voordeden te slagtoffere» om naer da stem huns ge wetens Le konnen luysteren. Waren do kiezingen vol komen vry, er zou noch pastor noch priester moeten tussehenkomen om, in g'heel Vlaenderen, met eenen keer, g'heel uwen franefnagohshnspel op flesschen te trekken. Dc kiezers verstaen te wel met wal woedenden hnet dien haspel bezield is zv kennen al de oe.nran- dingen tegen de kerkelyke regten en legende Christolykc opvoeding der jeugd die wy u reeds honderdmael verweten hebben. Koppel. Zij hebben versland genoeg om le begrijpen dat, onder alk opzigtende bestiering der wereldlijke zaken urn geene betera handen dan aen de gene der liberalen zuuile konnen toevertrouwd worden. "Denderbode. - Zegt acn geene slechtere handendan aen degene van kerels die gezworen hebben den Calho- lyken godsdienst in 't slyk le versmachten, en die, by gevolg, van rcglvcerdigheyd en treffelyken handel noch cas noch pligt maken. Koppei,. Hoeveel buijtenlicilen zon n.en kunnen vinden •die aen dc bevelen van den klergé zouden durven wederstaat? Denderbode. Hoeveel In do leste kiezing licht gy er op 570 omtrent 100 (wel te verstaen meestal gepraemde) geteld. In zominige gevallen zoud g'er nog meer vinden. Koppel. Wie zou hel durven wagen met zynen pastoor niet wel te slaen Den derbode. Indien gy deze vrneg aen de kiezing locpast, heb ik u reeds geantwoord, en gy zelf hebt de antwoord op de zelfde zyde van uw prulblad gedrukt, mei er den uylslag aen te stippen on le doen zien hoeveel huylenkiezers voor uwe kandidaten gestemd hebben. Koppel. Is hy het niet die doopt, die trouwtdie hegraefl Denderrode. Ezelskoppenzou ik u moeten zeggen. Kan den pastor bet doopsel, bet huwclyk de begraven is wol vvevgeren aen die in zynen zin niet stemt? Wat armen zeever Koppel. h liy hel niet die over het\loekomende leven beschikt Denderbode. Tweemnel ezelskoppen Gy zult eens ondervinden dal hel nicl den priester, maer God zelf is die over bel toekomende leven beschikt van kerels die bun leven lang zyne Ih Kerk bevechten en ze vruchteloos zooken te gronde le helpen Koppel. Er blyft dus maer eenen weg te kiezen. Denderbode. Ja, voor u blyft er maer eenen weg te kiezen cn gy licht hem reeds gekozen met le zeggen dat op Ö£u klergé alleen al de vcrantivoordclykheyd zal wegen van de J.iMMERI.YKE GEVOLGEN welke uyt zyne medewerking konnen voortvloeyën. Koppel. Wat wilt gy daermeö zeggen Denderbode. Dat gy den klergé bedreygl van op tyd en stond deze jammerlyke gevolgen te doen onlstaen, cu by middel van oenen oproer of twee, zooals in 4857, den priester met kasseysteenen lot uyt zyne kerk toe te jagen. Koppel. Wy spreken van de buylenkiezors en van de vreeslijke magt van den klergé, die dacrenboven nog eene menigte andere kleyne middelkcns in de hand heeft, zooals den invloed der proprietarissen enz. Denderbode. Ha den invloed der proprietarissen Zyn dan uwe kandidaten geeue proprietarissen Zyn de maiiiien uwer alliance geene proprietarissen De dikke- pens, die gy van Gend hebt doen komen 0111 zyne pachters te dwingen, is dien vent geenen proprietary Als gy daervan wilt spreken, zegt my eerst hoeveel amblenaers en leveranciers bun briefken op bet sladluiys hebben moeten halen hoeveel herbergiers, kantienhouders en bakkers zich bet hunne door eenen inyloedhebbenden amhlenaer hébben laten opdringen hoeveel buyten- bufgemeeslers en schepenen door zekeren liberalen geernaert beklapt, bepreekt en den duyvel aengedaen zyn enz. enz. dan zullen wy eerst van de wederzydsche proprietarissen konuen rekening houden. Koppel. Voor alle reglzinnige menschen is 't zoo klaer en bestiert. Denderbode. Klaer is 't dat den klergé de kiezingen bewerkt van zynen kant, gelyk gy en uw francmagons- gespuys van den uwen maer met dit verschil, dat den klergé aen uwen haspel met volle regl mag zeggen, 't geen gy ten vollen onregle aen den klergé zegtJa, gy zyt liet, en gy alleen, die met eene opregle verwoedlieyd in de bres springt, en geene hoegenaemde middelen ontziet om tol uw doel te geraken gy zyt liet, aen wie het woord liberalismus tot voorwendsel dient om uwe ambitie cn uwe zucht tiaer wcrcldsche dominatie te voldoen, en op wie alleen de veranl- woordelykheyd zal wegen van de jammerlijke gevolgen welke uyt de exploitatie van dit woord konnen voortvloeyën gy zyt bet immers die deze jammerlyke gevolgen onophou- d'etvk najaegt, lerwyl gy ondersteund' door eene massa verblindde liberalen, fallen kante een goddeloos onder- wvs, goddeloozc principe», goddelooze kringen en vergaderingen, goddelooze looneelen, goddelooze dag- bloden, goddelooze boeken en bibliotheken invoert, om de religie leeneinael in de herten der menschen uyt te dooven. En den klergé zou van zynen kant niet zynen gansclien invloed gebruyken om uwe verdervende plannen te verydolen Neen„neen, lael uwe rampzalige wetten varen legen do regten der H. Kerk en de Christe- lyke opvoeding der jeugd; steekt uwe nieuwe ontwerpen diesaengaende in 't dak laet bet land de vryheden die de constitutie aen de geestelykheyd wnerborgl ten volle genieten, en de pasloors zullen met blydschap l'buys blvven en zich mot geene kiezingen meer bcmoeyën. Koppei. Wy betwisten dm priester geenzins hel regt in de kiezingen tusschen te komen. Denderbode. 0 huychelaers Honderdmael hebt gy hem dit regt in uw blad betwist honderdmael hebt gy dc priesters gelaekt die tot de slembus naderden, en boe nienigmael is 't niet gebeurd, dat liberale kwanten ze publiekelyk op slrael en tol in de ki03zael uylgejouwd arme lieden, lieden zonder opvoeding, door een ver keerd vooroordeel gedreven, maer in hun bert brave, eerlyke menschen doch zoud gy wel kunnen ge- looven, dat ook verstandige, verlichte mannen tegen my yverden en den wensch lieten vernemen, dat men myne weefgetouwen vernielen mogt Op deze wys gebeurde bet dan ook, dat men ze my en do weyr.igen die er gehruyk van mackten, met geweld ontnam, dezelve naer bet pleyn des Terreaux brngt, waer men ze vervolgens uyt elkander sloeg, het yzerwerk als oud yzer en het bout als brandhout verkochtSedert dien tyd ben ik in deze woonst geweken, en leef ervan het weynige, dal my nog overgebleven is, te leur gesteld en moedeloos. Komi my van tyd lot tyd nog eens het denkbeeld van eene machine, de eene of andere nieuwe uyt vinding in bel hoofd, zoo verjaeg ik die gc-dachten als eene ingeving van den boozen, want telkens klinkt my daerby weder hel geschreeuw in dc ooren In het water' in hel watert naer de Rhone met Jacquard! O ik sidder, wanneer ik er aen denk eene koude rilling loopt my door de aderen, wanneer ik cenig wcrklnyg, ja slechts namer en nagels aenraek. Wel is wner, heb ik gehoord, dat men thans van myne weef getouwen gehruyk maekt, dat men ze, naer mynen noem,' Jaequardsche getouwen noemt, maer dat is' my onverschillig, ik wil er niéts meer van weten bet zyn ondankbaren Ja, hel is waer, hernam Waft, hel is hier een land, dal geene daukbnerheyd kent, hoe zeer bel den geboorte grond van zoo vele groote is derhalve, kom met my naer Engeland, waer roem en geluk u wachten. Op déze Woorden betrok het helder voorhoofd van Jacquard. Mynheer, zegde hy, hel is niét wel gedaen, een en ouden man tol laeghcvd te nopen. Liever zou ik met myne nagels myn cygcn graf delven, dan tol de vyanden van myn vaderland overgnen en hun de middelen ver en sehandelyk beledigd ja, zelfs mishandeld hebben Acli'eruyl dè maskers maekt maer dai ge weg komt, want 'k vind geenen regten kant aen u.... Zondag lest heefi onze stad bet looneel geweest van een liberael scbanriael, dat alle eerlyke herten beeft doen walgen en met verfoeying neerzien op eene party, die zich 'zoo zeer vcrlaegï, dal zy onbeschaemd de teergeliefdste gevoelens eencr gausche bevolking durft tarten en honen. Ziet hier de zack. Men weel dat er le Brussel lasterende en smaedvolle boekskens zyn uylgegeven tegen de eerw. paters jesui- len, ter gelegenhcyd van eeii proces, door de juslicie, ingespannen tegen eenen gewezen galeyboef, dien de liberhaters- francmagons onder hunne hvzondere be scherming hadden genomen. Welnu, eene'groote massa dier vuylschrifte» waren hier ter slede toegekomen men weet niet hoe, maer zeker is 'l dal hel door toe doen onzer liberalen is geschied, aengezicn zy zich wilden belasten dezelve te doen rondsprcyde». Daerloe hadden zy namolyk twee of dry pakkendragers gekozen, aon welke, naer men ons verzekert, den groote» libe ralen lichlvei sproydei' dezer stad, door vloyende woor den en liberael geld, bad wys gemnekt dat bet boeks kens waren ten voordcele van 't werkvolk. Deze arme en ongeleerde menschen hadden zich laten gezeggen en zich een logen- en laslerplakkaet laten over den hals steken. Zy doorliepen dus de straten met die schand- boekjes, en hielden eyndelyk stil op de groote merkt, waer al het liberael gespuys vergaderd was. Doch den maconnieken haring braedde niet, het werkvolk en en andere weldenkende burgers kochten die boekskens, niet om ze te lezen, maer om ze ten teeken van diepe verachting in reepen en vellen van een te scheuren en inden wind le werpen. In weynige oogenblikken zag men op de merkt geene kalseysteenen meer zoodanig lag de openbare plaels met gescheurde papierlokken van dien vuylen brossel bedekt. De kopstukken zoo wel als de mclkbaerden van het uytteerend liberael klieks- ken stonden van verre met de nvdigheyd op 't gezigt, te kyken gelyk nen uyl uyt een ankergat. Men zou ge zegd hebben dat zy galle gedronken hadden zoo zeer had het bitter spyt van hunne vuyle intrigue te zien mis lukken hunne tronie mismaekt. Doch hongeren durfden zy niet alhoewel honcicrde werklieden hun vierkant uyllachten, want het klieksken zag wel dat het kot niet zuyver stond en dat ons bracf werkvolk met die liberale smeerlappery geene affoirens heeft. Wy hebben de politieagenten om en wéér in de samengepakte volksmenigte zien wandelen, maer wy hebben niet eens bemerkt dat zy aen die rondleurders gevraegd hebben of zy wel in regel voorzien waren van patenten om die bedorvcne marchandise le verkoopen. Moest er iemand met boekskens tegen do francmagons rondleuren, wy zouden eens willen zien hoe lang bet duren zou dat de pntentnfeyssehing niet zou geschie den. Wal er van zy, men berigt ons dat het liberael gebroed morgen met spolprinten zal afkomen, wy zullen eens zien wat voor kerels het nu zal uytkiezer. om zyne verderfmiddcls le verspreyden, want wy heb ben vernomen dat de bedrogene pakkendragers liet grootste leedwezen gevoelen aen dit schandig verderf te hebben medegewerkt. Er zyn ons aerdige byzoiuler- heden bekend gemaekt die wy wel zullen onderzoeken vooraleer ze openlyk le schandvlekken. De twee volgende brieven hebben wy, bv gebrek aen plaels, in ons yorig Nr niet konnen opnemen. Opbrakel (Boschkant). Heer Opsteller, Hel zy my geoorloofd UEd. eenige woordekens te zeggens nopens de kiezing van 23 Mei II. die te Nederbra- kel heeft plaets gehad voor 2 leden van den Provincialen Raed. om myn stembrietken in dc bus te steken en 1)en~to Brakel nog al lang in den avond gebleven, maer ik heb genoeg gezien, zulde, en nooyt van myn leven zal ik er niet meer komen stemmen, 'k heb myn' goesting indien dit niet verandert gelyk ik hoop. De goede uilslag, gy weel het M., is er alom aireede van gekend cn ga UEd. des wegens geene aenmerkin- gen maken. Iels, heer Opsteller, dat my toch groolelyks verwon dert en wat ik niet begryp, is Hoe het toch mogelvk is geweest dat onze liberale gebaerde mannen op hel slagveld zyn blyven liggen, na dal door 'l bberalendom zoo veel geweld gebruikt is en duizendtallige beloften overal en in alles le zyn gedaen. Dat het daermede om helpen ware geweest, de afgekookien zouden misschien nog hebben kunnen bovenkomen, maer eilaes, zy zien niet klaer genoeg in hunne' eigene zaken cn dunken zeker niet dat het volk allengskens al begint te welen en le begrypen naer welke kuilen 't liberalismus hel wilt leiden en welke gevaer-wegen men het wilt doen intreden. Doch, God zy gedankt onze mannen zyn gevallen en dat zy nu heide voor lang of voor a I tyd in vrede rusten Daerom, heer Opsteller, hebben de kntlio- lyken hunnen zegenprael voor niet niet jfehad, zulde er moest wat anders gebeuren, geen Roozen zonder doornenzegt het spreekwoord, neen, cn ik zeg het ook. Het was de aenhangers van onze gesneuvelde Kandida ten niet alleen1 genoeg hunne achtbare en eerbiedweer- dige tegenstrevers met spollernyen en gekheden in sommige vuilbladeren te beladen, bon met daden cn valschheden te betichten die onbeschofte en schaemte- looze monden maer alleen kunnen uitspuwen, neen, dit was niet genoegmen zag onbeschaemde liberale kwan ten [veiïeiykc Kiezers beschimpen, hun aenspreken om twist te zoeken hun beleedigen, hun met razende oogen bezichtigen en alles inspannen om hun angst en bc- scbaffeo om de kunstvlyl van Vrankryk te verdrukken Ja, vervolgde hy met gedurig slygende» drift, hier in myn hoofd kiemen nog groote vindingen maer myne medeburgers willen ze niet, en zouden my misschien om het leven brengen, zoo ik ze hun ontdekte doch daerom toch zullen de cngelschen ze niet vernemen. In den ouden Jacquard klopt een ecrlyk hert, dat voor zyn vaderland gloeytMaer, waerom maek ik my driftig? ging hy op oenen zachleren toon voort gy wilde my slechts iets aengenaems zeggen, niet waer ik had ongelyk, het voor ernst le houden. Reyk my de hand, en laet er ons niet meer van spreken. Dit zeggende stak hy den engelschman zyne reglerhand toe, die nog door zyne innerlyke aentloening beefde. James Watt hernam met milde» toon Vergeef my. Mynheer Jacquard, myn oogmerk was niet, u te bele digen. Gy hebt gelyk, uw roem en uwe vindingskracht beliooren acn Vrankryk, hoe ondankbaer dit jggens u ook zy. Doch aen my komt het toe, die ondankbaerheyd voor geheel Europa ten loon te stellen de engclsche dagbladen zullen het aen geheel de wereld verkondigen, en ik zelf, zal voor den koning treden en hem hel oniegt voorhouden, dal men u aendoet. Nog acht dagen vertoefde James Watt by Jacquard en by de gesprekken door dezen lael sten gevoerd, by de onderlinge wisseling hunner denkbeelden, kon den engelschman zich niet genoeg over het helder oordeel van den ouden man verwonderen, die al wal hy wist slechts aen zyne onvermoeyde vlytigheyd en aen de opvoeding, welke hy zich zelf gegeven had. verschuldigd was. Na verloop van dezen tyd nam hy afscheyd van Jacquard, die hem met tranen in de oogen naer zyn ryluyg geleydde. Vrouw Jacquard was oniivtputtelyk in hare lofmygingen over de minzaemheyd en weynige grootschheyd van Milord. Veertien dagen waren voorbygegaen, toen eenen gendarme een pnket brngt, dat met den zegel van staet nauwdlieid inlejagen. Dil was nog niet alles Des avonds moesten nog meerdere haldadigliedenplaels bob- ben Men zag een kopstuk van 'l kanton Nederbrakel, in slael van dronkenschap, de passanten al vloekende aenspreken, hun aenranden, bun tot vechten beroepen en zyne woede, tegen al wat van zyn koleur niet was, uytb'lazon. Dan nog zag men afzetsels (alias liberale snotjongens) mei slokken de. voorbygangers slagen toe brengen en met sleenen hun achterwerpen. En waer was de politic dan, zoud gy my vragen Ah God waer is zy le dikwils in zulke omstandigheden Heer Opsteller, ik zou u nogthans deswege»* nog veel andere baldadigheden, die alsdan geschied zyn, kunnen melden, maer 't is al genoegen ik ga ervan zwygen, mei deze bemerking nog dal sommige boeren- jufferkens van Nederbrakel (avis aen wie hel aengacl) zouden beter doen van bare hondjesNobelken te heetcn, of... Rolleken of te wel nog iets anders, als Inin namén te geven die met hel bondenkarakter niet wel overeenkomen. Brakel Brakel wat zyt gy veranderd sedert dat gy liberalen uylgebrocid hebt, Aenyeerd enz., X. Eenen gewezen inwooncr van Cotlhem acn den Denderbode Mynheer den Denderbode, Hier' in onze onderaerdsche woon waren wy ook nieuwsgierig den uylslag der Provintiale Kiezingen te vernemen. Reeds van korts na den noen, konden wy op de trognie van Lucifer lezen dat zynen winkel niet wel moest draeyën. Zyne muts stondscheef, hy liep mei zynen steei't in zyn gat van den eenen hoek der helle naer den anderen maer als ons de lyding toekwam dat de Caiholyken van onze heerlykheyd en die van Aelsl boven lagen, dan stampte hy, vloekte en tierde van razerny. Hy had nogthans al zyne supposten uvtge- zonden om voor de francmagons te werken, maer hel was al boter aen de galg. Het was geestig om zien hoe, legen den avond, al de Haenljes Pek drupneuzende t'huvs kwamen, den eenen achter den anderen, elk met eene groote buys aen zyne kodde. Eenen van hun kwam wal later binnen, by was zat en zyne buys om hoog heffende riep hy Vivat de Caiholyken maer hy moest dadelyk voor tien dagen naer het cachot en Lucifer gebood nog vyf bundels hout meer onder zyne hespen te steken. Sedert eenige dagen is hier ook nog eenen viezen kwant van onze heerlykheyd toegekomen. Onder het drinken van een leersken vertelde by my veel nieuws. Zoo hy zeyde, gaet alles wel te Cotlhem, maer by de gebure» gacn er aerdige dingen om. De Provincie gelyk gy weet heeft sedert jaren eene subsidie toegestaen tol hel voltrekken van den kalseyde-weg van aen dén Tont lot aen den Molen En wat gebeurt er Om zich over twee geburen burgemeesters te vreken, hebben slimme rikken aen den provinlio-rned gevraegd den kalseyde- weg te trekken, langs eenen anderen kant, waer by zoo veel noodig is als het vyfde wiel aen eenen wagen. Hierdoor zou den eenen gemakkclyk naer zyn land kunnen ryden, nen anderen zou by winterdag, zyne schoenen min vuyl maken enz. Maer zy zullen er ge stae» hebben. Maer, M. den Denderbode zie hier nog eene andere leul. In October hebben de Kiezers aen zekeren achter gevel eene\vel geconditionneerde buys gehangen. Den buyzcmsn peysl dat de administratie der gemeente door zynen val om zeep is. Hy peysl dat den grooten en Loewisekens-sloker niet in slaet zyn te besturen. Den Grooten peysl dit ook, dit is hem le vergeven. Loewise- kens-slokcr, die, zoo veel caractere heeft, is dupe en P. lacht in de v.uyst. Den gemeenlc-raed word niet by een geroepen ofschoon er serieuse zaken te verrigten zyn en dikwyls s'maendags en 't donderdags, op de uer dat de verstandige.dr.yvuldigheyd by een is komt den buyzeman met zynen Code-Civil ook naer hel gemeente- bnvs..iVü|iZullen de kiezers en Raedsleden dit nog lang Nog al wat. Gy kent de oude knepen van P. Na dat zekere in 'l zwart gekleedde mannen met witte krawat- ten, over een jacr, een bezoek in de gemeente hadden afgelegd, heeft het manneken zich eenigen tyd dom ge houden. Maer nu schynt het wederom moeyelyk voor sommige werklieden van te kunnen bekomen hetgeen zy noodig hebben lot zekere zaek. P. moet op zyne hoede zyn. Ik zal die zaken nauwer onderzoeken en dan u en wie het aengaet, er kennis van geven. Tot later. Aenveerd etc. Sis den exondersoeker. Onze volksvertegenwoordigers hebben in de maend mey dertig dagen vakancie gehad, en slechts eenen dag gezeteld. Maer dat belet niet dal ze voor dien enkelen dag juyst zoo veel zyn belaeld geworden als of ze de ganscbe maend gezeteld hadden. Men ziet, dat den stiel van volksvertegenwoordiger nog al goed is belaeld worden voor niets te doen, en dit nog uyl den zak van een volk dat onder den last der contribution gebukt gaet, dit heet men een volk op zyn liberaels besturen. Het is slim, maer 't kost veel. Wy roepen de ernsige agndacht onzer lezers op het volgende artikel, ontleend aen het voorlreffelvk week blad la Paix. Op het cynde van dit artikel, bedoelt la Paix eenige woorden uytgesproken door den Koning. Inderdaed, toer. er kwestie was van een catholyk mi nisterie, verklaerde den Koning dat geen één der tegenwoordige ministers zou aenblyven, dat hy nooyt hun nog eens de Kamer zou laten ontbinden, en den vorst zegde zelfs dat die ontbinding eenen Staelsaenslag zoude zyn. Hoo den Koning zoo van gedacht veranderd is, Kun- gecachettoerd was, en door den prefekt van Lyon was overgezonden. Toen Jacquard bel opende, vond hy er een diploma in, dat hen> tot ridder van bet Legioen van Eer verklaerde. Zyne vreugde met woorden te'beschry- ven, zou onmogelyk zyn. Hy lachte, schreydde en zou op zyne oude beenen byna gedanst en-gehuppeld heb ben. Zie, riep hy, zie toch eyndelyk hebben zy dan evenwel aen my gedacht en my eene» loon gezonden, zoo als ik het my wenschle God dank, myn vaderland beschouwt my niet langer als een vyan'd, maer als eenen woldoener; want daer, daer op het parkement slaet het te lezen daer, zie Die zich jegens zyn vader land hoogst verdienslelyk gemaekt heeft. Doch plotseling drong eene pynlyke gedachte in het gevoel dezer vreugde het diploma ontzonk aen zyne handen en tranen scholen hem in de hoogen. Hel is aen eenen engelschman,'het is aen James Watt, dat ik dit diploma te danken heb. Hy is het gewis, die hel aen Lodewyk XVIII voor my gevraegd heeft. 0 hoe veel gelukkiger ware ik geweest, bad myn Vaderland my, uyl eygene beweging, dit eereteeken toegekend Op dit oogenblik trad vrouw Jacquard, die, zoodra zy den inhoud van het paket gezien had, de kamer uyl- g'egaen was, binnen, en hechtte haren man, zonder zich veel om zyn treurig peyzen te bekommeren, eene halve el rood lint in hel knopgat, schoof ioen haren arm in den zynen, cn leydde hem zoo door geheel de stad, telkens, wanneer eenen soldael voor haren echtgenoot het geweer schouderde, zelve, in plaels van hem, met eene buyging dankende. Wat Jacquard betrof, dezen was nog steeds voor hel denkbeeld, dal hem getroffen had, onaengenaem aengedaen, dal hy elk oogenblik in verzoeking geraekte, om zich den rooden reep lint van het lyf te plukken. W ant, zegde lry, ik heb dien niet acn myn vaderland le danken men'heeft my eerst onder- seheyding weerdig gekeurd, toen eenen vremdeling nen dé ministeriele intriganten zeggen. Ziehier bet arti kel van la Paix Alle dc redevoeringen en alle de schriften onzer doe- trinairen hebben ons lot hiertoe nog niet doen kennen. 1° Waerom dc hoeren ministers den 14 January hun ontslag gegeven hebben. 2° Waerom zy lol het, eynde van april toe, hielden stacn dat zy onwederroepelyk ontslaggevers waren. 3" Waerom hunne dagbladen de lndépendance en den Echo aen '1 hoofd, houden stacn cn bewezen hebben dal de eer en de politieke zedelykheyd aen de héeren ministers de pligt oplegden van voor goed Ininne porte- foliën le verlaten. 4° Waerom zy alle te samen van 's morgends tot 's avonds de regterzydë opcyscbten het bewind in han den te nemen op pocne van het verwytsel van mag- leloosheyd en lafhertigheyd le verdienen. Deze vragen bieden zeker een groot belang aen, de- wyl hel heden bewezen is dal dc heerschende doctri naire» nooyt het inzigl hebben gehad van hel bestuer der zaken te verlaten. Dezen krisis is zeker wel de zonderlingste en den geheymvolslen die zich ooyt m een konslilulionneel land heeft voorgedacn. Dynsdag en Woensdag toekomende,'ten 9 uren zullen de plechtige uylvaerden geschieden van Wylen do acht bare heeren Van Jnnis en Mutkens, respeclivelyk Eersten Voorzitlerjby hel Beroepshof, le Gend, en Onder-Presi dent by dc Reglbank van Dendermonde. Den dynsdag te St Gilles-Dendermonde, M. Mulkens, den woensdag voor le Lede voor M. Van In nis. Men schryfl ons uyl Moorsel Zondag toetst heeft er alhier een luysttcrryk Mnziek- feesUplnets gehad, waeraen verschilligè Koormactschnp- pyën hebben deel genomen. De Muziekstukken wierden doorgaens niet veel sniaek uylgcvoerd, maer byzondcr- lyk de Koormaelschappyën van Sciieldewiiideke en Es- scheue-Brahand hebben alle verwachting overtroffen in hel uytvoeren barer stukken, welke zy met buyten- gewoon veel juystlieyd en ensemble hebben gezongen. Eer en lof, aen de heeren president en directeur aen wier yver en aénmoediging den bloey en grooten voort- gang in de muziekkunde grootendéels toe le eygenen zyn. De luchtkamer der Notarissen van ons arrondisse ment, in hare zitting van o dezer, heeft zich samenge steld als volgt Voorzitter M. Moens, van Lede. \c Syndic M. Van Landeghem, van Lokeren. 2° Syndic M. Geerls, van St-Nicolaes. Verslaggever M. Bongnerls van St-Gillis. Secretaris M. Meeus, van Zele. Trcsorier: M. Heinckiens, van Hamme. Leden MM. Van de Pcrre, van Melsele, Lyssens, van Temsche en Lulens, van Dendermonde. By koninglyk besluyt van 4 juny worden afge schaft verscheydene byzondere tarieven van vervoer van koopwaren op de yzeren wegen van den Slaet onder deze tarieven treffen wy aen dc byzotidere tarief der steenkolen, coke en briketten in bestemming naer de statiën van Erembodegem, Aelsl, Lede, Gyseghem, Audegem, Dendermonde, Zele en Lokeren. Sedert eenige weken bemerkt men dat de merkt van Eecloo overvloedig bevoorraed word met garens melde hand gesponnen. De vraeg naer dit artikel is zoodanig dat de koopmans ganscli den buyten afloopon om er zich te bezorgen, in plaels van hunne aenkoopen te doen op dc wekelykschc merkt. Men heeft te Antwerpen ondervonden dat er vnl- sche vyffrankslukken in omloop zvn, hel afbeeldsel dragende van Napoleon 111 met bel jaercyfer van 4860. Men kondigt aen dat Mcjufv. Clara dc Robinno, dochter van den ongelukkiger graef die, iels meer dan eene maend geleden, zoo droevig aen zyne dood kwam op den boulevard,van den Receni. in r.cjjcrio gact-Li^den- xAize eaeie juffer heeft het nederig order van du Znster- kens der Armen verkozen, waervan reeds eene barer andere zusters deel maekl. Maendag lactst heeft eene familie, samengesteld uyt zeven persoonen, het protostantismus afgezworen in de kerk van St-Antonius-van Padua, van bel klooster der Minderbroeders Conventiieelcn, te Brussel. Den vader, dc moeder en de kinderen hebben bei doopsel en het II. Sakrament des Aulacrs ontvangen, in bel bv- zyn eener menigte aenwezigen die tot tranen toe be wogen waren. Nu ten Ivdc dat wy de goddeloosbeyd aen onze be volkingen bet looneel van de begrafenissen der soli- dairen en van zoo menig andere schandalen zien geven, is liet vertroostend aldus hel geloof onder ons nieuwe voortgangen tc zien doen, in weêrwil alle de poogingeu zvner vyanden. Middel tegen den typhus. In een parvzich blad treffen wy den volgenden brief aen, betreffende liet ge nezen van den typhus Ik weet zeer wel, zegt den schryver, dat ik gevaer loop niet geloofd te worden, wanneer ik den lezer ken- baer maek, waerin bet geneesmiddel bestaetmaer desniettegenslaende wil ik dit recept niet verborgen houden. Gy neemt eenen gerookten haring, klieft dien mid den door en na er den ruggraet uylgetrokken te hebben legt gy hem bloot en open in de lenden van den zieken. Het overvloedig zweeten dal er door onlstaet, stelt den zieken op tyd van vyf of zes dagen buyten gevaer. Den schryver sluyt met de gevolgtrekking dat men dien baring alsdan niet meer mag laten opeten door andere persoonen, omdat dit zeer slechte gevolgen zou kunnen hebben. Wy gelooven dat die laetsle raedgeving geheel over bodig is. zyne stem verhief, om te roepen Jacquard heeft het eerekruys verdiend. Weldra kwamen de Jaequardsche machines niet alleen te Lyon, maer door geheel Vrankryk in gehruyk, vermits men dan toch begreep, dat door deze vereenvoudiging der bewerking meer voortgebragt wierd dan te voren en den handel aenmerkelyk vermeerderde. Lyon ver kocht by de dertig duyzend Jaequardsche weefgetouwen die tegenwoordig niet alleen voor zyden, maer ook voor linnen, wollen en katoenen sloffen gebezigd worden. Ondanks de algemeene waerdering, welke men thans aen zyne uytvinding toekende, bleef Jacquard in dc afzondering voortleven. Wel is waer hield hy zich nog altyd met werkluygkunde bezig, maei hy vreesde de de'openbaerheyd zoo zeer, dat hy de denkbeelden van nieuwe uytvindingen, die zich m hem opdrongen, niet verder vervolgde. Daer hy zyne vroegere inkomsten verloren had, deed hy, door noodwendigheid gedwon gen, aenzoek om een gering pensioenlje, onder acnbod, dat hy al zynen tyd cn vlyl aen.de stad Lyon wilde wyden en al wat hy nog ontdekken mogt aen haer alleen bekend zou maken. Doch telkenmale hy liet voorstel tot eoijige nieuwe machine deed, wilde niemand hem bet oor ieencn, en men veronaclilzaemdo liern zoo zeer, dal hy eyndelyk geheel en al moedeloos, aen niets meer werkte. Eerlang was by volstrekt vergelen, en den 7 au gusty van het jacr 1834 volgden nauvvelyks twintig menschen liet lyk van Jacquard, die arm en onbekend gestorven, op liet kerkhof by Bullin begraven wierd. Eerst in latere» tyd is den naem van dezen miskenden man weder aen de vergetenbeyd ontrukt, en eene insehryving geopend, om een gedenkleeken voor liern op te riglon maer schande over liet ondankbare volk slechts negen duyzend franks kon men byeen- brengen, terwyl noglans Lyon, door de Jaequardsche weefgetouwen'alleen, jaerlyks twintig millioenen wint. Ziet daer de dankhaerheyd der menschen

De Denderbode | 1864 | | pagina 2