Antwerpsche Forlenkwestie. Catholyke jftirty, die alleen '1 land, de vryheyd en onze instellingen kan en zal redden, en dit ondanks ai hel macoum'ek gebrul legen priesters, U$gp.u jesuilen, legen bisschoppen, legen klerikale», en allen anderen ten tioe.no verstelen bcdrogw inkel, dor liberale maconniekc party, die 's volks bloed en merg nylzuygt en gedurig van vryheyd, van onpnrtydighcyd, van voornylgang, van verlichting, van volksgeluk spreekt, terwyl zy niets anders verkoopt dan volk-verdrukking, dvvitigelandy, verderf, geweld en alles wat een vry, Catholyk en onaf- lianglyk volk gedurig tegena^j-schoncn schopt. Moedig vooruyt dan, Kiezers, den dog van onlslaving is naby, Gv, en Gy alleen hebt de magt in d'handen om die kelens van dwmgelnndy te verbreken Gv alleen moogt nn aen die tyrannen zeggen Wy willen geene volksverdrukking meer. Wy willen rcglveerdiglieyd en vryheyd in alles en voor allen. Wy willen dien hnet en vervolging legen den Gods dienst en zyne bedienaers doen eyndigen. Wy willen tegen dien sobroomelyken stroom van verderf eenen magligen dyk opwerpen. Wy willen geene onregveerdige scliandelyke liberale PARTYwclien meer gelvk men er de Catliolyke repre sentanten beeft gepoogd te onlvringen, om in van doc- trinarismus verkankerde arrondissementen nutlelooze jaknikkers by le foefelen. Wy willen die rusiemakerspolitiek van klcrikael en liberael, waermeê wy nog geen5n cent gewonnen maer alio jaren met hoopen vyffrankslukken verloren hebben, in den grond delven. Wy willen, met een woord, terugkeeren naer de principe» van 'tjaer 1830, die ons onzo vryheyd, onze nalioiialileyt en onze onaflianglykheyd verworven heb ben en waervoor hel Belgenbloed met slroomen is ver goten geweest. Nu meer dan ooyt zullen wy onze nati- onnale zinspreuk F-ENDRAGT MAEKT MAGT in 'l werk stellen, om het verrezen godsdiensl'hatend, vryheyds- moordend, parlydig en volkspluymend liberael-macon- niek orangistnus voor altyd den genadeslag te geven. loog, hebt gy zoo veel wellust, slaepl gy op z.oo zeelt en dons dal gy genegen zyt om nog wal duerder le jctalen Of groeven do millioenen by ons in 'l wild op uwen rug en moeten de ministers ze er maer afscheppen geïyk hel schuym van de beenensoep Rel koppel van twee, Vleyorman on Belediger uyt 't. Verbond zyn verontvveerdigd omdat den Benderbode zcg"cn zy, mlgelyke spotternyën over den ziekelyken toe stand van )f. Gumoul geschreven en nadien geveynsde lof- tuytingen om zync nagedachteris lieefl gegeven. Indien wy de geveynsde en berekende verontweerdi- ging van dit walgelyk koppel van twee niet al te wel begrepen, wy zouden ons geweerdigden tegen de kwaadwillige verkeerde uyileggiug onzer woorden te protesteren, wyl wy nooyt het gedacht gehad hebben den ziekelyken toestand van vvien bel zy te bespotten. Heeft men in ons artikel zinspeling op M. Cumont ge- vonden, dan was 't min om zynen droevigen moed te laken met welken hy tot heteynde toeliet ministerie ondersteunde, dan om de wezenlyk bespotlensweerdige politiek van hét door 't volk gehaet ministerie zelf le schandvlekken. Het begin en 't slot van ons artikel duvden dit op d'onlegensprekelvkste. wvze aen voor al wie regtzinnig- en onparlydiglyk wilt oordeelen. Maer reglzinnigheyd en onparlydiglieyd verwachten van een koppel kwanten die, opgeblazen van haet en ver blind door de driften, eenen tegenstrever alle mogelyk kvvaed zouden toebrengen, is gelyk als of men eenen molensteen wilde leerde zwemmen. Aengaende het gezegde van 't Verbond dat wy ge veynsde loftuytingen neergeschreven hebben om ons uyt den slag te trekken, dit héeten wy effenaf eene iaf- héyd. Wy hebben ons uyt geenen hoegenaemden slag te trekken en blyven by 't geen wy gezevd hebben. Wy hebben ons verheugd omdat M. Cumont zyne laetsté ehristelyke pligten gekweten heeft, en die zich daer- over niet verheugt, is eenen schurk in onzo oogen. Zouden zommige moconnieke liberalen, die hem nog ovor Uorton tyJ k-vcaod blood met hoopen gemackl heb ben en nu de laffe rol van lofluyters spelen zich wel verheugd hebben over dit christclyK afscheyden, 'l welk regtstréeks tegen'hunne akten én luydop beledene prin- eipen opdruyscht Zouden zy wel eenen enkelen Onzen Vader voor de rust des overledenen gebeden hebben, of liever welen zy nog hunnen Onzen Vader? Zouden al hunne betoogingen niet eerder gedoen zyn om de ver kneukelde liberale zaek te dienen dan om den overle denen eere aen te doen en deszelfs ziele indachtig 1c wezen Als wylen Mgr. Malou, Bisschop van Brugge, tegen de afmattende smerlen eener vreeslyke ziekte en tegen de dood worstelde, waren meest 'al do macon- nieke Iiberalersbladen met laster, s.naod en schimp tegen dezen zoo geleerden als heyligen Prelaet gedurig opgevuld; doch waer was dan de verontweërdigïng van 't koppel van twee Wy zouden nog andere vragen konnen doen, maer 't is der moevte niet weeid, wyl de verontweerdiging van kommando van '1 koppel en Volte appels by een deftig man even veel prys hebben. Wat den scliurftkerel van Ninové betreft, dezen schuvfell wel 't zelfde deunlje in 't Verbond met (lees verschil nogtans dat hy moed genoog heeft ons te bc- •dréygen, maer geraedznem en voorziglig oordeelt zich onder den mantel dor nnemloosheyd le versloppen. Met hem zullen w v afrekenen als wy meer goeslc, tyd en plaels zullen'hebben en als hy zyn gezigt zal durven toonen. Doch doervan zal hy zich wel wachten, want elkeen zou seffens bemerken dal hy zyne gewoonte van altyd met nen pater of nen pastor op den neus te loopen nog niet heeft afgelegd, en zich de oorzaek van dien ingekankerden pater of pastorshael erin neren. Zulke gasten konnen wel eenigo ronkende en schoone zinsne den schryven, maer 't en is niet gemeend, zy gelyken de nylen, wier pluymen hop schoonor en bekoorlyker zy zyn, hoe vuyler cn hoe walgetyker hun vleesch is. ZEVEN MILLIOEN EN HALF GELOGEN. Men schryft ons uyt Brussel, 21 july Den twist met de mactschappy Pauwels is niet gedaen. Integendeel, de partyen hebben heden gedurende vyf iir< n gepleleii. M. Chazal had in den Senaet gezegd dal het geschil over ecnige honderde duyzende franken bestond. Ho, Pietje hol verschil bedraegt 7 millioen en half, ge- eyschl door de maétscha'ppy Pauwels voor bygevoegdc werken, en de maetsehappy wilt al haer materieel weg- voegen, daer zy beweert aen bét laslkohier te hebben void aen, Het gouvernement gaet thans zoo verre zich legen de ver wy dering te verzetten van hel materieel dat don eygendom der mactschappy is Dezer dagen hadden dc schildwachten kogels op hunne gcwecren, dacr men vreesde dal de mactschappy haer rcgl zou gebrcykcn. Dus 7 1/2 millioen. En als bet gouvernement het proces verliest, wie zal men dan alweder uylvriogen gelyk eene spons I De zakken der burgery Waer zal men het geld halen om de fanlazyncn der chnzalisten meé te voldoen Op den rug der kontribuabclen. En wie zal nog bovenal de wees zyn Het volk, den werkman, die dc belastingen, bet palent, bet personeel, de grondbelastingen, alles centiem per centiem moet uytzweeten en dubbel betalen op bel brood, op zyne kieederen, op zyn woongeld, zonder zelfs zyn woor dekeu te mogen inbrengen, dit alles teil voordecle van en dank aen zoogezegde liberalen die het woord liberael besmetten en voor welke al wie met met gehocgen hoofde die volksplukkers aenbid, niet anders dan eenen beroerden, gevaerlykèn klerikael is. Welaen, volk spreekt, lact uwe stem hooien Zegt, is het leven u reeds te aengennem dan dat gy alles nog wat duerder zond betalen Zeg, is uwe preó al zoo Men Meld ons uyt eené goede bron, dat aen het fort N° 3 over ecnige 'dagen belacld is den 37slen bon van 100,000 franks voor aerde en metselwerk. Oil fort is nog niet vollooyd en in de gemelde 3,70J,000 franken is den grond niet begrepen (32 heel) en evenmin de bewapening. Als wy dus dit fort 4 mil lioen schallen, overdryven wy geen hondcrsle van een duyl. Nu, er zyn 8 forten, te weten N° Forten. Meters. 1 Wyneghem 6140 van de stad gelegen. 2 Wommdghem 6000 3 Borslbeeck 5960 4 Mortsel 5960 5 Edegliem 5640 6 Wilryck 5600 7 Wilrvck-Hobokcn 5960 8 Hoboken 6760 Dus legen 4 millioen per fort, maeki 32 millioen. Waer blyft dan de vest rondom de stad er. bet noord- kasteel 132 hectaren (Het oude Noordkasteel besloeg slechts 10 hectaren). Dit Noordkasteel met zyne kazematten, kazernen, ma gazynen, bakkeryen, hospitalen, enz., zal voorliet aller minste 15 millioen kosten. Hetgene met de voorzegde 32 millioen, maekt 47 millioen. Dus blyft er 1 millioen voor liet aenkoopen der gron den, opwerpen der vesten, enz., enz., van de groote omheyning. De oude vesten (151 hectaren) zyn tien millioen ge schal voor den grond. Do nieuwe vesten rond de stad (425 hectaren) moeten dus voor den grond alleen ge schat worden op 28 millioen. Er zou dus een tekort zyn van 27 millioen, waer men moet bylellen do aerdewerken der groote omheyning die toch ook eenige millioenen hebben gekost. Lact ons deze schallen op 3 millioen, beigene bene den de vvaerheyd is, dan bekomen wy een deficit van 32 millioen Wy denken dal alle andere bedenking hier overbodig zyn zou. Met dees koppel pillekcns zal 't Verbond zyn goestc hebben, zoo denken wy tenminste. Nogtans* ware het anders, den konfrater mag spreken, in plaets van pille- keus zullen wy hem dan bollen toedienen ondanks onze vrees dat hy wel van den eersten zou konnen versmach ten. Hel ware spytig yoor 't beestje. De bestendige deputatie van den provintialen raed van Braband ljeofl besluyt zaterdag laelsl genomen, op de kiczerslyslen van Gend behouden de 74 kiezers welke do bestendige deputatie van den provintialen raed van Oosl-Vlaenderen ervan afgeschabt had om dat zy hunne belastingen niet belaelden. Hel is dus een reglsgebruyk geworden dat de agenten van den fiscus en de gemeentelyke overheden eene willekeurige en onbeperkte magt hébben in het opmaken der kiczerslyslen. De werkelyke betaling van den cvns word niet meer vereyschtom kiezer te zyn, is het genoeg dat eenen kontroleur met of zonder rede beslisse dat dezen of geenen persoon de grondslagen van den cyns bezitte. De arresten van het Verbrekingshof cn der bestendige deputatie zyn zooveel als een consent lot bodriegery aen liet besluer afgeleverd. De schoonbroeder van minister Tesch, don Luxcm- burgnaer Laurent, heeft in den gendsehen gemeenteracd eenen geweldigen uytval gedaen tegen de kloosters, en hy heefi ze uytgomaekt voor al wat leelyk is. Laurent heeft geen woord gesproken togen de slechte huyzcn, waer zoo mènigen mensch zyne zeden, zyne eer. zyne gezondheyd en zyn geld verliest. 'T is waer, de koten zyn liberael, en de kloosters zyn catholyk. De liberale gazettten van Gend hebben veel lawyt gc- maekt van 402 nieuwe kiezers die le Gend opgeschreven waren geweest, en die, volgens bun zeggen, zouden gestemd hebben ten voordeele der mini'sterielen. Den NouveHiste behelst dies aengaende de volgende inlich tingen die doen zien dal öaes Kimpe's gazetten van de eerste leugen niet dood zyn Van de 402 nieuwe kiezers die op de lystzyn gebragt, moet men vooreerst aftrekken 15 valsche kiezers, die er van afgeworpen zyn blyft dus €87. 120 dier 387 stonden op de byvoegelyke lysl,.en onder die 120 telt men er 80 die als anti-ministerieel bekend zyn en welke de bewaerders zélve er hebben doen opbrengen. 0p,de eerste lyst, bevattende 280 namen de uyt- schrabbingen afgerekend bevinden er zich 90 die zich openllyk als vyanden der doctrinairen verklaren, zonder te rekenen degenen die niets zeggen, maer niet le min denken. 80 van den eenen kant en 90 van den anderen (matig gerekend) maken wel 170 anli-miuislerielen uyt. 170 anli-minislerielen tegen 170 minisicrielcn maekt te samen 340 dus een verschil van 49 ten voordcelo der doctrinaire», en onder de welke men moet begrypen de 74 die sedert dry jaren hunne kontributiën niet hebben kunnen betalen en die men daerom niet te min op de kieslyst houd. Onderzoeken wy eens wal die 49 opbrengen, in aenzien van dc vermeerdering van het getal der lanoe- lykc kiezers. Dc gazelten van M. den burgemeester zyn nopens dit punt stom gebleven gelyk visschen. Verleden jaer bedroeg de lyst der buylenkiezers 2932. Heden telt zy 3005 kiezers, dus eene vermeerdering van 73. Onder die 73 telt men er stellig 65 antiministeriële». Waer is dan die nieerderlieyd vvaerover de schrieben van M. do Kercliove al dat lawyt maken De tydingen die ons wegens de kiezinger. uyt de beyde Vlaenderen toekomen, zyn zeer gunstig aen dé catlio lyke party. Te Gend bied de worsteling zich goed aen de mi- nistorielen hadden gemeend dat liet maer schieten en slaen zou geweest hebben zy hadden zich liberaelder wyzc eene magt tocgeoygend die zy niet bezittenmaer de zaek van by beziende, vinden zy dat hel zoo gemak- kelyk niet gaen zal dan zy het meenden. De aktiën van den burgemeester zyn byzouder leeg, cn dc kiezers be loven wel van hem tyd le verschaffen om beter de zaken der stad te verzorgen. Het ministerke Van der Sliehele» loopt rond als een jaglhondeken om stemmen te bedelen maer men herinnert hem hier en daer de verzuyming zyncr pligten en de schade die hy in me nige omstandigheden de stad en 't dislrikl toebragt. Wat M. Jacquemyns aengaet, de kasse is gereed de kiezers zullen er hem in duwen. M. Ernest V*n den Peereboom zal deze mael te Gend eene broek krygen van het laken dergene die men hem vroeger te Kortryk acnpaste. Het ryk der ministeriele koterie is ten eynde. Te Aelst gaen de liberalen eenen sabelsteek in het water geven. Laet zo maer geworden 't is toch boter aen de galg. Te Audenaerde, Dendermonde, Eecloo en St-Nicolaos, niets te doen voor do ministers. Te Thielt, te Rousselaere en wnerschynlyk ook te Kortryk zullen de m'uiislericlen den bek in hunne pluy men houden T is hel beste dal zy le doen hebben. Te Dixmude zyn zy op zoek voor nen kandidacl, en te Veiirne verminderen dagelyks dc kansen van den liberalen Bebagbel. in de andere provinciën slaen onze zaken ook zeer goed, cn alles voorspel! dal. hel ministerie deze mael voor goed om zeepe zal zyn, Vlgemsche Land). KIESKKONYK. Men zou zeggen dat elkeen begint lo beelen om het meest in de rangen van de vertegenwoordigers der linkerzyde, tegenwoordige en verledene. Zullen zich niet meer aenbieden voor de kiezingen van 11 augusly MM. Lebeau, de Renesse, De Paul, Van Leem poel, Nélis, Pirson, Prévinaire, Lesoinne, (riloff- schimdl, Devaux, De Vriëre, De Ridder, Loos. De leekens van den tyd hebben gesproken. - Niet eenen der catliolyke gedeputeerden verwyderi zich. Allen blyven op hunnen post. De minislcriecle party van Charleroy heeft in hare vergadering van zaterdag laetsi hare lyst olïieicelyk vastgesteld als volgt MM. Lebeau, Sabatier en E. Pir- mez, aftredende leden. In vervanging van M. Dechanips beeft zy gekozen den heer Dewandre, advokacl en pro vinlialcn racdsheer. De liberalen van Namen, die zich sedert eenigen tyd vereenigd hadden in 'l vooruylzigt des gevaers dat hunne party liep, schyncn wederom in verdeeldheyd te geraken nu dal den beslissenden stryd aenslaende is. Een der twee liberale bladen dier stad, den Ecluircur vveygerl beden mannen le aenveerden welke men hem, zegt hy, wil opdringen zonder konlrool, en hy voegt er by dal hy geene dupe 2al zyn. Tol hiertoe schynl de doklrinaire party van Namen nog maer eenen kandidaet gevonden te hebben, name- lyk M. Lelièvre. MM. Julius Van derSliehelen en Karei De Kerchove- Delimon, vergezeld van de voornaemste jaglbonden van dén Klub, doorloopen sedert eenige dagen van 's mor- gends lot 's avonds de stad, gelyk bekommerde cn onrustvolle zielen. Aen allen die zy tegen komen geven zy de hand, elkeen groeten zy. ja zy buygen zich neer, den hoed in de hand, voor alle de kiezers, boe arme duyvcls zy ook wezen mogen, om hunne stemmen te winnen, mits hun den rug te keeren als de klucht zal gespeeld zyn ten profyte dier mandaelzoekers. Men*schryft uyt. Wavre dat de bewaerders van dit kanion vast besloten zyn de worslelling te aenveerden die in het dislrikl Nyvel word toebereyd, en met gansch het gewigt hunner stemming de bewarende party te ondersteunen. Het is thans stellig dat M. De-Bronckart zich niet meer op rang stelt, (e Luyk. Van eenen anderen kant zegt den Journal de Liége dat M. De Renesse, vertegenwoordiger van hel dislrikl Ton geren, geenszins voornemens is zich le verwyderen. De kiezers zullen er hem toe dwingen. Men verzekert dat een groot getal kiezers van het distrikt Waremme aen M. de Borchgrave, broeder van den achtbaren kandidaet van Tongeren, eene kandida- tuer aengeboden hebben tegen degene van M. Delexhy. De kandidaluer is aenveerd. Latere berigten melden dat M. graef Frans de Borch- grave van Bovelingen, de hom aengebodene kandidatuer voor het dislrikl Waremme aenveerd. Den toestand van den ministerieelcn kandidaet loopt schroomlyk gevaer. Den Précurseur zegt dat M. Frison, vertegenwoor diger van Aelh, zich vcrwydert, en de ministeriele kolene reeds zynen opvolger heeft aengeduyd. M. Rogier liep zaterdag te Doornyk. Ily logeert by zynen kiespeter, M. Crombez. Wy lezen in een antwerpseh blad De ministeriele aenleyders hebben uyt Brussel bevel ontvangen te stryden kost wal kost' on eenen laelsten knekslag aen de antwerpsche bevolking te geven. Daer is besloten geworden dal de poll der mi nisteriele associatie de volgende namen zoudo doen uytkomen MM. Mellaerls, apotheker, Van Leemput, De Boe, De Goltal en Bosschaert. De bevolking van' Antwerpen zal op die belachelyko uyklaging welen tc antwoorden. Wy vernemen uyt Brugge dat MM. Gilliodts-Van Severen en Jooris de kandidaluer weygeren welke den liberale klub hun aenbied. Men schryft uyt Yper a De grondwettige bewarende Associatie van het arrondissement Yper komt kandidaten uyt te roepen voor de aenslaende kiezingen van 11 augnsty MM. Ch. Van Renvnghe, aftredende» 'gedeputeerden burggraef Guslave du Pare en baron Julius de Vinck. Naer het schynt gaet de doctrinaire party hel te Kortryk ook wagen... De kandidaten dier party 'zouden zyn MM. Danneels burgemeester; Rolin, oud minister; Herman, avoué. Den heer Dumon, oud-minister van openbare wer ken, zet zich op den rang tc Philippeville, tegenover graef de Bnillet. -- Er is kwestie te Hasselt de kandidatuer voor le dragen van den heer Monville, regter, dien men tegen over degene van den heer Thonissen zal stellen. Daer en zit geen kwaed in M. Paul de Gerlache, doctor in de regten, heeft eene omschryvmg aen de kiezers van het arrondisse ment van Virion afgekondigd, in welke hy zyne kandi datuer voorstelt voor de aenstaende kiezing. M. De Ger lache behoort tot de catholyke party. Men schryft uyt Gembloers dat do bewaerders in dit kanton eene aenzienlyke meerderheyd gaen behalen. De kiezers dier stad byzonderlyk, die nog de schending van hun kerkhof door de secte der solidairen met ver geten hebben, zullen in massa legen de kandidaten van het ministerie en der logie stemmen. De liberalen hebben de minste hoop niet van le gelukken een van de kopstukken der ministeriele party zegde dezer laet- ste dagen Onnoodig dit mael in ons kanton te wor stelen de zoo geweldige aenvallen welke de liberalen legen de religie leveren, kunnen niet anders dan ons eene verpletterende ïieérlaeg doen ondergacu: Deze woorden zyn de getrouwe uytdrukking der openbare meening. in de vergadering zondag laetst gehouden tc Aeth. hebben de catholyke kiezers voor goed tol kandidaten aenveerd MM. Georges Smits, grondeygenaer cn Quairier advokaeL De catholyke associatie van Kortryk, is deze week in algemeene vergadering byeen geweest: M. Henri Dumortier, die door gezondheydsredenen geene nieuwe kandidatuer kon aenveerden, is vervangen geworden door M. den advokaet Revnaerl. Wy wenschen de catholyke» van Kortryk geluk yoor den goeden keus dien zy gedaen hebben. M. Reynaert vereenigt by een schoon talent eenen grooten iever voor al wat de be langen van zyn arrondissement aengaet. De kandidaturen van MM. De Haerne en Tack zyn ook met geestdrift onthaeld geworden. Zondag laetst' was er eene algemeene vergadering van liberale kiesdravers van den buylen, bv den lieer Do Kerchovc-De Limon, burgemeester van Gend. De vergadering wierd voorgezeten door gemelden beer De Kerchove, en bestond verders uyt denzclfden heer De Kerchove cn den heer Van Inweghe, doctor te Evergem. Tot liberale kandidaten te Brugge zyn benoemd M. de Vrière, die eerst niet had willen aenveeiden M. Valckenaere-Thomas, bankier, die reeds den 23 mey als provincialen raedsheer afgekookt is geweest, en M. Van Nieuwenbuyze vader. Wy vernemen met pene önuysprekelyke voldoe ning dal onze politieke vrienden der hoofdstad aen het land een groot voorbeeld van zelfverloochening en verknochllicyd gaen geven. De Bewarende Associatie van Brussel is byeengeroepen op dynsdag aenslaende^ten eynde eene lyst van kandidaten voor te stollen voor de kiezing van den II augusly. Wy vernemen met genoegen dat de luysteiryke pro cessie van don Jubilé vau O. L. V. ter. Druyven die ver leden jaer zoo zeer de algemeene bewondering verwekt heeft, op 15 augusly ten 3 uren namiddag samengesteld uyt de zelfde elementen en versieringen nogmaels zal uylgaen. Men werkt vlytig om al dc fraeye en verruk kende koslumen. wederom in gereedheyd te brengen en om de processie van dit jaer dc gene vau 't verledene le doen evenaren. By koninglyk besluyt van 23 july is M. A. Valcke, regter by de reglbank van eersten acnleg te Kortryk, benoemd tot racdsheer by het hof van appel te Gend,. in vervanging van wylen M. Van Iunis. By koninglyke besluylen van den 25 july zyn benoemd 4° Onder-voorzilter by de reglbank van eersten aen- leg te Dendermonde, in vervanging vail wylen M. Mul kens, den heer L. Saulois, substituet van den prokurcur des Konings le Gend 2° Substituet van den prokureur des Konings by de reglbank van eersten aer.leg te Gend, in vervanging vau M. Sautois voornoemd, den beer H. Lefebvrc, substituet van den prokureur des Konings le Brugge 3° Substituet van den piokureur des Konings by de regtbank van eersten aenleg te Brugge, in vervanging van M. Lefebvrc voornoemd, den heer E Molitor, sub stituet van den prokureur des Konings le Dendermonde. 4° Substituet van den prokureur des Konings by de reglbank van eersten aenleg le Dendermonde, in ver vanging van M. Molitor voornoemd, den beer V. Frede- ricq, substituet van den prokureur des Konings tc Hasselt 5° Substituet van den prokureur des Konings by de reglbank van eersten aenleg te Hasselt, in vervanging van M. Fredericq voornoemd, den lieer P. Putseys, ad vokaet by het hof van appel van Brussel. M. Ferdinand de Villegas, notaris te Audenaerde, is den 25 dezer overleden in den ouderdom van 32 jaer, na eene korldurige ziekte. Deze dood dompelt eene der achtbaerste familiën in den rouw. Op bevel va.n den oorlogs-minister Chazal zyn zaterdag uyt het wapen-arsenael van Gend, 2000 ge- weeren gehaeld, bestemd voor de aengeworvene sol daten der lyfwacht van Vkeyzeriyk gezin van Mexiko. 1000 van deze geweeren zyn naer Audenaerde ge voerd waer de -belgische soldaten hun onderrigt ont vangen de 100'» anderen naer Antwerpen, van waer die op een schip naer Mexiko zullen overgevoerd worden. Het Assisen-hof van Braband zal zich op dynsdag 26 dezer, bezig houden met eene moord, over eenigen tyd te Elsene gepleegd. Den genaemden Moïse is beschuldigd zync beminde, tvdeus de foore te Elsene vermoord le hebben. Volgens de beschMldigingsakte, zegde Moïse, toen hy te Terka- meren opgesloten zal, gedurig aen zyne kameraden, dat de liglzinnigheyd zyner beminde hem ongerust maekte. Zoohaest hy was losgelaten ging hy haer vinden in eene barak van pommes de terre frites, waer zy zich gewoon- lyk bevond. Hy deed met haer eene wandeling, in ge zelschap van e'enen tOjarigen knaep, welken den voor- naemsten geluygen in het proces zyn zal. Het nieysje kwam omstreeks 11 uren in de barak terugeenige oogenblikken daerna liep zy naer den eygenaer der barak, die op eene bank lag te slapen, en viel nacst hem neër, roepende Ik heb eene mes steek gekregen Den barakman geloofde dat zy dron ken was hy nam geene aendachl op hare woorden, die hy maer half had gehoord, en viel terug in slaop. Eerst 's anderendacgs morgends wierd hy gevvaer dat ze dood was. Moïse wierd byna onmiddclyk aengehouden, doch hy loochende de hem ten lasle gelegde misdaed. In een dorp by Antwerpen, is er eenen wonder- lyken eter. Men zegt dal hy dag voor dag 4 kilos vleesch kan eten. Over eenigen tyd had hy twist met zyne poezelige wederhelft die hem hel aengezigt gekenmerkt had. Daerop deed hy 's vrydags eene grootegeyt dood. Zondags morgens ging de vrouw naer de vroeg mis en toen zy wederkwam had den man zich gevroken. Hy had de geyl leWerlyk opgeëten en dronk toen nog mol haer koffy en at daerby Uvee dikke boterhammen. Zaterdag laetst, om 3 1/2 ure namiddag, is te Rousselaere met een groot gedruysch het dak ingeval len der in nieuw aenbouw zynde fabriek der heeren Vanontryve en Cavlicr. Hel dak maer nieuw gemaekt eu gedekt met omlrcnl de 81)60 pannen, is bezweken onder den zwaren last waertegen men de noodige raaelregels niet had genomen. Geïukkiglyk zyn geene menschens- levens te betreuren, alhoewel zy met verscheydene onder hetzelve bezig waren met werken. In lyds hébben zy de vlugt kunnen nemen. Men schryft uyt Tongeren, 24 july Donderdag namiddag heeft eenen geweldigen brand te Ovorrepen, in zeer kort tydverloop de nieuwe woo ning, tocbehoorende aen M. Brauns, met al wat er in was, in assche gelegd 9 koeybeesleu, 2 poerden, 30 verkens zyn mede door het vuer omgekomen eenige meubelen zyn gered geworden. Dit noodlottig voorval heeft plaels gehad terwyl de echtgenooten eygenaers te Tongeren, en het werkvolk op het veld bezig waren. Onnoodig was het aen blusschen te denken, aengezien er noch water noclrmaterieel was. Alles is gelukkiglyk verzekerd. Vrouwei/yke soldaten. In de rapporten der militaire overheden te Washington word vermeld, dat men onder de laetst by de linie in dienst gestelde troe pen niet minder dan 150 vrouwelyke rekruten heeft ontdekt, die seffens genoodzaekt zyn geworden de militaire kleeding met haer gewoon vrouwelyk kostuem te verwisselen. Onder die amazonen waren eenige meysjens, die kennis hadden aen jongelieden, welke voor den krygsdiensl waren opgeschreven, en in wier plaets zy by de korpsen waren opgekomen. Opmcrkelyk *is het, dat ongeveer 70 dezer meysjens, na dc ontdek king van het gewoon bedrog, onmiddelyk als dienst boden by de officieren in dlensl zyn getreden. In een der regimenten is dit het geval by de 17 officieren. By eenen der generaels bad zulk een vrouwelyk mililair eenigen tyd als schryver gewerkt, toen men tot dc ontdekking kwam dal den administratie-klerk Mary Jane G.... heette, afkomstig uyt Trenton, alwaer haré ouders tot de welgestelde ingezetenen behoorden. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Volgens eenen byzonderen brief van Acapulco hebben de Fransche troepen in den avond van 5 Juny een korps van 1600 Mexikanen naby Pueblo Nuovo verrast. Zy wierden met achterlating van 68 dooden en 4 kanonnen, enz. op de vlugt gejncgd. Sedert dien tyd echter word hel Fransche leger schier iedcren nacht door de Mexi kanen lo Acapulco verontrust, cn heeft men besloten eerstdaegs eene geregelde expeditie tegen den generael Alvarez af te zenden, die deze troepen aenvoerd. Niettegenstaende de levendigste protestatiën van frankforter Ryksdag en van den Bonds-generael, hebben de Pruysen verklaerd dat 6,000 mannen hunner troepen de stad Rendsburg voor eenen onbepaelden tyd zullen bezetten. Men verwacht zich aldaer aen zware verwikkelingen.

De Denderbode | 1864 | | pagina 2