18<k''tlacr. Zondag;, 5 Jiilv 11164. N" 951. VERTREKUREN l'ïT AELST XAER VERTREKUREN! UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAERS. Aen de Catholyke Belgen. M. Alpli. Vast tien Peereliroisi en Bel- lantiien Vast den Abeel. DEN DENDERBODE. Denderm. 5-20 8-30 9-45 42-25 3-28 6-27 9-10 §j Ge-nd; Brugge, Oslende 6-37 8-28 12-28 3-15 Lok eren 5-20 8-30 0-00 12 23 6-27 6-18 4e en 2e klas langs Dendermonde. Brussel 8-05 12-10 2-50 5-35 5-45 8-45 8-50 sf|' Doornyk, Korlryk, Moescroen, Ryssel (langs Meeh. Brus. Anlw. 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 tiend) 6-37 8-28 12-28 3-45 6-18. Leuv. Thienen Luyk 5-20 8-30 9-45 3 20 6-27 jjj Doornyk, Ryssel (langs Alii) 7-55 5-35 0-«'0 Verv. Lanü. S-Triiyën 5 20 8-30 9-45 3-20 6-27 j®5 Ninove, Geerardsb., Alh, 7-55 2-40 5-35 8-50 6-37 8-28 12-28 3-17 6-18 9-0/ Bergen, Quiévrain, Namen, 7-55 2-40 5-35 VAN ANTWERPEN NAER St-Nicolaes, Lokeren, Gend, 6-10 7-30 10-30 3-00 6-10 0-00. VAN GEND NAER Lokeren, SI Nicolacs, Antwerpen, 6-10 9-05 10-20 2-35 6-15 7-00. Te Lede staen al de konvoys. Te Idegem staen deze vertrekkende van Ath '6-30 0-00 10-40 4-30 7-25 en al de konvoys vertrekkende van Denderleeuw. Te Gysegukm staen stil al de konvoys uylgenomen deze vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens en 0-00 en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 00-00. Te Santbergen staen stil de konvoys van Ath 6-30 10-40's morgens. 4-30 en 7-25 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20 's morgens, 3-09 6-00 en 9-05 des avonds. a—gag Dendermonde, Aelst,. Ninove, Geeraerdsbergen, Alh, C unique Sniiiii. VAN l.OKEltEN NAER r 7-00 9-30 3-10 7-45 0 7-00 9-30 3-10 7-45 0 VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 40-40 4-30 Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-30 10-40 4-30 Brussel Gangs Denderleeuw) 6-30 10-40 4-30 7 Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). 6-30 40-40 4-30 7 VAN GEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 4-30 6-00 8. naer aelst 7-20 41-25 2-05 5-00 5-57 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6-05 7-30 7-50 11-20 11-50 2-35 0-00 5-40 8 Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-45 8 VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-25 2-20 5-45 8-10 (langs Mech.) 5-45 8-57 10-05 3-40 0- Aclst 7-25 7-55 42-02 2-20 5-15 8- -25. •25. -25. 6-45 8-0, -45. -45. 00 7-30. 10 9-50. AELST, DE A 2 JULY 4864. Het is zonder de minste verwondering dat wy de ïnaQoiinielve gazetsehryvelaers in 'I. harnas zien springen, om de nieuwe Pauslyke Leening tegen te kanten en te doen mislukken. Ten dien evnde doppen zy de pen in hunnen buylengewoonen gallekoker om wantrouwen by 't publiek tegen het Pauslyk gouvernement- te doen onlstaen en hel zelve als zynen val naby wezen de af te schetsen. De uytzinnigen zy nemen hunne goddelooze wenschen voor de wezenlykheyd en gevoelen niet eens dat de Almogende Voorzienigheyd die op de Kerk waekt, de wenschen der boozen als eene slofwolk zal doen verdwynen, gelyk zy, volgens de stellige belofte van haren Goddelyken Stichter, van over zooveel eeuwen uil yd gedaen heeft. Wel verre dan van Ie vreezen dat de venynige schichten der maQonnieke drukpers tegen het Paus lyk gouvernement, de nieuwe Roornsche Leening zullen verhinderen, wy uenzien eerder die vnyge ma^onnieke aenvulle.n, waeraen wy ons ten anderen hadden verwacht, als wzenlyke en goede aenbeve- lingen by alle ware Catholyken die door de foi tuyn begunstigd zyn. Hel zullen immers de oude laste- raers van den H. Stoel, de nydige vyanden van het Cal hol vk Pausdom, de betaelde vervolgers der Kerk niet zyn, die het vertrouwen in Pins IX by de ware Catholyken, door schimp en lastergil't, zullen komen verminderen. De ware Catholyken kennen die helsche manocuvers van over lang de ware Catholyken beoordeoien die regtstreeksche en zydelingsche drogredens naer weerde, omdat zy geloof hebben en weten dat, als zy in T onvergang- jyk princiep van eeuwige reglveerdigheyd, 't geen den Paus, by uytmuutendheyd, op aerde vertegen woordigt, geen vertrouwen mogen stellen, zy voor zeker oneyndig min vertrouwen mogen verleenen aen een stelsel van eeuwenoude bedriegery die, door de ondervinding van alle tyden, steeds is beschaëmd geworden. Nooyt is'tCalholyk Pausdom aen zyne aengegane verbindlenissen te kort ge bleven, altyd en in alle omstandigheden heeft het, geleyd door dit princiep van eeuwige regtveer- digheyd, met gretigheyd en liefde zyne verbind lenissen ten stiptste nageleefd. Het is daeroni dat wy durven zeggen dat den Paus nog zal betalen als er niemand meer belalen zal, en zulks altyd krach tens dit groot princiep dat Hy tot het eynde der eeuwen moet en zal handhaven. Weet het dan, ellendige vervolgers van den H. Stoel,- den Paus zal geene hoegenaemde moeyelyk- he.den ontmoeten om 50 millioenen in leening te krygen vroeg Hy er 100, 200 en meer, fly zou ze met even veel gemak niet alleenlyk ten titel van leening krygen, maer zelfs als offergiften van de Catholyken, met den oogenblik dal Hy zou ver klaren in dringenden nood te zyn. Waersehynlyk zult gy, ma^onnieke schryvelaers, dees gezegde als een ydel gezwets aenzien en er mee spotten, maer wy, op onze beurt, zullen schokschouderen over de nuttelooze krachtinspanningen die gy aenwend om het Pausdom in 't slyk te versmachten gelyk gy durft schryven, wy zeggen u dat gy 't Calholicismus niet kent en nog veel min den magtigen invloed dien het op zyne ware kinderen uytoefent. Als gy allen met al uw geweld al lang zult begraven en vergeten zyn, zal het Pausdom nog vaster staen dan de sterkste steenrots der aerde en zich even als nu de heyligste pligt rekenen zyne schulden tot den laetsten centiem te betalen Lastert, tiert en brult dan maer altyd voort, de leening .zal er komen legen uwen wil, tegen uwen dank, en dit nog oen paridit is te zeggen zonder verlies voor den Heyligen Stoel, want, zoo wy vernemen, gaen de zaken allerbest vooruyt. Wy porren dus de welstellende Catholyken aen zich te verhaesten er deel in te nemen, opdat zy ook deel in de verdiensten zouden genieten van het Pauslyk gezag, het Pauslyk krediet ondersteund te hebben. Als hoogst deftige en maglige mannen, mannen van uytstekende verdiensten en schitteren de finantiele kennissen gelyk den heer Langrand- Dumonceau en zyne achtbare medewerkers zich belasten met eene Leening uyt te geven, 't is omdat zy wel weten wat zy doen en voorop van den goeden uytslag verzekerd zyn. Wat meer is, niemand kan hier zeggen dat deze uytmunlende financiers door 't aenloksel der winst gedreven zyn, die mannen doen zulks gratis, kosteloos, uyt verknochtheyd aen de Pauslyke zaek, uyt liefde tot den H. Stoel, en in zulke voortreffelyke principen mag elkeen vertrouwen stellen, verzekerd dat hy, gelyk in veel andere speculatiën niet zal bedrogen zyn. Ten anderen, als de Catholyken geen vertrouwen heb ben in het handteeken van den Paus, in wiens handteeken zullen zy het dan stellen Deze vraeg beantwoorden wy met andermael aen de welstellende Catholyken te zeggen Verhaesl U aen Pius IX ie leenen, 't is fly die het U vraegt, 't is Hy die zich borge teekent voor uw geleend geld Wy verzoeken nogmaels onze geëerde lezers dp hiervolgende voorwaerden der leening wel te over leggen en bcgeeren zy meerdere opklaringen, zy mogen zich ten allen tyde tot ons wenden, 't zy voor verdere uytleggingen, 't zy voor kostelooze uvtwisseling van andere fondsen legen bezorging van titels der tegenwoordige Leening. R00IVSSCHE LEENING 5 VAN 50 MILLIOEN FRANKS. (Afgekondigd hy Pauselyke breve van 26 Maert 1864). Obligation aen den drager van 100 fr., 500 fr., 1000 fr., gevende o fr., 25 fr. 50 fr., jaerlylischen intrest per zes maendelyksche koupons, betaelbaer aen den drager den 1 October en den 1 April te Hoornen, Napels, Parys, Brussel, Antwerpen, Amsterdam, Londen, Dublyn, FrankfortWeen en Munchen, Berlijn, Lucerne, Madrid, Lissabon. Aflosbaer in 36 jaren per jaerlyksche trekking. BYZONDERE V00RWAERDEN DER LEENING. V0OR- DEELEN DER INSCHRYV1NG. 4° De obligatiën van 4000, 500 en 100 franks zullen betaelbaer zyn aen pari. De betaling zal gedaen worden tegen aflevering van den titel. De voorwaarden zyn die der leening van I860 de inschryving brengt de onmiddeiyke storting mede. 2° De rente van 5.zal i.nloupen te rekenen van 1 april lestleden. Zy zal betaelbaer zyn by helft, der. 4 oelober en den 1'april van ieder jaer, onder anderen in de Dank van Grond en Nyverheyds-Krediet, (e Brussel, in do sukkursalen, by de gewoone Agenten en de ban kiers van het paüzelyk Gouvernement. De inschryvers zullen aldus eenen sedert den 4 april lestleden loopenden intrest genieten. 3" De aflossing zal gedaen worden aen pari, by jaer lyksche trekking op i july, en de uylbelaling der uytge- komene cerlifikaten, den 4 oelober opvolgende. Daer word tén dien eynde, van het jaer 4 865 af, "4 °/0 van het kapilael bestemd, alsook de intresten der obligatiën die zullen terugbetaejd worden. Voordeelen door de Bank van Grond- en Nyver heyds-Krediet voorbehouden aen de inschrijvers der twintig eerste millioenen, lot den 10 july 1864. Den keus dien Zyne Heyliglieyd heeft geweerdigd te doen van de Dank van Grond- en Nyverheyds-Krediet als bemiddelaer van het negocieoren der roornsche lee ning, magtigt deze instelling aen de inschryvers der twintig eerste millioenen dier leoning, welke hunne storting zullen doen vóór den 4 0 july, eene hoogst voor- deelige deelhebbing aen te bieden in het kapilael van de Maetsóhappy van Internationael Grond-Krediet, gesticht onder het bestuer van de Dank van Grónd- en Nyver heyds-Kredietvan Brussel, en van The general Credit and Finance Companyvan Londen. Daer worden maer honderd vyflig franks geroepen op de akliën der Mactschdppy van Internationael Grond-Kre diet, te Londen en te Brussel met eene uytnemende gunst onthaeid. De over weerde dier titels kan slechts altyd aengroeyën, dank aen de uytgeslreklheyd van de betrekkingen dér Maetschapgy. van Internalionnael Grond- Krediet in ganseli Europa, aen haer princiep en liaer meeanismus, aen de zekerheyd barer operation en eyn- delyk aen hare uytgestrekte middenwjssels van leèn- kapitalen van hel een land tot het andere. De akliën hebben, inderdaed, niets te duchten van hare vergely- kïng met die van omeven welk ander grond gesticht, ware hel zelfs van hel mcestgekende en beslbcfaemde van allen het Grond Krediet van Vrankrykwelks akliën aen den tegenwoordige» koers, voor cle eerste inschry versomtrent 1500 fr. overweerde verbeelden. Zy bezit ten eenerzyds, dezelfde inwendige elementen van voor spoed. Zy bezitten daerenboven, anderzyds, het element van winsten waervan- het Grond-Krediet van Vrankryk beroofd is. en 't welk voortkomt van het vermogen van koop cn herverkoop der eygendommen. De Delgische Dank van Gronden Nyverheyds-Krediet steltaen den prys van 200 fr., (dit is met eene over weerde van slechts 50 fr), voorde inschryvers van de 20 eerste millioenen der roornsche leening, een bepaeld getal akliën dor Maetscliappy van Internationael Grond- Krediet, dus Eene aktie (kostende 200 franks), voor den inschryvcr aen eene roornsche obligatie van 500 fr Twee akliën (kostende 400 franks) voor dén inschryvcr aen eene roomsohë obligatie van 4000 fr. En zoo voorts, al rekenende op den voet van twee akliën per eene roornsche obligatie van duyzend'franks. Veronderstellende dat die twee akliën, gedurende de eerste jaren, maer 60 franks intrest opbrengen (dit is 30 fr. per aktie), en voegende deze som by de 50 franks opgebragt, door de roornsche leening'5 komt men tot eene inkomst van 110 IV. voor 4400 fr. gestort, het geen omtrent 8 geeft. De akliën der M'aelschappy van Internationael Grond- Krediel aldus bekomen, zuilen onvervremdbaer moeten blyveri tolden 34 maert (865. Voor meerdere byzonderheden over de Maelschappy van Internationael Grond-Krediet, verzoekt men diegenen van de inschryvers der roornsche obligatiën die zouden wenschen de voordeelen te genieten welke de Dank van Grond- eri Nyverhèyds Krediet hun als bemiddelaer der roornsche Lecning aenbied, dal. zy do brochuer raedplegen tot titel dragende Praktisch vertoog van de Grond-operatiën der Maetschappy van Internationael Grond-Krediet en der Bank van Grond- en Nyverheyds- Krediet, ovërzigl hunner Imyshoudkundige gevolgen in hel tegenwoordige en hel toekomende, door Andre LANGRAND- DUMONCEAU. (Tien kan hel zich kosteloos bozorgen in de Dank van Grond- en Nyverheyds-Krediet en by hare korrespondenten in de provinciën en den vremden). Zich te bevragen voor de inschrijving der obliga tiën en voor alle inlichtingenby de Bestuerders der Succursalen en de Agenten in de provinliën der Bank van Gp.ond- en Nyverheyds-Krediet, Twaelf Apostelsstraet, N° 24, en by de persoonen die gelast geweest zyn met de plaetsiny der obligatiën van de van de vorige leening. (Vervolg). De zinsneden in kursy(letters worden in 't Verbond aen M. den minister toegeschreven. Bellarmien. M. den minister, ik ben hier met uwe bottinnen gelief ze no keer te passen, 'k ben zeker dat g'er van hier tot Yperen toe mee zult konnen loopen'zonder dal z'u, zullen nypen, als ge wel te been zyt...... Zie, g'hebl er een voetje mcê gelyk een iflrauw- ken, M. den minister, ge zyt wel zeventien en halven meer weerd. Peereboom. Allons, 't is zeer wel, Bellarmien, daer is uw geld, man. Maer 'k moet met u nog wat klappen, doch gy moogt zoo erg niet meer wezen, want uwe tong is soms zoo scherp als uwe elzen Bellabm. M. den minister, waerhc\d is vvaerheyd ik kan 't wol gebelcren als uwe bottinnen u nypen, doch niet als de wacrheyd u nypt. Peereb. ln myne redevoering sprak ik ook van onze benoeming van burgemeesters cn schepenen. Van 4850- tot 866 zyn 6 burgemeesters buy ten den raed ge noemd, en sedert 4 864 geen eenen meer. Bellarm. Dit zou zer wel zyn, indien gy niet jaren lang gemeentens zonder burgemeesters liet, als gy in den raed geenen man van uwen smaek vind, of den man dien den raed begeert niet wilt noemen Peereb. In 4 863 zyn de gemeenteraden vernieuwd. Op 3844 burgemeesters zyn er slechts 80 niet herbenoemd geworden. Bellarm. Dit is zeer gemakkelyk om versjaen Er waren byna geene Catholieke burgemeesters meer af te zetten, ln de benoemingen van 1857 en 4 860 had hel liberael ministerie ze reeds meerendeels weggepoetst. Peereb. Wat M. Peemans betrefthad ik zyne benoe ming als burgemeester van Leuven niet verkregen, ik**ou van ovei vyf maenden reeds niet meer als minister gezeteld hebben. Bellarm. Wel M. den minister, dat is toch het schoonste van uwe historie nietdit bcwysl dal gy den Koning 't mes op de keel gezet hebt'1 was van hem dat gy deze benoeming moest verkrygen, en vol gens uw gezegde, hebt gy hem moeten geweld aendoen en hem bedreygen met uwe demissie. 'T is waerlyk schoon voor eenen minister zoo te handelen met zyner. meester, en nog schooner van er op te sloffen. Moest eencr myner gasten dit by my doen, 'k zou hem seffens T voorste van mynen schoen zoo fynekes in 't achterste zyner menschheyd passen, dat hy 't halven op de kalsey zou vliegen. Peereb. ----- Bellarmien, Bellarmien, ge zyt nen byler van d'ecrste klas, maer 'k ga voort. Verleden jaer beval het gouvernement een opregt cn loyael onderzoek over de nytwerksels der wet van 4842 op hel lager onderwijs, en gaf daeromtrent geene hoegenaemde voorschriften. Weldra ontvingen de pastors eenen omzendbrief, ivacrby al de on derwijzers moesten zeggen dal zonder de lusschenkomst van den pastor de school niet bestaen kan, en dat zy meer bloeyde sedert dut den pastor er zich meê moeyde. Bellarm. iïier is nog al 't een en 't ander op te zeggen. 1° Dat gy persoonlyk geene voorschriften daerom trent gegeven hebt, moet ik gelooven, vermits gy bet zegt. Maer dat uwe wereldlyke schoolkykers en andere versiaefdc ambtenaers zich dicsaengacnde stil gehou den hebben, dit zal niemand gelooven, die weel dal het lilieracl ministerie voor bedekt doelwit heeft de wet van 1842, door administratieve maclregels te vernietigen. 2° Met den gewaenden schryver niet te noemen, zöud gy wel doen vermoeden dal hy met volmagl g'beel 't lar.d door geschreven beefL, lerwyl het feyt welligt maer een enkel arrondissement aengaei en dus van geen gewigt is. 3° Vind ik dat den schryver'zeer wel deed want al wie niet door liberalen partygeest ver blind is, moet bekennen dat den werkzamen invloed des pastors hoogst noodzakelyk is tol de goede opvoe ding der kinderen, zoowel in steden als byzonderlvk ten platten lande, en dat iever en neerstigheyd in het leeren gewoordyk met goed gedrag gepaerd gaen. Peereb.In 'f jaer 4847, als de klerikalcn door alle mogelyke middelen aen het bewind trachtten teblyven, heeft eenen arrondissements-kommissuris eenen brief rondgezon den, wacrin de liberalen als twislstokcrs en rustestoorders uitgescholden wierdenja als verraders van'i vaderland. Én dit om myne kandidatuer te bevechten. Bellarm. Wat dien brief aengaet, minister Detheux heeft in de Kamer verklaerd dal hy buyten zyne weet geschreven was den brief bevatte noch dreygementen noch beloften en had voor oogwit den heer Van Renyn- glie in de Kamer te behouden. En in alle gevalle, ge weet gy toch wel, M. den minister, dat de liberalen in dit punt niet heel scrupuleus zyn. Maer M.DeNaeyer heeft u eenen anderen brief voor oogen gelegd, ge schreven in juny 4863 en ook door eenen arroiHiissc- ments-kommissaris rondgezonden, maer dit mael om de burgemeesters te verwittigen dat zy tegen M. Van Hoorde te stemmen hadden, OP STRAFFE VAN NIET HERNOEM!) TE WORDEN. Men zou eenen g'heelen Denderbode konnen volschryven indien men maer een deelken van al de geweldenaryën wilde opnemen, die in tyd van kiezing door de liberalen begaen worden. Peereb. O gy vervloekten domper, 'k bad het ge- peysd, ge leest ge zeker ook dit fanatiek blad, want g'hebt precies de zelfde streken in uwen steert als ik nen nagel heb, dan hebt g'een gal Maer de klerikalen dragen tegen M. De Decker en M. Vilain XIIII zulk eenen geweldigen hekel, dat zy in de laetste krisis hunne namen niet uylgesproken hebben. Bellarm. Maek u nietkwaed, M. den minister,.heb ik die manieren van den Denderbode geleerd, 'k en ben er niet kwaed om, want dit bewyst dat ik in staet ge worden ben met eenen minister te klappen. Maer 'k zal ii antwoorden dat MM. De Decker en Vilain Xllll met hunne Catholieke kollega's zoowel overeenkomen, dat zy Iuydop met hun gestemd en verklaeid hebben dat uw fiberael ministerie 't vertrouwen van 't land ver loren heeft. Peereb. Ik zou willen voor de Kamer een getrouw tafereel schetsen van geen er tegenwoordig in zommige vldemsclië arrondissementen voorvalt, wder men erin gelukt is tweedragt te zaeyën in al de gemeenten, ja, in de hugs- tyke kringen. waer men preekt tegen de achthaersle inwoo- ners, waer de geeslelykheyd onze politieke vrienden ban vloekt, enz. Bellarm. Zulk een tafereel ware schoon voor eene Kamer van Rhelorica, waer men de inbeeldingskracht oefent, want ik twyfel geenzins 'of gy zyt nen meesier van welsprekendhevd, gydicbydefransehe Jesuilen uwe studiën voltrokken hebt. Maer my dunkt dal voor de Kamer der'Volksvertegenwoordigers een getrouw tafereel iels anders zou voordragen dan tweedragt gezaeyd door geestelykheyd hel zou er veeleer de verdrukking, de kuevelary, den kwelduyvel, het geweld legen de Catho- lieken aen den dag leggen het zou sproken van de schandige plageryën tegen arme nonnen die de kinde ren, ten profyle hunner arme ouders, gratis leeren kantwerken, van de jaerlyksche verhoogingen der kon- tributiën, van de bloedwet die zöo meoigen jongeling ontrukt aen zyne ongelukkige ouders als zy hem meest van doen hebben, van het schenden van Catholieke kerkhoven en honderdc andere beesteryën die door de liberalen bedreven worden. Peereb. En is het niet enkel in de stoelen der waer- heyd dat men tegen de achtbaersle lieden durft prediken. Bellarm. Tl. den minister, als gy in 'de Kamer priesters durft beschuldigen van op den predikstoel achtbare lieden aen te randen, gy zoud zulke priesters moeten noemen en er by voegen tegen wie en wat zy uylgesproken hebben. Maer uwe algemeeno bcschuldf- ging, met teveel te zeggen, komt hierop uyt dal zy volstrekt niets zegt. Peereb. - Men verspreyd zulke eerlooze schriften, niet tegen de jesuilen, maer tegen ons, duimen ze. niet durft onderteekenen. Bellarm. En men verspreyd er geene legen de jesuilen Hola, M. den minister, gy die tc Brussel woont, doe eens uwe oogen open en zie wal al laster schriften en schandelyke karikaturen nut duyzende géfabnkeerd en overal gezonden worden tegen uwe voormalige meesters, die gy eertvds als deugdzame en ieverige rcligieusen eerbiedigde en die gy zonder twy fel in uw hert nog eerbiedigt, maer die gy te laf zyt oin ze, door uwe getuygenis, tegen dc vuyge lasterdael te verdedigen. Peereb. De Catholiekcn zouden op nieuw 25 millioe nen aen 7 land moeten vragen om nog maer een decider Anlwerpsche eysschen te voldoen. Bellarm. Dat weet ik niet maer wal ik weet is, dal die 25 mill., indien zy noodig zyn, zouden moeten dienen om de gevaren tè vermyden waeraen gy Ant werpen blootgesteld hebt met er 60 a 70 millioenen te verkwisten. Peereb. - De verandering die de Katholieken voorstellen in de benoeming der burgemeesters is niets anders dan een mistrouwen in al de bestaende gemeenteraden. Bellarm. Gy springt gedurig van den os op den ezel maer 't zy zoo. Volgens deze verandering, zouden burgemeesters en schepenen door den gemeenteraed zelfbenoemd worden. Is dit mistrouwen stellen inde gemeenteraden Peereb. Zy willen de gemeenteraden ontbinden en er nieuwe en onbekende-elementen in brengen. Bellarm.-— Dit langt van hun niet af maer van de kiezers. Zy willen alleenlyk den kiescyns voor den ge- meenteraed verminderen, om het kiesregt acn een grooler getal brave burgers te verleenen, gelyk gy bel, door de patenten, aen kroegkens- en kantieotjeshouders gegeven hebt, die de konimissarissen gerust gebeele nachten laten tappen en schinken, als zy maer voor de liberalen stemmen. Peereb. De gemeenten hebben begrepen dut de afschaf fing der óktroyën eene bron is van rykdom cn welvaert. Bellarm. Fameuse weldaed die, gelyk M. De Naeyèr bewezen heeft, aen de gemeenten een handvol geld toewerpt en er haer in de plaets twee haiidsvollen afperst.

De Denderbode | 1864 | | pagina 1