tJYTSLAG DER KIEZINGEN. A elal. - 3 catholyken gekozefi. Antwerpen. 5 calholykeo id. Brussel. li liberalen id. Meckel*h. 4 -catholyken id. Turnhout. 3 catholyken id. Leuven. 3 catholyken id. NiveJIcs. 3 liberalen en i catholyken gekozen. Brugge. 3 liberalen id. Kortryk. 3 catholyken id. Dmnude. 4 catholyken id. Veurne. 1 catholyken id. IMende1 liberaal id. Rousseluere. 2 catholyken id. Thielt. 2 catholvken id. Yper. 1 catholyken en 2 liberalen gclratM. Audcnuerde. 3 catholyken id. Eccloo. i catholyken id. Gend. i catholyken en 6 liberalen gekozi*. Si-Nicolaes. 3 calholykec id. Dmdemonde. - 3 catholyken id. Ath. 2 liberalen id. Gharleroy. 3 liberalen id. Bergen. 5 liberalen id- Soignies. 3 liberalen id. Thuin 2 liberalen id Doornyk. 4 liberalen |d. I.uyk. 7 liberalen id. llocy - 2 liberalen. id. Verviers. 3 liberalen id, XVaremme. 4 catholyken id. Hasselt. 2 catholyken id. Maeseyck. 4 catholyken id. Tongeren 2 catholyken id. Arlon - 4 libcraol id. Baslogne. 4 catholyken id. Neufclialeau. 4 liberael id, Harche. - 4 liberael id. Virion. 4 liberael id. Dinant. 2 catholyken id. Namen. 3 cathelyken on 4 liberael gekozea. ïphilipvilU 4 liberael id. EEN EN SCH AN DM I DUE L. De ministeriele party, tol wanhoop gebragt, heeft woensdag te Gend haren toevlugt genomen lol de hale lyksle middels-: Eenen kerel, dien zy in priester gekleed had, en die by een vrouwspersoon gezeten was, heeft in een rytuyg de byzonderste straten der stad doorreden, overal lee- kens van buitensporigheden gevende. Aldus wilt men de priesters halelyk maken Aldus wilt men het ministerieel kraero staendo hou den Schande, eeuwige schande aen de verfoeyelyke uyt- vinders van zoo ellendige middels De Jongens van het licht hebben donderdag avond te ?6end getoond, hoe verdraegtuem en iryheyds'ievend zy zyn. Na het komediespel op den Kouter, ingerigt door den verstandige» burgemeester, hebben zich eene handvol studenten, gevolgd door eenige arme duyvels, aen wie zy wat genever-geld -hadden uylgedeeld, al zingende naer den Uien Public, -het Jesuilen-kollegie en den Catho lyken Kring begeven om er.... lawyt te maken. Aen het lókael van den Catholyken Kring is eenen steen in de :ruyt geworpen'! .Terwyl die wanordelyfcheden plaets grepen, stond <*ien!bravon burgemeester in de Concorde ccne cigaer te vooken. Hei klieksken is echter zeer te leur gesteld geweest by zyne liberale betoogingop elk hurrah voorde cjoctriën steeg er een duchtig geschuyflel van uyt het volk op. DE LEERING VAN DEN PQNJAERD Eenen budget-vreter en gevierden dichter van de aehyn-liberale drukpers, Potvin, zeyde over eenige dagen openlyk het volgende Gy weet allen, burgers, dat ik'ten uytersle verknocht ben aen de demokratie en de Republiek. Ik ben bereyd u te volgen lot met den ponjaerd. Ik ben in 1848 samenzweerder geweest in Vrankryk, in Hongariën en in llaliënIk herhael het u 'k zal u volgen tot mei den ponjaerd Wy hebben met een levendig gevoelen van bewondering de Prysdeeling aen de leerlingen van ons bloeyënd en befaeind kollegie, beslnerd door de eerw. PP. Jesuiten, bvgewoond. De belangryke dramalieke oefening getiteld La justice de Rau- douin d la hdchecomte de Flandre, is met eene hoogst merkweerdige juyslheyd en talent door de jonge heeren D. Van Danime, H. De Coster, A. De Craecker, IK Vernimmen, E. Alcasar, V. Langen- dries en 11. Van Mol voorgedragen. Het talryk en uytgelezen publiek heeft zich ten uylertst voldaen geloond, en met reden, want moeyelyk ware het beter de zware rollen te vervullen dan het die jonge becren sludenten gedaen hebben. Wy vernemen mei de innigste voldoening dat dry leerlingen van hot Pensionnaet der eerw. Broeders der Christelyke Scholen dezer stad, zich te Gend voor den jury hebben aangeboden ten eynde hun exaem als land- meiers te ondergaen. Den uytslag ts schitterend ge weest, want alle dry hebben dit examen met de meeste onderschei/ding afgelegd. Dit is al wederom een bewys dat de eatholyke gestichten niets anders dan dompers kweeken, gelyk de liberale gazetten zoo onbeschoftclyk sehryven. Wy zullen eens afwachten of de middelbare school ónzer stad, die zoo schroomelyk veel geld aen de burgers kost, ook dry leerlingen mét zulke voortref- felyke diploma's zal hebben. PRY'SDEELINGEN. De prysdeeling in het Pensionnaet der Eerw. Broeders der Chrislelyke Scholen alhier, zal plaets hebben woensdag 17 Augusty om 9 uren voormiddag. De Prysdeeling in het Pensjonnael-Kollegie van den H. Anlonius dc Padua te Ronsso, zal geschieden maendag 22 dezer ten 2 uren namiddag. CORRESPONDENTIE. ONTVANGEN van M. D. R. te Maeler en van M. J. G. te Ste-Maria-Hoorobeke elk 6 fr. Al de ryke kóstumen én prachtige versieringen dio de Jubilé-Proccssie van 0. L. V, ten Druyven, verleden jacr, zoo zeer verluysterden, zyn gereed en maendag 45 ten 3 uren namiddag zal zy alhier voor de tweede mael uytgaen. Begunstigt hel sehoon weder deze godsdienst- pregtighcyd, wy zyn voorop verzekerd dat een groot getal vremdelingon naer de stad zullen komen, die dooi de aengenaemsie verrassing ten hoogste zullen voldaen weaea. M. Ëdmond Mallbys, oiublcerling van het kollegie te Aelsl, laelsl leerling in de Calholyke Hooge School van Leuven heeft donderdag zyn laelslc examen als doctor in de regleu voor den groolen jury afgelegd. M. Verleyzen van Krembodegem, leerling der Calholyke Hoogeschool van Leuven komt, zyn examen als kandidaet in geneeskur.de, voor den groolen jury Gend-Leuven, af te leggen. MM. Abbeloos en Van Rossum, beydc licentiaten in de godsgeleerdheyd by de Universiley't van Leuven, zyn door Zyne Eminentie den kardinael aërtsblsscbop oengewezen gewórden om hunne studiën in de gods geleerdheyd te gaen voorzetten in het belgisch kollegio te Roomen. Den eerw. heer F. Van Opdenbosch, professor sran Philologie in het kleyn seminarie van St-Nicolaes, is, zaterdag 6 augusty, godvruclitiglyk in den Ueer oiilslapen. Zyne medehelpers verliezen in hem eenen opregten vriend en eenen wyzen raedsman, do leerlingen eenen geleerden en ieverachligen professor. Te Niuove, den 30 september 483°-, geboren, toonde M. Van Opdenbosch weldra buylengevvoone begaefd- heden, welke gedurende zyne studiën op eene schitte rende wyze uylschenen. lly trad in bet seminarie van Gend in 4855 en wierd in oclober 4857, om zyne byzon- dere bekwaembeyd, door Zyne Hoogw. den Bisschop, professor benoemd van Rhe'torica in het Klcyn Semi narie van St-Nicolaes. Met wonderbare verkleefdheyd en iever nam by deze uylmuntende fonclie waer. Onge- lukkiglyk beantwoordden de lichamelyke krachten van den jongen professor niet aen zyne onvêrzadelykc werk- zaemheyd zyne gezondlieydsgeslellenis was zelfs, na weynige jaren, zoodanig dal hy zich genoodzaekl vond zyne bediening van professor van Rhctorica te verlaten. Bovenal de studie beminnende en uyt der herle vast gekleefd aen het onderwys der jeugd" trachtte hy naer niets meer dan zyne vorige bezigheden te konnen her nemen. Dezen wensch wierd vervuld door zyne benoe ming als professor van Philologie. Nogtaus de ziekte die hem ondermyndc, door de rust eenige maenden verzacht, hernam weldra met vreesver wekkende voorleekens. Woensdag, 27 July, ontving hy, op zyn verzoek en met de diepste godvruchligheyd, do HH. Sacramenten der stervenden. Hy stichtte onophou- dig al die hem naderden door zynen waerlyk prieslor- lyken moed, zyn geheel en gansche onderwerping aen den wil van God en zyne opregle godvruchtigheyd. Hy had een byzonder betrouwen in de bescherming van Onze Lieve Vrouw, en eenen laelslen blyk willende ge ven van zyne teedere devotie tot die goede Moeder wees hy zelf, om op zyne doodsgedaohlenissen gedrukt te worden, deze schoone woorden aen van den H. Am- brosius in het boek der Maegden a 0 Jesus in den persoon van den discipel dien gy bemindet, hebt gy ons gezeyd. Maria aenvvyzende Ziel daer uwe Moeder Mogten wy als kinders van Maria leven, opdat wy eens onder de zielen zyn welke zy den Heer zal aènbie'den, zeggende Zie hier de zielen welke gy my gegeven hebt en die ik u bewaerd heb ik begeer dat, daer waer ik ben, zy ook met my zyn. M. I Walleel, pastor te Stc-Maria Audenhove ge durende dry-en-twinligjaren, en soderl 1861 ontslag gever en besluerder van het klooster der Zusters Peni tenten to Vclsique, is in deze gemeente den 6 dezer overleden, oud zynde 75 jaren. Mgr. Gerbet, bisschop van Perpignan, is zondag laelst schiélyk overleden. Mgr Gerbet was maer 66 jaren oud. Hy vva9 eenen der uytstekendste prelaten van Vrankryk en eenen van de schitterendste lichten der Kerk. M. Louwage, advokaet by het hof van appel van Gend, is aldaer subiet overleden, iu den ouderdom van 52 jaren. Ter gelegcnheyd der piegtige prysdeeling aen de leerlingen van het Klcyn-Seminanc te SGNikoIaes, zal er Dynsdag 46 augusty, een byzonder konvoy vertrekken, van Sl-Nikolacs naer Gend, ten 4 ure 's namiddags^ Dit konvóy zal allcenlyk uyt rytuygen Van van 4® en 2« klas samengesteld zyn, en stilhouden aen al de lus- schenstaliën. Men schryft ons uyt St-Nicolaes I)e groote orgel der Normaelschool in onze stad, komt eene merkweerdige verandering te ondergaen. Zy is het werk van Mynheer Anneessens-Teurrekens orgel maker te Gecraerdsbergen. Dezen jongen maer talent- vollen heer heeft getoond dat hy al de kennissen die tot zyn vak behooren ten volle bezit. De heeren professors van het gesticht en andere kenders die het werk onder zocht hebben zyn hel eens om de zoet- en welluydend heyd der nieuwe spelen te bewonderen, zoo wel als de sterkte en duerzaemheyd dersrof die in het vervaerdi- gen van het werk gebruykt is. Wy zeggen het regtuyt, deze hoedanigheden gevoeed by den gematigen prys, Mynheer Anneessens, verdient het vertrouwen van eenieder. PEERDENLOOPSTRYDEN VAN WAREGEM. Do inschryving voor den grooten Steeple Chase-han- dicap der Vlaenderen, tol Waeregem, op Dynsdag 30 dezer maend, gaet iu verwachting alle de vórige jaren te boven, zoo onder betrek van getal als onder betrek van keus -en uylgelezenheyd der kampersde vermaerd- ste Steeple-chase peerden van Belgiën en Vrankryk, zeventien in getal, zullen aen dezen loopstryd deel ne men. Ziet hier hunne namen MM. Bron De Woelmont, Welldone. B. De Molembaix, Piggy Wiggy. idem, Cocodés. Em. Van Grootven, Néréus. V. -J. Desmanet de Biosme, Sportsman. Dom. Coppée, Arlaban II. Léon Van Grootvcn, Hypcnnestra. Marq De Langle, La Vidame. B. De Hérissem, Romarin. e.-A. de Cosseito, Tam-Tam idem. Harry. idem. Jocular. Saunders, The Premier. Jasquel, Beau séiour J. R- Riddcil, Carrew. Major Shirley, Colleen. idem. Nancy-bell. Men schryft uyt Geeraerdsbergen In den nacht tusschen dynsdag en woensdag, weklo den wachter der statie van den yzeren weg onze be- wooners door hevig met de bel te'klinken, welk geluyd aenslouds beantwoord wierd door de hoorns der pom piers. Aenslouds kreeg men de zekerheyd dat de onge lukkige gemeente Schendelbekc, die sedert weynigen tyd een vyftal grooie branden onderstaen heeft, nog- maols door deze vreesolyke ramp bezocht wierd. De hoeve acn den ingai:g der gemeente, bewoond door den landbouwer Van Hoorde, is in weynigen tyd met al wat zy bevatte door de vlammen verleerd. De koeyen en peerden zyn kunnen gered worden doch dry vette vorkens moest men aen de vlammen overlaten, en deze zyn gansch verkoold. Het schold maer weynig of den graenoogst vau dit jaer v\;as ingeschuerd en mede verbrand, had een toeval niet verhinderd hem in te halen. Eene som geld, welke men zegt aenzienlvk te zyn, de opbrengst van zaed, eenige dagen te voren geleverd, en bestaende in zilvergeld en bankbiljetten, is gesmol ten en verbrand. De gebouwen en meubelen waren verzekerd, zoo men zegt, voor 40,000 fr. De oorzaek van den brand is onbekend. Eene byzonderheyd verdient vermeld le worden D'1 persoonen welke zich door den laclslsten brand bvua alles wat zy bezaten hadden zien ontnemen, hadden eenige meubelen welke men met groote moeyle aen het vuer had ontrukt, ter bewaring in de hoeve ge- plaetst die nu hetzelfde lot heeft ondergaen, en vinden zich nu van alles beroofd, lol het geringste toe. Een beweenlyk ongeluk, 't welk eenen onbesehrv- lelyken indruk heeft te weeg gebragl, is woensdag laelsl gebeurd by de werken die men verrigl voor de vergrooling van hel kerkhof, Keyzer Karelslraet, in den Leopoldswyk te Brussel. Twee aerdewerkers hadden eene wedding gedaen voor dengenen die de Godheyd door den zwaersten vloek meest zoude beledigen. Den prys bestond in eenige glazen faro en tiet was den genoemden Laes, oud 19 jaren, die overwinnaar wierd uylgeroepen. Toen hy wéér bezig was aen zyn werk, stortte eens klaps de aerde in en, hoewel den staet der plaelsen het minste gevaer niet aenbood, wierd den ontheyliger van den Naem van God onder de instorting begraveu en er slechts levenloos van onder gehaeld. De aenschouwcrs van dit schrikwekkend tooneel, ver van dien ellendeling te beklagen, herkenden in dit voorval eene regtveerdige slrafle des hemels. Den 5 dezer is er te Sint-Laurcyns een beweenlyk ongeluk gebeurd. Den genacniden Ch. Vcrheeck, dienst knecht by eenen landbouwer dier gemeente, gaen zwemmen zynde in hel kauael van Zelzaele, is er in versm »ord. - Te Maldegem leeft eenen jongeling, Karei Lon- gueville genaenid, zoon van eenen armen werkman. Dien jongeling is eene zeldzaemheyd van wangeslalle en lichamelyke gebreken zyn hoofd is lusschen zyne kniën gegroeyd. Ook is hy niet in staet op eenen stoel te zitten, of op een bed te liggen lu dit misvormd lichaem steekt echter eene echte kunstenaers-ziel. Het is vooral aeu snywerk dal den ongelukkigcn Karei Lon- gueville zynen kunstdrift voldoet. Hy, die zich nauwe- lyks kan verroeren, brengt daerin stukken voort, die, zelfs buyten de beschouwing van zynen persoon, de bewondering der kenners opwekken. Hy munt vooral uyt in hot snydeu van stempels. Alle kunstminnende burgers van Maldegem zyn Karei Longueville aenbevolen Er is deze week een droevig ongeluk gebeurd le Anderlecht, welk, naer men ons verhnelt, grootendeols aen de onvoorzigtigheyd des slagtoffers is toe te schry- ven. Er moesten eenige herstellingen acn eenen born put toegebragt worden den werkman, gelast met deze werken te verriglen, weygerde in den put af te dalen, voor gegronde reden opgevende dal de lucht in den put bedorven en het bygevolg zeer gcvaerlyk was ei in te gaen. Nietlegenslaende deze zoo wyze raedgeving, daelde den eygenaer zelfs in den put'doch nauwelyks was hy er in, of de verpeste lucht beving hem; "hy stortte neder en men haelde slechts een lyk op. Eenen uylnemenden stouten diefstal is in den nacht van vrydag laetsl gepleegd by M. Fanville, horlo- giemaker-juweelier in eene der meest bezochte straten van Charleroy. Den dief, na met het een of ander werk- tuyg de blaffetuer open gevrongen te hebben, heeft eene i-uyt gebroken en negen zilveren uervverken, drv gouden ringen, dry idem horlogiesleutels en omtrent vier dozv- nen kettingen van verschillend slach geroofd, dit alles geschat op eene weerde van 325 franks. Hetgeen welligl den dief meest zal aengelokt heb ben, was het zigt der prachtige gouden uerwerken die binst den dag op dezelfde plaets gelegen hadden, maer die voorwei pen van groote weerde waren des avonds weggenomen, gelyk meest al de horlogiemakers de gewoonte hebben te doen. De gestoleno voorwerpen dragen den nacm van Fauville, niet allecnlyk geschreven op de wysplaet, maer ook gegraveerd in het werk zelve. Men schryft uyt Tongeren, 4 augusty Verleden maendag zyn den procureur des Konings, den instrukticregter eenen doktor, van Luyk naer Otiiëé vertrokken, om er den toestand te onderzoeken van den voerman Jaek Paquav, die zich zaterdag avond met zyne karre van Serain naer Tongeren begevende, om streeks 9 uren, in hel veld lusschen Olhée en Russon wierd aengerand door verscheydene persoonen die zich daer verborgen hadden. Paquay heeft lalryke stok slagen ontvangen, welke hem aen hoofd en borst zulke zware wonden hebben veroorzaekt, dat by voor dood ter plaets is blyven liggen. Paquay is eenen grysaerd van 69 jaren hy heeft zyne acnrandurs niet kunnen herkennen en heeft 'geene vy'an- den. Hy is hulpeloos ter plaets blyven liggen tot 's* an- derdaegs morgends ten lOnren, wanneer men hem in eenen bedenkelyken toestand op den grond vond lig gen. Hy wierd naer Otbée gebragt, ten huyze van eene°n metser, alwaer hy de eerste verzorgingen ontving, en daerna op eene berrie naer hel gaslhuys van Tongeren gedragen. Het peerd dat in zyne karre gespannen was, is alleen naer Tongeren teruggekeerd, waer het aen eene der stadpoorten is blyven slaen. Het geregt doet vlytige opsporingen, om de daders van dien schandelyken aenslag le ontdekken. Men schryft uyt Emmikhoven, 6 augusty Onder de lalryke werklieden, die gisteren voor den landbouwer O. Do Kok alhier vlas plukken, bevond zich eene vrouw genaemd Aneke Kind, die den ouderdom van ruvm 402 j3ren heeft bereyktzy is zeer gezond en nog in het bezit van al hare vermogens. Weldra zal voor het provincial gereglshof in Zuyd-IIolland teregi staen de dienstbode Sofia Van Sta veren, oud 26 jaren, laetst woonachtig te Aerlanderveen beschuldigd van kindermoord, voor de eerste mael dooi de ongehuwde moeder gepleegd. Uyt den deswege opgemaekten akt van beschuldiging blykt hoofdzakelyk a Dat de beschuldigde in hare verschillende vcrlioo- ren heeft erkend, dal zy is ongehuwd, vroeger dienst- baer was en sedert maert laelstleden by hare ouders te Aerlanderveen haren intrek had genomen en hoe zeer volkomen bewust, dat zy in zwangere» toestand ver keerde, zulks aen hare ouders herhacldclyk heeft ont kend en op allerley wyze getracht heeft hun dal denk beeld te ontnemen dat zy'in den nacht tusschen den 3 en 4 april, in de schtier is bevallen van een kind van het mannelyk geslacht dat zy vervolgens naer de voor kamer is gegaen om een mes le halen en dit genomen heeft uyt eene kas, zonder dat hare ouders daerdoor wakker zyn geworden, dat zy, in de schuer teruggeko men, op hare hurken by het kind is gaen zitten, het hoofd van het kind, dat op den rug lag, door oplilling naer voren heeft gebragt en met het mes de eerste verwonding in den nek toegebragtdat zy niet weet, waer zy het kind verder heeft gesneden, ook niet, dat zy er de armeu, maer wel dat zy er stukken heeft afge sneden, denkende dat men de enkele stukken niet als van een kind herkomstig zou erkenuen dat zy in het verminken van het kind is gestoord geworden, doordien eene gebuervrouw hare zonen opriep en zy vreesde dat haro ouders ook daerdoor wakker zouden worden dat zy de overblyfsolen van het kind in eenen pol heeft gedaen en deze zonder om te zien in het water heeft uylgespoeld en weder in huys gebragt, waerna zy oenen eemer water heeft gehaeld en de vlekken in de schuer weggeschrabtdat zy hel mes, zonder het schoon te maken, in de schuer heeft laten liggen en weder naer bed is gegaen dat zy het kind niet heeft hooren schreeuwen, maer overtuygd was dat het leefde, om dal zy het had hooren snakken dat zy des morgends is opgesiaen en op «enen stoel is gaen zitteu maeyen, doeli niet heeft ontbeten dal ha er omstreeks' elf uren te binnen school dal hel broodmes nog iu de schuer lag en zy dft toen is gaen schoon maken en weder in dè kas heeft gelegd dat kort daerua hare moeder kwau zeggen, dal. er een kind in hel water lag, ten gevolge waervan haren vader is gaen kyken die hy zyne terug komst lot liaer zegde Fie wat is met u gebeurd vvaerop zy terstond erkende Ja vader, het is van mv dal dadelyk dnerop den burgemeester, der rcgler en twee doctoren binnen kwamen dal zy reed.' zes weken voor hare bevalling het plan had beraemd, om het kind, waervan zy bevallen zou te dooden. Men 'schryft uyl Parys aen den Journal de hnxelle* Men verzekert mv dal er een groot getal uylste- kende catholyken van zin zyn zich met het eynde 'dezei maend naer hel tweede Kongros van Mechelen le bege ven. Men noemt onder andere doorluchtigheden, den prins de Broglie, M. Cochin en misschien zelfs den hoogwèerden bisschop van Orleans. EKNE ECHTSCliEYDING. EDELMOEDIGE YROUWKN-LIEFDK. In alle kringen der stad Londen word nu gesproker over de zaek Hoplcy, welke deze week voor de schey- dingsreglbank gebragt is geweest, en inderdaed eene roerende historie is. In 't jaer 1854, ontmoette den heer Hopley, eenen echt klassieken en excentrieken engelschen' school meester, die eene kostschool hield le Eatsbouroe, eeu bekoorlyk 4 8-jarig mcysje. miss Cobh genaemd, met wie hy trouwde. Tol dan loc ging alles wonder welmaer pas in hel huyshouden, kreeg den heer lloplev het in den zin, de verschillende theorie» over de opvoeding der jeugd, welke hy bestudeerde, als een proef, eersti op zyne vrouw toe te passen. Ik wil eene modelvrouw van u maken, zegde hy, eu hy plooydo de ongelukkige als een blad mnziekpapier ieder uer bad hy eene byzondere bezighevd, ingeschre ven op eene grooie tafel van werkzaemlieden ontbrak zy aen erne barer huwclyks- of andere pligten, rap eenen kaekslagsomvvylen ging den dwingeland zoo verre van liner op 't aengezigt te spouwen, welke beleeefdheyd tot heden slechts by de Apachen heslael. Die wel mint, kastyd wel zey den geweldigen schoolvos. Eyndelyk wierd de jeugdige vrouw bevrucht en, iu barensnood verhoerende, vroeg zy eenen vroedmec-ster en eene voedster. Den man weygert de voedster is onnoodig, en cenon vroedmeester, shokkingHot kind komt aldus moeyelyk ter wereld hes is tenger en ellendig; het schreyt.... Pif! paf! kletsen linksen regts op de moeder en het kind.... om ze to doen zwvgen zoo wel dat het kiné idioot wierd. Gedurende dien tyd ging magister Hopley voert met de verspreyding zyner bekoorlyke theoriën over de opvoeding, en behandelde zyne leerlingen al zoo hard I als zyne vrouw een daervan bezweek onder zvnc mis-1 handelingen. Het geregt bemoeyde zich met 'de zaek, den heer Hopley wierd aangehouden en tot verscheydene maenden gevangzilting veroordeeld. Hier begint de teedere toegenegenheyd dier zoo be- koorlyke en vreed mishandelde jeugdige vrouw. Haren man is ongelukkig Dit denkbeeld doet baer al het onderslane lydon, al de mishandelingen en vernederin- i gen vergelen. Haren man lyd van dan af is alles vergeten en vergeven zy schryft hem brieven vol uyt- drukkingen van liefde en edelmoedige toegenegenheyd. Hopley komt weder op vrye voeten maer gelo'oft met dal de leerderheyd zyner vrouw zyn gedrag zal doen veranderen. Nauwelyks teruggekeerd in zyn huys. herbegint hy zyn opvocdings-slelsel op de ongelukkige i toe te passen. Het reglement wierd allengs gestrenger. De bloedver wanten van mevrouw Hopley, diergelyk sehandacl niet i meer willende verdragen, dringen by haer aen om een proces van cehtscheyding, of ten minste tot scheyding van tafel en bed, tegen haren man in le spannen. In dezen toestand komt de zaek nu voor de bevoegde reglbank. Den voorzitter begint het onderzoek'met do ondervraging der aenklaegster, baer uylnoodigende do lalryke grieven op te sommen, wélke zy tegen haren man in te brengen heeft. Myne grieven ant woordde de vrouw. lk heb er geene of liever, ik heb er geene meer De reglbank geeft de edelmoedige mevrouw Hpploy terug aen baren man. Rug legen rug in de gchoórzael gekomen, keeren zv band aen hanü naer huys terug. Door de regtbank van Londen is dezer dagen eene zonderlinge uylspraek gedaen, welke als bewys kan dienen hoe bespotlelyk de opvatting is, om niet nacp den geest, maer volgens de strikte letter van de wol uylspraek te doen. Eenen dief was op heeler daed be- trapt. Hy beweerde evenwel in tegenwoordigheyd van den politie agent, dat den zak, waerin hy de hand ge stoken had, ledig was. De regters namen aen dot den diefstal onmogelyk was gewórden den beschuldigden kon, volgens hunne meening, enkel beschuldigd wor den van het voornemen te hebben gehad om le stelen, en indien hy öaervoor moest veroordeeld worden, dan zon men ook don man moeten ophangen die slechts het plan koesterde zynen evenmensch te vermoorden. Voorzeker eene zonderlinge uylspraek gegrond op nog zonderlinger beweegredens. Men schryft uyt St-Michiels-Gestel den 6 augusty Ruym 25 jaren geleden, wierd alhier een kind gevon- deh, dat by den doop den naem van Maria Van de Wilg ontving. Het groeydo op, zonder dat het eenig narigt omtrent zyne ouders ontving. Onlangs echter is er on- 1 verwacht eenen brief by den pastor bezorgd; het verzoek inhoudende om berigten omtrent dit kind in te winnen men wensebte le weten of het nog leefde, waer en 10 welken toestand het zich bevond, en eene opgave to ontvangen var. hetgeen do gemeente voor het meysje had uytgegeven. In eenen tweeden brief bevond zich geld om het meysje in staet te stellen zich van klecde- ren to voorzien en ten spoedigste naer Antwerpen te vertrekken, om daer haren vader te ontmoeten. Men schryft uyt Amersforl, 6 augusty Dynsdag morgend laelstleden reed op eene boeren- 1 hofstede Kleyn Hel, onder Nykerk, eene ploeg met twee i peerden bespannen, en besluerd door eenen landbou wer, langs eenen biënnest. De biën_die iri vlugt waren, vielen op de peerden aen, waervan er een spoedig aen de onlvangene wonden stierf, terwyl de dood van het ander eiken oogenblik te gemoed word gezien. Den landbouwer heeft geen letsel bekomen. Men herinnert zich misschien nog dat, sedert twee jaren, eenen voorbeeldeloozen hongersnood, door de langdurige droogte veroorzaekt, Hongariën teysterde en er een groot deel der bevolking tot de schroomelyk- ste ellende bad gebragt. De bladen kondigen aen dat dit land, benevens gansch het overige des keyzerrvks, dees jaer begunstigd is met eenen buytengewoóheu oogst. Veel wonden gaen dus in Hongariën geheeld worden. Men komt te Lemberg lot zes jaren gevang te veroordeelen eenen dief die, binst de 64 jaren die hv oud is, reeds voor straffe zyner dieften 48,700 stok- zweepslagen heeft ontvangen en 5 jaren gevangenis heeft uytgedaen. 'T was de 22e mael dat hy voor diefte vervolgd wierd. - Dubbele halsregting. Men leest in een blad De vrouw Knothe, 50 jaren oud, en haren medo - pligtigen, Stememann, eenen 28jarigen jongeling, be schuldigd en overtuygd van den man der eerstgemelde vergiftigd te hebben, zyn in den morgend van den 29 july te Berlyn gehalsregt. Ten 6 uren wierd de vrouw Knothe, vergezeld van eenen aelmoesenier der gevangenis, naer de strafplaets gcleyd. Zy ging met vasten stap en niets toonde in haer de miiwste zwakhoyd aen.

De Denderbode | 1864 | | pagina 2