I aJaeP. Xondag', 12 «limy 186i. .V fï28 VERTREKUREN UYT AELST NAER VERTREKUREN UVT VOLGENDE STATIËN1 6 FRANKS 'S JAERS. In wie word er vertrouiven gesteld Wal is 't inzigt hel wel weten DEN DENDERBODE. Denderm. 5-20 8-50 9-45 12-25 3-25 6-27 9-10 33 Gend, Brugge, Ostende 6-37 8-28 12-28 3-15 Lokeren 5-20 8-30 0-00 12 25 6-27 6-1® 1e en 2e klas langs Dendermonde. Brussel 8-05 12-10 2-50 5-35 5-15 8-45 8-50 sg Doornvk, Korlryk, Moescroen, Byssel (IniK's Meeh. Brus. Anivv. 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 gs ('.end) 6-37 8-28 12-28 3-15 6-1*8. Leuv. Tliienen Luyk 5-2U 8-30 9-45 3 20 6-27 Dooniyk, Ryssel (langs Alln 7-55 5-35 0-''0 Verv. Land. S-Truyen 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 Ninove, Geerardsb., Alh, 7-55 2-40 5-35 8-50 Gend 6-37 8-28 12-28 3-17 6-18 9-0/ Bergen, Quicvrain, Namen, 7-55 2-40 5 35 VAN ANTWERPEN NAER St-Nicolaes, Lokéren, Gend, 6-10 7-30 10-30 3-00 6-10 0-00. VAN GEND NAER Lokeren, Si Nicolaes, Antwerpen, 6-10 9-05 10 20 2-35 6-15 7-00. Te Lede slacn al de konvoys. Te Idegem slaen deze vertrekkende van Ath 6-30 0-00 (0-40 4-30 7-25 en al de konvoys vertrekkende van Denderleeuw. Te Gyseghem staen slil al de konvoys uytgenomen deze vertrekkende van Aelst 0 00 des morgens en 0-00 en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 00 00. Te Santbergen slaen stil de konvoys van Ath 6-30 10-40's morgens. 4-30 en 7-25 's avonds. Van Denderleeuw U-00 8-20 's morgens, 3-09 6-00 en 9-05 des avonds. Dendermonde, Aclsl, Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, ('niqiic Siiiini. VAN I.OKF.l!KN NAER 7-00 7-OLF VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokereii Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst Brussel (langs Denderleeuw) Gend, Brugge, Oostemie (langs Lede). VAN GENT) NAER Audenaerde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8.naer aei.st 7-20 VAN BRUSSEL NAER \elsl, Gend, 6-05 7-30 7-50 11-20 11-50 Ninove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-25 2-20 5 15 8-10 (langs Meeh.) 5- Aelst 7-25 7. 9-30 9-30 6-30 6-31) 6-30 6-30 3-10 3-10 10-40 10 40 10. 40 10 40 7-45 7-45 4-30 4-30 4-30 4-30 0 00. 0 00. 11-25 2-05 57 6-45 8 u. 2-35 7-30 0-00 5-40 2-20 5-15 45 8-5' 55 12-1 10-05 3-40 02 2-20 5-15 8-15. 8-15. 0-00 7 30. 8-10 9-30. AELST, DEN II JLNY 186i. Wy hebben onlangs gezien in wie er vertrou- f wen word gesteld treffeiyke, hoogst, yerdienst- volle gekozenen des volks, gekende Belgen, die de schitterendste bewyzen gegeven hebben van hunne reglscliapeiilioyd en ware verkleving aen onze nati'onaliteyt en aen onze instellingen, zyn geroepen geworden men heeft ze laten spreken, men lieetl ze teruggeroepen, men heeft ze aen- hoord en met hun beraedslaegd. Doch na eenige weken of maenden wachten en herwachten, word er aen dit spel een eynde gesteld door de verklaring dat het niet zyn kan, dat er wat anders besloten is En wat is er ondertuéschen al gebeurd Dit zal niemand van ons klappen, ten minsten niet voor den oogenbük; maer op. 't eynde van 't spel, wierd er eenen geboren vremdeling geroepen, met hem wat geklapt en op een twee dry was alles geschoteld, de knechten wierden me'esters tot verwondering van g'lieel t land. Uyt de rede voering van dien meester geworden knecht gaen wy zien wat er hem toogestaen is geworden lie regtünnige en welwillende medewerking Z. ill', tvao Ott'l t'til Aeoha li or. OCt/I CC/J Liter, „v,V eene zeer zwakke meerderheyd, de ontbinding der kamer kon noodzakelyk wezen om den gang der zaken te verzekerenZ. Mbegreep gehykelyk de noodzakelykheyd voor 't kabinet van zyn aen de kamers voorgedragen programma te behouden Aldus, volgens den wil des souvereyns, trekken de onlslaggevers hunne demissie in en hernemen het besluyt hunne zending zonder aerzelen te voltrekken. Zy gaen dus voor uyt marcheren, meer vooruyt dan ooyt, en aenstonds gaen zy "ons begiftigen met eene wet die eene alge- meene ontlieyliging der kerkhoven zal bekrach- ligen, en met andere die het tydelyk bestuer der kerken, volgens het stelsel van den keyzerlyken koster Joseplius.il, zal vaststellen. Men zal, gelyk M. Bara in zyné redevoering gezegd heeft, gebruyk maken van den nieuwen strafwetboek om in den preekstoel den mond te stoppen der herders. De herziening der wet van 4842, om den priester en alle godsdienstig onderwys uyt de scholen te jagen, zal in werking komen, en reeds hebben de mannen al een millioen en half gevraegd om nieuwe scholen te bouwen en aldus van gemeente tot gemeente het onderwys in te palmen. Dezen, in wien er vertrouwen is gesteld, zegt maer ronduyt dat de blyvende ministers vooruyt zullen gaen en niet willen dat het gezag in hunne handen ontvruchlhaer blyve. enz. enz. En dit alles zal geschieden in naem van dezen van wien zy magt en goedkeuring bekomen hebben Wat zal hy daervan zeggen Wy aenzien dus deze tyding als eene oorlogs- NYVERHEYDS GESCHIEDENIS* JACQUARD (Vervolg en eynde.) Gelukkigmvys had ik in bet leger eenen zoon, eenen welgeroaeklen, wakkeren jongen. By hem nam ik mynen loevlugt. Hy deed mv-in zyne compagnie inschryven, my een geweer geven en zoo dienden wy zes maenden lang het vaderland als brave soldaten. Toen wy op zekeren dag aldus te samen op den vyand aenrukleri, trof hem eenen kogel en hy stortte aen myne zyde neder. Voorwaerlskommandeerde onzen kapileyn. Ik hief den gevallen op, en wilde hem mededragen he- laes, hy was dood Van dan af was den soldaten stand my ondragelyk. Dank zy eenige leden, die als myne verdedigers optraden, omdat zy inzagen, dat iemand als ik niet pevaerlvk wezen kon, mogt ik my cyndelyk te Lyon weder r.eórzetten. Myn huys was wel afgebrand en myn hoedenfabriek wegmaer ik vatte het beroep van mekaniekmaker op, herstelde hier en daer weefgetouwen, draeyde stoelen, verveerdigde allerley gereedschap, en won op deze wvs nooddrullig den kost. Hel overige weet gy, consul, en kunt ook wel begrypen, welk eenen schrik my op het Ivf viel, toen den prefekt my door cctien gendarm deed halen, in een postchccs plaetslc en hier bragl. Doch, den hemel zy dank, alles is goed afgeloopcn. Gy hebt my tot een ryk myn gemaekt, en ik kan nu leven als eenen groolen heerslechts de gedachte aen mynen armen zoon, over wiens verlies ik my nog altyd niet troosten kan, verbittert my menig genot; zonder dat, zou ik volkomen gelukkig zyn. Gelukkig vroeg Bonaparte op eenen toon van twyfe- ling, gelukkig? Wilt gy daermede zeggen zonder wen- schen, zonder eerzucht Waerom niet Wat zou toch myne eerzucht kunnen gaende maken Wat kan iK nog meer wensehen Uwe verklaring tegen de Catholyken, en om te bewy zen dat dema/;onnieke party gaet rnisbroyk maken van hare onbepaelde magt, heeft men slechts de woedende redevoering té lezen van M. Bara, den gewezen beursgenieler van het kanonikken- kapittel van Dooniyk, redevoering die al wat driftig, goddeloos en kwaedwillig kan uytgedacht worden bevat, en door al de ministerielen op de luidruchtigste wyze is toegejuycht geworden. Men ontwaert dus hoe dit vertrouwen mis- plaetst is Als men de redevoering van M. Bara wel over legt en dart eenen oogslag werpt op de gene die minister Frère vervolgens heeft uytgesproken, dan moet men regtuyt zeggen of wel de huyten- sporige uytdagingen en brutale uytvallen tegen bisschoppen, geestelykheyü en religieusenorders konnen in een gezond breyn geene plaets vinden ofwel zy verraden een voorop vastgesteld plan, van 't volk tegen kloosters, bisschoppen, priesters en Catholyken op te ruyën. En dan als men 't volk genoegzaem verleyd, verblind en opgehitst zal oordeelen, zal men met de ontbinding der kamers afkomen om de kiezingen te midden der kokende driften te doen geschieden. De magonmeke secte zal niets sparen en voor niets achteruytwyken om de bovenhand te krvgenMaer wy zeggen 't haer voorop, zy zal de Catholyken op haren KeiiberTdan zy wël denkt, want deze zulien zeggen: dit mael is 't al of niet, dit mael zullen wy eens doen zien in wie men vertrouwen gesteld heeft wy zullen door allë'rkrachtdadigste wettige mid delen bewyzen dat wy toupet genoeg hebben om aen groot en kleyn, aen hoog en leeg te doen gevoelen dal wy onze vryheden, en constitulion- iiele instellingen, onze onvervremdbare regten weten te handhaven, zelfs als deze door de be schermers van regtswege in den brand gelaten worden. Overigens, hebben wy, Cütholyken, de onbe- schaemde en volkstergende uytvallen der maQon- nieke schreeuwers niet te duchten deze zullen hunne vruchten dragen niet ten voordeele der schotel lekkers, der allesinslikkende en allesbe- dervende lïBeraslers-francma<?ons, maer ten voor deele der goede zaek, ten voordeele der waer- heyd, vryheyd en regtveerdigheyd. Want dat de francmacons De bevolkingen zyn nu reeds wel verwittigd en zullen het nog beter worden dat zy het zyn die zullen te beslissen hebben 4° Of zy de religie onzer voorouders willen zien verdelgen gelyk in de 46du eeuw, dit ramp zalig tydstip op welk men 't inwendige der kerken vernielde-en de priesters martelde. 2n Of zy de bloedige gruwelen van de jaren 1792 en 4795 willen zien vernieuwen, de priesters en reiigieusen verjagen, de kerk- en klooster- mildheyd heeft my een inkomen van zescluyzenden livres verzekerd ik heb eene goede vrouw, die ik bemin eu die my weder mint. Maer roemzucht, drift naer eer, doen die uwen boe zem dan niet kloppen Welken roemzucht, welken drift naer eer kan wel de ,borst van eenen armen handwerker, als ik ben, vervullen Nu, ik zal u dikwyls komen bezoeken, mynen wak keren lyonschen handwerker, zoo als hel u belieft u te noemen, en wy kunnen dan nog menigmael met elkander praten. Met deze woorden nam Napoleon van Jacquard afscheyd. Ach hy vergat Jacquard en diens werkstukken hy verg3l alle beloften, welke hy hein gedaen had den slag van Austerlilz vervulde al zyne gedachten, en hy steeg op den keyzerslroon. Middclerwyl Werkte Jacquard rustig voort, en stelde zyne voitooyde machine op de tentoonstelling van kunsiwerken ter beschouwing. Door de regtveerdigheyd des kiinstreglers, die indordaed verdiende eenen des kundigen genoemd te worden, viel hem eene bronzen medalie ten deel, die hel opschrift voerde Voor den heer Jacquard, den, uytvinder eener bewerktuyging, uie den moeyelyken arbeyd der zydewerkers overbodig mackt. Zyne medalie ontvangen hebbende, keerde Jacquard, gelukkiger dan eenen koning, naer Lyon terug. Hy brngt zyne vrouw den eersten sbav 1 mede, die op zyne, naer Vaucanson's model verveerdigde machine geweven was, tevens met zyne aenwyzing op een jaergeld van zesdtiy- zena livres.'De eerbare burgervrouw was byna van blydsehap gestorven, toen zy zich op ecnmacl zoo ryk zag zy omarmde haren echtgenoot, en, hem met lyon- sche vrolykheyd by de kin vattende., riep zy Dit is nen man nen man die genoemd mag worden dien ik lief heb, zoo waer ik zyne vrouw ben goederen aenslaen, de bisschoppen en den Paus zeiven van hunne zetels afrukken en van 't een kot naer 't ander slepen, eerlooze vroüwsper- soonen op de autaers der Catholyke kerken zien pronken en bewierooken. 5° Of zy hel halelyk protestantsch dwangjuk van onzen tyd wederom willeu op de schouders nemen, hel snoodste spioenslelsel willen herin voeren en daerbyzich laten scheeren en pluymen niet alleenlyk tot op het vel, maer lol op het levende vleeseh, 't welk door nooyt verzadigde maf.onnieke gieren wierd afgeknaegd. 4° Of zy het goddeloos mayouniek carbona- rismus iu Belgicn hegeeren te zien invoeren, 't geen thans geheel Italiën in een laud van wee en smerte dompelt't geen de koten en gevange nissen met priesters, bisschoppen en Catholyken van allen stand lot proppens toe vervult en daer, door't ongedierte, letterlyk laet. opeten 't geen de zedeloosheyd daer zoo schroomelyke ver woestingen doet aënrigten, dat er welligt eeuwen zullen noodig wezen om die vergiftigende vruchten te doen verga en. 5° Of zy van zin zyn dien hatëlyken magonnieken kozyntjeswinkel te blyven verdragen, die aen de liberalen alle voordeelen, alle gunsten, alle profy- ten toewerpt, en gedurig bezig is met studeren hoe hy de arme contributiebetalers geld genoeg zal afpersen om zyne vriendekens en creaturen met ryk- en vetbetaelde postjes te overladen. tbolyke studiebeurzen te laten stelen, in 't ver volg openbare vyanden van godsdienst als kerk meesters en kerkbestuerders te laten aenstellen, die gedurig den pastor den duyvel zullen aendoen en alles in de kerk, volgens de bevelen der logiën regelen. 70 of zy zullen blyven gedoogen dat ambte- naers van openbaer zedeloos leven hunne slechte voorbeelden blyven voortzetten en steden en dorpen op de jammerlykste wyze verergeren. 01 zy zullen blyven dulden dat de Ca tholyke penningen aenhoudend gebruykt wor den om leeraers te betalen die vlakaf God looche nen en de baldadigste goddeloosheden aen de jongheyd inplanten. 9" Of zy zullen blyven verdragen dat goed keuring, bykleving en ónderstand van en. aen de francmaeonssecte titels zyn om overal en in alles den voorrang te hebben, en dat aldus het consti- tutionneel princiep, 't geen wilt dat alle Belgen 'gelyk zyn voor de wet, schaemleloos onder de voeten getrapt worde. IQo of zy er zich niet tegen stellen dat byna al de genieentevryheden vernietigd worden en dat de gemeentebesturen in alles moeten dansen gelyk de doctrinaire alleenheersching schuyfelt. 44° Of zy niet afkeuren dat de overgroote overschotten der staetsonlvangsten gebruykt worden niet om de reeds zoo drukkende contri- butiën te verminderen, maer om altyd nieuwe en nuttelooze uytgaven te doen en 't spreekwoord Nil paste zy hem dan ook met dubbele zorgvuldigheyd op, eu deed al wat zy sleehls wist le bedenken, dal hem genoegen geven kon. Want, zegde zy menigmael, hy heeft 1111 toch aen de laetdunkende parysche heer- keng getoond, dat wy, lyonners ook niet voor de kat zvn. Vele jaren verstreken; het keyzeriyk moe3t in 1816 plaets maken voor de restauratie; de geallieerde troepen overstroomden een groot gedeelte van Yrankryk, en met den trots van overwinnende soldaten huysden zy in de voornaemsle steden van het koningryk. Jacquard had reeds zyn zestigste levensjaer bcrevkt en woonde in een kleyn huyzeken by Billiu, op geringen afstand van Lvon, eenzaem en in zyne afzondering genoegzaem geheel vergeten. Toen hy daer nu op zekeren dag met zyne vrouw de aengename koelte van den avondstond voor hunne deur zat. te genieten, zag hy, niet zonder groote.verbazing, eene postehees voor zyn buys stil houden. Nog meer verbnesde hy zich, toen hy eenen vremdeling, die uyt dit ryluyg gestegen was, met een den cngelscliman kenmerkend accent, naer den heer Jacquard hoorde vragen. Die ben ik, mynheer, hernam den grysaerd. Den vremdeling nam met het grootste betoon van achting zynen hoed af en hoog zich voor hem, terwyi Jacquard volstrekt niet begrypen kon, wat dit geheym- zinnig gedrag leAieteekenen had. Mynheer, begon nu den engelschman, ik acht my uytërst gelukkig u gevonden te hebben, en zeer zou het my verblyden, wanneer myn naem u niet geheel onbe kend gebleven was Ik ben James Watt. Hoe den uytvinder der stoommachines, dengenen, die al het kwaed weder vergoed, walden oorlog gedaen heeft. 0 Mynheer, veroorloof dat ik myne knien voor u buyg, want gv zyt den groolsten man dien ik ken. In plaets van deze hulde aen te nemen, drukte Watt waer te maken dat als de verkwisters veel eykens hebben, zy veel dopheus maken. 42° Of zy die hatelyke militiewet, dien onregtveei'digen bloédimpost, die dikwils de uine en de schande der familiën, en meestal 't ongeluk van de jongelingen veroorzaekt, willen blyven dragen, of gewyzigd en op eene regtveer- dige wyze veranderd hebben. 43°, 44°, 4o° Over deze en nog veel meer andere punten, die wy nu niet konnen denhalen, zullen de kiezers te beslissen hebben. Deze zullen wy hun klaer gelyk den dag uytleggen met de volle zekerhey.d dat, als ze wel zullen begrepen worden, de maconnieke nederlaeg verpletterend zal wezen en dat 't land eerlang zal verlost wor den van dien besmettenden kanker die hem thans 't herte afknaegt HET KOPPEL VAN TWEE EN DEN DENDERBODE. Notatf. bene, geëerde lezers, dat al de zinsneden van het koppel van twee, (Vleyerman en Belediger uyt 't Verbond), achtereenvolgend staen in hun blad van zondags na de kiezing, en daerom in kursyfletters gedrukt zyn. Wy hadden deze regelen gereed voor ons leste Nr maer de plaets ontbrak ons. Het Koppel. Bode, g'hcbt eenen merkbaren zcgeprael 'oen1'OENDERBODE. Ja 'k, jongens, maer waeróm laet ge dan in de brusselsche liberale gazelten schryvelen dal gy hem behaeld hebt Is dit misschien een balsem- plaesterken op de wonden van uwe afgekooklen Koppel. Nietlegenslaende de moedige krachtinspan ningen der liberalen van buyten. Denderbode. En der liberalen van binnen want die van buyten beginnen er om bliksems dun gezacyd te zyn. Koppel. De menigte der landetyke kiezers heeft aen de almaglige stem van den klergé gehoorzaemd. Denderbode. De landelyke kiezers aenzien hunne herders als goede raedgevers, en niet als dwingelanden. 'T en zyn maer de liberhaters die aen de van hun afhan gende kiezers 't mes op de keel zetten. Koppel. Zy hebben de verpligting van tegen de liberalen te stemmen als een punt van geloof aengenomen. Denderbode. Dien onnoozelen klap bewyst dat gy niet meer weel wat een punt van geloof is. De lands lieden aenzien slechts voor gewetenspligt te werken tegen onderdanen van uw francmayonsgebroed, tegen kandidaten die meê doen met de gezworene vyanden van den godsdienst. Koppel. De gedachte alleen van het stembiljet niet af te geven dat hun door hunnen pastor ter hand was gesteld, deed die eenvoudige mensehen beven van schrik. Denderbode. Zy is voorzeker sclirikkelyk zoowel voor stedelingen als voor buylenlieden, die gedachte van, uyt liberhatersdvvang, te moeten tegen hun geweten, of mei vrouw en kinderen tot den bedelzak gebragt te worden. Maer die mei hunnen pastor stemmen zyn in dit geval niet. Koppel. Zy zyn eerder te beklagen dan te berispen. Denderbode. Hoort, Belediger en Vleyerman, be- klaegl de slagtofiers der liberale geweldenary, deze zyn vvaerlyk te beklagpn maer bewondert eerder de moe dige Catholyken, die niet aerzelen hunne slofïelyke met, innige vriendschap de hand van Jacquard, en beyde zetten zich naest elkander neder. Mag ik my heden avond by u wel ter tafel noodigen vroeg den Engelschman. Met hert en ziel zyt gy my welkom, heer, zoo gy een eenvoudig mael voor lief neemt. Kom, vrouw, ver volgde hy vrolyk, sioor u niet aen helgeeu ik daer zeg, en doe uw keukentalent schitteren zoo veel gy kunt nimmer krygt gy daertoe eene hetere gelcgenheyd. Op deze wyze aengespoord, maekle zy terstond toestel, om den Engelschman, gelyk zy hem noemde, zoo goed zy immer kon, le onthalen. Met verbazing aenschouwde James Watt de eenvou dige, byna armelyke wooning. Hoeriep hy, aen u heeft uw vaderland eene zoo voordeelige uylvinding le danken, eene uytvinding, die lot het we.lzyn uwer medeburgers zoo veel heeft trege- bragt, en daervoor is Vrankryk u zoo weynig dankbaer? Met edele bedaerdheyd gnf Jacquaid glimlagchend ten antwoord Niets wensch ik vuriger, dan in deze afzondering en verlotenhevd het overschot myns levens te kunnen doorbrengen. Te levendig herinner ik my nog de treurige dagen, die ik doorgebragt heb, toen ik deze afzondering verlaten had. Gv weet nog niet. hoe het met my gegaen is, toen ik uvt Parys met myne nieuwe machine terugkwam en haer te Lyon in gebruyk wilde brengen. Nnuwelyks hadden eenige weynigon begonnen haer in beweging te brengen, of reeds ging van alle kanten den kreet op, dat ik een vyand der werklieden was* die hun het brood uyt den mond nam en vele huysgezinneo in armoede wilde storten. Hiermede jiiét te vreden, viel men my zelfs berhaelde malen op straët aen. overlaedde my met scheldwoorden en drevgde my in de Rhone te werpen. My wilden zy in de Rhone werpen, Mynheer, my, die toch slechts voor hun welzyn gewerkt, die nimmer ecnig aiider doel gehad had, dan hun tol nul te zyn. Uit evenwél waren dan nog alleen

De Denderbode | 1864 | | pagina 1