Schending van het Cal holy k Kerkhof, dat dn kiezers vail Charleroy, beschaemd van M. Dechanips aen do doctrinaire vraek geslagtolFerd te hebben, de eers'o geb genlieyd zouden te baet genomen hebben om hem naer de kamer terug te zenden mei eene groole meerderheyd van stemmen. De waersrhynlykheyd dier veropenbaiing laet my niet toe dezelve in twyIW te trekken. Maer wat geword er alsdan van dien conslitutionuelen ge- vvetenslwyf'cl door >1. Frère uylgekraemd en vol gens den welken hel niet toegelaten was eenen enkeion minuet te wachten van aen de kamer zoo veel stminers te geven als er malen 40 duyzend zielen in Belgiên zyn Is liet thans niet klaei* dat den voorstel-Orls niets anders was dan eene om- slandigheyds-kuypery van het vuygste slach? Men schryft uyt Brussel aen den Ami deVOrdre: Den minislerraed gehouden onder voorzitter- ■schad des konings heelt betrek met eene verande ring in hel ministerie, liet ontslag van dei: justicie- minisler Teseli mug als zeker beschouwd worden men denkt dat eenen afgeveerdigden van Charleroy hem zal vervangen. In de zeilde zitting is de kwestie der Anl- werpsche versterkingen ernstig behandeld geweest. Men zi'gl dal de ministers niet zeer te vreden dien raed verlaten hebben. TE ST-GILLIS BY DENDERMONDE. De vreugd is groot onder de liberhaters het kerkhof, waerop onze catholyke voorouders, broeders en zusters begraven zyn, is noginaels geschonden. Den heer doktor Gambon, eenen franschen banneling, gewezen lid van liet Wetgevend korps, die alhier ir. 4852 do belgisclie gastviylieyd is komen vragen, is woensdag laetst overleden, oud 55 jaren. Menigvuldigo poogingen zyn er door ieverige pries ters en vrienden aengewend, om den sterveling tot den •catholyken godsdienst, waerin hy geboren was, vveêr te brengen maer alles bleef vruchteloos. Zoohaesl zyn overlyden was gekend, was eenieder, tol welke denkwyze hy ook behooren mogt, bekommerd met de begraveni6. De wet van 23 prairial van het jaer XII is nog altoos in voege, en die wel gebied dat de verschillende ge- loofs-belydenissen op tiet kerkhof afgescheydene plaet- sen moeten hebben. Den beer Gambon wa3 overleden, wetens en willens zich verzettende togen den Roomseh Catholyken Gods dienst, waerin hy geboren was, en gevolgentlyk kunnen of mogten zyne stoffelvke overblyfselen by die der ge- loovigon niet begraven worden. De belgische Grondwet waerborgl de vryheyd van den godsdiensthet kerkhof is by alle volkeren als eene godvruchtige plaels acuzien als eene plaets af hangende van de Kerk en bet vlaemsch woord drukt het zeer klaerlyk uythet is den hof van de Kerk. Onze tegenstrevers verstaen bet anders zy roepen Vryheyd en Godsdienstdoch enkel voor de ongeloovigen, er wierd besloten dat den heer Gambon op de gewyde aerde, op de plaets uylsluytelyk voor de catholyken be stemd, zou begraven worden. Den heor deken had schoon her'haelde poogingen aen te wenden, om te doen verstaen dat diergelyke handelwyze tegen alle regt en rede zyn zou niets kon helpen de stofl'elyke overblyfsols van den man die tot •den Iaet5ten oogenblik de Kerk en bare bedienaren verstooten bad, moesten op de gewyde aerde gebragt worden. Toen de beslissing gekend was, schreef het bureel des kerkraeds van 0. L. V. eenen brief 3en den heer burgemeester van St-Gillis, die, ingevolge de wet van den 23 prairialvan hel jaer XII, depolicio van het kerk hof heeft, dal op zyne gemeente gelegen is, in welk schryven het de regten der catholyken, en de pligt der overheden deed kennen. Onze vrienden van den Gemeenlc-raed bleven niet ten achteren zy schreven aen het kollegie van burge meester en schepenen eene protestatie tegen het ont werp van begraving in gewyde aerde, welke protestatie omniddclyk aen den beer burgemeester van St-Gillis wierd kenbaer gemaekt. Den beer burgemeester van St-Gillis had niet noodig opgewekt te worden om, als ovorheyd, als burger en als christen, zyne pligt te kwyten hy was reeds zeer bekommerd met den toestand der zaken, als bovenge melde stuks hem toekwamen. Zoo als men gezien heeft, behoort het kerkhof toe aen de kerkfabrieken van 0. L. V. van Dendcrmonde en aen die van St Gillis en volgens de wet, behoort de politie er van aen den burgemeester der plaets, waer het gelegen is. Den heer burgemeester van Dcndermonde is sedert omtrent dry weken afwezig; den heerschepen Schouppe is insgelyks op reys en den heer schepen Emile Jans- sens heelt hol op zich alleen genomen, de plaets uyl sluytelyk voor de catholyken op het kerkhof bestemd, tc doen -overweldigen inwoörwil van den beer burge meester van St-Gillis, hoert by aldaer, den donderdag namiddag, in tcgenwoordigbeyd cn onder de bewaking van twee polilie-agenten, eenen put doen graven. Den l)eer burgemeester van St Gillis heeft eenen an- HET PASPORT, Eenen gouwdief, als oenen grooten heer in eene met vier peerden bespannen koels !e Rouen aengekomen, om er een meesterstuk te bewerken, vond zich n; de grootste vcrlcgenheyd om behouden weg te geraken. Den tyd verliepde polieie kon hare honderd oogen opentrekken en den diefstal ontdekken, en hy had maer oen oud pasport hel welk dan nog het zvne niet was. Wat dan gedaen Ily vraegl naer de gewo'onto van den directeur der'polieie, en men zegt hem dat dien ambte- nacr zich allo avonden op de eerste gaendery ten schouwburge bevind. Dit verheugt den slimmen vogel, die er weldra voordeel zal weten uyt te trekken. Hy boud de oog in't zcyl, speurt den* polieie-beambten naer, treed niet hem den schouwburg binnen, zet zich nevens hem neder, en, tusschcn het eerste cn tweede toonecl, als onbedachtclyk, maer inderdaed met opzet en om van den directeur bemerkt te worden, haelt eene brievenlesch uyt den zak, verschuyft daer in eene menigte banknoten, en neemt vervólgens in de hand een langwerpig papier, hetwelk eenieder, maer vooral den directeur, gemakkelyk voor een pasport kon her kennen. De dry scbuyl'elingen en het in aceoord brengen van bet orchest kondigen den tweeden act aen. De gordvn wierd opgetrokken. Den vremdeling steekt met een slach van onverschilligheyd zyne brievenlesch in den achterzak van zyne jas, en schynl de vertooning mei de grootste acndacht te beschouwen. De gordyn wederom gevallen zynde, herbegint het geklater van den parterre en het geruysch der redeka velingen op nieuws. Den vremdeling heeft zyne brieven- tescli wederom in handen willen nemen, maer hy vind die niet meer, hy beweegt en beangstigt zich en* roept eensklaps uyt dat hy bestolen is. Den directeur van polieie vergeet dat zyne reglerlyke bediening hem tegen deren put doen delveu in ongewyde aerde, op eene zeer betumelyke plaels, waer nog nooyt iemand begra ven is geweest, en dien achtbaren magistrael heeft eenen brief aen den bevelhebber der gendarmerie ge schreven, vier mannen vragende om hem des noods in het uytoefenen zyns ambts te ondersteunen maer er is hem geantwoord, dat de gendarmerie alreeds door stads-overheyd opgeeyseht was. Den lyksloel is vrydag, om 4 uren des namiddags, uyt de afspanning den Oyjevaeralwaer den heer Gam bon overleden is, vcVtrokken. Een zwart laken, met zilveren sterren versierd, welk men zegt aen de solidaires van Brussel toe te hooren, bedekte de kist. Den lieer Eyerman, van Aelsl, broeder van den burgemeester van Dcndermonde, den heer plaets-kommandant, in uniform, den heer doktor Poir- rier en eenen vremden persoon, hielden de hoeken van liet lykkleed vast. De broeders van den heer Gambon wierden opgeleyd door den heer schepen Janssens, eü waren gevolgd door een kleyn getal vremdelingen, het meestendeel leden van hel liberael genootschap van Dcndermonde, en verscheydeue officieren. Men ging bet kerkhof bin nen, voorafgegaen van tvvaelf gendarmen, den polieie- kommissaris en verscheydeue politic-agenten. Den heer burgemeester van St-Gillis heeft den put aengewezen, wolken hy doen delven had, maer men heeft zyn gezag niet willen erkennen, en is het lyk gaen bestellen in den put, dien M. Janssens op het ge wyde deel doen graven had. In dien oogenblik was er eene groote menigte volk op het kerkhof, en hetgeen er kwam te gebeuren, scheen op de overgroole meerderheyd der aenvvezigen eenen zeer pynlyken indruk te maken. Vcrschillige redevoeringen zyn er op het graf uytge- sproken wy hebben onder anderen die opgemerkt van den heer lsidor Eyerman, die gezegd heeftdal God alléén de menschen oordcelen mag en van den kapiteyn der Genie Squillier, die verklaerd heeft datdaer eenen regtveeraigen ruslte. De plegtigheyd ware niet volledig geweest, indien de solidaires van Brussel niet vertegenwoordigd geweest waren, doch er was voor gezorgd, en hunnen afgezant is komen zeggen datde kloekmoedige dood van den heer Gambon een groot voorbeeld was, in eene ongeëmancipeerde plaelsalwaer zy oiigetwyfeld vruchten zat dragen, en dut het in Vlaenderen, dat zoo ten aehteren is, een groot voor beeld zyn zal. Nu, alles is volbragtop het catholyk kerkhof, in weêrwil van Kerk en 's Lauds wetten is eenen man be graven, die tol zynen Iaetsteu oogenblik den Godsdienst waerin hy geboren was, verstooten heeft, en op het graf van dien man is men nog bovendien den Godsdienst komen aenranden. Dal zyn do heldendaden, waervan wy ooggetuygen zyn geweest. In het protestantsch Holland of Engeland, in het schismatiek Rusland, in het muzulmansch Tur kyen zoude zulks niet geschieden 1 De catholyken hebbon aldaer hunne kerkhoven, en niet eenen dwinge land heeft tot hiertoe gepoogd hen in de bezitting der- zelven te verontrusten. Aen Belgiën alleen is het gegeven, mannen te vinden die, invveêrwil van alles, onze duerbaerste regten aen randen en onze herten ten diepste kwetsen, mei de plaetsen te ontheyligen alwaer onze ouders, bloedver wanten en vrienden begraven liggen. Tegen diergelyke overweldiging moeten wy, uyt alle onze krachten, protesteren, en dit doende, zyn wy ver zekerd den tolk te zyn van de aenzienlyke meerderheyd onzer bevolking. (Onpartydigen). Koninglyke besluyten van 12 september verleenen aen de hiernagenoemde gemeente-besturen de volgende subsidiëu voor de uytvoering van werken van gezond making. Aelst, 45,225 fr. -- Ninovo, 3448. Sl-Nikolaes, 1457. Dendermonde, 2500. Wachtebeke, 465. Calloo, 354. Doel, 1126. Lebbeke, 1625. Koninglyke besluyten van 11 september benoemen tot ridders der Leopoldsorde M. J. Donnet, pastor van St-Jacobs-op-Caudenberg, te Brussel, en M. H. Bousson, burgemeester en notaris te Oudenburg. By koninglyk besluyt van den 11 september laetst, is M. L. Mattelaer, kandidaet-nolaris te Korlryk, be noemd tot notaris ter residentie van Wynckel-St-Eloy, in vervanging van M Doudan, ontslaggever. By koninglyk besluyt van 11 september is M. B. Deschietere, advokaet, avoué en byregter des vredege- regts van het tweede kanton van Kortryk, benoemd tot regter by de regtbank van eersten aenleg dier stad, in vervanging van den Deer Valcke, tot andere bedie ningen geroepen. By kouinglyk besluyt van 10 september is M. F. Lancelot, advokaet by het'hof van appel, woonachtig te te St-Joost-ten-Noode, koncessionnaris verklaerd van eenen yzeren weg van St-Nikolaes naer de grens van Holland. Met het grootste genoegen vernemen wy dat den uytslag van de studenten van het kollegie van Geerards- bergen by den Jury tot hiertoe allergunstigst is. Van tien studenten die zich dit jaer presenteren om hun exaem te ondergaen, zyn er reeds zeven die geboord zyn, en alle Éeyen hebben zy het diploma van gradué en lettres bekomen. Het zyn MM. Cli. Weverberg van Santbergen, V. Van der Perre van Brussel, B. D'Haneur van Watervliet, J. Stocquart van Geeraerdsbergen, O. De Clippele van Geeraerdsbergen, R. De Schinckel van Berlegem, H. De Graeve van Bevere (Audenaerde). De twee eerste zyn door de leden van den Jury ge complimenteerd geworden omdat zy het grootste getal punten van gansch de zitting bekomen hadden. alle vermoedens bevryd hy zat nevens den persoon die beweerde bestolen te zyn, hy zag zich in gevaer van voor den dief aenzien te worden, hy verhaest zich der halve aen den vremdeling te zeggen, dat hy inderdaed eene brievenlesch in zyne handen gezien had, en dat zy hem zelfs eene aenzienlyke som in banknoten scheen te vervatten. Hier op antwoordde den vremdeling Eh mynheer, het geld is niets, eenen koopmaakan gemak kelyk een verlies herstellen, eene gelukkige onderne ming en den balsem van den tyd geneest de wonde maer het is myn pasportIk moet nog dezen avond naer Havre vertrekken, om er eene lading indigo uyt Londen te ontvangen. Het is eene kapitale zaek. het is eene speculatie welke eene uer vertoeving zou doen misluk ken. Ik ben hier by toeval, en niemand kent my in deze stad. 0 God welk een droef ongeval. Hoor eens, myn heer, zegt den raagistraet, ik bei; den directeur van polieie, ik neem het op my van u in regel te stellen, en het zal my tot genoegen verstrekken u een ander pasport te geven. Terstond leyd hy den vremdeling naer zyn bureel, geeft hem een pasport met een nauwkeurig signalement, en onzen man vertrekt om nooyt meer weder te keeren te Rouen, alwaer men hem sedert dien niet meer gezien heeft. De vertooning van den schouwburg geëyndigd zynde, gact den directeur van politie naer zyne woonst, alwaer hy verneemt dat er eene diefte van 200,000 franks in banknoten by don voornaemslen koopman van Rouen kwam begaen tc worden den dader wierd aengewezen en zyne aenschryving kwam geheel overeen met degene van den vremdeling. Hier mede was het nog niet al, toen den directeur van polieie te bed ging gaen, moest hy dc moeyte niet doen van zyne goude repetitie-horlogie op het nachllafelken te leggen, zy was hem ontvremd en met den gelukkigen gouwdief gaen reyzen. Wy hopen dat de overige hoeren even als hunne voorgaenders zullen gelukken. Den heer Casimir Peelers, proost te Wippelgem (Evergem) is benoemd tol pastor ie Moerhoke (Waes). Den 9 dezer is te Tervueren overleden, opbel kasteel barer schoonzuster, Mev do baronnes Le C.in- delc van Gyseghem, geboren gravin Robiano. Die edele en liefdadige dame was 92 jaren oud, en zal door g'hecl 'l land, om hare uylslekende en Ireflelyke hoedanighe den betreurd worden. Men meld uyt Ninove de dood van M. Louis Cools, overleden in den bloey des ouderdoms, na alle de hulp van onzen 11. Godsdienst ontvangen te hebben. Ver knocht aen de catholyke zaek, diende hy dezelve met vurigheyd en iever cn had door de minzaemheyd zyns karakters, zyne liefdadigheyd en belanglooshcyd, dc algemcenc achting en genegenheyd weten te verwerven. Den 7 dezer is godvruchtiglyk lo Drongen in den Heer ontslapen den eerw. Pater Antonius Van Wonter- ghem, geboren le Deynze den 17 january -1804, welken in de societeyl Jesu getreden was den 24 oelober 1827. Den eervv. P. Franciscus Xaverius De Coen, der societcyt Jesu, oud onderpastor te Sl-Marlcns, te Ronsse is den 16 july laetst overleden in de Zending van St-Ma- rie, onder de Pottowalomies, in den Staet van Kanzas (Amerika), in den ouderdom van 52 jaren en 7 maenden. Den heer Karei Maria Van Cif .nbrugge, zoon van eene der deftigste famiben van Soltegem, zouaef by het leger van Z. II. den Paus, in welke hoedanighcyd hy, weynig tyds geleden, eenen zyner broeders was gaen vervangen, die om rede van ziekelykheyd in volle verlof was mogen naer huys gaen, is te Frascati den 3 dezer ten gevolge eener korldurige ziekte overleden, in den ouderdom van 24 jaren. Den 4 september zyn te Antwerpen ingescheept, naer hunne respectieve zending in Amerika, dry leer lingen van het amerikaenseh Seminarie te Leuven zie hier hunne namen en hunne beslemmingen Den Eerw. P. Delbaere, van bel bisdom van Brugge, voor het bisdom van Detroit (Neder-Michigan) Den Eerw. P. E. Vygen, van bet bisdom van Luyk, voor het bisdom van Handfort (Connecticut) Den Eervv. P. D. De Wulf, van bel bisdom van Brugge voor bet bisdom van Natchez (Mississipi). Men schryft ons uyt Wetteren Den bouw onzer nieuwe kerk vordert rap. De daken zyn reeds gelegd, en men werkt nu yverig aen den toren. Zonder betwisting zal mogen gezegd worden dat de kerk van ons dorp eene der schoonste zyn zal, die men op den buyten aentreft. Men weet dat, onmid- dellyk na de voltoying der nieuwe, de oude kerk zal afgebroken worden, die nu een deel onzer merktplaets bezet. Door die afbraek zal onze merkt aenzienlyk ver- grooten, en 't uylzigt van den nieuwen tempel, geheel in 't verdiep der plaets opryzende, zal prachtig zyn. Men denkt er ook aen, een nieuw gemeentehuys en eene nieuwe gemeenteschool in ons dorp te bouwen, nieuwe breede straten aen te leggen, enz. In 't kort, Wetteren geeft het blyk, niet te willen ten achteren blyven in den schier algemeenen zucht tot vergrooting en verfraeying, die thans sleden, groot en kleyn, bezielt. Den 6 October aenstaende zal in de statie van Gend de aenbesteding plaets hebben van eenige kalsy- dingswerken in de statie van Deynze. Hel gouvernement komt het advie3 te vragen der bestendige deputatiën nopens den voorstel gedaen in den provincialen raed van Braband strekkende om de byeenkomst der provinciale raden vast te stellen op den tweeden dynsdag van October, in plaels van, gelyk tot nu toe, in july. De bestendige deputatie van Luxemburg heeft een gunstig advies gegeven. De goede trouw van onze landbouwers is deze week deerlyk te leur gesteld geworden. Te Eecloo, te Capryck, te Sleydinge en andere gemeenten had een zeker fransch heerschap een groot getal jonge peerden aengekocht. Het heerschap besteedde vette pryzen, en de verkoo- pers waren er maer niet ondankbaer over. Alom was het ook vette keuken, en het heerschap bewees er veel eer aen, en nog wel zonder te vergeten eenig geld ter leen te vragen, het geen bem wierd toegeslaen. Immers woensdag, ten 9 uren voornoen, moest men de peerden leveren in den Gouden Leeuw, te Eeeloo, en daer zou alles betaeld worden. Op het gestelde uer stonden mannen en peerden ter merkt naer de statie uyt te zien. Maer die niet afkwam wa3 den peerdenkooper Rond 2 uren, na vyf uren waehtens, trokken allen er van door, vastbesloten zien geene tweedemael beet le laten nemen Men schryft uyt Waerscboot, 13 september Wy hadden heden eene zeer merkweerdige jaer- merkt, door het groot getal peerden. Men lelde al niet min dan 790 inlandsche volwassene peerden en 75 veu lens daerenboven 57 melkkoeyen, 10 veerzen, 40 os sen, 400 verkens en 584 viggens. De verhandelingen waren niet in evenredigheyd met het getal ter merkt gebragto dieren. Men meld den verkoop van 216 peer den, 33 veulens, 16 melkkoeyen, 6 veerzeu, 5 ossen, 325 verkens en 132 viggens. De peerden behielden fel hunne pryzen de andere artikelen waren meer of min in daling. Den 9 dezer, het 3jarig dochtertje van den ge* naemden Leonard Velghe, daglooner te Semmersaecke, gaen spelen zynde met haren broeder in eenen meerseh, waer eenige koeywaehters een vuer hadden aengesto- ken, naderde zy te digt de vlammen, welke hare klee deren aenvalleder. en wel zoodanig dat, op weynige oogenblikken, het ongelukkig kind in vollen brand stond. Men heeft het schrikkelyk verwond naer buys gedragen, alwaer het weldra aen de hevigste smerten bezweek. Zekeren herbergier te Assebroeck had deze week taerten gebakken en dezelve in eene plaets gebragt nevens den koeystal, ten eynde met de taerten door de herbcrgplaels met le gaen, dewyl er volk was, en opdat de herberggasten er hunnen neus niet aen zouden gesleken hebben maer eene koey, aengchilst door den goeden reuk, nam de gelegenheyd waer om het steerlje van Assebroucke-kermis te vieren zy trok hare krib aen stukken, stak met de hoornen een deurtje door, en begon zonder kruys of iets te maker., lustig aen de taerten te eten. Mietje de dochter, de eerste den diefstal gewaer wordende, riep uyt al hare krachten Vader vaderde koey aen de taerten Den vader kwam toegeloopen in hevige gramschap nam hy eenen be zemstok en begon het dier duchtig af te rammelen, terwyl hy gedurig nep Koeytje koeytje dit zult ge duer bekoopen Maer al te vergeefs de koev had de taerten binnen en ze terug geven was onmogelyk. Maer mogt de koey niet ook eens kermi3 houden Eenen persoon, zeer treffelyk van uylzigt en schy- nendc tol de bemiddelde klas te behooren, bood zich over eenige dagen in bet hoofdbestuer van den post te Brussel aen en nagezegd te hebben den heer D... van V. te zyn, deed hy de volgende verklaring Hy had, zegde hy, eenige dagen te voren aen de heeren Baliseaux, Lebeau en Ce, bankiers te Charleroy, eene nog al ronde som in bankbrieven gezonden, meer dan tien duyzend franks, en dat in eenen brief eygenhandig geschreven, waervan hy zelf het adres ge maekt en welken hy zelf in de brievenbus op de Graen- merkt had gestoken. Welnu, dezen brief was niet ter bestemming gekomen, en alles deed vermoeden dal denzelven door eenen bedienden des postbestuers, dien den klager aenduydde, en wegens wieu hy gewiglife vermoedens uytte, ontfutseld was. Men deed den heer D... van V... opmerken, dat hy misschien met ügtzinnigheyd was te werk gegaen, met m de eerste bus de beste den brief te'werpen, in slede van ten minsten de voorzorg te nemen denzelven te be vrachten. Vervolgens nam men de eenigsle schikking door de omslandigheyd opgelegd men deed een streng en nauwkeurig onderzoek. Natuerlyk was een der grootste zorgen des postbe stuers van Brussel, naer Charleroy om inlichtingen te schryven. Hel bureel van Charleroy had, op den gestel* den dag voor liet buys Baliseaux, Lebeau en Cie niets ontvangen. Alleenlyk had dit bureel eenen genoegzaem groolvormigen brief voor der. heer D... van V..., bet is te zeggen juyst op nacm van den deklarant, die aldaer onbekend was, ontvangen. Dezen brief, welken men onder de rebuls geplactsl had, wierd thans geopend by bevatte de som door den heer van V... aengednyd, droeg zyn band toeken, en wacrlvk door belgeen er in geschreven slond, bleek dal l»y gezonden wierd aen dc bankiers Balisanx er. O. ('p hel poslburëel van Brussel geroepen, hield den verzender zyne eerst gedane verklaringen stac-nde doch hoe groot was zyne verslagcnheyd niet, toen den omslag des briefs hem voorgelegd wierd, enhyzöBfie- klaer zag, dal hy in plaels van den naein des bankiers van Charleroy, zynen eygen naem op het adres had geschreven. Hoe men toch verstrooyd kan wezen Nu er wederom geld in kas is; gaen de werken aen de forlifikatiën met nieuwen iever doorgezet wor den. Dertig mannen per regiment zuilenden 19 dezer naer Antwerpen gerigl worden. Zondag morgend wierd de polieie van Korlryk ver wittigd dat oenen 2 Ijarigon jongeling. Hendrik Defreux geheeten, geboren en verblyvende le Toerkoiije, de rig- ting naer de grenzen had genomen, by zich hebbende eene som van 1229 fr. 60 c., welke hy gelast was ge weest voor zyne patroonen, de heeren Vcrmeerseh en Dufour, fabrikanten aldaer, te gaen ontvangen. De poli eie ging aldra op den zoek naer den gasl, en vond hem, juvst als hy eene gansehe nieuwe kleeding had gekocht ten pryze van 108 franks, en toen hy op 't punt was hel noenmael te nemen, ten huyze waer by algestapt was. Aengeliouden, bekende den jongeling zynen misstap, en wierd in verzekerde bewaring genomen. Hy droeg nog eene som op zich van 791 fr. 2 centimen. Zekeren Frederick De Vreeze, van Aelbeke, woon achtig te Moeschroen, is ih hechtenis genomen onder verdenking van pligligbeyd aen de moord op vrouw Casteele gepleegd, ten gehuchte St-Anna, by Kortryk. Een blad van Brugge beweert dat eene centrale maetschappy van yzeren wegen, onlangs ingerigt, den aenkoop gedaen heeft van al de byzondere yzeren we gen, uytgezonderd dien van Eecloo. Den kerel die le Oostende aengehonden is, door de politie van Brussel, als medepligtigen eeuer stoute aftroggelary vau 20,000 fr., by middel van valseh liand- teeken gepleegd ten nadeele van eon bankhuys le Wies- baden, is naer Brussel geleyd en aldaer opgesloten om uytgeleverJ te worden. Het is zekeren Jules Walter, geboren te Dijon en woonachtig te Pnrys. Den voor naemslen dader van dit misdryf is acngehouden in het badsteedje Wildungen. Men leest in de Union de Vervicrs a Donderdag morgend, rond zeven en half ure, bragt eene ontploffing de straet Thicr-Mère Dieu in rep en roer. Men geloofde eerst aen eene losbranding veroor- zaekt door eene groote hoeveelheyd buskrnyd. des ie meer daer de ontploffing had plaets gehad in de woo ning van den heerS.... loodgieter, die schietpoeder verkoopt. De veronderstelling ontbrak geene waerscbyn- lykheyd, doch zy was niet gegrond Ziehier wat het ongeval had veroorzaekt Eene kat van een der ge- buren was in de keuken gedrongen en om le ontsnap pen, had zy geenen anderen weg gevonden dan de schoorsleenpyp. Ongelukkiglyk wierd de pyp al hoogcr zoo nauwer, en op zekere hoogte gekomen kon de kat noch voor noch achteruyt meer. Dewyl niemand wist dat er eene kal in de pyp zat, aeustak dé meyd liet vuer, maer, mqn begrypt hel, de schouw trok niet en den rook en de gaz, ontstaen door hel branden der steen kolen, geenen uytgang vindende, verspreydden zich in de keuken. Donderdag, op den oogenblik dat de meyd de deur opentrok, had er eene vreeslyke losbranding plaels; de ruyten vlogen aen stukken, de sloof, geweldig ge schokt, wierd verbrvzeld, en de ontvlamde gaz, de meyd boven het hoofd vliegende, ging de ruyten der achterdeur en de vensters der achlerplaels in slaen. Wanneer den eersten oogenblik van verbaesdheyd voorby was, zocht meri de oorzaek van hel ongeval op, en men vond dearme kat dood en verbrand m de schouwsleenpyp zitten. Aen dooden en gekwesien heeft men maer een leven te betreuren, dat der kat. namelyk, die hare onvoorzigligheyd met de dood heeft geboet. De meyd, die door den slag was omverre gewor pen, beeft geen ander leed bekomen dan eenen goed uytlegbaren schrik. MJYTENLAIVDSCII NIEUWS. Een ministerielet! krisis komt te Madrid uvt te bersten de ministers hebben allen te gelyk hun "ont slag aengeboden en een berigt meld ons dal de koningin hetzelve aenveerd heeft. M. Mon is gelast met de samen stelling vau hel nieuw kabinet, vvaei van M. Paeheeo zal blyven deel maken. Zoodal er eygentlyk in den grond maer eene verandering zou zyn voor de porlefoliën van finantiëu en oorlog. Door eene zonderlinge samentreffing, is er ook eenen krisis van hetzelfde slach ontstaen in Pern het minis terie is aldaer omver geworpen om dat het geene kracht- dadigheyd genoeg heeft geloond in liet gesehi! dal met Spanje opgerezen is. Het volk der Beyde-Siciliën gevoelt alle dagen langs om dieperen afkeer voor hel piemonteesch gou vernement. Dit gevoel geeft zich lucht door de ontegen- sprekelyke cyfers by elke nieuwe kiezing. Den Concilia- tore, een piemontitsche blad van Napels, deelt ons ten dien aengaende meidingsweerdige byzonderbeden mede: Over eenige dagem moesten er twee provinciale raedsleden gekozen worden te Palermo, stad van by do 200 duyzend zielen en in vier kiesomsehryvir.gcn ver deeld. In eene dier omsehryvingen, die van Castellamare is zekeren heer Balsamo gekozen door 22 stemmen in eene andere omschryving, die van den Monle di Pield, is er een proces-verbael moeien gemaekt worden be- statigende de volkomene afwezigheyd der kiezers En 't is dit volk dat, by duvzenden cn duyzenden, de aenhechling zou gestemd hebben Allons done Ziellier nieuwe officieele rooveryen die in Italiën komen volbragt te worden. Tvvaelf broeders der congregatie van den H. CamiUus zyn uyt het klooster gejaegd dat zy te Cremone kwamen te stichten. De religieuzen der Boodschap van Maria, te Porto San- Maurizio, hebben bevel ontvangen hun klooster binnen den tyd van acht dagen te verlaten. De kloosterlingen van het klooster der Eugelen, le Florentien, hebben hun huys mocteu verlaten binnen den tyd van dry dagen, bybegrepen dengcneD der date van liet besluyt te Turvn geteekend. Volgens een ontwerp goedgekeurd door liet gemcen- te-bestuer van Palermo, zullen er dertig kloosterkerken aen den godsdienst ontnomen worden. De iialiaensche bladen spreken van eenen priester van Livorno, M. Pellini, die zoude van zvne dwalingen lerruggekcerd zyn. Dien geeslelyken was' den doolweg der italiaensclie revolutie ingeslagen en had zich open- baerlyk vyandig geloond tegen bet Pausdom. M. Pellini heeft den moed gehad opcnllyk over zyne dwalingen vergiffenis te vragen.

De Denderbode | 1864 | | pagina 2