10*' Jaer. 935. Zondag', 1 7 J nSy 11141 ri VERTREKUREN UYT AELST NA ER VERTREKUREN UYT VÓLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAERS. Zy klampen zich aen alles. Dit verstaen zy niet. Wat zullen ze nog al doen. tlcnierm 5-20 8-30 9-45 12-25 3-25 6-27 9-10 Gend, Brugge, Oslende 6-37 8-28 70-45 12-28 Tnh red 5-20 8-30 0-00 12 25 6-27 I 3-15 6-18 l' en 1' klas langs Dendermonde. Rrass 8-05 12-10 2-50,5-35 5-45 8-43 8-50 9 30 Dooniyk, Korlryk, Moesereen, Ryssel (langs Bruss 8-05 12- Mecli. Hens. Anlw 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 Gend) 6-37 8-28 12-28 3-15 6-18. lp.,. Xliienen l.uvk 5-20 8-30 9-43 3 20 6-27 Doornyk, llvssel (langs Alh) 7-35 3-35 O-f'O ve 'lland l-Tinvén 5-20 8-30 9-43 3-20 6-27 Ninove, Gnerardsb.. AU,. 7-53 2-40 5-35 8-3 Gend 0-37 8-28 12-28 3-17 6-18 9-Of Dei'gcn, Quievrain, .Namen, 7 5o 2-40 .->-3 50 -35 VAN ANTWERPEN NA ER Sl-Nicolaes, Rokeren, Gend, 6-10 «-30 10-30 3-00 6-10 0-00. van GENII NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 6-10 ^03 10 20 2-35 6-15 7-00. Te Leuf. siaen al de konvoys. - Te tonska slsen deze vertrekkende von All. 6-30 0-00 10-40 4-30 7-25 en al de-konvoys verwekkende van Denderleeuw, Te ('vsKern M slaeil siil nl -.de Aol.it 0-00 ,7es morgens 'en O-ÜO en van bendermonde ten 0-00 's morgens en 00 00. Te Santbergen staen stil de konvoys van Ath G-30 10-40 's morgens. 4-30 en 7-25 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20 's morgens, 3-09 0-00 en 9-05 des avonds. l.OKEREN NAER 7-00 7-00 9-30 9-30 3-10 3-10 G-30 10-40 G-30 10-40 6-30 10 40 6-iU 10-40 7-30 2-20 7-43 4-30 4-30 4-30 4-30 [-15 00. 00. Caique Dendermonde, Aelst, Ninove, Geeraerdsbergen, Alh, VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst Brussel (langs Denderleeuw) Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). VAN OEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8. naer aei.st 7-20 11-23 2 05 5-00 5-5" 6-15 8-0. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, «-05 7-SO 7--50 1120 11-30 2-35 0-00 5-40 Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), VAN DENDERMONDE NAER '-25. r-25. r-25. r-25. -15. -15. Brussel (langs Aelsl) 7-25 2-20 5-15 8-10 (langs Meeh.) 5-45 S-57 10-05 3-40 1 Aelsl 7-23 7-55 12-02 2-20 5-13 7-30. 9-50. AELST, DEN 16 JULY 1864. Juyst gelyk nen drinkeling, die in 't water spar telt, duykell, bovenkomt, gedurig rondtast en naer alles grabbelt en pakt, om zich te reddeD, zoo tasten, grabbelen en pakken onze ministers naer alle middelkens om aen 't schotelken te kon- nen blyven. Noglans, er zyn er maer twee meer die open spel spelen, den geldsmid van Luyk en den ouden schoolvos van Arras. Den Yperlingen het Gendsch pommademanneken hebben hunnen geest in de handen der twee eerste bevolen, den justicieman wilt onder de kalkoenzweep van den Luykerwael niet meer bukken, enden generael van oorlog nog minder. Van den anderen kant, dezen laetslen heeft andere bezigheden dan zich met onnoozele zwetseryën van liberael en klerikael blyven den kop te breken hy zit te Antwer pen lusschen de lonktorens, kasteelon, bastioenen en kasemalten.verward, waertoe '1 geld ontbreekt en waer het processen regent, gelyk men verder uyt eene briefwisseling zal zien. Den generaelis vooral verbitterd tegen den opperbaes van Luyk, omdat dezen aen de Kamer geen geld wilt vragen om de schuldeysehers te betalen, die gedurig deur- waerder op deurwaerder by den generael om muntolie zenden. Het zyn dan MM. Frere en Rogier die in den Senaet alleen op de pynbank zyn komen zetelen alwaer men hun bewezen heeft dat hunne politiek eene politiek is van uylsluyting, oproer en vader- landshael. Zy hebben zich schoon te kronkelen, te keeren en te wenden gehad, zy waren gepraemd te hooren dat verre van onpartydiglyk te besluren, meestal, hunne akten met den stempel van den bekrompensten partygeest gemerkt zyn, dat zy maer plaelsen en weldaden uyt te deelen hebben aen liberale maconnieke kruypers, die op de knien den liberalen afgod aenbidden en in alles bereyd zyn op het eerste teeken der kalkoenzweep te dansen, te springen en te loopen gelyk den ma-, coii.niekeii opperzweeper gebied, terwyl zy de Calholyken; de ware onafhanglyke Belgen maer alleen goed kennen om te betalen en langsommeer te betalen. Vervolgens vreef men hun onder den neus, met bewyzen in d'hand, dat zy eene gcheele reeks onzer kostelykste vryheden letterlyk den nek om- gevrongen hebben, dit om hun despotiek bewind regt te houden, juyst gelyk de Van Mannen, de Van Grobbelschroy en andere dwingelanden van orangistische gedachtenis hebben gedaen en aldus de reglveerdige revolutie van 1850 hebben uyt- gi-lokt. Dan moesten zy hooren dat hunne politiek eene politiek van geweldigen vaderlandslmet is, aenge- zieti de geweldenaryën.- de buytensporigheden, de kwelmiddels, de yrrfieydssèheudingen en roeke- looze partyaklen waeraen zy zich pligtig gemaekt hebben de ofv^aek zyn van den uytersten maet- regel dien regterzvde der Kamer gepraemd is geweest te nemen om aen dien verdelgenden sirQcd van schande en volksverdrukkingen eei> e^'dé te stellen. De maconnieke ministerspolitiek is hyzonderlyk vaderlandshalend, omdat zy door alle mogelyke middelen de godsdierslige gevoelens des volks kwetst, tart entergt, gevoelens die hel belgisch volk boven alles eerbiedigt en wilt bewa ren als zynde ten sterkste, vei kleefd aen 't geloof zyner voorouders en overiuygd dat in die gevoe lens alleer. de ware grootheyd het wezenlvk geluk eener natie besloten liggen. Neen, dit verstaen de francmacons en hunne jienleyders niet omdat zv die godsdienstige gevoe lens of nooyt bezeten of gansch verloren hebben. Zy verstaen niet dal die gevoelens de schakels zyn der keting waermeé een godsdienstig volk aen zyn vaderland en deszelfs instellingen goboeyd is. Zy begrypen niet dat met die gevoelens te willen ver nietigen zy ook 't werk zouden vernietigen van het jaer 1850, dan wanneer alle Belgen gelyk eenen man opstonden om den verdrukker dier zelfde godsdienslprincipen aen te vallen en met geweld van den vadergrond te verdryven om zich aldus van de oorzaek en van 't uytwerksel te ontmaken. Dat overigens de mannen van het maconniek liberalismus zich tegen wil en dank des volks aen 't schotelken willen vastgeklampt houden, dit is onbetwistbaer. Men zegt hun de hardste wacrhe- den, maer zy verstaen ze niet, zy willen ze niet verstaen of zy loochenen ze onbeschoflelyk. Men heeft hun gezegd gy kunt niet leven en gy wilt niet sterven. Daer den magister Rogier de ge woonte heeft in bvna alle omstandigheden de le den der geeslelvkheyd aen te randen, heeft den achtbaren heer Pirmez hem in den Senaet toege- duwd dat hy altyd met eenen pastor op den neus zat. En na hem nog andere harde wacrheden gezegd te hebben, heeft M. Pirmez zyne redevoe ring gesloten met de volgende bytende woorden aen minister Rogier toegestuurd Gy hebt de krachtdadigheyd van eenen waren despoot of alleenheerscher. Ja, gy zyt eenen alleenheerscher De ministeriele dwiugelandv is zoo erg dat, indien wy overweldigd waren door het despoliekste gouvernement van g'heel Eu- ropa, door Rusland, by voorbeeld, wv niet er- ger zouden konnen mishandeld worden. Alles word gedaen in eenen ongodsdienstige!! geest, de Catholyken worden maer toegelaten of gedoogd dan om de belastingen te betalen Uyt deze weynige krachtdadige woorden zullen onze landgenoten verstaen hoe verre wy gekomen zyn als namelyk eenen vredelievenden Senateur zich gedwongen voelt aldus te spreken. Onze land genoten zullen er uyt besluyten hoe dringend nood- zakelyk het is met de aenstaende kiezingen al hunne krachten in te spannen om die verderflyke schandpolitiek in den grond te booren, met name lyk de verslaefde liberale knikkebollen, ondersteun ners dier hatelyke politiek, zonder genade uyt de Kamer te verbannen en ze te vervangen door op rechte vrienden van godsdienst, vryheyd en vader land. Wy zullen op deze stof overvloediglyk terug- keeren en een scherp onderzoek der liberale mi- nistersconscientie aenvangen, waeruyt onze land genoten klaeriyk zullen zien dat het behoud en de redding van 't vaderland en onzer vryheden alleen van hunne krachtdadige houding en eenstemmige poogingen zullen afhangen. Wat zullen de liberalen nog al uytsleken Zy hebben twist en lwe< drugt, haet en afkeer, nyd en afgunst lusschen de Burgers geslicht zy hebben den vrede, de rust des lands verbroken zy hebben beledigingen van allen aerd uytgebul- derd zy hebben ydele beloften gedaen, de oogen verblind, de gemoederen gekwetst, de politieke eer en T vertrouwen in het slyk geslamp,t het land niet alleen met schulden overladen, maer nog met schandwetten, die de vryheden van godsdienst, van liefdadigheyd, van spreken, scbrvven en stemmen vernietigen zy hebben al de profyten, gunsten en voordeelen der budgetten en plaelsen alleen iflije- slikt en de Catholyken maer alleen goedgekend om ondragclyke contribution te betalen. Zy hebben openlyk verklaerd dat de constitutie of wetliglyk of revolutionnairlyk moet neergehakt worden zy willen de kloosters vernieligen om ze door verderflyke francmaconsneslen te vervangen zy willen de vrye scholen die aen 't land geenen centiem kosten vernieligen, om ze te vervangen door maconnieke scholen, waerin de jongheyd zou gefrancmaconniseerd en geliberaliseei d werden, en die jaerlvks 8 a 10 milhoenen aen 1t land zullen kosten. Zy hebben hel land met oproer he.dreygd en iu 1857 de vensters van godsdienstige gestichten van cat holy ke gazeltiers met kasseyen ingeslagen 7.v hebben de meubels van broederscholen op cie straet verbryzeld, van derzelver stukken eenen gloeyën- den brandstapel gemaekt en er broeders levend op willen braden Zy willen 't land met den knout besturen, dat is met stok en zweep de burgers doen dansen gelyk zy schuyffelen. Zy hebben de regten op hel bier den drank van 't volk honderd ten honderd verhoogd, en de regten op de fvne wynen, op oosters, kreften, turbotten, elibotten en anderen rykenmenschens- visch afgeschaftDe mossels alleen, die eetwaer van den armen werkman, zyn en blyven met regten geslagen. Zy hebbenMaer T is genoeg voor heden, wy zullen al die en nog meer andere zaken wyd-en breedvoerig behandelen en aen de kiezers duydelyk doen begrypen dat het liberate! sgebroed geen vertrouwen verdient en dal hel hoogst dringend is dat er krachldadige maelregels genomen worden om on& land van dien vergiftigenden kanker te verlossen, t.e meer daer de op handen zynde kie zingen ons daertoe de schoonste gelegenheyd zullen aenbieden. EENEN KAEKSLAG. De verslaefdhevd van de ministeriele klik ont trekt het volgende verwyt aen een der hevigste liberale dagbladen van het land, I'Echo de Liêge Gy durft boffen op uw vooruytstrevend libe ralismus Waer hebt gv er oovt bewvzen van ge geven Is het by de wet op de militie by het verminderen van den oorlogsbudget by de ver laging van de postvracht of by de afschaffing van de lasten op liet zont l Of is het niet eer met altyd door geweld en beledigingen, de beste verdedigers dei- liberale gedachten te bevechten Is het niet met door hatelyke twislvoei ingeu de verdeeldlwyd in de partyen ie verwekken? ja, dit is geheel uw liberalismus. Gy verdedigt persoonen en geene gedachten gy zyt vol verachting jegens allen die aen uwe kliek niet toehooren. Do verbeteringen niet, maer het hestuer alleen vervult uw hert en uwen geest. Gy durft gecne eygene gedachten hebben, gy gael die afvleyën by de ministers. Wat deze ook doen, dat. zy zich zèlveu tegenspreken, dat zy hun pro gramma vertrappen, gy looft altyd en klakt eeuwig in uwe handen. Uwe handelwyz.e draevt hierop uyt gy dient. Gy zegt dat gy driften en begeerlykheden hebt. Daerin hebt gy gelyk. Gy wilt vurig den vooruvlgang en de hervormingen begeeren. Gv bezit driften, maer di#1 zyn geheel anders gy bezit den drift, naer vette plaetsen. DE SABELHEERSCHAPPY. Eenen jongeling, bied zich als vrywilliger aen in een regiment ruytery van zynen keus. Men onder zoekt hem, neemt hem aea, (niet zonder veel moeyelykheden want om verschillige redens heeft men liever eenen gedwongen loteling dan eenen vrywillj^er) en men geeft hem peerd, wapens enz. Na verloop vaii eenige weken vinden zyne over sten hem onbevoegd voor den dienst der ruytery, hetzy omdat zyne gesteltenis te zwak is, bet zy omdat hy de peerdentheorie niet meester kan wor den. Men geeft hem zyn ontslag van ruyter. Goed, zegt den jongeling, ik trek terug naer huys. Hola, zegt men hem. Gy zult ophouden te peerd te ryden, maer gy gaet het geweer der linie dragen. Geen gedacht, roept hy uyt, ik heb getee- kend voor hel peerdevolk en geenszins voor de voetgangers myn engagement is voorwaerdelyk geweest. Dwaling word hem geantwoord, (wanneer men geweerdigt hem te antwoorden). Gy hoort ons toe en thans zyt .ge soldaet, te voet voor heel den tyd uwer dienstneming, tenzy gy de luchtkom- pagiiiën, den kruywagen, hel gevang enz. verkiest. En Belgiën pocht over zyne liberale instellingen, en de mannen van hert die diergelyko snoodheden gispen noemt men demagogen, styfhoofden, dwars- dryvers Wy maken die brutale sabelautocratie bekend omdat zy eens te meer bewysl dat den belgischen soldaet geen burgerregt meer geniet, en dat hy den slaef is van eene vraekroepende regeltucht, wier zweep (hel strafwetboek) eene baldadige be lediging is tegen den geest en de letter van onze vrye' instellingen. DE 4ENSTAENDE ONTBINDING DER KAMER. Binnen eenige dagen zal de ontbinding der Kamer plaëls hebben dat zeggen al de tydingen die ons uyt Brussel toekomen de Indépendmice bevestigt dit ge zegde, en voegt er by dal bel eynde der werkingen van den Senaet er van den dag zal bepalen. Hel ministerie heeft alles gedaen wat mogelvk was om de ontbinding te vermyden, want bet vreest de beslissing des volks, ei: niet zonder reden, want niet tegenslaende zyne gewelddadigheden, zal de nationale nylspraek hem niet voordeelig wezen. Maer zou bet niet betamen dat den koning eerst een provisoir minis terie benoemde buylen de Kamer, 't welk zou gelast zyn alle drukking, alle geweld op de fonclionnarissen te beletten Oni eene opregte en ware uytspraek des volks Ie hebben, gelooven wy dat dezen maetrogel van d'on- onlbeerlykste noodzakelykheyd is en dat men dan alleen de ware gevoelens van 't land zal kennen als elkeen vry is te stemmen gelyk zyn geweten hem ingeeft. Wat meer is, de Kamer der volksvertegenwoordigers zou niet alleen dienen ontbonden te worden de ontbinding van den Sernel is even noodzakelyk als men 't land reglzin- niglyk uyt den neteligen toestand wilt trekken waerin de politiek van maconnieke liberatery het zelve gedom peld heeft. Wy lezen in de Palrie, een der gevordorstc fransehe dagbladeren der liberale party Wv hebben onlangs de bewarende tegenkanting en de ministeriële party die op eene ongevoelige meerder- heyd gesteund is, de eene voor de andere gezien. Om uyt dien toestand te geraken, moei bot ministerie over- gacn lot eene ontbinding en eenen vrymoeiligen oproep doen tot het land. Maer bet heeft liever gehad eenen reddingsmiddel te zoeken. M. Oris, de tienjarige' volkop- lelling voorkomcnde, die volgens do wet maer in 1866 moet plaets hébben, vraegl dat'men van nu afin eenige kies-afdeeïingén de vermeerdering der bevolking besta- tigo, en dat men aldaer, in evenrediglveyd dier vermce- dering, bel getal der afgeveerdigden vergroote. Met dien onwettige» mnetregel te gebruyken, kon bet ministerie van vyf tol zes stemmen winnen. De regter- zyde, die daerin niets anders dan eene kunstgreep bespeurde, beeft daertegen op de krachtdadigste manier geprotesteerd. Zy heeft de Kamer verlaten, die thans in geen genoegzaem gelal meer is om te beraedslagen. Wat ons betreft, ingezien den voorstel van M. Oris, wy konnen niet nalaten ons weer 'l gedacht te brengen het program van M. Decliamps. Indien den voorstel van M Oris inner gedaen is om voor bel ministerie eenen reddingmiddel te vinden, zooveel le slechter voor het zelve, Indien, inlegendeel, bet ministerie zich wilde ecu princiep te nullemaken, liet zou den ellendigen voorstel van M. Oris moeien afkeuren en op eene vrv- moedige manier de kieshervorming aenveerden en liet kiesregt doen steunen op wydloopige grondslagen 57 TER DOOD VEROORDEELD. Den Journal de Gand is niet voldaen over de oplossing voorgesteld door den Journal de Liêge om den weerstand der regler zyde te overwinnen. Die boet voldoet niet om diergelyke misdaden te straffen, de dood alleen kan daer regt over doen. Zeer ernstig drukte het fransehe blad van den slimmen burgemeester liet volgende De oplossing schynt ons elders te liggen. De artikels 123-126 van het strafwetboek, handelen over samenspanningen van amblenaers, en slraf- fen ze, ingevolge de ernstigheyd der gevallen, a met gevang, ballingschap, burgerlijke degradatie, EN ZELFS MET DE DOOD. Meester Bertram begint kwaed te worden Het blyft nu nog te weten of de guillotien niet te zacht zoude z\n om de schelmen der regterzyde van kan» te maken. Wat dunkt hem van het rad, van den brandstapel, van de galg, het vierendeelen, of met vier peerden van een trekken Wy vernemen eene zwaerwigtige lyding, die geheel het land door eenen grooten indruk doen zal de wer ken aer, de forlifikatiën van Antwerpen worden niet meer voortgezet De kompngnic Pauwels, die ze ondernomen had, heeft geen vertrouwen meer in het ministerie, om die werken op krediet voort te zetten zy doet bet minis terie een proces aen, welk Uuee honderd zes-en-zeventiy Idaglen bevat. Ziet wat yvy diesaongaende lezen in bet verdienstclvk weekblad la Paix, opgesteld door M. Coomans Belgiën zal niet zonder ontroering een hoogst gc- wigtig feyt vernemen dat dezer laetsle dagen ter onzer volle kennis gekomen is, te weten dat alie de verster- kingswerken van Antwerpen volkomentlyk gaen opge schorst worden omdat de kredieten door de Kamérs gestemd en die lot 49 millioen franks beloopen nytge- put zyn. De genomene verbindtemssen beloopen reöds tot 55 millioen en nog meer. Het inzigt des kabinefs was aen de Kamers een laetsle byvoegelyk krediet van 6 millioen te vragen, mits later'de menigvuldige mil- lioenen te verzoeken, noodig voor het meubleren van alle onze citadellen. M. Chazal, wy moeten hem dit regt laten wedervaren, drong aen op de spoedige vol brenging der wettelvke formalileyt Ma'cr zyne kollegns, heel onlangs het besluyt genomen hebbende van het Parlement te ontbinden na de aenhéming des wets- voorstels van M. Orts, zouden willen wachten hebben tot na de kirzingen om dit tekort ter kennis des lands te brengen. De strengheyd van bet Rekenhof en de bil- lvke eyscheo der kompagnie Pauwels hebben het onge luk verhaest. Zoo dal de kiezers nu by (yds gewaer- scliuwd zyr.: zy zullen nu een punt te meer te over wegen hebben, alvorens hun slembriefken in le dienen, en dit punt is wel van uytersle belangrykheyd, devvyl het niet anders is dan de kwestie van te weten of het land liet beweenlyk krygs-stelsel dat hem in september 1839 is opgelegd geweest, moet handhaven én voltrek ken kost wat kost. Men herinnert zich dat, ten dien tyde en in den loop der dry volgende jaren, dé heeren Chazal. Frère en Rogier met eene onbeweegbare stoulmoediglieyd verklaerd hebben dal de 49 millioenen door de Kamers gestemd, een maximum waren, welk misschien niet. zonde bercykt en heel stellig niet zoude overtroffen ge worden zyn. Zy hebben nog meer gedurfd zy hebben verzekerd dat het oude geschut voldoende zou 'zyn voor alle de wapeningen en dal er daervoor geenen centiem zou gevraegd geworden zyn aen de Kamers. Do 13 millioen franks voor de Wahrendörff kanons zyn eene eerste schending van die beloften geweest eéne tweede nog ergere schending,, is do ontoerevkendheyd der kredieten door de wet van 8 september 1859 toege- staen, eene ontoereykendheyd die zoodanig in 't oog springt dat het onmogelyk is dezelve als onvoorzien le aenschonwen. De werken zyn ver van voltrokken te wezen en het tekort beloopt reeds tot zes millioen. Het ware twee en drymael grooter geweest hadden de be stekken uylgevoerd geweest, haddó men niet groote spaerzaemheden verrigt op zekere bouwingskóslen, en hadde het gebrnyk van troepen aen de metsel- en aer- devverken met toegelaten een deel van hel gewoonlyk budget aén de antwerpscnc forliGkatiën toe te wydon. Een grondig en streng onderzoek is hoofdza'kelyk geworden, niet alleenlyk over de forlifiatiën van AnG werpen maer over gansch orize militaire inrigting. Dit artikel van het programma der regtèr zyde dient ont wikkeld le worden.

De Denderbode | 1864 | | pagina 1