I i\,u' Jaer. Zondag, üf» Aiignsly 11164. ]X° 959. VERTREKUREN UYT AELST AAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN* 6 FRANKS 'S JAERS. Tweede Catholyk Kongres van Meehelen. MISS SA LM CLAIR, 'T begint le koelen. Dendcrm. 5-20 8-30 9-45 4 2-25 3-25 6-27 9 10 Gend, Brugge, Oslende G-37 8-28 10-45 12-28 Lokeren 5-20 8-30 0-00 12 25 fi-27 g? 3-15 6-18 4e en 2e klas langs Uendermonde. Bruss 8-05 12-10 2-5u 5-35 5-45 8-45 8-50 9-30 w Doornvk, Kortrvk, Moesereen, liysèèl (langs Meel». Urns. Amw. 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 (lend) 6-37 8-28 12-28 3-15 6-18. Leuv. Tliicnen'Luyk 5-2». 8 30 9-45 3 *20 6-27 sfe' Doornyk, livssel (langs Alh) 7 55 5-35 0-< 0 Vérv. Land. S-Truyön 5 20 8-30 9-45 3-20 6-27 8j Ninove, Geerardsb., Alh, 7-55 2-40 5-35 8-50 Gend 6-37 8-28 12-28 3-17 6-18 9-0/ Bergen, Quiévrain, Namen, 7-55 2-40 5-35 VAN ANTWERPEN NA ER St-Nieolaes, Lokeren, Gend, 6-10 7-30 10-30 3-00 6-10 0-00. VAN GEND NAER Lokeren, Sl Nicolaes, Antwerpen, 6-10 9-05 10 20 2-35 6-15 7-00. Te Lede slaen al de konvoys. Te Idegem slaen deze vertrekkende van Alh 6-30 0-00 10-40 4-30 7-25 en al de konvoys vertrekkende van Denderleeuw. Te Gyskghem slaen stil al de konvoys uylgenomen deze ven rek kende van Aelst 0 00 des morgens en 0-00 en van Dendermonde len 0-00 's morgens en 00 00. Te Santbergen slaen slil de konvoys van Alh 6-30 10-40 's morgens. 4-30 en 7-25 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20 's morgeus, 3-09 6-00 en 9-05 des avonds. ('ulque Siiudi. VAN I.OKERBN NAER Dendermonde, Aelst, 7-00 9-30 3-10 7-45 0-00. Ninove, Geeraerdsbergen, Alh, 7-00 9-30 3-10 7-45 0-00. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-40 4-30 7-25. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelsl 6-30 10-40 4-30 7-25. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10 40 4-30 7-25. Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). 6-10 40 40 4-30 7-25. VAN GEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8.naer aelst 7-20 11-25 2 05 5-00 5-57 6-45 8-0. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6-05 7-30 7-50 II 20 11-50 2-35 0-00 5-40 8-15 Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 .5-15 8--15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-25 2 20 5-15 8-10 (langs Mech.) 5-45 8-57 10-05 3-40 0 00 7-50. Aelst 7-25 7-55 12-02 2-20 5-15 8-10 9-30. AELST, DEN 27 AUGUSTY 1804. 'T is den 29 dezer dat den tweeden ziltyd van het Kongres van Meehelen geopend word. Al de persoonen die de verdediging der Calholvke vryheden en belangen ter herte nemen, worden tot die belangwekkende Vergadering uytgenoodigd: volgeern verhopen wy dat zy aen dezen oproep zullen beantwoorden. De belgisehe Calliolyken zullen het voor eene eer houden te doen zien dat hunnen iever niet verkoeld is en huunèn moed, ver van Ie zinken, aengroeyt in evenredigheyd der stryden die zy te onderstaen hebben. De vyauden onzer godsdienstige en maelsehap- pelyke vryheden hebben er het grootste belang by ons in eenen slael van afzondering te houden, die langen tyd de oorzaek onzer zwakheyd was zy welen dat de eend ragt onze magt moet zjn in het toekomende en dat het door de eendragt is dat wy onze reglen zullen doen eerbiedigen. Hunne wen- schen waren vervuld indien de Catholyken door die tegenkantingen ontsteld, den moed lieten vallen en goedwillig afzagen van de voordeelen welke het regt van vereeniging toegepast aen de verdediging onzer belangen en vryheden, hun aen bied. Dien misslag zullen de Catholyken niet begaen integendeel, zy zullen krachtiger dan ooyt blyven volherden in den weg dien zy ingeslagen zyn, en zy zullen er zich op toeleggen aen het Werk waer- van zy de grondslagen te Meehelen geworpen gebben, de ontwikkeling en de bevestiging le geven welke het vereyseht. De omstandigheden in welke wy ons bevinden zyn erg de goddeloosheyd. onder haren grofsten vorm, steekt overal het hoofd op en poogt alle spoor van geloof en chrislene deugden nvt het hert des volks le rukken kortom, men zoekt tot de letter toe te verwezentlyken de leus van eenen der meesters der vrvdenkerv HET CATHOLICIS- MÜS IN HET SLYK VERSMACHTEN. En 't is in 't byzyn' van dergelyken toestand, 't is wanneer de godsdiensthatende driften al hunne hulpmiddelen ontvouwen en op het punt schvnen alles te overweldigen, 'l is alsdan dal de Catholyken zich zouden mogen in eene lafhertige werkeloos- lieyd ophouden en het veld vry laten aen den vvand Neen. neen, zulk eene flanwherligheyd is niet te vreezen hoe grooler het gevaer is. hoe grooter ook onze vurigheyd zal wezen om het te bestrvden. Hoe heviger den aen val is, hoe kloek moediger ook de verdediging moet wezen al de Catholyken moeien hun verstand, hunne werk- zaemheyd en zelfsopoffeiing le samen leggen, ten eynde den voortgang des kwaeds legen te houden, en te wederstaen aen de overweldigingen der dwa ling gesteund op het despotismus. Het Kongres van Meehelen verschaft ons de middelen daertoe. Nooyt zullen de Catholyken ONDER DE R00VERS, IN HET GEBERGTE BY COMO. Den nacht was duyster de bietste fakkel van een onzer leydslieden was uytgebrand, en hy had juyst eene kleync lanieeru aengesleken, die ik hem voorhield, toen eene barsche slem van uyt. de slruyken een halte brulde Ladroni(dieven) riep onzen leydsman, ontsteld, terwyl een man ademloos op ons afkwam en mynen muylezel in den teugei viel. Roovers roovers riep ik don oversten en zvnen echtgenoot toe, die met den anderen leydsman een goed cynde vooruyt waren, om Gods wil, red u door de vlugt. Zy hoorden myne waer- schouwing en waren met den leydsman, die aen den 8 leert van een hunner^jieren ging hangen, in korten tyd uyi het gezigt. Den hygenden booswicht, die mynèn muylezel vast hield, riep dreygond Denari subito (seffens uw geld). Tot antwoord sloeg ik hem de lanteern zoo duchtig tegen het gezigt, dat hy, niet kunnende zien, terug viel en het licht uvlging. Spoedig spoorde ik mynen muylezel niet den spitsen stok aen, en dezen, zich uyt dc hand des roovers losrukkende, draefde weg. Omdat ik bespeurde, dat niemand, my vervolgde, daehl ik het gevaer ontkomen te zyn. Myn dier draefde goed door ik zag licht, hetwelk ik voor dé fakkel van den oversten hield, en reeds verheugde ik my over myne ontkoming, loon ik, het licht bereykende, my eensklaps midden onder eene bende gewapende roovers bevond. Ik verwachtte eene oogenblikkelyke dood, en smeekte derhalve, terwyl ik hun ongevraegd myne beurs overgaf, vurig om myn loven. Zy verlangden echter, zonder op myne bede te letten, myne horiogie en myne beurs, en toen ik hun verzekerde, dat ik bun alles gegeven had, eene gunstigere gelegenlieyd hebben om zich no pens limine gemeene belangen le verstaen, hunnen moed aen te vuren, hunnen iever te versterken en hunne werking te beramen om den zegeprael hunner princiepen te verzekeren. Dal al de mannen van hert en iever dus te Me ehelen aenwezig zyn 't is eenen oproep dien wy doen tot hunne godsdienstige gevoelens en vader landsliefde. Werken tot de uytbreyding en de vei heerlyking van het Catliolicisnins, tot de verbetering en de volmaking van het vry onderwys, tot den voortgang der goede zeden, tot de ware beschaving des volks, immers lot alles wat het waer volksgeluk uvlmaekt. Deze uylslagen zyn alleen te bekomen met de Catholyke principe» werkstellig te maken, met dezelve van de teere jeugd af aen het opkomend geslacht in te boezemen en ze gedurig vastere wortels te doen vatten. Deze taek moeten alle op- regte minnaers vau 't goed vooral betrachten, byzonderlyk op onze dagen, waer T geweld der goddeloosiieyd en des verderfs zyne krachten ver dobbelt om hel tegenovergestelde doel tebereyken. Waerom immers is de francmagonswoede byzon derlyk ontketend legen de kloosterordens en vooral tegen de Jesuilen? Wel omdat deze voor byzondere zending hebben aengenomen - opkomende jeugd niet alleen in geleerdheyd en wetenschappen op te vormen, maer ze voornamelyk op te kweeken in de vreeze Gods, in de principen van regtveerdig- heyd en waerheyd, immers in de godsdienstige pligten die alleen aen den mensch het wezenlyk geluk konnen bezorgen, en de eenige steunpilaren der samenleving zyn. Neemt deze Calholyke-weten- schappelyke opvoeding weg, en" binnen eenige jaren zult gy do rampzaligste twyfelleer in al hare schrikkelykheyd zien heerschen, dit is te zeggen dat de principen van regtveerdigln yd, van eygen- dom, van familie en maetschappelyke samenleving zullen verdwynen gelyk den sneeuw voor de zon en pluets maken voor het allesverdelgend socialismus. Dat men daer wel acht op geve nu dat het nog tyd is om den maetschappelyken kanker le heelen, want eerlang zou het konnen te late wezen, indien de Belgen van hunne reglen geen gebruyk maken om dit woedende verslindende kwaed tegen te houden De Union van Parys gewaegl van eenige der kiës-küy- peryën die den zegenprael verschaft hebben aen de ministeriele party in Beigiën, en onder andere haeltzy de volgende feyten aen Gelyk altyd, hebben de logiën de voornaemste rol in de kiesbeweging gespeeld. Zy hebben sedert eenigen tyd eene sterkere inrigfing ontvangen dan ooyt de lydende gehoorzaeniheyd word van alle dc broeders geëyscht, en de strengste waekzaemheyd duyd aen hel maQonniek gezag de ongelronvvigheden der mgewyden. De minste fout word gestraft mel de excóiiiniunioatie, welke voor degenen die er mede getroffen worden, de ergste gevolgen in liet burgerlyk leven na zich sleept, zelfs somlyds den volkomen ondergang. De solidaireti, die zich niet altyd met de francmagons ondermengen, zyn op denzelfden voel ingerigt. Er is beslatigd dat er te Brussel 130U francmagons en 40CQ solidairen zyn. Als iels buyüengewoons, was eenen der wat ik van weerde by my droeg, verklaerde my den hoofdman, na eene korte beraedslaging met de overigen, dat ik hun eenen brief aen myne vrienden zoude geven, waerin ik moest schryveu, dat zy de roovers 1000 kroonen voor een losgeld betalen zouden. D( zen brief zoude hy door twee roovers laten bezorgen indien zy hel geld kregen, dan'zoude ik uytgeleverd worden aen hem, die mv kwam halen kregen zy hel niet, dan moest ik sterven. Alle tegenbedenkingen waren vruchteloos den hoofdman deed papier, pen en inkt brengen, en ik schreef eenen brief aen den oversten Cleveland, naer hel dorp Cadenabia. Daer hei echler mogelyk koude zyn, dai den oversleu deze plaets door zyne vlugt niet bereykl bad, gaf ik den raed, dal men den brief verder aen lord L. zoude brengen. Men kan denken, dat ik myne vrien den om de spoedigste hulp verzocht, wyl de roovers my volstrekt met meer dan vyf uren lyds wilden vergunnen, ornaat zy, zoo zy voorgaven, nog eenen grooten marsch moesten doen, om eenen anderen roof te plegen, en do bende spoedig moest uyt elkander gaen, om de geregts- dieuareu, die bun op het spoor waren te onlvvyken. Te vergeefs verzocht ik, dat, in geval myne vrienden hel losgeld niet spoedig genoeg verzamelen konden, zy my liever mede zouden nemen, terwyl ik hun ver zekerde, dat myne vrienden, indien men hun slechs tyd gunde, zekerlyk myn losgeld zouden betalen. Maer den hoofdman was onverbiddelyk. Indien hy zyne be- dreygingen niet stiptelyk vervulde, zeyde hy koeltjes, zoude hy nooyt een losgeld krygen daerom moest liv ook, als hy eens zyn woord gegeven had, om een ge vangenen op een bepaeld uer te vermoorden, zyn woord houden. Ja, nog kort te voren, was hy genoodzaakt' geweest, eene vrouw om Le brengen,, welker bloedend lyk op den berg lag, omdat men haer losgeld niet op den bepaelden tyd gebragl bad. Ik y.sde by do gedachte, dat dit, binnen woynige uren, ook myn lol konde wezen. liberale kandidaten van Brussel gerncn frnncmngon om zyne kandidamer te doen neniiemen, heeft hy zich in eene der logiën moeten doen aenveerden, in dewelke hy eene ontvangst-redevoering heeft uytgés'proken van een zoo sehaemleloos malerialisinus, dal verselieydene fnncmagons zeiven er over zyn veronlweerdigd ge weest men heeft die mannen, in wie er nog eenige gevoelens van scbncmté en eerlykhcyd overgebleven zyn, zich hooren beklagen over het geweld dat de magon- nieke overheyd bun deed met hun dien kandidael op te leggen doch in weerwil hunner protestation, hebben zy voor hem gestemd. Ziel daer de magounieke zelf verloochening harder om uyl le oefenen dan de chris lene zelfverloochening De Union besluyl haer artikel als volgt Zeker is den toestand erg, en tc vergeefs zou men den ernstigen kant van den krisis, weikeu Beigiën komt te ondergnen, zoeken le onlvevnzen zy is vol grondige onderriglingcn van aerd om lol diepe overwegingen op te vVekkm. Het is niet allecnlvk aen do Kerk, maer aen God zei ven, dat den oorlog is verklaerd door degenen die het liberael leger opleyden even als in alle de legers, zyn er in hel liberael leger veel mannen die slaen zonder le welen waerom, noch voor wie, maer loeh aliyd slaen zy en hel ware zonderling mis, van le willen verhopen de plaéts te kunnen redden door aehtereenvolgei.-ilyk alle derzelver verdedigings werken aen den vyand over te leveren. Er is dus geene reden voor de catholyken om zieh tot de verontmoediging te laten ovèrgae» gecnen twyfel of zy zullen uyt deze nieuwe proef opstaen nauwer vereenigd in het tegenwoordige en veel meer verstorkl legen de gevaren der toekomst. Wy lezen in den Agrfbulleureen ïuxemburgsch blad Men verzoekt ons in onze kolommen plaets te geven aen den volgenden brief, geschreven door eenen be dienden van den yzeren weg der Ourthe, twee dagen na de kiezing van den H augusty Marche, 43 augusty 1864. Mynheer Meurise Collin, jambonier, Café du Commerce, le Marehe. Ik kom u door tegenvvoordigen brief bevestigen het geen ik u gezegd heb donderdag morgend, 11 dezer, T is le zeggen dat, ingezien uw gedrag ten onzen op- zigte, den 31 dezer. M. ANDRE zyn kwartier by u zal verlaten. WlLWERTll uw buys zal verlaten. OLIVIER En IK, ik zeg liet kwartier op dat ik van u heb ge hoerd, maer dat ik niel zal bewoond hebben. Ik zal u noglans den 31 dezer eene maend huer doen geworden. Weesl insgelyks verzekerd dat al wat tol den yzeren weg behoort, ophoud mei u affairens le doen. E. Raty. En de heeren liberalen durven spreken van dwang middelen door de calholyke grondoygenaers op hunne pachters uytgeoefend. De Indépendunce bestatigde dezer dagen bel volgende feyt Sedert eene maend, zegt zy, lelt men in het arron- dissement van Brussel meer dan twintig gevallen van zelfmoord. Men had gezegd en op alle toonen herhaeld, dat daer waer het ministeriel liheralismus de overheersehing had, er niels dan beschaving, liehl, verstand, lielde voor hel schoone en hel ware le vinden was. eu ziet, den voornaemsten der ministeriele tolken is verpligt Hoe zeer ik echler de dood vreesde, beving mv ook nog eene andere en meer verschrikkeiyke vrees want eenen der roovers had eene bedreyging geuyt, die het bloed in myue aders deed stollen. Voor dal ik den brief sohruef, verklaerde ik den hoofdman, dat, dewyl ik myné eer hooger achtte dan myn leven, ik, indien hy .my niet voor dezelve inslond geen penning voor myn leven wilde geven. Hy beloofde my, zoo veel mogelyk, le beschermen, want hy bewonderde den moed eu ce sloulheyd, die ik by de poogmg om den den roover, die my hel eerst had aengevallcn, te ont komen, had beloond, en ik was zulk eene biaca ragazza, dai hy alles voor my doen zoude, wat in zyne magt was. Echter voegde hy er by, dal hel niel altyd in zyne magt stond, vrouwen le beschermen, wyl de ongehuwden ouder de bende, iedere vrouw, die in hunne handen viel, als hunnen buyt beschouwden. Eyndelyk beloofde hy my toch, Jat hy my eerder zelf Jen dolk in hel hert zoude sLoolen, dan toegeven, dat ik mishandeld wierd. Dit gesprek had onder wege plaets, toen hy nnest my reed, terwyl de overigen op eenen kleynen afstand volgden, tnlusschen kwamen wy by hel roovershol aen, hetwelk in eene rots, en zoo goed achler sleeneu en slruyken verborgen was, dal men hier zelfs niel hel minste spoor eener wooning konde ontdekken. Dooi den ingang moesten wy byna op handen en voelen kruvpeu, en kwamen toen in een ruym vertrek, waer de vrouw van den hoofdman het avondeten voor do bende bereydde. Zy was eene der schoonste vrouwen, die ik immer gezien heb, en zy moest iny doorzoeken, of ik nog iets van weerde by my bad. Zy deed my al 1 erley vragen over myne kleeding, myn vaderland, myne minnaers en voornamelyk over de wyze hoe ik ih dit boseh gekomen was, eu voegde er dan, zonder een antwoord af te wachten, by, dal der. priester te komen belyden dat hel arrondissement van Brussel, 't welk elf doctrinaire gedeputeerden nacr het Parle ment zend, ten prooy is aen de yreeslykste der misda den, welke de goddelyke wetten en het menschdom afkeuren Meer dan iwintig zelfmoorden in eene maend byna ééne per dag Voegen wy er bv dat, volgens eene statistiek lieden door den Echo du Parlement afgekondigd, er le Brussel, gedurende den tweeden trimester van het loopende jaer, 383 onwettige en 1124 wollige geboorten zyn ge weest. 'T is meer dan het derde Het zelfde blad meld ons dal, gedurende hetzelfde kwaertal, er vijf echtscheydingen in de hoofstad zyn uyigesproken geweest. Zelfmoorden, onwettige geboorten en echtscheydin gen, dat is de reglslreeksche vrucht der leeringen welke hel oproerig liheralismus aenpredikt l De liberale vreugd begint te koelen, de kopstuk ken verstaen dat zy met hunnen zegeprael van li augusty eene groote les gekregen hebben Terwyl de ministeriele jaglhonden, na de kiezing, ten volle bezig waren met overal houi-ra te kraeyën, zat den opperbaes Frère in zyn kabinet te mediteren en te zeggen 12 stemmen meerd' rheyd, is dit nu eene victorie wat kan ik daermeó uylzelten 1 12 stem men, dit kan genoeg zyn voor een ministerie dat moet sterven, maer niet genoeg voor een ministerie, 't geen, na pene tweede kamerontbinding, moet gaen herbeginnen. Den man had er zich aen ver wacht dat het in 4864 met de algemeone kiezing zou gegaen hebben gelyk in 1857. In 1.857 had hy ook de kamers ontbonden, g'lieel 't land in rep en roer gezet en was triomphanlelyk met 32 stemmen meerderheyd uyt den slag gekomen. We! is waer den zegeprael heeft niet lang geduerd, wyl schoone dingen niel lang duien bet land ziende dal het gefopt was, is teruggekeerd en, na dry kiezingeii, lag M. Frère met zyne meerderheyd en met g'lieel zynen doctrinaire» winkel in 'tzand. Doch, na zes jaren plageryën en kwellingen tpgen 't klerikael, gewaer wordende .dat '1 slielken van minister spelen niet meer pakte, wat doet hy? Hy trekt eene komediantenkazak aen, gael by den koning en zegt Zie, Sire, ik geef myne demissie, en 't is wel gemeend, doe en zeg af wat ge wilt 'k en trek ze niet meer in, ik blyf imperlubabellyk minister demission nar is. Wie zou niet gedacht hebben dal dit serieus was! Maergezyter wel ineè den velpot blonk vau verre in zyne oogen, en deze bekoring was le groot voor dien opperbaes want nauwelvks zag liy dat liet bestuer er van in andere banden ging overgaeu, of hy snelde naer den koning weêr Och. Sire, laet my nog een beetje minister spelen, ik trek myne demissie in, 'k heb een middel gevonden om ons versleten ministerie wal te lappen, laet ons nog nen keer de kamer ontbinden, 't heeft over 6 jaren zoo wel gelukt, wy zullen er ons eens wel op zetten om 't spel nog beter te doen gaen. Allons, Broeder Orbanus, fiaten de komedie was gespeeld. Maer wat was nu den uytslag? 32 stemmen gelyk haer gezegd had, dat alle Engelscben ketters en van den duyvel bezeten waren, hetwelk de oorzaek is, dat zy zoo door de wereld zwerven en zy wilde geer nu weten, of liet dan toch waer was, datzy van den duyvel bezeten zyn My viel in de gedachte, dat ik dit bygeloof wel ten mynen voordeele kon aanwenden, en verhaelde daerom aen de vreesachtig luysterende allerley sprookjes van duyvels boe deze in ons waren, ons folteren en mar telen, en boe zv eyndelyk in diegenen overgaeu, die ons te na komen, om ons le omhelzen of te kussen. Ue arme vrouw deed sidderend eenige slappen achterwaarts, en verhaelde daerop aen dé bende, dat zy eene van den duyvel bezetene vrouw in hun midden hadden-. Tot myne innige vreugde vernam ik, dal het sprookje ook by deze ruwe menschen invloed bad, en hoople, dal Ik l iels zoude bydragen, om, zoo niel myn leven, dan locli myne eer, le redden. Onder de zaken, die ik uyl mynen zak geboeid bad, was ook een stuk opium, dal ik Vmorgens by my had gestoken, om eene verbrandplaesler voor de oog vau eenen der bedienden te berevden, bet welk ik ecliIn- vóór myn vertrek niel gereed had kunnen krygen. Ook dil hoople ik, zoude my hier van dienst zyn. I e vrouw begeerde te welen, wat het was en ik zeyde ban-, dat bel eene soort van harst was, die, in eene zHk re hut- veelhevd genomen, den nieusch in den droom zyne toekomst doet zien. De bygeloovige vrouw geloofde dit. en verzocht my om de noodigo bocvcelboyd. Ik gaf hatr zoo veel ik noodig oordeelde, om liaer in eemm diepen slaep te brengen, brokkelde bet overige gedeelte zoo kleyn mogelyk, en verborg bet in uiyne handschoen. De roovers zaten nu te eten, en ik wierd yvedt.r by bun gebrogt, om bun inlussclien gezelschap ie houden. Ik vond bet met lacdzacm du'ze uytuood;ging af le slaen,

De Denderbode | 1864 | | pagina 1