18^ Jaêr 1804. .V 929. VERTREKUREN UVT AELST NAER VERTREKUREN UVT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS ,'S JA !RS. 1 Catholijken, vereenigt u. Wat gebeurt er Het vat geeft uyt wat het in heeft. DEFTIGE PRINCIPEN. Van Gompernolle by Van den Abeel. ODE. Denderm. 5-20 8-30 9-45 -12-25 3-25 6-27 9-iO Guild, Brugge, Oslende 6-37 8-28 12-28 3-15 Lokeren 5-20 8-30 0-00 12 25 6-27 £5 6-18 le en 2e klas langs Dendermonde. Brussel 8-05 12-10 2-50 5-35 5-45 8-45 8-50 «jj Doornvk, Kortrvk, Moesereen, Ryssel (langs Meel). Brus. Anivv. 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 Genei) 6-37 8-28 12-28 3-15 6-18. Leuv. Tliienen Luyk 5-20 8-30 9-45 3 20 6-27 Doornyk, Ryssel (langs Alh) 7-55 5-35 0-f 0 Verv. Land. S-Truyën 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 jfi Niuove, Geerardsb., Alh, 7-55 2-40 5-35 8-50 Gend 6-37 8-28 12-28 3-17 6-18 9-0/ Berger., Quiévrain, Namen, 7-55 2-40 5-35 VAN ANTWERPEN NA ER Sl-Nicolaes, Lokeren, Gend, 6-40 7-30 10-30 3-00 6-10 0-00. VAN GEND NAER Lokeren, Sl Nicolaes, Antwerpen, 6-10 9-05 10 20 2-35 6-15 7-00. Te Lede staen al de konvoys. Te Idegem staen deze vertrekkende van ALli 6-30 0-00 10-40 4-30 7-25 en al de konvoys vertrekkende van Denderleeuw. Te Gyseguem staen stil al de konvoys uytgenomen deze vertrekkende vau Aelst 0-00 des morgens en 0-00 en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 00 00. Te Santbergen staen stil de konvoys van Ath G-30 10-40 's morgens. 4-30 en 7-25 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20 's morgeus, 3-09 6-00 en 9-05 des avonds. Dendermonde, Aelst, Ninove, Geeraerdsbergcn, Ath. VAN J.0KEREN NAER 7-00 7-00 VAN ATH NAER 9-30 3-10 7-45 0 00. 9-30 3-10 7-45 0-00. 6-30 10-40 4-30 7-25. 6-30 10-40 4-30 7-25. 6-30 10 40 4-30 7 25. 6-jU 10-40 4-30 7-25. «uiqne Lessen, Geeraerdsbergèn, Ninove,' Aelst Brussel Hangs Denderleeuw) Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). VAN' GEND NAER Audenacrde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8. naer aelst 7-20 11 25 2-05 5-00 5-; VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6-05 7-30 7-50 11 20 11-50 2-35 0-00 5-40 Ninove. Geeraerdsbergcn, Ath (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 VAN-DENDERMONDE-NAER Brussel (langs Aelst) 7-25 2-20 5-15 8-10 (langs'Mech.)"T>-43 8^57 10^05 3-40' Aelst 7-25 7-55 12-02 2-20 5-15 8-15-. 8-15. 000 8-10 7 30 9-50. AELST, DE.\ 18 JUNY 1864. Zeker is 't dat de Catholyke zaek ernstiger dan ooyt bedreygd is, niaer niet min zeker is 't dat de Catholyken meer dan ooyt op d'hoede zyn. Eenen doodelyken oorlog is tegen den Catholy ken Godsdienst verjkïaerd, en om dien oorlóg gemakkelyker te konnen voeren, is de vernieti ging of ongenadige verdrukking tegen onze eon- stitutionnele instellingen vastgesteld. Op de woedende declamatiün der liberale komedianten in de Kamer is in de openbare tribunen den schandkreet gevolgd van A bas les Calolins Wech met de CatholykenEn minister Frere heeft gladaf in zyne redevoering durven uytkra- men (lal het aenzyn der Catholyken aen 't bewind een gedurig gevaer voor Belgiën zou wezen Dit is dus de veroordeeling, de verbanning duy- delyk uytgedondércl tégen de Catholyken en bet maconniek aenrandingsplan bloot gelegd Hoe verre zullen die aengevuerde driften gaen Dat de liberasters het afwachtenIndiende kiezingen, die noodzakelyk welbaest moeten plaets hebben, niet beantwoorden aen den wensch van liet maconniek überalismus, wat blyft er aen 't zelve over De kasseysteenen van •1857 en niets anders.De liberasters hebben nu 't masker afgeworpen, zy konnen niet meer loochenen en voor de Belgen is alle begoocheling onmogelyk geworden. Het maconnismus is in ons land 't geen bet overal is, ter uitzondering dat het hier stouter en meer ondernemend is, omdat bet steunt op de byzondere bescherming van deze die de magt in handen hebben. Maer kan en zal die magtbezitting blyven duren Neen, als de Catholyken zich vereenigen, zich moedig loonen en onverschrokken hunne vryheden handhaven daertegen kan geene verdrukking opkomen, want hunne magt is diendobbel in het land tegen die der verdrukkers. Weest dus ge rust, Catholyken, maerblyft op uwe hoede, toont dat gy Belgen zyt uwer voorouders weerdigvan welke den magtigsten vorst van zynen tyd zegde: dat zy getrouwe onderdanen waren, maer geene, slaverng verdroegenen met dit wezenlyk en daed- zakelyk te toónen zal 't sectariscli liaspelken zyne oorekens wel intrekken. Zyt daervan ten volle verzekerd. Sedert eenigen tyd, is er te Brussel een Catho- lyk-patriotiek genootschap ingerigt 't welk, ge troffen door de schandtooneelen die in de Kamer onlangs hebben plaets gehad en door de drey- gende houding tegen Catholyken ontstaen, in algeineene vergadering eenstemmiglyk besloten heeft van 1° Op voorstel van M. Victor Van den Broeck, een adres te sturen aen den achtbaren heer De- champs, om hem te laten weten dat hg en zyne vrienden der Kamer mogen rekenen op de yoed- keuring van g'heel de Catholyke denkivyze voor de maetregels die de minderheydin den constitu- tionnelen zin, zou konnen nemen met het doel van zich te onttrekken 't zy aen de onwettige drukking van gouvernement't zy aen de beledigingen van 't geweld. M. Van den Broeck heeft zynen voorstel ont wikkeld in eerfe, geestdriftige patriotieke rede voering, die zyne gansche verkleefdheyd aen onze constitutionnele vryheden heeft doen uyt- schynen, en dan ook zynen voorstel met algemeene stemmen heeft doen aenveerden. De vergadering heeft daerby besloten dat er daervan berigt zal gegeven worden aen al de Catholyke genoot schappen des lands en dat deze zullen aengewak- kerd worden dit voorbeeld te volgen van consti- tutionnelen wederstand aen het stelsel van ge weld en onwettige drukking die het gouverne ment op de Catholyke meerderheyd der Kamer zou willen doen wegen. 2° Zekeren heer Mussche heeft den volgenden voorstel aen de vergadering gedaen welken ins- gelyks met eenparige stemmen is aengenomen geworden Namelyk dat de vergaderingmet i de aenstaende kiezingen, eenen oproep zal doen aen al de vrienden onzer onafhanglykheyd en der vryheyd zonder uytzondenng van denkuryze, maer steunende op de Gi ondwet, op de overleveringen van het natiónael Kongres en den edelmoetligen géést die de patriotten van i 830 bezielde, om ge- zamentlyk met moed die principen te helpen hand- haven en krachtdadiglyk te ver (ledigen. Behalve de deftige besluytnemingen die wy hooger aenhalen, heelt, de vergadering nog an dere maetregels vastgesteld en onder andere dezen van de voortrelfelyke redevoeringen dooi de Catholyke hoofdmannen in dë Kamer uytge- sproken, geheel 't land door te verspreyden. Wy uyten den vurigen wensch dat zy in 't vlaemsch vertaeld worden voor de streken waer die tael gesproken word. Men is liet eens geweest om de krachtdadige en moedige houding te pryzen waërmeê den Generael Greindl, gewezen minister van oorlog, de vergadering voorgezeten heeft. Moedig aen dan, Catholyken, overal genoot schappen gelyk te Aelst, te Dendermonde, te Ninove, te Geeraerdsbergen, te Gend, te Leuven, te Audenaerde, te Cruysnautem, te St-Nieolaes, te Brugge, enz. enz. enz., dit is den eenigsten middel om het maconniek liberael schrikdier in te toornen en volkomen magteloos te maken. Met de vereenigde krachten van al hare leden, is de Catholyke deukwyze in Belgiën onverwinbaer, met hare vereenigde krachten zal zy den gezworen vyand van Godsdienst en Vryheyd doen verblce- ken en sidderen, zy zal hem verpletteren en dan het pluymken op den hoed mogen steken dat zy 't Vaderland van zynen gewissen ondergang zal gered hebben. Moedig magt.. aenEenilragt maekt Waerby komt het dat Vleyerman en Belediger uyt iLVeiJmd metzoeveelgee.sidrifL een laslerboekskén vol hael en gal legen de Jesuileu onder hunne nesener- j-^agt laeJafjen. ming nemen Waerby koml liet dat zy met zooveel be lang en iever de verspreyding van dil boeksken hier le Aelst zoeken te verdedigen Waerby komt hel dat zy zooveel hertzeer loonen omdat men dil boeksken met hoopen op de merkt in stukken scheurde, gelyk een IrefTelyk volk gcwoonlyk met slechte boeken doel Dit komt hierby, dal zulke kerels 't liei'te vol haet en vyandschap hebben met alleen legen de jesuiten, maer tegen al wat religieus of geestelyk is. Zy vinden in dit laslerboeksken hunne eygene gevoelens, zy zeggen inwendig 't geen het boeksken van 't. begin tot het eynde met de brusselsche belaelde schreeuwers her- haeltWech met de jesuiten in hoop van later te kon nen roepen Wech met de priesters Wech met de Kerk Wech met de religie Wech met God zelfGelyk nog onlangs eenen verwaenden kwant van hunnen has pel te Brussel uytbraekleDaerom is dit boeksken hun zoo lief, daerom beschermen en verheffgn zy het tol aen den hemel. Deze doenwyze van het koppel van twee moet ons niet verwonderen. Wat hebben zy tot nu toe anders ge daen dan vechten tegen priesters en godsdienstNoo- digen zy de burgers niet gedurig uyt om op het slad- huvs den klap van T schuym der goddeloosiieyd of op den schouwburg vveynig stichtende komediespelen te gaen aenhooren of bywoonen Huppelen zy niet van .blydschap telkens dat de regenlie ol' 't gouvernement een besluyl neemt dal nadeelig is aen Kerk of geeslelyk- heyd Moeten wy hier erinneren de afschaffing der broederschool, de afschaffing der wettige vergoeding voor huyshuer aen onzen zeer eerw. heer Deken, hel verslag "over de petitie voor eene tweede parochie-kerk, de weynig beleefde antwoord aen Z. il. den Bisschop en de petitie van't gemeenlebestucr legen den alge- mêenen wensch nopens de kerkhoven, en eene menigte dergelyk-e maetregels waeraen zy zoo heitelyk loe- juyehen Moeten wy erinneren al hunne lasteringen tegen onzen H. Vader den Paus en zyn lydelyk beheer, dal zy als tyranniek beschryven en wenschen vernie tigd le zien Van daeg nog geven zy niet in hun blad een zoo parlydig verslag over de zittingen der Kamer, dat zy de schitterende redevoeriugen der Catholyken als armzaligen rimram met verachting voorbygaen, en de onverdiende en dolzinnige uylvallen van eenen Bara en consöorten tegen al wat godsdienstig is, in 't lang en in 't breed meëdeelen En mèii zou kunnen twyfelen dat wy hier met gezworene vyanden van de Roomseh- Catholyke Kerke le doen hebben Maer hunne poogingen zullen niet gelukken. Ons Catholyk volk is nog le zeer vastgehecht aen zyn geloof om zich niét hunnen verzuerden bolermelkpap te laten vergiftigen het heeft verstaen wal al galle er achter hunne berekende vriéndelykheyd en belcefdheyd zit. Judas had ook eenen gezeemden toon en een vriendelyk gelaet, toen by zegde Wees gegroet, Meester, en de Catholyken hebben meer als genoeg met eenen Iscarioter. Als Vleyerman en Belediger uyt 't Verbond hiin komen wys maken dal er in gemeld boeksken anders niets staet dan een getrouw en nauwkeurig verhael van openbare debattenzy zullen die twee kerels naer den uyl zenden om hem te vragen wat verschil er be- staet tusschen licht en duyslërnis, want die twee groote lichtverspreyders ontlerscheyden tusschen goed en kvvaed gelyk den uyl tusschen klaer en donker. In de zitting van 14 juny heeft onzen achtbaren afgeveerdigden, den heer De Naeyer, eene schit terende redevoering voortgezet die hy zaterdag begonnen had en die geheel het ministerieel lias- pelkfsn van deeg op de pynbank drukte. Den spreker heeft aeugetoond dat men op de banken der reglerzyde geen enkel lid' kan aen- wyzéu, wiens verledene tegenstrydig zy mét de hamels vryheyd. Indien er de regterzyde van spréékt in liaer programma, is liet enkel alleen om vrank en openhertig aen liet land te bewyzen dat'het louter uytvindsels zyn als men beweert dat zy met een beschermend of terugwerkend stëlsel wilt aen 't bewind komen. Hy bevestigt de belofte, door M. Dechamps gc- daën, van de openbare uytgaven te verminderen door liet vereenvoudigen der administratieve doolwegen en de vermindering der moeyaldery va^ den Staet in liet domeyu der openbare werk- zaemlieyd. ;Den voortreffelyken spreker beeft met .cyfers bewezen dat de regterzyde liet beste deel van bét overschot der openbare penningen kan toe passen aen de vermiiu|ering der lasten die op de volksklassen drukken. Handelende over de afschaffing der octroyën, heeft den redenaer doen zien dat die hervorming veel te duer gekost heeft. De accynsregten zyn mei'kelyk verhoogd. De regten op den genever zyn 63 ten 100 vermeerderd. De 'regtén op het hier, den drank van den werkman, zyn meer dan 100 ten 100 verhoogd. Schroomelyke belasting die op 't volk alleen drukt, wyl de ryken wyn drinken. M. De Naeyer, gaf nog de volgende vreef aen 't. ministerie Sedert 1860 tot het eynde van 1864, zal den gemeentefonds 68 millioen opge- h**gt ltebben. -ie dei_bedeeling gedaen ge- tVevswr—lu imfViomr—oyn aen de gemeenten zonder octroy, die er voor 34 a 35 millioen toe bygedragen hadden. Brussel alleen heeft 12 millioen voor zyn paert gehad, 't is le zeggen de dry vierden van hetgeen de 2400 gemeenten alle te samen hebben gehad. Is dat regtveerdïgheyd Maer daerop antwoorden de liberalen niet. Overgaende tot de ontvoogding der samenle ving, toont ten spreker aen dat zy niet gemaekt is ten voordeele van 't burgerlyk gezag, maer ten voordeele der vryheyd. De burgerlyke magt voert de besluytselen der Kerk niet meer uyl, maer zy mag ook in het domeyu der geesten de zending niet veroveren die de Kerk oefende. Wat het onderwvs betreft, hieruyt, zoomin als uyt alle andere zaken, mag nooyt eene voort durende verhooging spruyten van de openbare uytgaven. Den redenaer sluyt door eene wel sprekende protestatie tegen de doctrinaire aris tocratie die liet land wilt belieerscben, plaetsen, eeretitels en staetsvoordeelen uytdeelende vol gens haer goeddunken aen bare lievelingen, immers den heer De Naeyer heelt met kracht en klem dien hatelykeu maconnieken kozynljes- winkel gegeessèid en zich als warmen verdedi ger aengesteld eener politiek van vryheyd, on- partydigheyd en gespaerzaemheyd, die zou inge huldigd zyn geworden, hadden de sehandelyke inlriguen eener alleenheerschende koterie'de de vaderlandslievende zelfsopoffëring van de Catholyken niet komen very del en. Ook daegs nadien is den geld minister Frère in 't harnas ge sprongen om de doorslaende redevoering van M. De Naeyer te bevechten. Maey den man schermde in 't wild hy zocht en herzocht naer eenen zwakken kant dier redevoering, maer liet was mis, alles was zoodanig gevuld en versterkt, datlden driftigen tegenkanter zich aen eene soort van liberael Donquicliottismus moest overgeven. Daerom brak zyne woede los en Broeder Orbanus was bly er met de kosten van eenen kolerieken uytval af te komen. De Kamer had de voorlreffe- lyke en kruvmige redevoering van den heer De Naeyer te wel verstaen om zich door opgeblazen en van binnen hollen klap van M. Frère te laten foppen. Hoe rap en slim men den geldminister Frère wilt doen doorgaen, nog beeft hy de vaen moeten stryken voor M. De Naeyer en zich eene klopping getroosten die hy nog'al lang zal ont houden. I Aelst, 13 Juny 1864. Mynheer den Denderbode, lk heb daer gisteren de visicl gehad van nen zekeren mynheer Van Kompernolle Wannes was juysl bezig met my te scheeren. Dien heer kwam expres van Brussel om by my le komen informeren wat er hier voorgevallen was 5 propos van Pater Huygenszegde hy, en wy hebben hem alles gezegd wat wy wisten. Mvnen Marcus heeft alles nettekes op papier gezet wat ik u hier zend met hoop dat gy dit een plaetsken in uwe gazelle zult geven. Uwen onderdanigen Dienaer, BELLARMINUS EZECH1EL VAN DEN ABEEL, Meester Schoen- en Bottenmaker in 't fyn. Van Compernolle. (Binnenkomend). Is 't hier dat den Schoenmaker Bellarmien Echiel Van den Abeel woont Bellarmien Om u le dienen, Mynheer. Kompernolle. lk ben Van Kompernolle, g'heel 't land door gekend Ik koom expres van Brussel om hier eenige informatiën te nemen ovpr die fameuse historie van uwe regenlie Ier gelegenheyd der eerste vryspraek van dien Pater daer té Dendermomle. Bellarm. Dit is al wal geleden, mynheer. Kompkkn. - lk weet het; ik had vroeger gekomen, maer 'k hoorde dal er appel was en heb raedzaem gevonden te wachten. Nu dal de zaek ten voile gedeci deerd is, kome ik in hoop dat den man, die zich zoowel geïnformeerd loont in den Denderbodemet zal refuseren mv au courant te stellen. Bellarm. Met plezier, mynheer. Hjer is Wannes, den Barbier, die onder geen hoender gebroeyd.is, en Marcus, mynen jongen wy zullen u alles vertellen wat wy weten, er is sloffe van materie genoeg om een schoon komedieken te maken. Kompern. Het is juyst myn projekt. Er is hier nen theater Bellarm. Ja, voor de liberalen want, zeggen Vleyerman en Belediger uyt 't Verbond, de Catholieken gaen maer te Brussel naer 't spektakel. Kompern. Hewel, de Catholieken zullen myne ko medie le Brussel bywoonen, en ik zal hier eene repre sentatie of twee komen geven voor de Aelstersche liberalen. Bellarm. Om geenen tyd te verkwisten, ik onder stel dat gy den Denderbode gelezen hebt en de hoofd zaken reeds weet. Kompern. Ik heb olies gelezen en nog veel daerby hooren vertellen. Den fond heb ik vast 't is van den eepen kant den burgen^pester die order geeft aen den en van den anderen kant deburgery die pretendeert dat zy aen niemand rekening te geven heeft van 't geen zy binnen buys doet. 'K en moet u maer kwesti on neren over eenige vieze trekken die kapabel zyn het publiek te doen lagchen. Par exempel, wal is er al voorgevallen als den vrygesproken fliuys arriveerde Wannes. - 'K zal 't ik u zeggen. Het was tien uren van den avond. Hy wierd door de treffelykste heeren der stad uyt de voituer genomen en op hunne schouders binnen huys gebragl. Op slraet stonden er met duyzende menschen die vivut riepen. Daer kwam den poliliekom- missans met zyne mannen om hel volk uyteen te dryven; maer 'i was onmogelyk. Ondertussehen had een burger regiover de poort van 't koilegio binnen huyse eenige keerskens aengesteken. k Doe die keersen uyt, bromt den kommissaris. Den braven burger verschrikt, neemt zyne keerskens weg, maer ontsteekt in de plaets al zyne quinqnets voor de venster, en den kommissaris stoud te kykeu gelyk nen hond op een zieke koe. Bellarm. Men zegt dot er hierover ruzie geweest is tusschen den kommissaris en eenige jonge heeren. Maer dit had geen gevolg. Kompern. lk heb hooren zeggen dat dien avond en ook den volgenden, wanneer men gedecideerd had eene algemeene verlichting te doen, zekere dame nog al aerdige antwoorden gegeven heeft aen de politiemannen. Weet gy daer iets van Bellarm. Marcus zal u dit vertellen hy stond er den eersten avond by. Marcus. Gaet, zey de dame die voor hare deur stond, zeg aen den kommissaris dat madame dertig keerskens ontsteken heeft, en indien hy nog eens zend, zy er zestig zal doen branden. Wannes. Inderdaed des anderdags stonden al hare vensters vol lichtik heb het gezien. Men zegde my dat dat den politieman wederom geweest was, maer dan met de komplimenten van burgemeester en schepenen. Kompern. Drommels Wat hadden de schepenen hieitneé te doen Den burgemeester is alleen belast met de politie, dat en regardeert de schepenen niet meer als nen koeywachter. Bellarm. Het is noglans zoo. De politiemannen hadden bevel g'heel de stad rond te gaen, van deur tot deur, by al de Catholieke familiën, met de komplementen van BURGEMEESTER EN SCHEPENEN, dat het verboden was van te vieren. Maer 't was al boler aen de galg zy kregen over al eene buys voor antwoord. Kompern. Wat den burgemeester aengaet, 'k heb te Brussel hooren zeggen dat hy nog al nen goeyen duts is, incapabel van aen menscli of bcesi eenig kwaed te doen maer dat hy opgewonden word door zeker koppel van twee, dat g'heel de regenlie by den neus leyd Maer wy spraken van die madame. Wal antwoordde zy den tweeden keer aen den politieman Wannes. Zy vroeg hem Hebt gy aen den burge- meester gezegd wat ik u gisteren geantwoord heb 0 neen, madame, ik wil u niet beschuldigen. Hewel, ga, zeg hem dat ik gisteren maer in 't fyn deed, maer dal ik van daeg in 'l gróf doe ten zynen dienste en ten dienste van zynen fameusen scheper.. 31arcus. En daer den Sampetler nog zegde Gy wilt dan blyven op uwen pool spelen antwoordde de dochter die by hare moeder stond Excuseer, jongen, ik speel op geen poolen, maer wel op de viool van mynen vader, als 't van myn goeste is. Kompern. Die arme politiemannen moeten dien avond nog al affronten gehad hebben. Bellarm. 'K geloof het wel. Het was voorop ge- welen dat het verlichten ging verboden en belet worden en daerom was er niemand haestig om den eersteü te zyn. Eene juffer die met hare moeder een groot huys

De Denderbode | 1864 | | pagina 1