üeliiii'iiiien en Wannes op wandeling, rii Vleyerman uyl I Verkond. OVEIlLYpEN' EN BEGRAVEN IS VAN M. CUMONT. Verleden zaterdag had de ziekte die de gezondheyd van den volksvertegenwoordiger onzes arrondissemer.ts, M. Ch. Cumont, sinds lang ondermynde, zoo plotselings toegenomen, dat men noodig oordeelde hem de laetsle 1111. Sacramenten der stervenden toe te dienen Gezeg den dag nog sprak M. Cumont zyne biecht en wierd hem het II. Olysscl gegeven. Des auderdacgs morgens ten 7 uren ontving hy de H. Communie en rond elf uren had den zieken den geesi gegeven in den ouderdom van 73 jaren. Uil cliristelyk afscheyden heeft ons alle ware Catholyken ten volle verbiyd, want is sterven hel laetste, slerven in den school der Catholyke religie en voorzien van de hulpmiddelen onzer Moeder de II. Kerk, is ook het Irooslelykste voor de familie, hel kostclvkste en 'l zekerste dat aen den niensch, by het verlaten dezer woelige aerde, kan overkomen. buy- zendmae! gelukkig zyn zy aen wie deze uytslekende gratie van oen hemel ten deele valt. Den woensdag beeft de allerplegiigste begravenis van den overledenen onder eenen ontzaggolyken locvloed van vremdfclingen plaets gehad. Vier ministers, byna g'heel de linkerzyde der Volkskamer, versclteydene Catholyke representanten en Senaieurs, den gouverneur onzer provincie, afgeveerdigden van verschevdene liberale genootschappen des lands, dry vremde muzie- ken en twee onzer stad, de burgerlyke en militaire overheden, «al de gestichten onzer burgerlyke hospicen, een groot getal inwooners en persoonlyke vrienden van M Cumont zoo van stad als van buylen zyn deze plechtige begravenis komen hvwoonen en vormden eenen zoo talryken stoel, dat wy sedert lang de weerga niet gezien hebben. Ten vier en half ure was den stoet in de parochiè- kerk gekomen en wierd den absolvo over het lyk ge dongen. Na deze godsdienstplegtigheyd heeft den Sloet zich wederom opgevormd en liet lyk vergezeld tot aen de Nieuwstraetpoort waer het meestendeel der over heden aen '1 zelve eenen laelslen vaerwel hebben ge zegd, wyl het overgevoerd wierd naer het kerkhof van Erpe, 't welk den aflyvigen, binst zyo leven, als laetste ruslplaets verkozen had. In de lykkamer ten slerfhuyse van M. Cumont zyn ei vyflykredens uytgesproken. De eerste door den voor zitter der kamer, waerin hy slechts gevvoone wereldsche lofluytingen en zvdeliugsche zoo smadelyke als onregl- veerdige te verslacngevingen tegen de regler zvde der kamer uytkraemde. De tweede redevoering van M. Eyermnn, de derde van M. De Rvck en de vierde van M. De Deyn bieden geen byzonder belang aen, want in alle dry 'vir.d men anders niet dan 't geen honderde koeren gezegd en herhaeld is geweest in redevoeringen van dien aerd. Maer er ontbrak toch iels om de liberale gevoelens die in 'l herle der sprekers woelden uyl te drukken en daermeé wierd eenen melkbaerd, van op de schoolbanken van Gerfd geroepen, belast. Dezen is mei zyne twee hander. vol modder gekomen om ze schaem- leloos in 'l aengezigt der Catholyke gezindheyd te wer pen, en dit in de iegenwoordigheyd van een lyk aen welks gedachtenis hel weynig eere zal aendoen. In deze vyf redevoeringen, wy moeten hel met droef- heyd bekennen, straelt er geen enkel wezenlyk gods dienstig gevoel door waerin een Calholyk herte in zulke omstandigheden alleen kan troost vinden. Noglans wy gelooven dal de familie daerloe regl had na gctuyge geweest te zyn van de christelyke dood van M Cumont. De redenaers hebben misschien gemeend de politieke belangen hunner party te dienen, maer zy zyn leelyk bedrogen, want nauwelyks zyn hunne redevoeringen in 't licht gekomen, of ziel van alle kanten ryzen er veronlvveerdigde protestatien in de Catholyke gazetten op ,en doen aen 't land meer dan ooyl verstaen hoe dringend noodzakelyk het is 't eeuwenoud Calholyk Belgiën, van 't goddeloos liberalismus te verlossen. De leden der regterzyde zyn naer de begraving van M. Cumont niet nylgenoodigd geweest. Gewoonlyk, nogtans, als er eenen gedeputeerden sterft, worden alle de leden der Kamer, zonder onderscheyd van denkwyze op bevel van den heer voorzitter, of van het bureel ver wittigd van den dag en de uer der begraving V9n hun nen kollega. De leden der linkerzjde hebben zich naer Aelsl begeven, om de laetste pliglen aen M. Cumont te bewyzen. Een byzonder konvoy is ter hunner beschik king gesteld geweest. MM. De Naeyer en De Ruddere de te Lokeren hebben zich met eenen gewoonlyken treyn naer Aelsl moeten begeven, dewyl zy in hunne hoèdanigheyd van leden der regterzyde, geene de minsle officiële verwittiging hadden ontvangen. Onze geëerde inschryvers zullen, zoo denken wy, met belangstelling de volgende uyttreksels lezen uyl eenen brief ons door een vriend uyl Amerika toegesluerd dagelyks op onze kusten neer en verspreiden zich over steden, bosscben en velden. Men moet zo ter hulp j komen, hen zelfs in verafgelegen sehuilplaetsen opzoe- ken, hunne godsdienstige gevoelens opwekken of be- houden, hen tegen onbekende gevaren beschermen of vvaerschuwen.... En veronderstelt dat men dit al kunne doen, dan blyven er nog millioonen en millioenen keilers en heidenen over aen de welke de waeihcid moet bekend gemaekt worden. De oogst is dan waerlyk over- vlocdig maer de werklieden zyn schaersch. Ook uioet me» niet verwonderd zyn wanneer men al de Ameri- kaensche prelaten de stem hoort verheffen om eenpai ig- Ivk aen Europa medehelpers te vragen. Ik hel» in den Denderbode van 13 mei gezien dal de zeer eorw. heer De Neve, (wiens leerling ik my gelukkig acht te hebben geweest,) president van hel Ainerikaensch Seminarie to Leuven en vicaris-geherael van het bisdom van Detroit, u eeuige uittreksels heeft medegedeeld van brieven welke ten klacrsle bewyzen hoe zeer men hier in nood is van priesters. Mogen uwe geëerde lezers dezen plegtigen oproep naer weerde schatten mogen degene welken de stem Gods inwencjjglyk toeroept er aen te beantwoorden moediglyk die edele iuspraek aenhooren en uitvoeren. De tydingen van den oorlog zyn zeer ongunstig voor hel Noorden. Dezen zomer zal beslissend wezen-zoo veel te meer dat men in november voor eenen nieuwen president der Vereenigde Stalen kiezen moet Terzei ver tyd valt het land dieper en dieper in dc onheilen welke hel gevolg des oorlogs zyn. Dc religie verliesl niets by den oorlog ter contrarie, want den ncleligeii tucstand wekt alle geesten meer op tot gebed en lol ernstigheid. Het is klaerblykend dal God allervoordeeligste gevolgen lu zyn gehoor van woensdag, heeft het Verbrekings hof üylspraek gedaen in de zaek der 75 gentselie kiezers die de rogenlie op de lyslen gebragl heeft zonder dat zy den kiescyfer betalen de bestendige deputatie had die kiezers van de lyslen doen schrabben het Verbre kingshof heeft de beslissing der deputatie vernietigd, eu de zaek verzonden voor degene van Braband. Hel hof verkeert in dwaling, en om zich er van te overtuygen, moeL men slechts kunnen lezen de wet zegt dal, om kiezer te zyn, men 42 fr. 32 e. betalen moet, en het hof beweert dal die betaling ounoodig is. dat het vergenoegt met dezelve belast te zyn. Met dal stelsel kan men zoo vele valsehe Kiezers makeu als men wilt. De kommissie van justitie des Senaets heeft, mot 5 stemmen tegen 4, M. Gheldof lot verslaggever der wel op de studiebeurzen benoemd. Al de veranderingen door de Catholyken voorgedragen, zyn verslooten geworden. KUNSTNIEUVVS. Wy hebben eene allermerkweerdigsle folograpliie,* het portret van Z. H. Pius IX, ontvangen, 't welk uyl do werkhuyzen komt van M. Ficrlants, te Ixelles by Brussel. Does fotografiek portret, dat wy als een waer mees- lersluk mogen beschouwen, als zynde genomen naer het evgen werk van den beroemden schilder Bruis, voor welken Zyne Heylighcyd onlangs heeft willen poseren, doet de grootste eer aen M. Fierlants en zal niet weynig bydragen om zyne fotogralieke voortbrengsels, wier faem zoo in dees als in andere landen zoo vöordeelig verspreyd is, nog meerderen luyslér by te-zetten. Al de groote l'ranschc bladen en kuustoverzigten die wy, daeromtrent gelezen hebben, zyn het eens om te be kennen dal M. Fierlants, in het voortbrengen van 's Pauzes portret, de fotografiekunst wonderen heeft doen verrigten en aenzien liet als 't schoonste cn hot volmaaktste portret dal zy kennen, 't zy voor do grool- heyd van T karakter, 'l zy voor den zoclluydenden ensemble, 't zy voor de mngl van uyldrukking en zeld zame nauwkeurighevd der teekeniiig. alio hoedanig heden die zich in dii schitterend werk hnrduckkiglyk den palm betwisten. Wy durven het voor'handige por tret in alle vertrouwen aen onze landgenoten acnheve- len en hun verzekeren dat zy het als eenen waren be wezen dienst zullen aenzien als zy zich het zelve zulJon aengeschaft hebben. Er zyn dry verschillige grootlens van dit edel en ver rukkend voortbrengsel te weten groot formaet 86 centimeters op 61 aen 25 fr.; middelbaer formaet 69 centimeters op 52 aen 10 fr.; eynclelyk een kleyncr for- maet van 34 centimeters op 28'aen 5 fr. -- Zich lo be vragen by M. FIERLANTS, Keyenbergstraot, N° 69 te Ixelles hy Brussel. CORRESPONDENTIE. Wannes. Kom, Bellnrmien, wy zyn aen den Jager, lael ons hi>'r ren glas drinken, wy zullen nllren zyn. Dei.i.u'.mi! n (intredend). Ken fleschke Leuvens. Wann. (stil acm Dellarmn n). Zie eens wie rlaer zit te lezen. Bell. (den lezci beziende kiydop). - Gor den dag, M Vleyerman. Vleyerman (opziende cn gestoord). Dag mensclicn. Wann. (stil). Wy hebben lieni vast. (Luydop aeu Vleyerman). Gy leest daer wnersehynelyk een schoon ■bnekskc over hel proces De Bbok Vj(droog weg). Ik lees wal my plezier doel. Bkj.l. - Do lasteringen legen onze paters Jesuilen doen uw toch zoo groot plezier, niet waer Gy stooft er zoo herlelyk over in. aw Verbond. Wann En gy geeft u zoo veel moeyte om die laste ringen, rond te strooyën Vi„ Ja, omdat de. debatten van dit procés op eene klare en duydehjke wyze de behendige manier doen kennen met de welke de Jesuilen de erfenissen tot zicli weten te trekken ten nudeele der arme cn wettelyke erfgenamen Bell. Weet ge wal deze débatten doen kennen aen wie ze beoordeelen kan De arglistigheid van twee advokaten om eenen doortrapten deugeniel aen de vvef verdiende straffe te ontrukken, dat doen die deballeu kennen, en voordei's niets. Yc. Ge zult ze gy misschien "beter beoordeelen, dan zoo vele meeschen van verstand Wann. Menschen van verstand ge wilt zeggen Vleyermans en Beledigers, lie Maer ik zal ii naer eenen anderen man van versland zenden, naer den brussel sehen Jesuit Pater Tervvccoren, die in zyn lyrischrift geheel uw hoekske van dehatlen overneem!, en het met korte bemerkingen zoo wel beoordeelt, dal er geen ecwe lastering van steende blvft. Vl. (hun star beziende). Ha nu zie ik mei wie ik hier le doen heb gy zyt die fameuse Bellannicn cn Wannes. Bell. Die zyn wy, om u le dienen en gy, M. Vleyerman, gy cn Belediger, uwen collega, ge zyt twee fameuse slimmerikken, die zulke leugens durft uyl kramen. Vl. Wat leugens Wy zeggen maer dat hel zeer nuttig is dal heei dc wereld de waerlicyd kenne nopens de Jesuilen. Wal kont gy hier op antwoorden Bell. Dal het by u niet is dat. men deze waerheyd moei zoeken. Gy komt u hier moeyön met deJesuitèn te beoordeelen, en gy'kerft ze noch van by noch van verre, 't en zy door 't geen gy er van leest in uwe wal- gclyke laslerhladjes den Lierenaer, de Burg cry, andere joclèngazeljes en hier en daer een nummer van den stinkenden Egout du Parlement. Vl. lk ken de Jesuilen uyl de historie. Bell. En wy, kennen de Jesuilen persoonlyk. Sedert dat gy ónze stad bewoont, hebt gy misschien nog geen enkel woord met eenen Jesuit gesproken gy hebt voorzeker nooyt den voet in hun-Collegio gezel. Gy vlugl ze als eene pest, en nogians gy wilt ze beter kennen dan wy, geboren Aelstenaers, die ze nu dry-cn- dertig jaien lang hier met eenen onvermoeyelyken iever hun leven zien verslyten, in prediken, biecht hooren, zieken bezoeken en menigvuldige jongelingen opvoeden en onderwyzen, die op eene andere manier zich nuttig aen hun vaderland maken, dan gy en uwen aenhang met het schryven van uw vuylblad en met uwe moeyal- dery over zaken waer gy het eerste woord niet van verstaet. Vl - De Jesuilen zyn toch alom gekend voor hunne behendighcyd om de erfenissen lot zich le trekken. Wann. Hoe komt hel dan dat zy hel hier niet doen? Bir.ncn de 33 jaren dat de Jesuilen hier vvooneu, zyn er in onze stad vele godvruchtige rykë lieden van beydo geslachten zonder regtslroc-ksche erfgenamen gestor ven. Waren dit niet allergevvcnschle gelegenheden voor die behendige paters om hier en daer een erfdeel aen nichtjes en kosynljes te onttrekken Vl. 'T is mogelyk, maer. Wann. (onderbrekend). He wel, ik durf alle myne medeburgers uytdagen, van my eenen cenigen persoon te noemen, by wie een Jesuit, ik uil niet zeggen gelukt zy, maer zou gepoogd hebben, zich in de vertroiiwelvk- heyd in te dringen, en aldus tot een erfdeellje le ge raken. Bell. En naer hel gene er hier gebeurt, oordeelcn wy ook van 't geen elders voorvalt. De Jesuïten vvoonen in alle onze groote steden, te Brussel, Génd, Antwer pen, Leuven, Luyk, Doornyk, Bergen, ïNamen, Verviers, Brugge, Kortryk, Turnhout, enz. Zy bouwen er Colle- giën en kerkeu met hun geld, dewyl zy toch van geene arme duyvels afkomsle zyn, en zy hunne fortuyn niet gelyk zommige kerels in baldadigheyd verkwisten. Maer waer zyn de familiën die klagen van door hun ontroofd le zyn Gy zoud er geen eene konnen noemen. De lami- lie van M. Dc Boev zelf, verre van te konnen klagen, moet bekennen dal zy ten nadeele van de Jesuilen be voordeeld geweest is want ware dien heer zonder testament gestorven, zynen neef den Jesuit Van Alsenoy zoude alleen om het vierde deel der gansche erfenis gekomen zyn, terwyl den gewezen gnfeyboef De Bnck en zyne zeven broeders en zusters maer elk op een twee-en dertigste deel konden stael maken En hel is dien cllendigen die zonder het minsle bewys durft be- weeren dat het grootsle deel der nalatenschap van zynen onkel aen de Jesuilen overgegaen is De Jesui len hebben maer een ongelvk, dal is dal zy de twee advokaten van De Buck, om hunne laslertaeï tegen Pater Lhoir niet doen tol schadeloosstelling voor do regtbank roepen. Vt. lk weet toch wel van eene familie die eens gevreesd beeft dat een Pater zich zou le vertrouwelyk gemaëkt hebben by hare ryke grootmoeder. Wann. Ik weet er ook af te spreken. Den Pater was by eenen gebuer der ryke grootmoeder gekomen, om hem geluk te wenschen over de eerste communie van zyn zoontje. Dc oude dame had het kind doen roe pen, maer bet durfde alleen niet gaen vader was niet 'I buys, moeder kon gcenen weg, cn den Pater kende de dame niet. Wat gedaen Den P3ter nam het op zich hel kind te geleyden. De dame gaf het twee franken, en drong aen Dy* den Pater om haer dikwils te komen bezoeken, T welk hy zeer beleefd afwees, niet gewoon zyndc met onnuttige visieten zynen tyd le verkwisten. Me! kwam aen de ooren der familie dat hy daer ge weest was, en deze hacslte zich hem te doen verzoeken van by do grootmoeder geen visieton meer te doen, nvt vrees dal zy hem geld met handvollen zou gegeven hebben. Dit onbeschoft verzoek wierd voor den Pater eene rede te inter om cr geenen voel meer te zetten. Is dit uwe historie, M. Vleyerman Vl. Kom, kom, mót uwe vertellingen gy ziet nogtans hoe do Jesuitcn overal gehoond, vervolgd en verjaegd worden. Wann. Dit is waer. Nooyt heeft een genootschap zoo vole lasteringen, vervolgingen, ballingschappen uylgcslaen. Maer weet gy waerorn Omdat cr nooyt een genootschap zoo veel kwaed belet cn zoo veel goed gedaen heeft. Bell. Onder vader Willem van Oranje waren de Jesuilen uyl Belgicn verbannen. In Tjacr 1830 riep den beroemden Do Potter luyd op Vryheyd voor alle, zelf voor de Jesuilen En de Jesuilen kwamen terug in hun vaderland, uytgenoodigd door de vryheyd en zy ves tigden zich voor eerst hier le Aelst in ons Collegie dat hun door den ge m een te ra ed aengeboden wierd eu lot lieden toe hebben de ware 'Aelstenaers, die goed en kwaed naer weerde schatten, nooyt opgehouden hun de wel verdiende vei'kleefdheyd le bewyzen. 'T en zyn maer de sehobhr jakken die ze hier vervolgen, en zoo is 't overal geweest en zal hot overal zyn. Vl. Zyn wy dan schobbejakken Wann. Dit moet gy best welen. Catholyken zyt gy toch niet. Vl. -Wy zyn zoo goede Catholyken dan gy. geloof ik. Wann. Gy zegt u Catholyken, en ge valt gedurig uyl logen den klergé, legen dei: Paus. tegen het Calho lyk onderwys, legen al wal christelyk is. Vl. De klergé wilt meester zyn van het onderwys, van de begravingenvan de licfdaaigheyd, van alles en overctl. Bell. De klergé wilt niet meester zyn van alles en overal. Do klergé lat.'t u voigoern meester van hot tyde- Ivk besluer maer hy wilt in een Calholyk land dc reglen der Catholyken handhaven hy wilt dat hel onderwys der jeugd met de christelyke leering overeen- st cm me hy wilt dal de gestorvene* Calholy kon volgens hel aloud gelvruyk en de kerkelyke wellen in hunne gevvvdc nerdo begraven worden hy wilt aen de Catho lyke ryke familiën hel regt laten van de liefdadige fun datiën die zy zouden stichten aen bestierders van haren keus toe le vertrouwen en by wilt ook dal de zelfde reglen aen alle andere eerediensten loegesLieu worden Dit is niet willen meester zyn, maer eysselien dal aen de Catholyken zoo wel als acn alle de vrvheden behou den worden, dictie Constitutie aen iedereen wa< rborgl. Vl. Daer hebben wy het Onzen klergé kan de Constitutie ran ons land niet anders aenncmen ais een onge lijk van den tyd. Wann. Of den tyd gelyk of ongelyk heeft, daer is de kwestie niet. Maer wal de genegenheyd voor onze Constitutie aengact, en de getrouw ighevd om ze oiigó schonden le houden, liet ware le wenschen dal-mén deze hoedanigheden by u libera'en vond gelyk b'y de Catholyken zy zou u reeds zoo vele bloedige wonden niet te verwylen hebben. Bell. Zyne Em. den Cardinael «ertsbisschop van Mechelen zegt met geheel onzen klergé dat wy ons moeten gelukkig achten onder onz Constitutie le leven. Den Pater Jesuit De Buck heeft in '1 Congres van Meche len verkluerrl, dat de kloosterlingen duyzcnd mael liever onder het beheer ouzer vryheden leven, dan onder hét regiem der voorreglen of privilegiën die hun in de voor- gaende eeuwen toegestaen wierden. \l lk ben wel goed, zoo lang uwen onnoozelen zeever le aenhooren. Laet my gerust, ik ga henen Wann. Goeden appetyt, M. Vleyerman op uwen souper, en de complimenten aen Belediger. Den voorslel-Orls was eene behendige slreëk om tusscheii de regterzyde en de anlwerpsche be weging, tweedragt te zaeyën. Aen Antwerpen wierd eenen Volksvertegenwoordiger meer toegekend hoe kon Antwerpen dan tegen het voorste! Oils zich verklaren. De stad Antwerpen heeft het echter van hare weerdigheyd geoordeeld de giften van den heer Oris te verslooten, zich emmerende aen de ver zen van Virgili us l imeu Danaos et dona ferenles. Vrydag avond heeft men in den gemeenteraerl van Antwerpen een adres tegen den voorstel Oils gestemd. Er was maer eenen verdediger van dat doctrinair voorstel en dat was den heer J. Van Ryswyck, die sedert eenigen tyd op eene in 't oog loopende manier de vyanden van onze beweging in de band werkt, en de oplossingen der anlwerp sche kwestie volgens het program-Deehamps be- slrvd, voor dat hy nog weet wat er van komen zal. Den beer Ilayez. die zeker wel beter over forten oordecfen kan dan den raedsheer redykleur, heeft op het eynde dér zifting verklaerd, dat hy gereed is te bewyzen, dat het ontwerp-Dechamps niet alleen aen het gouvernement de nfbraek der kas- teelen, zal toelaten mae.' daerenboven aen Ant werpen alle vcyligheyd geven zal woorden, die door het publiek luydruchlig wierden toegejuyeht. Overigens, wy blyven eensgezind, en het is niet een enkel persoon, wie hy dan ook zyn moge, die de beweging nog zal legen honden die ons zal doen mislukken, nu wy, na jaren worstelens, zoo digt by eene oplossing gekomen zyn. (Uundelsbl.) Eenige gemeenteraden, en onder andere die v.an Brugge, Gend en Aelst, hebben een adres aen de Kamers gestemd om haer te vragen dat zy niet zouden uyleenscheyden zonder den revolution- nairen voorstel van Al. Orts aengenomen te hebben. De gemeenteraedsheeren dier steden hebben, om regtuyt te spreken, eene dwaesheyd bedreven, en, door den partygeest verbliikd, hebben zy ge handeld legen de belangen der Vlaenderen en tegen onze reglen. Immers, waei van is er kwestie in den voorstel van M. Orts Van hel getal wael- sche gedeputeerden en senateurs nog 'e vermeer derenden aldus hunne werking te versterken als- wanneer er zal spraek wezen van acn de vlaemsche zaek te laten regt wedervaren. Van de zes gedeputeerden welke M. Oris in de Kamt'r wilt brengen, behoort er maer eenen tot eene vlaemsche provintie, die van Antwerpen de vyf anderen zyn gegeven aen Charleroy, acn Wa- remmo, aen Phibppeville en aen Brussel. Nu, de hoofdstad betaelt altyd aen de Walen. Dat er, na de aenneming van den voorslel-Orls, in de Kamer een wetsontwerp worde aengeboden strekkende tot eene regtveerdiger bedeeling der grondbelasting, en reklamatiën worden voorgedra gen ten gunsle der vlaemsche lael, en hel waelsch ministerieel element zal dezelve verwerpen, het z.al onze reglen en belangen versmaden en de Vlaenderen zullen voort 14 fr. blyven betalen daer waer Luyk maer 8 fr. betaelt (Vlaemsche Land). SLUYTim VAN DEN WETGEVENDEN ZITTYD. Den wetgevenden zittyd van 1863-18G4 is geslo ten. Hel koninglyk beslnyt dies aengaende is woensdag door den heer Tesch, minister var jus- ticie, aen den Senaet medegedeeld na de stemming der budgetten van justicie en buylenlandsche za ken voor het loopende jaer, en des welsontwerps dat aen het departement van 's lands werken een buylengewoon krediet toeslaet voor de vermeer dering van het materieel der yzeren wegen. Den Senaet is uyteengescheyden onder het geroep van Leve den Koning Het gerucht loopt dal het koninglyk besluyt der ontbinding welhaesl in hel officieel blad zal ver- schynen. Alen zegt zelfs dathel van daeg of mor gen in den Monileur zal afgekondigd worden. Het getal 57 is als een spook dat voor de oogen der doktrinairen wemelt, 't Is eene wraek over de kassey- stcenen van 57. Gelukkiglyk voor de doktrinairen, zal liet spook van 57 welhaest 'verdvvyrfen. Binnen korte dagen zal 57 in 75 herschapen worden. Mynheer de Denderbode VoTgens uw eerbaer blad van 29 mey schynt het dat de zegeprael in de kiezingen by u dit mael byna alge meen is geweest het geen eene allerzaligste omkeering in den geest van het Belgisch volk schynt aen ie duiden. Men begint klaer te verstaen dat een echt en dringend gevaer de samenleving bedreigt, overal waer de ge heime. genootschappen in voege zyn en openbare be scherming genieten. Eer aen het volk welk derwyze dc oogen opent en zoo andere natiën in politieke wysheid te voren gaet. De zelfde tot den godsdienst en de samenleving vyandigc gevoelens der geheime genoot schappen welke gy zoo cHkwyls in den Denderbode hebt aengetoond, kunnen in Amerika dagelyks opgemerkt worden. Hier zyn de vrymetselaers op eenen grooten voel ingerigt, zy gaen zoo verre dat zy zich niet meer schamen bekend te zyn ook kan men wekelyks eene deputatie van het korps der vrymetselaers openbaerlyk met witten voorschool en truweel het lyk van eer.en hunner medebroeders naer hel graf zien.vergezellen. Weinig of geene openbare bedieningen in het staets- bcstuer of in het lege/ zyn door anderen dan door moorlelbroers uitgeocffend. Gy verstaet dal de protes tanten er naluerlyk geene de minste scrupulen van maken zoo veel te meer dat de protestanlsche ministers zelve zich niet schamen aen de freemasonry (vrymetselary) le behooren. Voor de genen noglans welke door- een laetsle gevoel van eerlykheid den open naem van frano- maco'1 zouden verstooten, vindt men andere namen, an dere socieleilen en andere programmas uit om het open- baer geweten te bedriegen en zoo door een grooler getal slaglollérs, den penning aen de magonnieke godheid te doen betalen. Hier ook dan zoo wel en misschien meer als in Europa bedreigen deze maelschrippyen den gods dienst en het vadei land volgens de uitdrukking van ceuen doorluchligen Amerikaenschen prelaet, een onbe- twislbaer feyt is dat de magonnicke kuiperyen den byzonderslcn oorsprong zyn van den ongelukkigen oorlog welken nu zoo vreed de eerlang vereenigde staten oyergeessell. In tegenwoordigheid van alle deze gevaren en kwalen blyfl de Catholyke godsdicnst.alleen over als een onverwinbacr bolwerk, achter hetwelk alle wa£i'heidsminnende lieden zich kunnen verschuilen met vorzekerirfg van bescherming, medehulp en troost tc ontmoeten. Een hevige stryd beslaet in Amerika lusschen het goed en het kwaed, tusschen de Catholyke Kerk van den eenen kant, en de kottery alsook de ongc- loovighcid van den anderen. Tot hiertoe noglans heeft de Kerk ongehoorde» voortgang gedaen dank aen de almagtige hulp van hierboven en aen den onvermoeibaren iever van priesters door opregten apostelyken iever bezield. Doch, dc noodwendighen van het volk grocijen aen. De Catholyke uilvvykelingen slorlen als wolken Beslen vriend G. het stuk in kwestie is my zeer wel geworden, ik beu er zeer le vreden over en vraeg drin gend dat gy van tyd tot tyd memor sis vostri. Senlies cur tam cautè scribam. Nen anderen keer zal ik lalius uyl- weyden. Ik zal stiplelyk doen wat gy n.y vraegt Lumpadem expectoAdieu en acnvecra vriendelyksle vyf die hier volgen. By koninklyk besluyt word «en pensioen verleend van 1644 fr. aen den heer Ph. Van Nerum, oud-bestuor- der der middelbare school te Aelst. De Veldfeest en het bal die voorleer, mnendag, Ier gelegenheyd der kermis, in de jonge gt.p(je alhier plaets hadden, hebben allerluysterryksl geweesi. Sedert lange jaren had men die feesten zoo druk niet l)ë«/-,cht gtftien en dit niellegenstaende kwaedwillige valsci-» uylgestrooyde geruchten dat zy uytgcsteld waren. Verleden maendag heeft, onze stad het bezoek gebad van eene Socieleyt gendsche jonge werklieden, welke, door de liefdadige b< se terming n hoogst vadcr- lyke zorgen van achtbare onge/.clenen dier stad, in den weg der maetschappelvke en christelyke deugden wor den opgevormd. Die belangryke jongelingschap die nog maer onlangs lot genootschap is ingerigt. heeft reeds een fraey en goed muziek en belooft welhaest zeer t.ilryk te zullen worden cn onschatbare weldaden voor godsdienst en goede zeden le zullen opleveren. Het genootschap heeft, mei zyn muziek aen 't hoofd, de straten onzer stad doorwandeld en elkeen over deszelfs' deftige houding en goede manieren, doen verwonderd slaen. Bravo voor de achtbare inrigters en beschermers: doel de boosbeyd geweld en ongehoorde poogingen om de werklieden te bederven en tc verlevden, het goed en de opregte christelyke liefde blyyen niet ten achter om de bressen, die het 't kwaed zoo roekeloos in (fe rangen dei' samenleving maekt. te herstellen Men schryfl uyl Brussel aen den Denderbode Hel genootschap der jonge advokaten van Brussel heeft, dezer dagen, het onderzoek der belangryke kerk- hofkwcslie geëyndigd. De vryheyd der eeredienslen heeftin M. A. Liénart onzer stad eenen uytstekenden vertolker gevonden. Den uytslag der- beracdslaging ver- klaert beter de weerde zyner redevoering de wyziging die M. Liénart voorgedragen heeft strekkende óm aen de kerkfabrieken en synoden het regt le behouden van byzondere kerkhoven te bezitten is aengeiiomen door de vergadering, welke noglans ten groolcren deele uyt vrydenkers samengesteld is. Den 5 dezer zyn te Berlaere twee huyzen afge brand, loebeboorende aen de genaemden L. Onghena en A. Van Havermaet, landbouwers De verliezen worden berekend op 12,100 fr.

De Denderbode | 1864 | | pagina 2