Liberhalers-vryheyd. (w. g.ji. Vqn Rothschild. Diensvolgens slellon \vy u voor, Mynheeren, deze kwestie te onderwerpen aen hel oppergezag, om eens en voer al eene beslissing nopens dees belangryk punt te hebben. Het bareel van den kerki'aed van 0. L V. te Dender monde. (Gctcekeud) De Troch, Rlomjif. J. Gee&inckx, A. J. KESTEKS. VLAMINGEN! WAl' ZEGT GY Eli VAN. Dat Frère en konsoorlen weynig van de Vlamingen maken, daer Iwyfelde niemand aen, maer peyzen dat zy «npenllyk met den Vlaming en zyne tael den zot houden, nooyl had het kunnen in ons gedacht komen. 'T is nog- tans hetgeen komt te gebeuren. Te Gend was er een plactskcn open van professor der vlaemsclie tael by hel koninglyk Atheneum. Wie peyst gy lezer, dat men dacrvoor zou noemen Eenen Vla ming, niet vvaer Gy zvt er verre nevens, gy kent onze Wa. Ische bestierders niet; 't moet al waelsch zyn, en ons land moet verfranscht, 'l is te zeggen vor- aept worden. Volgens alle regt moest het bestier eenen man noemen die in de letterwereld gunstig gekend was en reeds preuven gedaen had. Maer neen, het ministerie heeft tot deze weerdighcyd verheven iemand die tol hiertoe in een waelsch Atheneum is werkzaem geweest en van wien wy nooyl een woord nederduylsch gelezen beliben. Dal zal alwéér een bowys zyn van do ministeriele liefde voor hol Vlaemsch Ons aftappen, ja, dat "kunnen zy maer wanneer er zako is van regt te ■doen aen onze gegronde eyschen zy en hooren langs die wc niet DE CATHOLYKE KOLLEGIËN EN DE STAETSSCHOLEN. Gcheole jaren vallen er slechte gazellen uyl tegen het vry chrrsltiie onderwys. De calholyke onderwyzers, ah dat zyn eenen hoop kwezelacrs, dommerikken, onnoozelaers on nog mm. Maer telkens achter de examen en het konkoers zyn <he oolyke, geloeide, grooto mannen slim genoeg te zwvgen en met regt en reden wel te verstaen. Wv spreken hier met van de goede zeden dier slechte scholen. Alwie zyne studiën in groote, zelfs calholyke gestichten gedaen heeft moet een afgrysselyk gedacht hebben van scholen waer de priesters door wereldlyken vervangen worden, en eylaes door welken Nu, hier is alleen kwestie van onderwys. Ho wel, van dezen jare in de examen zyn er verre meer acnveerd uyt de kollegiën dan uyt de Athoneums. Sommige gazetten hebben dat bewezen. In hel konkoers door '1 gouvernement gegeven waren er 10,000 mededingers in de Atheneums en 1200 in de gepa treil eerde kollegiën. De calholyke gestichten alleen die van don Slaet trekken, mogen in dal konkoers deel nemen. Zoo nu, die 1200 slryders der calholyke scholen tel len 42 benoemingen. De Atheneums, met hunne 10,000 mededingers heb ben er maer 80. Dat zal die oolykaerds leeren lagchen met de calho lyke scholeu. Te Geud hebben de liberhaters eene heyligschendendo hand gelegd op liet eeuwen-oude verblyf der geestelyke dochters bekend onder den naem van :Beggynen. Ze hebben dc O -L -Vrouwbeelden uyt stads gemeen tescholen doen wegnemen. Ze hebben de gemeente-ondervvyzeresscn verboden des zondags les te goven in de zondagscholen en con gregatiën. Ze roepen dc anno vrouwen en dochters des zondags avonds op de merktplaetsen byeen, en onder voorwend sel van er feest te vieren, maken ze die ongelukkigen dronken en jagen ze alzöo naer huys. Ze laten de Broeders van Liefde uyt het Kuldershuys weten dat, van eersten november toekomendo, liet bestuer van dit gesticht in wereldlyke handen zal overgaen, en de Broeders hunne maeïregelen moeten nemen om spoedig te vertrekken. En by het* naderen der kiezingen, spreken die treffe- lyke lieden van hunnen eerbied voor do religie De koude huychelaersT 4793 staot voor de deur met al zynen haet, al zyne vervolgingen tegen het christendom en indien de liberhaters overhecrschers nog lang regt blyven, mis schien mei al zyn bloed vergieten. Het gouvernement van Vrankryk heelt zich eyndolyk voldoen verklaerd over de inlichtingen welk het pau- selyk gouvernement gegeven heeft omtrent de zaek van den jongelingCoen. Die inlichtingen komen hierop neder, dal het kind zich vrywillig heeft doen opnemen in het gesticht voor bekeerlingen, en dat de ouders. ofschoon hun van het gebeurde door de autoriteyt kennis was gegeven, hun kind niet hebben opgeëyscht. Noglans had den fransclien ambassadeur, M. dc Snr- tiges, by den Paus erop aengedrongen dat het kind tegen zynen wil endank in handen van den vader zou terug gesteld worden. Dit zoudet gy moéten doen zegde den frai.schcn ambassadeur tol den H. Vader, uyl achting voor de moderne princiepen. De moderne princiepen, vroeg hem Z. li., wat ver- stact gy daerdoor, wal is dat En gelyk M. dc Sartiges niet spoedig antwoordde, sprak den grooten Pius IX in de plaets van den ambas sadcur. en hy zegde hem Myn goeden heer, de moderne princiepen wnervnn gy spreken wilt, dat zyn de PRINCIEPEN DER FRANC- MAQONNERY, en voor deze gaet de lierk hare pliglon liet de verrukte menigte een lang, een laelsle zege geroep hoortn. Den roemryken kanonneerboot, zyn dek met bloed overgoten en met dooden en gekwetsten vervuld heb bende, zyne zeylen in lompen, zyn wand gehackt en byna zinkende onder de voeten der gene die hem zoo wel verdedigd hadden, op sleeptouwen voortgestuwd, trad eyndelyk binnen de have, op het gedomme! der losbrandingen van alle de sehanzeu en kust batteryen, en op bel algemeen gejuyeh van het Iatid-leger, het volk en de equipagiëu der flolille, welkers vaerluygen, als op eenen feestdag, met vlaggen en wimpels yercierd waren. Het was eene dut Ie blydschnp, eene razerny iedereen wilde den eersten zyn om zynen dapperen bevelhebber, wiens heldendaod de wapens van Vrank ryk met eenen nieuwen glans kwam te doen schitteren, geluk te wenschen en te ombelzen. Daer, ten minsten, was g» ene achterdocht noch scliynheyligheyd te vin den in den lof welken men hem giilherlig loèzwaeyde, en de wangunst zelve, tol slilzwygen gcbragl, was ge dwongen voor zoo veel roem dc oogen neêr te slaen. Op de armen zynejr vvapengeiiolen zegepralend ge dragen, trok den ligt gekwetsten bevelhebber van dep kanonneerboot traegzaem door de oneyndige menigte, welke hem omringde, terwyl overal op zynen doorlogt, de juffrouwen zelve, zich verhaesllen hem hare bewon dering te beloonen met bloemen over hem en over zyne voelen te stroeyën, wanneer den stoet eensklaps stil blyvendo men eenen aide-de-camp van den Keyzer zag terachynen, die, den dapperen officier genaderd zynde, niet te buy ten. Wal de francmaeor.nery hy de temggaef van den jongen Coeu bedoelt, is een kind aen de 11. Kerk, eene ziel aen God te onttrekken, en de Kerk, die de koslbaeibeyd van eene ziel waerdeei t levert niet, uyl achting voor zoo genoemde moderne princiepen, die ziel aen bet ongeluk over. De Kerk heeft zoo zeer voor hel zedelyk en eeuwig geluk barer onderdanen te zor gen dan zy dit voor hun lydclyk geluk moet doen. Dit zegde den H. Vader aen M. de Sartiges, vvaerop M. de Sartiges niemendal antwoordde. Het was ook het beste wat hy doen kon. CORRESPONDENTIE. Eerw. heer P. F. tc Colcsburg-Hardin Co. Ky U. S. uwe achtbare ouders hebben my verzocht u tc zeggen dat zy u den Zaterdag 24 lest, dus juyst over acht dagen geschreven hebben. Den zeer Eerw. P. Isacq, oud-prefekt en rector van hel kollegie van 0. L. Vrouw, te Antwerpen, is benoemd tot rector van hel kollegie der Societeyl Jesu, te Aelst, in vervanging van den zeer Eerw. P. V. Berckmans. pen zeer Eerw. Pater Isacq heeft nog dry broeders priesters den eenen is superior in 't kollegie van Oos tende den tweeden is besluerder van hel engelsch klooster te Brugge den derden is onderpastor in eene parochie van West Vlaenderen. Den Eerw. Pater Plateau, die sedert lange jaren deel maekte van de residentie der EE. PP. Jesuilen te Bruggo, en die in schier al dc parochiën dier omstreken en geheel het bisdom door, dikvvils gepredikt heeft met veel vrucht en onvermoeybaren iever, is lot aelmoese- nier benoemd van de centrale gevangenis voor vrouw lieden te Namen. M. Buys, proost te Puyvelde (Belcele), is pastor benoemd te Doorse'.aer (Exaerde), en word te Puyvelde vervangen door M. Coorman, surveillant in het Kleyn Seminarie te St-Nikolaes. Zaterdag namiddag verkondigde het geluyd der klokken van do kathedrale, en van de andere kerken te Brugge, dat Z. II. Mgr. Faict, in het consistorie donder dag door deo Paus te Roomen gehouden, tot bisschop van Brugge was benoemd. Deze lyding om 8 uren des morgends met den lelegraf toegekomen, was in eenen oogen blik dooi geheel de stad bekend, en wierd met eene levendige voldoening onlliaeld. Met den middag wierd liet nationael vacndel op den toren der kathedrael opgehyscht, en des namiddags zag men insgelyks in vele straten de nationale kleuren aen de huyzen wapperen. - Het kapittel der hoofdkerk, benevens de andere gees- telykheyd van stad en voorname ingezetenen -zyn den nieuwbenoemden bisschop over zyne verheffing tot den stoel van Brugge gaen gelukvvenschcn. Mgr. Joannes-Josephus Faict is geboren te Leffinge, in 1813 hy heeft dus den ouderdom van 51 jaren bereykt. Hy heeft vroeger de bedieningen van professor in 't seminarie van Brugge vervuld, en later degene van oversten in het kleyn-seminario van Iiousselaere. In 1856 benoemde Mgr. Malou hem tol bel ambt van vikaris-generael des bisdoms. De wyding van Mgr. F tiet, als bisschop van Brugge, zal dynsdag 18 October, te Brugge in do calhcdrale kerk plaets hebben, en zyne plegtigo intrede des ander daags 19. Een vyftienlal bisschoppen zyn voor den dag der wyding genoodigd. Den 24 september is eene 7 ^jarige vrouw, de weduwe B. Van den Brempt, begraven geworden onder het instorten van eeneu muer harer wooning, te Eron- degem. Toen men haer van onder het puyn haelde, was zy hare twee beenen gebroken. Zy is welbaest aen de gevolgcu haers ongeluks bezweken. Men schryfl uyt Dendermonde De dry leerlingen van ons kollegie, MM. C. Peelers, H. Van de Wiele en E. Van Oudenhove, die zich voor den jury van Gend- Bruggc hadden aengeboden, hebben hun exaem op eene zeer voldoende wyze afgelegd. Eenen dezer dry leer lingen wierd door den voorzitter van den jury, in dé tegenwoordigheyd van een talryk publiek geluk ge wen scht om zyne uytmuntende antwoorden op de vragen der wiskunde. Dezen had hol grootste getal punten bekomen van al degenen die zich voor den jury hebben aengeboden. IUCI1TREYS VAN DEN GEANT. Den monster-luchtbal van Nadai, is maendag te Brussel om 5 3/4 ure, gelukkig opgestegen. Hy beeft zich majestueus in de hoogte verheven, onder het ge juyeh cener ontzaggelyke volksmenigte. Ziet bier de namen der tien reyzigers, die medegevaren zyn de hoeren Nadar, Camil d'Artois, vaert kapitevn, en twee helpers, kapiteyn Sterkx, den luytenant Frédéric, de' Role, burgerlyken ingenieur, Georges Barral, Yves Guyot en Nizet Corvilam. Den luchtbal riglte zich zuydwaerts. De lotgevallen die den Geaut op zyne laetste reys van lange luchtvaert zyn ten deel gevallen, konden niet nalaten, eene ontelbare volksmenigte uyt al de gedeel ten des lands en zelfs uyt den vremden uyt te lokken om maendag te Brussel zyne luchtsteyging'by te woonen. Dit was ook alzoo want van alle de rigtingen waren er oneyndig veel meer reyzigers bygeslroomd, om den kapiteyn Nadar te zien opgaen, dan wel de vorige dagen om de Septemberfeesten by te woonen. Onophoudelyk kwamen er treynen te Brussel aengcsloomd, allen ge lrokken door twee stoomtuygen, die spyts hunne dub bele kracht, kuchten onder den last die hun achterna sleep. Ten 12 uren wierd den luchtbal aengebragt met het huys op de plaets der oude Schaerbeeksche poort. Spoedig waren al de omliggende straten door eene samengepakte menigte bezet, en men schal hel getal der aanwezigen op nagenoeg 5J!,00f» mannen. Den hem zegde Den admirael, wiens bevelen gy overtreden hebt, met ai,leen de vyandelyke fregat aen té vallen, stelt u in arresteen dof geknor van misnoeging, bejegende deze woorden maer Z. M. den Keyzer, ging den aide- de camp met luydere stem voort, geluyge van uw schoon gedrag, heeft my bevolen u te berigten dat by u lot fiegats- kapiteyn vervoorderd en tot ridder van hel Legioen van Eer benoemd heeft. Zie hierheer kapiteynhet kruys het welk Z. M. my gelast heefl u uyt hoogst deszelfs naem ie over handigen. Op deze woorden hoorde men de geroepen van Leve den KeyzerLeve den dapperen kapiteyn met eene verdubbeling van opgetogendheyd weergalmen. In dien oogenblik wierp eenen man, blootshoofd en de oogen met tranen overgoten, zich op de hand van den nieuwen ridder, met eene diep ontroerde stem uyt- roepende lk heb u miskend, ik heb u beledigd, oh mynen dapperen wapenbroeder vergeef hel mv lk heb niets te vergeven, antwoordde den krygsheld, door dezen slap diep aengcdaen, ik houd my gelukkig uwe achting bekomen te hebben, gelyk ik hoop eens uwe vriendschap te konnen verwerven. Het is hier uwe plaets, voegde hy er by, op zyn hert wyzende, en de twee officiereu, nog zoo kort te voren vyanden, vielen in elkanders aumen Eeuen dier twee mannen, den genen die de dapper- lieyd tot de onverzaegdheyd kwam te brengen, was den zelfden luytenant, die den vorigen dag geweygerd had een tweegevecht aen te gaen, en den anderen, dengenen die zich opcnbaerlyk kwam vernederen, was den ver melen vaendrig, wasik. volkslroom stond van aen de Place Royale lol tegen de Sint-Maria-Kerk te Schaerbeeek, en op den boulevard van den Allóe-Verte lot aen het Observatorium. In den dtcrenluyn, was men ingelaten mits 5 fr per persoon. Er zat volk op al de balkons, daken, schouwen en op al de torens waer men de plaets der opslyging zien kon. De opvulling van den Géant begint. Nemen wy de gelegenheyd vvaer om in dc lusschenriiymle dit kolos snol gevaorte acn onze lezers te doen kennen Den Géant vei beeld met zyn getuvg in bet kleyn eene peer waoraeu eenen leerling hangt. Zie hier welke de proportion van dit peerken 'zvn Den Géant bevat 60«'0 meiers kubieke gaz in zyne grootste breedte beeft hy oenen omtrek van 90 meters, by is gemaekt uyl 20,000 meiers witte zyde, en heeft eene kleur van blonden havanasuvker, op twee dry plaetsen ziel men groote witte plekken er op. Deze errinnereu de plaetsen, waer den Géant op zyne laetste reys gekwetst wierd. Het huys dat onder den ballon hangt kunnen wy niet beter vergelykcn dan aen eenen waggon van den yzeren weg, het heeft eene deur en verscheydene kleyne vensters. Het is verdeeld in verscheydene kamerkens, eenen trap leyd naer het dak of plalforme 't welk omringd is door eene balustrade. Aon die balustrade komen zich al do koorden verbinden, die boven het verzekeringsnet uyt- maken. Het alies is op zulke wyze ingerigt dat men op den balkon staende er onmogelyk afvallen kan. Wy leg gen de uytleggingen ter zyde van al wal de reyzigers, die 10 in getal waren, medenemen, enkel zullen wy melden, dal zy eene menigte duyven hebben meege voerd, welke zy van tyd tol lyd zullen aflaten, om ty- dingen te brengen a .n de wereld, die er met belang stelling op wacht. Dc operatiën der opzwelling ten 12 uren begonnen, hebber, geduerd tot 5 uren. Ten 4 1/2 ure is men begonnen eene menigte kleyne balonnekens op te laten, óm de rigting te kennen die den Géant zou volgen, alsook om dc kolossale vormen van den reus nog meor te doen uytschynen. Ten 5 1/2 ure wierd het publiek zeer ongeduldig, de opslyging moest ten 4 uren gebeuren, en men bedenke dat er misschien 300,000 mannen sinds. 12 uren rond de plaets der opslyging zich verdrongen. Eyndelyk begon men toch ballast te leggen. Den. luchtbal wierd van de plaets verschoven, men hing er 't huys aen en liet den ballon eenige voelen naer omhoog. Nadar klom in bet geluyg by beval al zyne medegezellen zich op de ban ken der platteforme te rangschikken. Eene onbcschryfelyke stilte heerschte op dien stond, het pieglig oogenblik naderde. Het drykleurig vaendel wierd op het uyteynde van het huys op'gesteken. Kapi teyn Nadar beval zyne medegezellen de stilte aen, den zeiven oogenblik nam hy zynen hoed af, groette de koninglyke familie die zynen optogt in een pavilloen by- woonde, gaf hel uyterste bevel acn de 40 soldaten die de koorden vasthieldenlaet allen los, klouk het. Dc gespannen koorden vielen en kapiteyn Nadar en zyne gezellen met hunne hoeden zwaeyende verlieten mei Géant de aerde, onder 't gejuyeh vap een half mil- liocn menschen. Boven de hoogte van den Planten Tuyn gekomen, ontrolden de luchtreyzigers verscheydene wimpels der belgische en fransche kleuren, ei; trókken door eenen zaehten noord-oosten wind voorlgesluerd het luchruym in. Nu was het de beurt der verrekykers. Men zond de reyzigers die de stemmen der nerde niet meer hooren konden, een sympatiesch hoezee ten hoogc, en een half uer later was den kolossalen reus, die de rigting van Vrankryk nam, met zyne bemanning uyt hel oog der aerdbewooners verdwenen Eene dépêche, dynsdag ten 7 uren s'morgens te Brussel toegekomen, meld het volgende Nadar is gelukkig heneden gekomen, om 10 uren des avonds, by eenen oostenwind voor de zee, naby Yperen. HOE DEN LUCHTBAL VAN NADAR IS NEÊRGEKOMEN. Maendag avond is den luchtbol Nadar, ten 10 uren. neêrgekomcn te St-Juliacn, een gehucht tusschen Lan- gemerk en Yperen. Den zoon van den landbouwer Louwagie, woonende omtrent het gehucht, was V3n Langemerk-kermis gekomen en had zich aen tafel gezet om te avondmalen, wanneer hy een gerucht van nien- sehenslemmen hoorde. Hy stond op en wijde aen de deur zien, welke lieden het waren die voorby het hof gingen, doch op het zeggen der boerin dat het kermis gasten waren, bleef hy in buys. Echter wierd dit gerucht van mensehcnslemmen hei baeld, en nu eerst dacht de boerin dat er iets byzonders gaende moest zyn. Op 't voorstel van de moeder, trok den zoon dus voorzichtig de deur open, en betgeen hem eerst in de oogen viel, wasden luchtbal van Nadar, die op eenige stappen voor hem en op eené hoogte van een dertigtal meters in de lucht zweefde. Er wierd hem dan va'n in den luchtbal toegeroepen of zy zich op eenen effenen grond bevonden, en op het bevestigend ant woord, trok den luchtbal de hofstede van Louwagie over, en liet onmiddellyk eenen anker los. Den luchtbol dreef nog vyf minuten, vooraleer den anker aen eenen boom vastgeraektc. Stil gehouden, wierden een aental reopen uvt den luchtbal geworpen, terwyl ondertus- schen eenige persoonen op hel zigt ervan waren toe gesneld. Er wierd nu aen die persoonen verzocht, de reepen te willen vastgrypen en den luchtbal naer zich ie trek ken, maer niemand durfde, uyt vrees dat denzelven bun op 'i hoofd mogtc vallen, en hun onder zyn gevvigt ver pletteren. Er stond dus den heer Nadar niets anders over te doen, dan nog eenige ankers te werpen, die de aenwezige persoonen acn den eenen en anderen boom vastmnekten. Alzoo kwam den Juchtbal ten gronde en dc luchtreyzigers stapten er uyt. Het eerst wat zy deden, na gevraegd tc hebben a 1 vvaer zy zich bevonden, was een aental duyven te laten opvliegen daerna zegden zy hoe ze door eenen tegenstrydigen wind naer zee waren gedreven geweest, en boe zy verheugd waren in tyds Ie hebben kunnen neerkomen. Zy namen ook eenige verversching, en eenen der aenwezige per- In den avondstond van dier. geheugensweerdigen dag hernam den kapiteyn, naer eenen oogenblik slilzwygen, wandelde den aspirant met een gelael waer op de'blyd- schap uvtscheen in bet zelve café-huys, alwaer hy vier entwintig uren te voren, zoo edclmoediglyk de faem en de eer van den luytenant verdedigd had, met Iuvder stem uytroepënde Eh wel, heeren, had ik het niet ge- zeyd dat er by de zecmagt gcene lafhertigen waren En dit mael zag men de officieren van hel land-leger niet meer met een gebaer yan ongeloofbaerheyd grimlagchen. Eenige dagen daerna, hernam den kapiteyn, zegde mynen vriend my, toen hy my zyne oude moeder, zyne vrouw en zyr.e zes kinderen voorstelde gy zult met my bekennen dat men, alswanneer men zulk een huys- gezin heeft en men er den eem'gsten steun van is, het besluyl niet nemen kan van zyn leven in gevaer te stellen, dan alleen voor het belang en voor den roem van ons duerbaer vaderland. Hy leeft met meer den dapperen der dapperen, ging den goeden kapiteyn voort, eene traen afvagendc "ne vens myne zyde doodelyk gekwetst, ben ik bedekt ge weest met zyn bloed, met dit edelmoedig bloed, bet welk ik voortyds had willen vergieten, en heb ik zynen laetslen snik ontvangen. Wanhopig van veroordeeld te wezen om hem te overleven, zwoor ik zyne dood le vreken, en ik heb mynen eed getrouw geweest. De zeeën der Indiën zouden het aental konnen zeggen der vyanden, die ik ter zyner nagedachtenis geslagtofferd hebt. Zyne weduwe is myne zuster en zvne weezen zyn myne kinderen geworden ik heb myn ongelyk soonen geleydde alsdan dry der heeren luehtreyzigera naer Langemark, alwaer ze een rytuyg namen en dade- lyk naer Yperen reden. De andere zeven mannen blevod in den luchtbal vernachten, welken grooter is dan een huys, en 's andereudaegs voormiddag maekte men loe- bcrcydsclcn om dien naer Brussel tc vervoeren. Zaterdag namiddag hadden te Brussel do poerden- koersen of liever de halsbrekeryën plaets. Er gaen wey- nige poerden-koersen voorby, of er gebeuren ongeluk ken dal was zaterdag wéér bot geval. Zekeren Riddeil is met zyn peent bals over kop in eenen diepen gracht gevallen. Den rnyler was sterk gekneusd, maer hel pcerd was den ruggegrael gebroken en moest ter plaets worden algemaekt. In den zelfden koers beeft den jockey Quinlon, zit-l lende op bet peeid Vidame, toebehoorende aen den markies de Langie, by bel springen over de rivier,; eenen zoo zwaren slag ondervonden, dat zyn sleutel been gebroken was cn men voor zyn leven vreest. En zeggen dat liet gouvernement eene zware subsidie} voor die halsbrekeryën toeslaet, onder voorwendsel! van het peerdenras le verbeteren, maer eygenlyk ge zegd tot aanmoediging van een woest, ouzedelyk ver- inack. Men maekl aldus bet volk allengs aen bloedige! looncelon gewoon slechts nog eeneu slap scheyd ons' van de stierengevechten cn van de vvorstelaers 'in bet forum. - Een acnlioudingsmnndaet is uytgevaerdigd ge-! worden tegen den policie-kommissaris van eeue deM gemeenten uyt de omstreken van Brussel, beschuldigd van talryke dieftrn in het uytoefenen zyner bediening. Men verzekert dal dien amblemier den 30 july laelst op heeter dacd is betrapt geworden, terwyl hy bezig was bel geld uyt de scbuyflade van den toog van eenen kruydenier dier gemeente te nemen, dat by op staenden voet zou aengebouden zyn geweest, door den schep -n, met den policiedienst gelast, die hem zou gevat hebben I nog met de hand in den geldzak, indien den burge meester niet was lusschengekoinen, die van zyn gezag gebruyk maekte om le trachten de zaek iD hel gebevm te houden. Men voegt er nog andere byzomlerhcdcn by; zoo ernstig, zegt de Jndépendanccdat wy ons onthouden deze hier mede te deelen. Den amblenaer, tegen welken zulke erge beschuldi- gfngen wierden ingebragl, heeft al den lyd gehad de vlugt le nemen, dank aen de traeglieyd, die men beeft aen den dag gelegd om er de reglerlyko overbeyd metle bekend te maken. Wy vernemen dat, door de kommissie dei bospicen opzeg is gedaen geworden aen de Broeders van Liefde uyt het Kuldersgesticht te Gend en dat van 1 november toekomende, het bestuer van dit gesticht in wereldlyke liberhaters handen zal overgaen. Den gennemden Jan Vereecken was te Gend bezi« met noten te klippelen, wanneer de vork, welke hy ten dien eyndo gebruykte hem uyt de hand viel, en op L hoofd stortte van zyn zyn knaepje, dat t8 maendefl telt, en onder den boom speelde. De wonde van het kind was zoo erg, dat bel na verloop van 2 uren vreed lydcn, bezweek. Donderdag morgend kwam den genaemden Bern. Verstracten, werkman te Eecloo met eenen kruywagen van dc merkt gereden. Den kruywagen was geladen met 200 kilos aardappelen, een gewigt wa< ronder den ouden man plooyde. Plotsoliug zag men hem waggelen en ncderzinkou alle zorgen die meu hem toediende, waren vruchteloos hy bezweek zonder nog een enkel woord te kunnen uytbrengen. Apothekersrakd. Eenen geneesheer bad ace zékeren zieken eene verkeerde fiesch geschreven. Des anderdaags komt hy by den lyder en vroegt bens boe by vaert. Uwe medccyn heefi my nog zieker gemaekl Moet ik daermeê continueren Den doktor bedenkt zich eene wyj. Dc vrouw van den zieken komt er tusschen en zegt Continueren als 't u belieft. En vvul anders De flesch heeft geld gekost en zy moet uyt tot den laetslea druppel. Den zieken speelde de gotische flesch binnen en trok naer hel pierenland. Zoo zey my eenen apotheker. En by voegde er by-: Eenen zieken van myne kennis is -thans bezig mël delfde ezclary tc doen. Den zieken is ons klcvn neuter kanbouterlandeken. De verkeerde, vergiftigd'e flesch zyn de forten van Antwerpen. Als wy voortgnen met de flesch leeg te drinken dan zyn we vast en zeker naer do maen. Maer wy zullen nog boven den koop onze duyten kvvyt zyn. 150 JAEli LEVEN VOOR 50,000 FR. BeRICT AEN DE Bankiers. Van alle bankiers bezit ontcgenzeggelvh den baron J. Von Rothschild de fraeyste kollectie auto- grnphen van geldaenvrngers. llv ontvangt dagelyks ver zoeken om geld in allerley vormen, maer al de brieven te samen, welke den baron ontving, wegen niet op tegen dien, welken hem dezer dagen wierd ter band gestold, en woenn hem een leven van 150 jaren be loofd wierd, tegen 50,000 fr. voor het recept. Den ban kier beeft op dit kostoiyk aenbod bel volgende geant woord Mvnheer Het is my dikwyls gebeurd, dat ik bedrevgd wierd met de dood, wanneer ik geen geld gaf. Gy zyt den eersten die my om geld vrnegt, onder belofte myn leven te verlengen. Uw voorstel is zekerlyk hel beste en het meest menschelyk maer mynen godsdienst leert my, dat wy allen in Gods hand zyn, en ik wil niets doen o'm my aen zyne besluylen le onttrekken. Myne weygering sluyt overigens geenerley twyfehng in aen uwe uytviu- ding, waervan gy, n3cr ik hoop, niet zult nalaten voor u zeiven gebruyk le maken. Het bolreurende dat ik geen gebruyk van uwen voorslag kan maken, wenseh ik u hertelyk geluk met de I5u jaren, die gy geroepen zyt op deze aerde tc leven. Ontvang, enz., jegens eenen echtgenoot, jegens eenen vader, door eene bestendige vriendschap, door tone onbepaclde opoffering geboet, en desniettemin verblyit er hier (dit zeggende, legde hy de hand op het hert)'een smertclyk leedwezen, cn ik gevoel dat het zoo lang als myn levou zal duren. Ach jonge vriondrn, voegde hy daer by, indien gy wist hoe vreed die nentygingen zyn, welke men verpligt is zich zelve loc le brengen Heer L...., en heer B...., hernam den eerbiedweerdi- gen man, zich tot twee zyner toehoorders acnmeldende ik weet dat gy hel voornomen hebt morgen voor eene tamelyk beuzelachtige beweegrede een tweegevecht aen te gaen. Ik kom ti te bewyzen dal de ware dapper- heyd geenszins in het beroep van voorvechter bestaet, want zulk eenen, die, zich op zyne behendigheyd be trouwende, altoos bereyd is uyt te dagen of oene uvt- daging aen te nemen, toont zich dikwerf in een alge meen treffen zwak oflafhertig, terwyl den waerlyk moedigen man zynen arm voor den 'dienst vaD zyn vaderland behoud, en eene grootere deugd bezit 'de. gene van eene ongerymdheydeen noodlottig vooroordeel te konnen trotsceren. Het tweegevecht is eene wandrochtig- lieyd en wanneer men een edelmoedig hert heeft, is den genen der tweevechlers die op hel slrydperk sneuvelt niet altyd het mee3l beklagensweerdig'. Vrienden om helst elkander En de beyde jonge officieren gaven elkaer den kus van vrede, en de verzoening was opregt en volkomen, en het valsch punt van eer kostte, ten minsten dit mael, noch leeedwezen, noch vroeging, noch tranen.

De Denderbode | 1864 | | pagina 2