I» VERTREKUREN IJYT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAERS. De Franciscanen voor de regliiank van Vleyerman en Belediger nyl '1 Verhoud. HET IS SPYTIG. Nu durven zy niet. O ER-BODE Dijjtem. 5-20 8-30 9-43 1 '2-'25 3-25 6-27 9-10 gj Gernl, Brugge, Oslende 6-37 8-28 10-45 12-28 Lokeren 5-20 8-80 0-00 12 25 6-27 «j 3-15 6-18 le en 2e klas langs Dendcrmondc. Bruss 8-05 12-10 2-50 5-35 5-45 8-45 8-50 9-30 fS Doornyk, Kortryk, Moescrocri, Rysscl (langs MëOft. Bros. Aniw. 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 Gcnd) 6-37 8-28 12-28 3-15 6-18. ij t.cUV. Tliienen Lnyk 5-20 8 30 9-45 3 20 6-27 ;fj Doornyk, Ryssel (langs A tb) 7-55 5-35 0-00 u Verv. Land. S-Truyërr 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 [jj Ninove, Geerardsb., Alh, 7-55 2-40 5-35 8-50 Gelid 6-87 8-28 12-28 3-17 6-18 9-0/ Berger., Quiévrain, Namen, 7-55 2-4Ü 5 35 VAN ANTWERPEN NAER St-Nieolaes, Lokeren, Gcnd, 6-10 7-30 10-30 3-00 6-10 0-00. VAN GEND NAER Lokeren, Sl Nicolacs, Antwerpen. 6-10 9-05 10-20 2-35 6-15 7-00. Te Leok slaen al de konvoys. Tc Idegem slaen deze vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10-40 4-30 7-25 en al de konvoys vertrekkende van Denderleeuw, i, Te Gysegiiem slaen stil al de konvoys uylgenomen deze vertrekkende van Aelst 0 00 des,. morgens en .0-00 en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 00 00. Te Santbergen slaen slil de konvoys van Alh 6-30 10-40 's morgens. 4-30 en 7-25 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20 's morgens, 3-09 6-00 en 9-05 des avonds. 'usque Smiui. VAN LOKEREN NAER Dgndernionde, Aelst, 7-00 Ninove, Gecraerdsbergen, Alh, 7-00 VAN ATll NAER Geeraerdsbcrgen, Ninove, Aelst, Dundennonde, Lokeren Lessen, Geernerdsbergen, Ninove, Aelst Brussel dnirgs Denderleeuw) 6-30 10-40 4-30 7 Gcnd, Rrugge, Oostende (langs Lede). 6-30 Vl0-40 4-30 7- VAN GENB NAER f Audcnaerdc, ,6-45 9-30 1-30 6-00 8. naer a|.st 7-20 II 25 2-05 5-00 5-57 9-30 3 10 7-45 0-00. 9-30 3-10 7-45 0-00 6-30 10-40 4-30 7-25. 6-30 10-40 4-30 7-25. 6-30 10-40 4-30 7 25. 6-30 1 10-40 4-30 7-25 6-45 8 0. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gcnd. -6-05 7-30 7-50 1120 11-50 2-35 0 00 5-40 8-15. Ninovu; Geeraerdsbergen, Ath (langs Dondeilceow), 7-30 2-20 5-15 8-15. van dendermonde naer Brussel (langs Aelst) 7-25 2-20 5-15 8-10 (langs Mcch.) 5-45 8-57 10-05 3-40 0-00 7-50. Aelst 7 25 7-55 12-02 2-20 5-15 8-10 9-30. AELST, DEN 17 SEPTEMBER 1864. Onze twee papliberbalcrs, Vleyerman en Bele diger uyt 'l Verbond, zyn zondag op dc bres ge sprongen, gewapend elk mei eene, splinternieuwe Irahcmaconstruweel, om den artikel van den Den derbode over de liberale schynheyligheyd te door kappen en te doorkerven. Dneraen hadden wy ons verwacht, want als den Cathoiyken Godsdienst le beslryden is, als er priesters, monikker. en reli- giensen te veiachten zyn, als er vuyg liberhaters- geweld te verdedigen of te verschoonen is, dan staet het koppel van twee allyd gereed, wyl de haver toch eenigzins moet verdiend worden. Maër gelvk eene slechte zaek verdédigen zeer gevaerlyk is. zyn onze twee koppen, gelyk altyd, alweer Van de brug iu 't water gevallen. Men weel met welke vreedheyd, en enkelyk uyt hael tegen den Godsdienst, zekere libèrhalers- iabrikanlen acn eenige hunner brave werklieden 't mes op de keel gezet'hebben met deze te be- dreygen hun 't brood te ontnemen, indien zy ble ven deel maken van 't genootschap van den H. Franciscus. Nu, deze verdrukking van de gewetens der arme werklieden, hoe vroed, hoe omnensche- lyk, hoe vraekroepend zy ook weze, heelt loejuy- chers en verdedigers gevonden in het koppel van twee uyt T Verbond. hen Dender bode, zeggen die volksvyanden, klaegt dal het den de werklieden verboden is het genoot schap van den II. Franciscus te blyven bywoonen, try. integendeel, voegen zy er by, wy dit is le zeg gen ik Vleyerman en ik Belediger uyt 't Verbond, verklaren dal wy dezen maelregel slechts kannen toejuyehen Het is alsof zy zegden: Wy willen niet dat den armen werkman ooyt een oogenbliksken vryheyd geniete wy willen dat hy des zondags zoo wel als in de week onder de sla- verny van oenen liberhatermeester bukke den troost en de verkwikking die hy voor zyn Ivden, voor zyne noodwendigheden, voor zyne ellende, des zondags, in eene godsdienstige oefening van zvnën keus, gaet zoeken, dien tróóst, die verkwik king misjonnen wy hem en wy juyehen toe als eenen meester zonde? hert hem daervan berooft. En die gasten durven schryven dat zy de vry heyd als hunnen duerbaersten schal beminnen Achteruyt, huychelaers, want hel woord vryheyd. is in uwen mond niets anders dan eene .biltere beschimping die gy naer T hoofd werpt van brave en arme werklieden, die u van uw onbeschoft toe juyehen aen de vcrfoeyelyke verdrukking waervan zy 't voorwerp zyn wel zouden konnen rekening vragen. Gy zyt ook voor dc vryheyd van godsdienst, zegt gy, liberhaterskoppel van twee maer wat is '1 voör eene vryheyd Eene vryheyd die besloten blyft tusschen de vier muren der kerk. Was 't in DEN BAKKER-SCHILDER. Er leefde in heljaer 1640 te Antwerpen eenen bakker, Joseph Van Craesbeke genaemd. Hy was in 1608 te Brussel geboren, had als bakkers knecht hel land rond- gezwerfd, houdende een vermakelyk leven, de feesten en herbergen bywoonendo, zynde eenen lagcher, van vrolyken aerd en zich, in weerwil van zyn beroep, voor de fracye kunsten geneygd vindende. Zyne blygeeslig- lieyd behaegde ccne jonge dochter van Antwerpen, van eene uytslekcndc schoonheyd hy trouwde ze en zette zich als bakkershaes in die zee- en koopstad neder. Zyne gewoonten van in de herbergen le verkeeren bleven hem des le meer by, dal hy te Antwerpen vereenigingen van kunstocffcnarcn vond, die alle, gelyk men weel, vrolykc gezellen zyn. Ook zoohaest hei meeste werk af was, liet hy aen zyne vrouw de zorg voor het overig, en ging, met zyne broek en vest yól' meel, fci'ch by zyne makkers vcrvoegën, dié hem, Om zyne blygeestigheyd, lief hadden. Het was in de hérberg dat hy kennis kreeg niet Adriacn Brauwcr, eenen der gróótste schilders van de vlaemschc school. Brauwcr en Craesbeke schenen voor clkacr geboren te zyn. Zy ver bonden zich met eene zoo nauwe vriendschap, dal zy eerlang onschcydclyk waren. Brauwcr verliet het huys van Rubens, hel welk hy betrok, en kwam by den bakker woonen, die hem dagclyks met heeibrood en boterkoeken tracleerde. Men weet dal dc kunstoëfenaers lekker zyn. Craesbeke, zoohaest hy zyn morgendwerk vorrigt had, ging in de kamer van zynen vriend en bleef erin bewondering hém zien" schilderen, tot dat het duyster wierd, alsdan gingen zy te samen uyt, en bragtcn den avond over met te Ingehen. le drinken, Ie zingen en IC rookdftzy kwamen slechts 'weder t'huys als zy niets beters meèr te doén hadden. Den bakker zag zoo dikwils schilderen dat hy eyndelyk hel denkbeeld in hel hoofd kreeg van er zich ook eens uwe magt, gy zoud den priester overal buylen sluylen, gelyk hel liborhatersdom, hem gesloten heeft buylen zyne scholen, buylen zyne fabrieken enz. En waerom Omdat het lib'Thaterdom, den priester vreest, omddt het benauwd is van de uyl- wendige betoogingen van den Godsdienst die in druk op 't volk maken, het geloof versterken, de cliristelykc gevoelens aenvumi en den mcnsch iot de deugd opwekt. De vuvgc liberhatery, gevoelt dat zy 't werkvolk noodig heeft, zy zou gcern het werkvolk naer haren, kant trekken en er instru menten van maken om 't land in oproer te bren gen maer zal niet pakken Zoolang den gods dienst er invloed zal op uyloefenen, zult gy, liberhatery, 't werkvolk legen u hebben, want het kent zyne ware vrienden, het kent ook zyne af- perssers, zyne verdrukkers, zyne verleyders. Gy hebt het met hertzeer en spyt genoeg ondervonden als de ïafelste liberhatersmanifestatie, vóór de kiezing, gelyk eene wilde bende de stad rondliep en, op verbod van hooger hand, des anderdags is moeten t'huys blyven. Dan hebt gy gezien dat liet volk die schandige buitensporigheden verfoeyde en dat het van den liberhatershaspel niet wilde. Vuyligheyd is toch altyd vuvligheyd, en al wie wilt klaer zien, de werkende klas zoowel als de burgery en de ryken welen ze te ondërschèyden. De liberhalers hebben dan sclioon le schreeuwen en le tieren tegen klèrifcael, tegen godsdienst, tegen Jesuilen en priesters, zy hebben schoon hunne eygene schandlooneelen aen de brave Franciscanen le laste te leggen, hun uyljonwingen, sleenen en allen anderen ma^onnieken zwadder naer 't hoofd te werpen, de deftige Franciscanen lagclion niet dit volkske, Omdat zy weten, dat al dien smaed, al die lastertael niets anders is dan de uytdiukking van het bitter spyt dat den liberhatershaspel niet kan verkroppen. Het is daerom ook dat hy in meest alle steden alle middels gebruykt om 't volk te' verleyden, door slechte boeken, slechte gazetten, zedelooze spotprinten, vuyle komediën enz. enz. Den liberhatershaspel zegt dat hy noch van congre gatiën, noch van genootschappen, noch van pro- Cfssiën, noch van bedevaertcn, noch van schapuliers wilt,- dat dit alles in zyne oogen de religie niet is maer belagchclvke gevaerlyke oefeningen, voort brengsels vau het fanatismus ingebragt door de Jesuilen enz. enz. Maer wilt gy daer niet van, haspelmannen, wy, Calholyken, willen er van, wy, Cathoiyken, maken er ons eene glorie van daeraen met hert en ziel verkleefd te zyn. Beschimpt, vervloekt, vornialedyd gy daerom de Jesuilen, trekt gy hun daervoor door" den modder en slyk op eerlooze theaters, op tribunalen, in vuyle gazel ten, in lasterboekskens en overal, wy, Cathoiyken, zullen hun destèmeer eerbiedigen, achten en ons ver trouwen schenken. En dan, Iet er wel op, zullen wy het voorbeeld volgen van den onslerflyken Pius IX, Paus van Roomen, die volop bezig is die eerbiedweerde religieusen te vrëfcên tegen al de versmading en den laster waormeê zy, uyt haet van God, beladen worden. Over een jaer immers heeft den Heyiigen Vader 30 Jesuilen, die voor 't geloof en de beschaving der wilde volkeren hunnen laelslen druppel bloed ten beste gegeven mede te bemoeyën. Eens dat hy, na gevvoonlc, achter Brauwer's stoel stond, zeyde hy Hel sohynt dal ik wel lust voor dc schilderkunst zoude hebben. He wel, hernam den-anderen, waerom zoud gy niet eens pro beren, en lTy stak hem een penseel in dc hand. Craesbeke deed eene. proefneming, die hem gelukte, omdat hy langen tyd zynen meester nagespeurd had, wanneer hy zyne stukken begon er. voleynde, en dat hy eyndelyk begrepen had wal hy zag. Het duerde niet lang of hy was schilder, en twee jaren naer dat hy voor do eerste mael het penseel in de hand genomen had voltoyde hy het berucht tafereel waer in hy zich zelf uylgesclnldoril heeft, het portret van Adriaen Brouwer makende. Dit meesterstuk is thans te Parys, in de gnlery van den Louvre, alwaer het voor geene schildery dier ryke verzameling hoeft te wyken, zoo wel voor de kracht, clali voor de fynigheyd, het uylwerksel en het coloriet. Craesbeke leefde nog langen tyd met zynen vriend in de beste eendragt, huhno krachten verdubbelende door dé vereeniging van hunne studiën en van hunne waernemingen. Maer eyndelyk was eenige wangunst de oorzaek van hunne scheydmg. Ten anderen, Brouwer, die by het magistraat van Antwerpen op een zwart blndjon aengeteekend stond, uyt hoofde van eenige grapjes, die voor buylensporigheden wierden aenzien, moest de Spaensche Nederlanden verlaten. Alsdan ver kocht Craesbeke zynen bakkershalm. om zich uylsluy telyk met hel schilderen bezig to houden. Zyne schilde ryën wierden zeor gezocht cn verkocht die zeer duer. Zy verbeelden gewooulyk herberglooneelcn, krakeelen en vlaemséhe binnengezichten, met eene zeldzame fyn- heyd geschilderd, vol vverkdadigheyd en beweging. Hy maeklc ook geaehlte portretten, en heeft dikwils hel zyne te voorschyn gebragt, nu met eene plaestcr op de oog en den mond vvyd open hebbende, en dan dc leelykste en aerdigsle rnuylcn trekkende. Ofschoon vveynig bezorgd voor de toekomst, en alzoo hadden, heylig verklaerd binnen eenige dagen zal dien zelfden grooten Paus de Zaligverklaring van Pater Canisius uytroepen, en nu nauwelyks 8 dagen geleden komt Hy tol Bisschop van Calcutta te benoemen, eenen belgisehen Jesuit, den zeer eerw. Pater Van llmle, Secre'aris van den zeer eerw. Pater Provinciuel, dien zelfden uytslekenden en dcugdryken man, dien de nur^ounieke liber- hasters onlangs zoo schandelik op de tribunalen en in lasterschiiften mishaudel«l hebben. Ziet daer eerhei-stellingen, gevoegd by het algemeen ver trouwen van alle Ireflëlyke biïrgérs, eerherstellin gen die prys hebben en ruymschoots de libei haters- baldadighëden komen vergoeden. Roept, scheld, tiert, brult, lastert, vervloekt dan marr op, liberha lers, al uw geweld zal nog geenen eenen Jesuit eenen enkelen duym van zyne aengenomene taek doen afwyken die weerdige religieusen kennen hunnen heyiigen roep en al den zeiven sliptelyk te volgen, zullen zy vruchten van godsdienslliefde, heylige voornemens, deugd en zuligheyd zaeyën, die, ingeeogst door de samenleving, slechts zullen dienen om de goddeloosheyd te verpletteren, den godsdienst te doen zegevieren en de maetschappy te verlossen van het vennaledydensweerdig schrik dier, dat ma^onnieke liberhatery óf solidaire vry- denkersgeSpan heet Vleyerman en Belediger uyt 't Verbond zeeveren iu hun laetsle N' dat de liberhalcrsfabrikanleu die hunne knechten willen beletten te blyven deel maken van 't Genootschap van den H. Franciscus, veel beter de religie bëgrypen dan den Denderbode, by gevolg veel beter dan de priesters, de jesuilen, de bisschoppen en den Paus zeiyen, want den Denderbode doet niets anders dan dezer voorschrif ten in materie van religie volgen en er zich met alle liefde en blydschap aen onderwerpen. Hoe spy tig is het toch voor onze liberhaters dat den Zaligmaker zyne aenkomst tot op dees lydslip niet uytgestëld hebbe in plaels van Petrus en Paul us, zou Hy waerschvnlyk de twee grirrrrroote liberale lichten, Vleyerman en Belediger uyt 't Verbond, gekozen hebben om de religie aen 't menschdom voor te houden en uyt te leggen, want, zeggen zy, de Jesuiten en Monikken hebben ze zoodanig veranderd, dal den Zaligmaker dezelve niet meer kennen zou Gelukkiglyk voorde Cathoiyken is 't zoo niet, en moet dit vremd koppel van twee zich bepalen achter de gordyn of in petto te knoeyën in 't Verbond en, in feyte van Christelyke religie, gedurig bewyzen te geven dat zy de twee schoonste op snee vergulde ezels zyn die men vinden kan. Wilt gy weten, koppel van twee, welke religie den Zaligmaker niet erkennen zou? Het is de religie der liberhalers, der solidaircn, der vryden- kers, de religie van Laurent, van Berger, van Benan, van Chavéè, van krinolien Royer en andere vaó zelfden deessem of kaliber, die gy bewondert en aenneemt, omdat zy u zoo genakkelyk valt. Dóch gy toont hier dat gy toch nog wal memorie hebt, niet om uwen Catechismus te onthouden, maer wel de lesse van uwen grootvader Voltaire en zynen discipel. Frederic van Pruvssen. De Jesuilen. zegden die twee liefhebbers, moet men' overal lasteren doen versmaden en wegjagen, want overal waer zy zyn, behoud het volk zyn geloof en nooyt zullen wy er slechle burgers en gëvolgelyk Instru menten van oproer konnen van maken. Wy staken voorheden onze weyuige bemerkingen met aen den walgelyken sclmrftkerel van Ninove, die eigens ook wat knoeyt legen het artikel van den Denderbode, le zeggen dal wy hem wel met eene antwoord zouden verëeren indien wy 't noodig achtten, doch daer eenen ouden tundelöozen wolf wel kan grimmen maer niet byten, achten wy alle moeyte onnoodig. Wat meer is, roozen ströoyën voor de verkens, is't werk van eenen dommerik en daervan zyn wy geene liefhebbers EENE V OORZEGGING VAN PI US IX VOLBRAGT. Wy lezen heden in de Kolnische Zcitung De onderhandelingen opziglens de benoeming van eenen bisschop van hel pruyssisch leger, hebben te Roomen den gewenschten uytslag bekomen. 'T is don doktor Pelldrom, militairen aelmoeseniér, huysprclael van den Paus, die met deze bedieningen zal geiast zyn den H. Vader zal hem, in het aenslaende Konsistorie', met den titel van bisschop in partibus prekoniseren. Zie daer hel merkweerdig feyt. Zie hier nu de voor zegging door Z. H. Pius IX gedaen Het verleden jaer, M. Mermillód sprekende in het Kongres van Mechelon, zegde Welke zyn dan de bekommeringen van Pius IX, vnn dezen Vader voor allo do Kindcra zyner groote fami lie Ik ga het u zeggen k Zekeren dag had ik het geluk neder te knielen aen dc voelen van Pius IX, ik sprak hem van myne geliefde stad van Geneven en zegde hem onder anderen Zeer heyiigen Vader, nu zestig jaren,' Was er ccne wet die de doodsliaf uytsprak legenden priester die te Geneven de Mis las nu bezitten wy er eene Kerk loegewyd aen de Onbevlekte Ontvangenis en in de sleenen derwêlke er, om zoo le zeggen, eene schilterende en allyddureridfi geloofsbclydenis geprint slaet. Pius IX antwoordde my God lieep my' bestemd niet alleenlyk tot de zending van de geloofsleer der Onbevlekte Ontvangenis te verkondigen, maer nog om de blydschap barer gevolgen te genieten. Dan zegde hy deze merkweerdige woorden Ilc wil den vrotestantschcn dryhoek breken die hel Caiholyk Roomen bedrcygtik heb eenen kardinael le Londen geplaelst, IK ZAL EENEN BISSCHOP TE BERLYN PLAETSEN en van het protestantseli RoOmen (Goncven) zal ik bezit nemen door Maria Onbevlekt Ontvangen. En aldus spre kende, wierp hy op een schoon beeld van Maria een dier uytdrukkelyke blikken welke de grooiheyd en de onoverwinnelyke zekcrlieyd zyns geloófs acnduyden. De voorzegging van Pius IX is volbragl door het bo- noemen van eenen calholyken bisschop le Berlyn. Men schryft uyt Brussel aen den Journal d'Anvers: Het word bevestigd dal in den laelsten oorlogs- raed der ministeriele party, MM. Hymans, Defré, Bara en Frère zelve, liet onderzoek van den voorstel-Orls hebben doen uytslcllen, omdat hunne vrienden van Henegouwen hun hadden verzekerd gemakkelyk zyn geld verteerende dan hy het won, Joseph Van Craesbeke liet by zyn oveilydcn vrouw en kinderen in eenen vermogenden toestand, en zyne schil der yën hebben eenen hoogen prys behouden. HET VERPLAETST I1UYS. Midden eenen grooten dreef, leydcnde naer het kasteel van den burgraef dc Charnacé, in bel fransch depar tement der Sarthc, stond een Ideyn boerenhuys, door eenen moeshof omringd. Er waren schier geene aenbic duigen welke den vader van Charnacé en hy zelf aen den eygenae»' dier hut niet gedaen hadden, om hem le bewegen hun de zelve te verkoopen, ten oyndc dit onaengenaem gebrek diens prachtigen dreef te doen verdwvnen den boer was liet huvskon, alwaer hy eerst het daglicht ontvangen had, aengekleefd en had alles gëweygerci. Doc)i daer den burggraef de Charnacé geenen man was om ligt van zyne voornemens al' le zien, verzon hy, om zyn doelwit le bereyken, eenen zoo kluchligen list, dat hy dc slrcngste roglcrs zoude hébben doen lagchen en hem zyne zaek hebben moeten doen winnen. Den boer was kleermaker van beroep en ongetrouwd. Charnacé ontbied hem eens iu hel kasteel en spreekt hem aldus aen Men vracgl my ten hove voor het bedienen van een hoog ambt, ik heb eene livrcy voor mync knechten noodig, maer ik moet die spoedig hebben. Zyt gy deii man, gebuer, oni u onophoiuUlyk bozig te 'houden, zonder uyt eene kamer te gacu welke ik U zal doen geven en alvyaor gy wel Ie slapen goleyd en wel gevoedzult wezen Het werk voTlöyd zynde, zult gy met gereed geld belaéld worden. Hél zyn napoleons welke ik u aenbiedc, zult gy bet aen- nemen. Den boererikleermnker vvnelitle zich wel van eene zoo goede kans tc verwerpen hy vestigt zich in de kanfer welke men hem aonwysl, snyd, naeyl, perst en steekt den neus hiel buylen. Tcrwyl den kleermaker werki, doet Charnacé met eene sliplelyke nauwkeurigheid het plan van het huysken, van den hol', van do binnenkamers en van de plaelsing der meubels teekenenalios, lot de slandplaets van don minsten huysraed en gereedschap word aengou wezen, gemeten en afgeteekend. Deze voorzorgen ge nomen zynde, word de hut vooi'zigliglyk afgebroken, en worden de materialen gedragen lol op vier fuziek- scheuten afstand van daer, alwaer zy juysl weder opge bouwd word gelvk men die gevonden had, met den hof, geschikt en beplant gelyk bel in den dreef was waer naer de meubelen cn huysraed op hunne plaels weder- geplaelst vvierden. Gcdurcnden dien tyd wierd den grond welken hel huys in den dreef beslaan bad vereffend, op zoo eene wyze dat er geen spoor van deszelfs bestaen overig bleef. Alle die veranderingen waren zoo spoedig geschied, dal zy reeds voltrokken waren, aleer den kleermaker zyn werk had geöyndigd. Eyndelyk den kleermaker gedaen gekregen hebbende, betacld Charnacé hem zeer mildiglyk, doet hy hem wel eten en drinken, en zond hy hem, lën negen uren des avonds, lamelyk wei beschonken en zeer voldaan, naer huys. Dei: armen bliksem bragldcn geheelcn nacht over met zyn huysken tc zoeken ter plaets alwaer hy hel gelaten had. Men kan denken hoe zeer hy verbaesd was ioen hy hel met hel knoken van den dag op twee hon derd stappen van daer ontwaerde. Den bygeloovigon boer bleef eerst overtuygd dal ei' tooveraers mede ge- moeyd waren geweest-, hy wilde er niet ingaen, uyt vrees van ér duyvels in tc vinden, cn het was maer des avonds dal dc gebpren hem van het gebeurde onderrigttcn. Hy wilde plcylen en recht vragen acn den procureur des konings, aen den prefect, acn den monark zelve. Maer reglers, bestuurders en koning lachten om het meest en den kleermaker kreeg ongclyk.

De Denderbode | 1864 | | pagina 1