ooien, diit M Eyerman zich hy ztilken droevigen stoel op d'oeisté pUn'ls vertoonde Zou hy misschien van-de familie zyn van dien ongelukkige!) solidaire? Dit kan maer moeyelyk zyn, aengc/.ien 31. Gumboil eenen fiaiisehman is en M. Eyerman oenen Belg. Den over ledenen volgde de principen van de secie die men vry- donkers noemt zou er misschien van dezen kant ge meenschap lusschen die Iwee mannen beslaen hebben Men zou het byna moeien gelooven, acngezien hel in, ceremoniën van dit slach gehniykelyk is dat de opper hoofden van alle genootschappen do eerste plactscn ver vullen. Ware hel anders, en wv wcnschen het 'voor M. Eyerman, wy zouden hem aonraden, door eene catcgo- rieke lougenslralfing, deze onderstelling le doen op houden. Onze kolommen bicden wy hom daerloe ac» even gclyk wy gedaen hehben als er kwestie was alle gemeenschap Ie lougenslrnffon mei de rondleurders van Is russet, die hier, over eenigen tyd, de schurftige lasterboekjes tegen de eerw. paters jesuiten verspreyd hebben en die ten onzen bureele mier de wooning van M. Eyerman waren komen vragen. Wy wachten dus naer dc logenstraffing van M. Eyer man, omdat wy van gedacht zyn dal hy er een punt van eer zal van maken mei de ongelukkige vrydenkerssocle geen hoegenaeml gemeens le hebben. Mei: scliryft uyl Dendermonde, 17 september Den grafmaker van hel kerkhof, Le Si-Gillis gelegen, is altoos door de kerkfabrieken van O.-L.-V. en van St-Gillis benoemd geworden nu, als M. Janssens be- sfolén bad, in weórwil van de wel en van dc achting die by verschuldigd is aen zyne medeburgers, welke uyl ganseher herie den Roomsch-Calholykei; Godsdienst aengekleefd zyn j loen 31. Janssens besloten had het Ivk van M. Gambon op de gewyde aerde lo bestellen, deed hy den grafmaker hy zich komen, om hem le bevelen den put te schieten op de plaels die hy aenwccs, en den grafmaker heeft verzekerd dal 31. Janssens er byge- voegd heefl indien hy niet gehoorzaamd vvierd, hy hem, grafmaker, afstellen zou. De kerkfabriek hiervan onderrigt zyndc, gaf aen den grafmaker legenstrydige bevelen maer dezen gehoor- zaemde aen 31. Janssens en niet aen liet besluer dal hem aengesleld had. De kerkfabriek, welke door haren ondeïdacn niet gehöorzaemd was, vond zich verpligl den zeiven af le stellen en hem door eenen anderen le doen vervangen maer aenslor.ds beeft het sehepencn-kollegie den alge- stelden grafmaker benoemd en, zoo men ons verzekert, aen den beambten van den burgerlyken stand bevel gegeven geene toelating van begrafenis meer af lo leveren ten zy den put door stats grafmaker zoude ge dolven worden. .Krachtens welke wet dit al omgact, welen wy niet, en wy zouden zeer nieuwsgierig zyn hieromtrent in lichtingen to ontvangen. Onderlussch.cn is eenen zeer ecnvoudigen middel, voor de familien die hare vrienden liever door eenen priester dan door gendarmen of eenen poitie-kommis- saris naer het graf willen zien gclcyden, en die ook wenschen dat hel den grafmaker der kerk fabrieken en niet dengenen van M. Janssens zy die hunne vrienden begrave. Hei staet acn eenieder vry zyne vrienden in eene andere gemeente te doen begraven wie zou kunnen beletten dat men aen hel stadsbeslucr verklare zynen afgestorven vriend te willen zien begraven op' het kerkhof te St-Gillis gelegen en waerovcr 31. den burge meester van St-Gillis de politie heeft Zou het dan nog don grafmaker van 31. Janssens zyn die zou moeien te werk gesteld worden NIEUWE SCHENDING VAN EEN CATUO- LYK KERKIIOK. Men leest in de Gazette van Diest 'T is met droefheyd dat wy moeten aankondigen dat er in den loop der verledene week ecr.e nieuwe schending van het catboiyk kerkhof in onze stad heeft plaets gehad. Eene ongelukkige had zich gozelf- moord, en hoewel den heer burgemeester was gewaer- schuwd geweest door M. den deken dat het tegenstrydig is met de wellen onzer heylige Kerk van zuiko persoo- nen op gewyden grond te begraven, heefl den schepen fungerende als burgemeester, bevolen dat hel lyk in dc gewyde aerde zoude begraven worden. v Deze begraving is oenen nieuwen smaed voor dc gevoelens onzer catholykc bevolking, des le meer daer ei op ons kerkhof eene zeer betamelyke ongewyde plaels beslaet. w Het bevel van den schepen Teys moet stellig ge weest zyn, want den politie-kommissaris heeft zelve de begraving öygewoond. waerscbynlyk om te zien of dil bevel wel uylgevoerd wierd, en later, zyn de politie agenten nog de plaels komen bezigligen. Eene prolestatie, in dewelke de vcrolweerdiging by eene groole weerdigheyd is gespaerd. is voor de begraving door 31. dec deken en 31. den pastor van O.-L.-Vrouwe-kerk locgesluerd geweest acn den heer burgemeester. Daer zy zonder antwoord is gebleven, moeten wy veronderstellen dat den heer. burgemeester liet gedrag van ztfuen schepen goedkeurt, en, teuzelfden tyde, niet weet wat cr op antwoorden. In zyne hoedanigheyd van eersten magïstraet der stad, mag den burgemeester sleehls het algemeen vvelzyn beoogen. Nu, wy vragen bet, wat nut, wat rede bestond er in ons kerkhof tc schenden, lot groote droef heyd van alle degene die, gclyk 31. den deken het zeer wel zegt in zyne prolestalie, nog in Jesus-Chrislus en in zyne Kerk gelooven Dacht hy door de wetten dei- Kerk le schenden en ze ouder de voeten te trappen, dal hy den eerbied voor do burgerlykc regten zal doen aen- groeyeu Dit beeld hy zich toch zeker niet in. u Wy Iwyfdeu er geenszins aen of den lieer bui'ge meester die twee broeders heefl die priesler zyn, lieel'i legen zyn geweien geliandeld met ons kerkhof le sehen den. Inderdaed, na hetgeen ei le licole gebeurd was en de uylleggingen welke len dien aengnende hadden plaels gehad in den schooi van den provintialen racd, iiepft den heer burgemeester, in een gesprek dal liy had niet eenen eerbicdwecrdcn geeslelyken, den wenscli uylgedrukt dal men nooyt. dergelyhe schandalen Ie Diest Ie heimeren zou hehben. Dientengevolge deed hy liet kerkhof ellen leggen en schikken 3lacr by de eerste gelogen- hcyd die zich acnbood, by dc begraving eouer byz.il, vergal hy zyne pligt, wy zegden haesl zyn woord, en de onroglvcerdiglieyd wierd volbragt. llcl publiek zal thans mot kennis van zaken kunnen oordeelcn, en wy Iwyfelèn er niet aen of het zal de gedragswyzc onzer magislralen volkomen afkeuren. Den eerw. Paler lie Cosier, der societcyt Jesu, reclor in hel kollegie van Hei-gen, komt in dezelfde hoe danigheyd benoemd tö worden by het kollegie vaii Sle- Barbara It Gend. 31. Gii. E. Van de Velde, onderpastor tc Eyne, is be noemd tot Pastor l« Grimmingc. 31. Eng. Windels, onderpastor le Sleydinge, is be noemd lot proost lo Wippolgehi (Ëvcrgöiii), en word te Sleydinge vervangen door 31. Fr. Buyle, onderpastor te 31ocrbeke-Wacs. 31. Em. Everard, toeziener in liet kollegie van Geer- aerdsbergen, word onderpastor le Moerbeke-Waes Men scliryfi uytAssche, den 17 seplember Gisteren, rond 5 uren namiddag, is er eene onsluy- migc hoos op eene nalvc uer van onze gemeente neer geslagen. Gevormd als ccne dikke wolk, zich ver lengende van omhoog naer omleeg en zich met een onwedcrslacnbaer geweld van het noord-westen naer liet noord-oosleii riglende, heeft zy alles op haren dooriogt neergeslagen of ontworteld verseheydene liuyzcn en scliucren, meer dan 2u0 boomen, graen- myten, eene oulclbarc menigte hopposlaken, niets bleef gespaerd verseheydene buylenlieden die zich in hunne wooningen of sclineren bevonden, zyn onder de puynen gevallen iwee hunner zyn zwaerlyk gewond geweest. Deze verwoestende gebeurtenis heeft alle de in- wooners der gehuchten Crockegem en Verheylegem, waer liet verseliyusel zyne vernielingen heeft'aenge- ï-igl, in rep en roer gebragl. Hot is onmogelyk zich een juyst denkbeeld le vormen van den bedroevenden staet der placlseii- Eene menigte nieuwsgierigen begeven zich dervvaprls om de aengeriglc verwoestingen te' gaen bezigligen. Een verschrik kei yk ongeluk heeft vrydag te Gee- raerdsbergen plaets gehad Den genaeniden P. De Savoy herbergier, woonende in het cslaminet de Fon- leynbnylen de Boelaerlpoort, was naer zynen zolder gegaen om er eenen zak graen le balen welken moest geleverd woiden in liet afkomen verloor by het even- wigt, viel van boven naer beneden van de'trappen en ontving den zak op het lyf, zoodanig dat hem de ribben gebroken zyn en hy den val slechts cenigo uren over leefd heefl. Hy laet eene ontroostbare weduwe en verseheydene kinderen achter. 31. den kanonik Van den Hemic, voorzitter van het provinciael seminarie van Troy (Noord-Amerika), is te Boston aengekomen met Mgr. den bisschop dier stad, den 2 september, na eenen gelukkigen overlogt. Den 6 september uecfl hy zich naer Troy begeven, waer hy een seminarie gevonden heeft ruyiri genoeg voor 200 leerlingen en gelegen een kwartier van de spoorweg- statie. De opening van hel seminarie zal plaets hebben rond half oclober na de aenkomst der professors, die uyt Gend zullen vertrekken met dry broeders van Ronsse, rond hel eynde dezer maend. Reeds zyn er 60 leerlingen aenveerd voor de \vy3begeertc en de gods- geleerd heyd. By hel opgraven van den grond, op pene groole diepte, heefi men by Lokeren inedaliën en oudheden van groole weerde ontdekt, welke men aen zeer hoo- gen prys aen eenen liefhebber verkocht heeft. Den 18 dezer, rond 9 uren des avonds, heeft er te Leupegcm, by Audenaerdc, een gevecht plaels gehad tussehen militairen van het mexikaenschc korps en bur gers, in het welk eenen serjanl Iiglelyk gekwetst vvieid aen de regte hand. Daogs nadien zyn er 200 mannen van het mexikaensch korps naer Leupegcm vveörgekecrd om hunne kame raden te vreken maer de legenwoordigheyd der gen darmerie en der overheyd heeft alle verdere wanorders voorkomen. 3Ien 'spreekt van eene meeting, tc Brussel, om tc protesteren tegen de werving in Belgiön voor hel mexi kaenschc korps. Van eenen anderen kant wilt men den gcnerael Chapelié by bel parket aenklagen, als agent van rekrutering. Die aenklagl zou gesteund worden door eene raedplegmg, onderteekend door de voor- naemslc advokalcn. De parochie van Sl-Jacobs le Yperen is eene be- voorregtc parochie. Zie hier onder welk opzigt In die parochie is geboren, in 1809, 3Igr. Malou, den le vroeg overleden bisschop van Brugge. Den eerw. P. August Van Hcule, die bisschop in par- libus en aposlelyken vikaris le Calcutta is benoemd ge worden, is ook in de parochie van Sl-Jacobs, te Yperen, geboren den 21 november 1821. Hy was missendienaer in Sl-Jacobskerk, toen 3Igr Delebecque, bisschop van Gend er vóór 1860 de bedie ning van onderpastor uyloefende. Den eerw. P. Van Ileule beeft zyne lalynsche studiën gedaen in het kolle gie van II. Viiicenlius-a-Paulo, te Yperen. Naer men meld, hebben twee soldaten in het kamp van Beverloo, verledene week. het eynde van hun leven gevonden in het overtollig gebi'uyk, of beter mis- bruyk, van peeren. Elk hadden zy ruym een ISOtal van die boomvrucht binnengespeeld. AELST. KOLI.EGIE DER PI». JESUI ETEN Tien aangeboden leerlingen 9 aenveerd met 106. 100, 9b, 94, 91se, 7(8, 71 pffttjeii op 110, waerde. van een volmaekl werk. Voor hel notaciaet, 51 op 100, en voo? de apotheek, 30 op 60. Eenen enkelen leerling is met 69 punten uylgesleld geworden. GEND. KOMNGI/VK ATHENEUM. Zes aongeboden leerlingen 4 aenveerd met 84, 81, 78, 70 punten ccncn verdacgd met 53, en eenen ge- weygerd mei 23 punten. GEND. KOLLEGIE DER PP JF.SUIETEN. Veertien aangeboden leerlingen 12 aenveerd met 101 98, 94, 87, 87, 82, 79, 73 punten voor bel uolariael 67, 37,.57, 35 twee uylgesleld met 64 en 60 punten. BRUSSEL. KOLLEGIE DF,H PP. JESUITEN. Twaalf leerlingen van liet kollegie van St 31 Én iel, komen zich acn te bieden voor liet onderzoek van gegradueerde in letteren, eu allen hebben de proef met goeden uytslag ondergaon. GEERAKRDSBERGEN. RISSCHOPPF.LYK 'KOLLEGIE. Tien acngoboden leerlingen allen aenveerd met 101, K 0, 95, 88, 83, 81, 8% 71 piipten voor hel netariaet 51 punten voor dc apotheek 30 punten. SINT-NJKOLAES. KLEYN SEMINARIE. Zeven aengeboden leerlingen 6 aenveerd mei 95, 88, 87, 71 punten voor Ircl nolarincl 61, 52 punten I uylgesleld .met 65 punten. Bovendien hebben zieli 15 leerlingen van dat geslicht, vvaeronder zich de eer ste pryzen dor Rhelorika bevinden, den 20 niigusly voor de acnveerding in hel Seminarie aangeboden, en allen wierden aenveerd. De hovenstaende cyfers zyn welsprekend In de eerste plaels beslaligcn zv den bloeyenden toestand der vrye gestichten, hestuerd door de geeslelykheyd. Ten spvle der onophoudelyke belasteringen der lihcrlinlers- party, nieitegenstaende de lieve benamingen door de vrymetselaers-gazellen aen de geslachten van dom koppen, die in de kollegiën waer den godsdienst lol grondslag des onderrigls dient, gegeven nieitegen staende de aenmocdigingen van allen aerd, door het gouvernemenl aen de ofliciele gestichten verleend, blvft het vertrouwen der familien aen de vrye kollegiën verzekerd het getal leerlingen dezer laelstcn is acn- zienlyker dan dal der tegenstrevende partyen, hoe wel, naer men algemeen weel, in de Atheneums de kinderen van zekere amlUenaers kosteloos worden opgenomen. En wanneer den dag der examina is gekomen, een on derzoek geleyd word door eenen van het gouvernement benoemden jury by gevolg biivlcn alle verdenking van pnrlydighevd jegens het vry onderwys - welke zyn dan de officieel beslatigdc uylslagen Dat de verhouding der aenveerde leerlingen grooter is voor de vrye kollegiën, dan voor die van den Staet meer nog dat de leerlingen der calbolyke gestichten een grooter getal punten dan hunne officiële mededingers bekomen De hovenstaende label levert het onwedersprekolyko bewys op Dal het kollegie van Geerardsbergen tien leerlingen acnbied, en allen aenveerd worden Dal hel kleyn Seminarie van St-Nicolaos zeven leer lingen acnbied, en allen aenveerd worden Da! het Jesuiten-kollegie te Aelsl Hen studenten ten onderzoek brengt, en negen daervan aengenomen wor den eenen enkelen word uylgcsteld mei 69 punten, dil is een punt minder dan bet vvettclyk cyfer Dat het Jesuiten-Kollegie van 'Brussel 12 leerlingen heeft aengeboden die alle twaelf aenveerd zyn. Eyndelyk dat hel Jcsuilen-kollegie te Gend (Sto-Bar- bara) veertien leerlingen voorstelt, waervan er twaelf worden aengenomen. Het Atheneum van Gend, dat dier'baer gesticht, door zoo vele ofliciele gunston bevoordeeligd, en dat een zoo groot gal muekl in den zak der belastingbetalers, bied in T geheel zes leerlingen aen, waervan er nog twee als onbëkwaem geweygerd, dus dat 2;3 maer aen veerd worden 'terwyl de vrye gestichten zagen aen nemen twee, al hunne studenten, een ander de 9/10, de twee overigen nog de 6/7 stoot my eens die cyfers om, als 't u belioft Maer daer van zullen de liberha'ters- broodschryvers zich wel wachten zy zullen stom blyven voor eenigen tyd om dan weër hun oud laslor- deuntje te beginnen. Doch wy zullen goede nota van deze label houden. ZOU DIT WAER ZYN? De geruchten van ministeriele veranderingen in Belgiën nemen steeds meer en meer toe. Men beweert dat de demissie van 31. Tesch eene zekerheyd mag genoemd worden en dat .M. Frère zynen ambtgenoot onmiddclyk zal volgen. Men voegt er zelfs by dal die twee mac-on- nieke opperbazen zouden geneygd zyn in een klooster to gaen Doch dillaclsle konnen wy maer moeyelyk aennemen, omdat wy welen dat, als dc kooien tè lncl verplant worden, zy niet-meer hollen. Noglans alles is moge lyk, men heeft immers nog gehoord" dal, als den duyvel genoeg gedaen beeft, hy zich eremvt maekl, al moest hy een scheef gczigl trekken gclyk de mislukte jaermcrkl van Masscincn. Verseheydene onzer stadsgenoten hehben met ver wondering gezien uyl het verslag 't geen wy over de indelviug van het lyk des vrydenkers. M. Gambon, te Dendermonde, volgens een blad dier stad, hebben mee gedeeld, dal M Eyerman van Aelsl als een der kopstuk ken in die ongodsdienstige plegligheyd verschenen is. Inderdaed, M. Eyerman was eenen van dc vier mannen die in den lyksloet van den vrvdenker Gambon hel doodskleed hielden, hetgeen, zoo men zegt acn de Solidaii-en van Brussel toebehoort. Hoe komt dit, vragen verseheydene onzer stadsge- vvniil indien al wal men komt te zeggen waer is, zou uwe zaek niet klaer zyn, of weleer zy zou maer le klaer zyn, indien gy u ooyt mot zulk eenen tegenstrever in hot slryclperk bevond. Dit kan my r.iet schillen antwoordde den haestïgen jongeling, wiens eygenliefdc dooi- die lactste aonmer- king gikitteld, hem nu minder dan ooyt toeliet zvd woord tc herroepen het is heter oen kloek hort èn eene onbehendige hand dan eene» zekeren oogslag en eene laffe ziel le hebben en hy kan maer eenen bf- hert'rgen zyn om alzoo Iq wankelen in weerwil van alle dc voordeden welke hy op my heefl. Indien hy wcygert te vechten, moet hy gedreven worden uyt een korps acn hetwelk hy onweerdig is te behooren men moet geene laflaerds onder ons dulden. Voor wal dil. betreft, hernam oenen vierden, ik oor deel hel niet gclyk gy het is te zeggen dal ik zoo zeer niet overtiiygd ben van zyne lafhciiighevd dan gv het seliynl te wezen, want geheel zyne houding kondigde eenen kloekmocdigen man, eenen man vn besluyt aen. Hei is eenen kloekmocdigen, eenen onbeschrooindeii zeeman, riep eenen aspirant van eerste klas driftig uyt. Jk heb uiel hein, het is couigc jaren geleden, gevaren het was mynen eersten logt, en ik mag n verzekerd! dat hy hel gevaer niet vreest, zoo als iiel gebleken is by eenen duvvclschen slagwind, wolken ons by hel nylzeylon der kaep de Goede Hoop ven aslio. Alsdan wanneer alle onze masten krackten, eu onze zeylon' met liet gedruyseh van den donder afgerukt en in lom pen gescheurd, met de rashcyd des bliksems uyl onze oogen verdwenen alsdan, wanneer, dc lucht zwart als de hol, en de zee, wit als het hemd eens dooden in een schenen te smelten om ons verlies le bewerken, en dat onze arme korvet, onder alle de poogingen van hel oi-kacn kermende, op haer pint-boord lag; alsdan, wanneer de onverzaegsdten van ons van schrik bleek wieiden, by alleen behield zyne gewoonclvke bcdaerd- heyd en kloekmoediglieyd, terwyl zyne kloeke stem. hel gedruyseh des slormvvindsoverhecrschende, de ontketende elementen trotseerde. In dien reeds zoo akeligen toestand, bood eene braem-zeyl (want wy had den alle de zeylen welke het vaertuyg kon dragen uyl- gezet en geslaektj alleen wederstand acn het gewéld der windbuy, en drevgde zy ons te doen omslaen. Het gevaer was dringend. Eenen enkelen oogenhlik kon over ons noodlot beschikken maer wanneer den kapi- tevn eenen man van goeden wil gevraegd had om dien rampzaligen mast te gaen afkappen, wciken als een riet krinkelde en ploeydde, had zich niemand uytgesleken. Den moedigsion onzer marsuylkykers zagen yan zulk eene moeyelyke cn gevnervollc lack af, want den genen die zou gewaegd hebben dezelve le volbrengen moest er ongeUvyfeld hel leven laten, .cn noglans was eene spoedige en krachtdadige beslissing noodig om ons uyt eenen zoo wanhopigen toestand tc trekken. Hel is in dien oogenblik dat eenen man, met de byl in de band in het wand sprong kort daerop weergalmde eenen dooven slag midden het gebrul der winden en der zee baren hy wierd door eene gruwzame kraking gevolgd mast, zeyl, touwwerk, alles was verdwenen, en het vaertuyg, van het overgroot gewigt hetwelk liet zelve verpletterde verlost, regtte zich Iraegzacm op, en wv waren gered. En den genen die zich alzoo voor de red ding van allen aen eene schier zekere dood opgeoflerd had; dengenen, die inden uylerslcn oogenblik den kapilcyn niets don deze enkele woorden Vaartwel ik beveel u mync moeder aen gezeyd had, was den luv- tenant. Dit-is eenen schoonen trek, zeyden de officieren. Het is nog niet al, hernam den aspinmlik heb reeds dc zelfsopoflering aen de pligt laten zien, ik gac u nu de zelfsopoflering aen het menschdom loonen. Gedu rende dien zelfden togl viel eenen matroos over boord eenen officier springt daclelyk in de zee, en, in weerwil van de vvoesthcyd der golven en den snellen gang van het schip, houd hy met zynen klockgespierdcn' arm ge durende meer dan een kwartier uers den genen, :lie, zonder zynen edelmocdigen bystand, ging omkomen. Het was nogmaels den luyleiiant, die deze schoone daed verigtte. Het is schoon zeer schoon riepen alle de officieren op nieuw uyt. Gy ziet wel, ging den vertaler voort, dat hy de dood niet vreest en dat hy gevolgentlyk gcenen lafhcrligén is. Wat my het meest spyt, zcyde eenen der redekave- laren, is dat hel tooneel van fluks in het bywezen van officieren, vremd acn onze wapens, plaels gehad bebbe. Onder ons kon men dc zaek vereffend hebben, maer nu is het onmogelyk welk een denkbeeld zouden zy van ons hebben Wy gaen welen wat zy peynzen en hun 'voornemen kennen, antwoordde den aspirant, en zyne oogen star- rende op eene groep voetvolks officiere'n, die op wey- nigen afstand onder hun praellen, riep l\v met luydèr stem uyt Er zyn geene lafhertigen in' de zeeir'agl, en ik ben bereyd het staende te houden tegen a lie'de genen die hel legenstrydige zouden durven zeggen. 3faer waerom dan, zeyde den vaendrig, ziende dat dil onreglslrcekschc beroep niet opgehaèld w-ierd, en de redekaveling, door deze lusschcnkomende daedzaek afgebroken, hernemende, wcygert hy myne uvldaging te beantwoorden Den dikken baes. Dezer rhgen had een braef buvlenmeysje zich verhuerd hy eene ryke dame van Brugge. T was vrydag, en onze jonge Gatrien was met weynig verheugd van met witten voorschoot, een fraeyj niutskcn en ook nog wat krinolien, naer de Vischmerklj le mogen gaen. Gatrien, spoed u, zeyde hnrr mevrouw, gy moei aenslouds naer de Vischmerkl, anders komt gy ie laet, cn brengt my 'neii dikken baes mede. Zeer wei, mevrouw, antwoordde de dochter, ik ben tot uwen diénst. Cati'jen op dc klèyno Vischmerkl komende, zag overal rond om eenen dikken baes tc vinden, mper te vergeefs; eyndelyk na lang zock( n, vraegt zy aen een visehwyf of zy geenen dikken baes weet woo'nen. Ja zeker, myn kind. was bel antwoord, daer in! den vyinkel zult gy 'nen dikken vinden. Cnliien, nlbóewel een vveynig besehaemd, treed den; winkel binnen, vraegt zeer vriendëlyk aen den baes om by hare mevrouw eens te willen komen. Don baes volgt aenslonds het meysje op, denkende dat hy daer waer scbynlyk oenige waren zoude moeten leveren. Namvelyks waren zy binnen, of Gatrien roept aen den trap 3Ievrouvv den dikken baes is hier. llevvel, myn kind, is 't nen dikken Ja, eenen zeer dikken. (Den baes glimlachte eens). Stock hem dan maer de oogen uyt en krab hem schoon af, om hem aenslonds tc braden. Onzen dikken baes, gnnsch verschrikt, begon te stanr- pen cn zyne vuyst opstekende Wclhoe riep hy met luyder stemme, wilt gy my dooden ?of houd gy met my den spot?! - Ach, Gatrien wat hoor ik daer?riep mevrouw. Wel't is den baes, mevrouw, die kwaed word... Och, sukkeles ik had u 'nen visch doen koopon, dien men baas heet, en gy komt met eenen winkelier binnen! Pardon, mynheer, vergeef de domhevd vanI myne meyd. En onzen dikken baes trok besehaemd dedeuruyf,| zich gelukkig achtende, niet levend gebraden te zyn I geworden 3Ien sehryft nvt Korlryk De lyding der benoeming van eenen burgemeester en dry schepenen te Korlryk is alhier met de meeste j vreugd vernomen. Na acht maenden waelitens is ei- j eyndelyk voldoening gegeven geworden arn de meer- derheyd van het kiezerskorps Zondag, rond ure zyn er schitterende serenaden gegeven geweest aen M. den nieuwen burgemeester Nolf-Goclhals, en aen de nieuwe schepenen, MM. Van der Planckc, Crombet en Debbnul-1 Beeck. Daer blyft nog ccne plaets van schepenen open hy gevolg der niet herkiezing van den heer Herman. Men vraegt waerom hel ministerie zich onthoud van üe voor schriften der geweenlcwct na le komen Men sehryft uyl Spa Eyndelyk is het speelsaizoen byna voorby, de vr< indelingen vertrekken reeds, eh binnen eenige dagen zullen er niets anders meer over- I blyven dan gezworene spelers en jufvrouwen van de ligle soort, welke ons meestendoel uyt de. andere bad steden zyn komen ovorgewaeyd. Alzoo zal er te Spa alsdan nog enkel het spel zyn, gegrond op de ontucht-, i Wal moet het beigische gouvernement er fier op zyn, daer zyne bescherming aen te vcrleenen 1 Zondag avond heeft men de bank zien springen. Den gelukkigen speler, welken die hoogst zeldzame daed te weeg bragt, was eenen jongeling die enkel op den Rouge el Noire speelde. Dees jaer heeft hel bestuer der spelen ten minste 1,800,0 M) fr, gewonnen. Men berekent het getal der bezoekers op 1 ,000 dat maekt dus voor elk hunnei- een verlies van 180 fr. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Den Times zegt in eene beschouwing der berigtcn uyt New-York van 3 dezer Nog nooyt is er in den Noord- Amerikaenschen burger-oorlog zoo veel krachtsinspan ning aen vveörszydcr. gezien als thans. De beyde par tyen slryden even hevig als of zy denken dat uytkomslon van onberekenbaer gewigt er van afhankelyk 'zyn. Veld slag volgt schrikbarend snel op veldslag dc gevechten zyn lang en bloedig, maer de overwinningen onbeduy- dend en onbeslissend. Doch het gevvigtigsle wat do .jongste beriglen behelzen, betreft de'konventie van Chicago. Lincoln's slaetkunde heeft aldaer eene beslis sende, of althans eene zwaro nederlaeg geleden in een i van die vreedzame sirwiperken, alwacr in goede tyden voor den oorlog het lot van Amerikacnsche slaelliedcn I en slaetparlyen beslist plagt tc worden. Door een van die zonderlinge en in do konslilulie onbekende siaets- lichamen, welke de Amerikanen ter vertegenwoordiging van cike politieke rigling plegen le scheppen, is' nu voor hel eerst verklnerd dat Lincoln eene geheel ver- j keerde slaetkunde heeft gevolgd, dal de l'cvding der zaken hem piet langer kan worden toevertrouwd, en daljuysl den man dien hy achleniyt gezet heeft, den i gpuerael Mac Clellan, den gesehiklsien"is om Lincoln's rollen weder goed le maken. GeJyk het te voorzien was, is den wapenstilstand lusschen Dcncmerkcn en de twee groole mogendheden van Duylschlnnd, die donderdag laclst eyndigde, voor twee maenden verlengd geworden. Het is 't regelen der mindere kvveslien die voornnmelyk de onderhandelingen tussehen de beyde pariyen doet sluyeren. Parvs, 21 september. F.en officieel blad, de Correspondancc. Havaskondigt over de roomsche kwestie eenen artikel al aen hetwelk men eenen offieielen oorsprong loeeygent. Wy deelen er de volgende ontleding van mede aen onze lezers De Correspondance Havas kondigt aen dat, van het oogenblik dat hel itnlincnseh gouvernement de stad Floreritiëii tol hoofdstad verkiest, het klaerlyk zyn in- I zigt betuygl van aen Roomen te verzaken. Dit is wat ik niet kan begrypon, antwoordde den loftuy.ter van den lüylenanl. Ik beken dat zyne doen- wyzc vremd is, maer er moet daeronder een geheym scbuylen, bet welk ik mv niet gelast uyt te leggen. De toekomst zal hot ons misschien kenbaer maken. •Ja, dit is buytengewoon onuytieggéhd herhnelde riien van alle kanten, en wcynige oogenblikkcn nadien scheydde het gezelschap. Den vrokdragenden aspirant vertrok, eenen laetslen uyldfigendeii oogslag op de officieren van het voetvolk Werpenfle en lusschen zyne tanden de woorden van verwaten landkrabben mom'pe- lende. Voot wat den vaendrig betrefte, hy keerde naer zyne herberg weder, alles vsal hy kwam te hooren overdenkende, en, misschien voor de eerste mael zyns levens, van zich zeiven ontevreden, had hy spyt over het.geen het welk tussehen hem en den luylcna'nt ge beurd was. Des anderdacgs, in den vroegen morgend, vvierden de stad, de flotille en de beyde kampen door ccne kanon scheut van hot wachtschip plotseliugs ontwekt, j Men kwam een konvoy koopvaerdy-sehepen te ontwa ren, die getracht hadden de duysternissen des nachts waer te nemen, om de have binnen te zeylen, en aen dewelke eene vyandelyke fregat en vcrscheyde lichtere vaerluygen den dooriogt wilden afsdyden. Den admi- rael beval eene afdeeling der flolille zich in massa ter hulp van liet bcdrcygd konvoy le begeven, en men zag in den zelfden oogenblik eenen der kanonneerboolcn, bykans aen de monding der reede geankerd, zyne kabe- len afkappen, alle zyne zeylen uylzetten, naer de vyan delyke fregat stevenen, en, in weerwil der tegens'try- dige bevelen van den admirael, alleen het gevecht be- gin nen. (Vervolg by naeste.)

De Denderbode | 1864 | | pagina 2