersparty al gezien, geboord en ondervonden hebben, ware te lang om te beschryven. Doch men wete in 'l grof dat de kopstukken dier party al de veeren der francmaconsmaehine hebben doen spelen, om te beletten dat er een ministerie van zaken of een gematigd liberael ministerie aen 'troerkwame. bezen uylslag bekomen zynde, beeft het mapon- nismus, alle middelen gebruykt om de Catholyke party als magteloos te doen doorgaen. Doch'dit gelukte niet de Catliolyken waren gereed om het gezag te aenveerden, maer gewapend met een VOLKSPROGRAMMA, dat bekwaem was de libe- rastery voor altyd te verpletteren. Verschrikt door dit vooruytzigt, werpt de maconnieke druk pers zich gelyk eenen grypvogel op dit vryheyds- lievend programma en verscheurt hetzelve door leugens, laster, bedrog en alderhande schelmery, en het gelukt haer het programma, en met het programma het ongevormd Catholyk ministerie te doen verstooten. Ondertussehen word er in de logiën besloten dat de maconnieke party al hare magt zal gebruy- ken om de volksopinie te verleyden, de Catholyke denkwyze hatelyk te maken en de Provinciale Kiezingen in den maponnieken zin te doen uyt- vallen. Onder talryke andere middelen die déze party verkiest, neemt zy onder hare hooge be scherming eenen losgelaten galeyboef, dien zy afschildert als een onschuldig slagtoffer der Jesuiten. Dien galeyboef, om doodsbedreygingen te regte gesteld, word, voor de justicie, met eenen kokenden drift verdedigd, en de getuygen, die Jesuiten waren, wierden op eene zoo eerlooze en venynige wyze doorden lastermodder gesleept, dat een deel dèr openbare opinie verleyd. aen de oude versletene vooroordeelen tegen dit achtbaer en geleerd religieusenorder wederom gehoor verleende en zich niet schaemde weerlooze Paters lafliertiglyk in 't opetibaer te beledigen, zoodat den pligtigen verschoond en de getuygen als piigtigert aenzien wierden. Doch de Provinciale Kiezingen vielen niettemin slecht uyt voor de maponnipke party, maer zy liet zich daervoor niet afschrikken. Met de ver dobbelde krachtinspanningen der wanhoop scha kelt zy lasterschriften aeneen tegen de Jesuiten, en verspreyd ze met duyzenden, doet andere Paters door het schuym van liet leegst gedaelde soldalengespuys besciiuldigen van eerlooze schan dalen en van d'eene regtbank naer d'aiidere sleuren, terwyl de maconnieke dagbladpers g'heel 't land door al hare vénynigste schichten op liet Jesuitenorder iosscliiet liet zelve van erfroovery en andere valsclie schanddaden beschuldigende, dit alles, verslaet, hel wei, Belgen, in 't vooruyt zigt van de aenstaende algemeene kiezingen, waeraen wy ons, door de ontbinding der kamer, te verwachten hebben, ten voordeele der fVanc- mapons te doen uytvalleri. Dat- men liet maer wete, de woede tegen de Jesuiten is nog maer aen 't beginnen, zy zal vertiendobbelen, omdat den geleerden Jesuit Pater De Buck hetvaeudel der constitutionriele godsdie'nstvryheden en ware verdraegzaemheyd heeft opgesteken. Met de con- stitutionnele principen van Pater De Buck kan liet francmapounismns niet bestaen, het moet er door wechkwynen en eyndelyk sterven. Ret is uyt vrees dat die voortrèffelyke principen alge meen zullen gekend en aengenomen worden, dat er op de Jesuiten met verdobbeld geweld zal geklopt en lierklopt worden, om een en ander in den grond ie booren en 't land in de ketens der afschuwelykste maconnieke dwingëlandy te klinken. Slaet de geschiedenis van oudere tyden open, 'I is altyd op het Jesuitenorder dat de eerste slagen van geweld gevallen zyn. Als deze verdreven waren, wat is er gevolgd De bis schoppen, de priesters, en de Catholyken zyn dan het voorwerp geworden der maconnieke woede, de kerken zyn tempels geworden, waer d'open- bare vuvliglieyd, de schande van liet menschdom,- als eene godin bewierookt wierd, terwyl liet volk bestolen, gepluymd en ten gronde gerailleerd wierd Wat wy, Catholyken moeten en zullen doen, is waken, wy moeten en zullen gedurig de geva ren, de intrigued, de listen, liet geweld der francmacons aenklagen en tegenwerken. Wy zullen onophoudelyk spreken en op alle tooneïi afgeven dal, onder ons conslitutioiineel stelsel, liet de meerderheyd des volks is die besturen moet. Wy zullen aenhoudend de partyslagen der tyrannieke francmaeonssecte schandvlekken en aen den regtstrèekschen oproer tegen 'de Con stitutie krachtdadiglyk hoofd bieden. Wy welen dat een kopstuk der francmacons gezegd heeft dat de Constitutie wettiglyk of revolutionnairlyk zal verpletterd worden. Laet ons ons aen het bewind vastklampen, zegt dit zelfde kopstuk, ons met geweld wegjagen, dit zal moeyelyk wezen voor de Catholyken, die altyd in de 'palen der weltiglieyd willen blyven, want weet het wel, verliezen wy 't bewind, wy vallen en 't zal voor langen tyd zyn Doch, zy mogen 't ook weten, die haspelgasten, met den oogenblik dat zy de Constitutie of wet tiglyk of revolutionnairlyk zullen willen verplet teren, wy Catholyken moeten en zullen ons gelyk een ondoordringbaer bataillon carré samenpakken en onbeschroomd tegen de schaemtelooze consti tutiebrekers optrekken. Laet dit maer weten; Catliolyken, bazuynt liet uyt in gazetten, in open bare plaetsen, in herbergen en overal, dan en dan alleen zult gy u doen ontzien. Den uytslag der laetste kiezingen is den genadeslagvoor' het revolutionnair gebroed, maer gy moet weten dat het Maponiiismus een vergiftigd serpent is 't welk als bet in stukken gekapt word zyne stukken door 't venyn wederom byeenverzameld en niet meer woede dan ooyt op zyne aenvallers springt, het is den kop die moet verpletterd worden vooraleer gy het zelve nimmer te duchten hebt. Den bovenstaenden artikel was geschreven en gezet als wy onze correspondentie uyt Brussel ontvingen. Naer luyd dezer correspondentie en der brusselsche gazetten, is den maponnieken redenaer, M. Bara, in de kamer, ter zitting van woensdag, met eenen zoo geweldigen uytval tegen de bisschoppen, de geestelykheyd en de religieusenorders voor den dag gekomen, dat den woedendsten redenaer der revolutionnaire-klubs van 1848 zulk gruwelyk schandstuk voor zyn eygen werk niet zou hebben durven doen door gaen. Den logiepredikant sprak van niets anders dan van erfroovery, van tusscliengeplaetste per- soonen, van kloosters enz. enz. mettastelyk inzigt van de gemoederen te verbitteren tegen alles wat van verre of van naby den godsdienst raekt. Immers, den Journal de Bruxelles bekent regtii'y! nooyt een zoo droevig schouwspel te hebben bygewoond, 't welk dooi 't ministerie eti zyne handlangers met liet geestdriftigste gelach en de luydruclitigsle verwonderingsgeroepen wierd "bejegend. Wy zyn daervan in 't geheel niet verwonderd, wy verwachten ons eerlang nog aen ergere, slechtere en stoutere uytdagingen, want wy weten stellig en dat wel uyt de echtste bron dat het ordewoord, dezer dagen, in de franciÉÉfconslogiën gegeven is va»t met verdobbeld geweld op de Jesuiten te vallen en geene middels te vervvaerloozen om dit order op alle mogelyke wyzen te vervolgen en te verdrukken. Wy waerschouwen dus de bisschoppen en de geestclykcn in 't algemeen, "en de Jesuiten in 'i hyzonder wy hebben zeer gegrondde redens zulks te doen omdat wy stellige en zekere stukken met eygene oogen gezien hebben. Maer wy raden byzonderlyk de Jesuiten aen niet te toegevend, niet te goed, en vooral niet te zwak te wezen in het hoofd bieden aen de schandige en snoode eerroovers, die hun in schriften, in gazellen en in woorden lasteren en te kort doen. Den tyd is gekomen dat de langmocdigheyd moet eyndigen en dat zy zich door allerkrachidadigste wettige middelen moeten verdedigen. De lastcraers en de eerroovende dagbladen moeten voor de regt- banken gedaegd en aen den pael der openbare verachting genageld worden, zy moeten, op hunne beurt, op de scbandbanken der misdadigers gezet worden, om daer hunne berekende eerloos heden publiekelyk te hooien schandvlekken en ^ei&i&Kdeelen. Dit is den eenigsten middel om de nooyt diep genoeg verfoeyde lasterzucht in te toornen. Doen de Jesuiten dit niet, men zal hunne al te verregaande toegeveudheyd, hunnè al te groote lydzaemhcyd aenzien als lal'liertigheyd, en de ètraffeloosheyd van liet reeds zoo baldadig kwaed zal een aenloksel wezen tot meerdere boosheyd, (impunitas peccandi Ulecebra). De eere van het order, de christelyke opvoeding der jeugd, het belang der waerheyd en 't welzyn van gods dienst en vaderland vereysschen op de dringend ste wvze dat de gevloekte lastertael gemuylband worde, want, eerlang zou dien stroom van helsch venyn alles overweldigen en verdelgen. Paters Jesuiten, overweegt bet wel," en onderzoekt scherpelyk of de samenleving dien dienst van u, niet vergt en of zy u denzelven niet als eene harde pligt oplegt. Wat ons betreft, wy hebben u vermaend en wy zyn gerust. Dees vonnis, eerst uytgesproken door de algemeene stemme des volks, vervolgens, na een allerscherpste onderzoek, door do eorrcctionnele regtbank van Dender monde hcrhaeld, komt eyndelyk door het hooger beroepshof van Gend plcehliglyk bekrachtigd te worden en herstelt dus ten volle de priesterlyke eer van eenen zoo achtbaren als godvreezenden Religieus, welken de berekende lasterzucht der hel op de sehandbank der eerloozen gesleept had, om hem aldaer vaisebelyk te beschuldigen- van fcylen die een treffelyk geweten doen walgen. Doch, en dit hebben wy met overtuyging gezegd. God verlaet de zyncn niet als zy in droefnis en smerte de slem lot Hem verheffen den smaed en de schande waermede men deu eervv. Pater Hnygens zocht te be dekken, zyn op de snoode logenlaeï teruggevallen en hebben dezelve onder hunnen last verpletterd Wel is waer de geesselslagen die de boosheyd op den rug van het schuldeloos slagtoffer heeft doen neêrvallen waren hard en vreeslyk, maer 't was omdat hy priester Gods was, omdat zyn deugdryk leven en zynen voorbeelde- loozen evangèlieyver de volksmassa's, en byzonderlyk de armen uyt den bruysschenden stroom des verderfs trekken in het pad der deugd geleyden. Hebben die geesselslagen bard, vreeslyk en bloedig geweest, zy zyn thans in schitterende likleekens veranderd, die zyn priesterlyk karakter en de lieylige strengheyd zyner zeden ais koslelyke gesteenten doen uytblinken en veiheerlvken. Zynen Goddelyken Meesier ook wierd onregtveerdiglyk beschuldigd, begekl en bespogen, omdat Hv al weldoende doorgingmaer den dag der verheerlyking is dan ook aengebroken en zyne getuyge- nis der waerheyd heeft als eene heldere zon geheel de aerde verlicht. Zoo ook zal dc door 't volk en de twee jusliciehoven solemneel uytgeroepene oupligtigheyd van den eerw. Pater Huygens de maelschappv vsrlichten en ze wapenen tegen de snoode lastertael'van het helsch schandgehroed, dal niets anders zoekt dan de ware deugd te bemorsen en te verdrukken om de ongebon- denheyd en 'i verderf te begunstigen. Wy zouden gcern den vollen zwier aen onze pen geven om den schillerenden zegeprael. door deu eervv. Pater Huygens op d'ongeiegligheyd én de schande be- liaeld eenigzins naer weerde af te malen, maer wy zyn haestig om hier een eerestuk neêr te sehryveu dat,'door eene deputatie uyt een veertigtal der achtbaerste en treffelvkste burgers onzer stad samengesteld onmiddelyk na dat de tydmg der eervolle vrvspraek des Paters was toegekomon, aen den eervv. Religieus is opgedragen. Ziet bier boe een lid zich in naem der deputatie heeft uygedrukt Zeer Eerweerden Pater, Wy komen u geluk wenschen en ons met UEd. verblyden ten dezen gedenkweerdigen dage, op welken liet vonnis, sinds lang tèn uwen voordeele door de treffelyke lieden van alle denk wyzen, uytge- «c sproken, eyndelyk door hel olïicieel geregt bekrach- tigd is geworden. Voorwerp ecner eerlooze lastering, onweerdiglyk gesleurd op de bank der kwaeddoeners, <i beledigd toi in '1 heyligdom der juslicie, hebben wy UEd., gedurende tien lange weken, teil prooy gezien aen verdoolde of boosaerdige meuschëii, aen ellen- digen, die geene de minste rekening wilden honden van uw priesterlyk karakter, noch van uw hcylig leven, noch van de gemeenste grondbeginsels dèr rnenschlievendhevd res sacra miser. Maer van den et anderen kant, hebben wy ook een voorbeeld gezien weerdig van de bewondering der engelen en der menschen Terwyl de lastering baer werk voltrok, terwyl zy var. stad tot stad, van dorp tot dorp, van w deur lot deur rondsnelde om geloovigc of toegevende w ooren te zoeken, giugl gy onderworptn, kalm en ge- laten uwen weg, biddende voor uwe vervolgers en u aen God aenbevelende. Dien God, welken gy zoowel gediend hebt, heeft zyncn dienaer niet verlaten. Datgene waf in de bere ft kening der boozen het toppunt uwer vernedering moest wezen, heeft tot uwen zegeprael en tot uwe onverslcnsbare eer gestrekt. Men wilde uwen eerbied- a weerden persoon en uw voortreffelyk order te gelyk treffen; maer in deonuytsprekelyke verlaging dio men hun voorbereydde, hebben een en ander eenen onver- et gelykelyken glans bekomen door die eyndelooze ontvouwing die de reglveerdigheyd der menschen gehoord, die de Reglveerdigheyd van God uylgelokt heeft, de ontvouwing uwer goede werken en uwer deugden. Gedoog dat wy, burgers van Aelst, u voornamelyk geluk wenschen, wy, die u sedert derlig jarén kennen, wy die gy byzonderlyk in 't evangelie onderwezen én gesticht hebt, wy voor wie gy, sedert lic-n jaren, uwe heylige bezorgdheden, uwen arbeyd en uwe gezoud- heyd ten beste geeftDat God u nog lange jaren onder ons behoude, en dai deze algemeene vreugd, deze geestdriftige locjuychiuge» die uyt alle borsten klinken de waerborg van eenen onverbrekelyken band tusschen u en de bevolking van Aelst mogen wezen. Zoo mogt den achtbaren spreker zich vrvelyk uyt- druKken, want g'heel de stad door, op weynige uytzon- deringen naer, zag men op d'eerste lyding der vrvspraek van den volksgeliefden Pater, als by loovèrslag de vreugdevlaggen wapperen, en 'l feestgewaed aen trek ken. Nimmer, in geen eene byzondere omslandigheyd hebben wy de huyzen onzer medeburgers zoo algemeen versierd gezien, eiken treffelykcn burger wilde, om zoo te zeggen, zynen eygen goodketirmg3zegel op het bekrachtigde vonnis stellen en aen de rampzalige en booze lasterzucht zeggen gy zyt verpletterd onder 't gevvigt uwer eygene boosheyd. Des avo"nds was de verlichting in al de straten zoo statig als indruk wekkend, duvzende en duyzende burgers doorwandel den dc stad met de blydschap en de voldoening op hei wezsn, en geen enkel oogenblik is dc orde in 't minst gesloord geworden, want het was eene catholyke feest viering, die het goede voor grondslag en dc hulde aen de triomferende reglveerdigheyd voor doelwil had. De politic heeft zich nu eens te meer moeten overluygee dat, als de Catholyken zieh verheugen en feestvieren, hare tussehenkomst er zooveel noodig is als 't vyfde wiel aen den wagen. STERFGEVALLEN. Verleden zondag kondigden wy de smerlelyke ty- ding aen der dood van den hoogachtfaren en alom diepbetreurden heer Van Innis, eersten voorzitter by het hof van beroep van Gend. Maendag lest, heeft den allerplechligsten lykdienst van dien groolen burger te Gend plaels gehad en zyn deszelfs sloffclyke overblyf- sels naer Lede overgebragt, alvvaer zy in den familie kelder zyn begraven geweest. Aen het graf heeft onzen geleerden Seuateur, M. den Baron Dellafaille, burge meester der gemeente, de hieronderstaende fransche kernige redevoering uytgesproken die wy niet vertalen om er de schoonheyd niet van to verminderen. Ziet hier hoe den geachllen spreker'zich heeft uytgedrukt: MESSIEURS Led«' vient de perdre inopiiiémenl, dans la person:ie «Ir» J|„u_ sie»ir Van lm,is, celui de ses eufants qui lui fui«ail c plus u'nun- neur. II y a quclques jours h peine nuus nous felicilioiis de pos- sédcr co respectable vteillard au milieu de nous, de lui j.ro- di|;uer les tómoignages do uolre sympathie, et nous voici réitnis aiitour de son cercueil, n'aybnl plus a lui tendre que lc dou loureux iribul de nos regreis. li r.u moiiis ceite delte s, ra hieu religicusemenl acquidée, car Monsii tir an Innis «ppane> nait par F affect ion a ions les habitants de Lede II a eu Ie bonhrur de compter comiiie amis lotis ceux qui Ie connaissaient et de n'avnir point d'enneini*. II a du c<> ra.e et piécieux avanlage a sa resjn clabililó pcrsonnelle, a l'nii.enilé de son carac'.ëre, a ceite bon'é qui iouduil sou counnrice si sur et si nttrayaut, a son' inépuisabie charilé, noioj.re A nous It,us el micux cohnue encore des m'ulheüreux.... Déjii si rccoiiiraaiidahle daes sa vie privée, Monsieur \uu Inois ne s'es't f.as moins distingue dans sa vie puiilique. Apiès dc brillantes e. fort's études il est eutié dans la mu- gislrotiire. Noble et belle carrière, ou plulai, au»iMe sacerduce Rendre In justice, c'esl ex« itMtr line mission divine sur la tore, et c'csl de la téeérolinn qui leviunt an magistral imegre et

De Denderbode | 1864 | | pagina 1