Zonda*»-, <21 August .y 1U64 «laer. N" 958. VERTREKUREN UYT AELST KA ER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAERS. IN. Liberale baldadigheden. Denderm 5-20 8-30 9-45 12-25 3-23 0-21 9-10 gj Gelid, Brugse, Oslende 6-31 8-2K 10-45 12-28 Lokcren 5-20 8-30 0-60 12 23 6-27 3-13 0-18 1' en 2' lilas langs lloiulewnondc. Itruss8-Ö5 12-10 2-50 5-33 5-43 8-45 8-50 9-30 *h Doornyk, Korlryk, Moesereen, Byssel (langs Meel). Bras. Anlw. 5-20 8-30 9-45 3-20 0-27 gj Ootid) 6-37 8-28 12-28 3-15 6-18. Leuv. Tllienen l-uvk S-2. 8-30 9-45 3-20 6-27 Doorayk, Kyssel (langs Allt) i-a» a-35 0-1 0 Ven-. Land. S-Truvêu 5 20 8-30 9-15 3-20 6-27 ffi Ninove, Goerardsb., Alh, 7-o5 2-40 5-eo 8-50 s Cond 6-37 8-28 12-28 3-17 6-18 9-Ot j| Borgen, Quievrain, hamen, i-w> 2-40 o-Jo VAN ANTWERPEN NAER Sl-.Nicolacs, Loliercn, Lend, 6-10 7-30 10-30 3-00 6-10 0 00. VAN GENU NA ER Lokoren, SI Nicolaes, Antwerpen, 6-10 9-05 10 20 2-35 6-In 7-00. Te Lede slaen al de konvoys. - Te Ideeesi slacn deze verlrekkondo van AUi 6-30 0-00 40-40 4-30 7-23 en al de konvoys vertrekkende van Denderleeuw. Te Gvsechem stacn slil al de konvoys uylgenomen deze vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens en 0-00 en van Dendermonde len 0-00 's morgens en 00 00. Te Santbergen slaen stil de konvoys van Ath 6-30 10-40 's morgens. 4-30 en 1-23 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20 's morgeus, 3-09 6-00 eu 9-05 des avonds. ER-BOD Denderniohdc, Aelst» .Ninove, Geeraerdsbergcn, Ath» 9-30 3-40 7-45 0 00, 9-30 3-10 7-45 0-00, 6-30 40-40 4-30 7-25. 6-30 10-40 4-30 7-25. 6-30 10-40 4-30 7 25. 6-JU 40-40 4-30 7-25 ('uiqiie Suum. ,K ROKEREN NAER 7-00 7-00 VAN ATH NAEtl Geeraerdsbergcn, Ninove, Aelst, Dendermonde» Lokeren Lessen, Geernerdsbergen» Ninove, Aelst Brussel (langs Denderleeuw) Geud, Brugge» Oostende (langs Lede). VAN GEND NAEtl Audenaerde, 0-45 9-30 1-30 6 00 8. naer aei.st 7-20 11-23 2-05 3-00 5-37 6-45 8-Ö-. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6-03 7-30 7-50 II 20 11-50 2-3o Ninove. Geeracrdsbergen» Alh (langs Denderleeuw), VAN bENDÉJlMONDF. NAER Brussel (langs Aelst) 7-25 2-20 5-15 8-10 (langs Mech.) 5-45 8-57 10-05 3-40 0 Aelst v fe 7-25 7-55 12-02 2^20 5-15 8-1 7-30 0-00 2-20 3-40 5-15 15. 13. I 00 !-10 7-50. 9-30. AELST, DEN 20 AUGUSTA 1804. kt*, n* eid, g«l. rid, om, Bep- ■II* tuer litrr ring van, ïeid, i*er- TB» 1, 17 Meer UÉLB rgrn. In byna al de steden waer de liberalen de nieer- jderheya gekregen hebben, hebben zy, volgens {hunne oude gewoonte, baldadigheden en gewel- jtlenaryën gepleegd. Te Gend echter had het ma- yonniêk liberalismus, by anticipatie, zyne schand- lialleryën geopend, met namelyk den dag vóór de kiezing geheel de stad in rep en roer te stellen om aldu§ de vreedzame kiezers angst en schrik voor den beslissende» dag van donderdag in te jagen, liét ware ons omnogelyk al den dwang, al T gebeld al de bedrogmiddels aen te stippen dte overal en Ibyzonderlyk te Gend zy» in 't werk gelegd om eene nielsbeduydende meerderheyd te bekomen waer- [over de iiberale gazetten zoo luyd jubelen. VVy peggen nielsbeduydende meerderheyd, maer 't is [eerder eene VEEL BEDUYDENDE meerderheyd omdat zy zoo ellendig KLEYN is en den prys van zoo veel opofferingen, van zoo veel en zoo door- slaende invloeden van alle slach, van zooveel geweld, van zooveel drukkingen, en vooral omdat zy te tiend maër alleen voor grondslag heeft de stemmen van 75 kiezers, die geen stemregt hadden, vermits |7,y den welligen kiestol niet betalen. Neem de stemmen dezer 75 onwettige kiezers weg, en g'heel de liberale lyst ligt te Gend in duygen en de Catholyke lyst triompheert er ten vollen De liberhaters zullen ons zeggen dit zyn fygen pa paschen, dit zyn weeklugtcn der ovrvwoimenen ua den stryd enz. enz....'Maer wy zullen antwoorden Neemt het zoo, doch wy, Catholyken, [zullen hel anders nemen én er stellige daedzaken in zien die, verre van ons te ontmoedigen, ons zullen aenwakkeren on» ze in 't vervolg te voor komen, want in plaets van onze nederlaeg te brkennen, aenzieu wy ze als eene zedelyke victorie clie eerlang luier uylwerksel moet en zal hebben. En inderdaed, als eene denkwyze gelyk de Ca- iliolyke, zoo sterk is, dal zy tegen al de ontelbare invloeden, tegen de vertiendobbelde krachtinspan ningen van een despotiek gouvernement, legen al Ben sniaed en laster van .eene volksverleydende flr.ukpers, tegen de saméngezvvorenen kuyperyën tier francmayonslogiën van g'heel *t land, tegen de geweldige samenspanningen van meest al de be sturen kan worstelen en dan nog 52 stemmen tegen 64 behah'n, dan moeten onze tegenstrevers toch bekennen- dat de Catholyke denkwyze sterk, zeer iterk en zelfs onverwinbaer is, als zy al de krachl- jeeren harer organisatie regel ma liglyk zal welen n beweging te stellen. Aen die ons opwerpt dat de Catholyke party al fedaen heeft wal zy koude doen, zeggen wy regluyt: t is geen waer te Gend, te Brugge, te Yper en rooral te Brussel is nog oneyndig veel te doen, naer dit oneyndig veel is maer alleenlyk uyt te werken door eene wel beleydde organisatie, door eene goede verstandhouding en eene gedurige werkzaemheyd die onmiddelyk na de kiezing moei beginnen. Wy herhalen het met de innigste overtuyging, de party die zulke uytslagen kan te weeg brengen gelyk de Catholyke party thans bekomen heeft, en dit wel in verhouding van zulke ongelyke in vloeden, is eene sterke, eene allersterkste party, die, in alle kiesworslelingen, voorop en met zeker- heyd mag zeggen dat zy zal overwinnen in plaets van in den grond geslagen te worden. Kortom, de party der vryheydsschenders van wet en regt ligt nu boven, maer dit boven liggen is '1 uytwerksel van 't geweld en 't onregl, en dit, wy durven liet voorspellen, kan noch zal duren, als de Catholyken zich vereenigen, de maglige elementen gebruyken die zy in overvloede ter hunner be schikking hebben, en vooral als zy het volkspro gramma van de heeren Dechamps, De Naeyer, Coomans enz. beherligen, in de kamer voordragen en met al de krachldadigheyd hunner overtuyging handhaven. Dat zy de wetten in dit programma vervat, by iniliatièfregt, voorstellen, ontwikkelen en tot extinction de forces physiques, gelyk den schoolvos van Arras zegde, verdedigen, en 't volk zal moeten klaer zien, de duyzende onverschillige kiezers die naer de stembus niet omzien zullen moeten ontwaken» en 't land zal eyndelyk begrypen dat die domme, oogverblindende en in slaepwiegende twisteryë» over liberael en klerikaelover Jesuilen en kloosters, over paters en nonnen, tot niets anders strekken dan lot zynen ondergang en ruïne» wyl er mets anders uyt voortspriiyl clan opruymg dor driften, vryheydsschendiog en vooral religiehaet die een volk vroeg of Jaet moet uylzweeten en duer betajen Wy laten hier ondertusschen eenige liberale baldadigheden, die in verschillige kiessteden ge pleegd zyn, volgen, om onze opiniegenoten aen te wakkeren tot het nemen van krachtdadige maet- regels 4e8en de vernieuwing dier schandalen en om aen de massa's te doen kennen wat zy van de huy- dige ovei heerschers te denken hebben en wat achting zy verdienen. DOCTRINAIRE VERDRAEGZAEMHEYl). Wy ontvangen den volgenden brief met verzoek van afkondiging Aen de heeren opstellers der Beurzen-Courant In het nummer 224 der Beurzen-Courant, maekl gy gewag van eenige wanorderlyke looneelen, die den tl dezer te Gend hebben plaets geluid. Ik aenzie het als eene pligt, u nog hel volgende kenbaer te maken Eenige achtbare ingezetenen van Melle den moed gehad hebbende, om den oproep tot de ballotenng te beantwoorden, die bun volgens de wet gedaen was. Bureel N° 9 (Trompetje), is eenen van hen. den heer Lvsebeth, bet slagtoffer geweest van eene aenranding, gèpaerd met de grofste belediging en schimp, lol zoo ver dat het al dé omslaenders heeft veronlvveerdigd. Ecnen zekeren zoogenaemeeu liberael is zoo ver gegaen van (in eene vlaeg van opgewondenheyd die aen eene razerny geleek) den voormelden heer by zyne keel te grypen, en daerop zoo hard te drukken, dal hom de long uyt den mond kwam en by reeds paersch en blauw was geworden. Zonder eenige treffelyke lieden die van die doctrinaire schanddaed getuygen waren, hadden vvv eene moord te betreuren gehad by lyds hebben zyden woestaerd zyne prooy ontrukt.' - Aenvoerd, MM., de verzekering onzer achting. Melle» t5augusly 1864, J. PeEtèrs, E. van Thurenhout, J. Lvzebeih. En zie daer hel liberalismus acn hel werk I)c party van het licht van de beschaving cn van de eerlykheyd, zal het nog zoo verre brengen, dat de onaf- hankelyke burgers, die hun kiesregl willen uytoefenen, gedwongen zullen zyn» zich met de wapens in de hand naer de kiesbus te begeven. Leve. de liberale party. (Beurzen Courant). Men schryft uyt Dendermönde, nopens de kiczihgén M. Eyerman, den liberalen kandidaet, had met moeyte na herhaelde personnele bezoeken, mei hulp en byslaua van groole en kleyne stads-en Staetsbeamblen, 476 sleminen bekomen, tervvyl onze catholyke kandidaten rond de 1,300 stemmen telden. De liberalen schenen verpletterd, zy dooikriiysten de straten met gebogen hoofden'; maer nauwclyks waren in don avond de slechte tydingen van Charleroy, Brugge en Gend gekend of men zag beweging in de stad eene bende, welke men ten gclalle van honderd mannen schatte, begaf zich voor de woonst van M. den burgemeester roepende en tierende Leve de liberalenWcch de catholyken.1 bas la culoltc! er is zelfs geroepen les callioliqucs a la polence (de catholyken aen de galg Van de woonst des heeren burgemeester begaf die nfvv9o.N7'»aVdngevloekt, *getierd, geroepen en gesehuy- feld te hebben, die mannen zich op hunne, knien wer pende, schimpliederen op d'air van de Miserere zongen. Op dien oogonblik kwamen aldaer dry onzer vrienden aengegaen. die zich huyswaerls. begaven ecnen van de bende schoot zich voor hun, roepende en tierende .1 bas la calotte waerop onze vrienden antwoordden .-1 bus la canaille Men wilde bun hierover uytlegging vragen, maer onze vrienden antwoordden indien trien tuin spreken wilde, zy by klaren dage ten hunnen luiyzen le vinden W3ren De politie heeft zich niet vertoond. Te Dotlenvs, by Moeschroen, beeft men donderdag avond ook treffelyk den triomf der liberalen gevierd. Men heeft de pauselvko kroon bespot, en vervolgens een kruysbeeld omleeg gebaugen, om hol insgelyks le beschimpen Men schryft uyt Brugge, 16 Augusty. Onze stad, gewoorilyk zoo kalm en rhstig, heeft gisteren een dier dagen gehad, die in de jaerboeken der omwentelingen moeten aengeleekend staen. Het was algemeen geweien dat er alhier eene deputatie van Gend ging afkomen, om den heer burgemeester, de dry iiberale gekozenen, en geheel de liberale kolerie eene zoogenaemdo ovatie te brengen, over hunnen zegeprael, behaeld (den Hemel weet boe) op M augusty. Van vroeg in den namiddag waren al de toegangen der statie door eene digte volksmassa bezet, het muziek der stads kostc- EEIVE STAETSGEVANGENE. Vervolg cn eynde). Ik vraegde aen den weerd, of ik in zyne herberg kon lernachlen. Ja wel, mynen vriend, zeyde hy op eenen jeJienstigen toon, al myne kamers zyn ledig wilt gy «et my boven komen, gy kunt er eene naer uwe be- tafte verkiezen. Grooleiyks verheugd over deze liof- ailige antwoord, volgde ik den weerd naer boven, en foos er de kamer welke langs twee vensters uytzigt iaci op de baen, vlak over de yzeren gevangenis. Van laer kon ik afspieden boe ik 'de gevangene zou verlos- ièn Ik bad noch vyf noch stalen 'zaeg en byaldien ik 'nn dezelve ware voorzien geweest, kon ik die toch liet gebruyken zonder gerucht te maken en de aen- facbl van 'den cerbcrus te' wekken. Den eenigslen middel hé my overbleef was bet slot van de deur der gevan- renis by middel van haken te openen, maer deze ont- iraken my ook. Na dal ik ver-scheyde toebereydselen in myne kamer iemaekt had om vuer te slaen en licht te ontsteken, om ie gevangene te verkleeden in geval ik liaer koude ver- óssen, en op het spoedigste, met haer le vluglen, trad k terug naer beneden, nam myn avondmael, en sloop iveral rond om te zien of ik ergens geene baken of ;roole nagels uyt de muren kon trekken om het slot ier gevangenis te openen, maer lo vergeefs. Al wat ik ïond was eene verslelene houtzaeg, die in dcu gang iltuid welken naer myne kamer leydde, en dié my voor iel oogenblik geheel nutteloos scheen. Het wierd laet ilk ging le rust en ik begaf my ook naer myno kamer ui plaelste my voor bel venstér, de oog gedurig jevesligd op de yzeren gevangenis. De maen verscheen iu cn dan lusscben de zwarte wolken en spreydde haer Ipookachlig licht op bet vreede ryluyg waurin eene 'llendige zal te zuchten. Er was omtrent eene halve ier verloopen zonder dat ik- ecnig gerucht had gehoord, k nam myne slaeplakens en maekte toebereydselen om hy langs hel venster af te laten, ten eynde nog eenige (voorden van vertroosting aen de ellendige gevangene loozc scholen bevond zich voor de bepaelde Iter tor plaets, alsook de kopstukken der brugsche liberalen» om de gendsche doetrinairen le ontvangen. Omtrent vier uren, is ecnen byzonderen Ircyn onze statie binnen stroomt, aenvoerende burgemeester cn schepenen van van Gend, benevens vele treffelyke persoonen tot de liberale denkwyze van Gend behooiviule, gevolgd door een zeer aenzienlyk getal andere Gentenaren, die men niet zou weten tot welke kategorie lerogt wyzen, inge zien het meer dan stractjesvolk gedrag, door hen ge houden gedurende de weynigo uren die zy alhier ver bleven hebben. De ontvangst ter Statiepiaéls was guiheHigVeTschoy- dene kosibare blocmruykers, wierden aen de bewerkers derdoclrinaire kiezing van 41 augiisly en de gekozen vari dien dag aengeboden, waerna den stoet, yoornfgegaen van het muziek, langs de Zuydzand- eti Sleehstraet, zonder onderbreking, ten zy voor de Catholyke tnaet- schappy de Concordealwaer een gegrol en gejoüW aen- geheven wierd, al jubelemie en schreeuwehde zoo als Wilden, naer de Groötemerkt trok, om zich van daer naer liet ruym beluyk van Sladshalle te begeven, alwaer zoo als men bevroeden kan, het klerikael deftig op den rooster is gelegd, en de doctrinaire denkwyze ten hoogsten is vcrhecrlykl geworden. Tol op dien oogenblik was alles nog al rustig locgc- gaen, maer na de plegtigheyd op de Stadshalle, beeft zich den troep Gentenaers in verschillige afdeelmgeo rond de stad verspreyd -, eenigen zyn door den burge meester naer liet Lkacl van het Ilandbogenhol geleyd, alwaer men meer dan een hondertal flesschen cham pagne ter hunner eere heeft geledigd anderen hebben zich van de eene naer de andere herberg begeven; eene derde soort heeft zich in de kroegen opgehouden, die hier niet behooretl genoemd, te worden, tot wanneer _4,i.i meer, ac andere ir) min hod.iK«i siand, wederom ter Grootemcrkt bycengekomen zyn. Het is van dien oogenblik dat het uyizigt Vhn die woelende menigte, door het populace onzer stad bege-- leyd, welk men aenhoudelyk geld loegewbrpen bad, eene zoo woeste en druygende hoüdihg ham, dat de stille burgers met schrik bevangen wierden, niet we tende waer dit moest eyndigen. Van de Grootomarkl is de door don drank opgewonden troep al schreeuwende cn tierende de Steenslruet inge trokken, en voor de maetschappy de Concorde komende, daer is het gejouw, gefluyt en geschreeuw verdubbeld, lol dat eyndelyk eenige der stoutsten der bende poogin gen hebben gedaen om binnen hel lokael te rukken» waerin zy belet zyn geworden door eenige moedige leden der maetschappy, lot dat eyndelyk den burge meester, vergezeld door den raedsheef Goupy en de polilie-kommissarissen en andere agenten, het lokael hebben doen ontzetten, en de aenvallers gedwöngou hebben de wyk naer de statie te nemen» alwaer eenen buytengewoonen treyn hun wachtte. Terwyl den aenval op de Concorde gebeurde, is ecnen jongen heer in de Steenstraet le peerd komen aenge- reden» en is dwaers doofde menigte getrokken, waerby eenen persoon door hel peerd omverro is geworpen, en gekneusd in een aenpalend huys is opgenomen g( wor den. De eenen beweeren dal don ruyter opzeltelyk zyn peerd me!, de sporen aengezet heeft, anderen zeggen dat bel peerd, door bel zwaeyen cn dreygen met stok ken, en het woest geschreeuw der menigte, door zynen ruyter niet is kunnen bedwongen j\orden. Wat ervan zy, de kneuzing van den Geiitcnaer moet diet zwaer zyn te spreken, wanneer ik.den voerman uyt de poort van den peerdenstal zag komen en in zyn ryluyg treden. Nauwelyks was hy daer bintien or hy begon geweldig te lieren en de grootste bedreygingen uyt le braken wcynig daerna riep hy om hulp a Baes Pieter, help my, spoedig, myne gevangene gaet my ontsnappen zy beeft eene keten uyt bet ryluyg gerukt, kom liaestig met hamers en nyptangen. Ik stond geheel verbaesd over hetgeen ik hoorde, en zag welhaèst baes Pieter toesnellen met yzeren hamers, nyptangen en ander smidsgericf. Wat is er le doen vraegde hy Ik zal noodzakclvk myne gevangene in eene uwer kamers moeien opsluylen, om daer te verblyven lol dal myn ryluyg hersteld is maekt eene kamer bereyd, alwaer wy hare ketenen aen sterke krammen kuru.en vastma ken. Baes Pieter liep binnen en wclbacsl trad den voerman langs achter uyt hel ryluyg gevolgd van eene witte gedaenle. De maen verdook zich op dit oogenblik achter eene zwarte wolk cn boe zeer ik myne oogen openspreydde, kon ik toch bet gelacl der gevangene niet vernemen. Nauweyks waren zy binnen of ik hoorde dat men de gevangene'bragt in de kamer welke juyst onder my was, hare keten rammelden de deur wierd gesloten, en alles was stil Vervolgens traden baes Pieter en den voerman uyt het buys, stapten in bet ryluyg en begonnen le kloppen op don yzeren bodem der gevangenis, dal er den grond van daverde. Wat nu gedaen Kon ik eene schoonere gelegenheyd hebben om myne gevangene te verlossen ll< snel dan spoedig naer beneden, maer, gelyk ik ver wacht had, vind ik de deur van dc kamer gesloten. Daer ik niet moest vreezen van gehoord te worden, vermits b3cs Pieter en den voerman zulk groot gerucht veroor- zaeklcn door hun geklop aen het yzeren ryluyg trachtte ik de deur der kamer met geweld op den vloer te loopen: dit mislukte my. Toen dacht ik op de zaeg welke ik des avonds in den gang, die naer myne kaïher leydde, ver nomen had, spoedig had ik dezelve ter hand cn snelde er medo naer myne slaepplaets. De deur good vast iu het slot gedaen l ebbende, vrong ik de zaeg uyt haer houten gestel. Ik mackle met myn mes eene kleyne opening lusschen twee planken van den zolder, en mvne zaeg tusehen deze-opening gebragl hebbende, viel ik aen het werk, en had op min dan 4/4 uer een gal ir. den zolder gezaegd waerdoor gemakkelyk twee persoonen te gelyk konden nederdalen. Ik zag in de kamer en ik vernam niet dan eenen witten sehyn. Ik durfde geen vuer slaen noch lucht ontsteken uyt vrees dat ik de aendacht zou gewekt hebben van baes Pieter cn den voerman, die zckerlyk bet licht van huylen in myne kamer zouden vernomen hebben vermits de vensters van geene buytenbladeren voorzien waren. Ik vergenoegde my dus Van eerst zachtjes en vervolgens met luyder slém te roepen: Mevrouw of mejufvrouw ant woord my ik zal dezen nacht uwen redder wezen !k kreeg geen antwoord ik dacht dal de ongelukkige» uytgeput van krachten, op den vloer lag te slapen, of wel dal zy in kwalykvaerl gevallen, of aen hare ellende bezweken was. Jk voorzag my spoedig van myn vuer- slag en myne keerspan ik knoopte myn slaeplaken aen hel eynde van eenen afgezacgden balk vast, cn liet my moedig alglyden. Ik was nog niet heneden of myn la ken scheurde los, en ik viel op een groot, veérkrachtig en warm lichacm met lang en ruyzig hair bezel, en hoorde tevens een dof cn akelig gebrul. Met snelheyd van den bliksem sprong ik op en acblerüyt. De witte gedaentc regtte zich en naderde tny mét zware atappen tot op eenen zekeren afstand. Hare oogen als twee brandende fakkels waren vreeslyk op mv gevestigd, toen voelde ik hel bloed iu myne aderen verstyven. Geheel myn lichaem was met een koud zweet bedekt. Ik was nauwelyks bewust van mynen toestand. Myne beerien wankelden en ik zeeg magleloos op den vloer. Ziende dat het spook my niet verder naderde, wilde ik kost wal kost, weten met welken gast ik mv bevond. Nietlegenslaende myne overgroote ontsteltenis en de ovorgroolö onhandigheyd welke bier uyt volgde, ge lukte het my vuer te slaen en myne keers le ontsteken, en.... wat'zag ik toen voor myne oogen?!eeno vervaerlyke ysboerin Op het vernemen van myn licht scheen zy bedwelmd, keerde zich om en gaf my de gelegenheyd om liaer, langs alle kanten, in hare gelieele vreeslykheyd te aenselioinVeh. Ik. bemerkte dat zv mot eene zware ketting vastgeheehl was aen eene yzeren spil waerop de deur draeyde, en dat zy hiefdoor ver hinderd was my verder te naderen baren VZefen muyl- band hing met eene stalen keten aen haren bals. Al- lengskens baert bet licht haer min afschrik. Zy keerde met een vreeslyk gebrul naer my weder en zich op hare aclilerpoolen réglende, trachtte zy mv met hat-e vreede klauwen te bereyken. Hare glinsterende oogen, dje met bloedplekken schenen beklad te zyn, hare vervaerlyke groote scherpe tanden, hare opengespalkte muyl, be reyd om my te verslinden, deden my van schrik ineen krimpen, ik poogde myne stem te verheffen en om hulp te roepen, maer ik geloof dat ik geen geluyd gaf, van buyten klopten baes Pieter cn den voertnan zoo gewel dig aen het yzeren gevang, dat ik noch door niemand, T zy binnen of buyten bel buys kon gehoord worden. Het gerammel der ketting en het gebrul der beerin verdoofden daerenboven nog fliyhé stem. Géwaer wor dende dat zy zich niet los kon trekken, hield zy eens klaps op van brullen, deynsde acblerüyt tel aen de deur en deed ecnen zoo geweldigen sprong naer my dal bet buys daverde ik sloot inyne oogen digt, en, gelyk eene slang in een gekronkeld liggende, beval ik myne ziel aen God vyfmael vernieuwde zy dien ysselvken sprong vyfmael meende ik dat de yzeren klauwen van dit ondier 'my by de schouders grepen doch bet was zoo niet. Ziende dat hare poogingen vruchteloos waren» scheen de beerin te bedaren, om nieuwe middelen uyt te denken om hem lo bereyken. Toen was liet slil ik riep maer men hoorde my niet ik, nogtans boorde de. mannen van buyten beselieydenlyk aen elkander spre ken wanneer zy niet kloptcir. Karei, zeyde baes Pie ter, uwe beerin is geweldig verwoed. Zv word gewaer dat er oenen reyziger boveri haer slaept, zeyde Karei, voor liet overige is zy 's nachts allvd vervvoeder dan overdag. ik riep op nieuw, maer nieh begon op nieuw te klop pen. Eeiuklaps voel ik eene geweldige pyn aen den biel van mynen regtcn voel. De vreeslyke beerin had zich neder 'geleyd en met ccneu harer voorste klauwen

De Denderbode | 1864 | | pagina 1