'T gelieym word klaer. over 6 jaren Ja boven uwen neus Den libe ralen barometer is van 32 op 12 gedaeld en wcl- haest zal liy onder O komen. Want wal ui geweld, wat al moëyle, wat al bedrog, wat al streken zvn er niet gebruykt om die 12 arme stemmekens byecn te sciirafeleu En nog, hadden er te Gend geen 74 valsehe kiezers geweest, die 't naesle jaer een scl reef over hun gezigt zullen krygen waren er zooveel buylenkiezers niet belet geweest lot de stembus te naderen was er zoo niet gefoeffeld en geknoeffeld geweest voor en binst de kiezing was er te Brugge en elders wat meer werkzaemheyd geweest de Catholvken verplaetsten er geinakkelyk IS stemmen te Namen 6 stemmen, te Yper 1 enkele stemme zonder de willekeurige en onregt- veerdige vernietiging van 12 goede en wettige stembriefjes te Nyvel, en alles was gedaen, het ministerie met g'lieel zyn doctrinaire hulsepotje was voor goed op flesschen getrokken en voor lange jaren in den hoek gesleken Doch, in 1848 hadden de Catholvken maer 23 stemmen in de Kamer in 1857 hadden zy er 32 en nu na die laetste geweldige ontbinding hebben zy er 52. Het is nog al wel, te meerdaer het man nen zyn met hair op de tanden, geheel versehillig van de Bouviers, de Lippens, de Moutons en andere van zelfden kaliber, want in de kalkoen troep zyn er veel van die soorle. De ministeriele meerderheyd is dan slechts van 12 stemmen en dit nog bekomen door intriguen, onregtveei digheden en eerlooze schandalen. Meest a! de hongerige pennelekkers en budgetvrelers waren gelyk muyl- ezels aen den ministerieler) wagen gespannen, laster- en leugentael, vuvle spolsprinten en vvalge- lyke verdiglsels, schandelyke schriften en schroom- iyke goddeloosheden van solidaireu- en vryden- kcrsluicht, valsehe beloften, bedreygingen en ge weldige aenrandingen. ja, lot den naëm van den Koning toe hebben zv gebruykt tegen M. Dechamps om aldus te Charleroy en elders te konnen geluk ken. En met al die verfoeyelykheden hebben zy maer tot 12 stemmekens konnen geraken. Het is voorwaereene strenge les, waeruyt zy moeten be- slnyten dat M. Frere maer weynig gewonnen heeft met zynen schandkreet Wech met de kloosters en dat, indien hy blyft voortgaen, gelyk hy tot nu toe gedaen heeft, hy en zyne twaelf stemmekens welhaest zullen opgeschept zyn gelyk zyne 32 stemmen die hy in 1857 bekomen had. Den heer lnytenant-generael De Lannoy is door een koninglyk besltiyl afgesteld van zyne bedie ningen van adjudant des Konmgs. De reden van die bursche afzetting is gcmakkelyk om raden. Den heer De Lannoy had zich in het arrondisse ment van Doornyk als calholyken kandidaet laten voordragen in tegensireving met MM. Bara, Crom- bez en Rogier. De liberale bladen zelve, geven ons eenen klaren üytslag van die ongunst die dezen achtbaren en hoog geplaetsten officier uytslaet. Ziet hoe een dagblad door den heer burgemees ter van Gend beschermd, zich diesaengaende uyt- drukt in zyn nummer van 25 Men weet dat den Graef De Lannoy, adjudant van Z. M. den Koning Leopold, eene calholyke kandidatuer te Doornyk aenveerd had. Den Moniteur van dezen dag, kondigt aen, dat M. De Lannoy afgesteld is van zyne bedienin gen van adjudant Dal zal hem leeren zich vervoegen by de vyan- den van hel land De ongunst is wel verdiend, en den Koning door dien akt van regtveerdigheyd loont nog eens te meer dat hy geen hoegenaemd gemeens meer wilt hebben met de klerikale klik Zoo veel te beter voor den vrede en 't geluk van Belgiën Nu, ten minsten, zal men de calholyke drukpers niet konnen beschuldigen van den persoon des Konings ongrondweltiglyk op het looneel te stellen. Maer vermits onze tegenstrevers zelve, het Ko ningdom ontbloolen, vermits de dienstwillige dag bladen verzekeren dat den Koning Leopold niet meer wilt Koning der Belgen maer alleënlyk Ko ning der liberalen zyn vermits men verklaerl dat Z. M. geen hoegenaemd gemeens meer wilt hebben met de klerikale klik, Het zal ons ten minsten toegelaten zyn van op onze beurt de zin snede by te brengen van eenen beroemden brief waerin den Koning zich den vyand verklaerl van allen maetregel die zou konnen strekken om de opperheerschappy van ecne party boven andere party te vestigen Wat zyn de lyden veranderd (Uien Public). hoe wel bet my zwaer viel, om iels door de keel te krygen. Ik verzocht iels te mogen drinken, in de hoop. om in de kruyk, uyt welke zy allen dronken, den opium te kunnen laten vallen maer uyt vrees voorden duyvel, do r welken zymy bezeten vvaenden, weygerden zy my de kruyk, en gaven my wat vvyn in eenen beker. Nu was goeden raed duerde roovers, zeven in getal, zaten om de tafel, die zy niet spoedig schenen te willen verlaten, terwyl eenigen het bekende luvdruchlige morasspel begonnen, en do overigen, onder het herden ken hunner gruweldaden, vloeken en ontuchtige liede ren bleven drinken. Eenen dezer moordenaers beroemde zich, dat hv, sedert dat hy dit handwerk uytoefende, negentien persoönen met cygen hand vermoord had. Wel nu, Pietro, riep eenen anderen," eenen blik op my werpende, wanneer gy er zoo een vermaek in schept, dan kunt gy van dezen nacht het twintigtal volmaken want den cl....! zal my halen, als wy voor deze eenen penning krygen. De kerels hadden reeds tweemael van Cadenabia terug kunnen wezen. Nog vyf kvvaertuers, en als zy or dan niet zyn, is bet met haer gedaen. Den wyn begon langzamerhand le werken, en eenen der roovers, die my met verwilderde oogen acnzag, liet zyne twyfeling luyd worden over de voorgewende dnyvels, en was van oordeel, dal zulk eene vrouw toch nog beier was, dan in het geheel geenc. Eenen anderen raedde hem, zoo lang le wachten, lot dat den tyd ver streken zoude zyn. Men verbeelde zich nnnen toestand, die telkens pynlyker wierd. Ik had myne oogen. onop- houdelyk gcrigt op de langzame wyzers vau des hoofd man? horlngie, die- aen eenen haek onder de lamp hing. Ik volgde hu» van minuet lot minueteiken scheen my eene eeuw, en achzy vervlogen voor my toch le spoedig, want elk scheen my de dood en de schande nader le brengen. De vrouw des hoofdsmans lag reeds, door den opiuni Den iVouvellisle van Gend spreekt van een feyl hetwelk den Progrès van Yper en den Journal de (land wel duer zouden kunnen kosten. Die bladen hebben gezegd dat, ten dage der kiezingen, M. De Coninck zich aen het hoofd van vyf-en-lwintig Merckemsche stokslagers naer Ypei heeft begeven om er de liberalen le bedreygen, en, wie weet, morsdood te slaen. Onzen volksvertegenwoordiger zou zyne zoogenaemde stokslagers, by hunne aen- komsi te Y'per, 90 franks in goud belaeld hebben. Nu, onze ingezetenen kunnen allen overtuygd zyn dal dit een leugen is van 't begin tot 't eynde, dewyl M. De Coninck op den dag der kiezing in Dixmude verbleven is van 's morgens om 8 4/2 ure tot 's avonds om 7 uren. Dynsdag was het de opening der beyde Kamers. In den Senaf l hebben ze niets uytgezetook zyn de Senatcurs gaen wandelen tot voorder order. In de Kamer hebben ze de kiezingen goedgekeurd, en akte genomen van cenige reklamatien tegen de kiezingen van Leuven, Waremme, Nyvel, Thuin en Gend. Maer dit was maer voor de frime voor alle liberale zonden was er voorat vergiffenis gereed zelfs zonder berouw of met voornemen van ze nog le bedryven. Alles is dus ellennige woordenkramery geweest, omveerdig vooreen vry land. Maer nogtans heet dit liberael zyn. Onder de petitiën aen den Sennet van Bclgiën toege zonden, is er eene welke wyin Parlementaire Jaerboeken aengemeid vinden in de volgende voegen De Catho- iykc aerisbisschoppen eu bisschoppen der Kerk van Ierland bieden reklamatien aen tegen het wetsontwerp op de studiebeurzen. He! ware niet zonder belang den volledigen tekst dier petitie te kennen. Wy lezen in den Journal de Bruxelles van eer gisteren Eenen ongehoorden akt van geweld, uyt oorzack van deszelfs stoutmoedigheyd en goddeloosbeyd, is woens dag te Brussel by vollen dage gepleegd op den persoon van eenen eerbiedweerden geestelyken. Den cerweer- den heer Van Pelcom, oud pastor, thans op pensioen levende na eene langdurige loopbaen acn de zelfsopoffe- ringen van het hcylig ministerie loegewyd, trok, in den namiddag, rond een ure, door den Sl-Huberl-gang op dit oogenblik byna verlaten, toen eenen manskerel der werkende klas, regt op hem toeschietende, zonder eemgc aerzeling, hem geweldig eenen slag loebrngt in 'l midden zyns aengezigts. Door zulk eenen beled'i- genden akt van brutalileyt verrast, doch alle zyne kalmte behoudende en slechls de stem der prieslerlyke liefde aenhoorendc Oh ongelukkigen zegde den eerweerden priester, dat is le strafMaer- ik vergeef u want gy weet niet wat gy doel. Aen dit verheven voorbeeld van evangelische.zacht- moedigheyd ongevoelig, antwoordde den werkman aldus Ik hel) gezworen den eersten priester dien ik zou ontmoeten in het aengezigl le slaen. Üaernn, met dezelfde verzekering cn de aensloolelykste schaemle- loosheyd voegde hy er by Doe my nu aenhouden als gy wilt. En hy verwyderde :zich op zyn gemak, de weynige ooggeluygen van dien eerloozeu aensiag latende staen al zoo verbaesd over do boosaardige sloulheyd van den aenvaller als vol bewondering voor de verduldigheyd en de edelmoedigheyd van den deugd- zamen priester, die met de woorden van den goddelyken Meester op den halelyksten eif lafherligslen aenval ge antwoord had. Den eerw. heer Van Pelcom heeft vergeven en zynen dweepzuchtige!) aenvaller is aen de justitie ontsnapt; maer zal dien sloutmoedigeu aensiag, met al de voor- bedachtheyd van eenen moedwilligen en dolzinnigen haet gepleegd, eyndelyk de oogen beginnen openen dergenen die ze nog gesloten houden voor de gevaren waerinede de godsdienslhalende driften de samenleving bedreygen Onder de begunstiging onzer gezagvoerders en met de medepligtigheyd der plaetselyke overheden neemt de propaganda der goddeloosbeyd verschrikkende even redigheden aen. Alles word in 'l werk gesteld om tot de verachting van den godsdienst op te wekken dagbla den, tydschriflen, liederen, karrikaluren te midden der straten en merkten en by Vollen dagen uylgedeeld, looneelslukken, alle de verieydingsmiddelen worden gebruykt om de schroomlyke verloocheningen en gods lasteringen der vrydenkers en solidairen onder hel volk te zaeyen. Moeten alle die opwekkingen niet vroeg of lael be- weenelyke uylwerkselen voortbrengen Zyn de daden niet de gevolgen der leeringen En moet ifien nog wel verwonderd zyn over het schandael dat wy aen de openbare verontweerdiging komen aen te duyden, in 't byzyn van dat wild gegrol 't welk eene "menigte, gretig naer godsdienslhalende betoogingen, alle avon den in de walg«lyke schouwburgen laet hooren, onder de tocjuychingen der ministeriele drukpers BOEK BEOORDEEL! IS G. Pius TX. Schetsen uyt zyn leven, door eenen priester van liet bisdom van Luyk. Brussel 1864 by M. Goemaere; in-12° van 168 bladzydcn, 60 centime». Word verkocht ten voordeele van het Werk van St-Pielerspenning. P—^a—SËÊSSÈ bevangen, in diepe rust. Den hoofdman zelf scheen le sluymeren. De roovers wierden hoe langer hoe wilder en onbeschaemder. Ook was hun laeosle flesch wyn op tafel. Besloten hebbende bet uyterste le wagen, sprong ik eensklaps op en riep Gti Sbinil Gli Sbirri! (De geregtsdienaers. Impossibleriepen de roovers allen te gelvk, grepen echter naer hunne geweren en ylden naer de opening van het hol. Spoedig wierp ik den opium in den wyn, roerde denzelven in de haest om, en had juyst deze gevaerlyke onderneming ten uytvoer gebragt, toen de roovers terug keerden, en my lagchend verzekerden, dat ik gedroomd moest liebbon. Ik ver zocht hun, myne gezondheyd te drinken, want, zeyde ik, ik twyfel niet, of zulke galanluomini willen liever myn geld dan myn leven. Eviva Signora. riepen allen eenstemmig, schonken in en ledigden de flesch in gelyke declen. Zy verklaerden, dat ik eene bravissimo donna was, en hun niet boos had gemaekt door myu ge schreeuw. Ja, dat ik de vrouw van eenen roover ver diende te wezeneene eer, vvaernaer ik niet zeer haekte. Den hoofdman zag beschroomd op zyn horlogie en schudde het hoofd, terwyl hy my zeyde, zoo de afge zanten niet terugkwamen, ik maer een half uer meer te leven had. Ik sidderde. Maer de Voorzienigheyd had het anders besloten. In veel minder tyd, dan ik had kunnen ver wachten, begon den sterken slaepdrank te werken, en spoedig lagen allen in eene diepe rust gedompeld. Uyt vrees en baest nauwelyks kunnende adem halen, sloop ik stil naer de opening van het hol. Niets stoorde de stilte van den nachtIk herinnerde my, dat de roovers myn muyldier vastgebonden hadden, èn, daer de maen helder scheen, vond ik hetzelve spoedig, maekte hel los en besteeg het. Het zoude le vergeefs geweest zyn, om den weg naer hol dorp Cadeuabi3 te zoeken.'op welken ik de twee afgezondene roovers konde ontmoe- Goedgekeurd door het bisdom van Luyk en hel nerts- bisdom van Mecbelen. Versierd met een sehoon portret van Pius IX. Dezen Keus van schetsen uyt hel leven van den Hevligen Opperpriester is gedaen geweest met zooveel oordeel als zorg. Den boek bestact in vyf-en- twinlig hoofdstukken, in welke, den scbryver, begin nende langs hel vaderlyk huys, ons den grooten Paus aenloonl in de versehillige toestanden waerin hy zich tot hiertoe bevonden heeft. Onzen stadsgenoot, M. Theophile Van Wichelen, oud leerling van het kollegie der eerw. Paters Jesuiten dezer stad en student by de Hoogc School van Leuven, heeft dynsdag zyn laetste examen als doctor in de reg- ten voor den grooten jury afgelegd. M. Van Vreckem, van Meerbeke, leerling der calholyke universiteyt van Leuven, heeft heden zyn onderzoek van tweede docloraet in de reglen ondêr- gaen op eene zeer voldoende wyze. Het lyk van den genaemden Frans Buyl, boom- snyder, gewoond hebbende te Hofstade, is verleden zaterdag legen die gemeente uyt den dender opgevischt. Daer het lyk gansch naekt was, verhaelt men dat den ongelukkigen, reeds laet in den avond willende naer Herdersem gaen, zyne kleedcren in een pak op zyn hoofd had gebonden om over den dender te zwemmen en alzoo omgekomen is. M. J. De Meyer, pastor te Erpe, gaet in dezelfde hoedanigheyd naer Lovendegem, en word vervangen door zynen onderpastor, M. Van de Putte. M. Ch. De Vos, pastor te Viane, is in dezelfde hoe danigheyd verplaetsl naer Nieuw erkerken, by Aelsty en heeft tol opvolger le Viane, M. P. Teurrekens, professor in poësis in het kollegie van Geeraerdsbergen. M. H. Naesscns, onderpastor le Sulsike, en M. J. Lacompte, priester in het seminarie, zyn benoemd tot onderpastors, den eersten le Santbergenen den tweeden te Suisike. M. Fiévé, onderpastor van 0.-L -Vrouw op St-Pielers, te Gend, is benoemd lol byzonderen geheymschryver van Mgr. den Bisschop en nelmoesenier der Damen van het Christene Onderwys (Doorzeele) te Gend. M. Alexander D'Hondt, geboren te Cruyshautem den 12 mey 1798, sedert 1835 pastor le Baseie, is den 20 dezer in die gemeente overleden na eene kwynende ziekte. Een koninglyk bcsluyt van 21 augusly magtigt de kerkfabriek van den H. Joannes-Baplisla, le Gend, om van M. Teirlinck, pastor dier kerk, eene gift van 13,000 fr. le aenveerden, bestemd voor de herbouwing van gemelde kerk. By koninglyke besluvtcn van 21 augusty worden de volgende subsidiën verleend 600 fr. aen de kerkfabriek van Ncyghem, voor de ver- grooling der pastory. 1500 fr. aen de kerkfabriek van Orroir, voor de herbouwing van den toren.- 2300 fr aen de kerkfabriek van O.-L.-Vrrouvv le Po- peringhc, voor de herstelling der kerk. Fr. 2266-66 aen de kerkfabriek van St-Bertyn, te Poperinghe, voor het bouwen eener sakrisly aen die kerk. 2-jOO fr. aen de kerkfabriek van Si-Jan, te Poperinghe, voor her stellingswerken aen den voorgevel dier kerk. 2080 fr. aen de kerkfabriek van Humbeke, voor de herbou wing van den toren dier kork. Opening der jagt. - By ministerieel besluyt van 21 augusly is de opening der jagt in de twee Vlaenderen vastgesteld als volgtDo jagt naer alle slach van wild zonder hazenvvind den faisant uytgezonderd den 28 augusty met de-n hazenvvind, den 41 september; naer den faisant, den 4 oclober. Als den sneeuw toelael het wild op bet spoor le vol gen, zelfs op een enkel deel van den grond der ge meente, is de jagt opgeschorst en blyft nog alleenlyk gemagligd in de bosschen, op de meerschen cn langs dc slroomen en rivieren. De jagt naer den patrys zal in alle do provintiën ge sloten zyn den 31 december aenslaende te middernacht. De jagt naer het water- en trekwild in de meerschen en langs de slroomen en rivieren, zal in alle de pro vintiën openblyven tot en niet medebegrepen den 4 mey in alle de provintiën. Alle andere slach van jagt zal ophouden toegelaten te zyn tc rekenen van 31 january aenslaende. Men schryft ons uyt Vlierzcle Zondag laelst heb ik getuygeu geweest van eenen grooten kampslryd met de bolle, lusschen de heeren liefhebbers van Vhcrzele en Masscmen. De pry zen zyn behaeld geweest door den heer De Pauw als hoofdman en met kunst van de heeren C. Focquet, E. I)e Meyer, C. Schollaert, L. De Clercq en P. Smul, van Vlierzele. Nooyl heeft eenen kampslryd meer volk uytgelokt om den vermaerden De Pauw zien te spelen, het is ook mynheer De Pauw geweest die in de groole bollingen van Borsbeke en Smellede de eerste pryzen behaeld heeft. (Medegedeeld). Wy gelooven te welen, zegt het brusselsch blad rEtoile, dat er geene spraek is den voorslel-Orls bc- trekkelyk de vermeerdering van het getal leden der Kamers, herop te halen in den loop yan den korten bvytengewoonen zittyd die dynsdag geopend is. De vyfde trekking van de obligation der leening van Brussel van 4862 zal plaets hebben op donderdag, 1 september, ten 40 uren des morgends, in eene der zalen van liet Stadhuys. Men schryft uyi Sl-Nicolaes Eene vrouw onzer stad bevond zich maendag voor middag in onze hoofdkerk met eenen nieuwen lakenen mantel aen. De kerk verlatende wierd haer door eenen persoon opgemerkt dat er eene groole snede in was, waerdoor dit koslelyk stuk geheel is beschadigd. De vrouw weende van droetheyd. Zulke feyten verdienen eene harde straf. ten. Ik liet het dus aen myn dier over, den weg uyt dit bosch te vinden, en twyfelde geenszins of het zoude my naer Porlezza drageil, waer het te buys behoorde. Zoodra ik oordeelde zoo ver van het hol verwyderd te zyn, dal de roovers my niet meer konden hooren, begon ik mynen ezel aen te sporen, en hy liep ook verschey- dene uren zonder ophouden voort, als of hy wist, dat van zyne snelheyd en kennis van den weg myne redding afhing. Den angst, dien ik onder wege uytstond, was onbe- schryflyk iederen boom hield ik voor eenen roover, en elk geritsel voor de voetstappen van myne vervolgers. Op eens hoorde ik een getrappel, hetwelk zoo volmaekt naer den hoefslag van peerden geleek, dat ik uyt vrees niet wist, wat ik zoude aenvangen. Te vergeefs sprak ik my zeiven tegen, en zeyde het is den wind Myn gehoor logenstrafte my, en er bleef my in dit hoogste gevaer niets overig dan myne laetste krachten in te spannen om den gang van myn dier te bespoedigen. Maer het geluyd kwam sneller en nader. Het was zeer duydelyk den hoefslag van peerden. Nogmaels vernam ik den verscbrikkelyken toeroep HalteIk zag my van gewapenden omgeven eenen derzelve viel my in den teugel. Op dit oogenblik verlieten my myne krachten en myn bewuslzyn ik aGhtle my verloren en zonk* met eenen uylroep van wanhoop en schrik, zonder gevoel op den hals van myn dier neder. Toen ik weder tot myn zeiven kwam, lag ik op het gras, ondersteund door eenen man, terwyl eenen anderen, die voor my stond, myn gezigt met koud water besproeyde, en veel anderen my omringden. Wie konden het anders zyn dan de roovers die afgezonden waren om myn losgeld te halen die, teruggekeerd, my gemist, vervolgd en achlerhaeld hadden. 'Dit was het eerste denkbeeld dat in my opkwam. Wanhopig rukte ik my De burgerlyke reglbank van Brugge, zetelende in appel voor de zaek van M. Ort, besluerder des kloos ters van Jelte, tegen den inslruklie-regler Khnopff, heeft hare uytspraek gedaen in hel openbaer verhoor van zaterdag, 13 augusty laatstleden. Iedereen kent de geschiedenis van dit proces 'l welk geenszins bestemd is om eer te doen aen de gevoelens van kieschheyd van M. den inslrnktiQ-iegler vau Brugge eerlooze en lasterende geruchten verspreyd tegen den besluerder en de pensionnairen van het klooster van Jelte, hebben acnleyding gegeven lol een proces tot bekoming van schade èn intrest. Voor den heer vrederogter Hermans gedaegd, had M. Khnopff de bevocgdhcyd van dien regter ontkend om rede dal de schadeloosstelling uyt hoofde van mon- delingsche beledigingen gceyscht, niet in de bevoegd- heyd der vredereglers valt, ten zy in 't geval die bele digingen bet karakter eener misdaed aennemen dat ten anderen, de sommc uyt dien hoofde geeyscht, den laks der gevvoonlyke bevoegdheyd le boven ging. M. Khnopff li3d daerenboven de vernietiging gevraegd dor dagvaerding van den eyscher, omdat het exploit niet volledig was in zynen opstel. Op alle deze punten had M. Hermans gelyk gegeven aen M. Khnopff. Het zy zoo, daer hebben wy niets tegen to zeggen. Maer M. den Besluerder van Jelte heeft zich niet vol- daen geloond hy heeft zich in appel begeven tegen de uytspraek van M. Hermans. De 2C kamer der reglbank van eersten aenleg, met dit, appel bemoeyd, heeft die uytspraek veranderd, de uylzondering-middelen verwer- pende door den verweerder iugebragt, en zy heeft de zaek verzonden voor M. den vredereglcr Coppielers, om ze in den grond te onderzoeken. Zondag namiddag is by de peerdetiloopslryden le Oostende een zeer jammerlyk ongeluk voorgevallen, i Den jongen jockey, die op den wedstryd le Brugge den eersten prys heeft behaeld, is by het vallen van zyn peerd, in de stygbeugels blyven hangen, en door het dier met hoefslagen dood geslagen.* Andere toevallen, van minder ernstigen aerd, hebben die loopstryden gekenmerkt. Hoeveel rampen zal die halsbrckcry nog moeten ten gevolge hebben, om daer pael en perk aen te stellen Sedert acht dagen word Blankenberge eiken dag als 't ware ingenomen door eene menigte badnemers en wandelaers, waer geen eynde ggjhynt aen te komen. 1 De acnkomsten worden by honderden geteld, en die j overslrooming van volk is zoo groot, dat mep, geheele i familiën met den reyszak op den rug zich van het eene punt naer het andere ziet riglen, in alle openslaende j woonsten de gaslvryheyd vragende. Nooyl, van menschbns-gcheugen, is eene digtc-r op opeen gedrongene menigte naer onze stad gestroomd. Wy kennen huyzen, waer eene slaepplaets matras en hoofdkussen ter aerde gelegd ten pryze van goud word betwist. Tydens het badsaizoen van J 863, op 20 augusty, be droeg de lysl der vremdelingen 2,170 namen den 20 augusly dezes jaers telde men er 3,245, of 1, 75 vrem delingen meer Den officielcn bnddienst is den 5 july laelst, om 7 i uren des morgends aengevangen den 18 augusty, te middag, had het bureel 22,346 badkaerlen afgeleverd Den aengroey is dus merkelyk, en wy wanhopen niet, dit cyl'er tot 35,( 00 to zien klimmen voor 't eynde des saizoens. (La Plage). Koning Willem I schonk papa Devrière van Pope ringhe, den titel van baronom hem geen pensioen de retraite te moeten nemen het ministerie Bogier-Frère geeft een jaerlyks pensioen van 5000 fr. aen baron De Vrière, den zoon van papa Devrière, en dc plaets van representant op den hoo toe Men schryft uyt het kanton-Fosses, 47 augusty De tooneelen van liberale schandelykheden hebben alhier niet ontbroken. Verscheydene avonden lang wierden de 3friiien i van Fosses doorloopen door eene bende kertds die de openbare rust sloorden cn de treffelykc lieden schrik en vrees op het lyf joegen. Zy gingen, die wilde vrienden j der vryhoyd, voor de pastory cn het huys der religieu- sen smorsige liedekens zingen, onder dewelke zy de j afschuwelyksle geschreeuwen mengden van Wech met 1 de Papen Wecli met de kloosters Wech met de kieri- kalen 7 Zictdaer door welke fracyc heldendaden meu den dag van 41 augusly Instelde. a Terugkeerende van de kiezingen, hielden de aen- hangers van onzen doclrinairen kandidaet stil voor elke herberg die men ontmoet op de baen van Namen naer Chalelet. By ieder stilhouden hieven zy zoolang funne krachten het maer konden uythouden de geroepen aen van Wech met dc Papen Wech met de kloosters Het was een opregt walgachtig tooneel dat door die bende liberalen wierd aengeboden. Op een eynd wegs van dry kilometers, is eenen priester tot dry herhaclde malen beledigd geweest door de voorstaenders der beschaving, die ten zelfden tjrde niet deden dan vivatsgeroepen aenheffen ter eere Van den minislerielen kandidaet. Die liberale wulpschheden moeten heden als eene gewetensvroeging wegen op de ongelukkigen die zich niet geschaemd hebben er zich pliglig aen te maken. L De stad Spa heeft een zonderling uytzigt aenge- nomen. Wy hebben een geheel nieuw slach van bezoe kers gekregen. Men mag dit toeschryven aen de policie- maetregelen, in de groote badsteden van Duytschland, en vooral te Baden genomen, maelregelen welke uyt k die plaetsen van elegante byeenkomst, zekere damen hebben geweerd, wier zedelykheyd alles le wenschen uyt de armen, die my omvat hielden, en bad vurig, my eerder bet leven, dan de eer te benemen. Stel u gerust, myne weerdste Miss zoo sprak my L iemand op eenen za'chten toon in het engelsch aen": Gy zyt onder de bescherming van mannen, die eerder sterven, dan dulden zullen, dat men u iets kwaeds doo. f Men verbeelde zich myne vreugde en myne verwon dering bet was lore! L., die my in zyne armen hield; voor my stond den braven oversten, en de overige waren bedienden en geregtsdienaers, die, op weg om my te bevryden, my in de verte gezien en nu zoo gelukkig achterhaeld hadden. Den oversten en zyne vrouw hadden Cadenabia gelukkig bereykt, en den eersten, na dat hy zyne vrouw in zekerheyd had gebragt, had dadelyk maelregelen genomen, om my te verlossen en zoo gebeurde hel, dat hy Cadenabia verlaten had, toen de afgezondene roovers daer aenl*wamen. De echtgenote van den oversten had geen twee honderd kroonen by zich, en, terwyl zy by alle vrienden rondzond, om het bloedgeld te verzamelen, was den tyd verstreken, en ik zoude zonder twyfel vermoord geweest zyn, had mynen list niet zulk gelukkig gevolg gehad. Want, dat de brave mannen, die ter myner verlossing waren uylgegaen, het hol ontdekt en my op die wys zouden gered hebben was niet le denken. Ik kan nu hel verhael van dit avon- tuer met weynige woorden beslüyten Myne vrienden gaven my een peord, en brnglen my in zekerheyd daerna rukten zy, door een groot getal*geregtsdienaers verslcikl, en gevoerd door dc beyde roovers, die afge zonden waren, om myn losgeld le halen, naer het hol, om my te vreken en de roovers in handen van het geregt te leveren. Zy vonden de bende nog vereenigd, en had den een zwaer gevecht uyt te staen, in hetwelk het grootste gedeelte der bende gevangen of gedood wierd; i onder do eerstgenoemden den hoofdman Een paer I ontsnapte, waer onder ook de vrouw van den hoofdman,

De Denderbode | 1864 | | pagina 2