TE HEREN b twooiil nam hel op zich mi begon in den vain vond le omsteken. Nauwelyks brandden er twee of dry bougiën, of twee Snmpotlcrs kwamen de poort in en vracgden naer madame, die niet l'huys was. De juffer die boven bezig was riep bun een oogenldik to wachten, ontstak al bare bougiën en kwam dan zien wat zy wilden. Kompern.la, 'i was zeker't ordinair liedje De komplemonlen enz. Bf.i.i.aum. Juyst. Vrienden, sprak de juffer, doet de komplementèu aen die heeren, en zegt bun dat zy meester zyn op bel stadhuys, en dat ik meester ben t'mynenl. Do-bougiën branden en zullen uytbranden. Maer, juffer, in wiens naem zullen wy spieken In mynen naem. Haer uwe moeder? Moeder is niet l'huys, ik alleen zal verantwoorden voor alles Maer9 Neem, dacr is myne visietkaert, gy bebt ze maer af te geven. En daermcé was 't spel uyt. Wannes. lly een bejaerde dochter van myne kennis kwam ook non* Sampetier. Zy pakte hem by de armen en al huppelende Kom, vriend lief, riep zy luydop, laet er ons nen flikker o.p dansen 'k ben toch zoo bly dat alles zoowel a'fgëloopen is allons, een spronksje voor de reglers van Dendermonde. Den armen Sampetier kon zich moeyelyk van haer los krygen. Rf.li.arm. -By cenen heer kwam de meycl binnen rooi de lyding dat oenen politieman voor de poort stond <m naer hem vraegde. Ga, sprak by, zeg dal er niemand t'huys is, en kom weÖr. Als-zy terugkwam, hewel, verbod van te vieren, eh Ja, mynheer. Ga u seffens naer boven en ontsteek al de bougiën. Zoo wierd overal het verbod aengenomen. Marcus. De politiemannen hadden bel overal even erg. In al de stralen liepen geheele benden jongens en ander volk achter hun, en iederen keer dat er eenen uyt een buys kwam, wierd by zoo solcmnoel uylgejauwd, dal bet den g'heclen avond door gansch de stad een onophoudend gejauw was. Jk'had waerlyk compassie met de Sampetters, die monselien konden daeraen toch niets doen. Kompkrn. Men heeft mv ook iels verteld nopens de (lrnpeaux. Wat is da er van Bellarm. - Den vrydag wapperden er in alle straten; men heeft er wel aen 600 buyzen gezien. Den zaterdag, die bier den merktdag is, slaken er nog zeer veel uyt, om de buytenlieden onze vreugd te laten meêdeelen. Wannes. filet komiekste van al is, is dat men dien •zelfden zaterdag den geboortedag des hertogs van Bra- band vierde, en dat burgemeester en schepenen stads drapeaux niet hebben durven doen uytsteken, waer- sehynlyk uyt vrees van voor mededeelors aen d'alge- meènc'blydschap aenzien te worden. Maer de militaire overbeyd heeft die serupulen niet gehad zy heeft op hare buyzen en gestichten de drapeaux doen wapperen. Marcus. Dit doel my errinneren aen eene schoone poets die eene simpele dochter onnoozelyk aen ceuen heer van groven liberalen kaliber gebakken heeft. Al de gemeene huyzekens der slraet, vvaerin beyde woonen, waren met drapeaux versierd het hare was hykans alleen zonder drapeau. Wat gedaen Zy gaet by den heer gebuer en vraegl eenvoudiglyk Mynheer, gy en zult toch uwen drapeau niet uytsteken Zoud gy de goedheyd willen hebben my denzelven voor eenen dag te leenen, 'k zal er toch zoo wel zorg voor dragen Den gebuer trok een koppel kattenoogen open en gezwind gelyk den weerlicht vloog 't onnoozel schaep de deur uyt ouder eenen vloed van dpjoapq woor den die aen zulke kwanten eygen zyn. Kompern. Is 't vvaer dat den politiekommissaris over al die feylen geverbaliseerd heeft Bell arm. Zoo zegt men doch ge kunt denken wat voor een moeyelyke laek het zal wezen vier a vyf hon derd menschen met nen keer voor den tribunael van den suge de pé te brengen om wal keerskens in 'l binnenste hunner huyzen gebrand te hebben. Maer ik peys dat de politie slimmer zal wezen en drt;potje stillékens gedekt laten want 'k heb hooren zeggen dat, wierden de sengeklaegden verwezen tot vyf franks boete of eenen dag kot, zy de vyf franks in 't kot zouden verzitten en met de gespaerdë vyffrankssLukkea eene. lustige maeltvd nuuueii eu tens wef doortreKken op ae gezondheya van burgemeester en schepenen. Kompern. lk versla het fyn dezer zaek, en is zulks het eynde der geschiedenis niet, 'i zal toch koonen 't slot myner komedie zyn. Bellarmien, Wannes en Marcus ik bedank u wel van uwe goedheyd en groete ulieden. Ik hoop dat er naer myn komedioken veel volk zal komen kyken Men leest in het parysche blad la France .liet belgisch kabinet, dat eene aenstaende ontbin ding der Vertegenwoordigers-Kamer had aengekondigd, schynt te acrzelcn om dier. maetregel te nemen. Hy word noglans langs om dringender. De redetwisten die komen plaets te hebben, hebben getoond dat de respec tieve krachten der twee partyen dezelfde gebleven wa ren, en dat dezelfde redens, die het kabinet van M. Rogier gedwongen hadden het gezag af te leggen, hem verpligtten hetzelve niet onbepaeldelyk te blyven be houden. Hot is allyd gevaerlyk de vaische toestanden ite willen verlengen, want de driften willen op en de ■verbittering groeyt aen. Het kabinet beeft vvezentlyk maer een ding te doen, namelyk het land als regter over den toestand te laten beslissen. a Twee programmas zyn in tegenwoordigheyd dat van het liherael kabinet en dat van M. Dechamps, die de bewarende party vertegenwoordigt. Het land zal te kiezen hebben tussehen de vrygevige eu vooruylgaende hervormingen welke de bewarende party voorstelt, en den slalu quo, in den welken de party die zich Hberael noemt, zich onbeweeglyk blyft opgesloten houden. De eerste grondbeginselen en eenvoudigste beta- melykheden van het vertegenwoordigend stelsel tee kenen aen het kabinet zyne gedragslyn aflanger aer- zelcn, is aen zich zeiyen en aen. hel gevoel des lands twyfelén. OPROEP AEN DE GOEDE BURGERS. M. Frère heeft op de tribuen het scliandclyk spel van 1857 hernomen nog poogt by de driften aèn te hitsen opdat er geweldenaryen zouden gebeuren. In deze om standigheden is hel de pligt van alle goede burgers zich onderling te verslacn om de orde te handhaven, om de eyguidommcn en de persoonen te bcveyligen. Wanneer het onze wettige verdediging geld, moeten wy niet achteruyldeynzen. Dat men zich dus overal onderling versla om des noods de ruytenbrekers en kasseyaposiels te ontvangen gelyk zy het verdienen, om te tooncn dal, lerwyl zy revolutie of burgeroorlog slo kon, wy gerceèl zyn de orde, de vryheyd en de opmbare rust met lamlendig te laten slooren. Gazette van Thielt. .NIEUWE Ml LI OEN EN VOOR ANTWERPEN. Wy lezen in den Nouvellisle van Gend Wy vernemer, uyt echte bron dat, zoohaesl het doklinarj,scli ministerie er toe zal geraekt zyn de bud getten te doen stemmen, den minister van oorlog M. Chazal eene nieuwe subsidie van eenige millioenen op nieuw zal vergen om de onkosten, reeds voor af door anticipatie aen de vcrslerkingswuken van Antwerpen gemaekl, le dekken. Wanneer zal dan die onophoudende afpersing van milioeuen, welke de sehatpligiigen moeien betalen, eyndigen Als de kiezers de liberalen overal aen de deur zullen gezet hebben. Wy geven hieronder de voorwaerden eener nieuwe Pauslyke ol' Roomsche Leening van 50 millioenen franks, waerover wy in volgende Nrs zullen handelen. R00IY1SCHE LEENING 5 V.'.N 50 IMLIOEN FRANKS (Afgekondigd hy Pauselyke breve van 26 Maerl 1864). Obligatiën aen den drager van 100 fr., 500 fr., 1000 fr., gevende o 25 jr. 50 jr., jderlykschen intrest per zes maendelyksehe koupons, betaelbaer aen den drager den 1 October en den 1 April te Hoornat.Napels, ParysBrussel, Antwerpen, Amsterdam, Londen, DublynFi ankfort, Weenen Munchen, Berlyn, Lucerne, Madrid, Lissabon. Afiosbaer in 56 jaren per jaeiiyksehe trekking. BYZONDERE VOORWAERDEN DER LEENING VOOR DELLEN DEB INSCHRYVING. ■1° De obligatiën van 100c, 50(» en-100 franks zullen betaelbaer zyn aen pari. De betaling zal gedaen worden tegen aflevering van den titel. De voorwaerden zyn die der leening van I860 de inschryving brengt de onmiddelyke storting mede. 2° De rente van o zal inloopen te rekenen van I april leslledcii. Zy zal betaelbaer zyn by helft, den I oeioher en den i april van ieder jaer, 'onder anderen in de Bank van Grond en Nyverheyds-Krediette Brussel, in de sukkursalcn, hy de gewoone Agenten en de ban- kiers van hel pauzelyk Gouvernement. De inschryvers zullen aldus eenen sedert den-d april lestleden loopenden intrest genieten. 3° De aflossing zal gedaen worden aen pari, by jaer lyksehe trekking op i july, en de uylbeialing der ïiytge- komene cerlitikaleii, den 1 october opvolgende. l»aer word ten dien eynde, van het jaer I860 af, "l °/0 van het kapitael bestemd, alsook de intresten der obligatiën die zullen tenigbetaeld worden. Voordeden door de Bank van Grond- en Nyver- heyds-Kpediet voorbehouden aen de inschrijvers der twintig eerste millioenen, tot den 10 july' 1804. Den keus dien Zyne Heyliglieyd heeft govveerdigd te doen van dc Bank van Grond- en Nyvcrheyds-Krediel als bemiddelaer van liet nogocieeren der roomsche lee ning, magtigl deze instelling aen de iuschrvvors der twintig eerste millioenen dier leening, welke hunne storting zullen doen vóór den 1 0 july, eene hoogst voor- deelige deelhebbing aen te bieden in het kapitael van de Maetschappy van Internalionael Grond-Kredietgesticht onder het bestuer van de Bank van Grond- en Nyver heyds-Krediet, van Brussel, en van The yeneral Credit and Finance Company, van Londen. Daer worden maer honderd vvflig franks geroepen op de aktiën der Maetschappy van International'! Grond-Kre diet, te Londen en te Brussel met eene iivlncmende gunst onthaeld. De overweerde dier titels kan slechts altyd aengroeyën, dank aen de uytgcslreklhoyd van de betrekkingen der Maetschapgy van Internationnacl Grond- Krediet in gansch Europa, wen haer princiep en haer meeanismus, aen de zekerheyd barer operaliën en evn- delyk aen hare uytgeslrekte middenwissels van leon- kapitalen van het een land lol het andere. De aktiën hebben, inderdaed, niets le duchten van hare verqelv- king met die van omeven welk ander grond geslicht, ware het zelfs van het mccstgekendc en hestbefaemde van allen het Grond Krediet van Vrankryk, welks aktiën aen den tegenwoordigen koers, voor de eerste inschru- vers, omtrent 1500 fr. overweerde verbeelden. Zy bezit ten eenerzyds, dezelfde inwendige elementen van voor spoed. Zy bezitten daerenbovcn, anderzyds, het element van winsten waervan het Grond-Krediet van Vrankryk beroofd is. en t welk voortkomt van het vermógen van koop en herverkoop der eygeiulommen. De Belgische Bank van Gronde 'Syveihcyils-Kr*J:~* r-v 200 f.-., (dit is met ccrie over- weerde van slechts 50 frvoorde inschryvers van de 20 eerste millioenen der roomsche leening, een bepaeJd getal aktiën der Maetschappy van International Grond- Krediet, dus Eene aktic (kostende 200 franks), voor den inschrvvcr aen eene roomsche obligatie van 500 fr Tu-ee aktiën (kostende 400 franks) voorden inschrvver aen eene roomsche obligatie van 1000 fr. En zoo voorts, al rekenende op den voel van twee aktiën per eene roomsche obligatie van duyzend franks. Veronderstellende dal die twee aktiën, gedurende dé eerste jaren, maer 60 franks intrest opbrengen (dit is 30 fr. per aktie), en voegende deze som bv de 50 franxs opgebragt, door de roomsche leemng 5 komt men tol eene inkomst van 110 fr. voor 1400 fr. gestort, het geen omtrent 8 geeft. De aktiën der Maetschappy van Internalionacl Grond- Krediet aldus bekomen, zullen onvervremdbaer moeten blyven tol den 31 maert 1865. Voor meerdere byzonderbeden over de Maetschappy van Internalionacl Grond-Krediet, verzoekt men diegenen van de inschryvers der roomschetob!igatiën die zonden wensehen de voordeelen te genieten welke de Bank van Grond- en Nyverheyds Krediet hun als bemiddelaer der roomsche Leening aeribied, dat zy de hrochuer raedplegen tot titel dragende Praktisch vertoog van de Grond-operatiên der Maetschappy van Internationaei, Grond-Krediet en der Bank van Grond- en NyvEKHEYns- Krediet, overzigt hunner huyshoudkundige gevolgen in liet tegenwoordige en hel toekomende, door André LANGRAND- DUMONCEAU. fMen kan liet zich kosteloos hazorgen in de Bank van Grond- en Nyverhcyds-Krediet en by hare korrespondenten in de provinciën en den vremden). Zich te bevragen voor de inschryving der obliga tiën en voor alle inlichtingen by de Bestuerders der Succursalen en de Agenten in de provintiën der Bank van GRond- en Nyverheyds-Krediet, Twaelf Apostelsstraet, N'° 24, en by de persoonen die gelast geweest zyn met de plaetsing der obligatiën van de van de vorige leening. COURESPONDENT! E. ONTVANGEN van M. J. E. le Wachtebeke 6 fr. Geëerdcn korrespondent uyt Ninove, ik bewaer dit beetje voor eene andere oinstandigheyd. Ik spreek er nu niet van om er later een krachtig gebruyk te konncn van maken. Een koninglyk besluyt van lOjuny aenveerd de ontslaggeving van M. C. De Mulder, schepen te Vlierzele. By besluyt van 10 juny is M. A. Dumon, oud-mi nister van openbare werken, grondeygeuaer, woonach tig te Brussel, koncessionnaris verklaerd van eenen yzeren weg van Lokeren daer Zelzaete. Men schryft ons uyt Esschene, 15 juny 1864 Verleden zondag 12 juny, heeft alhier een luysterrvk muziek-feest, plaets gehad, ingerigl door onze Jonge Koormaelschappy met de edelmoedige medewerking van de heeren B. Vereertbrugghen, pianist, H. Carpen- lier, clarinetist, beyde laureaten van de brusselsche muziekbewaerschool, en J. Dom, solo-fluyt by hel regi ment dei Grenadiers. Dit feest door ovcrschoon weder begunstigd en ge geven ten behoeve der armen, ondersteund door het genootschap van den H. Vincenlius-a-Paulo, mag zeker onder de schitterendste gesteld worden welke hier in den omtrek ooy.t plaets grepen. De by/ondersle inge zetenen van hel kanton Asselie hadden hel zich ten pligte geacht het edelmoedig poogen onzer jeugdige toonkunstenaars te kunnen tocjuychen, en de uylge- voerde stukken der vremde kunslenaers wierdeu tel kenmale met het warmste Imndgeklap bejegend. Eere zy die liefdadige heeren die hunne kunst zoo welwillend Iconen lol leniging tier ellende van onze armen, wier hertelyken dank hun steeds zal byblyven. Do m slim Den Egout dnParlement is eenen klepper die positief zyne subsidiekes goed verdient. Hv is per momenten zoo geestig dat ge er van in slacp zoud vallen. Dat gaet zoo verre dal indien den Egoul niet bestond men hem zou moeten uytvinden. Ziehier wat die kurieusc gazel zoo af vertelt M. Cara heeft gediskuteerd wal cr in 'l programma van M. Dechamps staet, en nog meer wal er niet in is (LET WEL). 'T is vooral in dit tweede deel dal de redevoering van M. Bara schoon is geweest. Schoon voor den Egoutnklucrlyk wie zelf vuyl is vind al gauw iels scho.on E11 effeklief dat moet heel schoon zyn voor de lief hebbers de disknssic van iels wal niet beslacl Wy raden aen al onze vrienden en geëerde lezers van geene belastingen meer voorop te betalen zoo lang nen netelachtigen toestand van 011s land blyft voort duren. Manhapigheyd van Peer Ossendryver Den heer Bouvier, den vertegenwoordiger van Virion, die sedert een jaer dal hy de eer heeft in de Kamer te zetelen, zich onderscheydcn heeft door zyne onophoudclyke, onbe- grypdyke en somlyds onbeschofte onderbrekingen, heeft dezer dagen zvn maiden speech laten liooren. Te genover de schitterende redevoering van den heer Jacobs, kon men geen erger uyterste stellen. Na den sierlyken en lalenlvollen spreker, de brutale de ge meene nullileyt Er zyn namen, zegi men, die eene voorbestemming zyn Den lieer Bouvier (ossendryver) schynt ei' een bewys van. De Kamer heeft gelachen, en 't was best wal zy doen kon. De deurwaerders der Kamer zeiven hebben gelachen En, lel wel op, dat hel geene improvisatie was het stond geschreven Zy die op zulke oubetamelyke en ourcglveerdige vvyze den spot dreven met den kundigen heer Soenens, 'hebben in den komieken heer Bouvier eene wel verdiende straf gevonden. Wat willen de ontslaggevers dan toch cyndehjk l at gnen wy u in twee woorden zoggen Aen het teergeliefd schotelken blyven, om alle besturen vol te steken mei vriendekens en broeders om den dwa zen oorlog tegen de klerikaien voorltezettcn ziet daer wat zy betrachten. De belangen, de wezenllyke belangen der Natie, hebben zy daervoor een hert Be kommeren zy zich met het lol van den werkman, die zich verdrukt gevoelt door de ourcglveerdige wetten op den aibeyd van den kleynen burger, die gebukt gaet onder de belastingen 'van den huysvader, die zyne kinderen zich ziet ontrukken door' de luileiyke bloedwet Het is tyd, dat aen het eene eynde gesteld, en met het andere begonnen worde. Het liberalendom hebbe goed zich vast te klampen aen de minister-bank den opkomenden stroom is le mngtig, dan dat liet dien zou kunnen wederslaen. Weiaen heeren doctri nairs de ontbinding, als hel 11 belieft Gy zegt dat het land met u is 'l is dc- moeyte wel weerd var: de kans te wagen (als gy durft). Maendag tussehen middag en 1 ure ts er een ge weldig omveder over Gend losgeborsten, vergezeld van eenen geweldigen stortregen en hagel. Den regen zal veel deugd gedaen hebben, hetzelfde mag niet gezegd worden van den hagel, die veel schade zal hebben aen- gcrigl aen de fruytboomen en de jonge veldvruchten. Rond 1 ure was de duvsternis zoo groot, dat de felste zoneklipsen er geene grootere .kunnen te weeg brengen. Vele dakpannen en verscheydene schouwen zyn afge- waeyd. Eenen afsluylingsmuer van 35 meters lang is_ wj-tvn-UTr-iwurjjuun omversrageu. Wy vernemen dat den donder op verschillige plaei- sen gevallen is, onder anderen te Beirveldc, waer hy eene sclnier in asscbe gelegd heeft toebehoorende aen den bareelwachter van den yzeren weg aldaer. Tc Meulestede is den bliksem langs de schuer in de wooning gevlogen van den genoemden Adam, herber gier. Het bemelvuer heeft eenige stcenen nytgeslagen en de ingangdeur van het huys verbryzehi en is langs de vensier weggevlogen. Te Laerne zyn er uytnemend veel boomen door den wind in den grond geslagen. Men zegt ons dat boven Wettcren den donder op den toren eencr kerk gevallen is. Den 6 dezer is den genaemden E. Tavernier, boerenknecht te Maeter, van eenen wagen klavers ge vallen, en heeft zich daerby zoo deerlyk gewond, 'dat hy korts nadien overleden is. Den 8 dezer is le Haesdonck, eene schuer afge brand, toebehoorende aen den landbouwer S. Buctens. De schade word op 1500 fr. begroot. In den avond van den 12 dezer is den wever G. De Kimpe, te Zele, op den openbaren weg aengerand door eenen persoon der zelfde gemeente, die hem ver scheydene messteken in den nek heeft loegebragt. De wonden zyn doodelyk. Den moordenaei' is aenstonds aengehouden. Men schryft uyt Enghien Den 9 dezer, ten 5 1/2 ure des morgends, heeft den genoemden Defrasne, voddenkoopman, te Enghien, eene moordpooging bedreven op den persoon zyner vrouw, Joanne Cadieu. Hy heeft haer in den regten boezem eene messteek gegeven die eene gevaerlyke wonde vcroorzaekt heeft. Aenstonds aengehouden door eenen brigadier der gendarmerie, verweerde hy zich geweldig tegen hem en bragt hem verscheydene schop pen toe. Toen hy in de gevangenis onzer stad was ge- bragt, poogde hy zich het leven te benemen door het strop het was slechts eenige oogenblikkjen nadien dat men zyn voornemen gewaer wierd. Men heeft aenstonds de koorde afgesneden en hem naer het hospitael ge voerd, waer men weynig hoop heeft hem nog te zullen kunnen redden. M. Hoyois, koncessionnaris van den yzeren weg van Binche naer Lessen, heeft aen den heèr minister yan openbare werken de vergunning gevraegd van eenen yzeren weg van Rousselaere naer Zelzaete, langs Ar- doye, Pitlhem, Thielt, Ruysselede, Aeltre en Eoeloo. Men schryft uyt Moigneiée (Namen) 13 juny Den 7 dezer is te Marbais overleden de genaemde Rosalie Leivavre, weduwe van Nicolaes Leroy, in den ouderdom van 105 jaren. Die ecrbiedweerdige eeuwelinge had nooyt de minste ziekte gehad, en tot haer iaelste uer bleef zy in het genot van alle hare verstandelyke vermogens. Men schryft uyt Bergen, 12 juny De kommissionnarisseu dienen lol alles Gisteren, lmiydegom en bruyd de moeyte willende sparen van geluygen voor hun huwelyk te zoeken, hebben vier kommissionnarissen genomen aen welke zy 25 eenlimen ieder betaeld hebben. Een vreeslyk tooneel heeft verleden donderdag plaets gehad in hot voffrgehorgt Vjyegnis, te Lnyk. Kond 4 uren des morgens heeft eenen man zyne vrouw willen vermoorden. Op het oogenblik dat déze in den kelder ging om brood te halen voor het ontbvt, wierp haren man, die achter heur gekomen was, zich op haer cn zocht haer te verworgen. Opliet noodgeschreeuw der vrouw, kwam hare dochter van 14 jaren oud, loe- geloopen om hare moeder hulp te bieden. Alsdan nam den man de vlugt en liep naer den koer zich in den sleenpul werpen. Hy wierd er echter uytge- holpen door twee zyner gebaren, op het oogenblik dat j hy ging omkomen. De politie van de zaek verwittigd geworden zyudó,T heeft den man aengehouden doch hy is óogenblik'kefyi naer hel hospitael moeten gevoerd worden. Men schryft uyt een steedje van 'l Luxemhurgsche1 Menigvuldige spolprmien, van den lergendslon en regoringslooslen aerd zyn 111 ons steedje in omloop Zy zyn uyt Brussel toegezonden aen de broeders en vrien- den der provintie. Eene derzëlve, omringd van de leus honni soit qui mal y pense is'vergezeld van een eerloos lied, dat niet alleenlvk eene woeste ophitsing is legen een geheel orde van weerdige gccslelyken, maer ook ccne onweerdigc schending dér openbare zedelykheyd. De I party die, 0111 zich aen hel bewind le houden, dierge- lykc middelen gcbruykt, moet wel digi by haren val 1 zyn en is geene nationale party meer. De samenleving bederven om ze le beslieren, dal is voor eene aen- staende toekomst alle bcstucr omnogelyk maken. M. James Marshall, va 11 Leeds (Engeland), roept de acndacht op eenen behoedmiddel tegen de razerny. f Men is er de ontdekking van verschuldigd aen eenen ouden veearts, met name Younll. Dezen geneesmiddel bestaet in gcvvoohlyk zilvcrsal- j peter (nitrate d'aryent) in de wonde te voegen. Den nilrat ontbind hel speeksel, vernietigt de zieklcslol, F treki ze naer de eudeluytcynden en maekt ze onscha- f dclyk. Daerna brand men de wonde, en als zc volkomen j toe is, vryfl men ze om hel lidiecken te doen ver- f dwynen. Neen, de zeven plagen van Egypte hebben niets f dat in vergefyking mag gebragl worden mei de geesels j die zich over hel ïvvolulionnair Halien zyn komen L nederslagen. Gelyk Egypte, en nog meer d:'in Egypte, f heeft het ongelukkige llalieh zyn en bloedregen den burgeroorlog, de oorlogen var. overweldiging en aen- hechting, de oproeren cn muyteryen, de baenslroopery hebben liet bloed met slroomen doen vloeyen, zoodanig dai den grond er van doorweekt isliet heeft zyne springhanen en schorpioenen, 't is le zeggen zvnc kan- wers, zyne schrobbers, zyne knevelaers," zynen budget drymael zwaerder dan onder het oud beheer hel heeft dc konseripiie die zyne jongste zoons neeml cn slagl; het heeft zyne verstandelyke en zedelyke duvsteniissén, honderdmaei rampspoediger en verwoestender dan de duysternissen die de vlakten van don Euphrael en den Nyl plaegden. By alle deze kwalen zyn zich nog eene menigte andere komen voegen welke veel te lang zou wezen hier op te - noemen wy zullen er maer twee aenhalen, omdat zy onberekenbare verwoestingen aenngicn, cn zy het voorlbrensel zyn van eene diepe verontzedelyking. Wy willen spreken van de zelfsmoord en het tweegevecht. Het getal zelfmoorden overtreft alle gekende verhoudin gen, en hel tweegevecht neeml alle dagen eene schrik barende uyl&reyding aen. De dagbladen van Turyn verhalen dat er den 9 te Alexandria eene ontmoeting met het pistool heeft plaets gehad, waervan men de beweegredens niet kent, tussehen M. den gedeputeerden Boggio, die eerst mogt schieten, heeft zynen vvaiul gemist. Het pistool van dezen laelsten gekefsi hebbende wachtte den gedeputeerden Boggio dal hv van zvn regt gebruyk hadde gemaekt, toen "den advokncl Mariom weygerde weer te schieten. Hel voorbeeld des twee- gevechls is van hooger hand gegeven geweestCavour heeft gevochten met Avigdor, Minghetli met Raltazzi Govone, Pcltiiiengo, en eene menigte andere staeismon- nen heliben den degen gekruyst met hunne broeders en vrienden. Zulke voorbeelden moesten hunne vruchten dragen 't is juvst heigeen er gebeurd is. Groolc belooningen verceren in Engeland de groole openbare diensten. Wanneer den Siact er ".ieh niet mede belast, zyn hel byzonderen die hel initiatief nemen. Meestendeels zyn het soldaten en zeelieden, voor dewelke» den Staet lusschenkoml nógtans heeft het tegenwoordig kabinet willen dóen zien dat het ook dc burgerlyke verdiensten weet te vergelden, en op jsyju/ooi'sielv heeft de Gemeente-Kamer ëëne soin vari 20,00 pond gestemd ten titel van nationale gift, ten voordeele van sir Rowland Hill, den uyt vinder van de postzegels. Behalve die som van 20 duyzend pond, beeft hel gouvernement nog aen dien uylstekendeii ambie- naer, heden 70 jaer oud geworden,' zyne geheele jaer- wedde als pensioen verleend. Het is thans 23 jaren geleden dat sir Rowland Hill» baronet en algemeenen besluerder der posten gewor den, het plan heeft kunnen ten uytvoer brengen, het welk hy had opgevat en verdedigd in eeno menjglo vlugschriften, loen hy nog maer eenen nederigen onder- vvyzer was, en de uylslagen, door hem bekomen, heb ben overtroffen alles vvalliyzelvcn had durven voorzien. Van 76 millioco, is het getal brieven, door het Post office verzonden, tot 642 millioen geklommen de cir- kulalie van postbons van 313 duyzend pond tot t6 mil lioen 500 duyzend pond de onzuyveie opbrengst van 2 millioen 500 duyzend pond tot 38 millioen 700 pond. Lord Palmerslon hoeft maer die cyfers moeten aenhalen om de uylgcslroklheyd te doen kennen der openbare diensten nen den stoffelyken voorspoed en de zedelyke verheffing van Engeland door den uylvinder der post» hervorming bewezen. BERGERLYKEN STAND, GEBOORTEN'. Mannelyk 1 o Vrouwèl. 7 HUVVELYKEN. G. Wilmotte, sergeant, met A. Van Langcnliove dicop. OVERLEDENEN". J. De Pré, man Vangcert, mandemaker, 81 j., Meufe- seheutte. R. Geerls, vrouw Ruyssiuek, zonder beroep 44 j., Verkensmerkt. H. D'hondl, w(dcDe Bue, zonder beroep, 65 j., Leopoldstrael A. Goossens, 1 maeiul Schaerbeke. T. Arys, l j., te Nieuwerkerken over leden.- P. Vande Maele, 5j., Mylbeke. M. Franck, 9 maend, Keyzerstraet. C. Ballincks, twynder, 12 j., Schaerbeke. M Van Thiencn, dienstmeyd, 63 j., Nieuvvstraet. M. De Clerek, vrouw Van den Broeek, herbergierster, 35 j., Bierstraet. - G. Thïèffry, kaporael 15 j., Graenmerkl. Om er met 15 july aenstaende in gebruyk van te treden. Het uytgeslrekt Etablissement, gezegd de BORZE VAN AMSTERDAM, ter Groote Merkt le Aelst, zynde Hotel, Restaurant, Kaffehuys. BYZONDERE S0C1ETEYT. Gezegd lokae! zal ook naer gelang der liefhebbers in verschillige deelen konncn overgenomen worden, het eene om tot Hotel-Restaurant of Magazyn le dienenhet andere lot woonst voor den Concierge der gezegde byzondere Soeieteyt. Voorde conditiën zich te vervoegen by M. Leirens- Eliaerl, fabrikant te Aelst, Voorzitter der Soeieteyt. Onnoodig zich aen te bieden als men niet van onbe- rispelyk gedrag is. Studie van den Notaris EVIT te Aelst. VEND1TIE VAN HOOYGRAS EN NAGRAS. 1° Op Dynsdag 28 Juny 1864 ten 10 uren 's mor gens te Aelst-Sehaerbeke 111 de Lelie omtrent het Schalienhuis, 4 koopen Hooygras. 2° Ten zeiven dage ten 2 uren namiddag tot Erpe aen de Molemeerssclien omtrent den Molen van d'lieer De Boeck en aen den Kasleelherg 3-4 koopen Hooygras en Nagras.

De Denderbode | 1864 | | pagina 2