IJl,,,. Ja'er. Zondag', 51 July 11164. 955 VERTREKI REN UYT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRASES 'S JAERS. Vergadering der Calholyke Gezindheyd van 'I Arrondissement Aelst. MM. Jan DE MEYER. Malthieu Const. DE RUDDERE. aftredende Leden, Victor VAN WAMBEKE, Advo kaet le Aelst. Landgenoten, red hel Vader land. Nu, dan Kiezers, Renderm. 5-20 8-30 9-45 12-25 3-25 6-27 9-10 [g Gend, Brugge, Oslende 6-37 8-28 10-45 12-28 l.ukereii 5-20 8-30 0-00 12-25 6-27 |fj 3-15 6-18 le en 2e klas langs Dendcrinonde. Omss 8-05 12-10 2-50 5-35 5-45 8-45 8-50 9-30 1 Dóornyk, Kortrvk, Moeseroeri, Ryssel (langs Mech. Brus. Aniw. 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 jjj Gend) 6-37 8-28 12-28 3-15 6-18. Leuv. Thienfeu Luyk 5-20 8-30 9-45 3- 20 6-27 Doornyk, Ryssel (langs Alh) 7-55 5-35 0-00 Vcrv. Land. S-Truyën 5 20 8-30 9-45 3-20 6-27 Ninove, Geernrdsb., Alh, 7-55 2-40 5-35 8-50 Gend 6-37 8-28 12-28 3-17 6-18 9-0/ Bergen, Quiévrain, Namen, 7-55 2-40 5-35 VAN ANTWERPEN NA EU St-N'ieolaes, Lokeren, Gend, 6-10 7-30 10-30 3-00 6-10 0-00. VAN GEND NAER Lokoren, Sl Nieolaes, Antwerpen, 6-10 9-05 10 20 2-35 6-15 7-00. Te Lede staeu al do konvoys. Te Idegem slaen deze vertrekkende van Atli 6-30 0-00 (u-40 4-30 7-25 en al de konvoys vertrekkende van Denderleeuw. Te Gyseghem staen stil al de konvoys uytgenomen deze vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens en 0-00 en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 00 00. Te Santbergen staen stil de konvoys van Alh 6-30 10-40 's morgens. 4-30 en 7-25 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20 's morgens, 3-09 6-00 en 9-05 des avonds. Ouique Suiini. ndermonde, Aelst, ove, Geeraerdsbergen .7-45 7-45 4-30 4-30 4-30 4-30 VAN I.0KE11KN NAER 7-00 9-30 3-10 Alh. 7-00 9-30 3-10 VAN ATM NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-40 Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-30 10-40 Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10-40 Gcud, Brugge, Oostende (langs Lede). 6-10 10-40 VAN GENI) NAER Auderiaerde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8. naf.r aei.st 7-20 11-25 2 05 5-00 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend,' 6-05 7-30 7-50 1120 11-50 2-35 0-00 5-40 Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-25 2-20 5-15 8-10 (langs Meelt.) 5-45 8-57 10-05 3-40 Aelst 7-25 7-55 12-02 2-20 5-15 0 00. 0 00. 7-25. 7-25. 57 6-45 8-0. 8-15. 8-15. 0-00 7-30. 8-10 9-50. AELST, DEN 50 JULY 18G4. Verleden zondag zyn de heeren afgeveerdigden der Kantonnale Kieskoiniteyten van de Calholyke Gezindheyd onzes Arrondisseinents in het Lokael den Gouden Leeuwhier Ier slede, in zitting verga derd geweest, ten eynde de Kandidaturen voor de aenstaende Wetgevende Kiezingen vast te stellen. Onzen achtbaren Seualeur den Baron Dellafaille, zat de vergadering voor en sluerde haer eene warme aenspraek loe, waerin den welsprekenden* redenaer het doel der vereeniging uytlegde. Vervolgens is er tot de stemming overgegaen van eenen Kandidaet in vervanging van wylen M. Cmnont, en wierd den heer advokaet Victor Van Wambeke mei algemeene stemmen gekozen. Nadien z\»r de twee blyvende Kandidaten, de heeren De Naêyer en De Ruddere, by acclamatie uytgeroe- pen en is de zilting gesloten door eenige aenmoe- gende woorden van den heer Voorzitter, waerin hy hyzonderlyk de eendragt en de vlytige werkzaem- hevd aen al de kieskoiniteyten des arrondissemenls hoeft aénbévbleii. De woorden van den achtbaren Voorzitter zyn met den meesten geestdrift onthaeld geweest en de gemoedsgesteltenis die blykbaer al de leden der vergadering bezielde gaf ons het on- misbaer voorleeken dal de kiezing vault augusy eene voorbeeldelooze klopping, eene klopping in volle order zal zyn, indien onze tegenstrevers het «lurven wagen ii. het worstelperk te komen. Wy xerwaciilen hun dus op 11 augusly aenstaende ten II uren voormiddag, dan wanr.eer de Kiezers, be kleed met hunne souvereyne volksmagt, zullen te beslissen hebben over de principen, akten en ney- gingen der Bewarende Gezindheyd, en over de allesverderveude, dwingelandige en onheylspellen- de Uberasterspohtiek, die tot niets anders strekt dan om het schoonste en braefste land van g'heel Europa zedelyk en stoffelyk len gronde te ruine ren en ongelukkig te maken. liet is dan met fierheyd dal wy hier, in naem van al de Bewarende Kieskomitevten van 't arron dissement Aelst de Kandidaten laten kennen aen welke zy, namens hunne lastgevers, de Kiezers der respectieve Kantons, hun eervolle vertrouwen geschonken hebben, en die op den I I augusly aenstaende mei eene schitterende meerderheyd als Volksvertegenwoordigers zullen uytgeroepen wor den. Ziet hier de namen Over de principen en denkwyze der achtbare heeren De Naeyer en de Ruddere hoeven wy niet nvt te weyden, deze twee afgeveerdigden hebben reeds hunne proeven gedaen en meermaels bewe zen dat godsdienst en ware vrvlieyd, immers de stolfelyke en zedelyke belangen van T Vaderland, t Wezenlyk geluk des volks huil steeds naest aen t herte hebben gelegen en dal zy, om die kosle- lyke zaken te verdedigen en te handhaven, noGh moeyte, noch zelfsopollering sparen, maer altyd bereyd zyn daertoe hunne talenten en g heel hun nen menscli ten beste te geven. Aoor wat M. Van Wambeke betreft, dezen zal zich weerdiglyk nevens zyne twee kollega's mogen plaetseu. Zyne principen heeft hy uyteengezet aen de Koniiteyis-afgeveerdigden die hem met den eerzame» Voorzitter, M. den Seiiateiir Dellafaille aeii 'l hoofd waren gaen aeukoudigen dat hy' als Kandidaet mei algeinoeue stemmen verkozen was. Deze principen zyn de onze, deze principen zyn deze van allen waren Belg, die aen Godsdienst, Vryheyd en Vaderland verknocht is. Gelyk wy, Calholyke Kiezers, wilt Al. Van Wambeke dat het allesopslorpend stelsel van gouvernementele moey- aldery eyndige, dal de penningen van den burger met spaerzaemheyd behandeld worden, dat dien halelykeu partygeest uyt het besluer verdWyne, dat de wetten van vryheyd en gelykheyd voor alle Belgen, geene doode letters zyn, immers M. Van Wambeke heeft openbaerlyk verklaerd dat onze godsdienstige en burgerlyke vryheden, de gespaer- zaemheyd, met een woord al de zedelyke en stof- felyke-belangen dos volks in hem altyd eenen on- vermoeyelyken verdediger zullen ontmoeten en dat hy het zich eene geheyligde pligt zal rekenen de Grondwet, als zynde het paladium onzer reglen uyt al zyne krachten te helpen beschermen en handhaven. Met zulke solemnele verbindtenissen gaen wy geruslelyk voort en. verzekeren wy de heeren Kiezers dat zy in M. Van Wambeke den afgeveer digden zullen hebben die hun op eene weerdige en deftige wyze nevens de heeren De Naeyer en De Ruddere zal vertegenwoordigen. Met zulke bekwame en achtbare lyst, wy ver klaren het met de innigste voldoening, komen wy fier af ai ons volle verirouwén te voorspellen dat de Kiezing van Aelst eene voorbeeldelyke Kiezing zal wezen, eene Kiezing die met den stempel van ohafhanglykheyd en waer patriolismus gemerkt, ons arrondissement tot de grootste eer zal ver strekken. Den toestand van 'l land is uytnsmend zwaerwigtig. Op II augusly zulE gy rekening" le vragen hebben'van hun holnieeslerschap aen ministers en aen volksverte genwoordigers. of liever aen de liberale Irancmacoiis- faeiie, die, door vcrschillige achtereenvolgende solem nele veroordeelingen van liet kiezerskorps, met magle- loosbeyd geslagen, gepoogd heefl zich regl te houden, met tegen wet en regl eenige nieuwe verslaefde jaknik kers in do Kamer te willen roefelen. De Catholyken uyt den eygen mond van den liberalen maconnieken aen- voerder in volle Kamer verslaen hebbende dat hy dezen onbeschoften voorstel alleenlyk deed iu 'T BELANG ZYNt-R PARTY, om de ministers aen de geldkas le kon- nen houden, hobbelt goweygerd aen eenen zoo scliandi- gen PARTYAKT de hand te Ieer.en, zy beliben gewey- gerd zieh medepligtig le maken aen de sebaemtelooze verkrachting der wel, zy hebben geweygerd hunnen eed van gelrottwheyd aen de Constitutie en onze instel lingen te schenden, en willen beletten dat regt en regt- veerdigheyd openlyk versmacht wierdenDaerom, en daerom alleen hebben zy de Kamer verlaten, aen het grootste kvyaed den uytersten hulpmiddel toegepast en daordoor zieh in souvereyn beroep voorzien by heL almaglig volksregt, by 't kiezerskorps, 't wolk in deze zaek als opperregter gaet beslissen. Langs den eenen kant slael de li born ters francniacons party, die er zieh roekeloos op toelegt niet alleenlyk om de Belgen hunue kostelyke vryheden te ontrukken en ze onder de verl'oeyelykste dwingelandy le doen bukken, maer die zc bovendien den laelslen druppel ^weel en bloed uytperst om hare Knechten de dwinge landen, groote en kleyne, rykelyk lo begunstigen en te betalen voor de bedekte en openbare gcweldonaryën die zy plegen legen den godsdienst, legen zyne wetten, legen zyne gebruyken, tegen zyne voorschriften, tegen zyne dienaers legen God zei ven Wat ziel men en hoort men 1° Burgemeesters die sehandelyk de gevvyddo kerk hoven schenden met cr leger, de wetten der Kerk, per- soonen te begraven die g'heel hun leven God en zyne Kerk, vervolgd, vervloekt en gelasterd hebben en da'er- by verklaerd dat zy van de godsdienstige hulp niet wilden. 2° Burgemeesters en schepenen die goddelooze vrem- de predikanten, afgevallene priesters.' apostaten op de sladhuyzen roepen om daer de leeringcn der H. Kerk aen le randen, te vervalschen en te besehimpeu, om T volk van zyn geloof af te trekken en het, door dwael- redens van gei affiuecrde ketters, in den rampzaligslen iwyfel tè vevdompulen, aen het zelve poogende wys te maken dat, Jesus-Clirislus maer eenen Galilescheu d'roo- mer is geweestenz. enz. 3° Burgemeesters, schepenen en gemeeuteraden die bibliotheken inrigten of met 't geid dor burgers onder steunen, waerin de goddeloosste cn schroomelvkste boeken figureren die openlyk de Godhcyd van Christus en zyne mirakels loochenen, die gladal zéggen dal den Zaligmaker hier een uylzinmg werk is komen doen, dat hy eenen driftige» menseh was, dat hel H. Evan gelie krielt van dwalingen en meer andere yzingwek- kende godslasteringen die een deftig gemoed doen sidderen en beven van schrik. 4° Professors van stactsgeslichten die den spot dry ven met de laelste verryzenis des vleesch, die lagchen met het laetste oordeel en met den grooten Regter die zal komen vounissen over levenden en dooden, die de H. Schriftuer, den hemel. God en alles wat voor den mensch trooslelyk en eerbiedvveerdig is door het slyk trekken en met hel gift der beschimping bemodderen. 5° Hooge amhlenaers die uyt do armscholen de kru- citixen, de beelden vail Gods II. Moeder en andere godvruchtige gedcnkleekens doen werpen, die verbie den er te bidden of den zegen des hemels over arme en onderlooze kinderkens af te smceken. enz. enz. 6U Ministers en Volksvertegenwoordigers die voor stellen en goedkeuren dal Calholyke studiebeurzen onregtveerdiglvk van hare chrislelyke bestemming worden afgekeerd, om een goddeloos'en hemeltergend onderwys te begunstigen en aldus de genieters in den afgrysselyken doolhof van ongeloof en boosheyd te jagen. 7° Ministers en volksvertegenwoordigers die willen voorstellen en goedkeuren dat francniacons, openbare godsdienthaters, gekende religieverzakers aen 't bestuer der kerken zouden komen om daer den baes le spelen, den pastor den duyvel aen te doen en tot gedurige er gernis aen de geloovigen te verstrekken. 8° Besluerders die ongelukkige theaterspelen inrig ten en bezoldigen, waer eerbaerheyd en zedigheyd roekeloos vermoord worden, waer jonge schuldelooze herten bedorven en in den breeden weg der ondeugd en wulpsehheyd gejaegd worden. 9° Ambtenaers van alle slach die de gruvvelykste secte der S0L1DAIREN aenkleven, ondersteunen en be schermen, secle die gladaf de HH. Sacramenten en den priester verstoot, die den Godsdienst haet en verdoemt, secte die op het graf van hare aenhangers welke in de rampzaligste boosheyd zonder God, zonder religie, zonder Sacramenten, zonder berouw, zonder priester moedwillig- en hardnekkiglyk geslorven zyn, openlyk durft uylbraken, gelyk onlangs te Brussel op de dood kist van zekeren Van Peene geschied is, dat, als er eenen solidaire sterft, er eenen kreet van opstand en vic torie opryst TEGEN GOD, TEGEN DEN HEMEL EN TE GEN DE AERDE, EN DAT DEN VREDE DER ZIEL MAER ALLEEN. TE PUTTEN IS IN DE.VERLOOCHENING VAN GOD!!! De verledene week wierd te Brussel de volgende doodkaert rondgedragen MAETSC11APPY DER VRYDENKERS. Lokael Brouwerstraet. 1. Geene priesters meer by de geboorte, by het huwelyknoch by de dood. Citoyen, Het komileyt heeft de droefheyd u kennis te geven van de dood van Loüis-Alexander Jardin, overleden den 18 July 1864, om 6 uren 's avonds in den ouderdom van •10 jaren en 14 dagen, zonder de saki-amenten van eenigen godsdienst ontvangen te hebben. Zyne ouders, vrydenkers, maken hel zich tol pligt van hem te doen begraven door de zorgen der maelschappy: de Vrydenkers. Men zal vergaderen m het sterfhuys, Moeskruyd- slraet 63, le Sl.-Josse-ten-Noode, Woensdag 2j om 5 uren 's avonds. Den Geheymschryver, A. PURAYE. Die yslyke zielenmoordery hoe hertscheurend, hoe sehroomelyk zy ook moge voorkomen, is noglans an ders niet dat de droevige waerheyd, die het Catholykste land van g'heel de wereld, tot zyne schande en ongeluk, moet bestaligenEn dan komen de liberale schry- velgers 't volk nog verblinden en bedriegen met onb'e- schacmd te zeggen dat de liberhatcrs francmaeonssecte tegen den Godsdienst en tegen de priesters niet is, dat er alle dagen nieuwe kerken en pastoryën gebouwd worden, dal de geestelykheyd door 't gouvernement belaeld word etc. etc. Ja, er worden nieuwe kerken gebouwd, maer waervoor zullen ze later dienen Om kazernen, schandiheaters, goddelooze boekzalen, mu- zeum s van naluei'lyke historie, manègen, hooymaga- zvnen enz. van le maken gelyk elkeen met zyne cygene oogen in bvna alle sleden kan zien welligt nog erger, er zyn nog mensehen die gezien hebben, dat openbare h.ereu op de autaren der kerken, onder den titel van godin der rede, te pronken stonden en bewierookt wierdenEn wanneer zal zulks gebeuren Als het volk ten grooteren deele zal vergod- en vei'zedeloost wezen, als hel zyn geloof zal verloren hebben door de slechte schriften, door de slechte wetten, door de ver- derflvke voorheelden, door de eerlooze spotprinten en door honderd andere verbeestende middelen die thans met eene hertgrievende sloiilmoedighevd door het ma- conmek liberalismus gebruykt worden.' Hoelang zal de geestelykheyd nogbetaeld worden Tot dat'dien oogen- blik van schade en schande hierboven aengestipt zal aenbreken dan wel verro van betaeld te worden, zal de geestelykheyd, gelyk in 1792 vervolgd, gepakt, in kolen gesmeten of op dc vlugt gedreven worden. Hel ongelukkig Piemont, het koningryk Napels en byna g'heel Italiën leveren ons daervan de maer al te sm'er- telvke en al te onwederleggelyke daedzaken op En gy zult ons willen wys maken dat gy francmacons- liberale» tegen den Godsdienst en tegen de priesters niet zit? Achteruylhuycnelaers, gy bedriegt het volk. gy veriêvd dc massa's door gedurige en aenhoudende vdlschbeden die zoo taslelyk zyn, dat wy ze allen niot willen ophalen, omdat de 99/000 der Belgen zelve ondervinden dat hetgeen gy legen de priesters schryft laulere verdichtsels en berekende uyt den duym gezo- gene leugens zyn. Noemt ons by voorbeeld, eeoen priester die den biechtstoel misbruykt, zieh pligtig maekt aen geweld of omkoopory, gelyk gy durft schry- veu, en wy zullen de eerste zyn om hem te schandpael te nagelenMaer daervan zult gy u wel wach ten, gy weet le wel dat gy liegt gelyk ketters, en be driegt geiyk bankroetiers. Doch het volk, de Kiezers de gevolmagtigden der natie zullen u gaen oordeelen en g'heel dien walgelyken haspel onder hunne gegrondde verontweerdiging verpletteren. Maekt u dan uyt de voelen, liberale leugenaors, bet volk is u beu, liecen. bedriegen, lasteren en bederven heeft maer zyneuHyd' gelyk dc bracmbeziën en den stokvisch, gy hebt den uwen gehad, hy heefl maer al le hng geduerd. Niet alleenlyk hebt gy 't volk willen boderven, niet alleenlyk hebt gy den godsdienst en den priester in bet slyk willen versmachten, gelyk gy zelve geschreven hebt, niet alleenlyk hebt gy 't volk willen verzedeloozen en verbeesten, maer gy hebt het bovendien gansch de wol afgedaen en uu zoud gy 't vel en 't vleescb willen ontginnen. WANT 1° Wie heeft er aen 't land twee gepraemde geldlee- ningen van rond de VEERTIG M1LLI0ENEN franks afge perst, die grootendeels verkwist zyn geworden aen rcuzenfeesten, kavalkaden, patat- ajuyn- prey- rapen- zvvyuen- kalveren- en kalkoen-expositiën, waer 't land geen druppel voordeel uyt genoten heeft 2e Wie heeft er aen vremde bankroetiers en liberale vriendekens honderde duyzende franken subsidien gegeven, wacrvan hel grootste deel aen de zolderbalken moet geschreven worden, devvyl eene menigte dier gelukzoekers met de lanteern aen den dissel schampa vie gespeeld hebben, na bovendien eene menigte arme burgers bestolen en bedrogen le hebben 3° Wie heefl er millioenen van 't zweel van den armen werkman verspild en wie verspilt nog dagelyks vragten geld aen domme boerenscliolen, die de Belgen zoo noodig hebben als 't vuer in hunne oogen 4° Wie heefl er hatclyke en fiskale wetten gemaekt om 't bier, den drank.en 'l voedsel des volks met dob- bele reglen le treffen 5° Wie belemmert de geneverstokeryën zoodanig door kwelwelten, hooge contributiën en andere fisca- lileyten, dat de kleyne landbouwslokërs hunne werk- buyzen moeten sluyter. om, door de concurrentie van groote bazen, niet verpletterd le worden, tot groot nadeel van den veekweek en 't vetten der akkers 6° Wie verkwist het zweet en bloed van 't volk aen domme en nulleiooze kasteelen, kazematten, lonktorens, forten en aerdewerken, die in ons land den oorlog lok ken en zynen volslagen ondergang zullen veroorzaken 7° Wie weygert er hardnekkiglyk regt aen de buylen- kiezers le laten wedervaren met bun in de gemeenteus te laten stemmen en ze gelyk te stellen met de steden voor 't gelat kiezers. De sleden hebben 31 kiezers op 1000 inwooners, de gemeenten hebben cr maer 11 od 1600 p 8° Wie verdrukt den buyten met hem onregtveerdig- !yk de oclroylaslen der sleden le doen betalen, by zoo verre dat van de 68 MILLIOENEN FRANKS welke hel gemeentefonds heeft opgebragt en waerin de buylen- gemeentens 35 MILLIOENEN' hebben belaeld, de stad Brussel Al LEEN 12 MILLIOENEN heelt genoten, ter- wyl de buyteigemeenteiis cr nauwelyks 16 MILLIOEN hebben uytgelrokken, na er 35 MILLIOENEN te hebben ingesteken 9° Wie kent er dc buytenkiezers alleenlyk goed om zware lasten le betalen, om in ontoeganglyke modder- slralen te blyven polsen, om hunne zonen als bloedprys voor het leger te slagtoffere» en de vvulpsche theateV- plaisiren van de heerkens uyt de sleden le betalen en te doen uylzweoten 10° Wie wilt er hardnekkiglyk het overschot der staetsinkomsten, die alle jaren zwellen gelyk luchtbal len, in roeyen en wissen blyven verkwisten, in plaeLs van dit overschot te besteden om de staelschulden al' lo leggen en de contributiën te verminderen, gelyk MM. De Naeyer en Dechamps in hun zoo voortrellbly'k PRO GRAMMA hebb< n voorgesteld 11° Wie verdrukt er den armen met de openbare liefdaciigheyd op de schandigste wyze te verhinderen en legen te werken, T geen voor gevolg heeft dal den armen verlaten medeinensoh, in wat hopeloozen toe stand hy ook verkeere, de mildadige hand van eenen weldoener niet meer kan kussen, na uyt de zelve troost en verzachting voor zyn bitter lyden ontvangen te hebben 12° Wie maekt er zoo rampzalig misbruvk van dc pensioenwet, dat hel land er nog lange jaren de druk kende gevolgen zal van gevoelen. Want honderde amh lenaers die nog gemakkelyk 10 en meer jareu konden dienst doen zyn, legen hunnen dank. op pensioen ge steld, om hunne plaetsen te konnen geven aen eren ta re», kiosjagthonden, vriendekens, kozyntjes enz. enz waerdoor de pensioenwet allengskens eenen ongein cs- lvken kanker word die een groot deel der van't vuik afgeperste contributiën verslind Ziet daer. liberale schryvëlacrs, een dozyntje vragen die de Kiezers op den 11 augusly aenstaende zuHen beantwoorden, met de liberale jaknikkers, dc trekpeer- deii van den vermolmden krakenden ministerielen wa gen af te koken of in den vollen grond te zetten. Vau den anderen kant zullen dc Kiezers uylspraek owp «Je

De Denderbode | 1864 | | pagina 1