Ik /.eg niet dat er gecne school van eenig hoege- naeinde slacli was, cn ik gedenk nog de memorie ge lezen le hebben van een lid des Jnsliluets van Vrankryk die, in de hiéroglyphen ol' schriftbeelden van Egypte het afbeeldsel heeft gevonden van een kleyn kind gaende naer school met zyn korfje aen den arm, nu dry of vier duyzend jaren geleden, 't is zoo ik meen, in een werk van den geleerden graef Emmanuel de Rongé, over de monumenten door M. Marielle ontdekt, maer ik loóelien dal dit kind een kind des volks was, want ik weet hoc men alsdan handelde met het volk in Egypte en over gansch de vlakte der bewoonde wereld, 'T is Jesus-t.hrislus, nog eens, die spreKendo tot twaelf mannen van het volk, gezegd hooft GaelOnderwast alle de schepselen. Daer door heeft hy het algemeen onderwys geslicht, en sedert achttien eeuwen, hebbeu wy niet opgchouden daer aen le werken. Lnel toe dat ik het u zegge, Mynheeren, gy hebt noovt de bondigheyd, de kracht, de ongelooflyko magt dier twee woorden bemerktJ e, Docrle. Gael, pact, gaet allyd voort de aerde is groot ondervvyst overal, ondorvv'yst allen, allyd gy moet gacn tot hel eynde toe. Ite, Docde Mynheeren, gy zyt hier eene groote vergadering. Welnu die oerbiedweerdige Bisschoppen, dien woer den Kardinacl, zyn daer maer, en ik zelf ben hier maer op deze plants, uyl kracht van dit woord Ite, Docrle. 'T is dit woord dat maglig cn gehoorzaemd, de eeuwen doorgetrokken heeft, in de herten den moed ontste kende om alles tc trotseren ten eynde hetzelve te vol brengen. 'T is door zyne kracht dat er zicli allyd hier op deze aerde menigte mannen bevonden hebben vol gwotih-m"voni, gretig om hul te aonhoorun, en nooyt verzadigd 'T is dit woom dat, in alie do kcr- ken, van hel eon eynde der aerde tot het andere, vol- bragt word telkens dat tien necterigsten dorpspriester zynen predikstoel beklimt en dal hy daer, ware veld- Chrysostomus, gelyk men gezegd heeft, hel Evangelie uytlcgt cn den catechismus doet. (Toejuychingcn). T is door de kracht van dit woord dat, van de eerste tyden af, wy tegen de verslaving en de verdierlykheyd der geesten den oorlog hebben gevoerd, gelyk wy de verslaving en de verdierlykheyd der lichamen bevoch ten hebben Uewel, de kwestie is allyd dezelfde heden nog willen wy dat hel kleynsle kind zyne ziel tot de hoogste kwestiën verhcfTe, en dat de vermogens van zynen geest zich door de oefeningen ontwikkelen. Onze kerken zyn en hebben allyd geweest kostelooze, publieke en volksscholen van wysbegeerte, zedcleer, godsdienst, werkend levend. Dezen morgend, zocht ik eenige sporen van alles wat er gedaen is geweest door de Kerk voor het volkson- derwys, en ik was zelve verwonderd, hoewel ik nopens dit punt geene verwondering moest hebben. Van de eerste eeuwen af, van de eerste conciliën, vroegen de Bisschoppen aer. de priesters dal zy zelve het onderwys zouden geven aen de kleyne kinderen. Niemand, buylên ons, had noch hel gedacht noch de magt gehad van ondervvyzers te vormen wy de eerste en de eenigste hebben ervan het geheym veropenbaerd en het voor beeld aen de wereld gegeven. In de VIlIe eeuw reeds, was er le Orleans eenen Bis schop (laet my toe zynen naem te noemen mei eenen byzonderen eerbied en hoogmoed). Hv heette Theodulfe en schreef bevelhrieven over de lagere scholen. Ik hael er deze zoo slipte en vaderlvke woorden uyt op. Dal de priesters scholen hebben, niet alleenlyk in de dorpen, maer ook in de gehuchten, en alwie be- geert hun zyne kleyne kinderen toe te vertrouwen om hun de letters te leeren, dat zy niet vvcygeren dezelve le aenveerden en te onderwyzen (I). llincmar, den vermaerden aertsbisschop van Reims inde IXe eeuw, gebood aen de buyleu-dekens dalzy door gansch het bisdom moesten inlichtingen nemen of iederen paslor eeiie school had en eenen wercldlvken persoon bckwaem om de letters te Jeeren aen de kinde ren der parochie. In dezelfde eeuw gebood ook eenen aertsbisschop van Tours, Herald, aen. zyne pastors dat zy allo hunne poogingen zouden aenwenden om scholen tc slichten VI scholas presbyteri pro posse habeant. En nog lange voor hem, eenen zynor voorzaten, Gre gorys van Tours, herhaelt dat 'eenen bisschop van Lisieux eenen geleerden persoon van de slaverny vry- kocht en alle de kinderen der stad opnam om ze hem toe te vertrouwen opdat hy ze zou onderwyzen (2). Ik heb gezegd dat, van de eerste Conciliën, van de eerste tyden af, van zoohaest wy maer iets gekunnen hebben, wv overal scholen hebben gesticht Dat de bisschoppen, zegt een Concilie der Galliën in 747 gehouden, hun beste doen op dat den yver tot de studie en het lezen zonder ophouden én door menigvuldige stemmen verspreyd worde, voor hel goed der zielen en de eer des eeuwigen Konings (3). Hetgeen do geeslelykhcyd deed in Galliën, deed zy ook in Engeland, in Duytschland, in llaliën, door gansch Europa. Dat de priesters, zegt een Concilie van Engeland, het tweede Concilie van Vaison, dal de priesters die aen het hoofd der parochiën slaen, in hun buys zoo veel jonge scholieren nemen als zy zullen kénnen, dal zy als goede vaders hunne geesten voeden. (4). En den eerbiedweerden Beda vorhaett dat eenen koning van Engeland, in Galliën gedoopt, in zyn land met behulp der Bisschoppen scholen inrigtle voor de kinderen, gelyk aen degene wolke hy in Galliën gezien had (o). In Duytschland ziet men den heyligen Bonifaeius, den apostel van dit groot land, er kloosters stichten en aen de religieusen gebieden zich aen het onderwys der kinderen toe te wyden, ten zelfden lyde dal'zy het wooid Gods predikten (6). Later, in de XIIe eeuw, zetle eene algemeene Kerk vergadering van Latranen die sehoone overlevering voort in de volgende woorden Opdat de armen, die geene hulp van hunne ouders kunnen ontvangen, daerom niet beroofd worden van het voordeel van le kunnen lezen en onderwezen le worden, dal er allyd in iedere kathedrale kerk eenen moester zv die de leken der Kerk en do arme school- kinderen ohderwyze. (7). En ziet daer wa.erom, van de IV eeuw af, den to vligen Ghrysoslomus verklaerde dal de Kerk, voor de zorgen wélke zv geeft aen het onderwys dor geosten; verdiende genoemd té worden eene r egt bank, eene school van ge neeskunde eu wijsbegeerte, een leeraèrgcsloelte duergesteld om de zielen te onderwyzen, een gymnasium waer zich de wagens bevinden die ze naer den hemel voeren. Ik wil die aci.balmgen niet langer trekken doch gy •zult my nog wel toelaten, Mynheeren, u eenen anderen myner voorzaten te noemen, den doorlucluigeii kardi nacl deCoislin, groot-aelmoeseiiier van Vrankryk, onder Lodewyk XIV. Hy had in do parochiën des bisdoms van Orleans twee honderd scholen geslicht, welke hy op zyne koston onderhield. En Saint-Simon verhaelt ons dat Lodewyk XIV, die hem zeer" lief had, gewild heb bende dat by dikwylder ten hove verbleef, den kardinael, het is Saint Simon die spreekt, volstrekt weygerde, daer hy zich niet wildo blootstellen aen het "evaer van eenen zpo kostbaren oogst, zulke nuttige scholen te zien ten onderen gaun. Deze uytslagcn, Mynheeren, hebben, gelyk gy ziet, alle de poogingen der bedendaegschc liberalen heel verre voorafgegaen. De liberalen ik bedrieg my, Mynheeren; voor (1) Cap. Tlieodulphi, Anral. Episc. (2) 111si lib. VIII, C. xxxi. (3) Ex Concilio Vasensi. (4) Ex Concilio Clovcshoviensi. (5) Beda, bopk III, hoofdst XVIII. (6) Epizt. 17. 7) Ex Concilio Lateranensi, 1179. my is dit eenen naem dien ik hun nooyt bob willen geven. (I^ange loejuyehingen.) Mynheeren, ware hol my toegelaten hier een levendig spyl uyl le drukken, ik zou zeggen dat het allyd heb beweend van, in de groote worstelingen tusseben u en uwe tegenstrevers, u deze laetslen met eenen naem te zien en te hooren vcreeren welken zy niet verdienen, welken zy nooyt zullen verdienen, welken zv volstrekt onweerdig zyn Hen liberalen noemen, die mannen welke te Brussel gelyk te Lissabon, in do straten de Zusters van Liefdo beledigen, T is do regtzinnighcyd der frausche tael geweld aendoen. Nieuwe loejuyehingen.) Hun dien naem geven, welken in Bossueten in Fénélon eenen zoo edelen zin heeft, dien naein, welken maer gemaekt is om do edelmoedige geesten aen te duydcn, 'I is waerlyk al le gcmakkelyk in den strik vallen dien men ons spant. Neen, ik zal nooyt zulk eenen naem^ën zulke soort van mannen geven. Bravo bravo!) Wat my betreft, ik heb allyd acn zulke vervoeringen wederstaen... By voorbeeld, in Vrankryk, Mynheeren, in de XVIIIe eeuw, heeft men niet de zonderlinge fout begaen van den naem van wysgeeren le laten nemen door mannen gelyk Helvétius, Lamettrie, den baron d'Holbach en de anderen Zeker, ik heb allyd veel do hoogachting heieden voor de ware, do gorde, de groote wysbegeerte, om er oovt te hebben kunnen in bewilligen haren naem aldus te onteëren Zoo ook, Mynheeren, welkdanig ook de achting zy welke ik inv altyd heb opgelegd in de redetwisten over de geloofspunten met de protestanten, nooyt heb ik er kiinnm in toestemmen hun den naem van gereformeerden le geven, lk noem hun lutheranen, kalvinislen, anglikanen, en ik dek niet do oneyndige versehiliendheyd hunner duyzende seclen ouder do nominale en leugenachtige ecnilicyd van het woord Hervorming. (Toejuychingcn.) Gy juycht toe. Mynheeren, en gy hebt gelyk 't is het gezond verstand en de regtzinnighcyd dezer Vergadering die met my tegen dergelyke verrassingen protesteren. {Bravo! bravo!) Zeggen wy het hoog en luydo by u zyn er geene ware liberalen dan de ware Calholyken. F.n er zyn geene ware liberalen, in alle de denkwyzen, dan degene die aen hunne tegenstrevers de roglvcerdigheyd en de geregtigheyd niet vveygereu v\clke zy vragen voor hun zelve. (Toejuychingcn) Eenen uwer doorluchligsie landgenoten, Mynheeren, den graef Felix de Mérode, wiens naem ik gelukkig ben hier te mogen uytspreken, zegde rry eens, sprekende van die manner.: Ik noem ze nooyt anders dan lij^rhaters. En hy deed wel. Ik hoor eenen mvner aenhoorders hier omtrent my zeggen Den naem, 'l is de zaek. 'T is waer. de gezonde rede zegt het... Neen, geloof niet dal, in de menschelvko redelwislingen, de namen die men aen zyne tegenstre vers geeft onverschillig zyn. Dikwils is er niet meer noodig om alles te beslissen..... Hoeveel eerlyke lieden die op de grens dwalen tusschen u en uwe tegenstre vers, die noodig hebben ingelicht le worden, en welke die woorden van u afwyderen cn hun zenden in eene legerplaels die niet gemaekt is voor hun Voor my, Mynheeren, laet my eenen wenseh vormen lladde ik de eer tot de natie le behooren die op dit oogenblik aen de Calholyke Kerk vier duyzend herten levert gelyk degene die ik hier zie, ik zoude vragen dal een uwer eerste besluyten zoude wezen van, le rekenen van dezen dag, in uwe schriften, in uwe gesprekken, op hel spreekgestoelte, in de drukpers, zelve, door uwe zonderlinge, gedienstigheyd, de sterkte uwer tegenstre vers niet moer uyt te maken, en dal men hun niet meer zoude liberalen noemen, maer liberhalers, gelyk er vrou wen zyn die men maralers noemt, omdat men ze i:iel zoude kunnen moeders noemen (Langdurige loejuy ehingen Ik keer töt hel vrnegstuk terug en som het op Gy hebt Theodulfe, de Bisschoppen in de Conciliën van Galliën van Engeland, van Italiün en van Latranen gehoord, en voor hun den grootcn Chrysoslomus allen om het meest besluyten, stichten, vermenigvuldigen de scholen voor het volk, en bedekken er mede den grond van Europa en der Calholyke wereld. En dat men niet zegge dal, in die scholen, men allrenlyk den godsdienst onderwees, Theodulfe, llinc mar en anderen, spreken opzellelyk van dc Letterkunde. Wy hebben nog de reglementen der kleyne scholen van Parys. in dc XIVe eeuw, en het program is nagenoeg het program van hedendaegs. Trekken wy tien eeuwen door. Dank aen het zooge zegde licht der philosofische goddeloosheyd, komen wy tol eenen anderen vooruytgang In de XVlfp ueuw eenen grooten geletterden, Voltaire en zyne onnavolgbare vrienden hebben ons dit wel willen drukken in zyne al gemeene correspondentie Voltaire schryft tegen het onderwys des volks en dergenen welke hy onwetende schooyers noemde (1). Op hetzelfde lydstip, ten lyde dal Voltaire die woorden schreef, welke zyne vrienden heden zoo wal in ver- legenheyd stellen, stichtte eenen armen priester van Reims, den eervv. Lasalle, een Order van onderwyzers voor de kinderen der werklieden en des'volks, en eenen heyligen Paus, Benedielus XIII, zegende dit Order, en in zviic bulle van goedkeuring, in 1724, schreef hy deze merkweerdige woordèn lgnorantia, omnium origo ma- lorum, pmserlim in eis qui fabrili opcrce, dcdili sunt. Luysteri, Mynheeren, gy die eene zoo bloeyende nyver- heyd en landbouwkunde bezitDe onwetendhe'yd is t< de bron van alle kwaed, voornamelyk onder degenen die aen het handwerk zyn overgeleverd. Ik wil hier alleenlyk in toenadering brengen de be- zorgdhoyd van Benedielus XIII met de versmadingen van Voltaire, de demokratie van den Paus met de aristókratie van den wysgeer Levendige loejuyehingen lil de XlXe eeuw, hebben er twee broeders geleefd, Lamenais geheeten Den eenen heeft veel gerucht gemaekt, zonder opvolgers na le laten... Vreest niet, Mynheeren ik zal er niet meer van zeggen '1 is eenen tiaem door den bliksem geslagen. Den anderen heelt scholen geslicht, daer waer de vu rigste mannen van den vooruyigniig er niet aen gedacht hadden .- in Gabon, in Sencgael, te Bourbon, le Cayenne, te midden van arme volkeren, gisteren slaven, en, God dank, heden vrygemaekt Als or heden iets de gehecle wereld door gekend is, '1 is wel den iever en de zelfsopoffering onzer missiona rissen. Gy weet hel, volgens my, liet grootste der calholyke werken in het Werk der voortplanting van het geloof. Howel, in alle de plaetscn waer den man Gods eene Kerk bouwt, opent hy ook eene school ja, eene school nevens de Kerk. Wy hebben er te Zanzibar en in de Kaep, te Ceylan en te 'Singapour, te Nankin cn le Siam, in de Noord-Kaep eu onder de Evennachtslyn. Ziedaer feyten welker welsprekendheyd onoverwin- baer is. Als men ons komt zeggen dat wy het onderwys voor het volk niet beminnen, laet zulke onweerdighe- den... vergeef my dit woord, zulke dommigheden voor u niet herhalen... Luydruchlige loejuyehingen). Ik las laest de brioven van den heyligen Frnnciscus- Xaverms, van clion onbegrypelyken man, kleyn van ge stalte, gemaekt van brons en stael maer die tevens hel sterkste en leerderste hert had dat in eenen men- schelyken boezem kan kloppen. Leest die brieven zy zullen uwe zielen van gedaente doen veranderen. Sint Franciseus-Xaverius bevind zich alieen in de ooslerlyke wereld, alleen tcgbn alle de hinderpalen worstelende, (I) Het schynt my noodzakelyk dat er onwetende schooyers zyn. Brief aen M. Damdaville, t april 1766. En in eenen andereu brief acn denzelfdcn, van 19 maerl 1766. Het is noodig dal het volk geleyd worde en geenszins onderwezen het is dit niet weerdig. En in dezelfde korrespondenlie ziet men dat het volk voor Voltaire, het gespuys, het gepeupel was dat maer zyne armen heeft um te leven. en overal, altyd, slicht hy te samen kerken en scholen. Men moet de kinderen leeren lezen, schry ft hy gesta dig. '2' is lioofdsakeiyk En op hel uer dat wy zyn, is gansch de Belgische en frausche jeugd geschaerd onder het vaendel van een werk, dat slechts eene ruytne sohool-kweekery is, onder den naem van Werk dei heylige Kindschheyd 'l welk millioencn inzamelt om schuylplaetsen te openen en er onderwys en opvoeding le geven aen de arme kleyne kinderen aen de dood ontrukt in de straten en op de boorden der rivieren van het Memelsch-Ryk. Ziedaer, Mynheeren, de waerheyd nopens hel lager onderwys Nog eens gezegd, laet ons door onze vyan- den niet foppen, door hun toe te laten zich bedriegelyk onder ons Vaendel le schuylen en hel ons te ontrukken: dit zyn goochelaersslrckcn, listige bedriegeryen die waerlyk ouverdragelyk zyn (Word voortgezel.) Wy lozen in 't Maemsche. Land van Gend De liberhalers van de kommissie der hospiecn hadden aen de Broeders van het Kuldershuys opzeg gedaen voor den t november acnstaende. De Broeders hebben nenslonds het geslicht verlaten. Wdl mou weten hoe (Je liberhalers er in voorzien hebben Den nieuwen bcstuerder van hel Kuldershuys is, zegt men. eenen gewezen gendarm. Vier agenten van politie dienen er tot onderwyzers. Er dc pompiers koken er de soepe. Dat is krachtdadig, cn surlout militair. Men gaet nu de hulders met de bajonnet, den sabel en de spuyl opleeren. Nieuw stelsel van onderwys. Mgr. Ltidovieus-Josephus Delebecque, huysprelaet van Zyne lleyligheyd den Paus, assistent-bisschop by den Pauselyken troon, raedgever der H. Congregatie der Bisschoppen en der Regulieren, officier der Leo poldsorde, was by dc 66 jaren oud. Den eerweerden prelaet, was geboren te Waesten, in West-Vlaenderen, den 7 december 1798 by was den XXIcn Bisschop van Gcnd, benoemd door Z. H. Gregorius XVI, den 13 sep tember 1838. Hy wierd den 4 november daeropvolgende gewyd. Zyn werkzaem en vruehlbaer prelaelschap heeft dus nahy de 26 jaren geduerd. BEGRAFENIS DEB STOFFELYKE OVERBLYF- SELS VAN MGR. DELEBECQUE. Donderdag morgend om 10 uren heeft do plegligheyd der UylvaerL en begravenis van Monseigneur Delebec que, Bisschop van Gend, plaets gehad, onder den toe loop van eene onlzaggelykc menigte volks. Om 10 uren juyst is de geeslelykhcyd, processiegewyze, uyt de Hoofdkerk gekomen en heeft zich naer hel bisschops- paleys begeven om het lyk af te halen. Men bemerkte in den stoet Zyne Emiriencie den kardinael-aerlsbisscbop van Mechelen, Hunne Hoogwcerdigheden de bisschop pen van Namen, Doornyk en Ltiyk Mgr. Faict, den onlangs benoemden bissohop van Brugge, en eenen vremden prelaet, dien men beweert Mgr. Regnicr aerts bisschop van Kameryk te zyn. De doodkist wierd gedragen door vier leerlingen van liet groot Seminariede hoeken van hei baerkleed wierden gehouden, onder andere door twee belgiesche prelaten, den heer Gouverneur van Oost-Vlaenderen, den Burgemeester der stad Gend en eenen opper-officier van ons leger. Den koor der Kathedrale was eenvoudig en le gelyk grootsch versierd. Den hoofdaulaer en den bisschoppe- lyken zetel waren gansch in het zwart behangen, en boven dc plaets waer, tydens le Misse, die gezongen wierd door Mgr. Sterekx, aertsbisschop van Mechelen. hel lyk rustte, was een schoon verhemelte met witte en zwarte kleuren gehangen. Talryke geestelyken en andere geloovigen van vremde plaetsen waren naer de stad gekomen, om eene laelsle hulde le brengen aen den deugdzamen cn geleerden Kerkvoogd, die zoo algemeen betreurd word. De leden der calholyke vcrcenigmgcn van Gend, namelyk van Sl-Vmccnl-ii-Paul, den catholyken Kring, Sl-Josephs- Kring, de H. Kindschheyd, waren ook allen tn den stoet en in de kerk aenwezig. In den omtrek der hoofdkerk, en in de Kalhedrnel zelve, waren door de policie, onder bevel van den heer Laquet, en ondersteund door de linie-troepen onzer bezetting, zeer goede voorzorgen genomen om alle toe vallen en ongelukken le voorkomen ten gevolge van dien onlzaggelyken volksslroom. In de beste orde is den lyksloet naer den hoogkoor gelrokken. Zyne Emincncie Engelbenus Slcrckx, kardinael aerts bisschop van Mechelen, bygeslaen door de wel eer- weerde heeren kanonikken des kapittels van St-Baefs, heeft de pleglige misse gecelebreerd, welke, op ver zoek van den overleden Herder, door de heeren Semi naristen gezongen wierd in gregoriaenschen maelzang met de enkele begeleyding van het orgel. Dien christelyk verheven zang, sedert zoo vele eeu wen reeds hel ware kerk-muziek, welke dc ziel tot God verheft, en de vrome aendacht steeds gevestigd houd op het heylig mis-olfer en den overledenen, heeit inderdaed eenen diepen indruk gemaekt en is ook zuy- ver cn schoon uylgevoerd geworden. Na de heylige Misse, heeft den wel eerweerden heer professor Bracq, eenen der geleerdste kanonikken van het kapittel, de lykrede uytgesproken over wylen Mgr. Ludovicus-Josephus Delebecque, den 2l«n Bisschop van Gend. In eene wel doordachte, eenvoudige doch sierlyke redevoering, in zuvvère vlaemsche tael, heeft den *ge- wvden redenaer eene wel verdiende hulde gebragt aen den zoo diep betreurden Kerkvoogd van het Gendsche diocees, aen zyne evangelische werkznemheyd, aen zyne liefde voor God, de Kerk en den Heyligen Vader, aen zyne teedure bezorgdheyd voor de verbetering van hel lot der armen en lyders, der verdoolde schapen. Hel is inderdaed schier ongelooflyk, welk aenlal ge stichten en genootschappen van onderwys en liefdadig- heyd wylen Mgr. Delebecque, gedurende de 26 jaren van zyn vruehlbaer hoofdbestuer, en ondersteund door edele en godvruchtige weldadige familiën, in Vlaende ren heeft tot stand gebragt, en die gewis de schoonste peerlen zullen zyn aen de kroon, die zyne zoo beminde en vereerde beschermster, de Moedermaegd Maria, in het eeuwige Jerusalem van haren Goddeiyken zoon voor den onversaegden stryder verworven heeft. De woorden van dcu weleerweerden heer kanonik Bracq hebben eenen zeer diepen indruk op de geloovi gen gemaekt, en menige tranen doen rollen zelfs over de wangen der werklieden en der behoefligen, die nu eerst wel gevoelen, dat zy eenen Iiefdcryken Vader verloren hadden. Na de lykrede is het Libera gezongen door de hoog- weerde heeren kardinaels. aertsbisschoppen on bis schoppen, en daerna is het lyk even plegiig overgebragt en bygezet in den Krocht ef de ouderkerk van St-Baefs, oloude begraefplaels van de Gendsche bisschoppen. IETS VAN IN DE JAREN 93. Men leest in eene korrespondenlie uyt Brussel aen liet blad La Voix du Luxembourgdat in eene parochie in 't zuyden van Vrankryk, ei eenen achtbaren priester woont die voorgenomen heeft eene geschiedenis te schrvven van de vervolgingen die de geestelyken onder het schrikbewind van 1793 hebben doorgestaen. Dien priester nu was in de archieven der ge meente gaen zoeken naer «je eene en andere stuk ken welke van dien tvd dagteekenen en die hem misschien van grooten dienst zouden geweest zyn, wanneer hy een pak papieren vind dat er versleten en vuyl uyt ziet. Hy trekt de koord die er rond- gedraeyd was, los, open! hel pak, maer... staet eensklaps van verwondering als puf geslagen Voor zyne voeten rollen een TOlal heylige hostiën, die in het pak uyt een wit pa pier ken vielen. Hewel, men veronderstelt dat in die schrtkke- lyke jaren ievers eenen priester, die des nachts de H. Communie in de hofsteden of in de schuren aen de geloovigen ging dragen, zal aengehoudeu en naer hel schavot geleyd geweest zyn, en dat eenen der kommissarissen der conventie, mind<r goddeloos dan de anderen, dit pakjen met heylige hostiën op dien priester gevond» n hebbende, het zelve in eenen hoop papieren zal gesteken hebben welke in het sekretariaet der gemeente moesten berustende blyven. Die heylige hostiën zyn dus eerst na zeventig jaren verdoken le zyn gebleven, ontdekt geweest, c ri thans met groote plegligheyd uaer de keil ge dragen geworden. TRIOMF TRIOMF! De gendsche Iiberhaters hebhen zulk groot ge rucht gemaekt over hunnen triomf van augusty. Hewel dien triomf hebben zy alleen te danken aen de kloosterlingen. Inderdaed op het verzoek van den Nonnus zyn de kloosterlingen van het distrikt Gend, welke kiezers zyn, naer de stembus niet gegaen om hunne burgerlyke reglen uyt te oefenen. Alzoo hebben de calholyke kandidaten acht-en* twintig stemmen gemist, of het dubbel van de be- trekkelyke meerderheyd die de hberhaters hebben bekomen. En schreeuwt dan zes weken lang De eatholy- hen hebben den godsklop gekregen l en viert dan al triomf M. DE SARTIGES EN DEN PAUS. 7,. II. den Pans heeft toch eyndelyk kennis ge kregen van het nieuw verdrag tusschen Vrankryk en Piemont gesloten. Den franschen ambassadeur, M. de Sarliges, is met die taek gelast geweest. En, melden de roomsche korrespondenten, M de Sar- tiges was er zienJyk van aengedaen toen hy den Paus met den inhoud der Conventie van 15 sep tember bekend maekte. Den Paus integendeel was kalm en niets verraedde in zyne gdaetslrekken eenige bekommernis of vrees. Wanneer nu den ambassadeur aen den door- luclitigen gryzaerd de gehecle zaek had uyteen gedaen, sprak Z. H. deze weynige woorden uyt a Anne llalianersze beleven zulke slechte dagen maer, late de beproeving voorby gaen, en men a zal ze zich naer Roomen zien keeren er hoore» uvtroepen Den Paus, hy alleen heeft ons a nooyt bedrogen Verleden dynsdag heeft men in de Osbroeken alhier hot lyk ontdekt van den genaemden Benedielus Van Older, schoenmaker van beroep. Dezen ongelukkigen die van krankzinnigheyd aengedaen was, was tot op het hemd uvlgekleed en men vond zyne klecderen ue- vens hem liggen. Men vermoed dat hy van koude zal versteven en aldus omgekomen zyn. Den eerweerden heer Van llecke, geboren te Sl-Nikolacs, deken te Hulst, is aldaer vrydag schielyk overleden. Den eerw. heer J. Van Bellingen, professor van hel gesticht St Louis le Lokeren gaet in die hoedanig- heyd over naer het kleyn seminarie te Sl Ntkolaes. Den eerw. heer Hermans vervangt M. Van Bellinger» te Lokeren. Den eerw. heer L. Van Hoecke is benoemd tot ondef> paslor le Eyne. Den eervv. heer Berlrand onderpastor te Beveren, is professor benoemd in het collegie le Eecloo. Den eerw heer A. Van Mecsscho, professor te Loke ren gaet in dezelfde hoedanigheyd naer hel collegie van Geeraerdsbergen. Den eerw. heer Pauwels. vervangt M. Van Meesscbê le Lokeren. Den eerw. heer Braeckman is benoemd als professor in het, pensionnaet te Gyseghem. Den eerw. heer Menschaert, leerling der eatholyke hoogeschool van Leuven, is benoemd als professor der Poësis in het collegie te Geeraerdsbergen. M. Edm. Speelman, superior van het kollegie der II. Maegd te Dendermonde, is benoemd tol professor van rhetorika in het kollegie van Geeraerdsbergen, en zal te Dendermonde vervangen worden door M. H. Hev» vacrt, oud principacl van het kollegie van Audenaerde. Den 3 september is er by den genaemden L. Van Petegem, landbouwer te Wetlcren, eene diefte met in- braek gepleegd eener som van 50 franks. Den 2 dezer zyn te St-Gillis vyf huyzen afgebrand, toebehoorendeaen verschilligeeygenaers dier gemeente. Hel verlies word begroot op 2",000 fr. Men verzekert dat de Broeders van Liefde dio het hospice-Guislain le Gend op de ondcrspbeydenslc wyze besturen, hetzelve gaen verlaten, cn dal dit geslicht gaet goplaetst worden onder het toezigl eener kommis sie bestaende uyt MM. Vuylsloke, Colson en Laurent, gemeen te-raedsheeren. Het kapittel der hoofdkerk van St-Baefs is dynsdag morgend byeen geweest om, in gevolge de kanonische verordeningen, over te gaen tol de kiezing van twee vikarissen kapitularis. Zyn gekozen geworden MM. De Decker en De Mul der, die vikartssen-generael waren van Monseigneur. In den avond van den 27 septsmber zyn er dievea binnen gebroken in de woonmg van den genoemden B. Heyze, boschwachler to Oosterzeele, en hebben cr uyt eenen koffer eene som van 168 fr. geroofd. De politie doet onderzoek. Men kondigt aen dat M. Nadar voornemens is later j (den dag is nog niet bepaeld) in Belgiën nog eene luc-ht- reys te doen met zynen ballon Ie Giant. Dit mael zou het te Luyk zyn dat hy zou opstygen. Wy vinden heden inden Journal deBruxeUes cis volgende nota Verscheydene dagbladen hebben aengekondigd dat M. Frère van krankzinnigheyd was aengedaen. Een ministerieel provintieblad vermeent de vrienden des ministers van finanliën te mogen gerust stellen, en verklaert dat dit gerucht ongegrond is. Men herinnert zich nog wel dien kommissionnaris welken te Brussel aen de statie, door eenen heer wierd binnen geroepen, om eene pint pier te drinken en die voor deze zoogezegde boodschap vyf en-twintig cen tiemen reklameerde. Dit historieken heeft eenen tegen hanger gekregen, maer dezen keer is het met den kom missionnaris zoo goed met afgeloopen. Eenen braven

De Denderbode | 1864 | | pagina 2