I8,le Jaer. Zondag', 4 -September 1884. N" 948. VERTREKUREN UYT'AELST NAER: VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAS:i\S. Kongres der Catholgkcn le Mechelen. sch »les Donderm. 5-20 8-30 9-45 42-25 3-25 6-27 9-10 Jg Gend, Brugge, Oslende 6-37 8-28 10-45 12-28 Lokeren 5-20 8-30 0-00 12-25 6-27 -g 3-15 6-18 1° en 2e klas langs Dendermonde. Bi iTss 8-05 12-10 2-50 5-35 5-45 8-45 8-50 9-30 Dooniyk,"korlryk. Moesereen, Ryssel (langs Meel). Brus. Aniw. 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 'M Gend) 6-37 8-28 12-28 3-15 6-18. Leuv. Tliienen Luyk 5-2» 8-30 9-45 3 20 6-27 Doornyk, llyssel (langs Alb) 7-55 5-35 0-00 Verv. Land. S-Truyên 5 20 8-30 9-45 3-20*6-27 a: Ninove, Guprurdsb., Alb, 7-55 2-40 5-35 8-50 Gend 6-37 8-28 12-28 3-17 6-18 9-0/ Bergen, Quievrain, Namen, 7-55 2-40 5-35 VAN ANTWERPEN NA ER Sl-Nieolaes, Lokeren, Gend, 6-10 7*80 10-30 3-00 6-10 0-00. VAN GEND NAER Lokeren, Si Nicolaes, Antwerpen, 6-10 9-05 10 20 2-35 6-15 7-00. Te Lede staen al de konvoys. Te Idegem slaen deze vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10-40 4-30 7-25 en al de konvoys vonrek ken de van Denderleeuw. Te Gyseguem staen stil al de konvoys uylgenomen deze ven rekkende van Aelst morgens cn 0-00 en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 00-00. Te Santbergen staen stil de konvoys van Alh 6-30 10-40 's morgens. 4-30 en 7-25 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20 's morgeus, 3-09 6-00 en 9-05 des avonds. Cufque 8umu. VAN I.OKEREN NAEH Denderinonde, Aolst, 7-00 Ninove, G'eeraerdsbergen, Ath, 7-00 VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren LessenvGeOraerdsbergen, Ninove, Aelst Brussel Gangs Denderleeuw) Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). VAN GEND NAER Audeuaerdc, 6-45 9-30 1-30 6-00 8. naer aelst 7-20 VAN BRUSSEL NAER 'Aelsl, -GencL - - R-ftn JJi/r p:A ..on u-^n Nfuü^-r Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-25 2-20 5-15 8-10 (langs Mech.) 5-45 8-57 10-05 3-40 0 00 7-50. Aclst v 7-25 7-55 12-02 2-20 5-15 8-10 9-30. 9-30 3-10 7-45 0-00. 9-30 3-10 7-45 0-00. 6-30 10-40 4-30 7-25. 6-30 10-40 VU 30 7-25. 6-30 10-40 '*-30 7-25. 6-JO 40-40 ^4-30 7-25. 11-25 2-05 ï4o 5- 57 6-45 8 0. 7-30 2-20 5-15 8-13." AELST, DEN 5 SEPTEMBER 4804. Hel allezins merkweerrlig Kongres der Catlio- lyken is, verleden maendag, geopend onder eenen ont/.aggelyken toevloed van al wat de Calliolyke denkwyze van Belgiëu, Vrankryk, Itaiiën, Duylsch- land, Spaiiiën, Portugael, Polen, enz. eiu.achtbaer, geleerd, godsdienstig en vrylieydslievend bezitten. Na de phglige mis door Z. den Kardinael in de hoofdkerk gezongen en door verscheyde duy- zmide Kongresleden bygewoond, heeft ueu srhille- renden stoet zich rangsw\ze hegeven naer hel uylgestrekfr loka«d van liet kleyn Seminarie, alwaer onmiddelyk de werkingen zvn begonnen met eene vaderlyke aenspraek van Z. E. den Kardinael- AiIsbisschop van .Mechelen dieeenen onbeschrvlly- ken indruk op de herten der duyzende aenwezigen le weeg bragt. Vervolgens zyn de bureelen samen gesteld en heeft den hoogstachtbaren voorzitter, den lieer Baron de Gerlache, eersten voorzitter van het hoogsle gei eglshof des lands, eene allerbe- langryksle redevoering uylgesproken die als eene opregle gebeurtenis mag gehouden woruen en die do hoogst voortïeffelyke vergadering in eenen onuvlsprekelyken geestdrift vervoerde. Nadien heeft hel Kongres zyn dagorder aengevaiigen den algemeenen Secretaris heeft verslag gedaen over hel gevolg gegeven acn de besluitnemingen en de wonsehen der vergadering van verleden jaer. Na dit verslag heeft «Je Vergadering een adres gestemd aen den Heyligen Vader, waervan wy gelukkig zyn den tekst aen onz lezers te konnen mededeelen. Ziehier dit sink. ADRES AEN DEN HEYLIGEN VADER. Aen Zyne lleyligheyd den Paus Pius IX. Allorlicyligsten Vader, Nog getrouwer aen de eenparige ingeving hunner herten dan aen.de slem der pligl, huldigen de le Mechelen verceuigde Calholyken hunne, werkingen in door zieh ootmoedig néér le werpen voor de voelen van den Sjadhouder van Jesus-Chrislus. c> Gehecht aen de Iloylige Roomsche Kerk, Moeder en Meesteres van alle de Kerken, door de banden eern-r nauwe gelioorzaetnheyd en door tie kinderlyksle liefde, komen wy, Allerheyligslen Vader, u de eerbied- volle uytdrukkiug dier gevoelens aenbieden, aen u, goddelyker vvy'zo uylverkoren om de schapen en -< lammeren le hoeden, om do herders en dc geloovigen le bestieren. Wy erkennen plegliglyk en in ganscli hunne volhcyd de regten van uw opperste gezag. Gy zyl den Prieslor by uytmunlehtlliryd, den onomkoopbaren behoeder cn onlaelbaren* tolk' der goddclyke waerheden den stuermau van dit geheymzinnig schip dal.hot mensoh- dom, door hel Jilord van Jesus-Christus herboren, naer den oever zyner eeuwige lotbestemmingen leycl. Ten zelfden lytic als uwe geeslelyke magt, erken nen wy ook, Allerheyligslen Vader, de wercltllyke magl die er het providentieel bolwerk van is. Hoe meer het pauslyk koningdom aengevallen en miskend word, boe meei iever wy aenvventien om hel le verdedigen, hoe meer wy de lieyligschendende over- weldigingen afkeuren waervan hel T voorwerp is, hoe 'i nauwer wy ons ook aensluyten rond dien Heyligen Stoel, vruchtbare en oniiylpulbare bron van waerheyd u en reglveerdigheyd, tegen dcnwelken hel eedgespan der ongeloovigen en gotldeloozen te vergeefs sedert eeuwen lang hunne poogiugen slylen. Te Mechelen vereenigd om <^e'eend ragt der Calho- ti lyken te vestigen, 0111 de Calliolyke werken te onlwik- kelen, om, in dc inaet die aen werëldiykcn toekomt, mede le werken lol tic verdediging der Kerk, onze Moeder, willen wy onzen tweeden zittyd openen door deze pleglige belvdenis van ons geloof, van onze onderdaniglieyd en onze liefde. iMogte zy met goedbevd door Uwe lleyligheyd ont- haeld worden en ons eene dier vaderlyke zegeningen verwerven die aen de herlen van goeden wil het betrouw n, de sterkte en den vrede geven, en zich sedert St-Pelrus lot Pius IX toe, als eenen wcldoenden dauw urbi et orbiover de stad en de wereld, ver te spreyden. Van IJvve lleyligheyd, De onderdanige en eerbiedig verknochte zoons. Behalve dit adres, heeft de Vergadering er nog andere gestemd aen de Calliolyke Vergaderingen van Duytschland en Zwitserland. Daerna is de zitting opgeheven. Een berigl is naer Roomen opgezonden aen den Jtardinae.1. .AiitoneJJL Xyno zoeken dat zy zoude geweerdigen Zyne lleyligheyd te verwittigen van het adres, waervan wy den tekst komen le geven. Des anderendags morgens en zoo voorts alle morgenden der week zyn de werkingen in de ver- versèhillige sectiën over de byzonderste belangen der Calholyken met eene allerpryzensweerdige vlytigheyd voortgezet geworden om eyndelyk aen de bekrachtiging der algemeene vergadering te worden onderworpen. Des namiddags waren de Vergaderingen algemeen. Als dvnsdag namiddag de kongresleden ten getalle van circa vier duyzend vereenigd waren, verspreydde zich eensklaps hel gerucht dat" den beroemden en geleerden Kerk voogd, Mgr Dupanloup, bisschop van Orleans, was aengekomen. Dit gerucht was waer en veroor- zaekte dan eene vreugd die wy nog nooyt ergens gezien hebben. Onmiddelyk trad Mgr Dupanloup. vergezeld van al de bisschoppen des lands, de zael binnen en deed den geestdrift die alle inbeelding overtreft ten loppe slygen. Donderende hand ge- klappen, ontzaggelvke hourra's, juyehkreten en vreugdegeroepen deden hel uytgestrekt gesticht en de aênpaïende stralen dreunen en gaven le kennen dal er iels buytengewbons gebeurde. Elkeen wilde dien beroemden geloofsbelyder en heyligen bisschop zien, allen waren begeerig om de geïaelslrekken DEN DRONKEN MATROOS. EENE WARE GEBEURTENIS, (Naer hel Enge!sell van H. B. Addisson.) Vele jaren geleden vond men. in Brilsch Oosl-lndiën, noodzakelyk een fori, Budye-Budye genaemd, le bele geren, dal de inboorlingen, in weerwil van al onze verzoeken, bezet hielden, in hunne vyandige hardnek- kigheyd waerschynlyk ondersteund door de fransche en hollandsche gouvernemcnlen, die, zoo als ieder weel, hier lalryke koloniën hebben Meermalen gebeurt bel, dal inboorlingen, die op de eene ol andere, vvvze slraf verdiend bcb'bcn, de rivier slechts, hebben over te steken om in tien minuten buytcn hel bereyk van Eiigelands wet le zyn, en in Chiusurah, of eonig ander vremde slad, eene wvkplaels te vinden. Nog seliadelyker gevolgen heeft het bestaen dezer koloniën voor Engeland in geval van misnoegdlieyd der Indiërs, daer zy nllyd zyn, om zendelingen af I»; veerdigen, die den twist aenwak- kc-ren, en de inboorlingen misleyden, door bun hoop le geven op den bystand hunner moederlanden. Dit was dan ook hel geval geweest met liudge-Bndgc hel voormelde fort, waer voor ten tyde van myn verhael twee fregatten en eenige gewapende booten ten anker lagen. De bezetting, die nvt omslreeks 600 inboorlingen bestond, was vruchteloos opgëeyscht om zich over le geven. Zy verklaerden liever te willen sterven, dan aen die opevsching te voldoen. Dry dagen lang had men de vesting* beschoten maer daer zy van baksteenen was gebouwd, was er nauwelyks de klcynste bres in gemaekt ofzywicrd terstond weder hersteld. Eenen der aen- voerders ried eenen stormloop aen doch zynen ambt genoot stemde in gecnen deele met hem overeen, meenende dat de bezetting van het fort te groot was, om dit stormenderhand te kunnen veroveren. De ge voelens der beyde legerhoofden wierden naer Calcutta opgezonden, en het antwoord wiérd tegen den volgenden dag verwacht. Zekeren mnlroos, James Buuliiig geheeten, hoorde al deze berigtcn, en daer liy begreep dal er veel kans op van d«en groolcn man ie bewonderen, immers nooyt zagen wy Veerlyker en belerverdiende ont vangst dan deze welke iMgr Dupanloup in 't midden der Calhoiyken van alle landen van Europa ten deele viel. Den achtbaren Voorzitter verwelkomde den geleerden Bisschop, en bad hein eenige woor den tot zyne vrienden te spreken. Daeraen voldeed iMgr Dupanloup met de meeste bereydwilligh'eyd en drukte zich nagenoeg jn de volgende woorden uyt Ik ben ten uyterst gevoelig aen de teekens van eerbied en toegenegeiihevd die ik hier in deze roemvolle Vergadering ontmoet. Gy groet in my eenen Bisschop, den broeder van uwen hoogst eerbiedweerden, iverfgen en vaderlandslievenden Artsbisschop Kardinael gy groet my, omdat ik den Zoon ben van mynen en uwen Vader, die a Jesus-Christus is gy groet my, omdat ik den Zoon ben van myne en uwe [Moeder, die de Hevlige, Boónisclie, Calliolyke Kerk is enz.'enz. Deze' woorden met eene onvergelykelyke aen- doening en teejhertigheyd uylgesproken, kwamen den geestdrift vernieuwen en ware het^uogelyk gewei st nog vermeerderen de toegenegene ver bazing kende geene palen meer, men achtte zich gelukkig de hand 'van den groot en redenaer te mogen drukken en dit weerdig aenschyu van naby te mogen beschouwen. Na deze korte toespraek, heeft den hoer burg- graef Eugène De Kerckhove eene allermerkweer- digsle redevoering uylgesproken over de gods dienstige en politieke onyei^e.hillighevil 0„J01 3—voorzigtigheyd. Ofschoon deze stof in liaer zelve maer droog zy, heeft denzoo geleerden als christenen redenaer dezelve zooveel belang weten by le zeiten, dat de vergadering meermalen de woorden van den achtbaren spreker met degeesldrifligste loejuyehingen heeft bejegend en door hare houding bewezen dal zy die gedachten eii principen op eene hooge weerde schatte. Na M. De Kerckhove, is eenen jongen advokaet der balie van Brussel, M. Woeste, de zitting komen sluyten door eene kruymige redevoering over de geesle lyke genootschappen. Dit onderwerp zoo moeye- fyk als delikaet is door 51. Woesle op eene meester- lyke wyze behandeld de woorden van dezen weisprekenden redenaer zvn al de aenrandingen der trouweloosheyd, van dt*n godsdienslhael en der onwetendheyd komen vergrnyzelen en hebben de volkomensle goedkeuring der Vergadering weggedragen. Des anderdags echter was 'l den groolslen dag van het Kongres, want 't was den groolen Bisschop van Orleans die 't woord voerde. Reeds van als iMgr Dupanloup binnentrad, ving er eene schitterende ovatie aen voor den beroemden Kerkvoogd» want by de vyf duyzend aenwezigen onthaelden hem met eene vreugd, met eenen geestdrift die wy niet konnen nyldrukken. Men moet die betooging Byge woond hebben om er zich een denkbeeld te konnen van maken. Onmiddelyk nadien beklom Mgr Dupanloup de spreekti ibuen en reeds van zyne allesoverlrelfende improvisatie af over den chrisle- lyken stryd der Calholyken, had den uyistekendon redenaer zyn auditorium zoo zeer in verrukking vervoerd, dat niemand zyne gcinoedsaendoening kon verduyken. Dan heeft dien wonderlyken spreker zyn onderwerp, het Volkvonderwys, aen- gevat en met eene zoo slee Js groeyënde kracht van redekunde en welsprekendlievd vooorlgezel, dat g'heel de Vergadering letierlvk oveermeesterd door dit gezaghebbende woord,, geene nvldruk- kingen vond om hare bewondering te kennen te geven. Nooyt hebben wy zulken kernigen, ziilken ialentvollen en tevens zoo klaren redenaer gehoord, die dikwils, met een enkel woord, de venynige opwerpingen en gestudeerde drogredens der vyan- den van Godsdienst en Vryheyd verpletterde. Volgeern zouden wy een beknopt verslag over de schitterende redevoering geven, maer wy bekennen het ronduyt, wy durven die taek niet opnemen omdat zy boven onze krachten is, en ten anderen, zulke reclevoeringen verliezen van hare magt, van hare waerheyd en weerde als men ze poogt te ontleden. Dit nionumenleel sluk zal zekerlyk in het verslag des algemeenen zittyds van 't Kongres afgekondigd en met verbazing gelezen worden. Waren wy zoo gelukkig deszelfs principen in werking te zien stelJen, wy zyn verzekerd dat 't goed welk er zou uyt voortspruyten onmeelbaer zou wezen en dat de landen waer die principen zouden toegepast worden de gelukkigste landen .cn uc ü.TvjS Auocu mogen geuoemu woruc». Wy bieden dan onze welgemeende hulde aen den groolen Bisschop van Orleans, overtuygd dat wy eene strenge pligt van dankbaerheyd volbrengen jegens den man wiens onvermoeyelyke werkzaem- heyd en blakenden iever hel schoonste, hel vrucht- rykste en 't heyligéle Apostolaet daeistellen dat men zich kan verbeelden en die dan ook het onwedersprekelykste regt op de erkentenis der volkeren le doeii ge'den heeft. Te Mechelen riepen wy, leve Dupanloup. hier te Aelst, nog onder den indruk zyner onvergelelyke woorden, schryven wy. God gave dal wy heL in gouden letteren konden doen lang leve, "gelukkig leve Dupanloup. De vólgende dagen hebben nog vers^ieydene groote redenaers het woord gevoerd en zoo is nog. door dagelyksche vlytige, nuttige en noodzakelyke werkingen en onderzoeken in de vyf verschillige sectiën] dees merkweerdig Kongres gesloten. Wy koesteren de hoop dat de Calholyken van Belgiën hel zich ten pligte zullen achten dè besluyt- nemingen en principen van deze ontzaggelyke Vergadering in werking te stellen. Daer heelt men gezien wat de Catholyke denkwyze is, wat zy kan te weeg brengen en wat zy kan uytwerken, als zy wiltdaer heeft men zich konnen overtuygen dat zy onverwinbaer is, als zyde magt, welke zy bezit, wilt gebruyken, de magt der waerheyd, de magt der regtveerdigheyd, de magt der vaderlandsliefde. een geveeht was, was hy buytengewoon verheugd. Hy begal zich naer zyne kooy, trachtte, als naer gewoonte wanneer hy hyzonder vrolyk was, zich nog wal vrolyker te maken,'ten* welken eynde hy zich eenen geduchlen roes dronk. Nu gebeurde het, ongeveer een uer na dat hy zieh in dien toestand in zyne hangmat had neder- gelegd, dat hy eensklaps onlwaekle. Eenen versmach- tendeu dorst verdroogde zynen mond hy stond op, en greep zyne flescli maer, liehes hy had alles wat hy bezat, water zoo wel als hrandowyn, op gedronken en hoe hy meer zou krygen, wist hy niet. Aen boord van hel vaertuyg had hy geene hoop de kust was de eenige hem overgeblevene kans. Dus liet hy zich door niemand gezien, langs kettingen in het water afglyden, en zwom naer den oever, waer hy veylig aenlandde, in weerwil van alligators, schildwachten en diergelyke beletselen. Toen hy het water uyt zyn hair en klcederen geschud had, begon hy rond le kvken naer eene toddykraem, waer hy dien drank of wat arak kon koopen, om de koude van hel water, dal hy ingezwolgen had, te ver- dryven, maer, helaes geene iurigting van die soort vei iooude zieh hy zag geene enkele vvooning. Het fort stond somber voor hem, in staligc groolheyd geene andere plaels, waer zieh waerschynlyk wezens ophiel den, kon hy ontdekken, schoon hy zorgvuldig rondkeek. Zynen tyd te verliezen, om by zyne terugkomst door zyne, makkers wegens zyne wildé ganzenjagt uytge- taehen te worden, kwam Bunting volstrekt ondragelyk voor dus besloot hy liever dan zynen grog te verliezen zyn leven le verliezen.' of althans, in de vvaegschael tè stellen. Zonder zich verder het hoofd te pynigen, begon hy de wallen der vesting le beklimmen. Dit viel hem niet moeyelvk, en in wevnige minuten bevond hy zich op den top van het glacis. Verheugd over zyn goed geluk, begon hy zoo hatd hy kon te schreeuwen, tot groolen schrik van het garnizoen, dat terstond meende aengevallen te zyn, opsprong, en op hel punt was zich naer de plaets te spoeden, waer zy meenden dal de aenvallers zieh gelegerd hadden, loen Jim de vesting werken rondgeloopen was aen de tegenovergestelde zyde begon le schreeuwen waerna hy zich vervolgens eensklaps naer beneden in de stad liet afzakken, en al al schreeuwende voortliep. \en beyde zyden, zoo als zymieenden, aengevallen, met den vyand inderdaed binnen de vesting, en niets minder verwachtende dan 111 het duyslcr overhoop ge sloken té worden, wat stond hun thans le doen Den dappersten mogt wel heven onbekwaem om hunne krachten te verzamelen, yerbyslerd en ontzet, geloofden zy notuerlyk verraden te zyn. Slechts eenen weg stond hun open. Zy openden de poorten en vluglten zoo haes- lig en zoo ver als hunne voeten hun dragen kondeu, de slad in het gerust en vreedzaem bezit van James Buuting achterlatende, die, na nog cenigen tyd ge schreeuwd te hebben nedervicl, en na eenen slaep van een paer uren, hy zyn ontwaken volmaekl nuchter was, ofschoon omtrent even verbysterd, van zieh zeiven alleen en in de vy'audelyke vesting, als den armen schelm was in de* Arabische Nachtvertellingen, toen hy zich eensklaps 111 eenen arend veranderd zag. Jim vreef zyne oogen Hy strekle zyne hecnen uyt, wandelde naer eene pomp, en dronk dry monden vol water, voor djil hy overtuygd was wakker te zyn. Toen beklom hy weder de vestingwerken, en bemerkte nu, dat hy wel hy zyne zinnen was want daer lagen de twee fregatten, en daer wapperde de vlag, vvaervoor hy zoo dikwyls zyn leven gewaegd had. Dat is by myne ziel eene rare grap zevdc hy, cn schudde zynen steent, die toen in den nek van iederen zeeman hing. Toen men op de vaerluygen eenen man zich zag blootstellen, begon men op hem te vuren. Houd op daer schreeuwde Jim maer daer men hem niet hoorde, of op hem lette, liep by naer de voornaemste battery, klom den vlaggenstok op, wierp de vlag naer beyeden, en maekte er, in plaets daer van, eenen ouden verscheurden tulband vast, dien hy daer digi by vond liggen. De hevelvoerders der vaerluygen vonden dit zeer zonderling. Naer alle waersehynlykheyd had er iets buvlengewoons plaels gehad zy zonden dus eenen hoot aen land, van eene vredevlag voorzien, door den eersten luylcuant van eenen der fregatten gedragen. Zonder tegenstand rukte hy op hel fort loeen, daer de poorten openstonden, zonder tegenstand er in. Geen levend wezen ontmoette hy, tot dat Jim hem le gcmoel kwam geloopen. He, vriendje, wat beteekent dal zeyde .den eer sten luytenant lol Bunting, op eenen grimmigen loon waul het was geheel beneden de weerdigheyd van eenen officier van zynen rang, om als afgeveerdigden met eenen gemeenen matroos le onderhandelen. Wat beteekent dal Met allen eerbied gezegd, luyte nant, ik hoop dat gy niet boos zult zyn maer, op eene of andere wyze, heb ik deze plaets ingenomen. Den vyand heeft het hazenpad gekozen en is afgerukt. «Wat! riep den officier uyt. Gy hebt hel fort in genomen Jim knikte toestemmend. En wie voor den drommel gaf u verlof daer toe, als ik vragon mag 1 Ga naer boord, vriendje dndclyk. Terstond, Mynheer aenwoordde Jim eerbiedig, seffens het bevel gehoorzamende. Ter zelfder tyd nam den luytenant de vesting plegtig in bezit, door. de britsche kleuren naer hoven te by- sehen, en schreef daer op eene statige missive, waer in hy nenried om don wezenllyken veroveracr te tuchtigen omdat hy het schip zonder*verlof verlaten had, en ver zond deze door eenen jongen adelborst, terwyl hy zelf m het fort achterbleef, met een half dozyn matroosen, om het, gelyk hy zeyde, bezet le houden. Zonderling genoeg, dezen raed wierd opgevolgd, en Jim voor eenen krygsraed gebrngt. die gedwongen was, om hem, hoewel 'onwillig, schuldig tc verklaren, doch hem tevens tot de kleynsl mogelyke straf veroordeelde, welke men op een zoo zwaer vergryp tegen de krygs- tucht kon stellen. Jim was uyterst veromweerdigd over dezfcn loop der zaken. Hy hield zich voor een miskend man. doch droeg zyne ramp op eene stoïsche wyze. Toen hem echter zyn vonnis aengekondigd en hy schul dig verklaerd wierd, riep hy, terwyl hy de kajuyt verliet op eenen hoorbaren toon uvl ik ben ver doemd, als ik zoolang ik leef ooyt weer een fort m- nppm >1 5

De Denderbode | 1864 | | pagina 1